Velikonoce
(bez přívlastku)

Velikonoce už léta považuju jen za pár dní příjemnýho volna. Nic víc se mi nedaří z toho křesťansko-pohanskýho svátku vykřesat. Myslím, že mi v hlavě uvízla vzpomínka na jedny z prvních, které jsem vnímal. Ještě jsem nechodil ani do školy a najednou za mnou přišel tata, oblečenej jako na koncert a ve světlým baloňáku, ať se prej hezky obleču, že pudeme na šmigrus. Netušil jsem, o co jde, oblíkl jsem se, tata mi dal do ruky jakejsi klacek spletenej z proutků, mama mi na hlavu narvala radionku s anténkou, kterou jsem celým svým pětiletým životem nesnášel. Nemám rád čepice dodnes. Vyrazili jsme do města. Tata obešel pár svých kolegyň (to jsem ještě nevěděl, co je to kolegyně). Návštěva se odehrávala ve stále stejným modu. Zazvonit u dveří, vejít, slušně pozdravit, tata vzal svou proutěnou pomůcku a šlehal kolegyně po zadku a něco mrmlal. Pak jsem měl nastoupit já, vykoktal jsem první tři slova koleda, koleda, Štěpáne..., přestal jsem pleskat tou divnou věcí cizí paní po prdeli, dostal jsem za to zelený vajíčko do pytlíku, čučel jsem kolem sebe a čekal, až tata pobaví společnost veselejma historkama a vyrazili jsme ke kolegyni B a pak C. Jedna z posledních návštěv toho byla u Kotulánů. To byla rodina, se kterou se naše rodina hodně kamarádila. Snad dokonce měli i svatbu stejnej den. Měli taky tři děti a bydleli docela blízko od nás. No a pak už jsme šli dom. Tenkrát voser i zpětně voser. Velikonce mi k srdci nepřirostly.
Sám od sebe jsem se nikdy na šmigrus nevydal, jen, když mě někdo vzal s sebou. Na gymplu to už bylo lepší, protože nám nabídli dycky nějakou ohnivou vodu. Cesty domů byly klikaté. Párkrát i hodně klikaté.
Dodneška jsem nepochopil princip. Hlavně mě dráždilo, když z toho měly holky zásek, že přijdou kluci a dostanou na prdel, ale blbý bylo i to, když nepřišli. Vlastně tomu nerozumím dodnes.

Letošní velikonoční čas jsme se snažili lehce ignorovat. Ale Olina ocenila, že je to obalený tolika dny volna. Na Velkej pátek nám naštěstí došel chleba, tak jsem si vzal kecky a velkou oklikou jsem pro něho běžel do Lidlu.

Běchovickej Baltimore. Tahle loď pod jedním běchovickým mostkem určitě neprojede.

I stíny na zdech se snažily tvářit vajíčkově velikonočně.

Běžel jsem kolem nehtovýho studia a zjistil jsem, že nevím, co to je gel-lac a strip-lac. Jak jsem s takovou mezerou ve vzdělání mohl tak dlouho žít?

Jaro se hrne tvrdě všemi póry ven. Velikonoce jsou dle pohanskejch zdrojů oslavou příchodu jara. Datum Velikonoc je nějak prej spojenej s jarní rovnodenností, kdy se den a noc vyrovnávají, což symbolizuje rovnováhu mezi světlem a tmou, životem a smrtí. Tento přechodnej okamžik je ve starejch pohanskejch kulturách často oslavovanej jako symbol obnovení a znovuzrození přírody. Ale já se na to tvářím dost neutrálně. Jaro je bezva, ale rituály jsou mi u prdele.
Datum Velikonoc se určuje na základě lunárního kalendáře a slunečního kalendáře. Velikonoce připadají na první neděli po prvním jarním úplňku, který následuje po 21. březnu, tedy po jarní rovnodennosti. Protože je měsíc lunárního kalendáře kratší než sluneční, je datum Velikonoc každej rok jinak.

Když jsem běžel kolem party dělníků, co pracujou na novejch inženýrskejch sítích o Velikonocích, chtěla po mně polovina z nich, abych je vyfotil a druhá polovina chtěla, abych je nefotil. Ta fotogenická část prej chce fotku kvůli holkám a ta druhá půlka ji nechce taky kvůli holkám. Popřáli jsme si hezký dny a běžel jsem zas dál.

Jaro u školkový pyramidy.

Běhací cesty tady u nás jsou skvělý.

Tradice, tradice, tradice.

Dohodli jsme se s Jíťou a Jirkou, že si uděláme rodinný setkání u nich na baráčku. Helča jela na svatbu kámošky do Austrálie, Boris a Bobík měli jinou akci, Honza s Robynne jsou ještě v Americe, tak to bude jen taková komorní akce.

Dnes je totiž černoBílá sobota.

Jedem z Hlaváku.

Náš vlak ještě není přistavenej.

Ve vlaku jsme se potkali s Bibi a Honzou. V Řevnici na nás už čekal Jirka a odvezl si nás na barák.

Honza si koupil na koncertě Muchy vinyl Muchy,

Velikonoční zajíček a Honza.

V Dobřichovicích.

Vaříme oběd.

Zvyk zdobení vajíček a oslavování jara má svůj původ v pohanskejch tradicích, kde vajíčka údajně symbolizujou novej život a plodnost. Omalovávání vajec prej přináší do domova štěstí a prosperitu. Sprejeři vpřed.

Některý zvířata, jako třeba zajíc a beránek, jsou spojovaný s pohanskejma svátkama jara a plodnosti. Zajíc je symbolem hojnosti a plodnosti (tady na obrázku to tak nevypadá), zatímco beránek symbolizuje novej život a obětování.

JaJ mají roztomilý slepice. Takovej malej model s péřovatejma nohama. A samozřejmě kohouta, kterej dává na slepice bacha, stará se o pořádek v hejnu a aby holky snášely vajíčka a ve 4:30 ráno se pokouší děsně srandovně kokrhat. Mě osobně to jeho kokrhání bavilo, je hodně punkový, ale Jirka s Jitkou jsou na něho někdy naprdlí, protože je budí. I slepice jsou na kohouta někdy nasraný a když si nedá bacha, klovají ho do pařátků tak, až mu někdy teče krev.

Klasickej barákovej bordel.

Dostali jsme s Honzou od Jíti práci. Vyrobit dvě hnědobrány. Dřeva i spojovacího materiálu bylo dost. A nářadím jsou vybavení solidně. Byla to radostná práce. Mám ruce plné malejch třísek a nohy podrápané trny od místních růží. Vzhledem k tomu, že Honza hned brzo ráno v neděli odjížděl a Olina a já v neděli večer, tak jsme žádnou hnědobránu nevztyčili, jen jsme připravili jednotlivé části budoucí brány.

Zatímco Honza a já jsme si hráli se dřevem, Bibi sbírala pro slepičky slimáky. Slimáci tu u JaJ nejsou ani trochu v oblibě. Loni jich JaJ nasbírali tisíce. Jsou to hajzlové a neváží si práce druhejch. Myslím tím ty slimáky.

Plameňák hlídá.

Broskvoň. Sobota i neděle byla ve znamení prořezávání stromů. Větve z prořezávky drtila Bibi ve štěpovačce.

Jirka si upravuje vchod do budky.

Prořezávat stromy je docela věda.

JaJ pěstujou jako šílení. Takhle to asi mysleli ti pohani s těma Velikonocema. Oslava jara a odchod zimy. Všude jsou nějaký sazeničky a derou se ven. Olina je taky z jara úplně poblázněná.

Všude kytky a konvičky.

Nad některejma prořezávkama se muselo sejít konsílium.

Plzeň a rozvaděč.

Pak, když jsme se dozvěděli, jak dramaticky roste cena kakaovejch bobů, nabídla se Jíťa, že nám uvaří opravdický pořádný hustý biokakao. A fakt to teda hustý bylo.

No a to už byla neděle večer, tak nás Jitka odvezla do Řevnice na vlak.

Kurva, trafika zavřená.

V Řevnicích mají, všiml jsem si toho již dřív, sympatickej pivní klub. Možná bych se tam měl jít někdy podívat na výzvědy.

Některý pohanské kultury slavily příchod jara a očištění prostřednictvím velikonočního ohně. Tento symbolickej oheň měl odehnat zimu a temnotu a přivolat jaro a světlo.
Malá poznámka k pomlázce - to je ta divná věc, kterou mi tata, když mi bylo pět, strčil do ruky a řekl, pojď. Když prej mladí chlapci mrskají dívky a ženy vrbovými proutky, jde prej o symboliku obnovy a plodnosti. Mladý výhonky vrby, který se používají jako pomlázka, jsou symbolem nového života, síly a jara.

Dovolím si své přiblbé úvahy o Velikonocích zakončit akční fotkou z archivu. Na obrázku je Jirka, kterej zrovna mrská svou tetu Danu. Horor se odehrává v Ostružné. Asi tak před jedenácti lety.

,

podpis




Hlídačka vinylů se mi nikdy neomrzí. (Klánovice asi 1981?)


PŘESNĚ V DEN HRABALOVÝCH NAROZENIN POKRAČOVALY

v Šimicách akce na jeho počest - bylo to ve čtvrtek 28. března.
Sešli jsme se v Dělňáku už ve tři odpoledne a vymýšleli, kde budeme
zpívat, kam se dá klavír a tak podobně. V sále to nešlo, poněvadž večer
měli už od 19:00 představení. Vymysleli jsme to tak, abych byla
s klavírem pod střechou a to ostatní by se dělo venku.
Při odemykání prostoru se podařilo párkrát spustit poplašné zařízení...
Jon se kupodivu zúčastnil s námi a zdálo se, že ho to i baví!
Jirka mu půjčil mobil a tak fotil přípravy.


Zatímco jsme chystali zázemí, Ivo Krobot se studenty jel na Balbínku, ulici, kde pan Hrabal
má rodný domek. Provedli tam nějaké akce a když se vrátili, mohli rovnou zpívat!


Nejdřív jim ale pan režisér osobně donesl zasloužené pivo a kromě toho dostali
i guláš - tak by to prý Hrabalovi vyhovovalo nejlíp.


Jonovi se docela povedlo vystihnout atmosféru!


Guláš si nedal, ale dostal za odměnu pizzu, protože podle něj v Dělňáku
dělají nejlepší pizzu na světě!
Sama jsem toho moc nevyfotila a myslím, že Jonova reportáž je dostačující.
Ale aspoň dvě fotky sem dám, aby byl pořádek.


Akce to byla docela povedená a jak jsem předpokládala podle Medarda,
před šestou začalo pršet. Občas jim ty předpovědi vychází…
S klavírem jsem byla pěkně v suchu a hrála ostatním
k uklízení techniky, byl to fofr! Pan Hrabal se tam nahoře určitě bavil.

LETOŠNÍ VELIKONOCE PŘIŠLY BRZO
A MY JSME ZÍSKALI

pocit, že se asi nezastavíme. Hned po židenickém happeningu přišel pátek
a s ním přípravy na koncert - odjížděli jsme odpoledne.
Martin přivezl z Bratislavy Vlastu s cellem a Clementinku, u nás přibrali
do auta Petru. Jirka poskládal věci do auta tak, že byly až po střechu, ale
přesto se tam vešli i Nina s Jonem. Ještě, že Račice nejsou tak daleko.
V sokolovně nám umožnili zkoušet už v pátek odpoledne, to hodně pomohlo!
V klidu jsme si s Petrou, Vlastou a Luckou probraly písničky a Jirka tam mohl s Jarovou
pomocí nastěhovat všechny věci.

Ráno pak měl větší klid na přípravu zvuku a docela si to pochvaloval.
Sokoli nám připravili občerstvení a největší překvapení donesla Jarka.


K obědu byl sice guláš, ale ona věděla, že se děti těšily na řízečky, a tak
se obětovala - nasmažila jich nečekaně hromadu. A měla úspěch!
Nezůstalo jen u řízečků, připravila i chlebíčky a napekla tvarohové rohlíčky!
Jon pomáhal se zvukem a vedl si docela šikovně!


Lucka mě zachytila, jak píšu na poslední chvíli Vlastě noty do Slepičího blues.
Vyplatilo se mně to! Jednak to hezky znělo a ještě ke všemu jsem se
mohla víc soustředit na zpívání.


Okolo poledne přijely ostatní děti a mohlo se zkoušet.
I na kafíčko byl čas!

Vlasta si pochvalovala ubytování v Podzámčí, tentokrát v hotelu neměli
tolik místa a tak jsme se museli rozdělit.
Po obědě přijel Dalibor, takže se Jirka mohl docela v klidu věnovat bicím.
Jon si oblíbil focení a tak máme díky němu zachycenou atmosféru před koncertem.
Ani chlebíčky nevynechal!


Já jsem stihla zachytit jen několik přicházejících lidí a už bylo potřeba řešit začátek.


Díky Lucčině kamarádce máme zdokumentovaný začátek vystoupení s dětmi.


A taky beránka se zajícem, které dodala teta Lucíí.
Vlastně jsme vplynuli ze zkoušení rovnou do koncertu.
Foťák jsem použila až na vystoupení Jary s Leošem.


Z Bratislavy přijel Mišo Kovalčík a přivezl Dorotku.

Uteklo to rychle a dopadlo to docela dobře, jako vždycky.
Zvuk byl příjemnej a pokud nastaly strécovské situace, vlastně to nevadilo.
Tu akci děláme kvůli setkání rodiny a kamarádů - to se podařilo.
Dokonce byl čas i na povykládání u piva.


O unikátní strécovskó situaci se postarala teta Iva Reznerová, která slíbila dojet pro
Petru a děti. Čekal je nedělní odjezd do Německa, proto bylo jistější přespat doma
a neriskovat, že se nedostanou včas na nádraží.
Bylo už po koncertě, když Iva volala, že je asi ve špatných Račicích - prý někde na Vysočině.
Její příjezd se zpozdil minimálně o hodinu a z toho měly asi největší radost děti.
Jon začal organizovat úklid, aby si mohl zahrát fotbal, naštěstí našel skvělého partnera
v Martinovi.


Iva nakonec dojela i s pejskem, kterého měla na opatrování, údajně ale všechno
dobře dopadlo. Docela jsem si oddechla, protože zrovna tu noc se posouval čas,
vlak prý stihli, sice tak tak, ale jo!
Pobyli jsme docela dlouho a bylo to příjemné, jako vždycky.


Slovensko-švýcarsko-francouzská větev na závěr odkráčela na zámek, my dva do hotelu
a Dalibůrek zůstal ve spacáku coby dobrovolný strážce sokolovny.
Ráno nastalo obvyklé stěhování a protože přišli na pomoc Jara s Jarkou,
šlo to docela rychle.


V poledne jsme byli doma a stihli ještě společný oběd s Vlastou, Martinem a Clem.
Navštívili jsme Bistro ve Šlapanicích, kde se nám to líbí. Dojeli jsme si tam
na kolech, pohyb mně už po tom sezení u klavíru docela chyběl.

A můžeme se těšit na další akce!!!

Dada a spol.

Nové výstavy představí zvukovou, objektovou a instalační tvorbu s přesahy do biologie, ekologie a dalších věd


Jarní blok výstav Domu umění bude ve znamení zvuku a jeho mezioborových přesahů nejen do výtvarného umění, ale i nejrůznějších vědeckých odvětví. Zatímco mezinárodní skupinová výstava Beyond the Sound bude v horním patře k vidění od 5. dubna do 14. července, v Galerii Jaroslava Krále v přízemí ji doplní nejprve společný projekt Sláva Krekoviče a Csilly Nagy, který na začátku června vystřídá výstava Tomáše Šenkyříka. Společná vernisáž nových výstav proběhne ve čtvrtek 4. dubna od 18:00.

BEYOND THE SOUND

Zvukové umění se v souvislostech západní avantgardy objevovalo v průběhu celého dvacátého století a v současnosti zažívá i díky rozšíření nových technologií mimořádný rozvoj. Jana Winderen, Raviv Ganchrow, Gil Delindro, Ioana Vreme Moser, Evelina Domnitch + Dmitry Gelfand, Interspecifics a ::vtol:: představí aktuální podobu této mezioborové umělecké disciplíny a zaměří se na zprostředkování běžně neslyšitelného, neviditelného a měnícího se světa - ať už je tím myšlen svět rostlinný, pod vodou, zemí nebo třeba v atmosféře. Výstava se koná v rámci multidisciplinárního festivalu FAUN, jehož koncertní část se uskuteční v termínu 12. a 13. dubna 2024 v Domě umění města Brna a divadle Husa na provázku.

SYMBIONTI 2.0

Symbionti 2.0 jsou pokračováním staršího projektu Csilly Nagy a Sláva Krekoviče z roku 2021. Jejich formální podoba je inspirovaná mořskými houbami druhu Porifera a cílem je prozkoumat vztahy mezi člověkem, životním prostředím a technologiemi. Jádro výstavy tvoří propojené interaktivní keramické objekty, které na základě specifických dat, jako je okolní teplota, tlak vzduchu, obsah CO2 a UV záření, algoritmicky transformují zvuky ze společné a volně dostupné webové databáze - jakési kolektivní paměti, obsahující přírodní i civilizační záznamy.


foto Csilla Nagy, Slávo Krekovič: Symbionti

BRNO ART WEEK

V rámci Brno Art Week 2024 se budou v Domě umění a Domě pánů z Kunštátu konat tyto události:
středa 24. 4. od 18:00 - Milan Guštar a Slávo Krekovič: Audiovizuální performance
pátek 26. 4. od 17:00 - Rádio Gotika
sobota 27. 4. od 14:00 - Zvuky nádvoří Domu pánů z Kunštátu

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY A PŘEDNÁŠKY

úterý 3. 4. od 17:00 - Jimena Mendoza: Cuerpo V - komentovaná prohlídka s autorkou a kurátorkou Marikou Svobodovou
pátek 5. 4. od 17:00 - Artist Talk: Raviv Ganchrow

Zdravím přátele Brněnské Kytarové Besedy!
Zvu Vás o5 na naše pravidelné muzicírování do šipkového klubu M13, v podpalubí domu na Veveří 46 (mezi Gorkého a Konečného nám, máme to tam po 14 dnech).
Hrajeme ve čtvrtek 4. dubna 2024 od 19:00 do 22:00. Přijďte včas, ať nic nezmeškáte, neboť jsme dost dobří. Účinkující budou Jiří Hála, Aleš Kvapil, Honza Svoboda, Milan Marčišák, Jura Červinka, Jirka Posker, Aleš Bubeníček. Je nás tedy hodně, tak doufám, že přijdete taky (ať máme komu hrát). A jako vždy: vstupné není, dobrá společnost a nápoje však ANO! Těšíme se na vás!
Za BKB Jiří Hála.

Dobrý den!
Budu moc ráda, když nám pomůžete s propagací. Děkuji!!!
S pozdravem Jana Šubrová

Vedoucí ÚS ÚK KJM
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Kobližná 4
601 50 Brno
Tel. 542 532 140
Mob. + 420 732 552 581
www.kjm.cz
www.facebook.com/kjmbrno