Crater Lake potřetí
(21. pokračování o Kalifornii)

Vzhledem k tomu, že další pokračování obcházení osmitisícovky Manaslu má regulérně ohlášený výpadek, vrátím se povídání o našem čundru napříč Kalifornií. Toto je třetí díl o Crater Lake. Dnes nás čeká sešup k hladině jezera. Je to tak trochu atrakce. Nejsem si úplně jistej, kolik přístupových cest k jezeru je, skoro to vypadá, že tahle je jediná ofiko. Sedli jsme do auta a přijeli na parkoviště. Míst k parkování tak akorát, ale lidí tu bylo dost. Odtud totiž vyjíždí ten jeden ze dvou povolených parníčků, kterej povozí lidi po jezeře. Levnější jízdenka je jen taková šup se šup tam, objet jezero, vyklopit lidi, nabrat novou várku. ten dražší lupen vám zajistí, že přistanou u ostrova zázraků, nechají vás se po ostrově pár minut proběhnout a možná vám dají i něco k jídlu (???). I kdybychom chtěli na lodičku, nemáme šanci, tahle atrakce se objednává dlouhé týdny, ba co dím, měsíce předem přes internet.

Cesta se vine klikatě sem a tam a valí docela zprudka. Chodí tu i pěkný monstra, myslím tím váhu v librách, ale kupodivu jdou. Je vedro, děcka nefňukají, babky i dědkové statečně pochodují, všichni míří k hladině.

Kdoví, k čemu je tu tahle budka. Už jsme skoro dole. Přístup k vodě je dost náročnej, jen šutry, balvany a vlastně hned hloubka. Voda průzračná.

Průzračná, ale studená jako prase. Je to osvěžující. A mystický, když si představíte, že plavete v pravděpodobně nejstarším jezeře na Zeměkouli.

Z jedné skály, asi tak 4-5 metrů vysoko skáčou nadšenci do vody. Mně se teda skákat nechce ani trošku, já vlastně ni vodu moc rád nemám. Rád se na ni koukám, ale plavání mě moc nebaví.

Děcka se skokem do neznáma stávají na chviličku žábama.

I náš Honza se rozhodne si skočit. Z Honzy se stal nečekaně člověk sportovního ducha. Jako děcko byl docela lempl a nešika. Do sportu jsme ho nenutili, protože na to jsem si fakt dával bacha. Vím o čem je řeč. sám jsem si pokazil dětství vrcholovým sportem a svejm dětem jsem to nechtěl vnucovat.

No a Honza najednou začal s lyžema, začal dokonce i běhat a uběhl i pár maratonů. Poslední byl ten San Francisskej.

Propadl i horolezení a kolu. Předloni se stěhoval ze San Francisca do Boulderu na kole. Už si nepamatuju, kolik to bylo kilometrů, ale jel to asi měsíc, bydlel ve škarpách a vodu a nějaký jídlo si pořizoval na benzínkách.

Dal si dokonce s kámošema i arktickou výpravu na lyžích.

No prostě z toho hrbáčka, co pařil celý dny přiblblé hry na počítači se stal sportovec.

Ale sportovec, kterej to dělá pro sebe, pro radost, takhle to je myslím v pořádku.

Chvíli to vypadalo, že Honza umí chodit po hladině.

Ale pak se něco pokazilo.

A zahučel tam až celej.

Kouř na druhé straně jezera dává najevo, že se požáru úspěšně daří. Celá druhá půlka cesty kolem jezera je zavřená.

Jezero je až mysticky zajímavej plac.

Trošku jsem trpěl absťákem, že kvůli borelióze a penicilínu se mám vyhýbat slunku a šetřit se. Kdybych si šel zaběhat, Olina by mě asi sprdla a to za to nestojí. Nakonec jsem to stejně nevydržel a tak jsem si aspoň ten kopeček od hladiny zpátky k okraji kráteru vyběhl. Kopce mi nikdy moc nešly, ale bylo to příjemné. Jen jsem se tím nechlubil, abych nedostal sprďana.

Převýšení je solidní.

Nahoře jsem našel téměř zdechlýho motýla.

Možná byl zdechlej úplně, jen větříček s ním něžně a přesvědčivě cloumal.

Na tábořišti už na nás čekal mrtvej kluk, výborný IPA pivo.

Udělali jsme si něco k snědku, kecali o blbostech, popíjeli ty třetinky piv a bylo nám krásně.

Akorát Roušovnu docela znervózňovaly rudý oblaka, kombinace kouře, mraků a západu slunka.

Pravda, vypadalo to trochu hrozivě a Roušovně se nechtělo jít ani moc spát, aby se prej ráno neprobudila jako škvarek shořelej. Uklidnili jsme ji, že by nás varovali strážci parku a že tak rychle se zase požár nešíří, ale ona nám stejně nevěřila a raději se celou noc bála.

Pokračování zase někdy příště.

podpis




Četník ze Saint Tropez


Toto je prosím Bibi.
Až budu jednou velkej, stanu se školním fotografem.


Babiš: „ANO je liberálně-konzervativní-sociálně-proevropská-eurorealistická strana, prosazující malý stát, který se postará o všechny.“


Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.

Přátelé,
neustále se něco nového děje a chystá - nejen pro vás ale i pro vaše ratolesti. Už se otevírají výtvarné dětské dílny na léto, na které se děti už můžou hlásit a zároveň je ještě pár posledních míst na některé jarní dílny pro dospělé (pro děti je na jaře ještě možnost nahlásit se po roce na Cameru obscuru do krásné vily Tugendhat!). Také poslední dvě místa na opravdu jedinečnou zážitkovou dílnu v Rumunsku s Jindrou Štreitem. A mnoho dalších akcí v Komoře! Tak tedy vybírejte, ptejte se a hlaste se. Budeme rádi.

Srdečně,
Gabriela Kolčavová

NE 3.3.2019
KOMORA Brno: PHONETYPE
Phonetype/celodenní tvůrčí dílna
S mobilem do fotokomory! Nový zábavný přístup k tradičnímu fotografickému procesu kallitypie, kdy využijeme k osvitu vlastní mobilní (chytré) telefony. Tento způsob nabízí zjednodušenou práci s historickou fototechnikou - není potřeba ani negativy, ani speciální UV lampy k osvitu. Každý účastník si v této technice odnese domů vlastní prvotiny.

SO-NE 30.3.-31.3.2019
Vila Tugendhat Brno: Vila Camera dětem!
http://www.tugendhat.eu/aktualne/vila-camera-detem-519.html
Jedinečná příležitost strávit víkend a tvořit v prostorách krásné Vily Tugendhat! Během dílny si děti vytvoří vlastní fotoaparáty tzv. camery obscury, které pak využijí k dvoudennímu tvoření ve venkovních a vnitřních prostorách vily Tugendhat. V zahradě pak bude připraveno dvoumetrové překvapení! Program dětské dílny probíhá 30. a 31. března vždy od 10.00 do 17.00 s obědovou pauzou.

TŘI STŘEDEČNÍ VEČERY 13.3/20.3/3.4.2019
KOMORA Brno: VYVOLÁVÁNÍ FILMU/ ZVĚTŠOVÁNÍ I/ ZVĚTŠOVÁNÍ II
Pro nadšence analogové fotografie, kteří se chtějí naučit vyvolat si vlastní film, udělat si z něj svoje první zvětšeniny a naučit se další pokročilé printérské možnosti jako např. práci s multigradačními filtry, techniku nadržování a vkrývání aj.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

NE 14.4.2019
KOMORA Brno: DAGUERROTYPIE podle Becquerela
Výjimečná dílna, která se vrací v příběhu fotografie až na samý začátek. Daguerrotypie symbolizuje jednu z nejstarších a nejuhrančivějších fotografických procesů, kdy obraz vzniká v mikro vrstvě přímo na stříbrné destičce. Daguerre ji patentoval s použitím rtuťových výparů k vyvolání obrazu. Jeho současník Becquerel ji o rok pozděj zjednodušil tím, že začal vyvolávat světlem s omezeným spektrem. Tuto bezpečnější variantu si účastníci zažijí a vyzkoušejí s vlastními analogovými fotoaparáty. Každý si odnese vlastní miniaturní daguerrotypii.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

SO-NE 11.5-19.5.2019
Šumice, Rumunsko: Příběhy současného Banátu vol. IV
Opravdu ojedinělá příležitost - zážitková fotografická dílna s Jindřichem Štreitem na výjimečném místě!
Letos !ROK KNIHY! Více viz příloha.

TŘI STŘEDEČNÍ VEČERY 22.5./29.5/5.6. 2019
KOMORA Brno: VYVOLÁVÁNÍ FILMU/ ZVĚTŠOVÁNÍ I/ ZVĚTŠOVÁNÍ II
Pro nadšence analogové fotografie, kteří se chtějí naučit vyvolat si vlastní film, udělat si z něj svoje první zvětšeniny a naučit se další pokročilé printérské možnosti jako např. práci s multigradačními filtry, techniku nadržování a vykrývání aj.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

5.8. - 9.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření a mnoho dalšího. Úžasnou výhodou Lužánek je možnost často pracovat venku a využívat přímo i lužánecký park.
Cena: 2100Kč

12.8. - 16.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
TVŮRČÍ TÝDEN PRO DĚTI S FOTOGRAFIÍ
I letos je v nabídce dětská výtvarná dílna, která neopomene výtvarné možnosti kresby,malby atd., ale zároveň se zaměří především na práci s fotografickým obrazem, fototechnikami a dalšími světlocitlivými možnostmi tvoření.
2100Kč

19.8. - 23.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
ZUŠ BOSKOVICE
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření, fotografie a mnoho dalšího. Co nám počasí dovolí, budeme pracovat venku.
Cena: 2100Kč

Pokud byste rádi nedostávali tento informační email o tvůrčích dílnách, prosím napište na tuto adresu email s předmětem ODHLÁSIT.

 

Kurzem oční tvořivosti- herecko- vokální interpretace
Motto-„Stát se může cokoliv-něco se stát musí“./P.Brook./
Termín 5.8.-10.8.2019 / nebo 21.9. -25.9.2019/
www.podsaumburkem.cz
Cílem interaktivního setkání je vyváženost a přirozenost psychofyzického projevu. Posilování šestého smyslu pro interpretační tvorbu. Rozlišování a používání vnitřní a vnější energie. Inspirace existencí v prostoru pro akci. Posílení periferního vnímání, technika projevu podřízená duchovnímu rozměru okamžiku. Výrazové, psychologické a vokální gesto a další. Zábavnou a nenásilnou formou metoda umožňuje objevování skrytých možností i zdánlivě nemožného. Filosofií kurzu je překvapení a síla okamžiku. Není omezen věkově, je vhodný jako příprava pro studium divadelních oborů, stávající studenty, umělce i zájemce jiných profesí, kteří si chtějí pohrát s rozšířením obzorů, či jen tak být a spojit odpočinek s kreativní „prací“.
Kurz je esencí metod a mých dlouholetých hereckých, režijních i pedagogických zkušeností v ateliéru muzikálového herectví na DIFA JAMU BRNO.
Informace o ceně a detailechnahukalka55@gmail.comwww.janajanekova.com/závazné přihlášky
do 10.3.2019/

POZOR!!! V ÚTERÝ 12. 3. A VE STŘEDU 13. 3. VŽDY V 19:00
hrajeme v brněnském DIVADLE NA ORLÍ opět hru Václava Havla ZÍTRA TO SPUSTÍME!
http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?a=repertoar-pripravujeme/zitra-to-spustime
Počet repríz se nám krátí, pak je to na programu už jen 24. 4., takže kdo neviděl, ať tam běží, je to dobrý
a hrajeme to moc rádi.

V LOMNICI TO ZASE OŽILO

sborovým zpěvem, tentokrát UŽ v únoru!
Genius noci zorganizoval workshop "Víkend pěvecké improvizace a objevování lidského hlasu"
s Rodem Patonem.

Jo! Tato dáma za to všechno může! Má z toho sice často a dlouhodobě těžkó hlavu, ale akce v Lomnici
za to stojí, lidi tam jezdí rádi!


Rod Paton je charismatický Walesan, seznámili jsme se s ním úplně náhodou asi před dvěma lety na koncertě Pavla Zlámala v Metro Music baru. Mluví krásně česky! Tenkrát jsme seděli u jednoho stolku, dali se do řeči, vyměnili si adresy a od té doby o sobě víme. Obesíláme se vzájemně pozvánkami a tak se Rod Paton objevil jednoho dne i v Lomnici na některém z koncertů v pivovaru. Zjevně se mu tam zalíbilo a vlastně ani netrvalo dlouho a nabídl svůj workshop, na který se lomničtí chytili. Dobře udělali!!!


Chytili se i někteří, co jezdí už dlouhá léta na letní sborové dílny, ale i noví, kteří hledají možnosti jak si zazpívat, nebát se, mít radost ze zpěvu, zbavit se stresů a strachů atd. atd.

Rod o své metodě napsal i knihu, která je (bohužel) jen v angličtině, ale kdo chce a umí, počte si.


To je on. Člověk, který k nám přišel zdaleka a naši zemi si oblíbil, poněvadž se tu začal cítit jako doma. Do Brna tehdy přijel proto, že chtěl poznat město, kde žil Leoš Janáček. Slyšet řeč, písně, zpívat ptáky... Zažil tady zamlada šedesátý osmý rok, začal studovat na JAMU, postupem času tam i učil.


Říká, že v improvizaci neexistuje špatný tón. Zkoušely se různé zvuky a znělo to zajímavě.


Lidi se uvolnili a bylo vidět i slyšet, že jim to zpívání a hledání hlasu působí radost.


Na jídlo se chodilo na Fortiku, kde teď kraluje kuchař Karel.
Po workshopu bylo o čem povídat a tak se vyvinul tradiční večírek.


Matýsek je tvor společenský!

Paní sládková přináší utopence a nakládané hermelíny.


A bylo veselo.

Jana s bráchou Liborem za výčepním pultem. Sluší vám to. ale takhle ty krygle přece držet nemůžete..

Tak je to správně!


Hrálo se, zpívalo a mudrovalo do nočních hodin, někteří vydrželi skoro do rána. Pila se výborná desítečka Genius noci a sládek Ivoš měl radovanec.


Odjížděli jsme v neděli dopoledne, když začínala další část workshopu. Odpolední koncert jsme nestihli kvůli dalším úkolům, musím si o něm nechat povykládat. Ale určitě tam byla parádní atmosféra a doufám, že přišli i lidi!

MINULÝ TÝDEN JSME SE ROZLOUČILI
s tetou Olgou v Bučovicích.


Sešla se docela početná rodina a společně jsme pak poseděli v hotelu Hvězda, co kdysi patříval Klementům. To už je ale hódně dávno.
Na dámském WC mají zajímavou cedulku:

Dada a spol.