Kavkazské

Ho. 2

(aneb kavkazské novosti číslo dvě)

Kamarádi,
Tak opět něco kavkazských novostí...

Začla zima, uhodily mrazy, Kavkaz je pod sněhem. Na zledovatělých ulicích si to všichni užívaj...jezdí smykem do zatáček atd. Ještě, že byli stavaři tak velkorysí a postavili široký silnice...ubývá tím nehod. Přesto lze vidět auta v příkopech...ne každý je tu mistr smyku.

V půlce listopadu skončil Ramadán, tzn. že se tři dny slavilo. Bylo to náročný, museli jsme stihnout i dvě večere za noc. Konec Ramadánu je spojení Vánoc, Velikonoc a Silvestra dohromady. První den po západu slunce se začíná střílet ze všeho, co je po ruce, druhý den chodí děti po domech a vyžadují cukroví a celou dobu se jí a pije a připíjí na všechno možné, debatuje... nejdůležitější je ale „tost“, přípitek kdy musí někdo pronést řeč. Takových tostů je za večer třeba deset, takže na každého aspoň jednou vyjde řada. No občas člověk tou lámanou ruštinou plácá pěkný blbosti, ale to nikomu nevadí...hlavní je že se něco říká, čím delší a patetičtější, tím lepší. Poslední den oslav je taky čas na námluvy... mladíci naleštěj špičatý polobotky a blatníky u žigulíků a vyrážej za děvčatama.... no, je to ale dost složitej proces, svatba se dohaduje přes prostředníky a vyjednává se dlouho a vášnivě, jelikož taková svatba vyjde ženicha na 5.000 dolarů. Pak je spousta pravidel, jako třeba že manžel nikdy nesmí potkat tátu manželky a pod.

Jsme tu opravdu rádi, že se nás vůbec nedotýká předvánoční shon...vánoce se tu neslaví, jen Nový rok....jen na Internetu občas bliká nějaká vánoční reklama...ale odsud to vypadá jak z jinýho světa.

Jinak práce je pořád dost, bude konec roku končí různý projekty a od ledna začínají nový tak je toho dost a dost.

Situace v Čečně je pořád stejná, pořád se to tak nějak přelejvá...chvíli je to v pohodě, pak najednou spousty vojáků v ulicích...začistky..přestřelky a pak zas nic. Obecně se mi ale zdá že v Čečně je líp i když to tam je rozmlácený. V Ingušsku je znát napětí mezi Osetincema a Ingušema.... lidí otevřeně nenávidej jeden druhýho..myslím že stačí opravdu málo, aby se něco semlelo... na cermenskym blockpostu (hranice) nevládne přímo bratrská nálada....například jezdit do Osetie s ingušskejma poznávacíma značkama se vůbec nedoporučuje a naše ochranka to poznala na vlastní kůži.....základní pravidlo na Kavkaze zní... nikde se na dlouho nezastavuj... deset minut max. a pryč... a taky nikdy nikomu neříkat kam jedeš..... no .....ale jinak to není tak hrozný... lidi opravdu milý, pohostinný... s bradacema (bojevikama) nechce nikdo nic mít...ale případ Jeviková značí, že všechno není tak, jak se na první pohled zdá.


lidi se tu upřímně nenávidí (podle obrazu Genadie GE)

Ovšem ale trojboj sauna-šašlik-vodka je pravidelným zpestřením...výhled na hory je taky krásnej... dostat se do hor není moc jednoduchý... v Čečně to nepřipadá v úvahu.... v Ingušsku a Osetii to trochu jde, ale jen s ochrankou a autem... žádný dvou tří denní výšlapy ....jednou jsme se kousek do hor vypravili ale než jsme se dostali hlouběji do hor, zastavili nás vojáci na blokpostu...tak jsme se koukli po kopcích okolo, ale nesmíš se moc producírovat po otevřeným prostranství, protože jsou všude ostřelovači a mohli by ti poslat pozdrav z minometu....takže pak zbývá Elbrus v Kabarde, tam se jezdí lyžovat, jsou tam hotely a vleky...já tam ještě nebyl, až bude víc sněhu, vyrazíme....tedy tura po Kavkaze připadá v úvahu z Gruzie, ale to by člověk nejdřív musel přeletět letadlem do Tbilisi a pak vyrazit.... sice vede cesta skrz Kavkaz z Vladikavkazu ale ta je pro inostrance zavřena...tak takhle to je....víc mě toho nenapadá...zatím to stačí.................

čaues Honza

text: Honza Faltus, zima 2004-2005
ilustrační fota s velmi volnou vazbou k obsahu: Dr

OMÁNSKÝ DENÍK 6

V poušti života cestuje moudrý člověk s karavanou, pouze blázen jde raději sám.


moudrý běh života

Odpočinek u vody, žbluňk


Ománský záliv

“No, žraloky! “ odpovídá lakonicky na mou otázku, co mohu očekávat při šnorchlu v moři , instruktor potápění v Sandy Beach. (časový a místní střih - jaro 2000 , Emirát Fujairah pár set km na sever od ománské hranice , to jenom, abyste u Ománského deníku – viz dále - neusnuli ). Ráno raníčko nechávám Paula jako jediného zájemce o potápěčský kurs Dive Instructor v učebně střediska mořských sportů a odhodlaně odcházím na časné zaplavání . Velmi rychle zapomínám na žertovnou odpověď instruktora. Voda ománského zálivu je teplá, hladina rovná jak Holandsko a viditelnost ve vodě kolem 10 metrů. Asi 200 m od pobřeží se tyčí do výše malý skalnatý ostrůvek a v ranním slunci vrhá temný stín na tmavě modrou hladinu moře.


Sandy Beach  se žraločí zátokou

Sama si tu šnorchluji v pohodě, mám v plánu kolečko kolem ostrůvku, občas se mihne rybka. Právě plavu ve stínu skály a koukám pod sebe. V přítmí se viditelnost zmenšuje na asi 4 m. Ucítím kousek ode mne takové zvláštní mrsknutí rybího těla, to jsem už někde viděla, živočicha spíše tuším, je na hranici viditelnosti, asi 6 m od mě a satsakramenstky se podobá hlavní postavě filmu Čelisti. Jeho tělo odhaduji na asi 2 m délky. Ve vodě odhad klame a strach zvětšuje, takže by asi mohl být tak 1,5 m. V panice koukám zakalenou vodou a v hrůze napočítám 5 kontur žraloků, plavajících do kolečka, kterého já ( světe div se) tvořím střed. Pravda, jejich čelisti jsou zatím špatně viditelné, ale v jejich trhaných pohybech a zájmu o mě se necítím nejlíp. Nemám daleko k panice. Pobřeží je asi 10 min. metodou plavání na prsa a na ostrov s ostrýma skálama se těžko vylízá. A zkuste uplavat žralokovi, když hyperventilujete. Že já husa alespoň jednou nevěřila Arabovi. Nakonec vše dopadne dobře, žraloci si jen hrají a za chvíli mizí do dáli.


paní , pojďte si hrát

Se žraloky mi to celkem vyšlo. Druhý den jsem se už nebála, neboť mě místní potápěči přesvědčili, že žraloci jsou neškodní, jsou to prý mimina a matka je někde hodně daleko. Proč bych jim tentokrát nedůvěřovala, když poprvé taky měli pravdu, že. Těch 10 dní, co se Paul potápěl, ani jednou žraloka neviděl a vůbec mi nevěřil, že si s nimi po snídani denně hraju na schovku. Viděl je až poslední den pobytu, když si se mnou po ránu zaplaval . Tak teď jistě chápete, že nemusím metry pod vodu, abych si užila mořské potvůrky. Zůstávám věrná šnorchlování.

Každé zdržení je něčemu dobré
Změna je stejně tak dobrá jako klid


je čas se zastavit

Ománský deník 6
1. 12. 2003

Po cestě vnitrozemím Sultanátu Omán bylo načase si odpočnout . Paul se nemohl dočkat až se zase potopí do teplého moře . A tak zde, v hotelu Sawadee, na kraji vesničky stejného jména, asi 90 min. autem severně od Muskatu, budeme jako na penzi. Paul bude v hlubinách oceánu a mě čeká týden nicnedělání.


v naší zahrádce


hotel Sawadee


loďka čeká na potapěče  

První ráno nás přivítá cvrlikáním ptáčků, kteří se usadili a pěkně rozmnožili v kouzelné tropické zahradě hotelu. Vrabci s námi posnídají, jsou dost brutální. Paul poté odchází do potapěčského střediska a odplouvá malou lodičkou s pár stejně poznamenanýma do dáli. Loďka se prý někdy kymácí na vlnách až 40 minut, než zakotví . Jejich potápěčská místa jsou až 20 km od pobřeží. Nic pro mě. Potapěči se vrací na oběd do hotelu a odpoledne zase vyjíždí .


pronajmu loďku

Je asi tak kolem 22 - 25 stupňů C, mírný vánek od moře a pohoda. Hotel poloprázdný, atmosféra nenucená a ležérní. Občas si odskočím do moře zaplavat. Na pláži ani noha, dá se zde pronajmout loďka, která mě zaveze na opuštěné korálové ostrůvky vzdálené pár km od pobřeží. Jindy se uvelebím s knížkou do stínu palem u hotelového bazénu a s rozkoší poslouchám band z Tanzanie, který hraje relaxační africkou hudbu. Čtu zrovna román odehrávající se v Mali, tak mi to tak supr pasuje.


nikam nespěchám 


na ostrově 


osvěžení u bazénu

Taky občas prohodím pár slov s jinými hosty Je zde hodně Jihoafričanů, kteří zde pracují a tak je vyzpovídám a pak začneme kolečko vzpomínek na Afriku. Jejich duše tam totiž taky sídlí. Nebo jen tak koukám. Jsou tu věci k vidění. Pozoruji emirátskou rodinku, jde chlap v bílém hábitu a za ním věrně kráčí 4 ženy kompletně zahalené v černém ( jenom oči čučí ). Kolem dokola dovádí jejich 10 dětí v plavkách. Ženy cupitají za manželem až na pláž, kde se muž vyslíkne do plavek a řádí s drobotinou ve vodě. Źenušky si sednou do stínu a ani nedutají. Čekají na povel se posunout dále, tentokrát k bazénu . Tam tatínek s ratolestmi hráje vodní basketbal. Ženušky se opět usadí , aby byly na dohled. Otec se nakonec převleče, dá signál a rodinka se ubírá zpět do apartmánu. Ty chudinky malé děti ani netuší, která černá postava je jejich maminka.


vesničanky (?) na procházce

“Byla asi táákhle veliká” , říká mi jedno odpoledne rozjařený Paul s rozpřaženýma rukama a nadšením v očích po výstupu z loďky. “A ten náš instruktor říkal, že větší želvu ještě nikdy v životě neviděl a to se tu potápí přes 10 let ! ”. Tuto stařenku obdivovali v 10 metrech, seděla na dně a občas poodplula. Ve vodě jsou prý i asi 2 metroví žraloci, želvy, chobotnice a velká hejna ryb. Potapěčský ráj, vždyť na celém téměř panenském pobřeží Ománu (2000 km) je jen pár středisek vodních sportů.


band z Tanzanie šel povečeřet

Velmi rychle si zvykám na lenošení a arabské plynutí času. První dny po příjezdu mi vadilo, že internet nefunguje a nikdo ho nespravuje a že minibus do Muskatu někdy přijede a někdy někdy ne, že v recepci něco slíbí a zapomenou na to , že z 5 restaurací je otevřená jenom jedna a ta je plná atd. Za pár dní mě už takové maličkosti vůbec nevyvádí z míry, za ničím se nehoním, nic nechci, užívám okamžiku. Taky už neprocházím hotelovým komplexem v trysku, ale šourám se pěkně pomalu, tak jak se zde patří . Místní výraz “ In Sh Allah ” (neboli : je to v rukou Boha) se mi jeví jako pramen moudrosti a stává se součástí mého denního slovníku. Jednou ráno se mě kdosi ptá , co že budu celý den dělat. Po chvilkovém zamyšlení s úsměvem a blahým pocitem odpovídám : NIC, nebudu dělat prostě vůbec NIC.


In Sh Allah

Je dobré znát pravdu , ale moudřejší je, se bavit o palmách
Arabská moudrost


pojďme si povídat o palmách

Jana Vaňourkova

Ománský deníček: (1) (2) (3) (4) (5)
www.tsoatsoa.com 24%

 

Dr+Hell+ spol. 13. 3. 2005

wwwiditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš