Cuba si Cuba no

(pokračování sedmé)

Hledání Ráje

Cuba Si - Hledání Ráje (malé odskočení )

Kde to je, ten Ráj? Minule jsme skončili v oblacích nad Karibikem, v letadýlku s okénky, a s velkým vzrušením očekáváme přistání. Takový ten nadhled shůry je to právě ořechové na rozjímání... Když už jsme ve vyšších sférách, pojďme si popovídat, co asi od toho Ráje očekáváme. Já nevím jak vy, ale já jsem posedlá hledáním Ráje. Je to snad účel mého života. Za to můžou pravděpodobně rodiče, kteří mě poznamenali tím, že mně dali jméno, které v arabštině znamená Ráj (Al Janna). Páníček potvrdí.

sní o Ráji

The only paradise is paradise lost. Marcel Proust

navždy ztracený , zavátý pískem?

A co vy? Určitě jste často o něm zapřemýšleli. Jak by měl podle vás vypadat Ráj? Jak si ho představujete? Je to stav mysli či krásné okolí? Je Ráj vevnitř či venku? Je Ráj možný, nebo je podle Marcela Prousta navždy ztracený? Nebo Proust myslí, že přijdeme na to, co je Ráj, až když ho ztratíme? Potřebujeme vůbec někdy Ráj? Máte v Ráji tělo, nebo se tam jenom vznáší vaše duše? Můžeme žít bez jeho konceptů? Musíme napřed projít peklem, abychom Ráj vychutnali? Je Ráj stejný pro mě i pro souseda? Pomáhá víra v Boha při nalezení Ráje? Může nás Ráj zklamat? Je v Ráji léto nebo zima? Plyne tam čas podél macro nebo micro kosmu? Vládne tam pekelný pořádek nebo Rajský chaos? Je stejný Ráj pro různé politické strany, pro různé národy, pro celé lidstvo nebo má z každý z nás svůj rodinný Ráj? Pokud existuje jen jeden Ráj pro všechny, tak je podmínkou vstupu tolerance?

Plyne vůbec?

je tam rajský chaos?

musíme si nejdřív prožít peklo?

je v Ráji zima?

Existuje virtuální Ráj, jen v našem nitru? Jaká to Rajská představa, nemít bolesti, v klidu poslouchat oblíbenou hudbu, umět lítat, nevzpomenout na hádku s manželem, mít ve všem jasno, cítit se fit, udělat rozhodnutí bez pochyb, mít zdravé a šťastné děti, nepřestávat se divit, být vážený doma i v práci, ani vteřinku se nenudit, znát všechna tajemství, mít spoustu věrných a přejících přátel, ze srdce se často smát, věřit v dobro, vstávat s úsměvem a chutí do života, nepotkávat idioty, mít klid na četbu knížky, konat jenom dobré skutky, nestárnout, bez vnímání času se intenzivně ponořit do oblíbených aktivit, nevědět kdy a kde, mít spoustu plánů do budoucna a nic nemuset, milovat lidi a nejenom lidstvo, mít něžného milence, mít spoustu volného času, slyšet pouze dobré zprávy, být přesvědčen o tom, že život má smysl.

mit něžnou milenku

vítejte v údolí všech tajemství

vítr odnesl všechny pochybnosti

Dá se na pár dní koupit Ráj? Jeďte s námi do Ráje - lákají hesla cestovních kanceláří, tím nám sugerují, že existuje Ráj bez ohledu na náš stav mysli, je to místo s koordinátama GPS! Ráj je též zachycení okolního světa všemi smysly. Je to přece šmolkově modrá obloha, možná s malým mráčkem, jemné zvuky zurčícího pramenu vody ve fontáně z tyrkysové mozaiky, klidná hladina mořské laguny v barvě několika odstínů azuru, který se večerním zapadajícím sluncem barví do medové zlaté, zvuk větru v palmoví, bílý chladný písek pod bosýma nohama, chuť studené pramenité vody s citronem, lidé v malém množství, ale za to tiší, ladní a usměvaví, pohled na rudá granátová jablíčka na terakotové míse, šustění křídel ptáků, vůně bougainville, noviny jen jednou týdně, zato plné poezie a radostných zpráv, ke snídani čerstvé lesní jahody a šampaňské, z dálky znící hudba, čechrání vlasů mírným vánkem, večerní masáž zručné masérky, vůně santalového dřeva a noční obloha s jasnou mléčnou dráhou. Dá se takový Ráj vydržet déle než 14 dní? Není takový Ráj taky pěkná nuda?

nekupujte Ráj třetí cenové kategorie

vítr v palmoví

sladká vůně magnólie

tyrkysová laguna

chladiva limonada (?)

Vyberte si. Myslíte si, že je snazší nalézt ten vnější Ráj než ten vnitřní? To záleží čistě na vás. Jakmile docílíte Rajského stavu, honba za vnějším Rájem není až tak důležitá. Ušetříte čas i peníze! Vnější Ráj se dá zaplatit, vnitřní si musíme vytvořit sami. Některým to jde samo, nemusí se ani snažit, vidíme je, jak se rochní ve svém Ráji, nakazí nás svou chutí do života, máme je rádi, rozdávají nevědomky svou pozitivní energií všem okolo. Jiní si Ráj i přes velkou snahu, přes několik kursů jógy, budhismu, filosofie, meditace či dobrovolné činnosti pro společnost nikdy neokusí. Tato dispozice vnitřního Ráje není závislá na bohatství či inteligenci, vůli či kráse, sociálním původu či barvě pleti. Prý ale platí, že čím je člověk citlivější a vnímavější, tím se dizpozice k nalezení Ráje zmenšuje.

máte Ráj už téměř na dotek?

nebo je v nedohlednu?

Příště už určitě přistaneme v Ráji.

příště už konečně zpráva z Ráje

p.s.
Vaše poznámky o Ráji jsou vítané. Redakce je určitě uveřejní.

 

 

Dr+spol. 16. 8. 2005

wwwiditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš