Půlmaraton
(přes půl světa)

Helča mi napsala, že se přihlásila na brisbanskej půlmaraton. Ta se má, závidím jí, že si poběží kolem řeky Brisbane, kterou už docela důvěrně známe z několika návštěv. Brisbane je velmi sympatické město, Skoro všichni tu běhají. Když jsme tam byli poprvé, bylo to to první, co nás trklo do očí. Všude skoro všichni někam běželi. Pomaličku, rychle, zpoceně a funivě, krásně a lehounce. Všechny druhy běhů, na který si vzpomenete. Někteří třímají všelijaké krabičky, které jim měří tep a dechovou frekvenci a spálený kalorie i počet kapek potu a věřím, že i průměr kapiček. Běží baculatí i anorektici. Sympatické město. Bylo zrovna odpoledne. Někteří si odběhli od rozdělané práce. A pak jdou zase pracovat. Prý je to v poledne ještě hustější. Mně se to moc líbilo.

Kolem této krásné řeky poběží Helča svůj poloviční maraton.

Zde u zdi fňuků v Brisbane ještě Helča netuší, že za tři čtvrtě roku kolem poběží.

O rok později jsem to sledoval pozorněji, ale žádná zvláštní změna nenastala, podél řeky Brisbane ve městě Brisbane běhají Brisbaňané sem a tam. Holky krásný i škaredý. Běžet po nábřeží řeky Brisbane je sympatické. Tohle všecko mi prolítlo hlavou, když mi Helča práskla, že se přihlásila na ten půlmaraton.

Podél nábřeží řeky Brisbane furt někdo běhá. Tahle fotka je tak trošku vzácností, protože si to podařilo vyfotit bez běžců, což je téměř nemožné.

V hlavě se mi narodila taková drzá myšlenka, ale ještě nebyla vyřčená. A v tom se od Honzíka z Irska dozvídám, že se taky přihlásil - na irskej půlmaraton. A myšlenka se dovyloupla. Já poběžím s nimi. Se svejma dětma si zaběhnu ten jejich půlmaraton. S Helčou půlku a s Honzou druhou. Začnu se na to těšit jako malej kluk. Helča běží 18. března a Honza 1. dubna. Paráda. No a teď jsem to měl vymyšlené tak, že se budou ty naše příběhy hezky prolínat mezi sebou, to Helenino půlmaratoní povídání s tím mým, ale přišlo mi líto čtenářů, že by se na mě mohli naprdnout, že to je nepřehledný. tak jsem pak zase vymyslel, že vlevo bude sloupeček s Helčou a vpravo ten můj, ale to jsem si zkusil a výsledek byl taky debilní. A nepřehlednej. No a tak jsem zůstal u klasiky. Dávám přednost, a rád, dámě. Jednak běží rychleji než já a tak....

Kousek brisbanské univerzity, odkud vybíhá při svým půlmaratonu Helča

Twilight Half Marathon v Brisbane

Je tomu už pěkný pátek, co jsem propadla podivné vášni. K mé nové droze mě přivedla místní obvodní doktorka Ann. Nikdy bych nečekala, ze toto muže potkat zrovna mě, člověka pohodlného a veskrze na pohyb líného, ale stalo se. Propadla jsem běhání. A aby to nebylo tak úplné jednoduché, propadla jsem běhání na delší tratě. Moje tělo, jak jsem již řekla, tělo člověka líného, se nejprve ze všech sil braní a mozek mi vysílá do svalu signál – STOP – STOP – CO TO DĚLÁŠ... Ale když mozek přelstím a neposlouchám ho, tak asi po 6 km se všechno přestane bouřit a tělo se poddá jakési rytmické odevzdanosti. Myšlenky se odpoutají a začnou bloumat v zákoutích, která jsou neuvěřitelné zajímavá, všechno je najednou ostré, jasné, rychle, jednoduché a srozumitelné. Svoji vášeň jsem zaštítila loni během svého prvního půlmaratonu v Gold Coast. Povídání o tomto běhu je dohledatelný na praseti. Ani se nesešel rok s rokem a naskytla se další příležitost běžet další půlmaraton. Tentokrát v Brisbane, a tento půlmaraton je trošku jiný v tom, že se běží večer. Jmenuje se TWILIGHT HALF MARATHON – čili PŮLMARATON ZA SOUMRAKU.

Myšlenka se mi moc líbila, protože moje tělo funguje mnohem líp večer, než brzo ráno, kdy se většina závodu obvykle běhává. Sešlo se nás z Evans Head 6 bab, co jsme se rozhodly se zúčastnit. Vyrazily jsme o den dřív a udělaly jsme si holčičí víkend bez děti. Katie má velký vůz, tak nás všechny naložila, zapla si GPS a holky z vesnice vyrazily do velkoměsta.... Přišly jsme na zajímavý úkaz. V Brisbane v centru, kde jsou vysoké budovy a když je mírné zataženo, se GPS zblázní a přestane fungovat. Ověřeno třikrát, tak až pojedete do Brisbane, doporučuju krom GPS zakoupit ještě I mapu. A to nejlépe to nejnovější vydáni, stále, jak houby po dešti, vznikají další a další obchvaty a nové tahy – o tom bychom mohli vyprávět, zvláště při cestě na letiště, kde letadla nečekají.... Ale o tom jsme také už psali v některém z minulých čísel...

Holčičí víkend v Brisbane začal vyzvednutím startovních čísel a pro mě zakoupením nových běhacích bot. Své staré holčičí růžové jsou chuděry už úplné oběhané a jsou celé nakřivo. Teď mám klučičí modré a tak si každé ráno můžu vybrat, jestli půjdu běhat jako běhna = oběhaná holka, nebo z gruntu nový kluk. Odpoledne začalo pršet a foukat vítr a obého stále přibývalo. Večer jsme šly na MELBOURNE COMEDY FESTIVAL do jakési zvláštní budovy v části Brisbane NEW FARM. Původní plán byl, jet lodí – Brisbane totiž protéká řeka a po ní plují loďě tak jako po silnici autobus. Za lístek vás doveze tam, kam potřebujete. Ale intenzita deště vystoupala do takových výšin, že jsme zbaběle zavolaly taxíka. A i těch 10 vteřin z hotelu do taxíku stačilo na totální promočení. Vystupující komik mě velice mile překvapil, chlapík kolem 30ti let, docela chytrý humor a na jevišti se pohyboval s takovou lehkosti, až člověku srdce plesalo.

Tajně jsem si říkala, na co se vymluvím, když bude takhle strašně pršet i při tom závodu. To se přece skoro nedá zvládnout, běžet 2 hodiny v takové slotě. Ale pak jsem toho raději nechala, ráno moudřejší večera.

A ono vskutku. Ráno na nás zpoza mraku sem tam vykouklo sluníčko a bylo čím dál drzejší a odpoledne už svítilo provokatérsky i par minut v celku. Dopoledne holky přepadlo nákupní šílenství. Šly jsme do města a holky prolézaly obchody horem dolem. Běhala jsem za nimi jako pudlík, nakoukla tuhle a tamhle, patníky jsem ale neznačkovala. Třeba až příště. Blížil se večer a některé z náw přepadla předstartovní tréma. Kim chtěla zaběhnout svůj osobní rekord a zdolat hranici 1hod 50 min. Já jsem měla cíle mnohem víc přízemní. Chtěla jsem doběhnout a chtěla jsem, aby se mi to líbilo.


Kim chce porazit svůj osobní rekord 1h 50 min.

Cesta na start byla trochu adrenalinová, přestala nám zase fungovat GPS a mapa nám odpočívala v kuchyni na stole. Pak jsme ale společnými silami nějak trefily na místo určeníi. Vyskočit z auta, zavázat tkaničky, připnout číslo, zastrčit si do boty startovní čip a hurá na start. Ještě by to chtělo záchod, ale fronta je tak šíleně veliká, že to vypadá na připočůrání kalhot. Našli jsme ještě jeden zastrčeny záchůdek a ten nás zachránil.

Všechno se pak odehrávalo strašně rychle. Ani se člověk neotočil a už se startovalo. Běžela necelá dvoutisícovka závodníku a to jsou pak starty docela legrační. Zazní vystřel a nic se neděje. První závodníci sice vyběhnou, ale než se dá do pohybu celá masa, tak člověk nejprve jde chůzí starce s holí a teprve po chvíli se to všechno rozhýbe. Vybíhám, hledám skulinky, prostor mezi běžci a sunu se strécovským tempem vpřed. Myslela jsem si, že běžet v takové mase lidi musí být pěkný opruz, ale kupodivu i v takové mase je běžení pořád velice soukromá záležitost. Po chvíli člověk přestane vnímat těla, která vedle něho poskakují, a vnímá jenom sebe sama a přírodu kolem sebe. Závod začal u brisbanské univerzity a běželo se kolem řeky, pak přes most, kde rezonovalo lidské dupání tak, že to bylo jako banda černoušků hrajících na perkuse. Věřím, že ti dobří běžci nedupou, ale ti byli daleko přede mnou a tak to nemohu s jistotou potvrdit. Pak se trasa stočila trochu brutálně a sarkasticky kolem hřbitova a to už byl asi tak čtvrtý kilometr a někteří lidé začínali funět. Mně se běželo náramné lehce, žádné zabijácké tempo, jen tak, co noha nohu mine. Každé dva kilometry byly stánky s vodou. Vymyslela jsem, jak se napít při běhu tak, aby člověku nenatekla voda do nosu. Schválně si to vyzkoušejte, běžet a u toho se napít vody z plastového kalíšku. To je úkol skoro na univerzitní vzdělaní. Není to žádná sranda. Po dalších 3 km se běželo kolem stejného hřbitova ale z druhé strany. Nevím, jestli si někdo udělal ze závodníků drsnou srandu, ale pravě u tohoto hřbitova po dalších 10 km zkolabovala jedna běžkyně a byla odvezena sanitkou do nemocnice, snad to přežila. Cestička šla najednou docela do kopce a znova přes ten samý most, jen druhou stranou zpět. To byl asi osmý kilometr a stále se mi běželo krásně. Pusu jsem měla rozšklebenou od ucha k uchu a strécovským tempem co noha nohu mine jsem dupala přes most. To zrovna zapadalo sluníčko za řeku a já jsem začala litovat, ze jsem si nevzala foťák. Fotím si obrázky jen tak naprázdno do hlavy. Pak pár kiláčků parčíkem a tady se to stalo. Najednou mě předběhl funící japončík – úplný Haruki Murakami. Chcete vědět proč? Přečtete si jeho knihu "O čem mluvím, když mluvím o běhání". Nohy jak osvalený hřebec, věk hodně přes padesát, vlasy bíle prorostlé. Šup, a byl pryč. A to už se blíží půlka závodu, člověk musel proběhnout pod takovou brankou, kde se mu načetl mezičas.

Začala být docela tma a čekal nás ten stejný okruh. Těším se, až poběžím jednou závod, kde se trasa neopakuje a nevrací. Další 3 kiláčky. Cítím, jak mi nové klučičí botky vyrábějí holčičí puchýřky majestátního rozměru. Ale co, už jen 8 km, to se nějak poddá. Stále se mi běží hladce a úsměvně. Občas předběhnu nějakého ufuněnce, občas někdo předběhne mě (a asi si říká, ta ale funí....) Další 3 km, už je tma jako v pytli a je to nádhera. A najednou předbíhám toho japončíka, co mi připomněl Murakamiho. Trochu belhá, funí ještě víc, a z obličeje mu prýští pot snad z každého póru. Mám chuť si ho naložit na záda a donést ho do cíle, ale pak si to rozmyslím a věřím, že to zvládne sám. Míjím po cestě dalšího odpadlíka. Někdo vyčerpáním ztratil vědomi a sanitka měla další výjezd. Na 18 km se cesta najednou zase nějak vztyčila a tentokrát mně ten kopec dal teda pěkně zabrat. Po rovině se mi stále běželo lehoučce, ale jakmile se cesta začala zvedat, nohy jako by předstíraly únavu. Pak se cesta zase narovnala a všechno se zase vrátilo do veselých kolejích. Myšlenky mi putovaly po hvězdnaté obloze mé hlavy, papoušci vřeštěli jako pominutí a cikády cikaly jako by běžely ten půlmaraton s námi. Posledních pár kiláčku se cesta vinula zase parkem a trasa končila ve sportovním areálu. Po dvou hodinách běhu ve tmě to bylo docela nelidské vběhnout pod silné zářivky a do cíle doběhnout po oválu na antuce jako při nějaké olympiádě. Proběhnout cílovou rovinku a je to. To je celé? Zvláštní, ještě by mi nohy klidné běžely o kus dál.... Kdyby někdo nenápadně posunoval cíl, tak bych si toho snad možná ani nevšimla.....

Čas 2 hod 10 min, pocit blaha, naplnění a čiré radosti z pohybu. Za 3 měsíce poběžím na Gold Coast další půlmaraton, je to bezva. Jsem chycena do tenat.
Druhy den po běhu jsem měla nohy jak dva dřevené špalky a tiše (i hlasitě) jsem si přála bydlet v přízemním domečku. Schody byly nejhorší. Dnes už jsem jako rybička, dnes už mi šlo i běhání. Ráno po pláži 10 km a hned má člověk našlápnuto na krásný den.

Počernickej soukromej půlmaratonek

Máme to s Helčou parádně vymyšlené, ona běží v půl sedmé večer, časovej rozdíl mezi náma určuje, že musím vyběhnout v půl deváté ráno. To je pohodička, to stihnu klidně i oběd, pokud nezahynu. Původně jsem totiž chtěl běžet jen půlku půlmaratonu s Helčou a pak za 14 dní půlku půlmaratonu s Honzou a tak bych měl celej půlmaraton taky odběhnutej, ale nějak mi to nedalo, protože kdysi dávno za mlada jsem běžel párkrát celej maraton, tak proč bych měl být sračka a neuběhnout bez zvláštního tréningu celej půmaraton. Sedl jsem si v sobotu ke googlí mapě a naplánoval okruh po okolních vesničkách tak rafinovaně, abych mohl na některých místech zbaběle odpískat své plány a dojet domů vlakem. Ale znám se a tuším, že raději duši vypustím, než bych to vzdal.

Už je mi jasný, že poběžím to samé co Helča. A protože mám ze sportování v mládí dorasované a opravované koleno, musím sem tam přejít z běhu na pár desítek metrů do chůze, protože noha za minutu vychladne a tak furt dokola, tak si raději přidávám trestné kilometry, aby to bylo spravedlivé. Celkový okruh čítá 24 kiláčků. Vybíhám na čas, odstartoval jsem se se sám strécovským "Včil!" Hned na začátku se musím probrodit blátem, ale je to jen asi 500 metrů, tak o nic nejde, Běžím lesem a po prvních kilometrech zjišťuju, že se usmívám jak jelito a je mi ironicky vesele. První setkání se psy na louce dopadlo dobře, jsou to štěňata a kdyby mě chtěla sežrat, musel by jim jejich páníček pomoct s porcováním. Další, už velikánský pes je vzorně poslušný a na páníčkovo syknutí se mu přiřadí k noze a mineme se bez konfliktu. Pak mě předbíhá dvojice perfektně oblečených navoněných nedělních běžců. Ten jeden běží hezky, ten druhej vypadá, že chcípne, ale přesto mě hravě předbíhá. Nevadí mi to, nejsem soutěživý typ.

Stejně jsem ho po pár stech metrech přistihl, jak sedí na lavičce a je mu zle. Ale pak se na mě usměje štěstí, předbíhá mě holka, o které sice nevím, jestli je hezká, ale má krásnej zadek. Neběží o moc rychleji než já, tak trošku přidám a běžím vilně za ní a očumuju jí prdel. Běžení mě baví ještě víc a les voní. Moje radost netrvá dlouho, holka zahne a je po prdeli, moje cesta vede totiž rovně do Klánovic. Pak už žádný holky, žádní běžci, sluníčko svítí, mám mokrou hlavu a povídám si polohlasně kraviny. Vyfotím se u cedule a běžím do Šestajovic, vyfotím se u cedule a mé kroky míří do Jiren. Jirny nejsou moc hezké, ale teď v neděli dopoledne jsou příjemně vylidněné. Vyfotit u cedule, pak ještě u zrcadla. Probíhám celé Jirny a pěšinka mě zavede až do Nových Jiren. Do Úval to je ještě asi 7 kilometrů a tam, usmívám se pod fousy, tam jede vlak, tam bych to mohl odpískat. Běží se mi příjemně. V Nových Jirnech není sice hřbitov, jako to měla Helča zhruba ve stejnou dobu, ale je tam kamenictví, které pro hřbitovy vyrábí nábytek z kamene.

Nu co, kdybych tu zcepeněl, tak mi hned můžou dát nějakej ten kámen na rov. Vyfotit jako důkaz. Horoušánky, Horoušany, nebo naopak? To je jedno, stejně všecky okolní vesničky kolem Prahy expandujou a propojujou se. Běží se mi hezky, potkávám jen jednu běžkyni v teplákách s třemi pruhy Adidas a příjemně navoněnou. Pozdravíme se nenápadně hejbnutím prstů u ruky. Třeba se to tak mezi běžci dělá, myslím si, a a běžím dál. Olina mě vybavila na cestu tyčinkama Deli, o které jsem si řekl, protože jsem chtěl být zodpovědný. Já na to jídlo a pití při běhání a ježdění na kole moc nejsem, ale přece jenom chci uběhnout 24 kiláčků, tak bych něco sežrat měl.

Mám ty tyčinky dvě. Hodná Olina mi je koupila den před tím na nádraží, každou jinou. První, kterou jsem vyndal z baťůžku je zelená pistáciová. Přiznávám si, že je hnusná, lepí se mi v hubě a blbě polyká. Měl jsem se na to vyprdnout, ale vyplivnout to už nejde. Mám dokonce, protože si to Olina přála, i malou petku s vodou. Asi čtvrt litra. Té se během svýho "závodu" ani nedotknu. Tenhle úsek mez Horoušanama a Úvalama mě moc nebaví, protože musím běžet po silnici a jezdí docela dost aut.

Nábytek pro hřbitovy.

Běží se mi dobře, jen začínám cítit únavu v nohách. Úvaly. Hned za mostem to zalomím doleva, přeskáču přes koleje a chvíli běžím okrajem městečka. Vnořím se do lesa. Je to prý les, kde běhávali Kopčem s Veverčákem za dob Lovců mamutů, jak o tom psal Eduard Štorch. Nepřipadá mi to pralesné. A zde konečně přichází má chvíle, fyzická krize. Nohy mě bolí, nechce se mi běžet, ale s překvapením zjišťuju, že mysl to nebere nijak tragicky, je veselá a ironická. Hlava tělu říká: "Vidíš to ty blbečku, a už nemůžeš a seš v prdeli." Dokonce mám pocit, že z toho má sviňa radost. A tak si schizofrenně povídá má veselá mysl s unaveným tělem. Je to poprvé, kdy si uvědomuji oddělení mysli od těla. Jakoby k sobě nepatřily. Je to pro mě novinka a tak to během trapného klusání zkouším analyzovat. Je to fakt zajímavý jev a mám z něho velikánskou radost. Už teď to stálo všecko za to.

Běžím podél kolejí, doporučujou mi rychlosti, o kterých se mi ani nesní.

Dumám nad tím, proč už se odněkud nevynoří Kopčem s oštěpem a nezapíchne mě. Aspoň bych se fyzicky netrápil. Ale Kopčem je schovaný a na dědka sere. Vlevo bažina a smrad vpravo les a vůně. Nebaví mě to a a baví zároveň, je to docela úchylnej stav. Trvá celých pět kilometrů. Když vidím klánovické domečky. krize se nenápadně vytratí. Přeběhnu přes nástupiště v Klánovicích, opatrně přeskáču zase koleje a běžím k Běchovicím. Už jen 4 kiláčky a budu doma. Dostávám hlad a mám i žízeň. V boční uličce stojí velký černý pes. Nemám na něho náladu, tak měním trasu, bude to o trošku delší, ale to neva. Proběhnu klánovickým lesem směrem k výzkumáku v Běchovicích. Cestička mě vede přímo do chřtánu divnýho velkýho flekatýho psa, který tu pobíhá lesem a nikde nevidím jeho blbýho páníčka.

Zvoní mi mobil. To se starostlivá Olina ujišťuje, jestli ještě žiju a maskuje to slovy, jestli už má začít roztápět pod náhrobním kamenem a začít připravovat oběd. (My máme totiž na zahradě z podobného kamenictví, jako o kolo kterého jsem před pár kilometry běžel, kus španělského černého mramoru na náhrobky a grilujeme na něm maso.) Vesele jí sděluju, že už jsem blízko a že jo. Ten pes mě znervózňuje. Nakonec se chovám jako zbabělec a místo k psovi se pustím přímo přes zorané pole. Je to hodně blbej běh. Musím dávat bacha a nohy mám od ornice zasrané jako Kopčem. Bolí mě nohy a jsem veselý. Z brázdy vyskočí dva zajíci. Vzpomenu si na Kamenáče Billa od Dala Stivense, jak běžel lesem, odkopával zajíce z cesty a volal: "Uhněte tomu, kdo umí utíkat." Moc bych si to chtěl taky vyzkoušet, ale ty dva zajíce nejsem schopen dohonit, a nemůžu je odkopnout z cesty. No jo, nejsem Kamenáč Bill a utíkat neumím. Na dalším poli (těch se už nezbavím kvůli tomu blbýmu psovi) vyruším ještě 4 srny, běží a ladně skáčou až pětimetrovými skoky. Závidím jim. Konečně silnice, polňačka, cesta novým parčíkem a dobíhám k domovu. Mám za sebou 26 kiláčků. Byl to báječnej nápad. Mám obrovskou radost, že jsem to uběhl, že jsem nechcípl a že to nebylo tak strašné trápení, jak jsem si myslel. Běžel jsem v kraťasech a v sandálkách a neudělal si ani jediný puchejř.

Poslední hezký stromy a budu doma.

Na Apríla poběžím ještě s Honzou, ale tam si asi vymyslím zase nějakej jinej trik, ale ještě přesně nevím jaký. Láká mě uběhnout ten půlmaraton ještě jednou, ale jinudy a jinak. Když už vím, že se to dá. Jen ti zkurvení psi. Jo a druhej den mě taky bolely nohy stejně jako Helču. Hlavně po schodech. Helča ale bydlí v prvním patře a my ve čtvrtém podlaží. Aspoň se mi ty nohy rychleji rozcvičily.

A mám to za sebou, ani to nebylo tak hrozný

Žádnej puchejř, jen ornice a odřeniny od ostnatých křovin.

Jen na závěr pár slovíček. Největším nepřítelem osamělých běžců jsou osamělí psi. Dokonce i psi s páníčkama nejsou nic moc, protože když si jdete zaběhat ráno a běžíte po louce, páníčci si zcela oprávněně prohánějí ty svý pejsky bez vodítka a i bez hnusných košíků. Debilní dialog probíhá podle stále stejnýho scénáře. Vzhledem k tomu, že se to opakuje s železnou pravidelností, začínám mít podezření, že v tom má prsty Woody Allen. Pejsánek vybíhá vstříc běžci, ten se zarazí, je přece rozumnej a nechce psa nasrat. To, že se běžec zastavil, vyvolá v majiteli psíka pocit, že musí reagovat a volá. On je hodnej, on nic nedělá. Pes štěká jako blbej, cení zuby, někteří ani nevrtí ocasem. V duchu si říkáte: "Nic nedělá, tak kurva, proč cení zuby a doráží?" Pak teprve po vysvětlení se pokouší páníček psa odvolat. A tak je najednou na louce jeden podělanej běžec, jeden uštěkanej pes a bezmocnej páníček (panička) beznadějně řvoucí na svého nicnedělajícího pejska. A vám dojde, že opravdu ten pes nic nedělá... tedy pokud jde o poslouchání páníčka.

Tento obrázek je taky z loňského Brisbane, objevil jsem ho na dlažbě nočního města.

Zlý chlebíček?

  • Izraelský parlament schválil zákon zakazující používat pro reklamní účely fotografie mimořádně štíhlých modelek. Poslanci tak chtějí změnit idealizovanou představu krásy ve společnosti. Domnívají se, že idealizace extrémní štíhlosti vede k poruchám příjmu potravy, jako je anorexie. Na izraelských reklamách nebude možné zobrazit holky s BMO indexem 18,5 a méně. Zákon je celkem exaktní, protože je v něm dodatek: ... a nebo tak vypadají. Konec štíhlých holek v Izraeli. Plakátových.
  • Albert Einstein bude on-line. Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která vlastní archiv geniálního fyzika, zveřejní na internetu všech 80 tisíc položek jeho písemné pozůstalosti a dalších záznamů o něm. Doposud je dostupná asi polovina včetně 900 rukopisů.
  • Italský básník a scenárista Tonino Guerra, který spolupracoval s nejslavnějšími filmovými tvůrci včetně Federika Felliniho či Michelangela Antonioniho, zemřel ve středu ve věku 92 let. Podle agentury AFP v posledních měsících trpěl nemocemi a zemřel ve svém domě nedaleko Rimini.
  • Chemici z Notre Dame University v americkém státě Indiana představili nátěr, který po osvícení slunečním světlem generuje elektřinu. Tato barva by v budoucnosti mohla nahradit úlohu solárních kolektorů.
  • Vědci z univerzity v americkém Coloradu přišli se speciálním chipem, který zaznamenává různé údaje o rostlině a parametry o půdě, v níž je zasazena. Informace se přenáší do počítače bezdrátově, který v případě, že rostlina např. trpí žízní, dodá potřebnou vodu ke kořenům, či zajistí umělý déšť.

  • Byli jsme v Brně. U Jiřinky se nám podařilo se nepřežrat!!!!
  • Ale byla to dřina

 

australia


australia

Surreálný inspektor Zrzek

Byl jsem u maminky, když jsem ji nakrmil, podívala se na mě ostřížím zrakem a pronesla surrealisticky:
"Jsem připravena zabíjet. "
Povídám ji:
"Koho?"
Maminka pokračovala:
"Budu zabíjet hmyz "
"Ale mami, tady žádnej hmyz není "
Maminka dodala:
"Tak budu zabíjet ryby "

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Obecní dům
TAUROMAQUIA - PICASSO, DALI, GOYA, FILLA, ČAPEK - Tváří tvář býku (do 9.4.2012)
DOX - The Silent Village (do 9.4.2012)
Výstava vznikla ve spolupráci Fotogallery a University of Wales v Newportu. Součástí výstavy je i videoinstalace Jana Kaplana nazvaná 10:35. Lidický masakr byl odplatou Třetí říše za atentát na Zastupujícího protektora Čech a Moravy Reinharda Heydricha, provedený 27. května 1942. Instalace zpracovává několik osudových minut, její název 10:35 odkazuje k okamžiku, kdy se atentát uskutečnil.
Galerie hlavního města Prahy - Dům U zlatého prstenu
Richard Loskot ( 29.3.2012 - 29.4.2012)
V rámci projektu Start up představuje svou instalaci Richard Loskot, absolvent Ateliéru vizuální komunikace Stanislava Zippeho Technické univerzity v Liberci a Studia prostorové tvorby Magdaleny Jetelové mnichovské akademie. Loskotova práce je založena nejčastěji na světelném prvku, přitom sestavuje různé přístroje – "vynálezy", které v prostoru světlo vytvářejí a různě modifikují. Vznikají svébytné instalace, v nichž se elektrotechnické prvky stávají vlastními spoluúčinkujícími objekty.
Galerie Divadla Kámen
OLGA DARMOKRYK - "INSPIRACE" (do 30.4.2012)
GATE Galerie a informační centrum
František Drtikol / Nahá geometrie (do 15.5.2012)
Retrospektivní výstava jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů.
Artinbox - Galerie
NĚŽNÝ FOTOEROTIKON (28.3.2012 - 10.5.2012)
Touha, něha, erotika ve fotografiích 20. a 21. století.

Umberto Eco: Od stromu k labyrintu
Historické studie o znaku a interpretaci
V této knize předkládá Umberto Eco své studie o historii znakových teorií. Popisuje dva modely encyklopedického poznání, z nichž jeden vychází z ideje stromu (systematického větvení pojmů) a druhý z ideje labyrintu. V dalších kapitolách pak hledá sémiotickou reflexi ve filozofických systémech od Platóna a Aristotela přes Tomáše Akvinského či Viléma Ockhama ke Kantovi, ale nemenší pozornost věnuje rétorickým spisům (například barokním výkladům o metafoře) či kabalisticky založenému učení o „kombinatorickém umění“ (Raymondovi Lullovi a Picovidella Mirandola). Tato materiálově mimořádně bohatá kniha shrnuje Ecovy různorodé výzkumy z posledních desetiletí, autor jí však dokázal vtisknout přehlednou monografickou podobu.

Preromantické literární hnutí odmítající svázanost rozumem a racionalitou inspirovalo předního německého trombonistu a skladatele Nilse Wograma k pojmenování jeho nejnovější desky Sturm und Drang. Wogram bývá pvažován za následovníka trombonistické legendy Alberta Mangelsdorffa.



  • „Pochopil jsem. V jistotě, že tu není nic, co by se dalo pochopit, by měl být můj klid a můj triumf.“ (Umberto Eco)

  • Kina:
    26.3. – Aero – Nebezpečná metoda (režie: David Cronenbert, 2011, Kan./VB/Něm./Švýc., 99 min. Drama) (Curych, 1904. Psychiatr Carl Jung (Michael Fassbender) žije se svou těhotnou ženou Emmou (Sarah Gadon) v nemocnici Burgholzli a na prahu třicítky stojí na počátku hvězdné kariéry. Inspirovaný prací Sigmunda Freuda (Viggo Mortensen) chce na mladé pacientce, u níž byla diagnostikována hysterie, vyzkoušet experimenální léčbu zvanou psychoanalýza. Léčba Sabiny Spielrein (Keira Knightley) je úspěšná a Sabina v hovorech s Jungem přiznává, že v dětství byla ponižována a bita autoritativním otcem. Jung tak odhaluje rušivý sexuální element, který ovlivňuje její dysfunkci, což podpoří jeho teorii o propojení sexuality a emočních poruch.) (18:00)
    28.3. – Aero – Železná lady (režie: Phllida Lloyd, VB/Fr., 2011, 105 min. Biografický) (Bez kompromisu… Margaret Thatcherová, neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, se jako první žena stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu, získala přezdívku Železná lady. Film ukazuje Margaretino jedenáctileté působení v pozici předsedkyně britské vlády, její neústupnost a rozhodnost, ale i to, jakou cenu zaplatila za politický vliv a moc.) (10:00)
    29.3. – Aero – Kluk na kole (režie: Jean-Pierre Dardenne, Bel./Fr./It., 2011, 87 min. Drama) (Melodrama o lásce a zodpovědnosti. Dvanáctiletého Cyrila umístil jeho otec „dočasně“, než vyřeší své problémy, do dětského domova. Ve skutečnosti ale slabošský a nevyzrálý Guy nemá dost odvahy, aby jednou pro vždy řekl svému synovi „nechci tě, nestačím na to“. I když se Cyril nevzdává představy na návrat k otci, netrvá dlouho a otevře se před ním nová šance na život mimo brány dětského domova. Sympatická Samantha, která má vlastní kadeřnictví, si jej začne brát na víkendy. Tím ale teprve začíná série zkoušek jejich křehké důvěry, ze které se teprve může vytvořit opravdové pouto.) (18:00)
    26.3. – Oko – Přehlídky a jednorázové akce – Raid on Reykjavik Reloaded (20:30)
    27.3. – Oko – Soukromý vesmír (režie: Helena Třeštíková, 2011, ČR, 83 min. Dokument) (Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Helena Třeštíková začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku Janu v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí dohromady tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života.) (18:00)
    29.3. – Oko – Bůh masakru (režie: Roman Polanski, Fr./Něm./Pol./Šp., 2011, 79 min. Komedie) (Rvačka dvou dětí na hřišti. Nateklé rty, vyražené zuby... Rodiče „oběti“ pozvali na návštěvu rodiče „útočníka“, aby vyplnili pojistnou událost a vše v klidu vyřešili. Přátelské žertíky zprvu vysoce civilizovaných lidí se postupně mění v masakr, kterému nikdo z nich neunikne. Příběh odhaluje to, co je politicky korektní, a ukazuje, že pod pozlátkem je mnoho krutosti.) (17:45)
    30.3. – Oko – Děti moje (režie: Alexander Payne, 2011, USA, 115 min. Komedie) (Poklidný havajský život Matta Kinga se začne sypat ve chvíli, kdy jeho žena po nehodě skončí v kómatu. Otec dvou dcer, předčasně vyspělé desetileté Scottie a sedmnáctileté rebelky Alexandry, který doposud sloužil jen jako „záložní“ rodič, se najednou musí vyrovnat s vědomím, že výchovu vlastních dětí musí zvládnout sám. A to pro člověka, který doposud výchovně nefungoval, bude přetěžký úkol, který mu „dětičky“ rozhodně neusnadní. Spíš naopak.) (23:00)
    31.3. – Oko – Půlnoc v Paříži (režie: Woody Allen, Šp./USA, 2011, 94 min. Komedie) (Mladý pár Gil a Inez, který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život.) (18:00)
    26.3. – Ponrepo – Půlnoční mše (režie: Jiří Krejčík, ČSR, 1962, 88 min. Drama) (Příběh se odehrává na Štědrý den roku 1944. Do domu Kubišových přichází na sváteční večeři německý velitel města Brecker. Netuší, že na půdě domu ukrývá rodina svého zraněného syna, partyzána, po kterém je vyhlášeno pátrání. Dokud nebude dopaden, zakázal velitel města sloučit půlnoční mši. Film je společným dílem českých a slovenských tvůrců. Na XIII. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byl oceněn medailí.) (20:00)
    28.3. – Ponrepo – Čintamani a podvodník (režie: Jiří Krejčík, ČSR, 1964, 110 min. Komedie) (Kriminální historky o krádeži vzácného koberce a o sympatickém sňatkovém podvodníkovi. Vášnivý sběratel koberců MUDr. Vitásek objeví ve vetešnictví paní Severýnové unikátní kus - perský koberec se vzorem ptáků. Jako znalec ví, že existují pouze tři tyto koberce a všechny jsou ve vlastnictví různých monarchů. Severýnová netuší o jakou vzácnost jde, ale koberec není na prodej. Uložila si ho u ní bohatá vdova Zanelliová, která jezdí po celém světě a Prahu navštěvuje zřídka. Vitásek se svěří svému příteli právníku Bimbalovi a s jeho pomocí se snaží vzácný kousek získat. ) (17:30)
    26.3. – Světozor – Dokumentární pondělí – Povídky malostranské po 130 letech (režie: Jakub Wagner, ČR, 2011, Dokument) (Film inspirovaný proslulou sbírkou povídek Jana Nerudy se vrací do pražské čtvrti, aby v koláži promluv a často tragikomických výjevů konfrontoval její současný stav s duchem místa, který je díky školní četbě uložen hluboko v českém povědomí. Kvůli tomu není snímek jenom o paměti, ale přerůstá v bezprostřední obraz společenských změn vepsaných do starých domů.) (20:45)
  • Filmové festivaly:
    22.-30.3. – Febiofest, 19. Mezinárodní filmový festival Praha (info: http://www.febiofest.cz/)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    26.  a28.3. – Agharta – Hot Line (21:00)
    27.3. – Agharta – Ondřej Kabrna trio (21:00)
    29.3. – Agharta – Petr Kroutil Band (21:00)
    30.3. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    31.3. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    1.4. – Agharta – Petra Ernyei Quartet
    26.-27.3. – Balbínova poetická hospůddka – Blue Effect & Radim Hladík (20:00)
    1.4. – Balbínova poetická hospůdka – Vladimír Merta (20:00)
    26.3. – Blues sklep – Phil Shoenfelt a Pavel Cingl (21:00)
    27.3. – Blues sklep – Nano Illusions (21:00)
    28.3. – Blues sklep – Slow Fingers (21:00)
    30.3. – Blues sklep – Blue Brothers (21:00)
    1.4. – Blues sklep – Kikina B (21:00)
    26.3. – Jazz Dock – Martin Brunner Trio (22:00)
    27.3. – Jazz Dock – Jan Spálený & A.S.P.M. (22:00)
    28.3. – Jazz Dock – Fru Fru (19:00)
    30.3. – Jazz Dock – Noční Optika (19:00)
    31.3. – Jazz Dock – Mezcla (22:00)
    25.3. – Jazz Dock – Staroměstský Dixielend (17:00)
    26.3. – Jazz klub Ungelt – Groove In (21:15)
    27.3. – Jazz klub Ungelt – Hanelle Blue´s Band (21:15)
    28.3. – Jazz klub Ungelt – Ungelt all stars (21:15)
    29.3. – Jazz klub Ungelt – Petra Studená and Big Fun (21:15)
    30.-31.3. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    1.4. – Jazz klub Ungelt – Císař Band (21:15)
    26.3. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    27.3. – Jazzboat – Petra Ernyei & Jakub Šafr Quartet (20:30)
    28.3. – Jazzboat – Jana Koubková Trio (20:30)
    29.3. – Jazzboat – Marcel Flemr Band(20:30)
    29.3. – Reduta – Jan Smigmator Trio (21:30)
    26.3. – Stará Pekárna, Brno – Miloš Železňák Trio (20:00)
    27.3. – Stará Pekárna, Brno – Mulligang (20:00)
    28.3. – Stará Pekárna, Brno – Gabriela Kolčavová Band (20:00)
    26.3. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    27.3. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    28.3. – U malého Glena – Jamie Marshall & Radek Hlávka (21:30)
    29.3. – U malého Glena – Ondřej Štveráček Q. feat. Brian Charette (21:30)
    30.3. – U malého Glena – Marcel Flemr Band (21:30)
  • Kluby - cizina:
    26.3. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Roy Hargrove Quintet (19:00, 21:30)
    27.-31.3. – Blue Note New York, USA – The Brussels Jazz Orchestra ft. Kenny Werner & Chris Potter (20:00, 22:30)
    28.3. – Twins Jazz, Washington, USA – Leslie Casey  (20:00, 22:00)
    26.3. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Ambrose Akninmusire Quintet (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    27. a 30.3. – Alfred ve dvoře – V pasti těla (Společenský horor.) (20:00)
    28.-29.3. – Alfred ve dvoře – Na větvi! (Je tu tajemství, které nikdy nepoznáš. (20:00)
    31.3. – Alfred ve dvoře – Bez země (Fantazie pro loutku, dva akrobaty, větev, lano, loď, klec, ostrý hák – vše trošku zasypáno kouzelným práškem.) (16:00)
    26.3. – Divadlo Ponec – MAIA: LV-426 (LV-426 je a není lidský příběh – abstraktně ztvárněn svět dvou postav v sevření strojovosti, mechaniky a chladu.) (20:00)
    29.3. – Divadlo Ponec – Fg=G[m1m1ú/r2] (Pohyb tam a zpět v gravitačním poli – až na výjimky.) (9:00, 11:00)
    1.4. – Divadlo Ponec – Velikonoční odpoledne (Oslava příchodu jara tvořivými dílnami a představením O skřítkovi Pidifouskovi a kouzelném hnízdě.) (14:00)
    26.3. – Roxy – Kabaret Falešná Kočička (Komorně-revuální pořad s mezinárodní účastí, dekadentními prvky a salonní atmosférou.) (16:00)
    1.4. – Roxy – Hablando Con Mi Sombra (Rozmluva s mým stínem. Tanečně-hudební meditace.) (20:00)
  • Divadla:
    26.3. – ABC – Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara: Vše o mé matce (režie: Peter Gábor) (Adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra o hledání naděje a mnoha konvečních i šokujících podobách lásky, uváděna v české premiéře.) (19:00)
    28.3. – ABC – Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    31.3. – ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    26.-27.3 – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladialsv Smoček) (Příběh o naprostém vzájemném neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha.) (19:30)
    30.3. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) („Vždycky mám rád temný příběh, který je zdánlivě bez srdce, ale kde srdce je, pravda tak malé a dobře schované, jak to jen jde. A postavy, ty mě zajímají opravdu hrozně.“ Martin McDonagh) (19:30)
    31.3. – Divadlo Bez zábradlí – Bernard Slade: Další roky ve stejnou dobu (režie: Jiří Menzel) (Volné pokračování úspěšné sexkomedie Každý rok ve stejnou dobu.) (19:00)
    31.3. – Divadlo Komedie – Oliver Reese: Goebbels / Baarová (režie: Dušan D. Pařízek) (Intimní variace na téma „mezinárodních vztahů“. Projevy, úvahy a deníkové zápisy Josepha Goebbelse odhalují povahu moderního manažera moci a tvůrce propagandistických strategií, které až dodnes formují náplň práce úspěšných PR-agentur. Vzestup a pád „pána myšlenek Třetí Říše“ a jeho vliv na nejintimnější (mezi-)lidské sféry se odráží v jeho vztahu s Lídou Baarovou, českou hvězdou nacistického filmového průmyslu, pro kterou se stala tato známost vskutku „osudovou“.) (20:00)
    29.3. – Divadlo Rokoko – Marie Jones: Plný kapsy šutrů (režie: Jana Kališová) (Dva statisti z malé irské vesnice se účastní natáčení amerického velkofilmu. Členové štábu, herecké hvězdy i místní venkovani, ti všichni hrají své role nejen na place, ale i mimo něj, v situacích a vztazích, které natáčení vyvolává. A co to udělá se dvěma obyčejnými chlapíky, když se octnou na dosah velkého světa, peněz a slávy?) (19:00)
    30.3. – Divadlo Rokoko – Gabriel Dagan: Vražda jako poznaná nutnost (Absurdní hra o světě, který ztratil veškeré zábrany, a pod vlivem všudypřítomných médií se smířil s absurditou jako všední záležitostí, je plná víceméně bizarních, bláznivých situací. V době, kdy je na internetu k dostání cokoli, lze objednat i vraždu. Koneckonců každý, kdo den za dnem sleduje televizní zpravodajství, musí být smířen s tím, že vražda je poměrně běžnou záležitostí, která nás všechny čeká dřív či později. Tak proč protestovat. Lépe si najmout dobře placenou agenturu, která ví, co dělá a zajistí vám profesionální průběh. Bláznivá komedie o vážných věcech, ztrátě hodnot a kritérií, při níž občas zamrazí, nás může prostřednictvím humoru očistit a snad i trochu přibrzdit dřív, než se absurdita, situovaná do blízké budoucnosti, stane realitou.) (19:00)
    26.3. – Divadlo Ungelt – Richard Alfieri: Šest tanečních hodin v šesti týdnech (režie: Zdeněk Dušek) (Strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději.) (19:00)
    27.-28.3 – Divadlo Ungelt – Pierre Palmade, Christophe Duthuron: Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Jevištní roadmovie o útěku dvou žen. Nezdolnou energií a nadějí nabitá komedie o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.) (19:00)


 

 

 

 

KLÍČOVO REQUIEM ZA MAGORA

ve sklepních prostorách JAMU vyznělo parádně a jsem ráda, že jsme se tam vypravili.

Minule jsem uvedla poněkud zavádějící informace o obsazení účinkujících, ale možná se ani nemusím omlouvat, jelikož přece píšu do neseriózního internetího týdeníku. Místo uvedeného monumentálního obsazení, které by se na pódium stejně nevešlo, vystoupili tři umělci – absolvent na bicí Pavel Cafourek, zpěvačka Lenka Ďuricová a violoncellista Pepa Klíč.

A byla to bomba!


PRŮVAN NA TUŘANCE

způsobují právě v těchto dnech potomci Hasičů průzkumníků CKK.

Kiara se ukazuje jako zdatný mystifikátor.

„Letadlo! Vidíš? Slyšíš?“ Většinou nic neletí, ale jsme ve střehu.

Jon zatím nic moc neříká, ale brzy se od něj určitě dozvíme spoustu věcí.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

25. 3. 2012 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš