e-mail

Popletené koťátko
(v kladenském divadélku)

Jen taková svodka uplynulého týdne. V úterý jsem se byl podívat na Letné, jak tiskárna Tygr slaví 10 let. A je třeba poznamenat, že na Letné to tepe. Příjemné pokecání se známými a kamarády.
V sobotu jsem si byl cvičně zaběhat trošku dál. Je to takové srandovní skoroběhání, ale stejně z toho mám radost, protože se mi podařilo dosáhnout letos poprvé docílit hranice 25 Km. Bylo krásný teplo a v lese to moc vonělo. A koleno to vydrželo. Po 18 kilácích jsem si dal zastávku v lesní hospodě. Červený pivo a červenýho matesa a pak opatrně doklusat až na nádraží pro Olinu.
No a v neděli jsme měli čerstvej úkol, teda spíš nabídku, zajet si do Kladna na divadelní představení ve kterým hraje hlavní roli Bibi. Hraje popletené koťátko, které zapomnělo mňoukat. Bylo opět parádní vedro, vlaky na sebe krásně navazovaly. Helča nám doma dala polívku a pak honem do divadla. Je to divadlo dětské, ale hrajou s nadšením a představení bylo i dost vtipné. Bavili jsme se s Roušovnou jako malí Jardové.

Představení začíná ve 4.

Pohádka je vystavena na klasické verzi jako třeba Ošklivé káčátko.

Akorát jde o roztomilé koťátko. Koťátko je veselé a rádo si hraje s ostatníma zvířátkama na farmě. Hlavně se štěňátkama.

Štěňátka si vysomrujou papání roztomilým štěkáním, které umí dobře i koťátko, ale paní hospodářka je krutá a štěkacímu koťátku zkrátka mlíčko nedá.

Koťátko má žízeň, koťátko má hlad, ale nedostane nic. Takové výchovné týrání.

Haf, haf, somruje po pejsčím vzoru koťátko.

A nic.

Pejskové tomu nerozumí. Paní hospodářka taky ne.

Na dvorku se objeví přerostlá slepice a poradí koťátku, jak si vykdákat potravu. Vyprdne vejce, zakdáká, dostane zrní a zmizí.

A koťátko zase nic. Paní hospodářka je zmatená a jde si lehnout na gauč.

Koťátko sice je popletené, ale zato velice schopné, když hledá cestu k mlíčku.

Prase ho naučí chrochtat a válet se servilně po dvorku a vystrkovat kejty.

Za to od paní hospodářky dostane koláček makový.

Koťátko se naučí chrochtat přesvědčivě, ale jak se později ukáže, na paní hospodářku si nepřijde.

Dalším rádcem je velký kozel - umělec.

Vykrade koťátčí verše, zapíše si je do deníčku.

Naučí kotě mečet, ale paní hospodářka je dost drsná a neoblomná. Koťátko je hladové a nešťastné.

Až starej nerudnej kocour, kterýho se všechna zvířátka bojí od začátku představení probudit nebo i vyrušit, naučí kotě mňoukat.

A lingvistika paní hospodářka konečně porozumí a přinese kotěti mlíčko.

Kotě je radostí bez sebe, nemá už hlad, ale to už je skoro konec pohádky.

Zbývá jen zazpívat společně písničku.

A vesele si u toho zatancovat.

Každé zvířátko má svou sloku.

Třeba kravička.

No a pak už jen děkovačka, květiny, potlesk a konec.

Ano, prkna znamenající svět. ani nevím, kdo tuhle slavnou myšlenku pronesl.

Malý gratulant odchází, herci odchází, loučíme se s Bibi...

A honem zase vlakem domů. Loučíme se i s Helčou, která nás na nádraží hodila žlutým autem. Zase přes okno rychlíku.

Jako před léty Orlických horách, když se nám Australani vrátili zpátky do Česka.

Poslední obrázek z nástupiště.

Poslední obrázek z vlaku. Doma jsme si zkusili českej film Monstrum o megapamátníku J. V. Stalina na Letné. Docela jsem se na to těšil, ale byla to celkem nuda. Nic významnýho nikdo nestvořil. To to Popletené koťátko v Kladenském divadélku bylo nesrovnatelně lepší.

podpisUčím se barvu.

foto: Milan

 
Surreálný zrzek se zastyděl a vylezl zase z nory, hlásí se opět do služby.
V Podhradí prej pohoda a buchty. Jo, a pozval mě na víkend, ať se sám jedu přesvědčit.


Helča: "Oli, znáš ten pocit, že nemáš co na sebe, otevřeš skříň
a zavalí tě obrovská hromada hader?"

Koncert ke 100 narozeninám Josefa Kainara Recitace Alfréd Strejček Strécovské MORAVSKÉ JAZZOVÉ DUO Milan Kašuba - kytara Petr Kořínek - kontrabas 13. června 19 hod. SONO MUSIC CLUB, Veveří 113
Vstupné pro seniory 50 Kč

Vážení přátelé dobré hudby, příbuzní, kamarádi a fanynky. Dovoluji si Vás opět pozvat na večer s kapelou Frank Zappa Quartet (FZQ) do brněnského hudebního klubu Stará pekárna na Štefánikově ulici č. 8. Koncert se koná v úterý 6.6.2017 od 20:00 hodin. Bude to večer s hudbou dnes již mrtvého Franka Zappy v živém valašském provedení. Přijďte a nebudete litovat. Zappova hudba léčí zejména záda, klouby, vypadávání vlasů a neplodnost. Přiloženou pozvánku doporučuji vytisknout a magnetkami připevnit na ledničku (jinak neudržíte). Pro naši věkovou kategorii budou místa k sezení. Můžete přeposlat tento mejlík Vašim známým. Děkuji dopředu, za kapelu Jiří Hála.

ŽIVEL ARCHITEKTURA

Podobu světa určují síly, které přesahují vše co můžeme v úplnosti poznat a zvládat, ale od chvíle, kdy jsme poznali, že můžeme ke svému prospěchu pozměnit les, louku, potok a jeskyni, vzali jsme na sebe úděl hospodářů a stavitelů. Nad dobrým dílem našich rukou a mysli se můžeme a máme zastavit a každý večer a každé ráno se znovu radovat z jeho plnosti, užitku a krásy. Je dobré, že můžeme sdílet to potěšení s lidmi po celém světě prostřednictvím právě takových slov a obrazů, které nám přivezl David Vávra. Jako architekt se umí dívat na lidské stavby, města, domy a chrámy jako na projevy živlu nad všechny živly a to je neposlušný a chybující a také pokorný a tvořivý lidský duch. Na každé brázdě, na každém zrnku, na každém dotyku hospodáře záleží zda pole vydá úrodu nebo zaroste plevelem. Stromy a keře, byliny na správném místě se mohou změnit v úrodnou a krásnou krajinu. Jsou to jen malé částečky podoby Stvořitelova díla, ale na uložení každého kamene, cihly a trámu záleží zda bude výsledkem jen hromada stavebnin nebo dům, kde může přebývat Láska.

Architekt David Vávra vybízí svými záznamy z cest za architekturou laskavé čtenáře, diváky a posluchače, aby s ním vstoupili do krajin poznamenaných působením nejednoznačného a nespoutatelného lidského živlu. Ukazuje na vznešenost i malost našich činů, na kámen, stůl a chrám, který mohl sloužit k vyjádření pokory a vděčnosti, ale mohl být i pyšnou žádostí o zvláštní výhody. Tomu, který sám sebe obětoval za nás, stačí jen místečko skryté v našich srdcích a proto můžeme hledat a nacházet to dobré ve všech lidských výtvorech doma i ve světě. Můžeme být vděční za to, co se z nich dochovalo. Může to být velechrám, pevnost, přístav, kříž vysoko na skále a může to být i pár řádků písmen na pergamenu nebo hliněné tabulce. Může to být olivový háj, vinice a zahrady. Může to být pozdrav od lidí, kteří se na nás usmáli a se kterými máme tu čest sdílet stejná místa a čas.

Zveme vás tedy na besedu s Davidem Vávrou ve čtvrtek 1.6.2017 v 17.17 a na vernisáž výstavy jeho záznamů z mnoha cest za architekturou (ne jen do Izraele) v sále Václava Pokorného ve sborovém domě ČCE Brno 1, Opletalova 6
Další dny po domluvě (tf 54 22 11 453) vstup volný v době provozu sborového domu. (viz Aktuality - Týden ve sboru na www stránkách http://brno1.evangnet.cz
Srdečně zve David Mikolášek a sbor ČCE Brno I.


PAVEL POSLAL FOTKY
z Norska, kde natáčel Adama Ondru.
Byli tam celý týden.


Adam je neuvěřitelně šikovnej člověk, občas se zdá, že porušuje fyzikální zákony.

Při pohledu na tuto fotku jsem měla okamžitě motýlky v břiše.
Vrátili se v pořádku, Pavel s pořádně oteklým kotníkem, naštěstí ale nezlomeným. A pojedou tam v červenci nanovo.

MEZITÍM PROBĚHL V DIVADLE NA ORLÍ
absolventský festival. Navštívila jsem poctivě všech pět představení a musím přiznat, že tak emočně náročný týden už jsem dlouho nezažila. Tím předposledním byly Kinovály, kde byla udělena poslední šerpa - dostala ji Petra Srbová, která studuje manažerství (7. zleva).

Mirek Ondra provedl dojemné rozloučení. Slzy byly v hledišti i na jevišti...

Ta barva není mojí chybou, opravdu byli takto nasvícení. A zase se mně bude po té partě lidí stýskat...
Klečící zleva: Marco Salvadori, Diana Velčická, Kristýna Daňhelová, Veronika Morávková a Martina Pawerová.
Stojící zleva: Ondřej Halámek, Robin Schenk, Pavlína Palmovská, Marianna Polyáková a Dagmar Křížová. Ještě tam chybí Jonáš Florian, byl zrovna na Erasmu v Londýně, když se nastudovával tento koncert.
Jejich jména si přečtete určitě brzy na plakátech, všichni jsou výborní. Teď už záleží jen na štěstí a to jim moc přeju!

DRUHÁCI JSOU PŘESNĚ V PŮLCE
studia muzikálu. Ve čtvrtek 1. června v 19:00 budeme zpívat na festivalu "Jevíčkovění" přímo v Jevíčku, v kostelíčku sv. Bartoloměje. Hned na to v pátek 2. června na hradních slavnostech v Brně - ve 21:00 na nádvoří Špilberku.

Natáčeli jsme si repertoár pro muzikanty, kteří s námi budou na Špilberku hrát - Dáša Barašová na violoncello a Víťa Šujan na kontrabasu. Přijďte se podívat, nebo aspoň držte palce.

Dada a spol.