[CNW:Counter]
e-mail

Réunion V
(aneb „Druhý pokus o svítání“)

Příprava na setkání se sopkou le Piton de la Fournaise (2632 m) začala v muzeu Maison du Volcan Bourg-Murat. Různé udělátory simulující výbuchy, ohně a vibrace zaujmou návštěvníky na několik hodin. Pro naši francouzsky nekomunikující čtveřici bylo uspořádáno zvláštní představení v angličtině ve 4D kině pojednávající o vzniku i současnosti sopky. V něm jako imaginární kamarádský průvodce vystupuje žlutá létající sonda, která se může bez poškození mimo jiné ponořit do žhavé lávy a například i cestovat minule zmiňovanými lávovými tunely, zajisté ovšem v době, kdy jsou přeplněné tekutou horninou. Střemhlavý let či spíše kontrolovaný pád do kráteru v naklánějící se a třesoucí sedačce, poryvy větru a horký dech sopky nebo vodní spršky jsou to, co vedle 3D brýlí naplňuje pojem 4D. Největší efekt na návštěvníka však podle mě má slizký pocit, když se mu ve vodě o nohy náhle otřou takové na pohled nebezpečné ryby. Bojím se nerad, ale tohle bylo ještě zábavné.
Nezapomínejme ovšem na poučení. Z historických ilustrací a snímků je vidět, že v přímém styku se sopkou a jejími excesy tu obyvatelé žijí od počátků osídlování (viz též fotku s lávovým proudem u kostela Notre Dame des Laves v minulém dílu). Vědci pokryli sopku různými čidly a měřiči, aby aspoň zčásti mohli blížící se erupce a otřesy předpovídat. Sledují teploty, pohyby, otřesy a další potřebné věci. Rozprostření monitorovacího systému je vidět na poslední fotce z muzea.

Technickou a teoretickou přípravu máme za sebou, tak vzhůru do terénu. Cesta k výchozímu bodu treku na sopku je dlouhá, klikatá a stoupá do výšky až kolem 2400 m. Jak ukazují následující tři snímky, je možné z příjezdové silnice pohledem k západu spatřit odleva zajímavý kopec Grand Bénare (2896 m, který jsme nenavštívili) i Piton des Neiges s chatou (bílá skvrna zhruba uprostřed třetí fotky) nebo v pravé části panoramatu Mazerin (2092 m), o kterém si myslím, že je to jiný kopec, než se na panoramatickém obrázku uvádí.

Sama sopka má několik pásem jako pozůstatků po starších erupcích. Za sjezdem z první hrany ještě následuje popelová hrbatá silnice, která končí na parkovišti u výchozího bodu nebo po odbočení u chaty – viz dále.

Následující snímky už patří k pěší túře. Začínáme pohledem k jihu na hranu velkého kráteru, z něhož ční kužel sopky. Ten beďar dole je ´malý sopečný kužel typu stromboli´, z něhož cosi vycházelo roku 1753. Jmenuje se Formica Leo. Přestože se nachází na planině v nadmořské výšce 2218 m, je třeba k němu od parkoviště asi 100 výškových metrů sestupovat cestou ve strmé stěně. Povrch uvnitř staršího kráteru je láva ztuhlá do rozličných krabatin, které mají kupodivu někdy i vědecké názvy. Tak třeba ta lávová nařasenina je typ ´pahoehoe´ (termín pochází z Havaje). I v tomto nehostinném prostředí sem tam přežívá nějaká rostlina. Ačkoliv se to zdá za hezkého počasí málo pravděpodobné, je tady za mlhy možné snadno zabloudit. Proto jsou cesty značené fleky natřenými bílou barvou přímo na kamennou podlahu.

Blížíme se k vlastnímu kuželu nejmladší části sopky, na který se stoupá velikou zatáčkou, až se přijde k odvrácenému okraji kráteru nad východní svah spadající odtud až k oceánu, tj. oblast nejčastějších výronů lávy zvanou le Grand Brûlé (nezaměňovat s Crème Brûlée, i když ta karamelová a lávová krusta mají leccos společné?...). Jak ukazují naučné cedulky, je tenhle Piton považován za jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě a přístup k němu není zcela bez  nebezpečí. Po erupci v dubnu 2007 následoval kolaps dna kráteru Dolomieu, přičemž v pohybu bylo údajně 60 miliónů kubických metrů a nový kráter má hloubku přes 300 m. Cesta svahem ukazuje, jak odlišné tudy čas od času protékají lávy, jak pestrá je místní sopečná kuchyně. My jsme si chtěli ke svačině na vrcholu ohřát pizzu na lávovém grilu, ale naštěstí v tu chvíli nikdo nepřitopil.


Modrá obloha, modrý oceán, modrá větrovka – kdo tohle aranžoval?

Zpáteční cesta je podobná té nahoru.


Tady v dutině Petr objevil hromadu přírodnin skrytých pod papírky. Kdyby to tušil, asi by nebyl tak dychtivý poznání


Ovšem některé typy lávy zmíněné přírodniny věrně kopírují

Zpátky znovu kolem Formica Leo, odpočinek na parkovišti a dnes nocujeme v chatě Gîte du Volcan na palandách.

Na večeři v chatě jsme se trochu přejedli, několikrát si přidali rumový nápoj a začali řešit, jestli ráno vstaneme na svítání a jestli na výhled z parkoviště půjdeme nebo pojedeme. Nakonec jsme dali budíka na 4:30 s nadějí, že ráno někdo vyměkne a pronese, že na svítání kašle. Jenže nikdo nechtěl být ten první, takže jsme vstali a dali přednost klikatější silnici. Jako první byly osvíceny nejvyšší vrcholky na ostrově, pak slunce vykouklo za úbočím sopky. Řekl bych, že jsme nelitovali.

Pak už zbývalo jen zabalit a s konečnou platností opustit hory. Cestou jsme si prohlédli ještě jeden kráter a naposledy se potěšili panoramatickými výhledy. Sice z dovolené ještě jeden celý den zbyl na vanilku (viz díl II), St. Denis a jiné menší zajímavosti, ale to hlavní bylo za námi.

Není nic romantičtějšího než jeté pohorky
Cesta domů přes Paříž nebyla ničím zvláštní. Nad Německem ležela nízká listopadová mlha čeřená větrnými elektrárnami a bylo po dovolené.

podpis


Vzhůru dolů doleva doprava - otrava

Člověk v tísni se zatím stahují z Afghanistanu. Dokud se nezjistí, zdali nešlo o úmyslný útok na organizaci.

Umřel Ludvík Vaculík.

 


Veverčák inspektor je zatím hibernovanej, ale nebojte se děcka, on zase brzo něco prozradí.

 

Maminka říká na rodinné oslavě čtyřletému synkovi, ať poprosí dědu, ať z lednice vyndá dort.
Malý Kubík tlumočí dědovi: "Dědo, musíš ho vyndat!"

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX (do 17. 8. 2015)
ART BRUT LIVE – sbírka abcd | Bruno Decharme
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Národní technické muzeum, Praha
(do 26.7.2015)
Karel Čapek - fotograf.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX - VŠECHNO JE JINAK (do 8. 6. 2015)
Barbora Šlapetová & Lukáš Rittstein: VŠECHNO JE JINAK
Výstava, která se nese v duchu cest ke hvězdám, zachycuje setkání dvou naprosto odlišných světů – domorodé kultury a moderní civilizace. Je pokračováním více než patnáctiletého projektu sochaře Lukáše Rittsteina a fotografky Barbory Šlapetové, kteří spojili své osudy s posledním domorodým papuánským kmenem Yali Mek.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Dobrý den, přijměte pozvání na Art Safari 29 s výstavou současného vizuálního umění, bohatým doprovodným programem a dobrým jídlem pokračuje - 15. ročník Art Safari s pořadovým číslem 29 se v Praze - Řeporyjích koná o víkendu 13. a 14. června. Tentokrát se uskuteční v Zahradě Bubec (na pozemku bývalého zahradnictví v Tělovýchovné ulici, na němž by v budoucnu mělo vzniknout dětské hřiště a sochařský park pro veřejnost.).

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)André Breton, Philippe Soupault
První české vydání iniciačního textu surrealismu v kongeniálním překladu Petra Krále. Knihy, již André Breton a Philippe Soupault společně vydali roku 1920, je inaugurální text surrealismu, v němž zároveň dosud působí skeptický humor a radostný nihilismus Dada. Jeho české vydání, k němuž tu konečně dochází, snad konečně pomůže zkorigovat předpotopní představy, které u nás o surrealismu a „automatickém psaní“ – jehož jsou Magnetická pole prvním programovým příkladem – dodnes panují

„Pravou rukou toho černocha za hrdlo uchopil a druhou muplivl do obličeje.“ Josef Váchal - Krvavý román

 

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunce Joey Alexander - My Favorite Things

Skvělý jazzový pianista.

 

 

Vážení přátelé,
obracím se na vás s prosbou o podporu při vydávání CD coververzí písní mého táty, Jiřího Bulise. Více se dozvíte na Hithitu, https://www.hithit.com/cs/project/1440/cd-jiri-bulis-hommage, prosím, šiřte to dál, protože, to co už je natočené, je výjimečné. Předem velký dík,
Lucie Dlabola Bulisová

Milí mladí přátelé,
přijdťe se podívat na Kabaret Československo, tradičně v kabaretu Špaček  na Kopečné ulici v Brně, a to 15. a 16.června od půl osmé. Připravili jsme si pro Vás něco nového, něco starého, něco vypůjčeného a  něco hodně tmavě modrého. Hosté budou nečekaní, pochopitelně nebudou chybět cvičení pudlíci a  kouzelník.
A bacha - Maruna bude vařit.
Nazdar.
eSteban

Vážení přátelé, blíží se prázdniny a tak bych Vás ráda ještě pozvala na tuto akci. Je to fakt poslední předprázdninová akce! Přijďte si vyzkoušet golf s našimi výbornými hráči, kteří Vám vše vysvětlí a půjčí nějakou tu hůl. Golfovou samozřejmě. Co se týče Jarmarku, tak se rýsuje, že bude spousta stánků (zatím to vypadá asi na 20), pro děti rukodělné dílničky (možná se budou líbit i dospělým), dětské divadelní představení bude jistě také fajn a roztomilé a večerní koncert se stane vrcholem tohoto dne (i tanec bude - budete-li chtít). A co je neméně důležité? Občerstvení! Bude jak přes celý den, tak i večer. Tož tak z Prštic dnes poprvé. Ještě Vám tuto akci připomenu nejméně jednou - jak už je mým zvykem. Děkuji, že jste dočetli až sem a přeji Vám krásné dny.pk

Vážení přátelé,

poslední koncert této sezóny v Dělňáku na Jamborové v Židenicích se uskuteční za fundované hlasové podpory MgA. Kateřiny Šujanové a RNDr. Jiřího Fajkuse, CSc. a pod palbou bicích Petra Haši Vzpomínkový program sestává z několika hitů country star Waylona Jenningse, který by se v pondělí 15.6. v 19°°
dožil 78. narozenin, zásadní část večera ale bude věnována písním známým z podání Waldemara Matušky,
kterého není třeba věnčit dalšími přívlastky.
Těšíme se na vás.
Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ)https://www.facebook.com/events/960996863931735/960998970598191/
http://www.hmmanagement.cz/artists/vit-sujan
http://www.slawjena.cz

Vážení hudební příznivci,
přijměte pozvání na vystoupení Máty, tentokrát v komorní sestavě vokálního tria
CO: Zahajovací trojkoncert nové písničkářské scény v Dělňáku v Líšní
KDE: Dělňák na Klajdovské ul. č. 28 v Brně- Líšni
KDY: úterý 9.6.2015 od 18:00
Hrají:
Tomáš Uřídil - premiéra a tedy překvapení http://www.oktavazdravi.cz/?Tomas
Ondřej Ondera Herzán - vítěz autorské Porty brněnského kola a jeho zhudebněné cestopisy http://skytarounacestach.webnode.cz/prezentace/
Máta Brno - vokální kapela inspirovaná zvukem 60. let www.matabrno.cz

 

HROMADA DLAŽDIC

už ze zahrady zmizela a je umístěná na terase.


Jirka pracoval celej víkend, řezal dlaždice, byla to práce protivná a náročná .
Prášilo se mu do všech dírek, sluníčko valilo na plný pecky, ale pan Klement je hrdina,
protože to všechno vydržel.

Obložil všechny rohy a vyplnil mezery, díry a srovnával nerovnosti.


Hluboká poklona!!!

POSLEDNÍ DOBOU SE SETKÁVAJÍ

spolužáci z různých tříd. I ta naše bývalá devátá třída měla sraz, po padesáti letech!


Áci měli převahu, my Béci jsme přišli jen tři, máme bordel v docházce.


"Kluci" už mají solidní šediny, "holky" je maskují solidními přelivy.


Hm, tož zase za 5 let...

V NEDĚLI 14. 6. OD 15:00

bude otevřena Boromejská zahrada na Údolní.
Jelikož tam budeme vystupovat se Smíšenou Kantilénou, srdečně zvu!
Budu s nimi hrát Ježka a tak se těším:
http://www.otevrenazahrada.cz/detail-akce.aspx?id=152

Dada a spol.