Cuba si

(pokračování osmé)

Minule jsme si povídali teoreticky o Ráji. Končili jsme, že jako náhražku vnitřního ráje máme ten vnější, některé místo ve vesmíru, které podporuje stav blaženosti. Jedním z těchto míst je kubánský ostrov v Karibiku, jmenujme ho ABC neboli Ráj. ( Moje matka mě přemlouvá, abych prozradila jméno ráje, no uvidím, možná na konci našeho karibského povídání.) Na něm se budeme týden rochtat.


narodila se v ráji

Ovšem Pozor ! V Ráji se hloupne . No a co? Může se nám to hodit.


jak sladce se zde hloupne

Mimochodem, nedávno jsem četla v jednom seriozním časopise statistické výsledky výzkumu IQ lidí po jednom týdnu stráveného nicneděláním na dovolené u moře. ( pro naše zamyšlení je nicnedělání u vody rovno ráji ). Nicnedělání je v článku definováno tak, že si nepřečteme knížku, nesnažíme se pochopit návod k obsluze nového digitálního fotoaparátu nebo nekonverzujeme cizí řečí se sousedy. Jak známo, nejenom svalstvo, ale i mozek se musí posilovat aktivitou, aby nezakrněl. Ale že to slábnutí intelektuálního potenciálu jde tak rychle, to jsem netušila. Teď opět aktivujte mozky, budeme počítat. Z výzkumu v Evropě prý po týdnu takové dovolené klesá průměrné IQ o 10 bodů.. A tak průměrné IQ Evropana činí 100 bodů, tedy po dovolené u moře klesne IQ o 10 % , v Japonsku a Číně o 9 % a v Africe či USA o minimálně 11 % (tedy obyvatelé těchto krajů částečně už v ráji žijí, tak kdo ví, možná,že nemá kam klesat ) . Z toho vyplývá, že v naší představě ráje se rychle hloupne. A vadí to? Ani ne. Má to výhody.


mám zde schůzku s Einsteinem

Tak tedy pánové, zdá se vám, že Vaše partnerka neocení tak často, jak byste chtěli , vaše inteligentní bonmoty ? Nic jednoduššího, pošlete ji na 2 týdny do ráje. Přijede a bude se smát všem vašim vtípkům a bude neustále hlásat, že zábavnějšího muže ještě neviděla. A dámy, pokud je váš partner ještě taky držgrešle, tak si jeďte samy, a budete vidět, jak Vás partner po příjezdu bude oprašovat a okouzlovat. Prostě chlapi potřebují chudinky. A tak když je nemají, ať ty své dračice pošlou zhloupnout do ráje. (Nevýhoda, vydrží to jenom krátkou dobu po příjezdu. Jo a že nám po pobytu u moře světlají vlasy? To je jen náhoda..)


nechte se večer oslňovat, dámy

Já nevím, jak u Vás, ale u nás doma jsem největší hvězda pro mého muže, když jsem úplně na dně, je mi zle a z nějakého důvodu jsem bezmocná , jak fyzicky, tak psychicky a k tomu ještě intelektuálně tupá. To najednou se v mém muži ozve ten vrozený ochranitelský instinkt , ožije a udělá mně, co mi na očích vidí. Nosí mi i kabelku, málem by mě vzal i na ramena, nakoupí, někdy i uvaří (pokud ne, tak mě ujišťuje, že nemá hlad ) a baví se se mnou, plánuje společné chvíle, nabízí mi každých 10 minut čaj či kávu a dárky v podobě drahých objektivů k Nikonu. Jakmile je mi zase dobře a můj mozek a svaly fungují a energie ze mě tryská, tak to je zase v normálu. Mužu si přece ten stokilový kufr s mýma krámama vynést na půdu sama, vyměnit gumy na autě či instalovat celé PC, ošetřit ránu na ruce ...


snesl by mi modré z nebe


mám si prý ty gumy vyměnit sama

Ráj
Dost filosofování , pusťme se do osmého dílu kubánského povídaní . Brzy přistaneme na místě , které by se mohlo blížit představě Ráje na zemi. Je absurditou, že se nachází na správním území komunistického státu. Posuďte sami, vy, kteří jste již nalezli Ráj i vy, kteří stále hledáte ..
Z nadhledu je náš Ráj malinký jemně zvlněný ostrůvek v azurovém moři s 20 km bílých pláží dokola ve tvaru obráceního L, s krásnými azurovými lagunami, kde je voda tak akorát po prsa.

Na letišti jen tak projdeme a bez jakýchkoliv formalit jsme vpuštěni do ráje. Tak je fakt, že až bude jednou Ráj pod správou USA (a nebude to dlouho trvat) , tak bude Ráj zrušen už při příletu , neboť se na letišti budou snímat otisky prstů a očních duhovek a budou psány raporty do počítačových databází, aby náš Big Brother měl v Ráji své ovečky pod dohledem. Navíc bude určitě už od příletu v ráji zakázáno kouřit, na veřejnosti pít a obtěřovat slečny vtipnými poznámkami. Možná by tam postavili i kostel.


Welcome in Paradise (prý už staví kostel)

Ráj je velmi přehledný, jen to nejzákladnější. Jsou zde pokoje s výhledem, sklad jídla a rumu a živí muzikanti a tanečníci. Ostrov je porost keři a menšími palmami , nehyzdí ho žádné vysoké hotely, kasina, obchody (? qué es? ) . Nízkých hotýlků s několika budovami či bungalovy je zde, co by na rukách spočítal, pár km od sebe a mezi němi jezdí otevřený vláček na kolách táhnutý traktorem. Navíc po loňském hurikánu je ještě několik hotelů v opravě. Vláček vás zaveze I na některé pláže, které ovšem zůstávajé téměř prázdné . Pláže mají jim slušící jména jako playa Paraiso (Rajská), playa los Cocos (kokosů), playa Blanca (bělostná), playa Luna (měsíční). Je tu tak trochu komunismus, neboť těch pár hotýlků má pobyty all inclusive, takže nemusíte brát na nic peněženku. Na konec trinkgeld obsluhujícímu personálu stejně dodám v naturáliích = hračky pro děti, aspirin a vložky pro dospělé.. Takže v tomto ráji je okouzlující nedramatická příroda, jídlo a alkohol a mírný vánek je zadarmo.


pokoje s výhledem

Nyní Vás osvěžím malým Rajským kvízem, jen tak, abych věděla, jak byste se v ráji zorientovali

č.
Otázka: Co je to?
písmeno
Odpověď
1
Čtyři vodorovné pruhy zdola : bílý, azurový , modrý a růžový
A
Otylý Kanaďan v hotelu all inclusive v červených trenýrkách s modrým páskem hotelu na ruce
2
Deset rudých fleků v azurové barvě
B
dva pelikáni, co loví simultánně rybičky
3
Hnědá koule s červeným pruhem okolo a malým modrým proužkem na straně
C
Popis nejkrásnější bělostné pláže na světě , Playa Paraiso, z úst mého praktického a střízlivého holandského manžela
4
Oranžová vlajka , po 30 metrech rudá , po 30 zelená
D
Podhled zpod mého růžového klobouku na pláž a moře
5
Dva synchronně se pohybující tmavé fleky v oblacích, občas se vrhající do moře
E
Varovné vlajky na pobřeží pro plavce, zelené vlajky došly
6
Normální písek
F
Nalakované nehty na nohou vykukující z vln Karibiku, když splývám na zádech


pelikán sólo

“A co Vás na tento ostrov zaneslo?” ptám se dychtivě jedné kanadské dámy , již zjevem vybočující z rajského průměru, na cestě z pláže Paraiso do hotelu. ( Místo miniplavek má na sobě lehké šatičky jako by šla do práce. Ano je tady vlastně služebně. Zahrabe se v tašce a profesionálně mi podává vizitku a dodává “ Mám takovou malou firmu, jsem Poradkyně na svatební cesty”. ( úúúúú v duchu kvílím, teď teprve, v mých XX letech slyším o povolání, které bych nevědomky od mala chtěla bez výhrad dělat). Krotím své nadšení a střízlivě pokračuji v konverzaci . “ A co to vlatně obnáší? “ “Ale, tak jezdím po světě a hledám ty nejhezčí kouty a pak to zpracuji a nabízím párům jako exklusivní svatební cestu “. “ No a co říkáte na tento náš ostrov ?” vyzvídám. “ Užasné, bude v nabídce, vždyť je to ráj….” Tak vidíte, že jsem nekecala.


Jak se Vám líbí logo mojí nové firmy?

Konverzace se rozohňuje, neboť si povídáme o těch nejkrásnějších koutech planety a vyměňujeme zkušenosti (upozorňuji, toto povolání si teď v Česku nechávám patentovat) a oči nám září. Paní si zapisuje do notýsku = Dubaj - hotel Royal Mirage (kde snídáte čerstvé lesní jahody), Praha pro milovníky architektury a kultury, cesta do Namibie - lodge Tolous pro romantiky a safari ve Swazilandu. Já nepřipravená si šrotím do mozku = Keňa, ostrovy Fidji, Havaj a spoustu jiných úžasných míst, které jsem už jasně zapomněla. Nabízím jí své služby, odmítá. Prý si nejraději vše ověřuje na vlastní kůži.


romantická noc v Praze pro nomanžele z Kanady

Jat tak kecáme, tak skoro zapomeneme vnímat okolní krásu, jak je ten chladný bílý jemný písek ošploucháván průzračnou vodou Karibiku. A tak si na to povídání sedneme do stínu palmy a kocháme se pohledem jak pelikáni ve dvojicích simultánně loví rybyčky. Jemně až sem doléhá hudba z hotelu, právě teď zpívají něco o corazon .


hrají něco o srdci

V ráji se vám všechno líbí. Nedostihnou vás sem zprávy ze světa. Nikam se nespíchá , ta laguna bude Vaše, protože těch pár jiných hostů už má svoji lagunu o kousek dál. Jsem nenasytná, co se týká konzumace krásy. Už jste někdy fotografovali jedno a totéž místo stokrát? Pokud ne, tak sem určitě zajeďte..


nedá si pokoj

A i kdyby Vám ta azurová barva moře lezla už na nervy, tak si dáte pár skleniček cuba libre v hotýlku a za zvuku mamba se necháte oslňovat opáleným Kanaďanem, který Vám bude vyprávět, jak je ten kubánský komunismus úžasný, on, že je tu už po 17. a prý tu mají školy a zdravotnictví zadarmo a že opravdu je to ten ráj na zemi. Po několika mojitech už mu ani nebudete mít chuť vysvětlovat, že ten ráj je jen pro nás a že, co on sní za masa v bufetu na den, tak tolik masa má rodina v Havaně na 2 měsíce.. To on ale nikdy v Havaně nebyl, ani tam nechce, protože ten ráj už přece našel. A po dalších skleničkách se Vám zdá, že ráj je všude, i v Havaně a že život je prostě úžasnej …….

 

 

Dr+spol. 28. 8. 2005

wwwiditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš