LIGHTNING RIDGE

(kopali černé opály)

V městečku Drake nás z šestimístného auta vystoupilo všech osm včetně Charlieho a ukrytého Bobíka, ale ono to bylo skoro jedno, protože stejně nás v autě bylo tolik, že se to nedalo přehlídnout. Vychrtlej Charlie seděl uprostřed mezi Milanem a páníčkem a překvapivě zabral víc místa než třeba Bea, která tam seděla před ním. A vzadu seděli ti ostatní - tři děti a dva dospělí.


Světla rychle ubývalo.

Boris si označkoval prostor jako oposum.


Divná tráva.


Divnej strom.

a

a
Bobík hlídá kuře na betonovém stole.

Jak jste si všimli v minulém čísle, některé z obrázků s aboridžinskou tematikou jsme vám již předhodili. Po zhlédnutí výstavy jsme se s Charliem rozloučili a v normální sestavě 7 lidí v šestimístném autě jsme vyrazili do vnitrozemí. Čekalo nás ještě asi 600 km. Cesta příjemně ubíhala, žádný klokan nám neskočil pod kola ani na koalu jsme nenarazili. Jediné, co nás nečekaně na cestě přepadlo, byl hlad. Na příjemném parkovišti, které Borísek hned bezostyšně na několika místech obsral, vyndal Milan z auta chytrý plynový vařič, který v autě našel, když ho kupoval. Stačilo jen dokoupit bombičky a civilizace se projevila i zde, uprostřed divočiny. Cha cha, co to je za divočinu, když je to parkoviště. Hlavní šéfkuchař udělal zdravé jídlo z kuřete. Sežrali jsme ho a jeli dál. Rychle se začalo stmívat. Posledních 150 km jsme už jeli potmě a věřte, že tma v Austrálii je veliká. Skoro jako za dávných časů za první republiky (ČSR). Na obloze svítily hvězdy a Lightning Ridge stále v nedohlednu. Jedna z hvězd na jižní polokouli se chovala poněkud podivně, ale pak jsem se dozvěděl, že to je nějaká posraná ruská vesmírná stanice.

a
Karlova chajdaloupka.

a
Rozcestník v claimové čtvrti městečka Lightning Ridge.

a

a


Vytěžený jíl a kaktusy.


Karel ukazuje svoje vykopávky a vysvětluje samotné jádro kopání. Kopací desatero.


Klokanice s mláďátkem.


Sousedé jsou od sebe po australsku daleko a do talíře si nevidí.


Mladá generace kopáčů.


Jeden z úspěšných hledačů (soudím podle stavu auta).


Přidělí ti číslo claimu...


...zatlučou železný kolík a vytyčí směry. Dále už je to na tobě, jen to musí pasovat, až jednou přijde kontrola.

Konečně Lightning Ridge. Byli jsme domluvení s dávným emigrantem Karlem, že u něho přespíme. Karel emigroval v sedmdesátých letech a 14 let bydlel zde, v Lightning Ridge, kde si koupil “claim”. To je prostor 50 x 50 metrů na neuvěřitelně neúrodné oschlé půdě. A jestli nevíte, co to je “claim”, doporučuju přečíst si nějaké staré Londonovky, tam se to dozvíte.


Každej tu má pušku a střílí po všem. I po tom, co se nehýbe.


Černý opál s modrým nádechem.


Vodou se tu šetří.


Karel má kolem domku zahrádku, když tu bydlel nastálo, pěstoval v ní zeleninu, choval slepice a taky prase.
Ale ne domácí. Divoké. Chytil si sele v buši, dal do ohrádky a vykrmil. No a pak klasický prasečí konec.
Zabíjačka, škvarky, jitrnice. Teď jsou tu už jen ptáčci zpěváčci (tenhle už je pěkně ožralej z kaktusí tequilly)...


...a motýli.


Horkej bazén z artézského vrtu do vodonosné vrstvy, která pokrývá 22 % podzemí celé Austrálie.


Filmový kostel.


Boris hledá užitečné předměty.

Čili, “claim” je koupený nebo pronajatý, čert ví, v jeho rozích je zatlučenej klacek a na něm přidělené číslo “claimu”. Karel měl štěstí, že na svém “claimu” měl i boudičku, nebo domeček, nebo jak to vlastně pojmenovat. Takže měl i kde bydlet a do práce to neměl daleko. Zdálo by se, že moc nástrojů pro kutání nepotřebujete. Možná krompáč a lopatu. Ale to jste sto let za opicemi. Je to děsná věda. Necháte si vyvrtat poměrně nepříjemně malý prostor v zemi, místní zem je na to zvyklá, takže nemusíte mít obavy, že by se to sesypalo hned. Ta díra je hluboká odhadem 20 metrů, vy se tam spustíte po nějakém žebříku, vezmete si tam s sebou světlo, abyste nekutali potmě, a kutáte a kutáte. Vzniká malá jeskyňka, pak ještě větší, všechnu tu vykutanou zeminu musíte v kyblíkách přes lano a kladku vytahat ven a vysypat poblíž vaší díry.


Dokopáno jest.


Tohle umyvadlo jsme Borisovi nedovolili vzít. Byl z toho smutný, vždyť je prý nerozbité.

To světlo potřebujete hlavně proto, abyste se mohli přesvědčit, že všechno, do čeho kopnete, je hlušina, a žádný černý opál se vzácným červeným a nebo modrým zabarvením. Nic jiného se tu vlastně nehledá. Celá oblast je provrtaná jako ementál a na povrchu se kupí bílé hromádky té vykutané hluché zeminy. Jediným štěstím je, že podloží je tak kvalitní, že se to nesesypává často. Po celodenní smysluplné práci se kutal vyplahočí na světlo denní. Je zaprášený a nespokojený. Spolehlivým lékem na bezopálový splín je kořalka a nebo pivo. Padnout do postele a ráno znova. Zdálo by se, že takový život vydrží jen ti nejzavilejší, ale světe div se, všichni jsou nejzavilejší. Málokdo to vzdá. Rafinovaným trikem pro povzbuzení kopáčů je, že si v salůnech vypráví neuvěřitelné historky o obrovských opálových nálezech a pohádkovém zbohatnutí. Ne, že by se to nestávalo. Stejně jako sem tam někdo vyhraje první cenu ve Sportce. Největší hajzlové ale jsou dealeři, jak jsme se dozvěděli od Karla, kteří čekají u některých “claimových” děr a vytěženou zeminu odkoupí za několik desítek tisíc dolarů od ubohého kutala, oni na tom vydělají majlant a chudák nálezce proleje pár desítek tisíc dolarů hrdlem a plahočí se dál. Počítám, že je zde hodně vysoké procento alkoholiků.

a
Taková sympatická díra. Kopáči musí být hubení, jinak se na pracoviště nedostanou.
Velkou výhodou práce pod zemí v období léta je stálá teplota kolem 20°C.
A venku v létě si může vystoupat až přes 45°C ve stínu.
Mně by se ale do práce takovouhle slavobránou chodit nechtělo.

a

a

Karel po 14 letech této smysluplné práce zanechal, ne že by nic nenašel, a možná ho to i bavilo, ale to nejdůležitější, co si ze svého kutacího období přinesl, je, že tu svoji boudičku předělal na roztomilou chatku s vysokým komfortem, solární panely na elektřinu, dešťová a dovážená voda z místního artézského vrtu, suchej hajzlík, televize, lednička i pračka a dokonce i pískoviště pro děti, činky na posilování, rotoped a zahrádka. Karel sem jezdí tak jako páníček na chaloupku do Ostružné. Jenže od Ostružné je to 210 km a Karel to má ze Sydney přes 800 km. Ale takové už jsou vzdálenosti zde v Austrálii.
No a protože jsme přijeli hodně pozdě v noci, jen jsme si nachystali pelíšky na zemi u něho v domečku, vypili mu pivo a šli spát. Byli jsme všichni hodně unavení.

a

a

Ráno po vydatné snídani jsme si okolí důkladně prohlídli a odjeli do blízkého městečka Lightning Ridge - kopáči a hledači žijou za městem. V tom městečku je taková pěkná rarita. Vyvěrá zde horký pramen, který místní obyvatelé používají jako termální koupaliště. Je to takový betonový kulatý bazén s pekelně voňavou vodou o teplotě 42,5 stupně. Vlézt do takové vody je naprostá paráda, zvláště když fouká studený vítr, je tu přece zrovna zima v plném proudu, čili červenec. Jestli si myslíte, že se v takové vodě dá plavat, máte pravdu jenom z části. Za chvíli je každému plavci na omdlení a některým je z té horké vody na omdlení, i když neplavou. V této šílené vodě plavou jen 3 potrhlé Heleniny děti, které jsou již po 10ti minutách plavání jako předvařená selata. Kdybysme je tam nechali přes noc, daly by se k snídani sežrat s hořčicí. Jsou to prostě děti k sežrání.
Za použití bazénu neplatíte ani dolar, a to i přesto, že je velmi slušně vybavený. Lavice a stoly, sprcha, hajzly, držáky na kola a parkoviště. Australská vláda je až neevropsky štědrá. Návštěva bazénu nám udělala moc dobře.

a

a
Nakyblovali jsme se Karlovi na dvě noci do chaloupky, ale statečně to přežil.

a
Boris si zkouší rotoped selfhandmade.

a
Bobík dědovi usnul v náručí. Deka ho chrání před komáry.

V místním supermarketu jsme koupili na večer nějaké maso, mlíko a portské a jeli zpět do Karlovy chajdičky. Po cestě jsme navštívili místní falešný kostel, který zde filmaři postavili kvůli natáčení jakéhosi filmu. Obloha byla skutečně dramatická, hodně vyschlých stromů a samá díra v zemi. A spousta odhozených nepotřebných předmětů. Olina zůstala opařeně stát před kostelem, nevěřícně kroutila hlavou a říkala: “Duši, vyfoť mě tady, ať vidím, kde jsem se to octla. Něco tak neutěšeného jsem si nikdy neuměla ani představit.” Vyfotil jsem ji, pak ještě panorama neutěšené krajiny a díru v zemi a nádhernou červánkovou oblohu.


Další atrakcí v LR je bottle-house. Teda mimochodem nic moc, ale prý to stojí za to,
říkala nám v bazénu manželka řidiče školního autobusu, který před půl rokem na úplně jiném
místě Austrálie vozil Beu a Borise do školy. Austrálie je veliká země, ale svět je malej.


Vybydlená bruska na opály.


Tohle okno se mi líbilo, ale domeček z flašek mi připadal jak pouťová atrakce.
Něco jako nafukovací balonky.


Poslední kilometr ke Karlovi řídí Bobík.


Pravidelně se tu v LR odehrávají takové bleší trhy. Kam se serou u nás Vietnamci.
Tady se prodávají i plesnivý špunty do umyvadel. Otázkou je, jestli se i kupujou.


Australští umělci tvoří bez hranic.


V LR je spousta podivínských staveb. Když už je dotyčnej stavitel dodělá skoro do konce,
tak mu něco projede hlavou a on ukončí svůj život. Hned vedle tohoto hradu je hvězdárna.
Stavěl ji jeden Polák, znali se s Charliem. Stavitel observatoře si před slavnostním dobetonování stavby
raději podpálil pod prdelí plynovou bombu a zdrhl z tohoto světa a hvězdárnu nedodělal.
Charlie si totiž myslí, že to nebyla nehoda. Ale bomby přece vybuchujou po celým světě.


Podle nápisu na plechu a stavu cedule jsou ti psi asi už jen kost, a ne kůže.

Boris lítal jako šílenec po smeťáku a snášel na hromádku užitečné předměty. Pak smlouval s rodiči, které předměty bezpodmínečně potřebuje, jinak umře, ale je to jen vyděračská hra, kdy obě strany nakonec trošku ustoupí. Boris si směl do auta naložit meč, smeták a nefunkční lucernu. Ale musel tam nechat tříkolku, olivové umyvadlo do koupelny, péra z postele a celý karavan. Ach, ten byl smutný. Sedli jsme do auta a nejmladší člen posádky, tříletý Bobík, sedl za volant (v Austrálii je možné cokoliv) a odvezl nás za Karlem. Karel rozdělal oheň ve svém zahradním grilu a udělali jsme si moc dobré maso, vychlastali portské a šli spát. Zítra nás čeká přesun do buše. Už se všichni těšíme.

3.1. 2010
Redakce hlásí, že nic nového pod sluncem vás nečeká. Žádná předsevzetí, žádný sliby. A už vůbec nemůžete počítat se sebemenším náznakem serióznosti. U prasete je to výhodou, u politika k posrání. Škoda jen, že není jen jeden. Ten politik.

29.11.2009
Redakce lehce upravila a připravila další kompletní vydání všech WWWiditelných prasat od doby vzniku po teď, čili do roku 2009.

20.11.2009
V knihovničce se narodily tři pohádky od Jarky N. ze Svatého štěpána, které mi poslali již dávno, ale já jsem byl takové hovado, že jsem se k tomu dostal až tenhle víkend. A ke vší hrůze se nemám ani na co vymluvit. Tak jsem pro ty pohádky udělal aspoň pár ilustrací. Tak promiň, Jarko.

5.1.2009
A je tu ročník dvanáctý. U whisky by to mohlo znamenat pár hvězdiček i skoro jistotu kvality. U týdeníku to může naopak znamenat šanci pro hnilobu nebo vyschlo. Pokusíme se udělat pro zvrácení možných předpokladů co nejvíc. Třeba se nám to sem tam v nějakém fejetonu nebo fotce povede. A když ne? Je snad málo oblastí, kde to stojí za hovno?

1.1.2007
Archivní sklípek funguje i nadále tak, že se klikem u ikony Bazaar dostanete přímo k jakémukoliv ze tří až čtyř posledních vydání. Z nich se vám stejnou technikou podaří dostat i k dalším předchozím třem až čtyřem vydáním od zvoleného. Toto zanořování je násilně utržené posledními třemi vydáními z předchozího roku.
Starší ročníky až po samotný Velký třesk - vznik neseriozního internetího týdeníku WWWiditelné prase - lze získat jedině na CD. (Ale to až po urputném
přemlouvání, protože kdo se s tím má furt vypalovat). Kvůli tomu, že minulej rok skončil a novej začal, bude potřeba překopat zase celé prase od narození, aby na CD bylo kompletní a to se teda redakci příliš zatím nechce. Redakce je od základů shnilá.


Na skladě se do dnešního dne válí tyto cestovní deníčky:

Jan NZ Kurka - Nový deník Zélandský:(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jan Indinista Rouš - Honzíkova cesta (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17)
jeho cestovní deníček je ZDE.( Ale je to blog bez fotek).
Jan Andinista Kurka - Deník Andinisty:
(1) (2)
Jana Vaňourková Kubánský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
Linda Synaková - Rusko-Elbrus: (1) (2)
Zuzka z New Yorku - Bolívie: (1) (2) (3) (4)
Honza Faltus -Kavkazské Novosti: (1) (2) (3) (4)
Jana Vaňourková - Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Jana Vaňourková - O Jižní Africe (I) (II) (III) (IV) (V) (VI) (VII) (VIII) (IX) (X) (XI)


Někteří kopáči dopadnou příšerně. Dokopou a zcepení.

  • Po desetiletí debatovali vědci o tom, zda by mohly plyny vykazovat stejné magnetické vlastnosti jako látky pevné. Vědci z Massachusetts Institute of Technology nyní pozorovali magnetismus v atomických plynech lithia ochlazeného na teplotu kolem 0 stupňů Celsia. Výsledky pokusu by mohly ovlivnit oblasti, jakými jsou ukládání dat či lékařská diagnostika. Scott Pritchard, vedoucí experimentu, uvedl: „Z celkového teoretického úhlu pohledu je to všechno velmi důležité, protože nám to pomáhá porozumět magnetismu v jeho nejmenším možném měřítku.“

  • Jedním z materiálů, za jehož objevem stály výzkumy v nanooblastech, je i grafen, zvláštní podoba uhlíku. Stejně jako v tuze (neboli grafitu) jsou jeho atomy uspořádány do šestiúhelníků, které při pohledu shora připomínají strukturu včelího plástu. Zatímco v tuze vytvářejí atomy trojrozměrnou strukturu, grafen je tvořen jakoby „jedním listem“. Výsledkem je unikátně tenký, a přesto velmi pevný a pružný materiál. Nově objevený materiál na bázi grafenu by mohl mimo jiné napomáhat v boji proti infekcím a najít tak své uplatnění v široké oblasti výrobků od obvazů po vložky do bot.

  • Eilat Mazar z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě vedla vykopávky, během kterých byla nalezena nejstarší písemná památka na území města – ze 14. století před naším letopočtem. Tedy dlouho před příchodem Židů i Filištýnů do Palestiny. Jeruzalém byl v pozdní době bronzové zřejmě centrem státu, po většinu času podléhajícímu Egyptu. Nalezená tabulka je popsána mezopotámským klínopisem, jde o fragment o rozměrech asi 2x2,8 cm a tlustá je asi 1 cm. Znaků na střepu je jen několik (osobní zájmena, příslovce později, sloveso dělat). Podle odborníků mohlo jít o královský úřední dopis.

  • Když dělníci začali vykládat z lodi Altavia na americkém ostrově Guam náklad izolace, trámy a nosníky, začaly na všechny strany vylézat stovky velkých a tisíce maličkých pavouků, kteří se zřejmě na loď dostali při nakládání v jihokorejském přístavu. Přivolaná policie a správce přístavu okamžitě nařídili náklad naložit zpět na loď a kapitánovi přikázali opustit loď. V oficiální zprávě úřady uvedly, že nedopustí invazi cizích pavouků na území ostrova.

  • Borisovi jde čtení líp a líp
  • Na pláži dneska zalila vlna všecky tři vňoučátka, takže měli mokrý oblečka. Bea sukni po kolena, Boris tepláčky po stehna a Bobík kraťásky po prsa.
  • Začíná australské jaro. Ze zelené zimy to přechází v zelené jaro. Taplota přes den poskočila o 6 stupňů a na sluníčku už je naše léto. Je to tu trochu pomotané.
  • Říkám vám na rovinu, není nad čtvero ročních období. Co by tady třeba maloval v zimě takovej australskej Josef Lada?

 

australia
Dočasně pronajato Zrzkovi

Kdo je zde velitel, kdo je zde velitel?

 

 

 

 

 

 

 

Surreálný inspektor Zrzek

Když jsem nesl Bobíka na krku, Boris ho praštil a Bobík vykřikl:
"Bolis mě bouchnul do pytelele!"
Vzhledem k tomu, že to bylo zezadu, dá se předpokládat, že myslel prdel.


BaselitzAteliér Josefa Sudka
Jaromír Funke - abstraktní kompozice (1927 - 1929) (do 29. 8. 2010)
BaselitzGalerie fotografie Louvre
Josef Sudek (do 5. 9. 2010)
Dvanáctá výstava fotografií z cyklu výstav prezentující sbírku fotografií PPF.

Baselitz Chodovská tvrz
VÁCLAV MACH-KOLÁČNÝ - Jablko pro Evu (do 5. 9. 2010)
V. Mach-Koláčný se prezentuje v oblasti malby, kresby, kombinované techniky, počítačové grafiky a částečně fotografie a fotografiky. V jeho obrazech se zřetelně snoubí jeho „moravská duše“ s „moravským koloritem“. Osobitým stylem ztvárňuje svět pocitů, iluzorních invencí a barevných fantazií, zvláště v oblasti figurální tvorby, ale i krajiny.

BaselitzGalerie Nostress
Joseph Morris - Foreign Lands (do 30. 8. 2010)
FLUX je soubor černobílých fotografií amerického umělce Josepha Morrise dokumentují pomíjivou povahu vnímání a evokují otázku, zda jsou zachycením reálného místa nebo ztvárněním snů.
BaselitzLanghans galerie Praha
EGO / portrét x fotografie (do 29. 8. 2010)
Michal Adamovský, Jan Bigas + Štěpán Pech, Patrik Borecký, Vladimír Boudník, Radeq Brousil, Adam Holý, Václav Jirásek, Šymon Kliman, Richard Loskot + Karel Prát, Český člověk (Ivan Lutterer + Jan Malý + Jiří Poláček), Willi Najvar + Zbyněk Baladrán, Jano Pavlík, Michal Pěchouček, Ivan Pinkava, Robert Portel, Johana Pošová, Rudo Prekop, Lukáš Prokůpek, Petra Steinerová, Václav Stratil, Adéla Svobodová, Jiří Thýn, Dušan Tománek, Aleksandra Vajd + Hynek Alt, Zein, Václav Zykmund
BaselitzVERNON PROJEKT
Patricie Talacko + Alexandr Puškin ALTER EGO (do 27. 8. 2010)
Lze snad říci: Jste bytost, jste člověk, ale nejste umělecké dílo.
Umělecké duo Puškin/Talacko Vám nabízí Alter Ego. Přiřazujeme Vám předmět, Vaše Alter Ego. Jak vnímáte vlastní Ego, Vaší existenci a podobu, kterou se prezentujete? Co si myslíte, že jste?
Baselitz

Gabriel Laub: Hovory s ptákem
Prvním z partnerů filozofických dialogů, je jako zástupce lidského rodu člověk, druhým pak jakožto zástupce zvířecí říše starý a moudrý dravec, toho času usídlený v kleci zoologické zahrady. Autor, bytostný ironik, využívá tohoto neobvyklého setkávání k pronikavému pohledu na počínání lidí. Opeřenec se jako bystrý pozorovatel lidských mravů, činů a všemožných pošetilostí, snaží přijít na kloub tomu, co mu člověk vykládá, a poměřuje to zkušenostmi svými i zkušenostmi jiných zvířat.
Kniha vyšla v nakladatelství Dybbuk.


Baselitz

Nahrávací společnost Fresh Sound New Talent vydala desku Like the Rusted Key, za kterou stojí Peter van Huffel Quartet. Altsaxofonista Peter van Huffel pochází z Kanady a v současné době žije v Berlíně. Pracuje s více skupinami a jeho hudební záběr je široký – od improvizací s vokalistkou Sophií Tassignon až po free jazz se svým triem Gorilla Mask. Na vydané desce, kde čerpá ze svých nepřeberných skladatelských nápadů, se představí jeho kvartet. S Huffelem zde hrají Jesse Stacken (klavír), Miles Perkin (basa) a Samuel Rohrer (bicí, perkusy). Desku si cení i kritika – Jazzreview uvedl, že muzikanti na ní hrají, jako by na jejich hudbě závisel jejich (i náš) život.

  • Své peklo si vymýšlíme sami. Normálně neexistuje.“ (Vladimír Páral)

  • Kina:
    11.8. – Aero – Filmový klub – Užívej si co to jde (režie: Woody Allen, USA/Fr., 2009, 92 min. Komedie) (Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby mohl přetvořit svou existenci do bohémštější podoby. Na své cestě se střetává s mladou jižankou Melody, která jeho životem docela zamíchá...)
    (20:30)
    14.8. – Aero – Filmový klub – Pan Nikdo
    (režie: Jaco van Dormael, Kan./Bel./Fr./Něm., 2009, 133 min. Pohádka) (Jeden život – tisíce cest.) (20:00)
    12.-15.8. – Evald – Miloš Forman: Co tě nezabije (režie: Miloš Šmídmajer, ČR, 2009, 100 min. Dokument) (Miloš Forman tentokrát jinak. Miloš Šmídmajer odhalil některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech.) (21:00)
    9.8. – Oko – Bunny a býk (režie: Paul King, VB, 2009, 95 min. Komedie) (Surreálně-bizardní cesta celou Evropou z industriálního Polska, přes Švýcarsko až do prosluněné Andalusie, kde se skrývá osudový býk.) (20:45)
    13.8. – Oko – Precious (režie: Lee Daniels, USA, 2009, 110 min. Drama) (Plnoštíhlá a neatraktivní černošská dívka dospívá pod krutým vlivem matky. Neobvyklá událost ve škole konečně přitáhne pozornost k její situaci a Precious se ihned chopí příležitosti nabízené studijním programem pro problémové dívky.)
    (18:00)
    9.8. – Světozor – Dokumentární pondělí – Cinematerapie (režie: Ivan Vojnár, ČR, 2010, 108 min. Dokument) (Zvláštní překlopení formátu reality show, která většinou bývá postavena především na skrytém „režírování“ vybraných postav, do formy terapie. Protagonistům tak nejsou nabízeny žádné plastické operace či exkluzivní setkání, ale „pouhá“ možnost ohlédnuté za svými často bizarními životy.) (20:45)
  • Filmové festivaly:
    do 31.8. – Žižkovské filmové léto, Praha, Aero (info:
    http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/129/Zizkovske-filmove-leto/187/2010/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    9.-10.8. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    13.8. –
    Agharta – Tomas Jochmann Quintet (21:00)
    14.8. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    11.8. –
    Blues sklep – Marek Šmaus Trio (21:00)
    12.8. – Blues sklep – Frank Morey Trio (21:00)
    13.8. – Blues sklep – Petr Kalandra Memory Band (21:00)
    11.8. –
    Jazz club U staré paní – Jan Kořínek & Groove (20:30)
    12.8. – Jazz club U staré paní – Emil Viklický Trio (20:30)
    13.8. –
    Jazz Dock – Zuzana Lapčíková Quintet (22:00)
    14.8. – Jazz Dock – The Jonathan Gaudet Hot Three (19:00)
    12.8. –
    Stará Pekárna, Brno – Honeyrain (20:00)
    13.8. – Stará Pekárna, Brno – Frank Morey and his Band (20:00)
    10.8. –
    U malého Glena – Roman Pokorný Jazz Trio (21:30)
    11.8. – U malého Glena – Rene Trossman Band (21:30)
    12.8. – U malého Glena – Balzar Robert Trio (21:30)
    14.8. – U malého Glena – Points (21:30

  • Kluby - cizina:
    „Celý problém se dá jednoduše vyjádřit otázkou: „Má hudba nějaký smysl?“ Moje odpověď by byla: „Ano“, a na „Můžete vyjádřit mnoha slovy, jaký je ten smysl?“ bych odpověděl: „Ne.“ (Aaron Copland)

    12.8. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Toshiki Kadomatsu (19:00, 21:30)
    10.-15.8. – Blue Note New York, USA – Lee Ritenour with Dave Grusin (20:00, 22:30)
    12.8. – Twins Jazz, Washington, USA – Solomon´s Dream (20:00, 22:00)
    10.8. - Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – London Improvisers Orchestra fest Jason Yarde + Matt Bourne & Pete Wareham (20:00
    )

  • Hudební festivaly:
    do 10.8. – Agharta Prague Jazz Festival (info:
    http://www.agharta.cz/index.php?p=program&site=agharta_apjf)
    12.-14.8. – Open Air Festival 2010, Panenský Týnec (info: http://www.openairfestival.cz/)
    12.-15.8. – Flamenco Festival Olomouc (info: http://www.flamencoolomouc.cz/)
  • Divadla:
    „Cítím se zle, že se necítím hůř.“ (Michael Frayn)

    10.8. – Divadlo Bez zábradlí – Michael Frayn: Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu (režie: Jiří Menzel) (Komedie světoznámého dramatika Michaela Frayna o tom, jak těžký je herecký chlebíček, ale zároveň je to veliká legrace. Napsal ji člověk, který divadlo důvěrně zná a má je rád, sám překládá Čechova, a tak dokáže do humorného děje zapojit i soucit s tvrdým hereckým životem.) (19:00)
    12.8. – Divadlo Bez zábradlí – Alan Ayckbourn: Kdes to byl(a) v noci? (režie: Jiří Menzel) (Situační komedie z pera úspěšného současného britského dramatika Alana Ayckbourna.) (19:00)
    9.-13.8. – Letní scéna Ungelt – Pierre Palmade, Christophe Duthuron: Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Jevištní roadmovie o útěku dvou žen.)
    (19:55)

  • Divadelní festivaly:
    do 4.9. – Shakespearovské slavnosti 2010, Praha, Brno, Ostrava, Olšany + Slovensko (info:
    http://www.shakespeare.cz/cz/o-slavnostech/1/)

Sobotní bouřka v Brně vodou vůbec nešetřila. Přes dokonale osprchovaná okna se fotit moc nedalo a tak jsem musel kvůli tomuto záběru jedno okno otevřít. Ale jen na několik málo vteřin a pak rychle pro hadr ...

obr

MK

No takto tetino

No takto tetino,
situácia mojej euroosoby je takého druhu, že sa čudujem, že vôbec píšem,lebo ma postihol jeden zo smrteľných hriechov - lenivosť! No takto tetino a strécu (ak nemá tiež ten syndróm ako ja), a vidíš, už aj modzog vypína,lebo práve vypla mikrovlnka a posteľ mám na vzdialenosť 146 cm. Zostavujem nové ONÉ, ktoré bude delové, ale práve preto to tak dlho trvá, lebo chcem všetkých prispievateľov "prasáka" tromfnúť. Bude to niečo na štýl p.g. Hrabala, ale ja ku glosám bežných ľudí nebudem pridávať žiadnu fabuľu. A stréc ať už pomalu chladí domácí pívo, ať to do léta stihne,já tentokrát určite přijedu asi i s vnučkou! Keď tak pozerám predchádzajúcu vetu, chybu tam nevidím, aj keď aj čeština od čias, keď som ju bežne používal, sa vyvíjala.
Jedným pozdravom z rangu "Dobrý deň" z budúceho ONÉ sa rozlúčim :
DLHO ŽITE!

p.s.
Ďaľšie odhaľovanie zo skvostného budúceho diela ONÉ je spoplatnené podľa zákona 11.paragraf.5 článok 10,zbierky zákona 568, uverejnený v Novom čase,Čase a Nadčase, schválenom v Slov. parlamente dňa 10.1.2010 jednomyseľne, všetkými Ficoposlancami, a to výške, ktoré určia tabuľky vykonávajúceho predpisu, vydaného najneskôr v marci (březnu) 2020! Odhad legislatívnych expertov je 5€ za vetu. A nerobte si z toho srandu! To je vážne!
Čafte!


„A když si zazpívám“

Tak zní název nového CD kyjovského zpěváka Vaška Horáka, které natočil v Pivoxu spolu s dalšími hosty a muzikanty z Brolnu. V sobotu odpoledne se křtilo v Kostelci u Kyjova, Jirka s Frantou zvučili. Bylo to náročné a pěkné, včetně večerní účasti na festivalu v Miloticích a nočního posezení u Horáků ve sklípku. Další fotografický průjem...

Ke zpracování fotek se dostanu až v dalším praseti, poněvadž jsme se ráno při přejezdu domů stavili ve ždánických lesích. Podle Jarka a Jarky Nevrlkových jsme našli samé plpáky a jednoho hříbka:

Jdu čistit huby,

Dada a spol. www.quakvarteto.cz

Dr+spol. 9. 8. 2010

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš