PPP – Ploužení podél Ploužnice
(den první)

Den první - sobota 11.6.2022
Na jaře roku 2019, po radostně zvládnutém treku podél Té Mže od hranic se SRN až po velkolepou plavbu motorovou lodí jménem Plzeň po nádrži Hracholusky, jsme logicky chtěli nějak navázat. Výběrem poctěna byla Ploučnice s přibližně stejnou délkou toku něco přes 100 kilometrů zvládnutelnou pěšky volnou chůzí během jednoho týdne. Program na jednotlivé dny byl připraven v předjaří 2020 do detailů rozvrhu denních přesunů, občerstvovacích možností a noclehů. Jenže kovid. Ani v roce 2021 to nebylo lepší.
Až v roce 2022, kdy jsme si připustili, že svět se do normálních kolejí asi nikdy nevrátí, bylo stanoveno datum startu na sobotu 11. června. Výpravy se mělo zúčastnit 6 osob zocelených Mží, případně jinými akcemi. Jenže komplikace. Redaktor se jako vyhlášený dokumentátor svateb "musel" zúčastnit jedné podobné záležitosti a připojit se hodlal až v průběhu druhého dne. Zdánlivě nevýznamná potíž se nám promítla do života minimálně trojnásobně.
1. Chyběl nám.
2. Svou účastí na svatbě předurčil výpravě prakticky trvalý kontakt s různými fiestami, resp. uzavřenými společnostmi, které obvykle zablokují jedinou osvěžovnu v okolí a chudák pocestný se může akorát jít někam vyplakat - viz dále.
3. Nemaje informace a fotky spolehl se pro popis úvodních dnů treku redaktor na pomoc externisty, v tomto případě mě.
Jako správní důchodci jsme se na Černém Mostě u vyprodaného autobusu do Liberce sešli s řádným časovým předstihem, a po důkladné kritice nedostatečného vybavení místního nádraží sociálním zařízením (Ladys: „Asi někam napíšu“) usedli do měkkých sedaček, abychom se po 65 minutách ocitli na zastávce Fügnerova a záhy, po příliš horkém kafi, v místní dopravě s konečnou stanicí Pilínkov, takto oficiálním startovním bodem treku.
Jedna rychlá lahvová Plzeň z vietnamského obchodu a po žluté značce směrem do kopce. Záhy jsme vstoupili do lesa a nechali Liberec za zády.

Překročili jsme Plátenický potok, což je přítok Lužické Nisy, která posléze tvoří hranici Polska a SRN, až se u Ratzdorfu vlévá do Odry. Takže je každému jasné, že k počátku Ploučnice se musí překonat nějaké rozvodí. A k rozvodí je to co? Je to do kopce!

Vystoupali jsme ostrou serpentinou kolem Panského lomu skrývajícího vchod do vápencové Hanychovské jeskyně, chráněný dřevěnou veverkou s jasnými indiciemi nákazy vzteklinou, a už jsme dospěli na Pláně pod Ještědem. Tady se připravovala ve velkém pártystanu nějaká oslava, nejspíš svatba. Naštěstí to protentokrát nezasáhlo provoz kuchyně a výčepu, ale už mělo být varováním před přicházejícími událostmi v Campingu 2000, Zákupech pod zámkem, atp.

Rozhled je náramný (v pohledu jihozápadním směrem z horizontu vyčnívá dvojvrchol Bezdězu a špičaté Ralsko), pitný režim zatím dodržen. Ještěd se ještě stále přibližuje. Dosud jsme v protisměru míjeli jednotlivé terénní běžce absolvující jakýsi drsňácký závod, v tomto místě se jejich trasa od naší odklání. Fotka není rozmazaná úmyslně, ale je na můj mobil a um příliš zůmovaná.

Ambice zvolit variantu přes vrchol Ještědu byla záhy označena za unáhlenost (nebo přímo blbost - už si nevzpomínám), takže brzy po Pláních, stále na žluté značce, jsme u Machovy skály dosáhli nejvyššího bodu na trase 840 metrů nad mořem, a to jsme museli dokumentovat selfíčkem. Ocitli jsme se v povodí Ploučnice (a zároveň v povodí Labe). Brzy na to se v jednom z průhledů mezi stromy objevil vrcholový kužel Ještědu i s hotelem/vysílačem/rozhlednou, či snad ještě něčím dalším, a hned klienti začali brblat, proč že jsme nešli nahoru, když je to takový "kousek". Doteď nevím, nakolik to bylo míněno jako žert. Možná, při světle výkonů v dalších dnech, to žádný žert nebyl. Ovšem bez většího zájmu a nadšení (jak dokládá poslední fotka ve skupině) jsme minuli kameny loveckého štěstí, což jsou kamenné značky v místech, kde se zdařil nějaký zástřel – podrobnosti si zájemci mohou najít na vyfocené tabuli. Též jsme měli to potěšení spatřit kvetoucí medvědí česnek, užít si vyhlídku Karolíny Světlé i skupinu studánek (Frantina - i s chemickou analýzou, kde se člověk dozví, že ve vodě je nula bakterií Escherichia coli, studánku Lesních panen, ...).

Podle jakých kritérií byl vybrán tzv. horní pramen Ploučnice, není jasné. Přestože cesta vedla přes několik stružek se zřetelně tekoucí vodou (v mapě zakreslených až k vrstevnici 840 m), jako pramen je označena mokřina v kapradí v nadmořské výšce něco málo přes 720 m, ze které tedy nesměle odtéká, zatím neduživá, naše řeka. Takže zase podobná nespravedlnost jako na soutoku Labe s Pančavou nebo Labe s Vltavou. Ona ani ta Svitávka, pramenící až v SRN a protékající skrz Zákupy není na soutoku o nic menší než Ploučnice, nebo Panenský potok v Mimoni, atp.

Dále jsme sestupovali po červené značce lesnatou krajinou bez lidí, kolem kříže Ediny Winkelbauerové a Pruského kříže, kde jsem musel na příkaz vyfotit pro Dušana bledě modré logo (přestože je rozmazané, redaktor si zřejmě upřesní, k čemu náleží), kolem kapradí, které vytváří taková vodorovná patýrka, ale kapradím možná vůbec není, až jsme úplně sestoupili na silnici u Janova Dolu.

Logistický plán výpravy si vyžadoval ještě popojet ze zastávky u školy k noclehu v kempu Caramba u Hamru na Jezeře. Časová rezerva do odjezdu umožnila popojít si na další zastávku u rozcestí a cestou navštívit restauraci v Campingu 2000. Restaurace pěkná, v provozu, ale s uzavřenou společností. Po chvíli škemrání nám pivo natočili a my si ho mohli v klidu usrkávat u zelené stěny odděleni od těch vyvolených. Náznakem legalizace našeho pobytu zde byl dotaz kolemjdoucí pořadatelky, jestli jsme ta kapela, na kterou čekají. Kdybychom měli nějaké nástroje, asi bychom něco zahráli, obávám se ale, že repertoárem a silně omezenou pamětí, co se týká textů bez nahlížení do zpěvníků, bychom neuspokojili ani tolerantnější přiopilou společnost.

Na posledním kousku cesty k zastávce jsme ještě jednou viděli Ploučnici zatím v nepříliš důstojném korytě, minuli jednu svatbu a zkontrolovali, že Ještěd je ještě na místě. V kempu Caramba nás přivítal trochu přimáznutý správce a z protekce nám přidělil chatky nejvzdálenější od místa, kde, jak sliboval, měli promítat film (nepromítali) a pořádat diskotéku (nepořádali). Trochu předčasně jsme pohrdli místním stánkem s občerstvením a zašli na večeři do sousedního kempu Zátiší, přebudovaného z obřího odborářského rekreačního střediska. Točili tam Budvar, nabídli výpečky z minulého týdne, a vůbec mně osobně to tam připadalo takové zvláštní. Nejhorší pivo je ale žádné pivo a navíc celý dnešní den byl jak vymalovaný. Hodnocení vedoucího i členů výpravy pro úvodní etapu - jednoznačně pozitivní.

Honza K. Dvě fotky jsou od Ály K., ale nevím které.)

poznámka redakce: To modrý logo vysvětlím v některém z dalších pokračování PPP. A nebo taky ne.

podpisTanya (Foto Linda)

HLÁŠENÍ O USKUTEČNĚNÉM HAMLETOVI
V ROŽNOVĚ

a dalším pohybu naší CKK Slatina bude tentokrát jen informativní.
Vyjeli jsme v neděli do Rožnova s autem naloženým tak, že už se tam nevešel nikdo další.

Předpověď počasí věštila bouřky a tak se všechno chystalo rovnou v Janíkově stodole.


Herci se dostavovali postupně, zkoušelo se vlastně celé pondělí, zároveň Jirka s Lukášem ladili zvuk a bojovali s různě fungujícími porty, mistři světelníci Arnošt s Pavlem svítili a programovali.
Jana Janěková dávala dohromady záskoky, kontrolovala nové zvuky, čas utíkal šíleně rychle a jelo se bez pauzy. Byl to i boj s únavou, ale nakonec všechno dopadlo dobře! Děly se sice občas věci nečekané, ale nakonec jsme to všechno ustáli a vo tom asi to divadlo nejspíš je.

Dada a spol.

Dům kultury a naděje: Zážitková sobota v HaDivadle

Co je to dobrý život? Jak nás naplňuje naše práce? Žijeme tam, kde přespáváme? Kolik znamená mít „dost“?

Pojďte se společně s námi kreativní cestou pod vedením zkušených lektorů zamyslet nad odpověďmi na tyto otázky. Celodenní událost Dům kultury a naděje již v sobotu 18. června pro 48 účastníků.

Vážení géniové,
jistě už s přicházejícím oteplením cítíte tu svíravou žízeň, kterou bezpečně zažene pouze řádně vychlazené pivo. Mohly by vám přijít vhod informace, kde všude se s námi můžete potkat a naše pivo ochutnat. Není nad to napojit tělo i duši!
25 / 6 / Mini Gastro Fest v Tišnově První ročník v příjemném prostředí MěKS Tišnov - trochu to v Tišnově rozproudíme, když tu máme tolik pivovarů ;)
3 / 7 / Letní sborová dílna v Lomnici - jazzový koncert na zámku
5 / 7 / Letní sborová dílna v Lomnici - vystoupení účastníků na zámku V rámci LSD budou probíhat tyto dva koncerty pro veřejnost - my k tomu budeme na zámku čepovat pivo - na zámku, který se otevírá jen výjimečně. Pokud byste si snad také chtěli zazpívat, určitě ještě budou nějaká volná místa na www.lsdlomnice.cz
16 / 7 / Pivní festival v Rosicích Spousta piva, jídla, muziky a zase piva ;)
5 / 8 / Železo v Železném Kováři u piva a muziky - to je vždycky sranda. Návštěvníci také hlasují o nejoblíbenější pivovar, což jsme zatím vždycky byli my. Asi by se mělo přestat soutěžit.

Pivnice jede
Asi si po takovém výčtu akcí říkáte, jestli vůbec můžete zajít jen tak v klídku na pivo do naší pivnice. Můžete! Děláme co můžeme, abychom byli všude a pivnice je tedy otevřená stále každý víkend od pátku do neděle. Na čepu vždy 4 druhy našich piv a něco drobného k snědku. V parném létě doporučuji zejména osvěžující Orange Pepper Weizen nebo v největším vedru náš lehký Summer Aler 8%. Ale nebojte, klasika zůstává - Hořká desítka i Ovesný ležák. Pomáhají nám naše milé kamarádky z Ukrajiny, kterým dáváme všechna dýška, aby si trochu přilepšily.
Pomoc by se však hodila
Přece jen je nás občas trochu málo... Jak píši na našem Facebooku: "Pojď se s námi kamarádit, trochu u toho pracovat a trochu u toho i vydělat. Jde o osvěžující brigádu max. jeden den v týdnu (PÁ 16:00-22:00, SO nebo NE 13:00-22:00). Naučíš se toho spoustu o pivu, vyzkoušíš si, jaké to je dělat v malé vesnické hospůdce v tvůrčím prostředí rodinného pivovaru. Zkušeností netřeba, stačí mít trochu fištrón, nadšení, a umět komunikovat s lidmi. Taky to chce poctivost a čistotu, bez toho to nejde. Jo a jsme HATE FREE podnik, takže žádný rasismus, xenofobie, homofobie, závist - lidem se snažíme pomáhat, ne je kritizovat. Takových lidí, co mezi nás zapadnou, je určitě spousta, že? Jsi to Ty? Nebo někoho takového znáš? Pomůžeš nám alespoň sdílením? Dík, jsi geniální 🥰 " Zájemci prosím pište na mail: jana.pavlisova@geniusnoci.cz nebo ještě lépe rovnou zavolejte: 605 165 058
Chci doplnit DREAM TEAM pivnice
Malý úspěch naší oblíbené desítky
V březnu jsme se zúčastnili Jarní ceny českých sládků. Nemáme ambice obíhat soutěže, a tak ani naše piva nejsou vařena tak, aby přesně zapadala do "soutěžních kategorií". Jediné pivo, které nijak nevybočuje, je naše Hořká desítka. A tak jsme ji zkusili přihlásit do soutěže, kde se nakonec ve velké konkurenci umístila na druhém místě nejlepších výčepních piv. Nám moc chutná, tak máme radost, že nejsme sami 😇
Krásné a klidné léto
A to už moji milí musí být pro dnešek vše, protože tento mail píšu střídavě už tři dny a (ano, mezitím se mi vymazaly neuložené změny) a a a už musím běžet tlačit zase pivo do pivnice. Proč tlačit? To vám povím někdy příště. Na korektury není čas, kdo najde chybu a nechá si to pro sebe, má u mě pivo 😜 Moc se na vás těšíme, ať už to bude kdekoliv.
Mějte se geniálně! Genius noci Jana Pavlišová a zbytek celé famílie

Tvůrčí intervencí k inscenaci ’68 se HaDivadlo loučí s hravou esejí reflektující revoluční rok 1968 ve světě i u nás. Poetika velikánů francouzské kinematografie – Françoise Truffauta a Jeana-Luca Godarda – a režiséra J. A. Pitínského, jedné z formujících osobností HaDivadla. „Všechnu moc imaginaci!“