Jarka od Jarka
(smutná vzpomínka)

Před pár dny mi přišel mail od řiditelky brněnské sekce Dady, ze kterého jsem se dozvěděl, že tetina Jarka ze Svatýho Štěpána před pár dny odešla z tohoto světa. To, že v tom byla i hnusná nemoc je jedna věc, ale já si myslím, že tím zásadním důvodem byl smutek. Smutek po svým Jarkovi, kterej ji i tento svět opustil o něco dřív (bylo o tom na praseti také psáno). Teď už jsou zase spolu a asi pozorně sledujou naše pinožení i snažení, A jestli to děláme správně se správnó obrovskó strécovskó siló.
Jarku a Jarka objevili jednou velmi náhodně a typicky strécovsky Dada s Jirkou. Podrobnosti tu nepřesně prozrazovat nebudu, ale zkrátka, Klementi jim pomohli sklidit brambory a od té doby to byli naši věrní kamarádi a do Tour de Zavadil a strécovskýho hnutí byli zapojeni s... ale to jsem psal o pár řádků výš ...obrovskó strécovskó.
Jarka, nesmírně hodná duše, žila i s Jarkem ve vesnici Svatý Štěpán, místem kouzelným a jezdili jsme za nimi velice pravidelně a často. Já sám jsem se zúčastnil také několika akcí a jednou nebo dvakrát jsem tam vzal i Roušovnu. Když odešel Jarek, a Jarka se byla schopná časem maličko nadechnout a statečně říkala, že už je to dobrý, jsme se domlouvali, že až prodá domek ve Štěpánu, tak se odstěhuje do míst svýho rodiště, už tam měla dokonce prý i dohodnutý pronájem, tak za ní přijedeme a pocouráme se po kopcích a zavzpomínáme. Všichni jsme se na to těšili. Ale všecko dopadlo úplně jinak. Smutně. Tak jsem pro vás, všecky pozůstalé kamarády, tetiny a stréce a všechny, kdo ji znali, zahrabal v archivu a posbíral pár fotek z několika společných akcí.
V brněnské sekci najdete podrobnější informace a zážitky od Dady. Tohle celé vydání patří Jarce a taky Jarkovi:

Jarka (2008)

Jarek, veselá kopa.

Ve Svatým Štěpánu bejvá život někdy docela drsnej. Počasí pro frajery, máčky tu nevydrží. (Rok 2005)

Jedním z dobrých zvyků při návštěvě Svatýho Štěpána býval i výlet za jedním chlapíkem, který bydlel až úplně nahoře, kam se za ním muselo do prudkýho kopce.

Jarek měl kořalku rád, ale kopce nikoliv.

Drsnej krásnej kraj. Kraj, kde se narodil a sem tam žil a je i pochován jiný slavný svéráz, geniální spisovatel Ludvík Vaculík. No a protože tetka smrtka někdy jede na plný obrátky, tak před několika dny si odvedla i paní Vaculíkovou. Byla pochovaná vedle svýho Ludvíka, se kterým to asi taky neměla vždycky jednoduchý.

Tady bydlí ten slavnej drsoň Joža, muž mnoha jmen.

Ale u Joži to bejvalo nebezpečný, protože kolem Joži to příliš smrdě... vonělo kořalkou. A pozor, nenechte se zmanipulovat. Jarka kořalku nerada a nepila. Tohle je jen takovej Bollywood. Jakože jen jako.

Stačí se pořádně kouknout na pevně semknuté rety.

Jarka s Jarkem to měli pěkně rozdělený. On byl přes kořaličku, Jarka přes cigaretky.
Špek, sýr a slivovica.

Často se kvůli těm svým radůstkám (cígo a kalíšek) peskovali. Bylo to hašteření plné lásky a pochopení. Kurňa, to zasmrdělo kýčem, ale stejně to tak bylo.

Na večer připravili J+J opíkání buřtů u hospody na louce.

Oheň vzplál.

Tohle už je z jiné akce - někdy v roce 2008. A stejně jako minule jsme se vydrápali na prudkou horu navštívit Jožu. Nebyl doma.

Jana mu tam zanechala výhružný dopis ohledně platného jména.

Jarek byl vystudovanej včelař a na zahradě měli pár úlů. Kradení medu včelám jsem vlastně zažil naživo poprvé v životě.

Jarek, když včelám med kradl, hezky k nim promlouval a sliboval jim, že jim všecko nesebere, aby na něho nebyly nasraný a měly z čeho čepovat energii. Průser bylo, že jsem dostal od Jarky pak vejslužku. Plnej batoh okurek a dvě flašky toho báječnýho medu. Cesta domů s takto nebezpečným kontrabandem nebyla jednoduchá. Kurva ten batoh byl tak těžkej.

Jarek a jejich roztomilej psík. Jeden ze tří.

Mazlík s Jarkou.

Strécovské uvítání.

Moderní techniky umožňujou prohlížet fotky hned po vytvoření, ale Jarčina kronika je lepší.

Okno svatoštěpánskýho domečku Jarky a Jarka. O všechny se vždycky vzorně starali.

Jarka vysvětluje něco zásadního okolo chleba, ale už nevím, co.

Tušíte vy vůbec, jak složitý je rozplítat parenicu?

Jarek a Jirka s pivama.

Obchůdek ve Štěpánu toho moc nenabízel, ale výběr piv býval vždy excelentní. Inu, je to už takovej kraj.

Jarka dostala od Jirky ručně ze dřeva vyřezávanej zámek na hubu. A taky varovnej prst. Ten zámek se moc líbil Jarkovi.

Večerní mudrování u háčkovanýho ubrusu.

Jo a ještě Jirka Jarce vyřezal nožíkem speciální držák na cigára. Jirka totiž trpí ručním neklidem. Tomu rozumím dost dobře, tahle nemoc mě taky často přepadá a pak musím něco tvořit. Cokoliv a z čehokoliv.

V roce 2011 se ve Svatým Štěpánu odehrála jedna obrovská akce, Oslavili jsme společně Jarkovy šedesátiny.

Bylo to i s hudbou a Jarka zahájila oslavu dojemným proslovem.

Oslavenec dostal hned u hajzlíku zelenou kytku.

Vzpomínkově smutné foto. Už ani stréc Jarek ani tetina Eva nejsou mezi živými. MUTr. Eva byla mou strécovskou úřednicí. Protože dlouhodobě plním roli tiskovýho mluvky řiditelce MUTr. Dadě, požádal jsem Evu, jestli by pro mě nevykonávala funkci tiskové mlčky, aby to bylo nejen genderově vyvážený. Funkci zvládala bravurně. Měj se tam hezky, Evo, měj se tam hezky Jarku.

I tahle fotka má podobnýho ducha stréc praděd Miloš tančí s tetinou Jarkou. Oba tu již nejsou.

Jarka mudruje nad tím, jestli se včerejší oslava podařila. Jarko, nemudruj, podařila.

"Tak jo, Róšu (to jsem jakože já místním hantecem), tos ňa uklidnil."

Jarka poskytovala azyl velké spoustě stréců a tetin. Jejich domeček pukal ve švech, ale bylo zde vždycky báječně. Jarka uvařila kyselicu k večeři a na snídaně bylo jídla, až se to nedalo všecko sníst. A vždycky se v kuchyni muselo vzpomínat a mudrovat.

Jarka vedla nesmírně zodpovědně kroniku Tour de Zavadil a okolního místního žití. Věnovala tomu hodně času. Kronika byla krásná, plná fotek a písemných záznamů. V její kronice nechybělo vůbec nic.

Jarkoooo!

Jarka psala i pohádky. Dala mi je přečíst a já jsem se rozhodl, že by bylo dobrý, kdyby byly zachované a zaznamenané i jinak. Proto jsem její pohádky umístili i do archivu WWWiditelnýho prasete. Najdete je v sekci "Prasečí knihovnička." Ale připadalo mi to málo, potřeboval jsem Jarce něčím udělat radost, tak jsem ty její pohádky vysázel, opatřil ilustracema a vytiskl jako útlou knížečku. A tu jsem jí při jedné návštěvě předal. Měla slzy v očích.

Jarka a Dada.

Jarka dostala několik exemplářů své útlé knížečky s pohádkama. Knížku jsem si Jarce dovolil drze i pojmenovat. Jmenuje se "Jarka - pohádky". Není nad urputnou originalitu.

Pravidelně jsem Jarku zásoboval fotkama (a nejen já, všichni, kdo tu fotili) ze společných akcí a ona pak za dlouhých zimních večerů u kamen ty fotky lepila dragem do albíčka a pak pečlivým krasopisem obalovala slovíčkama. Jarko, díky, že jsem měl to štěstí tě poznat.

Jó, kdyby se tohodle Jarka držela, možná by tu byla dýl.

Pohostinný domek na začátku (někdy na konci) vsi osiřel. Jarko a Jarku, mějte se tam krásně, třeba klidně jako v rájí. Vzpomínáme na vás na oba.

podpis

 Svině veverky tu měly zase mejdan.


A naše první vňouče je dospělý. Kurňa to letí. Všecko nej, Bibi.


Babiš je jazykový prosťáček neschopný jakékoliv smysluplné věty, proto bývají jeho sdělení krátka, slabá a směšná. Ale jeho odborníci jsou mnohdy ještě daleko lepší. Například tohle je přepis části projevu našeho nového superextramegahyperministra Havlíčka: "Tak první, když teda nechám, já už jsem tam viděl, tak to nebudu opakovat, prostě ty kontrolní mechanismy, které jsou nesmírně důležité, tak pochopitelně je to restrukturalizace ve smyslu prostě jiná organizační struktura toho resortu, prostě ty resorty, jako se nám to podařilo na průmyslu, se postaví produktově, ale postaví se to tak, že prostě tam bude o něco méně sekčních náměstků, udělá se to tak, aby to pochopitelně, to říkám rovnou…, udělá se to tak, že z toho hospodářského světa je na toto velmi pozitivní odezva ve smyslu toho, že prostě je šance synergicky dát dohromady dva klíčové hospodářské resorty nikoliv fúzí."*

*) přiznejme si, že Havlíček tu hravě poráží i slavnou kartářku a věštkyni Jolandu (velký špatný) z TV Barandov.

TENTO ROK PÍŠU UŽ DRUHOU VZPOMÍNKU NA
někoho, koho už nepotkáme. Že to bude zrovna Jarka Nevrlková, to jsem si nějak nechtěla připustit, přestože už od prosince byla ve zlínské nemocnici na plicním. Ale je to tak, ani ne rok a půl po Jarkovi, těžko se mně to píše. Měli jsme je oba dva rádi a zažili s nimi kus života. Dva svérázní lidičkové, co s nimi bylo dobře. Hans s Radkou poslali dvě fota z roku 2013 a napsali: Tak si je oba pamatujeme:


Prošla jsem hromadu fotek a zjistila, že spousta dat asi bude nepřesná, chtělo by to uklidit.
Nějak to nebylo v mých silách, strávila jsem u počítače ponořená do vzpomínek snad 10 hodin, nezdá se to...
Pokud někdo z pojízdnéch pocestnéch objeví chybu, dopředu se omlouvám,
na druhé straně budu ráda za případné opravy!
Začátek našeho přátelství spadá až někam do roku 2002, kdy jsme se s Jirkou vypravili vlakem úplně náhodně do Vlárského průsmyku. Prostě jsme přišli na nádraží i s velocipedy a jeli prvním vlakem, co tenkrát odpoledne zrovna jel. Kdyby jel do Aše, skončili jsme tam. Ale zvítězil Vlárský průsmyk a tam jsme je potkali. Byli jako vystřižení z románů Bohumila Hrabala a nám se moc líbili. Padli jsme si do noty a od té doby nám vlastně vstoupili do života. A nejen nám, i našim dalším kamarádům, zejména pojízdném pocestném Tour de Zavadil. Už nevím, jestli zrovna toto byla
první Tour tím směrem, ale nic staršího jsem nenašla.


Ten uvítací transparent zařídili spolu s Jarkem! Přestěhovali ho i na hospodu U Luboša
(mimochodem, toho už taky nepotkáme, ve 45 letech spadl při rekonstrukci baráku ze střechy..),.

Jarka pózuje, ve skutečnosti jí pivo nechutnalo a pila většinou sodovku.

Tento domeček chtěla prodat a nepodařilo se jí to, toužila po své rodině u Karlových Varů a chtěla se tam vrátit.


Poznali jsme i Jarkova bratra, ten už tu taky není...

Skoro vždycky jsme odjížděli ze Svatého Štěpána poslední!
Na jaře 2005 nás překvapili a přijeli na koncert našich studentů.


Jarka si rozuměla s bábinkou, jak ji nazvala. Moje maminka chodila kouřit na malou zahrádku
a Jarka tam s ní hned byla jako doma. To kouření rozhodně nefilmovala.
Pobyli jen přes noc a spěchali se starat o zvířata, tenkrát jich měli ještě hodně.
Na podzim dalšího roku nás vzali i s kamarády nahoru na pajtu, za Pečimutem - přezdívka jejich kamaráda Jožky.


Jarka opět fligní, že pije, tentokrát kořalku! Ale bylo to jen jako, uměla dobře "cigánit".


Krásní lidi!
Ještě na konci toho roku jsme je překvapili na Silvestra. Přijeli jsme tam večer a zavolali mobilem. Překvapení bylo veliké, hlavně Jarka tenkrát už měla v knize zápis, jak proběhl Silvestr - chtěla předběhnout dějiny, aby měla pokoj. Ale po našem příjezdu je musela měnit...
Pejsci a Jarka, to bylo velké téma!


Jarek ale jakbysmet!

Ráda si hrála...


Od té doby nám přibyly vrásky smíchu, jak říká jedna kamarádka.


Toto foto jsme tenkrát asi použili na PF...
Jestli mám správné údaje, tak v roce 2007 jsme přijeli v malém obsazení, 4 lidi vlakem a částečně kolmo a teta Jana
z Holandska jela vlakem až do Štěpána. Navázala se další přátelství, i na pajtu jsme zašli. Tenkrát Jarka i s Jarkem
v pohodě zvládali horu.


Zážitky byly jako obvykle veliké, to žádná cestovní kancelář nevymyslí!


Jarka měla všechno pod kontrolou a bděla nad námi s óbrovskó siló!

S Janou našly společnou zálibu, vydržely karbanit po celou dobu, co jsme my ostatní dělali výlety na kolech.


Krásnej kousek zeměkoule.

Jarka nepokazila žádnou srandu...

Hned následující rok s námi přijela další kamarádka z Holandska, čímž TdZ začala nabývat mezinárodních rozměrů,
Nel Mak z Groningenu - Petřina kamarádka.


I s ní si Jarka bezvadně rozuměla. Tenkrát jsme šli Nel vyprovodit na vlak, ten ale nepřijel!

Skončili jsme tedy U Luboša, protože pršelo. Jarka učila děti tancovat!


A nejen to, vím, že chodila do místní knihovny, zvala tam sousedky a pouštěla jim naše CD!
Tenkrát Nel neodjela a zažila ještě domácí výrobu medu...


Jarku bolel zub a Dušan ji tak trochu léčil, určitě to pomohlo.
Ale dýmit musela, bez toho by to nešlo. Jirka jí vyrobil držátko na cigaretu a to byl zážitek:


Na Nový rok 2010 jsme se vraceli z Bratislavy ze zájezdu na představení "Na skle mal'ované.
Vzali jsme to přes Sv. Štěpán, protože jak na Nový rok, tak po celý rok...
Je málo lidí, kam si člověk může dovolit přijet jen tak bez ohlášení a očekávat, že jim tím způsobí radost...
Nevrlkovi takoví byli. Srdeční, upřímní, žili z každého okamžiku. Dostali jsme od nich Valašské pasy, osobně orazítkované!

A předvedli nám svoje kostýmy na fašanky:


Na Tour de Zavadil 2010 nás přijelo asi málo, ale byli jsme přivítaní novým transparentem!


Vždycky nás zdržovali, ať zůstaneme aspoň ještě jeden den, těžko se odjíždělo...
Na podzim 2011 Jarka zorganizovala Jarkovi velkolepou oslavu šedesátin. Tenkrát přijelo nejvíc kamarádů, udělali jsme mu koncert. Dokonce i Ejka se Štefanem zahráli, my s CKK Bandem a strécem Výborným j. h. a Hans Kupka s Radkou. Velkolepá akce s noclehem v kulturním sále to byla. Myslím, že na ni nejen naši, ale i místní ještě teď vzpomínají.
Fotil Pavel:


Jarek byl doopravdy dojatý a užil si to.
Dokonce i praděd Miloš Klement s námi tenkrát přijel a s Jarkou si zatančil soutěžní tanec!

Tady jsme se vlastně osobně poznali s Jarčiným bratrem Petrem a jeho rodinou, kteří přijeli z Karlových Varů.
Škoda, že nemám foto.
Dokumentace z dalších TdZ je ještě někde k dohledání, ale tak rychle to nestihnu. A tak aspoň připomenu, že jsme se v roce 2014 naložili Jarce a Jarkovi nečekaně k Ježíšku. Přivezli jsme bečičku piva, ale hlavně Jarce počítač
a Pavel ji hned zaškolil, jak s ním zacházet.


Šlo jí to výborně! Chodili jsme s nimi taky po Štěpáně a přesně na sv. Štěpána hráli koledy na flétny. Navštívili jsme i Lojzíka (Jarka mu říkala Lojsik) a jeho 80ti letou maminku. Jarka ji měla jako svou vlastní.


Jarek pohotově zafungoval jako stojan na noty a bábinka byla nadšená.

Sněhu moc nebylo, ale i tak jsme si udělali výlet.


Jarka s Jarkem ještě plní energie, spolu to válčili nejlíp!
Pak jsme přijeli na TdZ v roce 2015, dokonce opět s páníčkem!


Určitě jsem nevzpomněla na všechno, co jsme v tom krásným místě a s těmi báječnými človíčky zažili,
bylo by toho na kroniku.
Je nám smutno. Jsou věci, které už nezopakujeme...

Dada a spol.

Ahojte nebo dobrý den,
všechny srdečně zveme na samostatný večer našeho tria, bude to vlastně u většiny písní jejich brněnská premiéra. Vemte ssebou známé a zajděte se pobavit. Těšíme se,
Michal
https://www.facebook.com/events/1415207408652814/
https://bgcz.net/pavlac/hulan-hromcik-locker-v-cafe-prah-brno-29-1-2020/