Lofoty 2022-3
(Munkebu)

Místo úvodu:
Ještě než jsme stačili zveřejnit na VP druhý díl o našem cestování po Lofotách, zařadila 20. listopadu Česká televize do nedělního pořadu Objektiv příspěvek na stejné téma. Ten v programu uvedla slovy: „Strmé skalnaté vrcholy zrcadlící se na hladině pod nimi. Panenská příroda, malebné rybářské osady. Nemusíte být výhradními milovníky severské přírody, aby vám naše reportáž učarovala. Souostroví Lofoty patří mezi nejkrásnější místa nejen Skandinávie. Přesvědčte se sami.“ Nechápeme v žádném případě tuto záležitost jako konkurenci, naopak jako vítanou upoutávku pro naše povídání s fotografiemi. Děkujeme.
Konec úvodu.

A ještě poznámka k autorství fotek (jak je na konci VP napsáno: text a foto ...). Není to, jak to vypadá. I když jich je velká většina, ty fotky nejsou samozřejmě všechny moje. Pochopitelně nejsou moje hlavně ty, na kterých jsem zobrazen (to nezamluvím), a některé další. V tomto ohledu se cítím se být pouze většinový autorský zástupce zaštiťující ostatní svým jménem. Jestli kolegové nějakou svou fotku poznají a budou mít zájem být zařazeni mezi autory jmenovitě, ať se mi přihlásí. Upozorňuji je však, že psaní do VP je zatím bez honoráře, a proto nemají mít přehnaná (žádná) očekávání v tomto smyslu.
Teď už k názvu dnešního dílu. Munkebu je jméno turistické chaty ve vnitrozemí nejzápadnějšího velkého ostrova Moskenesøy. Chata patří Norskému turistickému svazu a mohli jsme zde strávit dvě noci jedině díky tomu, že se Ilona stala jeho členem. Zbylé výletníky zprvu nenapadlo nic chytřejšího než dotazy, jak často se bude zúčastňovat povinných brigád, na což Ilona odpovídala, že s tím členstvím pro příští rok nejspíš sekne. Ale vážně jsme oceňovali, kam až může zajít úsilí o dokonalou náplň a podmínky našeho zájezdu.
Příprava na třídenní trek začala už vpředvečer v Sørvågenu jednak vyzvednutím klíčů v místním obchodu Matkroken, jednak hledáním vhodného místa k zanechání auta. Navštívili jsme místní oficiální parkoviště, které však bylo blokováno pro nějakou večerní dětskou akci, takže parkovací informační tabule byla neprodyšně překryta plakátem. Petr se vydal k nejbližší budově s otevřenými dveřmi, za nimiž byla pravděpodobnost setkání s někým, kdo bude znalý žádaných podrobností, vyšší. Místo Petra však po chvíli vyšla podivná osoba s dlouhými nepříliš upravenými vlasy, takže jsme si jí hned dali do souvislosti se srdíčky a telefonním číslem na papíře vedle dveří, a o Petra se začali strachovat. Bylo sice divné, že by se místní bordel nacházel v těsném sousedství ústředního místa dětské slavnosti, ale život neustále připravuje nějaká překvapení. Teprve posléze jsme si všimli, že ta ´madam´ má na sobě Petrovy kalhoty a mikinu. V opuštěné kanceláři se totiž volně povalovala černá paruka a Petra nenapadlo nic moudřejšího, než nám předvést žert i s rizikem, že je kontaminovaná parazity nebo jiným neřádem. Když tento pokus o nalezení parkoviště selhal, zachránila nás česky mluvící místní obyvatelka, která nás nasměrovala na to pravé místo.

Hned krátce po startu jsme poznali ošidnost pohybu v místním terénu. Zase (už je to v dílu 2) cesty přes velké kameny obklopené blátem, místy malé nenápadné vodní plochy s neznámou hloubkou. Jištění cesty pomocí řetězů v některých úsecích bylo ale spíš jen na ozdobu. Počasí zatím výstavní, teplota kolem 10 stupňů Celsiových.

