[CNW:Counter]

Čínskou čtvrtí poprvé
(a ne naposled)

Minule jsme se probrodili hrbatejma ulicema San Francisca, sešoupli se z Lombard street a pak Olina prohlásila, že asi tímhle směrem by mohla bejt, jestli si dobře po těch skoro dvaceti letech pamatuje, čínská čtvrt. Nohy sice už máme ubroušený až ke kraťasům, ale přece jenom je to hezká výzva. Vyrážíme zase hrbatejma ulicema statečně dál. SF je sympatický město.

Většina baráků v SF jsou takové domečky se schodama, dokonce i u činžáků se snaží to dodržovat. A protože je většina ulic v SF do kopce nebo z kopce, jsou schody k domečkům někdy i trošku nepřehledný.

Každej činžák vyšší než jedno patro už má většinou typické utíkací žebříky.

Tady někde u tohodle rozcestníku si najednou Olina vzpomněla, že někde tímhle směrem by mohla bejt ta čínská čtvrť a že se jí tenkrát před dvaceti lety líbila. Tak tam míříme.

Mně se to moc líbí, vypadá to jako v grafickejch pohádkách.

Garáže si se sklonem ulic radí všelijak.

Mezi náma, když se parkuje na kolmo, tak není vůbec jednoduchý nastoupit do zaparkovanýho auta, je to skoro jako na lezecké stěně, nastoupíš, vykloníš se pro kliku od dveří a vypadneš.

Těch tlustejch Amíků je tu fakt hodně. Ale prej se to začíná výrazně lepšit. Je pravda, že v SF a obecně v Americe se hodně běhá. U nás je tlustejch taky dost, ale tak trošku jinak. Chlapi mají pivní pupky a štíhlý prdele, báby zase mají mišelinky a kozy. Americká tlustost je taková krabicózní.

Výhled na SF je takovej grafickej a filtrovej, skoro není potřeba fotošop.

Hudební kavárnička.

Tuhle ulici je lepší vyběhnout než vyjít, protože při normální chůzi docela bolí lejtka.

Tohle je takové SF centrum.

Uličky plný grafických prvků.

A kostel.

Čím dál víc čínskejch nápisů už věstí, že měla Olina pravdu, že se blížíme. Na obrázku je čínská škola. Co by na takovou rasovou velkorysost a toleranci řekl třebas náš náckoidní vůdce úsvitný? A jak by asi vypadaly jeho volební plakátky? Byly by na jeho plakátkách vyčleněný žlutý ovečky?

V čínské čtvrti to je tak, že spodek a ulice jsou plné krámků a nad nimi už bydlí velmi úsporně a skromně celé čínské rodiny a na chodu krámků se podílí všichni. Je pravda, že symbióza se už začíná projevovat. Jindy a jinde tak ochotní obchodníčci začínají být docela drzí a i někdy arogantní. Teda ono jde o prd, protože to jsou všecko prdkotiny. Ale dřív (nemyslím tady v SF, protože jsem tu poprvé) byli ochotnější a vstřícnější.

Nabízí akupresuru na nohy, myslíme si s Olinou, že by se nám to teď už hodilo, protože jsme toho dnes nachodili, až z toho nohy kvičí.

Místní San Francisco 7, takovej letenskej tunel. Před chvílí jím prosvištěl mezi auty i šílený skejťák.

A jéje, česká kanálová doména uprostřed "Letenskýho" tunelu.

Autoportrét fotografa.

Penny z Teorie velkého třesku.

Na hranici mezi nečínskou a čínskou čtvrtí sedávají hudebníci, taková ta lepší sorty s pixličkou na milodary. Zde se kultura krásně mísí. Někteří producenti tónů to ale umí, což nebyl tenhle případ.

Perfektní plastická mapa čtvrti.

Už jsem zapomněl, jak se jmenuje tohle náměstíčko. Já jsem mu pracovně říkal Náměstí barevných srdcí, Olina tvrdí, že by to mohlo být Union Square.

Vidle a vlajka.

Bezdomáč se stěhuje.

Jako malovaný jsou některý uličky. Imprese a komprese.

V popředí modré srdce, v pozadí žlutej stroj.

Levitační dáma.

Skoro tak dobrej jako Buddy Rich. Akorát, že Buddy má dražší bicí.

Prdelaté vítězí.

A hodně se tu jezdí na kole. Sice bych si na ten provoz musel zvykat chvilku, ale zdá se mi, že to zase tak nebezpečný jako třeba v Brně není.

Šalina č. 14 frnk, a je v prdeli.

Autobus č. 71. Na přepravu kol jsou tu připravení a vybavení, nevím, jestli se za přepravu kola něco platí. Asi jo, dyť to je přece kapitalistická země.

Výzdoby některých baráků jsou skvostný.

Naše dlouhatánská pouť po SF dnes končí, jedeme domů za Honzíkem. Těšíme se na rajčatovou polívku a na nohy do vany.

Mánie chytrejch telefonů je tu nepřehlídnutelná. Ale protože ti lidi nevypadají vykolejeně, asi je to úplně normální. Stejně je srandovní, jak často se o tomhle fenoménu mluví jako o čirém zlu, o něčem, co je zásadní a špatné. Ale na takovej chlast se dívají optikou chápavého porozumění. Tak já vám vlastně asi ani nevím. Mně to neva.

Už jsme skoro doma, z vysílení už ani neudržím v ruce čtvrtinu vteřiny. Začíná se stmívat. A kam se podíváme příště? Nechte se překvapit, já to teď momentálně nevím.

bazar


Na něm dívka dává v plen zepředu své vnady, přitom ale zároveň obrací se zády.
(Inspirováno Semaorem)


  • Experiment vědců z University of California prokázal, že čmelák s latinským názvem Bombus impetuosus by dokázal létat i ve výšce přesahující Mt. Everest. Čmelák zvládnul hladinu kyslíku i odlišnou hustotu vzduchu, přestože normálně žije ve výšce komlem 3200 m nad mořem. Někteří čmeláci při pokusu dokázali létat i ve výšce 9000 m nad mořem.

  • Australští vědci objevili v jednom z druhů korálů při pobřeží nový protein. Laboratorní testy ukázaly, že proteiny pojmenované cnidariny úspěšně blokují vstup viru HIV do T-lymfocytů.

australia


australia






... klid před happeningem
Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Bobík objevuje svět sprosté české mluvy a užívá si ji. Poslední dobou několikrát denně prohásí:
"Auuuu, moje koule"

Fotograf Fedor Gabčan vystavuje ve Vratimovské galerii (do 12. 6. 2014)
„Ušlechtilým fotografickým postupům se intenzivně věnuji posledních deset let. Je to navázání na mé zkušenosti s grafickými postupy leptem, suchou jehlou a ofsetovou litografií. Na této cestě mi pomohly zkušenosti spolužáka z FAMU Miroslava Vojtěchovského, který měl zkušenosti z pedagogického působení v USA. Ve Státech jsou alternativní techniky velice populární a těší se velké přízni fotografů. V České republice se jim věnuje přibližně patnáct fotografů, někteří z nich využívají elektronickou úpravu a napodobují olejotisky a gumotisky. Já se z historických postupů zpracování fotografie věnuji především argentotypii, bromolejotisku a gumotisku v kombinaci s kyanotypií a platinotisku.“
vzkazuje Gabčan

DOX (do 9. 6. 2014)
Tichá síla Liu Xia Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou a její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. Poté, co byl v roce 2010 její manžel Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení. Její černobílé fotografie, které vznikaly v letech 1996 – 1999, poodhalují neoficiální čínskou realitu represí a cenzury.

Jacques Le Golff a Jean-Claude Schmitt: Encyklopedie středověku
Dva přední francouzští historici-medievalisté v ní shromáždili přes osm desítek hesel, samostatných a ucelených esejů, věnovaných podstatným skutečnostem a tématům středověkého života: nalezneme mezi nimi jak tradiční témata politických dějin („Král“, „Šlechta“, „Válka a křížová výprava“), dějin hospodářských („Peníze“, „Řemeslníci“, „Půda“), kulturních („Katedrála“, „Literatura a literatury“, „Poutnictví“, „Symbol“), tak hesla věnovaná základním vrstevnicím mentální krajiny středověkého člověka, často už pouhým názvem naznačující napětí mezi protikladnými složkami pojednávaných témat: „Mužství a ženství“, „Řád a stavy“, „Střed a periferie“, „Svoboda a otroctví“, „Ústní a písemné“. Stranou nezůstávají ani „periferie“ středověkého Západu: „Byzanc a Západ“, „Islám“ či „Moře“.
Složení autorského kolektivu je podobně rozmanité – převažují v něm autoři francouzští, ale vedle nich nalézáme i odborníky z Itálie, Německa, Anglie, Spojených států, Polska i Ruska. Podařilo se tak encyklopedii vtisknout celoevropský rozměr, byť její zaměření zůstává v první řadě západoevropské a v samém centru pozornosti je pochopitelně Francie.

 

  •  „Všechny chyby jsou odpustitelné – pokud ale máš odvahu si je přiznat.“ (Bruce Lee)
  • Divadlo:
    Národní divadlo Brno chystá operní thriller na motivy Alenky v říši divů. Hudbu na anglickojazyčné libreto složili Ivo Medek s Markétou Dvořákovou, režisérem je Rocc, bývalý umělecký šéf operních souborů pražského i brněnského Národního divadla. Premiéra se chystá na 7. května v brněnské Redutě.

Od 1. do 30. června se v newyorském klubu Blue Note uskuteční jazzový festival (info: www.bluenote.net).

Mladý americký kytarista Nir Felder si intenzivním koncertováním či spoluprací s Esperanzou Spalding a Gregem Osbym vysloužil novinářskou nálepku „příští jazzový kytarový velikán“. Nyní vydává desku Golden Age, jako svůj autorský debut. Hrají s ním Aaron Parks (piano), Matt Penman (baskytara) a Nate Smith (bicí). 



Hezký den, srdečně zvu na nebývalou divadelní oslavu Dne matek, jež mají  mimo mě na svědomí: spisovatelé s Downovým syndromem (z jejichž textů  čerpáme) herci s Downovým syndromem studenti JAMU violoncellista Pavel  Čadek Divadlo Aldente Úsměvy (o.s. na podporu lidí s Downovým syndromem  a jejich rodinám) *Maminko, jsi důležitá jako šraňky v tunelu!* *11.  května v 18:00 v Divadle Barka*
*www.divadloaldente.cz 
Nenechte si ujít, texty jsou opravdu  vtipné a herci jsou zkrátka nenapodobitelní!
Se srdečným pozdravem
Jitka  Vrbková

ŘÍKAJÍ SI BORŠIČANÉ

a jsou to chlapi, kteří se před pár lety domluvili, že založí mužský sbor. Většina z nich je z Boršic, ale našli se i přespolní, které zpívání s kamarády natolik baví, že dojíždí na zkoušky třeba i z Veselí nad Moravou. Na 1. máje jsme s Pivoxem dojeli do Boršic ke Zlomkům, v jejichž kůlně se plánovalo dotočení kdysi započatého CD. CD vzniká pomalu, ale jistě!

Naproti Zlomkovým bydlí Zkoušený podkovář, to se už málokde vidí!

Chlapi pomáhali s chystáním a hlavně s nošením kabelů, stojanů a dalších potřebných věcí k natáčení.

Franta odborně namontoval důležité červené světlo.

Vlastik Ondra vysvětlil dramaturgii. Měl to vymyšleno perfektně, tak, aby ani kousek času nevyšel nazmar.

Chlapci Zlomkovi se výrazně zajímali o techniku.

Postupně přibyla i kapela a začalo se zkoušet nastavení a tak vůbec. Hned po prvních tónech mně bylo jasné, že to bude óbrovská sila (koneckonců už jsem slyšela jejich nahrávky z dřívější doby).

Kontrolní (tzv. trestný) poslech a už to šlo dál!

