Utajenej čundr po Irsku
(díl čtvrtý - Bray)

V minulým čísle jsem vám prozradil, jak zrádná je vzdálenost 5 kilometrů v podání našeho Honzy. A taky to, jak krutej hlad jsme měli, že jsme vyžrali ze všech neobsazenejch pokojů čaje a cukry, a jak se nakonec holky rozhodly, že ani z hladu svý pohorky nesežerou. Fotek k tomu bylo hodně i video se slavným Labutím jezerem v podání Dany. Tohle prasečí číslo bude mít fotek podstatně míň, protože jsme byli pomáhat Jirkovi na stavbě a musím ještě jet do Lysé na oslavu narozenin...

Vstáváme docela brzo, protože nám z Glendalough jede autobus příliš brzo a musíme ještě stihnout tu slibovanou snídani, když to první B (bed) už máme za sebou. Druhé B (breakfest) už na nás čeká v přízemí penzionu, kterej nabízí to B&B,

Asi protože jsme v penzionu sami, prostřeno je jen u stolu číslo 7. A sedmička je číslo šťastné, protože všichni se tváříme přešťastně při pohledu na stůl plnej dobrot.

Z kuchyně se už brzo ráno linula taková vůně, že jsme to skoro nemohli vydržet. Volský voka, malinký párečky, slanina a spousta dalších dobrot na nás čekala v jídelně.

Snažíme se chovat decentně a nehltat, přestože po včerejší hladovce bysme to nejraději sežrali všecko naráz.

Nejvíc bohatě prostřenej stůl prožívala Dana a dodneška, přestože to je už pěkná řádka let, na to nostalgicky vzpomíná.

Dveře na verandu jsou ještě zamknuté. Motivační cedulka nám prozrazuje, že jestliže jsme dost šťastní, že jsme Irové, jsme šťastní dost. Ale protože Irové nejsme, nemotivuje nás. My jsme šťastní, že máme co do huby. A k tomu paní domácí žádnou cedulku nevyvěsila. Stála ve dveřích mezi jídelnou a kuchyní, olej pro jistotu rozpálenej a s úsměvem zírala, jak banda čtyř Čechů vyžírá do leskla talířky s irskejma dobrotama.

Loučíme se s milou paní domácí, nasazujeme bágly a vyrážíme směr Glendalough na autobus.

Je svěží mlžné irské ráno.

Za světla je vidět, proč je v řece vždycky dostatek vody.

Autobus nás přivezl do nedalekýho městečka Bray.

Městečko Bray je sice hodně malé, ale obyvatel tu prej bydlí překvapivě hodně. Prej je to nejlidnatější město hrabství Wicklow a deváté nejlidnatější v celým Irsku. Žije tu přes 32 tisíc obyvatel.

Podle mýho tu je taky nejvíc bazarů a antiků ze všech irskejch měst, ale protože jsme viděli tak nejvíc čtyři města, může to být hodně zkreslenej údaj.

Městečko Bray je také součástí tzv. dublinské aglomerace. Nadmořská výška je celých 18 metrů nad hladinou moře.

 

Když v roce 1854 dorazila do Bray dublinská a kingstownská železnice, stalo se toto pobřežní město pouhých 20 kilometrů od irského hlavního města přímořským letoviskem pro Dubliňany.

Kamennej kostel, kterej by mohl, ale i nemusel být Christ Church.

Jak už bývá v Irsku zvykerm, trošku si tu zapršelo, patří to ke koloritu. Možností pro návštěvníky Bray je docela dost na to, že je to městečko spíš malé. Největším lákadlem pro mě by asi byl každoroční jazzovej festival. Určitě by mě nadchl víc, než věhlasná brayská zmrzlina.

Přehledně malé město.

Kulturním centrem Bray je Mermaid County Wicklow Arts Center. Tam jsme sice nešli, ale máte-li dost času, prý to stojí za to. V prvním patře bývají zajímavé výstavy a vstupné je nulové. V art-centru je několik ateliérů, kde se často pořádají různé workshopy, také dva koncertní sály a živá muzika je tu k mání velmi často.

Bray se irsky řekne Bré. A taky tu prej svýho času žil James Joyce, tedy přesnějí Alois Joyce, autor knihy Ulysses z roku 1922, která se stala památkově chráněným dílem. Většinou slýchávám, že Odysseus je kniha k nepřečtení blbá, ale mně se moc líbila. Bavilo mě, jak se střídají v průběhu knihy styly. V každým případě, budete-li někdy studovat na vejšce literaturu, tomuto dílu se nevyhnete. Četl jsem od něho ještě knihu Dubliňané a ta se mi taky moc líbila. Třeba je to tím, že jsem jen lacinej pozér, protože...

Naše potulování městečkem není nijak cílevědomé, jen se tak brouzdáme a o městě víme prd, to co vám tu prozrazuju jsem se po letech dočetl v encyklopedii Britannica.

Autobusy tu jsou samozřejmě patrové a nastupujete do nich vyloženě z blbé strany, je to ještě větší nezvyk, než přecházet tady silnice a ulice, kdy se musíte rozhlížet daleko opatrněji, protože tady se samozřejmě jezdí vlevo.

Jo, hlavně bacha na autobus číslo 185, ten totiž jede přímo do Palerma.

Bray je zastávkou na železniční trase Kingstown railway. Koleje vedou celou svou trasou podél východního pobřeží a z vlaku je vidět Irské moře.

Zastávka Bray.

Kdo ví, zdali hotýlek poblíž trati a blízko u moře nenabízí jen zimní spánek.

Blížíme se k moři, kde najdete viktoriánskou promenádu. V létě v průběhu dne tu prý bývá hlava na hlavě. To se mi ani nechce věřit, protože městečko vypadá ospale a hibernovaně.

No koukněte se sami, vymeteno. Náš plán je vyrazit po vyhlášené stezce podél trati - zleva moře zprava železnice - do městečka Šedý šutry neboli Greystones. Cesta to není ani nějak náročná, ani moc dlouhá. Míň než 10 kilometrů. Ale výhledy, scenérie a zvuky příboje narážejícího do žuly jsou fascinující. Budete li tu někdy, dejte si tu trasu, stojí za to. O cestě do Greystones až zase někdy příště.

Když irskýmu psovi vrhneš vrhátkem tenisák, přinese ti nedopitou pepsikolu.

Schyluje se k přepršce.

Na pláži je obrovská spousta zajímavejch oblázků. I madonu tu najdete.

A nebo zkamenělej zbytek vietnamky. Té boty.

Vejce z vesmíru.

Některé mořské potvory umí perfektně kreslit bílou tuší.

A každý si tu najde to svoje.

Honzova potvora je nejzajímavější a je to zrovna ta, která umí tak hezky kreslit.

A pozor! Odnášet kamínky z pláže je tu zakázané.

Kopec naproti na městem je Bray Head. 241 metrů nad hladinou oceánu. My se na vrcholek sice drápat nemíníme, ale po jeho svazích se chystáme dojít do města Greystones.

První návštěvníci pláže v Bray jsou pejskaři.

Kavárny zatím osiřelé.

Stanice Bray je, jak to tu chodívá skor všude, plná bicyklů.

Po promenádě na konec města.

Vrátnej hotelovýho komplexu je patrně bejvalej cirkusák.

Poslední barák, poslední nabídka městečka Bray.

podpis

Tibor košíkář


Premiér Andrej Babiš: "Nezadlužujeme se, není to pravda. Česká republika si bude moci díky EU vyjednat výhodné úvěry"

NA PÁR DNÍ JSME SE VYPRAVILI ZA
Petrou a spol., jsme v Reinhausenu. Prý už moc tak pěkných podzimních dnů nebude a tak se Jerka rozhodl věnovat čas za účelem pomoci stavbě chatičky pro Petru.


Koupili tady nějakou starší chatku, tu za pomoci přátel rozebrali a teď z ní chtějí smontovat novou. Naštěstí zatím nepršelo a práce docela valí. Uvidíme, co se objeví v příštím praseti - toto je druhý den...

IVAN SEDLÁČEK VE SVÝCH NEUVĚŘITELNÝCH DEVĚTAOSMDESÁTI
letech svolal minulý týden do šlapanického muzea na schůzku nejstarší členy Šlapanického dětského sboru. Dozvěděla jsem se to od něj docela na poslední chvíli, ale stihla jsem to!

Rozhodl se pro krátkou rekapitulaci a hlavně chtěl poděkovat těm, kteří mu před 65 lety na šlapanické základce pomáhali vytvořit dětský sbor.


Sešlo se nás docela hodně, Ivan vzpomínal, pouštěl ukázky ze starých amatérských nahrávek a mě příjemně překvapilo, že se to dá poslouchat i dnes! Děti tenkrát nevybíral z celého Brna a okolí, jako později do profesionálního sboru Kantiléna, ve kterou se během let původní amatérský sbor vyvinul. Přesto z těch nahrávek čiší radost ze zpěvu, mají dynamiku, zní to až dojemně.

Dirigent a jeho nejmladší - zřejmě nejúžasnější sólista Jiří Ťápal. Byl to tehdy malý kluk se stříbrným hláskem a zpíval tak čisťounce, že se po jeho vystoupeních publikum vždycky málem utleskalo.
Všichni si říkali, že stárneme a jen ten Sedláček se snad nemění! Bylo to fajn, děkujeme!!!

Dada a spol.

Dům umění města Brna v říjnu prodlužuje výstavy a zve na doprovodný program

PRODLOUŽENÍ VÝSTAV

První říjnový víkend měl být podle původního harmonogramu ve znamení loučení s výstavami Ostatní se nemění Jaromíra Novotného a Žízeň nekonečna Bohuslavy Olešové. Nyní je ale poslem dobrých zpráv, zejména pokud jste doposud neměli příležitost expozice Domu umění navštívit - obě výstavy byly prodlouženy do 10. října. Do stejného data bude navíc ve vestibulu Domu umění k vidění jedna ze soch z výstavy Eating Planet Anny Hulačové, která musela být z důvodu převozu soch na bienále Art Encounters ukončena již 19. září.

TVŮRČÍ WORKSHOP A KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA 

První středy v měsíci patří v Domě umění již tradičně tvůrčím workshopům z cyklu Pro mě v Domě. Říjnový workshop s podtitulem "betonově" proběhne 6. října od 16:30 a tematicky naváže na výstavu Eating Planet Anny Hulačové; bude zaměřený na práci s materiálem, o kterém tato autorka hovoří jako o folklóru dnešní doby. Pod vedením našich lektorek si budou zájemci moci vyzkoušet rytí a kresbu do betonových odlitků, na ty odvážnější pak bude čekat výroba malých květináčů pomocí do betonu namočených textilií. 

V Domě pánů z Kunštátu se ve středu 13. října od 17 hodin uskuteční první komentovaná prohlídka výstavy Libora Veselého IX. Výstavou provede kurátorka Terezie Petišková za účasti autora.

V rámci doprovodného programu k této výstavě se bude v sobotu 23. října konat i workshop Monumentální dětské malby, jeho kapacita je ale v tuto chvíli již naplněna. Moc děkujeme za projevený zájem!

JEDNODENNÍ VÝSTAVA THOUSAND PLATEAUS A REPRÍZA INSCENACE WOJTEKA ZIEMILSKÉHO 

Ve dnech 1. až 3. října 2021 bude Dům umění města Brna hostit sjezd členů Internationales Künstler Gremium (IKG), v jehož rámci bude ve vestibulu Domu umění na Malinovského náměstí v sobotu 2. října od 19 hodin otevřena krátkodobá výstava Thousand Plateaus. Instalace, tvořená díly členů IKG, bude k vidění jenom v rámci sobotního večera.

19. a 20. října v 19:30 proběhne v Domě umění repríza i premiéra zároveň - inscenace Wojteka Ziemilského s názvem Sex byla v online premiéře představena letos na jaře v průběhu Brno Art Week a Pole performativního umění Terén nyní přichystalo i její offline variantu. Vstupenky můžete v předprodeji zakoupit přes GoOut.

Dům umění města Brna
Malinovského nám. 2
602 00 Brno

Vážení adresáti,
několikrát odložená osmá Bluesová pomlázka se konečně dočká svého konání - uskuteční se tradičně v kulturním domě v Železném v sobotu 9. října 2021 od 17 hodin.
Na festivalu vystoupí:
Ľuboš Beňa a Peter Bonzo Radványi [SK]
https://www.youtube.com/watch?v=luaM6gni7Yg
James Harries [GBR]
https://www.youtube.com/watch?v=ANVpQBuSWRs
Charlie Slavík Revue feat. Steve Walsh-g [USA]
https://www.youtube.com/watch?v=rX8SR0Z4b7U
Srdečně Vás zvu. Přijďte všichni a přiberte i svoje známé!
Těší se na Vás
Václav Seyfert st.

 

STAND UP DOWN
Pestrá a dynamická nabídka témat, situací, emocí, nálad a překvapení, kterou nečekáte. Která na vás dotírá od první minuty začátku představení a neopustí vás ještě dlouho poté, co se ze Stand up Down vrátíte domů.

O moderování se snaží zkušený Stand up komik Filip Teller, mnohem silnější slovo má ale jeho asistentka Martina Trusková, zkušená herečka a milovnice volných improvizací.

Nabízíme dva termíny - dvě různé herecké skupiny.

Doporučujeme přijít na obě představení, každé z nich vás pohltí svou specifickou a přitom velmi různou atmosférou.

STAND UP DOWN
I. herecká skupina

Středa 22. 9.
19:30

Klub Leitnerova

Rezervace

STAND UP DOWN
II. herecká skupina

Čtvrtek 23. 9.
19:30

Klub Leitnerova

Rezervace

Vážení a milí,
osud a dramaturg Café Práh mi dopřáli náhradní termín na úterním Open mic.
Celý koncert vřele doporučuji vaší pozornosti.

PROGRAM
19:00 Pavlína Mariánková a kapela - jazzík
19:30 Richard Lank - recitál - texty psané pro jiné
20:00 Monopól - nový projekt Jima Macháčka
20:30 Jenoféfa Beta / www.jenofefabeta.cz
hvězda večera:
21:00 Kolenem - acapella doo-wop a rhythm & blues - skvělá vokální sekce kolem Petra Pospíšila

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Richard.jpg
srdečně zdraví / Best Regards
Richard Lank

Další akce:

- sobota 2. říjen Divadlo Bota - Pohádka pro dospělé - 18.00 Obecní sál Bílovice n. Svitavou. Mihnu se v úloze frontmana kapely Běsi z lesa

- čtvrtek 14. října Black Uganda Choir, 19.30 klub Leitnerka - vstupenky na místě

- pondělí 25. října Máta Brno, 19.30 klub STARÁ PEKÁRNA

Libor Veselý: IX

Začátek školního roku přinesl do Domu umění nejenom nové výstavy, ale i nový doprovodný program. Na co se můžete v následujících týdnech těšit?

VÝSTAVY

LIBOR VESELÝ: IX

8. 9. - 7. 11. 2021

kurátorka: Terezie Petišková

Výstava v galerii v prvním patře Domu pánů z Kunštátu, věnovaná tvorbě brněnského malíře Libora Veselého, prezentuje autorova plátna ze starších i novějších cyklů. Mezi vystavenými díly jsou například Osy těla, kontrastující chaos a řád, nedávno vzniklá plátna Dívka na oslu nebo parafráze na Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

MARTIN HRVOL: Neborôstky

8. 9. - 7. 11. 2021

kurátorka: Eva Mráziková

DIVADLO RADOST
NOVÁ INSCENACE
RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA

Vážení diváci a příznivci divadla Radost!
Rádi bychom Vás pozvali na veřejnou generálku nové inscenace podle světoznámého dětského bestselleru a to Ronja, dcera loupežníka!
Toto nové báječné představení je vhodné pro děti od 7 let a budeme jej uvádět na Velké scéně divadla.
Přijďte se za námi podívat již 30. září v 18:00 hod.
Vstupenky za zvýhodněnou cenu 100,- Kč k zakoupení na pokladně divadla či online přes odkaz níže
TĚŠÍME SE NA VÁS

Prodej lístků

Vážení,
Rád bych Vás rád pozval na sobotu 9. října 2021, kdy se uskuteční několikrát odložená 8. Bluesová pomlázka. Na ní se představí Ľuboš Beňa & Peter Bonzo Radványi, James Harries a Charlie Slavík Revue. Bližší údaje naleznete v přiložených letáčcích.
Srdečně zdraví
Václav Seyfert

 

Zdravím všechny!
Prosím, poslechněte si naše nahrávky (viz odkazy úplně dole), které jsme vytvořili během řádění covidu.
V nahrávkách jsem zatím všechny perkusy nahrával sám postupně po jednom. Anžto nejsou lidi, tak jsem si nějak musel pomoci.
Kdybyste někdo o někom ve svém okolí věděli, kdo buší do cajonu, djembe či na bicí, tak mu prosím přepošlete níže uvedené odkazy.
Moc děkuji!
Třeba se to bude někomu líbit a chtěl by s námi pokračovat v naší tvorbě.
A vztahy v naší tvořivé kapele jsou velmi kamarádské, což je taky dost důležité.

Ing. Ivo ALBRECHT
+420 602 591 751

kapela Harry Ventil:
www.harryventil.borec.cz
https://bandzone.cz/harryventil

Posílám teplý pozdrav z jihu Čech a také upoutávku na výstavu na Kampě. Stojí za vidění, protože je to Jiří Šalamoun.
A jestli nevíte, kam na dovolenou, podívejte se na nekonečné možnosti. https://www.zonerama.com/PawlasMB
Dávejte na sebe pozor!
Eva