Chata v nadmořské výšce 410 metrů má dva objekty, jeden obytný a druhý sanitární, resp. servisní (suchý záchod, dřevo, potřeby pro údržbu). Voda se nabírá v blízkém jezírku, pro jistotu jí převáříme buď na kamínkách, nebo propanbutanovém vařiči. V obytné části jsou dvě místnosti, ta naše je čtyřmístná, dvoupalandová, prostorově hodně úsporná. Druhá je v podobném stylu šestimístná, obývá jí skupina německošvýcarská, kluci i dívky. Povečeřeli jsme z donesených potravin a za zhoršujícího se počasí zalezli brzy do svých komůrek.

Ráno do deště opustila chatu nejprve dvojice juniorek, které vypadaly, že jdou naivně s úsměvem do nějaké situace, kterou neodhadly správně. Ukázalo se, že jsme spíš my nedocenili jejich odolnost a schopnosti pohybu v chladu a dešti po kluzkých stezkách a strmých svazích – dojdu k tomu vzápětí. Jako druhá odešla skupina zbylých z větší místnosti, navlíkli na sebe všechno protidešťové a odešli směrem zčásti shodným s naším plánem, avšak s cílem stanoviště trajektu ve fjordu Forsfjorden. Nezbývalo nám mnoho možností. Vyhnívat dál v chatě nebo vyrazit do deště a větru ve směru na Hermanndalstinden (1029 m), k dnešnímu cíli, což ovšem platilo v dobách, kdy počasí bylo slušnější. Přestože ten kopec je z Munkebu na dohled, trasa rozhodně přímá není. Z chaty 140 metrů dolů na šíji mezi jezera Fjerddalsvatnet a Tennesvatnet, pak skalami vzhůru 200 metrů a šup 110 metrů dolů mezi jezera Tennesvatnet a Krokvatnet, načež do výšky 550 metrů mezi jezera Krokvatnet a Litlforsvatnet. Cestou jsme potkali dvojici z chaty, stále v pohodě, děvčata ale připustila, že cesta nahoru klouže a vrchol je v mraku. Když jsme se záhy na to přes úzký kluzký traverz nad slušnou hloubkou dostali pod hladké kluzké skalní žebro, měli jsme toho s Alenou tak akorát. Nic nám fyzicky nebylo, ale v hlavách se honily myšlenky na cestu zpátky i na vyšší riziko nějakého defektu, klouznutí, než bylo za daných podmínek příjemné. Rozdělili jsme se tedy, a zatímco my jsme se pomalu vraceli, odvážnější dvojice z výpravy dál stoupala k vrcholu. Necítím se autorizován jejich (dvojice) prožitky jakkoli převypravovat a komolit, za nás chci jen napsat, že se nám hodně ulevilo, když se ještě za světla objevili před chatou. Hermann, jak ho smíme jen zkráceně nazývat my s Alenou, kteří jsme na něho nevylezli, se navečer dosti škodolibě ukazoval v plné kráse osvícen zapadajícím sluncem.

Polární záře má úzkou souvislost s magnetickým pólem Země, se sluneční aktivitou, resp. geomagnetickými bouřemi. Síla geomagnetické bouře se může popsat hodnotou indexu Kp. Prostřednictvím něho lze přes příslušnou aplikaci v mobilu predikovat, v jaké zeměpisné šířce můžeme pozorovat polární záři. Měřítko dosahuje hodnot 0-9, kde 0 je velmi slabá polární záře pozorovatelná pouze u magnetického pólu. I když se v některých zdrojích můžeme dočíst, že pro naše zeměpisné šířky kolem Prahy údajně stačí, aby Kp index dosáhl hodnoty 7, podle mapky z internetu je vidět, že do Prahy nedosáhne ani devítka. Samotné číslo ale není zárukou, že bude něco vidět, a to nejen v souvislosti s oblačností nebo jinými obtížemi. Po deštivém dni jsme si tedy příliš šancí nedávali, ale vyčasilo se, v náš prospěch hrály i další okolnosti, jako pro tuto noc žádní další obyvatelé v chatě, kvůli kterým bychom museli brát ohledy při dodržování nočního klidu, žádný světelný smog a samozřejmě také lokální nedostupnost otupujících alkoholových prostředků, pod jejichž vlivem bychom mohli třeba prospat něco, co bychom prospat neměli a nechtěli. Nebudu to dál natahovat, výsledek prezentuji následně. Fotky polární záře jsem pořídil kompaktem Sony dlouhým časem expozice, za pomoci takového 15ti centimetrového stativu s ohebnými nožičkami, které se dají v případě potřeby například omotat kolem tenčí větve. Fotky pak přeleštil redaktor. Nevím, co s tím ve skutečnosti dělal, ale třeba hvězdy jsou po úpravě méně máznuté. S obrázky jsem spokojený, nechci se ovšem srovnávat s Ilonkou, která se připravila po teoretické i praktické stránce důkladněji a zodpovědněji, a výsledek tomu odpovídá.

Pro zpáteční cestu z Munkebu do Sørvågenu jsme zvolili trochu východnější variantu. Sice s větším stoupáním, ale pohodlnější cestou po širokém hřebeni. Na mapě jsme si našli také zakreslenou jeskyni, z níž se ovšem vyklubala pouze dost ubohá schovka pod okrajem velkého balvanu. Ale svačilo se u něho příjemně. Pro zájemce o botaniku uvádím, že ta vata na stopkách trávy je suchopýr pochvatý. Na cestě kolem cílové obce jsme narazili na zbytky po slavnosti, o níž je řeč na začátku textu. V obchodě jsme nejprve vrátili klíče a vzápětí si pořídili několik plechovek piva. Konzumace přímo před krámem však nebyla možná, protože místní obchodník má licenci na prodej, ne však na pohostinství. Auto jsme nalezli nedotčené a mohli přejet pár stovek metrů k ubytování, opět ve stylu rorbu. Nevím, jestli jsem málo pozorný nebo jen mám smůlu, ale někteří z okna zahlídli v zálivu tuleně a nebylo to jen zde, kdy ostatní mimo mě viděli nějaké zajímavé zvíře (losa, rybu). Napadá mě ještě jedno vysvětlení, ale nebudu to pitvat. Co potvrdím, je skupinově pozorovaná mořská vydra, nepotvrdím ale bez delšího hledání, kde to bylo.

Po třídenním „strádání“ jsme se rozhodli odměnit se restaurací. O jídle a pití by se dalo dlouho pochvalně diskutovat, o zářezu do pokladny zájezdu raději pomlčím. Další program ovšem ohrožen nebyl a mám v plánu o jeho naplnění ještě do příště něco napsat.

podpis


Foto-haiku


Tany a Tibor ve Španělích.

Linda Tiborovi:"Ja nemuzu vubec hejbat krkem."
Tibor: "Víš, co si trošku myslím Lindo? Že ti asi vypadla nějaka kost.."

A TAK TO BYLA PRAVDA
- tak zní konec jedné z Lucčiných pohádek a mně se dnes hodí jako titulek.
Adventní koncert v Račicích se uskutečnil, všichni se sešli, bylo to napínavý,
ale všechno s dobrým koncem!
Martin s Clementinkou dojeli z Bernu do Bratislavy s asi týdenním předstihem a k nám nakonec přicestovali spolu s Vlastou vlakem. Chtěli si půjčit auto, ale protože potřebovali být zpět ve Švýcarsku už v pondělí a Rakušáci vyhlásili na neděli stávku, zvolili nakonec cestu z Bratislavy
k nám vlakem a domů v neděli spolujízdou.
Naše páteční zkouška nakonec vypadala tak, že se všichni dostavovali postupně a tak jsem naznala,
že "néduležiťéši bude mít všechno organizačně perspektivně zabezpečený"!
To bylo jedno z hesel stréca rechtóra a funguje dodnes.
Aby to všechno klaplo, museli jsme dát dohromady všechny noty!
Papírovalo se až do půlnoci, na spánek moc času nezbylo a ráno jsme se kupodivu SKORO včas dostavili do račické Sokolovny.

V šatně bylo nejtepleji a tak jsme tam umístili děti, které pod vedením Niny vyráběly "Reservé"!
Hostů se čekalo hodně, holky vyrobily dohromady asi 30 podobných cedulek!


Dalibor nakonec přijel taky docela brzo a s Jirkou a Honzou Martišem ladili zvuk.

Každý měl co dohánět, někdo opakoval texty, já jsem psala jako obvykle ještě noty pro Vlastu,
no prostě nikdo se zjevně nenudil.
A protože jsme od Sokolů dostali i teplý oběd, průběžně jsme stíhali i doplnit energii!


Postupně se zkoušel zvuk, Vlasta byla zaneprázdněná i doprovodem Vzdušných zámků,
takže se málem nestihla naobědvat, ale to jsme pohlídali!

Přijel i Lukáš Lukáš, který chtěl vidět hrát Jirku na bicí a taky poradil se zvukem.


Martin se rozhodl podpořit Clementinku ve zpěvu francouzské vánoční písně Petit Papa Noël,
kterou jsem docela těsně před adventem "zrestaurovala" z You Tube...
Byl to fofr, protože v pátek v noci jsme to zhruba dali dohromady, zjistila jsem, že je potřeba
upravit tóninu, nahrála jsem jim podklad a oni to poctivě nacvičili!

Jara vyhrožoval, že přijde o hlas a chytí křeč do ruky, ale všechno zvládal v pohodě!
Začali chodit lidi, takže jsme bez nějaké větší přestávky vpluli přímo do koncertní atmosféry.


Všechny rezervačky splnily svůj účel a děti dostaly pochvalu, jak to krásně zařídily!
A teď přichází ke slovu fotodokumentace Jaro Majerčíka, protože já toho při koncertu
moc nenafotím, i když bych ráda.

Sokoli zapalujó adventní věnec - nás reprezentuje samozřejmě Jara, protože k nim má nejblíž!


Pokaždé si s Jirkou říkáme, že bychom měli průběžně celej rok cvičit na flétny,
aby ty koledy vyzněly hezky.!
Pak přijdou úplně nečekaně vánoce a zas to mastíme s vykulenejma očima, protože nebyl čas...
Letos se vydatně zapojily děti, z toho mám obrovské radovanec!
Hodně pomohla teta Lucííí, která doma zpívala se Zuzankou (cérkou Vládi).
Zapojili se všichni Cackovi a přímo na koncertě se odvážila zpívat i Nina.
Byli všichni k sežrání, protože zpívali s výrazem a to se cení.
Myslím, že Tisková mlčka Eva (jejich regulérní babička) se tam nahóře musela dost dobře bavit!


Druhou půlku zahájily Vzdušné zámky tradičně písní Lalulalej, Lucka s Petrou daly Bulisovu
Hodinku na Štědrý den a a pak už následovaly další tradiční vánoční šlitrovky atd.


Jara měl úspěch se Sedmi dárky i dalšími suchošlitrovskými hity.

A měl jako doprovod skvělé vokální duo!


Francouzská píseň nakonec vyzněla moc hezky, měla jsem radost, že se to Clementince
s Martinem povedlo. Aby ne, když tak poctivě cvičili!!!

Všechny dámy pak na závěr dostaly od Jaro Majerčíka květiny!!!
Následovalo uklízení, balení a pak ještě neformální setkání u nás doma.
Byla jsem sice unavená, ale pak jsem to nějak překousla a šlo to dál.
Petra předvedla výsledek ze samostatné výuky v pletení ponožek - to jsem nikdy v životě
nezvládla, klobók dolů!


Pavel s Terezkou docela úspěšně zkoušeli párovou hru na kytaru.
Martin s Ninou se chopili loutek Spejbla a Hurvínka a hráli spolu divadlo!

Byla to čistá, spontánní improvizace a já jsem byla úplně nadšená z toho, jak si rozuměli!
Nina zdatně sekundovala a (nejen) všechny tety se bavily!


V zápalu hry pak Martin použil jedno "zakázané" slovo, čímž odvařil nejen sebe,
ale i diváky - to už lehli skoro všichni...


...a tak to byla pravda! Citát z Lucčiny pohádky sem sedne jako prdel do gatí.
Myslím, že jsme si to zase vzájemně užili a tak to má být.

Dada a spol.

 

Máme zprávy, že se Mikuláš se svou družinou a nadílkou objeví na reprízách inscenace Bratříčci svatého Františka! Humorné, laskavé a sugestivní představení pro navození Vánoční atmosféry.
4. 12. 2022 v 10:00, 14:00 a 16:00 - VYPRODÁNO
5. 12. 2022 v 16:00 a 18:00
6. 12. 2022 v 16:00 a 18:00
VSTUPENKY OBJEDNÁVEJTE NA +420 533 440 020
VÍCE INFORMACÍ O INSCENACI ZDE!

Vážení přátelé, příbuzní, kamarádky a kamarádi.
Dovoluji si Vás pozvat na večer s kapelou Frank Zappa Quartet (FZQ) do brněnské hudební hospůdky Stará Pekárna (Štefánikova 8). Koncertík se koná v sobotu 3.12.2022 od 20:00 hodin. Přijďte si nás poslechnout a podpořte naše muzikantské adventní snažení. Uslyšíte Zappu v nefalšovaném valašském provedení.
Přikládám plakátek na vytisknutí (magnetkem na ledničku). Vstupné je na místě 130,- a v předprodeji nebo jako SMS ticket za 100,- Kč.
https://www.smsticket.cz/vstupenky/31715-frank-zappa-quartet
Je dovoleno přeposlat tento mejlík Vašim známým. Zappova hudba prospívá zdraví! Budeme velmi rádi za vaši účast. O přestávce si popovídáme u piva.
Za kapelu FZQ - Jiří Hála.

Po krátké pauze ožije Dům umění města Brna novými výstavami

Předposlední měsíc roku bude ve znamení příprav nových výstav jak v Domě umění, tak v Domě pánů z Kunštátu. Poslední výstavou z letního bloku, kterou lze v těchto dnech ještě navštívit, jsou Osobní mytologie - ideální příležitostí bude například středa 9. listopadu, kdy od 18 hodin proběhne komentovaná prohlídka. Tato událost bude zároveň symbolickým rozloučením, jelikož výstava bude v Domě pánů z Kunštátu k vidění již jen do 13. listopadu. První nové výstavní projekty pak přinese konec měsíce, kdy budou v úterý 29. listopadu v 18 hodin slavnostně zahájeny výstavy Mileny Dopitové a Pavla Preisnera a Svatopluka Sládečka.

MILENA DOPITOVÁ: PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA JE NA ZNAMENÍ
30. 11. 2022 - 19. 3. 2023
kurátorka: Martina Pachmanová
Multimediální projekt Mileny Dopitové reflektuje otázky udržitelnosti pevné kulturní, národní a etnické identity, jejich možnou komunikaci a spojování. Tematizuje ambivalentní povahu lidské existence v postindustriálním, konflikty zmítaném světě, která osciluje mezi touhou po diverzitě a strachem z neznámého. Ve vizuálně silném aranžmá výstavy klade před diváka dilema, zda setrvat v rozjeté, pohodlné a zdánlivě bezpečné jízdě, anebo s rizikem nebezpečí vystoupit, vykročit do neznáma, odpoutat se od zaběhnutých stereotypů a pokusit se na novém místě hledat nové cesty ke skutečnosti, k sobě samotnému i ke druhým.

PAVEL PREISNER, SVATOPLUK SLÁDEČEK: O OTCÍCH, KTERÝM DĚTI POMÁHAJÍ VYRŮST
30. 11. 2022 - 19. 3. 2023
kurátor: Rostislav Koryčánek
Naléhavé otázky spojené s prožíváním otcovství jsou tématem výstavy, která spojuje dva dlouholeté zlínské souputníky - malíře Pavla Preisnera a architekta Svatopluka Sládečka. Oba umělci důvěrně znají tvorbu toho druhého, navzájem se ovlivňovali a o své tvorbě diskutovali, což vytvořilo důležitý bod v koncepci výstavy. Ke zvolenému tématu otcovství se pak každý z nich staví ze své specifické pozice - Pavla Preisnera zastupují obrazy ze série, která vznikala více než tři roky, a Svatopluk Sládeček vytvořil objekt, který bude prostorovým pandánem vystavených obrazů a fyzickým prožitkem otcovského údělu.


Pro další důležité informace o Geniu noci klikněte sem.

Vážení adresáti,
po delší době jsem se opět "rozhoupal" k organizaci hudební akce. V sobotu 10.12.2022 spolupořádám s Městským kulturním střediskem v jeho sále tzv. Den svobodného jazzu v Tišnově, a to na počest 40. výročí prvního tišnovského koncertu Free Jazz Tria Olomouc v roce 1982. Na akci postupně vystoupí: Emil Viklický (piano) & Petr Dvorský (kontrabas), Free Jazz Trio Olomouc a kvartet Wróblewski, Janoušek & Co.
Doufám, že Vás pozvání na tuto akci zaujme a že se při ní osobně potkáme. Budu se samozřejmě ještě připomínat a informovat Vás i o předprodeji, jakmile bude spuštěn.
Těším se na Vás!
Václav Seyfert st.