Mezitím se objevovaly různé lahůdky, aby se neumřelo hladem při tak náročné práci. Bylo od počátku znát, že Boršičané mají perfektní zázemí.

Když bylo potřeba odpočinout hlasivkám, Vlastik měl připravenu další práci – natáčely se a zpívaly děti, sakra dobře!

Zleva: strýc Zlomek, který poskytnul prostor k natáčení, uprostřed Vítek Hrabal - ten spískal před cca 7 lety založení chlapského sboru. Napravo je věčně se usmívající a dobře naložený člověk se srdcem na dlani, říkají mu Křivák, ale jestli je to jméno, nebo přezdívka, to zatím nevím.

Jirka měl asi místo hlavy včelín, protože seskupení zpěváku se měnilo, jednou se zpívalo s kapelou, mezitím děti s harmonikou, případně s kapelou, furt se něco dělo.

Někteří sólisti měli teprve 3-4 roky, ale byli k sežrání, zpívali tak, že to dojímalo.

Nálada byla krásná, opatrně se ochutnávala slivovice a dobré víno, ale jen tak, aby to neovlivnilo pracovní nasazení.

Jelikož kůlna je průchozí, do nahrávky pronikaly různé zvuky zvenčí. Jako sólista jednoznačně vítězil kos, ten trylkoval neuvěřitelně a projevil i jakýsi aranžérský cit, dost často se vmísil se svými kadencemi do pauzy po sóle, což bylo vítáno a oceňováno. Ještě se tam projevoval v sousedství kohout, ale toho jsme asi nenatočili.

Primáš Zdeněk a celá jeho kapela byli pohotoví a hráli nádherně. Zdeněk prohlásil hned na začátku: „Dáme si nějaké progresívné heslo – nahrát, nebo smrt!"

Zázemí fungovalo průběžně, dámy asi připravovaly lahůdky a neustále bylo něco na stole.

Jerka neměl ani moc času na odpočinek, toto byla snad jediná chvilka, kdy vypnul cca na 10 minut.

Mezitím kapela domlouvala další aranže, tvořilo se na místě a rovnou. Vlastik totiž na pátek naplánoval i natáčení ženského sboru.

V místním obchodě došlo ke zvýšenému obratu, zpěváci vykoupili vincentku, poněvadž k natáčení přistupovali velmi zodpovědně.

Vlastimil Ondra je svatý muž. Dokáže dělat zázraky tím, že učí děti od malička lásce ke zpěvu. Daří se mu to a všichni, co s ním zpívají, z toho mají zjevně radost.

Jirka a Franta neustále ve střehu...

Občas se blízko nahrávací stodoly objevily zvuky méně příjemné pro nahrávku. Když zazněl zvuk sekačky, přišla ke slovu diplomacie. Stréc Křivák to ukecal! Soused slíbil, že to doseká až další den odpoledne, kdy už bude po natáčení.

A takhle se to učí už od malička, aby to mělo ty správný grády!

O této slečně ještě asi uslyšíme, zpívá nádherně přirozeně.

Klarinetista zahraje cokoliv, jde mu to do prstů odněkud shůry. Je mu úplně jedno, v které se hraje tónině, prostě to tam má.

Boršičané stihli natočit všechno co chtěli do pátku do večera. A dobře udělali. V sobotu dopoledne přišlo chladno a bylo nám všem poněkud zima. Dotáčely se ještě děti z Nivnice, samotné, i s maminkami. Všem jim bylo zima, ale na zpěvu to vůbec nebylo znát.

To je Nora Ondrová s hláskem čistým, jako křišťál.

A Vlastikovo rodinné ženské seskupení, radost poslouchat!

Děti Zlomkovy dostaly pochvalu, že krásně zpívají, pan učitel by je hned bral do sboru. Všechno dobře dopadlo, nikdo se snad nenachladil a my jsme si odvezli kromě nahrávky hlavy plné krásných setkání a zážitků. Ještě dlouho to ve mně bude doznívat, byla (a je!) to síla.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

5.5. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš