Flatirons
(Žehličky nad městem)

Vracíme se opět k povídání o Coloradu. Jednou z vizuálních dominant města Boulder je útvar, který se jmenuje Flatirons, neboli Žehličky. Pět žehliček. Nebo taky Chautauqua Slabs. Žijou tu už dlouho, asi tak 296 milionů let. Výška okolo 8 tisíc stop.

Tři hlavní žehličky jsou hojně navštěvovaným místem. Prostřední z těch tří hlavních je opatřena něčím, čemu by se dalo říct stezka. Ta úplně vpravo je rájem horolezců. Není to nic extrémního a mezi horolezci ve městě jsou Žehličky oblíbené hlavně proto, že se k nim dá zajet na kole, vylézt si rychle některou cestu, seběhnout dolů a valit do hokny ke strojům a ponkům. I když v Boulderu je to hodně akademické a málo kladiv. Některé cesty si místní dávají jen tak bez lana, z čehož mi běhá mráz po zádech, teda i jen z té představy.

Hřeben, do kterého jsou žehličky vrostlé, je také součástí místní běžecké speciality dlouhé asi tak 16 mil, kdy se běží z levého konce hřebene na druhý vpravo, který končí na Mount Sanitas. Je to kurevsky náročná trasa.

Takhle to vypadá, když se ohlídnete zpět ještě před nástupem na Žehličky. Louka se často stává oblíbeným kepingo-piknikovým místem a říká se mu z nostalgie Chautauqua Park.

Tahle žehlička je oblíbená mezi horolezci.

Prostřední žehlička s "pěší trasou" vede přes několik suťovisek. Nechodí se po tom příjemně, a na fotce to moc nevypadá, ale je to sakra prudkej svah.

Honza čeká na maminku.

Olina strašně moc chtěla na FlatIrons, jen si nebyla jistá, jestli to dokáže. Míň kyslíku, kašel, kyčel, achilovky, věk... už si nepamatuju, co všechno vyjmenovávala při tom těšení se na vrcholky hor.

Když se ptáci domluví a serou furt na jednom místě, stane se místo ikonickým uměleckým výtvorem.

Nad prvním suťoviskem je pěknej výhled na město. Je parádní vedro.


Z kamenů jsou zde místy přirozené, místy lehce lidskou rukou dotvořené schody do nebes. Některé schody jsou nesympaticky vysoké.

Tady je vidět, že svah je docela prudkej.

Vzduch srší teplem, jsme zpocení úplně všude.

Honza čeká na maminku.

Maminka se schovala o zatáčku dřív pod strom a tiše konstatuje, že zdechne. A protože je sarkastická, maskuje to úsměvem. Všechnu svou vodu už vypila a nepohrdla mojí.

Levá žehlička (ta víc na jihu) od té, kterou se drásáme vzhůru, je zatím pro veřejnost uzavřená, protože na ní hnízdí nějací dravci, možná orli, to jsem už zapomněl, a mají při hnízdění, klubání, krmení a učení lítání rádi klid. Tady v Americe se na přírodu dost dbá. Líbí se mi, že tahle nařízení dodržujou celkem bez kafrání. Levá žehlička je tedy momentálně liduprostá.

Ještě zdaleka nejsme nahoře.

Ale blížíme se.

Tam, tam je náš cíl.

Ještě obejdeme kus skály a budem nahoře.

Jsme tu.

Olina vypadá dost zdrchaně, ale je šťastná, že nezdechla a dolezla.

Společná těsně podvrcholovka.

Hit sun asi orli.

Po cestě dolů jsem si vyfotil i pár motejlů.

Perleťovec fletajronskej. Asi.

Sbohem Žehličky. Lezem pomalu dolů.

Když jsme si to "pádili" dolů, objevil se tam mladej pár, kterej si některé zatáčky zkracoval mimo vymezenou pěšinu. Náš Honza je dostihl a požádal je, aby dodržovali pravidla a drželi se stezky, že chozením mimo trasu se urychluje eroze, což je škoda. Místo toho, aby mu vynadali, nebo spílali, řekli že jo, a až dolů šli poslušně po stezce. Dole si na Honzu počíhali a... A omluvili se mu, že si to neuvědomili, a že je to mrzí a že příště budou i oni poučovat ty, co nepůjdou po stezkách. Mysleli si totiž, že Honza je nějakej kontrolní rančer a když zjistili, že ne, tak bylo vidět, že se stydí ještě víc. No jo, i takoví jsou Amíci. Nechtěl bych slyšet ty kecy u nás, třeba pod Sněžkou.

Mimonzemšťané vás (i nás) sledují.

Perleťovec. Místní model.

Při vzletu perleťovec zvedá prdel, aby si ji neodřel křídlama.

No a jak už to tak u našeho nerančera chodí, sesbíral Honza po cestě všechny ty pytlíky zapomenutejch psích hoven, který dole u cedule hodil do koše.

Dole bylo trochu víc kyslíku, taky ta radost, že přežila, takže Olina běžela jak laňka za Honzou, protože nám slíbil ledovou kávu.

I kdyby byla hnusná jako prdel, tak by nám ta káva chutnala. Byli jsme hodně vyprahlí. Všichni.

Doma jsme si na chvilku vlezli do pelíšku a Olina prohlásila: "Dědóšku, já jsem tak ráda, že jsem to přežila, a že jsme byli nahoře," a usnula jak špalek.

podpis


..ROM CHRÁNĚNÝ STÁTEM


Helča, Bára a Lucka jedou na Špejbla a Hurvínka do Prahy. (1984)


"To radši ať to stojí za hovno, než ňáký Kalouskovy sliby," řekl dědek dědkovi na zastávce autobusu.

V DIVADLE NA ORLÍ SE SEŠLI NAPOSLED

před prázdninami studenti 3. ročníku muzikálového herectví, aby dali dohromady kostýmy pro připravovanou zářijovou premiéru a taky aby úplně poprvé projeli muzikál "Ženy na pokraji nervového zhroucení" vcelku.
Byla jsem zvědavá, protože doposud jsem znala jen muziku, nastudovávala jsem s nimi hlavně sborová čísla ještě před stavem nouze. Hudba je to zajímavá, těžká na zpívání, ale baví mě! A studenty zjevně taky.
Snad jsem pochopila dobře, že kostýmy na představení měli za úkol obstarat z větší části sami. Často to chodí tak, že obráží sekáče, bazary, různé slevy v obchodňácích a hledají co nejefektnější a přitom finančně nejmíň náročné kousky oděvů, doplňky, dokonce i boty!
Petr Štěpán a Mirek Ondra, vedoucí třeťáků kontrolují tvůrčí snahy studentů a zdá se, že jsou spokojení!


Linda alias modelka Candela trpělivě čeká, až na ni přijde řada.


Adam se chystá na roli taxikáře, průvodce celým představením. Děj se odehrává v Madridu, proto ty pestré barvy!

Tomáš bude hrát snad pět postav, jestli se nepletu a nevím, ke které patří zrovna tento kostým...

Kostymérky jsou ve střehu.

Zuzka předvádí kostým právničky Pauliny.


Linda čeká, Zuzka zjevně zabodovala.


V popředí Katka v roli Pepy - herečky.

Zátiší velké zkušebny DNO v 6. patře, neobvyklý pohled na brněnské střechy uprostřed štatlu.

Znovu Katka (Pepa) a za ní Míša, která zpracovává roli poněkud šílené matky Lucie, bývalé ženy Ivana, současného partnera Pepy, ale i právničky Pauliny. Zapeklitá situace.

Barvy si srovnávají ještě Rasťo (v roli Carlose, syna Lucie a Ivana) a Natálka (Marisa, jeho snoubenka).

Soňa podobně jako Tomáš bude mít na starosti víc rolí.

Natálka a Rasťo se sladili dokonale.

Jirka bude hrát Ivana.


Pořád je co řešit, ale na srandičky se vždycky prostor najde!


Konečně se dočkala - Soňa (mimo jiné) v roli ezoterické domovnice.


Tomáš v roli Malika, atentátníka. Čeká ho ještě role policajta, Soňa bude působit jako jeho asistentka.


Konečně se dočkala i Linda, bude mít zřejmě nejkomplikovanější kostým.


Takhle nějak bude začínat první scéna, ale to je teprve nástin! Premiéra bude někdy v polovině září, zkoušet začínáme už v srpnu. Nepatřím k velkým ctitelům komedií, ale tato bude rozhodně stát za pozornost. Včas uveřejním pozvánku!

V NEDĚLI JIRKA NATÁČEL DOMA V LOŽNICI
perkuse pro Štědroňovu Kantátu Steklík, o níž byla zmínka v minulém čísle.


Dostala jsem svolení uveřejnit malou ukázku, abyste si mohli udělat představu, co to ti stréci v Pivoxu minule spáchali. Nahráli to krásně, pan Klement to dokonale sestavil, postříhal, perkusemi opatřil a teď si můžete poslechnout dvě ukázky, pokud máte náladu:
Steklíku! (Exclamatio):

Glissová fanfára:

DOLE U CACKŮ MAJÍ NOVÝ PŘÍRŮSTEK
do domácnosti. V neděli přivezli od rodičů z Jeseníku kočičí holčičku.


Děti jsou nadšené a chtěly by, aby se jmenovala Micinka. Zatím to ale úplně neprochází, zřejmě dojde k hlasování a pozměňovacím návrhům. Uvidíme, kam se to posune, rozhodně podám zprávu.

Koťátko se narodilo (pravděpodobně) s krátkým ocáskem, ale zatím mu to snad ani nevadí. Je čilé a milé, proto se mně rozmazalo. Moc neposedí.
Zuzanka si půjčila foťák a vyfotila bráchu a ségru.

Pokémon je?

A Pokém ona?

Dada a spol.

Ahojte nebo dobrý den,
chtěli byste vidět nějaké živé kytaristy jak jim to jde po covid pauze? Poslechnout nové vlastní texty i zběsilé instrumentální úpravy?
V pátek hrajem poprvé v klubu U kouřícího králíka, zajděte nás zkontrolovat a pokritizovat a pobavit se.
Neváhejte pozvání předat dalším hudbymilovným kamarádům. Všechno bude 100% živě a autenticky. Od bluegrassu po Stinga, Smetanu a rokenroly.
Těšíme se,
Michal


https://www.facebook.com/events/1101939600163308/

Krásný letní den všem,
cenu Anděl za nejvydařenější album roku 2019 v kategorii Sólová interpretka získala právě Beata Hlavenková (Sně)!!!
Přijeďte si užít její koncert v Tišnově na letním kině v pondělí 29.06.2020, který pořádáme v rámci neziskovky The MÚZY, z.s.
www.themuzy.cz
Děkuji moc za sdílení
https://www.facebook.com/events/4332614926752307/
Zdraví
Pavlína Mariánková

Milí přátelé,
dovolím si sdílet pozvánku na dva příměstské tábory, které pořádáme v srpnu v Brně na pobočce našeho muzea pro děti ve věku 6-10 a 11-15 let.
Bližší informace s programem jednotlivých dnů najdete v příloze nebo na https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/akce-pro-navstevniky/pro-rodice-s-detmi/
Za případné další šíření pozvánky budeme moc rády.
Otevíráme lipový ateliér a příběhy z Knihy knih
Rádi bychom vaše děti pozvali na příměstské tábory, které se budou konat v srpnu na brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
V termínu 3. 8. - 7. 8. 2020 připravujeme pod tajemným názvem Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů tábor pro děti ve věku 6 - 10 let zaměřený na pohádky a legendy (nejen) židovské kultury. Inspiraci na tvorbu vlastní knihy budeme hledat v příbězích z Tóry, v bajkách o zvířatech, u Ondřeje Sekory či v jidiš písničkách na papírovém divadle. Aby nám oči od stránek úplně nepřecházely, vyměníme občas prostory vzdělávacího sálu za zoologickou zahradu, parky a hřiště v okolí i expozice Moravského zemského muzea.
V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 se mladým tvůrcům ve věku 11-15 let otevře Ateliér v lipové aleji, který nabídne každý den jeden umělecký příběh s moravskými kořeny a vlastní kreativní práci s ním sladěnou. Čeká nás široké umělecké rozkročení od architektury, přes výtvarnou tvorbu až po módní návrhářství. Mimo ateliér se vypravíme tvořit do ulic Masarykovy čtvrti, zahrady Vily Stiassni či prostějovského muzea. Na závěr týdne přijde na program prohlídka skutečné galerie, jakož i vernisáž ze všech nejlepší, totiž vlastní.
Mgr. Barbora Dočkalová
Židovské muzeum v Praze
Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno
Tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
+420 530 317 651
+420 776 761 275

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína


Vernisáž výstavy
Jolana Havelková a autoři:
ŠEST POHLEDNIC
23. 6. 2020 18 h
Dodatečná vernisáž výstavy Šest pohlednic za účasti fotografky Jolany Havelkové. Na vernisáži zahraje Duo Palagrachio (Ivan Palacký a Peter Graham) – tentokrát unplugged.
Výstava Šest pohlednic v Domě Pánů z Kunštátu představuje stejnojmenný projekt fotografky Jolany Havelkové. Vystavené fotografie, koláže, kresby, malby, partitury asambláže, objekty, texty či videa více
než 150 autorů spojuje jeden motiv – pohlednice s autorčinou černobílou fotografií. Různorodá umělecká i jiná vyjádření jsou tak reakcí na dílo Havelkové.
Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Milí přátelé, pojízdní i nepojízdní pocestní,
tetina Barbora Pavlišová rozjíždí cestovní kancelář, která už s úspěchem fungovala nějaký čas ve zkušebním provozu.
Jelikož jest dcerou stréca Pavliša, zakladatele Patafyzické cestovní kanceláře, můžeme s jistotou očekávat, že na jejích zájezdech se účastníci nudit nebudou.
Předkládám tedy její dopis k uvážení, třeba vás inspiruje a zkusíte nějakou z nabídek využít.
Krásné dny přeje
Dada Klementová a spol.
Máte-li náladu, čtěte úryvek z jejího dopisu:
Pokouším rozjet naplno cestovku. Naplánovala jsem několik výletů po české krajině.
Ráda bych vzhledem ke krizi naplnila všechny busy, a tak posílám nabídky.
Letos paradoxně vznikla šance navštívit ta nejfrekventovanější místa bez davů jako je Praha a Český Krumlov. Tam bych nikdy autobus nevypravila, protože davy nemám ráda. Letos je ale situace nanejvýš příznivá.
Mnozí v Krumlově už byli, ale troufnu si říct, že bez turistů to bude jedinečný zážitek, který se už nenaskytne v dalších letech. Přidala jsem ale do programu ještě dvě rarity, a to přírodně krajinářský park v Nových Hradech + hrad a klášter a zejména poutní místo Římov, moje oblíbená destinace.
Vím, že chválit se je hříšné, ale jako průvodce vůbec nejsem marná. Zájezd není naplněný i proto, že někteří si raději blokují termín pro případné náhrady svých zahraničních zájezdů.
Chtěla jsem tě poprosit, zda by nebylo možné poslat někomu, koho by to mohlo zajímat.
V příloze je souhrn zájezdů a podrobný plakát na Český Krumlov. Doporučím se taky podívat na můj blog, kde se najdou i příjemné tipy na výlety.
https://www.terrai.cz/zajezdy
Bara

Vážení příznivci Divadla Aldente,
moc rádi a srdečně vás zveme na červnové reprízy našich inscenací. Hrajeme v následující dny:
Pátek 12. 6. v 18:00 a v 19:00 představení TO JE ON v Klubu Leitnerova.
Kraťoučká dvojitá improvizace, příběh a nálada. Možná se potkají, možná ne. Kam se dívat dřív? Co je důležité? Je dovoleno vyjádřit vše, i to, co mělo už napořád zůstat tajemství.
Součástí večera je grilování na Leitnerce. Doneste si maso, špekáček, zeleninu, co chcete :-)
Odchodné dobrovolné, vybíráme na místě. Rezervace netřeba.
Úterý 16. 6. v 17: 00 Zeď, Klub Leitnerova
Středa 17. 6. v 19:00 Zeď, Klub Leitnerova
Vstupenky na ZEĎ jsou dostupné na této adrese.
Sobota 27. 6. v 10:00 Káťa a Bajaja, Divadlo Barka
Neděle 28. 6. v 10:00 Káťa a Bajaja, Divadlo Barka
Vstupenky na KÁŤU a BAJAJU najdete tady.
Neváhejte! Ctíme aktuální bezpečnostní opatření, proto máme na všechna představení omezenou kapacitu.
Začínáme zkoušet Zlatý kolovrat z Kytice J. K. Erbena, na inscenaci budeme intenzivně pracovat na letním soustředění v Lechovicích, kam vás zveme na premiéru a tři reprízy s možností přespání do druhého dne. Zapište si do diářů:
Středa 12. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Pátek 14. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Sobota 15. 8 ve 21:00, fara Lechovice
Neděle 16. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Těšíme se na vás.
Za Divadlo Aldente
Vendula Kacetlová