[CNW:Counter]
e-mail

Dědečku
(proč je moře slané?)

Nějak se to furt hrne. Jestli si věrní čtenáři všimli, ta poslední dobou je WWWprase na internetovým stánku až v pondělí večer. V redakci totiž nastala revoluce a všichni se mi vzepřeli, že je to přece plátek neseriózní, tak ať laskavě neprudím a smířím se s tím, že odteď většinou vyjde prase až v pondělí večer. Pozor, opakuji: VĚTŠINOU!!! A pak to zabalil i věčný revolucionář Fidel Castro. V Miami Kubánci hopsali radostí, na Kubě povinně brečeli. Ale asi se zatím radujou zbytečně, protože to už delší dobu řídí jeho brácha Raúl, kterej byl komoušem daleko dřív než Fidel. tudy asi cesta nepovede.
V pondělí jsem byl pozvanej na koncert skupiny Better Times do vinárny Mandragoře. Bylo to příjemné a muzika dle mýho gusta. Hráli takový pecky jako třeba Jefferson Airplane a podobný špeky. Ve čtvrtek zase jsem byl pozvanej Lenkou Švestkovou na jejich vystoupení do divadla Na Rejdišti. A konečně v sobotu nás čekala narozeninová návštěva u babičky ve Vraným. Slavila 85. narozky a bylo potřeba pokácet pár stromů. A teď popořádku a s obrázkama:

Předkapelou kapely Better Times byli The Rockoons. Hráli starý Beatles a někdy i docela dobře.

V Mandragoře jsem byl snad jen jednou v životě. Sympatickej prostor, krásný světlo. Rozuměj - skoro žádné. to mě vždycky navnadí.

Pak už nastoupili hlavní hvězdy večera. Hráli dobře a dobrý vály. Kytaristou a lídrem je Pavel Šturm. Ten, kterej v Ostružné natáčel svůj hranej film, kde v hlavní roli hrál i Borísek. no a od té doby se známe.

Zpěvačka měla příjemnej hlas, kytaristka zase je spolužačka Helči.

V úterý jsem si byl zaběhat a protože jsem měl už přerostlé vlasy, tak jsem si zaběhl v Újezdu do kadeřnictví. Za 170 Kč a deset minut mi slečna kadeřnice vyšvihla sympatický tenisákový sestřih. Po cestě domů jsem potkal dřevěnou pracovitou slečnu.

A pak jsem zdravil schlíplýho Pinokia

V Běchovicích jsem si v rámci samostudia vyšvihl jednu fotku do série "UČÍM SE BARVU".

Ale to už tu máme čtvrtek a já nemůžu na schůzi vlastníků, protože musím od Prahy nafotit vystoupení studentů populární hudby. Vystoupení se jmenuje sympaticky EXPOP.

Divadlo Na Rejdišti má sympatickou kuřárnu. Akorát, že nekouřím.

Musím se přiznat, že popík let šedesátých mě ukrutně sral a všemožně jsem se tenkrát snažil se mu vyhnout.
A dařilo se mi. Až teď ve čtvrtek jsem zjistil, že mě ty songy z šedesátek v podání těchto mlaďochů vyloženě bavil.

Pozvala nás Lenka Švestková, které to moc slušelo. A netrvalo to dlouho. Když jsem se blížil k domovu, zrovna skončila ta schůze SVJ. Dva ze zúčastněných - nebudu jmenovat - se do sebe slovně pouštěli, až lítalo virtuální peří. Ten tlustější nadával tomu méně pohyblivýmu do komoušských kurev, Chromý ho častoval komoušským čurákem. Je pravda, že to jsou oba bejvalí komouši, a tak měli oba asi pravdu. ale bylo to trapné. Zdá se, že společnost opravdu hrubne. Má skvělého učitele ve své hlavě státu.

Roušovna mi koupila veselé ponožky z bambusu, tak jsem je vzal do Vranýho, aby si zakácely stromy.

Jak je vidět, Olina na motorové pily nevěří. Prý, čím víc Adidas, tím víc dřevorubec.


Jak je vidět, hrubnou a netolerantní i adventní výlohy.


Měli jsme tu sraz s Jirkou a Helčou a Jirkou a Bibi a Borisem. Olina si přála, abysme pokáceli jednu téměř uschlou jabloň, zkrátili pahejl od tlusté túje a opravili špendlík. Pila byla neuvěřitelně tupá, tak to naše kácení bylo spíš jen kouření pilin. doteď mě toho bolí svaly na rukách.

Po práci jsme vyrazili do hospody Pod Kaštanem za Luboškem, abychom důstojně oslavili ty babiččiny narozky a taky abysme se nažrali po té dřině.

Každej si dal úplně něco jinýho.

Jitce bylo blbě, takže ta si dala nic.

Jako předkrm si v téhle hospodě a při téhle příležitosti rok, co rok dáváme grundle. Takové miniaturní uschlé asi rybičky.

I když to vypadá jako něco, z vylitýho akvárka, je to fakt dobrý.

Bibi s Borískem si vyprávěli tajnosti a veselosti, ale nemůžu teď prozradit všechno.

Helča si hraje na vegetariánku, tak si dala nějakou kapustu zapékanou se sýrem a rozežraně k tomu ještě talíř dobrýho špenátu.

Boris nějaké hovězí s tatarkou a Bibi konzervativně svíčkovou. Olina a babička asi vepřový játra.

Já jsem si dal pstruha. Ale byl málo slanej, tak jsem si ho chtěl přiosolit a nastala Vesničko má středisková. Solnička nebyla zašroubovaná a já jsem pstruha zavalil lavinou soli. Stihl jsem v poslední chvíli ještě cuknout rukou, tak jsem to nasypal jen na hlavu. Tu jsem mohl odstranit a zbytek byl poživatelný.

Sůl byla všude a Helča se mně poťouchle ptala: "Dědečku, a proč je moře slané?"

Je to pohádka od Wericha, cosi s mlejnkem...

A v tom okamžiku se Bibi a Boris začali strašlivě chechtat a svíjet se u stolu. Oni si totiž před obědem špitali všelijaký všivárny, co kdo komu provedl a Bibi Borisovi prozradila, jak v jídelně komusi nastražila solničku. A Boris chtěl vědět jak, a ona mu to ukázala. Na stole byly slánky tři a já jsem si neomylně vybral právě tu jejich.

Takže tak. Asi je dobré býti stále ve střehu. A to nejde.

Po obědě jsme si zašli na kávičku do místní neluxusní, zato parádní kavárnička Perla, která je spojená i s galerií a kulturními akcemi.

A hlavně, měli flat white. Skvělou australskou kávu. Hodně kafe, míň mlíka. Prej to pochází z roku 1980. Kafe je velmi dobrý, ale ne každý ho umí udělat. slečna kavárnice se upřímně přiznala, že ho ještě nedělala, i když je na seznamu. A tak si ho zkusila na nás. A docela se jí povedlo. Jitka si zase nedala nic.

Olině v kavárně vyrostla tykadla.

Kavárnička má příruční knihovničku, tak si tam vždycky prohlížím obrázkové publikace. Tahle byla dvojdílná. První díl se jmenoval Amerika žije, druhej Amerika nežije. Výše publikovaný obrázek je z toho druhýho dílu.

Chtěli jsme se podívat i na nějakou výstavu skla, ale vše bylo zamknuté na petlici. I místní kozy. Jitka jim šla říct, že je jí blbě.

V neděli už jsme zase byli všichni doma. Šli jsme s Olinou po obědě - měli jsme brambory s mrkví - na procházku a já jsem si vyfotil obrázek, kterej se pracovně jmenuje trefa do černého.

Když běžíte lesem a nastavíte pomalý čas, dá se experimentovat.

Další z lekce "UČÍM SE BARVU".

A když jsme se blížili k domovu, oblohu pokreslili chemtrajloví malíři. Volby v Americe vyhrál Trump a voni furt sypou. Mámo, máme ocet?

Za plotem odpočívaly kočáry pro lehké děvy.

Příště bude buď zase nějakej cestopis. A nebo report z Brna.

podpis


Pan otec se chystá malovat obraz.

viz hlavní fejeton...

 
Surreálný zlodějíček se opět hlásí do služby.


Naše budoucí prezidentka Jana Yngland cosi:
"Nechtěla jsem slyšet svým uším.
"

Přátelé!
Ráda bych vás pozvala na 2 zajímavé akce:
Kreslení mandal - v sobotu 3. 12. 2016 v 15:00 hod. v SOS dětské vesničce v Brně Medlánkách, Borůvková 11. Akce je zdarma, našimi mandalami si poté děti s maminkami-pěstounkami vyzdobí své domy. Mandaly ve vesničce.
Třídní schůzka Ateliéru pro kočku - v pondělí 19. 12. 2016 od 17:00 do 19:00 hodin na FAST VUT, Veveří 95, budova C, příspěvek 100 Kč na materiál. Zvány jsou nejenom Hujerovic rodiny, aby se přišly informovat na svoje žáky, ale i ti, co mají zájem se podívat, co a jak děláme a zkusit si některé jednoduché, ale efektní techniky. A samozřejmě jsou zváni a vítáni všichni současní i minulí a budoucí kurzisté. Třídní schůzka.
Ráda zodpovím vaše dotazy, podám další informace, zapíšu si vaše přihlášky...
Zdraví Helena Hermanová, 602 524 200

Zdravím a srdečně zvu,
Jiří Netík


BIG LIGHT, Dům umění města Brna, 7. 12. 2016 - 12. 3. 2017

TENTOKRÁT JSME PŘED ADVENTEM

zkoušeli trochu víc, jak to jenom šlo.


Vzdušné zámky se daly dohromady i s Petrou a šlo jim to spolu dost dobře.
Celé obsazení pro koncert věnovaný Evě se sešlo až v sobotu a to ještě na etapy.
Bratislava dojela už v pátek, stejně tak Janne z Německa, takže se mohl v sobotu postarat o děti a Petra měla víc klidu. Potřebovala to, protože ještě ráno jsme kupovaly Vincentku, od které si slibovala zprovoznění hlasivek. Kupodivu to zabralo na rozdíl od Jary, který ztratil hlas den před koncertem a do soboty ho nenašel.
V sobotu dopoledne Jirka připravoval zvuk, Pavel Vorel pomáhal.


Ostatní se soustředili, chystali si noty a rozjímali nad programem.


Císařovi přivezli Elišku, která s námi hrála na flétnu.


Jirka kromě příprav ozvučení stíhal zkoušet i bicí, pro koledy si vyrobil parádní stojan na cingrlata.

Vlasta nespí, nýbrž prožívá píseň!


Odpoledne přijel Dalibor Červinka pomoct se zvučením a měli z toho společně s Jirkou těžkou hlavu.
Pavel přivezl Terezku, musel na ni čekat, až přijede do Brna z Jihlavy, poněvadž tam ještě dopoledne zkoušela.


Janne přivezl děti busem, Nina se vyfešákovala na koncert do parádních šatů.


Terezka zpívala Andělskou tak, že mě zase dojala, jak vždycky.

Hlídání probíhalo úspěšně, nic se nerozbilo, ani nikdo nespadl z pódia mezi nástroje.
A pak už začal koncert, nejdřív (jako každoročně ) byla zapálena první svíčka na adventním věnci - Naděje. Po prvních koledách nastalo úžasné osvěžení v podobě Vánočního vinše z východného Slovenska.

Vlado ho přednesl s velkým nasazením, vtipem a šarmem, sklidil zasloužené pořádný aplaus!


Hasiči průzkumníci se udržovali v neustálém pohybu na jevišti za oponou, kde mají Sokoli svoje tělocvičné nářadí, tam se jim to líbilo nejvíc. Byl to pořádný průvan a pokračoval i po přestávce, takže to asi trochu rušilo. Ale jelikož je pohyb zdravý, tak jsme jim to tolerovali.

Během koncertu jsem stihla vyfotit akorát Vzdušné zámky, protože díky jim jsem měla i pauzu!


Lidi byli bezvadní, přišlo jich docela hodně a paní starostka Sokola měla radost.
Po koncertě jsme se sešli u nás doma a mudrovalo se, někteří silní jedinci šli spát až ve čtyři.
Spali a spali, zatímco děti byly ráno čilé a milé a ke všemu měly hlad.
Zachraňovala to Terezka, která jim připravila snídani, udělala vajíčka přesně podle přání strávníků.


S hlídáním pomohl i Martin, takže se dědečkové mohli přece jen prospat.

První adventní koncert se vydařil, vzpomínala jsem a hrála pro všechny, kteří tu už nejsou. I na bráchu Jarka Nevrlky, který měl pohřeb teď nedávno.

DALŠÍ ADVENTNÍ HRANÍ A ZPÍVÁNÍ

bude na ZLOBICI v neděli, 4. 12. už ve 13:00. Zazpívat přijedou moji studenti, zahrát ti, kteří budou mít čas. Já s Jirkou určitě, Jurůj s basou taky a Eliška opět přislíbila flétnu.
Těšíme se, přijďte na výlet!

Dada a spol.