[CNW:Counter]
e-mail

Tour de Zavadil
(Cesta do neZnáma)

Chystáme se s Olinou na důležitý závod Tour de Zavadil ve Svatém Štěpánu. Čeká nás skoro pětihodinová jízda vlakem. K obědu udělala Olina rejžu a jabka na mrkvi. Prej i s rajčetem a cibulí a česnekem. Komentuje tu energetickou bombu slovy: "To by v tom byl čert, abysme se ve vlaku z toho neposrali." Já jsem z toho taky celej natěšenej a rozhozenej, takže když nám vařím v novém kávovaru od babičky kafe, tak zvládnu úplně všecky kroky, kromě toho posledního, podstrčit pod ty tlamičky hrníček. A tak kafe kaňká na stůl, ubrus vlhne, kuchyň voní zlevněnou keňskou kávou z Alberta. Čumím na to a mám pocit, že kávovar je šmejd a někudy teče. Ale pak chybu odhalím a kafe najímám do puntíkovanýho hrníčku. Za dvě hodiny a dvanáct minut vyrážíme z domova, hlásí Roušovna.
Cesta proběhla až neuvěřitelně jednoduše a bez problémů. Přestože překonáváme vzdálenost skoro 400 km, vše funguje jak na drátkách. V EC rychlíku čtu Olině z knížky Nuselskej punk a nahlas se smějeme, až nám tečou slzy. Naproti nám sedí kluk a směje se taky, pak to nevydrží a zeptá se mě, co to čtu a píše si to do mobila. Na vedlejší čtyřce sedí dvě skejťačky, jedna krásná jako obrázek, přestože má na stehně vytetovanou flašku jägermeistera. I holky prosí, ať čtu dál a hlasitěji. Všichni se smějeme. Ta kniha je nebezpečná bomba. Vezu Jarce obraz a celou cestu trpím, že ho ve vlaku zapomenu. Mně se to totiž už jednou stalo, když jsem vezl obraz Aleně k padesátinám. Za 4 a půl hodinky vystupujeme ve Svatém Štěpánu a hned si to razíme do hospody, kde již je větší část našeho Tour De Zavadilovýho pelotonu. Poslední roky se už neodehrává masové TdZ, ale vždy se najde nějaká příležitost vyrobit etapu. Tahle letošní je kombinovaná.

Večer po hospodě a pivu jdeme za Jarkou a Jarkem, kde na nás číhá vynikající kyselica. Jarka vypráví holkám recepis.

Před 40 lety měli na apríla svatbu Jirka s Dadou. Před patnácti lety mě napadlo, že bych z té svatby mohl udělat takovou knížku, ale pak jsem se na to vyprdl a byl jsem jen za kecala. K letošnímu 40. výročí jsem se ale vyhecoval a knihu dodělal a předal.

Asi udělala radost.

Obraz pro Jarku je zatím na šporheltu, třeba tam zůstane až do prvního zatopení. Ale to neva, můžu ho udělat znova.

Pavel a poslední buchta.

Jarka má dobrou paměť a ještě si píše kroniku, takže když se o něčem dohadujeme, Jarka zaloví a zalistuje a vše je jasné.

Hans.

Jarka čte z kroniky.

Na téhle straně si Jarka zapsala, jak se Neverlkovi seznámili s Klementama, tedy vlastně jak to všecko začalo.

Řiditelka závodu Tour de Zavadil - Dada. V pozadí rozmazanej Pavel.

Olině a mně byl přidělen seník. Pokusil jsem se naše lože vyfotit z ptačí perspektivy. Seno vonělo a něžně se nám zasouvalo do slipů a gatěk a do spacáků. Vylézt na seník je lehce náročné, protože žebřík je krátký, ale dokázali jsme to. Jarka nám dala i kýbl, abysme mohli v noci čůrat a nesnažili se potmě lézt z toho seníku dolů ke kurníku. Mohlo by to být nebezpečné.

Opulentní snídaně byla již o půl osmé ráno. Jarka vymyslela dnešní tajnou etapu včetně překvapení. Kupodivu se nám podařilo zhruba ve správnou dobu vyrazit. A čekalo nás první překvápko.

Jarka ukázala Olině fotky, když byla Jarka miminkem a malou holkou a...

Probudila se i Sylva.

Jarka s Jarkem chovají 4 prasátka. Když je ráno Jarka krmí šrotem a starým chlebem, tiše na ně huláká: "Držte huby, svině, ať neprobudíte Roušovy, spijó nahoře na seníku."

Mají dva kluky a dvě holky. Jak se jmenujou prasečí kluci, se budu muset zítra zeptat Oliny a doplnit. Holky jsou Katka a Zlatka. Prasata spokojeně pochrochtávají a mlaskají, když slopají ty dobroty od Jarky. Když jsem poslouchal ráno přes zavřené oči ty zvuky, myslel jsem si, že Olina divně chrápe, ale pak už jsem přišel na to, že to jsou prasata. Olina chrápe furt stejně.

První překvápko je u Lojsy, Jarka pro nás vymyslela, že...

... nás Lojsa vezme traktorem do hory i s kolama. Netušili jsme, jaký krpál to bude.

Když jsme odjížděli, jeho dvě malé děti vztekle a smutně řvaly na zahradě.

Jedeme do hory.

Pavel a já na letošním TdZ fotíme jako parťáci.

Jirka Klement.

Sylva na valníčku.

Dada jede vedle Lojsy, vypadá to zezadu, že se učí řídit, a někdy, že řídí, protože jednou rukou Lojza kouřil cigáro a druhou Dadě ukazoval zajímavosti v okolí.

Fotit z valníku taženého starým traktorem bylo téměř nemožné, ale mně se to líbilo. Přestože objektiv má aktivní VR II, tak verzi pro starý traktor to nemá. Z helikoptéry nebo osobního auta to funguje bravurně, na traktoru je VR zcela ku hovnu.

Krajina i lidé zde jsou něžně drsní a odolní. Je to kraj Ludvíka Vaculíka.

V polovině cesty, a to jsme ještě netušili, že to byla ta mírnější část, je zastávka a Lojsa si nás raději kupuje velmi dobrou kořalkou. Asi abysme se nebáli.

Protože to, co nás čekalo, by bez kořalky bylo o nervy.

Jeden z Javorníků. Asi.

Jsme na místě. Vykládáme kola a jdeme pomoct Lojsovi se dřevem.

Zjistil jsem, že mi Jarčin pes olízal objektiv a že se to v protisvětle projeví.

Traktor byl starý a zelený.

Pavel je z té jízdy tak unavený, že může fotit jen vleže.

Nakrmili jsme s Lojsou celý valník dubovým dřevem. Za odměnu jsme dostali zase kousek kořalky a flaškové pivo. Je to pohostinný, až nebezpečně pohostinný kraj.

Vyrážíme na cestu. Skupina A s koly, skupina B po nohou. Cíl je daný.

Tady je všude tolik dřeva, to tak mít v Ostružné na chalupě.

Olina se směje veselým Bobovým vyprávěnkám.

V zámečku měla Jarka domluvený piknik. Ale ten, kdo jí to slíbil, se na ni vysral, a tak zůstal zámeček uzamknutý a my jsme tu obloženou mísu plnou vajec a domácí majonézy sežrali před branami. Jarka se s mísou trápila až do tří do rána.

A zase slivovice, nebo jiná plodovice. Vyhýbal jsem se jí jako čert a docela se mi dařilo.

Pak jsem vyndal svůj nový prak a stříleli jsme po betonovým stožáru na elektrické vedení. Sylva používá holčičí styl. Dada to zkusila taky, ale po vystřelení si dala pěstí do huby.

Pak jsem se pokoušel vyfotit Pavlův výstřel na cíl. Což se mi moc nepovedlo, ale zato by se dalo vypočítat, jakou rychlostí ten kámen letěl. Ta šmouha vpravo je vystřelený kámen těsně před cílem. A pak mě fotil zase Pavel, ale jak to dopadlo nevím, protože jsem tu fotku neviděl. Kdyby si někdo chtěl vypočítat rychlost kamene, tak tady jsou vstupní údaje: čas šedesátina vteřiny, ohnisko 200 mm, vzdálenost cca 15 metrů.

Pak nastanou trochu šachy, někteří odjíždí autem, někteří na kole a my jdeme pěšky, jsme na Slovensku. Část cesty nás vezme Sylva autem, odpočíváme v altánku, který je popsán inzercí.

Dozvěděl jsem se, že jsem Šeherezáda.

Vyrážíme pěšky do Svatýho Štěpána, těšíme se na pivo.

Most k cyklostezce. Jdeme jen tři. Olina, Pavel a já. Ostatní odjeli autem.

Tady se snad ještě Vlára jmenuje Vlára.

Perspektiva klame. Suchý strom a zelený stožár jsou jako kamarádi, ale z jiného úhlu pohledu spolu nemají nic společnýho.

Potřebujeme na druhou stranu, tak se přebrodíme. Už jsme dost blízko od prvního piva.

Pití piva nám trochu komplikujou drzé vosy. Asi jsou tu, na hranici Slovenska a Česka, mírně závislé na alkoholu. Jejich džogance jsou ale takové zesláblé, až nesrozumitelné. Snad kvůli tomu podroušení. Dostal jsem jedno dvojité do předloktí a jedno do hlavy, ale za chvilku to vyprchalo.

A to jsme už zas zpátky ve Štěpánu. Jdeme s Olinou a Pavlem znovu na pivo. Máme docela hlad, tak si koupíme slaný tyčinky. Jirka vymyslel nové jídlo. Suchej chleba s těma tyčinkama chutná hodně podobně jako chleba se škvarkama.

Ve Štěpánu jsou dvě hospody. Jedna letní a jedna zimní. Tahle letní je spojená i s dětským hřištěm. Je to takové praktické, když se můžou rodiče nalejvat a děti zatím jezdí na motorkách a tatřičkách z plastu a můžou po prdeli sjíždět skluzavky. Aspoň se od mala trénujou na to, co je v dospělosti čeká. Taky pak budou chodit do hospody každý den, sedět u piva a důležitě mluvit, zatímco jejich děti budou rejdit kolem na tatřičkách... Vzpomněl jsem si na Austrálii a zarputilou snahu dostat děti co nejdál od pohledu na hospody a chlast. Je však také pravda, že to nepomáhá. Vzpomínám na to, když jsem šel do alkoholovýho obchodu v Evans Head, šli jsme s Bobíkem, ale Bobík musel zůstat venku jako psík, jinak by měl problém prodavač, já i majitel obchodu. Dobré bylo, že jsem Bobíka nemusel uvazovat na vodítko a nasazovat mu košík.

U Jarky doma jsou už zatím připravené na večer kabanosy a ryby, které pro nás osobně nachytal Karel Macků . Bude táborák.

V popředí Hans a na lednici visí valašský král.

Jaryn je valašským králem a má na to glejt, takže to je všecko pravda.

Pavla výlet trochu zmohl. Všechny nás zmohl. Automobilová sekce už je doma dávno, pěší sekce - my - jsme dorazili právě teď. Sekce velocipédová je zatím v nedohlednu, protože jedou přes pět hospod a testují kvalitu piva.

A zase kronika.

Zátiší s kočičkama.

Za tímhle oknem bydlí dvě holčičí prasátka Katka a Zlatka.

Sedmikráska.

Zrzavej svatoštěpánskej sněhulák.

Jarka mi poodhaluje tajemství žebřiňáku.

Řekl jsem té kočce lechtivý vtip.

Ulovit tenisák a zase se jít někam válet.

Malá Věra Čáslavská na kladině.

Večer si děláme táborák, opékáme kabanosy a nakonec ty dobré ryby. Lojsa bude mít za pár dní padesát, dostal dárek.

A pivo. Bob mi vyčetl, že jsem ho jednou vyfotil, jak žere párek, ale o pití piva slovo nepadlo, tak jsem si ho troufl vyfotit, jak pije pivo.

Hans a Jirka zkouší vodorovnou noční polohu.

Jarek a Jarka.

Roušovna a tetina Beránková. A jak říkala Olina: I jsme si zabékali. Doprovázela nás Dada na klávesy a Jirka na bicí. Příjemnej večer.

Jarka to měla moc hezky připravené.

Pavel Klement.

Prý modrý úplněk. Ani přesně nevím, o co jde. Olina to sice vysvětlovala, ale zrovna jsem se zabýval něčím jiným, tak mi to vysvětlení nespadlo do uší.

Ráno vstáváme hned po Jarce a prasatech a jdeme se projít s Olinou. Na asfaltu jsem našel lenonky.

Vlára po ránu.

A louky.

Jedna srna z rána.

Naše ranní procházka. Definitvně se mi proklovala podrážka mých tarahumarských běhacích sandálků. Nové stojí skoro tři tisíce.

Barevný topivo.

V tomto domě nacházíváme azyl a teplo místního domova. Jarka a Jarek se o nás všechny vždy vzorně starají.

Tetina Jana vypráví potrhlé historky, je typickým zástupcem lidu pábitelského. Škoda, že má děravá paměť neumí zaznamenat v přímých větách ty historky.

Ještě si zkontrolovat odjezd vlaku. Místní lokálka sice nabrala nějaké zpoždění, což se papírově nemusí vyplatit, protože v Horní Lidči máme na přestup jen 4 minuty a ECéčko nečeká. Zatímco ten lokálkovej žlutej vláček to zvládl dohnat, tak EC to zase lehce ztratilo, a tak jsme neměli potíže při cestě domů. V EC jsme trávili čas družným žvaněním s totálně ožralým bačou a jeho kamarádem, kterému říkal Španěl. Vyprávěl vtipy a bylo to bezva.


Gůdbáj Svatý Štěpáne, určitě sem zase brzy zavítáme. Je tu krásně a boží lid. Díky Jarko!!! Díky Jarku!!!

 

podpis


Karel Hovlíček Borovský

Zimbabwe požádalo o vydání amerického zubaře Waltera Palmera kvůli nelegálnímu lovu. Vydávací proces prý začal. Palmer si zaplatil za lov na lva z rezervace.

 

 

Surreálný inspektor

David Rath:
"
Myslím, že žijeme v zemi, v které žijeme."

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX (do 17. 8. 2015)
ART BRUT LIVE – sbírka abcd | Bruno Decharme
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Centrum současného umění DOX
(do 31.8.2015)
Všude dobře: Karel Cudlín, Matěj Stránský, Milan Jaroš
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Art-residence Zahradník - Uvnitř doby
(do 5.9.2015)
Na výstavě jsou představení uznávání mistři z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Estonska, Ruska a Ukrajin, kteří svá díla zhotovili za pomoci historických fotografických technik.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Dějiny Ruska 20. století - Andrej Zubov
Dvousvazková, moderně pojatá a na oficiální prokremelské propagandě nezávislá práce kolektivu ruských autorů, vedená profesorem Andrejem Borisovičem Zubovem, představuje jedinečný pokus o syntetický výklad dějin Ruska 20. století. Autoři se v ní pokoušejí odpovědět na otázku, proč se ruské dějiny po pádu carismu ubíraly cestami vedoucímu k vytvoření totalitního, nelidského, cynického, navenek však modernizačního režimu, jenž ve svém důsledku vedl téměř ke zničení ruské duše a svébytné ruské civilizace.

„Miláčku, zapomeňme na všechno, co se mezi námi nestalo.“ Ionnesco

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceAmerický saxofonista Donny McCaslin vydal album nazvané Fast Future, ve kterém se snově ponořil do elektronické hudby inspirované i taneční sténou. "Opravdu miluji sonické textury a ambientní vibrace, které můžete slyšet ve spoustě elektronické taneční hudby", uvedl k vydání alba. Zařadil také cover-verzi No Eyes Willa Wiesenfelda, zámějšího pod uměleckým jménem Baths. Elektronika je však hladce propojena s akustickými elementy. Na desce se dále objeví pianista Jason Lindner, baskytarista Tim Lefebvre, bubeník Mark Guiliana, ve vokální sekci David Binney, Nina Geiger a Jana Dagdagan a kytarista Nate Wood.

 

 

Vážení přátelé,
obracím se na vás s prosbou o podporu při vydávání CD coververzí písní mého táty, Jiřího Bulise. Více se dozvíte na Hithitu, https://www.hithit.com/cs/project/1440/cd-jiri-bulis-hommage, prosím, šiřte to dál, protože, to co už je natočené, je výjimečné. Předem velký dík,
Lucie Dlabola Bulisová

 

Program Domu umění v Brně na srpen.

V sobotu 8. srpna v 15:00 je v Galerii Z RUKY v Křížovicích vernisáž výstavy Šperky, šperky, šperky.
Součástí vernisáže bude koncert QUAKVARTETA!
Šperky vystavují Hana Lavičková, Jiří Jahelka a Ladislav Oliva.V PÁTEK JSME DO SVATÉHO ŠTĚPÁNA

dojeli jako poslední. Na cestu nám svítil parádní úplněk.


Od páníčka jsme hned večer u Nevrlků obdrželi překvapení.

Slíbenou knihu fotek z naší svatby, po 40 letech!!

Jarčina kyselica.
Probíraly se kroniky.


Vzpomínalo se hodně na ty, co už tu s námi nejsou.


Pavel už má trvalou přezdívku, na Vláře je Rejža a hotovo.
Celou akci fotil a má za to říditelskou pochvalu.

Jarka naplánovala výlet do neZnáma, bylo to úplně tajný.

Ani Kačka a Zlatka nic neprozradily.

Vyjeli jsme i vyšli k Lojsikovi, kde byl sraz v sobotu už v 9:00.


Lojsik vyjel s traktorem a naložil kola i účastníky výletu.

Mně určil čestné místo vedle řidiče.

Jízda byla napínavá, obzvlášť když mně vykládal, že pojedeme kolem místa, kde se před dvěma lety s traktorem převrátil.

Dostali jsme občerstvení po Valašsku, než přijde ještě větší kopec a horší cesta.

Jelo se dál.


Na Jarovým vrchu jsme dostali instrukce o další cestě.

Páníček a panička dávali pozor. A pak už Otík vzal pilu a řezal dřevo, které jsme měli za úkol skládat na hromadu.


Všichni pracovali jako mravenečci, dokonce se občas tvořila fronta na prácu. Lojsik dovezl traktor k hromadě dřeva, Jerka pomáhal připojovat vozík a hlídal brzdu.


Jana Bé hlídala nahoře kola.

Až byla hromada naložená, byli jsme podarováni pivem i minerálkou slazenou.
Lojsik ji kupuje proto, protože neslazená mu přece teče z kohoutku!


Páníček tam všude byl a měl od té práce špinavý i brýle, podobně jako my všichni.
A pak už se šlo i jelo dál. Cyklistická sekce (Klementi + Beránková) podle Jarčiných instrukcí oklikou, která byla překrásná a vedla pořád mírně z kopce.
Pěší sekce se odebrala kratším sestupem přímo k cíli.


Dole u zámečku Antonstal jsme se setkali se sekcí automobilovou, kterou vezl Bob.


Zámeček nebyl otevřený, proto se občerstvení konalo před branou.


Karlovarská vejce mizela s óbrovskó siló.

I Rejža dostal občerstvení, a tak jsem si ho dovolila vyfotit jeho přístrojem.

Došlo i na střelbu prakem na cíl.
Silva pak převzala po Bobovi řízení vozidla a Bob se vydal s naší sekcí na kole.
Poučila jsem se, že není radno postávat pod zdviženou závorou.

Pěší sekce použila i brod.

Cyklistická sekce navštívila několik hostinců a díky Jirkovu mobilu byla i zachycena v celé důstojnosti
jedním z ochotných kolemjdoucích.

Večer oheň u Luboša, špekáčky, ryby, pivo i zpěv.


A ráno postupné loučení.

"Já když nemám s kým pit, tož si stúpnu před zrcadlo".


"Já už nemožu běhat, já už enom lécu!"
Jarko a Jarku, bylo u Vás krásně, tož zas někdy...

Dada a spol.