![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Tak trošku zase o focení
(a o mobilu?)
A jak už bývá v Praseti zvykem, s hrůzou jsem zjistil, že jsem vyčerpal všecky příspěvky hodných a pilných externistů, od Helči mám už dlouho hovno, a sám jsem si dovolil ten přepych, že o tomhle praseti nebudu celý týden přemýšlet. Jen pro mou omluvu snad jen to, že jsem celej týden pracoval jako hovado, ale ne z domova, ráno jsem utíkal někam do práce a večer se vracel. V hlavě toho bylo nasypáno, jako zrní pro ptáčky, ale pořádek žádnej. A pak mě napadlo, že za minulej příspěvek o focení mi nejen nikdo nevynadal, ale sem tam se odněkud snesla opatrná chvála. To minulé fotouvažování bylo spíš o tom, co je novýho, než o tom, co bylo starýho.
Ve fotošopu jsem se nedávno pokoušel vymyslet, jak vypadá fotka ze starýho polaroida. Což se mi sice tak trošičku podařilo, ale jen trošičku, protože polaroid je fenomén, který s ohledem na retrotrendy, je docela často zmiňován. Stejně jako oldskúlové foťáky LOMO. Jeden takovej jej ještě doma po mamince, které jsem ho koupil, než jela po roce 1989 do Ameriky. Moje maminka celej život toužila po nesplnitelném snu (věděla i s mým tátou, že tu komanči budou věčně) - podívat se do Ameriky a jít na Broadway na nějakej muzikál s tancováním. A tak, když nastal listopad 1989, kterýho se můj táta nedožil, zařídili jsme nějak my, její děti, aby do té Ameriky odjela i s berličkou na chození. Zájezd v sobě obsahoval i lístek na nějakej muzikál, ale už si nepamatuju na jakej a maminka už taky ne. Ale na představení jela od Central parku žlutým newyorským taxíkem. Taxikář byl galantní, pomohl mamince do vozu a celou cestu se usmíval, nerozuměli si, a na Broadwayi jí zase úslužně šel otevřít dveře, pomohl jí ven a přidržel berličku. To se nestává ani v americkejch filmec. Maminka nafotila v Americe jediný film s tím Lomem. Většina fotek vyšla blbě a film se dávno ztratil.
První polaroid byl samozřejmě vymyšlenej v Americe, kde jinde. Ta zlá Amerika jakoby přitahuje nový nápady a vtipné pomůcky pro domácnost. Polaroida vymyslel podle Wikipedie pan doktor Land. Jenže to si najděte sami na netu, já se tu pokusím vzpomenout na něco, co ve wikipedii ještě není. To, že existuje nějakej foťák, kterej dělá hnedka fotky mi bylo celkem jedno zezačátku.
Ale pamatuju si, že jsem to viděl poprvé asi v první třídě u jakýhosi chlapíka, kterej ze zlé ciziny přijel za tatínkem, kolega doktor, a pár obrázků s tím vyfotil. Z té doby si pamatuju typický pohyb polaroidního fotografa, zamířit harmoniku na skupinku, nebo na krajinu a pak zmáčknout spoušť, pak to zavrčelo a ze škvíry vyskočil kousek papírku. Polaroidář chytil ten koneček za rožek, opatrně vytrhnul z polaroida a začal s tím obrázkem tak nějak divně potřepávat a hejbat a čučet nervozně na hodinky, po dvou minutách chytil v rohu ten papír, odloupnul ho, a někam to jedovatý zahodil, v ruce měl skoro bílej kousek papíru a na něm nepatrné šmouhy.
S papírem se muselo všelijak mávat, aby ta smradlavá věc napuštěná v papíře uschnula. Dohromady to mohlo trvat tak tři čtyři minuty. Na obrázku se objevily duchařské postavy a protože si všichni pamatovali jak a vedle koho stáli, tak se i poznali. Z dnešního pohledu na polaroida jde o neskutečně pomalý nepraktický model. Protože okamžitá fotografie byla vyvážená blokováním na několik minut, kdy si člověk nezafotitl a nezafotil, protože máchal rukou s mokrým obrázkem a pak následoval zkoumání vyfocenýho. Samozřejmě, že popisuju toho tátovýho zahraničního kolegu. Postupem doby se to hodně vylepšilo a už někdy v roce 1965 se objevily první dostupné barevné polaroidy. Okamžitá barevná fotka. Princip a pohyby fotografa zůstaly. Jen zbytek, co se volně zahazoval byl o hodně jedovatější. Teda aspoň si to myslím, protože když jsem se kdysi dávno začal kamarádit s barevnou fotkou, tak každá chemikálie pro míchání vývojek a ustalovačů byla přelepená vykřičníkama, že to je hodně jedovaté a že si má člověk pořádně umejvat ruce, když se tím potřísní. No a tenhle jed se pohazoval, kde se dalo. V té době, ale žádní fanatičtí ochranáři přírody neexistovali, takže o nic závažnýho nešlo. Sem tam chcípl pes, ale tak už to chodí na řece Kongo.
Poprvé jsem po takovým foťáku doopravdy zatoužil, když jsem byli se sestrou na krasobruslařském soustředění v Gottwaldově a s námi tam ten rok trénoval i taneční pár, mistři Itálie. Holka se mi moc líbila, taková černovlasá, platonicky jsem si myslel, že by se mi líbilo být u ní blízko a nenápadně na ni koukat. Její tatínek s maminkou chodili poctivě na každý jejich tréning. Bohatý táta měl barevnýho polaroida. Fotil málo, ale foťák nosil na krku a sem tam to už vypadalo, že nás vyfotí. Nakonec nás nějak naaranžoval a vyfotil. Byli jsme tam všichni 4, oni, mistři Itálie a sourozenci Roušovi. Pak zatančil polaroidní taneček a na světlo boží vylezla divně barevná fotka, kde byla ta hezká holka k poznání a já jsem stál zamilovaně za ní, ale na fotce to nikdo nepoznal, že se začínám zamilovávat. Jenže ten hajzlík nám tu fotku nedal. Až jednu, takovou nepodařenou nám dal a ještě jednu, na které jsem byl já a ta Italka a tu se mi podařilo šlohnout. Schoval jsem si ji a často na ni koukal. Po pár letech na mě ta fotka vyjukla, z nějaký knížky vypadla. Na holku už jsem si vzpomínal spíš matně, ale vzpomínky přece jen bledly o něco pomaleji, než ta polaroidní fotka, skoro nic na ní nezbylo. Za dalších pár let už ze vzpomínky fotografické nezbyl než ten smradlavej malej papírek. Většina fotek z polaroida byla jen na pár let.
Byl to trošku problém, což nakonec kutílkové vyřešili tak, že si ty fotky doma přeustalovali v normálním ustalovači a důkladně vyprali, pak jim fotky vydržely dýl. Skoro jako normální fotky. To jsem už docela dost fotil a tak jsem si myslel, že o tom něco vím, přesto se mi ta okamžitost něčím líbila. Dokonce i ten formát se mi líbil, taková čtvercová momentka ze života. Deníček. A stále jsem po tom instantním foťáku tak trochu toužil. Když jsem začal fotit na pořádný velký negativy, tak jsem už netoužil po samotným foťáku jménem Polaroid, ale po kazetě na polaroid filmy. To už celkem šlo. Foťák pořádnej a stačilo jen koupit krabičku okamžitejch fotek. Ale byla drahá. Kromě toho to byl jen malinkej obrázek 6x9 centimetrů a velikej se z toho udělat nedal. A to bylo na hovno, takže jsem po tom přestal úplně toužit.
To mě vyléčilo. Dost často se krabičky polaroidovejch fotek používal dřív, než člověk vyfotil nějakou složitou kompozici se světlama a deštníkama. Takovej diáček 9x12 centimetrů už stál pěkných pár stovek a nestálo za to ho nějak podělat. Proto se definitivní kompozice vyfotila na polaroida pak jsme si to všichni moudře prohlíželi a měli připomínky a upravoval předměty na stole a ještě jednou, tohle se někam pohodilo, vzala se kazeta s doopravdickým filmem, vytáhla se krytka a pak se už jen člověk chytil za hlavu, protože závěrka studiovýho foťáku zůstala na téčku, neboli otevřená a vytažením krytky se ten drahej diafilm hned posral. Škoda byla tedy tak jako tak. Ale to se tak často nestávalo. Já jen,že tohle se moc mezi polaroidní focení počítat nedá, to bylo focení sinarový a linhoffácký a mamiyácký. Jen tak kazeta vzadu byla naplněná smrdlavejma papírkama. To se prostě nedá počítat.
V dnešní době už se zase dělají nějaký retromašinky v duchu polaroidu, i do nich se strká nějakej papírek, ale možná se to přes nějakou voskovou termotiskárnu je tiskne, to nevím, o to se nezajímám.
Jo a ta Italka měla dva krásný černý copy. No a příště třeba o tom, jak jsem při sobotním běhání našel mobila.
|
|
|
|
|
Surreálný inspektor Zrzek |
Novomanžel, vášnivý motocyklista, ukazuje manželce krásnou silniční motorku ve výloze motoprodejny: |
|
|
|
|
|
Vážení přátelé,
Klub Leitnerova připravuje na 20. 3. v 19:30 Ro(c)kování Jiřího Černého!!!
HLÍDÁNÍ VNUČKY JE ČINNOST poučná. Zabere skoro všechen čas a nutí hlavu fungovat úplně jinak, což je dobře.
Dada a spol. |
11. 3. 2012 - Dr+pilní příznivci prasete
viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš