KOLEM TÉ MŽE
(den třetí)

Etapa, která skončí v kempu Karolína v Karolně dolině, ale popořadě. Když jsme se ráno probrali, zjistili jsme, že žádná z appek v našich chytrých mobilech nekecala, protože všechny, včetně ulhané Kláry, hlásily déšť. Ale už včera jsme se s panem pronajímatelem domluvili, že nás nechá poflakovat se po apartmánu až klidně do poledne. Pak ale přichází hejno uklizeček a to bysme měli být už vysmahnutí. K snídani si děláme všecko to, co jsme si koupili večer před tím v COOPu. Polívka, rohlíky, šunka, čaj, kafe. A venku chčije. Přestane? Asi ne.

Z věšteckej koulí usoudil pan domácí, že nám může důvěřovat a dovolil poflakování až do 12:00 druhýho dne.

Vedli jsme dlouhou diskuzi na téma esíčka a polomáčené sušenky, ale už si nepamatuju, k jakým závěrům jsme došli. Určitě to bylo děsně zajímavý, stejně jako jakákoliv jiná naše odborná diskuze.

Opatrně čumíme z okna. Furt prší.

Ladys se ujal náročné a zodpovědné práce, namíchat na cestu čerta.

Protože pršet nepřestalo, vyrážíme na cestu.

Začíná to malebně. V dešti, zato krásnou alejí plnou prý vzácných dřevin. Alej byla vystavena v letech 1790-1791.

Říká se jí taky Aumühle neboli Dlouhá alej. Kdo se vyzná, pozná tu lípy velkolisté, lípy malolisté, javory kleny nebo jírovce maďaly. To prosím není můj případ. Já poznám jen lípu. Po čuchu, ale jestli je malo nebo velkolistá, to bych je musel vidět pohromadě. O stromy se tu vzorně starají, každoročně zkoumají statiku a hlídají koruny, aby padající větve někoho na čundru nepřizabily.

My jsme alejí prošli bez ztrát. Dokonce jsme se drze zastavili u odpočívadla a vyzkoušeli čerta.

Někteří statečnější z nás, myslím, že jsme byli stateční všichni, otestovali minerálku z Windichgrätzova pramene. Podle místopřísežných prohlášení členů výpravy se z vody neposral nikdo. Navzdory složení, které je však nad pramenem blíže specifikováno. Hořčíku je tam skoro nejvíc, tak by to mohlo fungovat na křeče v nohách, ale na ty je moc brzo.

Ála testuje čerta a zároveň paralyzuje případné negativní následky pramenité minerálky. Čert se Ladysovi podařil.

Nějakej z asi vzácnejch stromů.

Aby se tu zbytečně neshlukovali turisti, je stůl na odpočívadle speciálně upravený. Modifikace hospody na mýtině.

Mže se tu proplítá různými nástrahami.

Celé mží okolí je svěže zelené a po všeobecné vyprahlosti, která je momentálně tak oblíbená po celém Česku, tu nejsou ani památky. Sejdete-li z cesty, často jsem to zkusil kvůli focení, mlaskavě vám začne měkká mokrá až skoro bažinatá půda objímat maratónky a něžně se vám do ni vlísává mží vlhkost.

To se však týká jen mě, ostatní poutníci v naší partě mají normální klasické a moderní goretexové pohorky.

V Oldřichově se vzorně starají o informovanost obyvatel. Třeba tady jsou výkresy stoky. Akorát si nejsem moc jistý, jestli to obyvatelstvo náležitě využije a ocení.

A chčije a chčije. Opět se potvrzuje, že malej deštník je ideální cestovní pomůcka. Tam vpravo vzadu za velkým stromem je kaple Svatýho Jana a Pavla. Mám ji vyfocenou v archivu, ale rozhodl jsem se, že některá tajemství vám tu nevyzradím, najděte si je sami, až tudy půjdete.

Sympatický je, že tu je žlutejch řepkovejch polí výrazně míň, než v jiných částech této přežloutlé republiky. Půjde-li to takhle dál, brzo chcípneme na Babiše.

U této podivné památky se musím obrazově trošku zastavit. Na rozdíl do kaple sv. Jana a Pavla. Tohle to divné stavení je z nějakýho důvodu na seznamu památek.

Najdete ho poblíž vesnice Kočov. Když to ještě bývalo nezříceninou, často to bývalo cílem náboženskejch procesí.

Přestože jde již jen o trosky, vše nasvědčuje tomu, že to musel být velikej objekt.

První svatyně na tomhle místě se datuje do 11. století. Všecko je to ale tzv. údajně. I podklady nasvědčují, že jakože možná a tak. Ve třináctým století prý tu vybudovali celej kostel. Postavili ho údajně němečtí horníci. První záznam o bohoslužně v kostele svatýho Jana Křtitele je z roku 1578.

Následně byl přebudovanej ve stylu barokním a to v letech 1728-1732. Celý to zacáloval místní hrabě Václav ze Sinzendorfu.

Interiéry prej maloval V. S. Schmidt z Plané u Mariánskejch lázní, ale německá literatura tvrdí, že to vymaloval Eliáš Dollhopfov. A pak věřte dějepisu.

V rámci josefínských reforem kostel uzavřeli v roce 1781, ale ještě v roce 1801 tu uvedl Stvoření od Josepha Haydna rektor školy v Plané Karel Okl. Kostel však při produkci byl uzamčenej a představení bylo neveřejný.

Lidi byli na svatostánek naučení a tak sem chodili pořád, přestože bylo z vyšších míst nařízeno, že má být zbouranej a místo něho tu bude stát nějaká porcelánka. Zazdili původní okna a vrhli se do výroby porcelánu. Jenže byli marní. Pak se do toho nezahryzl zrovna zub času, ale místní se sem chodili pro stavební matroš a pomaličku barokní kostel ohlodávali až na kost.

Průčeli zmizelo, cihly a kameny jsou po okolí rozesety ve zdech všelijakejch i doposud dochovanejch obydlí.

Tahle stavba měla prostě smůlu. Kostel je ve zbídačelým stavu, ale je památkově chráněnej. Prezidentem vyznamenanej Zdeněk Troška si ruinu vybral k natáčení. Kostel nechal přestavět na pekelnou sluj pro pohádku Z pekla štěstí 2.

Při těchto úpravách definitvně zmizely poslední zbytky barokních maleb.

Krátce po filmování se zřítila i podstatná část klenby. A tohle tu uvidíte.

Zase mi uvízly maratónky v mokrý měkký hlíně. Jsou tu velice kvalitní kopřivy a taky komáři to docela umí.

Přestává pršet. Snad proto, abychom si vychutnali pohled na řepkový pole.

Poslední občerstvovačka z vlastních zásob.

Tam za mostem je samota Ústí. K cíli dnešní etapy už je to jen pár kiláčků.

Mže se tu líně line Karolininou dolinou.

U srnce s kolouškem čůrá bílej pudl. Vlastně kadí, ale to jsem vám nevyfotil, protože nemám rád hovna.

Posledních pár stovek metrů a jsme v cíli.

Ubytovnání máme pojištěné v předstihu. Domluva s obsluhou lehce vázne, podobnýho týpka máme v příbuzenstvu, tak jsem byl v obraze a docela mu rozuměl. Je to ten model, kterýho nebaví starý, ani mladý, ani konzumní společnost, ani motorismus, ani vily a spořitelní knížky, určitě má doma kindla a v něm z Amazonu koupenej Marxův Kapitál v angličtině. Rebel a anarchista. Ale nakonec jsme se domluvili i bez zbytečných scének. Máme celé jedno apartmá. Na večeři jsme si dohodli svíčkovou. Bacha, tady se nevaří, tady se ohřívá. To neznamená, že by to byly polívky z pytlíku a igelitový krabičky polohotovek z Lidla, Jídla jsou tu docela kvalitní a vozí je sem z blízko umístěné vývařovny. A tady na místě to pak jen ohřejou v mikrovlnce.

Kluk z recepce tu už není, ale stará se o nás jen tak bokem paní s malou holčičkou, ohřeje nám svíčkovou a je to teda sakra porce. Myslím, že nejmíň knedlíků bylo sedm, ale třeba Ladys měl svíčkovou s devíti a ani si o tolik knedlí neřekl. Já jsem jich měl 7, ale podařilo se mi tři vnutit Honzovi. Pak jsme si dali kalíšek slivovice a pivo Chotěboř. Což teda svět nezbořilo, ale po celodenním čundrání je i chotěboř přijatelná.

Sedíme až do tmy tmoucí, pak jdeme spát. Gábinu bolí malíček a palec a koleno a kyčel, prý zítra použije zkrácenou verzi, ale o tom až zase příště.

podpis




Horko, až se vzduch tetelí.

Nejmladším členem našeho klanu je Tibor. Je taky cestovatelem. Momentálně si žije ve Španělsku. Linda poslala pár obrázkových vzorků:



Chytrý prezident Zeman: „Lumíci jsou dílem motýli, dílem brouci, podle stádia vývoje, a trpí sebevražedným komplexem, když se vrhají do moře, kde utonou, protože neumějí plavat."


CESTOVAT RYCHLÍKEM DO ŽĎÁRU

(nad Sázavou) je docela příjemná záležitost. Z Kr. Pole to trvá ani ne hodinu a jede se krásnou krajinou. Než jsem pak ve Žďáru našla zámek (patřící rodině Kinských), docela to trvalo. Naštěstí mě zachránila místní autobusová doprava, za 20 minut jsem byla na místě.
Na nádvoří probíhala zkouška vystoupení, o kterém jsme skoro nic předem nevěděli. Jen to, že kapelu vede Barbara Maria Willi, s našimi studenty z hudební fakulty JAMU hrají bubeníci z Ghany a ze stejných končin jsou i tanečníci.


Jirka tam byl už před polednem, celé to zvučil a pěkně se připálil, přestože měl i ochrannou stříšku.

Pán v kloboučku je choreograf z Paříže, vypadal pohodově. Ghanská tanečnice působí proti našim baletkám trochu nezvykle, ale tělo jí zjevně nepřekáželo, byla výborná.

Barbara Maria v akci.


Když viděla fotky Petra, říkala, že jí ten tanec připomíná capueru - asi na tom něco bude.
Pěvecké party zpívali studenti operního zpěvu, kteří jsou zrovna na Erasmu (snad nekecám) v Haagu. A kromě dalších dvou zpěvaček z JAMU v tom účinkuje ještě jedna místní zpěvačka, jména ale vůbec nevím.


Kombinace barokní hudby s novými prvky vůbec nebyla špatná.


Muzika hrála šťavnatě, později jsem byla Barbarou poučena, že to je hudba Henryho Purcella.
Další den to opravdu hráli v Praze na Invalidovně, ale tam už jsem nejela. Celé to trvalo asi 8 minut.
Ve větším rozsahu se to ještě objeví na festivalu koresponDance ve Žďáru pod názvem Banquet v době
od 12. do 14. července.

PROROK VĚTRU USPĚL NA

Hit-Hitu! Představení už mělo úspěšnou premiéru v Toskánsku a flétnistka Martina Komínková je spokojená. Už pracuje na české verzi, ta bude mít premiéru v Divadle na Orlí někdy v listopadu.
Slíbila jsem jí, že pomůžeme s natočením české verze, je to krásný text a tak jsem hledala nějaký zajímavý chlapský hlas, který by dobře ladil s Martininými flétnami. Našla jsem!
Šimon Obdržálek právě dokončil 2. ročník činoherního herectví na JAMU. Mimo jiné jsem ho doprovázela na klavír při pěvecké výuce a věděla jsem, že barvu hlasu má zajímavou. Pak jsem si šla poslechnout jejich herecké předváděčky, abych ho slyšela pořádně mluvit a bylo jasno.
Text ho oslovil, výzvu přijal a tak jsme se minulý týden sešli v Pivoxu.


Přišel perfektně připravený, nahrávka dopadla moc dobře.
Zvládli jsme to za dvě a půl hodiny, Jirka to ještě ten den sestříhal a poslal Martině ke kontrole.


Byla jsem napjatá, jak to na ni zapůsobí. A pozor! Přišla nám pochvalná sms!
Nejen barva hlasu ale i atmosféra nahrávky se jí líbí a tak máme radost!

V LOMNICI U TIŠNOVA ZAČÍNÁ VE STŘEDU

Letní sborová dílna. Jedeme tam! Kdo chce zažít neopakovatelnou atmosféru, nechť se přijede podívat, bude to stát za to.
Informace o koncertech hledejte tady:
https://www.lsdlomnice.cz/lsd-fest

Dada a spol.


Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.

Flétnistka Martina Komínková připravuje zajímavý projekt, který je možno podpořit na Hithitu. Fandíme jí!!!
https://www.hithit.com/cs/project/6165/prorok-vetru-multizanrovy-projekt
Kdo chce vědět víc o Martině, račte vstoupit na její stránky!
www.martinakominkova.cz
www.flautasdecolores.cz

Přátelé,
neustále se něco nového děje a chystá - nejen pro vás ale i pro vaše ratolesti. Už se otevírají výtvarné dětské dílny na léto, na které se děti už můžou hlásit a zároveň je ještě pár posledních míst na některé jarní dílny pro dospělé (pro děti je na jaře ještě možnost nahlásit se po roce na Cameru obscuru do krásné vily Tugendhat!). Také poslední dvě místa na opravdu jedinečnou zážitkovou dílnu v Rumunsku s Jindrou Štreitem. A mnoho dalších akcí v Komoře! Tak tedy vybírejte, ptejte se a hlaste se. Budeme rádi.

Srdečně,
Gabriela Kolčavová

5.8. - 9.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření a mnoho dalšího. Úžasnou výhodou Lužánek je možnost často pracovat venku a využívat přímo i lužánecký park.
Cena: 2100Kč

12.8. - 16.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
TVŮRČÍ TÝDEN PRO DĚTI S FOTOGRAFIÍ
I letos je v nabídce dětská výtvarná dílna, která neopomene výtvarné možnosti kresby,malby atd., ale zároveň se zaměří především na práci s fotografickým obrazem, fototechnikami a dalšími světlocitlivými možnostmi tvoření.
2100Kč

19.8. - 23.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
ZUŠ BOSKOVICE
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření, fotografie a mnoho dalšího. Co nám počasí dovolí, budeme pracovat venku.
Cena: 2100Kč

Pokud byste rádi nedostávali tento informační email o tvůrčích dílnách, prosím napište na tuto adresu email s předmětem ODHLÁSIT.

KURZ TVOŘIVÉHO “NICNEDĚLÁNÍ“
5.8.-10.8. a  21.8.-25.8. 2019 www.podsaumburkem Rajnochovice

Motto : “Stát se může cokoliv-něco se stát musí“/ P.Brook/

Filosofií kurzu je překvapení a síla okamžiku. Nenásilná a zábavná forma objevování skrytých možností. Je vhodný pro uchazeče o studium na divadelních školách, divadelníky i zájemce jiných profesí, všechny kdo si chtějí rozšířit obzory, či spojit odpočinek s kreativní „prací“. Kurz je esencí různých metod a mých dlouholetých hereckých, režijních a pedagogických zkušeností. Podrobné informace o ceně a průběhu na  hukalka55@gmail.com
www.janajanekova


Jana Janěková