Roman slavil padesátiny
(v Burundi)

Tohle je číslo speciál. Málo keců, víc obrázků. Ve čtvrtek se v Burundi odehrála oslava padesátin R.M. Akce byla mimořádně vydařená a většina lidí se usmívala a vypadala spolojeně, což je v dnešní době zbytečné nasranosti většiny obyvatel této země až skro zázrak. K poslechu hrála kapela Samžená zelená rajčata. Tématické vystoupení pn názvem Rockendroll is here to stay. Dále už jen fotoreportáž bez zbytečného okecávání. Snad jen nějaké popisky pod fotkama. Příště už zase nějakej cestopis, nebo kdoví co. Znáte to. Neserióznost prasete narůstá se čtvercem času od vzniku WWWiditelnýho prasete.

Smažené zelené rajče

Zpěvačka J. nejmenované kapely 100... přísně sleduje dění.

Karel a křižovatka Havanská Sládkova.

R.M. si utírá pot do zn. ručníku Jägermaister.

Přísní posluchači

Zátiší s cukřenkou a saxofonem

Velký Jan předáva oslavenci šek, který ho opravňuje vystoupit na Sázavafestu. Oslavenec je zděšen.

Ale děkuje.

 

Venku je psí počasí, ale Karel kouří uvnitř.

Přiťuknout tureckým pitím a honem domů.

Jen ještě domluvit svatbu...



Z nějakého neomluvitelného důvodu jsem si myslel, že to je vtipné,
ale už mi to tak nepřipadá a nemůžu si vzpomenout, proč mně to připadalo vtipné.
Možná to bylo způsobené tím, že jsem to fotil po oslavě těch povedených narozenin
na nádraží v Libni, někdy po půlnoci.

  • Finanční úřad udělil Krajskému soudu v Brně za chyby při stavbě justičního paláce rekordní pokutu téměř dvě miliardy korun. Zatím jde o nepravomocné rozhodnutí. Budova měla stát původně 800 milionů, kvůli procesním chybám se ale cena téměř ztrojnásobila na 2,1 miliardy.
  • Vědecký tým z Los Angeles začal zkoumat extrakt ze stromu hovenie a jeho působení na lidský organismus. Ten se totiž v Číně již 500 let používá ke zmírnění následku intoxikace alkoholem. Látka dihydromyricetin (DHM), která je v extraktu obsažená snižuje subjektivní pocit opilosti – nenechává alkohol působit. Vědci se zabývají využitím při léčbě alkoholismu.
  • Na sklonku loňského roku se ukázalo, že obrovské množství zemního plynu, který unikl při katastrofě Deepwater Horizont firmy British Petroleum do vod Mexického zálivu, zkonzumovaly bakterie. Z vod zmizelo celých dvě stě tisíc tun zemního plynu. Za tento fascinující úbytek mohou bakterie, které se metanem živí.

  • Byl jsem v Brně, stavil jsem se u maminky a dostal jsem pořádnou lekci surrealismu- Jak jsem zjistil, stále se mám co učit.
  • V Brně sněžilo, v Praze taky a všude možně též.

 

australia

australia

Surreálný inspektor Zrzek

Ptá se prvňáček dědy, který bydlí uprostřed řady rodinných domků:
"A dědo,
který je tvůj soused, ten nalevo nebo napravo?"



Galerie hlavního města Prahy - Dům U kamenného zvonu - BOHUSLAV REYNEK (do 29.1.2012)
MALÝ ARTBAZAR V ARTINBOXU - SKŘÍTKOVÉ, VÍLY, TRPASLÍCI (do 24.1.2012)
Czech Photo Gallery - Výstava semifinálových fotografií ze soutěže Nikon Kalendář 2012 (do 22.1.2012)
WALDESOVO MUZEUM/GALERIE DESET - Tomáš Hřivnáč - malba a grafika Petra Hřivnáčová - keramika
Hl. město Praha Staroměstská radnice, 2. patro - Czech Press Photo 2011 (do 31.1.2012)
Tentokrát obsahuje na 500 fotografií, oceněných i dalších vybraných z celkového počtu 3 744 soutěžních snímků od 288 fotografů.
Hl. město Praha Galerie Rudolfinum - Tak pravil LaChapelle (do 26.2.2012)
Galerie Rudolfinum představuje výstavu fotografické tvorby amerického fotografa Davida LaChapella, která zahrne v reprezentačním průřezu nejdůležitější období a milníky jeho tvorby.
Galerie Jaroslava Fragnera - Současný český industriál (do 22.1.2012)
 

Arnold Aronson: Americké avantgardní divadlo
Kniha Arnolda Aronsona, profesora divadelních studií Columbia University v New Yorku, systematicky, kvalifikovaně a přitom velmi čtivě mapuje vývoj amerického alternativního divadla. Vrací se k jeho kořenům, výstižně charakterizuje široký kulturní, společenský i umělecký kontext jeho vzniku a zejména poučenými a kritickými analýzami seznamuje čtenáře s jeho nejvýznamnějšími osobnostmi, soubory a inscenacemi.
Aronson sleduje jak vnější podmínky rozvoje americké divadelní avantgardy, tak vlivy zakotvené uvnitř uměleckého vývoje, jako byly myšlenky a umělecké postupy Marcela Duchampa, Gertrude Steinové, Antonína Artauda či Johna Cage. Postupné zakořeňování těchto postupů sleduje autor na příkladě experimentů v Black Mountain College, happeningů (například Alana Kaprowa), či v díle Living Theatre. Aronson dále připomíná kolektivní duch 60. let, vznik a existenci Open Theatre, vznik rituálního divadla a postupného jeho přerodu do divadla performancí, jako je Schechnerova Performance Group, nebo Serbanovy divadelní experimenty v LaMaMa. 

Izraelský azzový kytarista žijící v New Yorku Oz Noy vydává desku nazvanou Twisted Blues, která navazuje na bluesrockovou linii jeho předchozích alb. Spolu s ním hrají Vinnie Colaiuta a Chris Layton (bicí), Will Lee (basa), Jerry Z. (klávesy), John Medeski a Reese Wynams (hammond organ) a hosté.


  • „Nejlepší běžci nezanechávají stopy.“ (Tao Te Ching)
  • Kina:
    16.1. – Aero – Trafačka (režie: Saša Dlouhý, Roman Vávra, ČR, 2011, 75 min. Dokument) (Co lze udělat s prázdnou tovární halou, kterou budou do roka bourat? Příběh o poslední etapě života jedné budovy v pražských Vysočanech a o vzniku významného kulturního místa na mapě České republiky dokumentární kamerou zachytil Saša Dlouhý s Romanem Vávrou. Časosběrně zaznamenávali vývoj alternativního uměleckého centra i osobní proměny hlavních protagonistů filmu, kteří se vesměs jako čerství držitelé akademických titulů výtvarných oborů ujali industriálního prostoru a dokázali ho v krátké době přetavit ve funkční organismus umožňující střet různých kulturních proudů. Původně jasný a časově omezený projekt však ovlivnily osobní střety i ekonomická krize. Nikdo u zrodu Trafačky netušil, jakým směrem se vše jednou vyvine...) (18:00)
    17.1. – Aero – Lovci hlav (režie: Morten Tyldum, Norsko, 2011, 100 min. Krimi) (Zdá se, že Roger Brown má všechno, co si člověk může přát. Je nejúspěšnějším lovcem hlav (vyhledávačem talentů) v Norsku, za manželku má překrásnou galeristku a vlastní úchvatný dům. Zároveň si ale žije nad poměry a potají krade umělecká díla. Na slavnostním otevření galerie mu žena představí muže jménem Clas Greve. Nejen že je Greve ideálním kandidátem na pozici, o kterou Roger usiluje, je i majitelem Rubensova Lovu na kance, jednoho z nejžádanějších obrazů v historii moderního umění. Roger vycítí příležitost stát se finančně nezávislým a začne plánovat svou vůbec největší krádež. Brzy ovšem narazí na problém a tentokrát to nejsou peníze, které by ho mohly poslat ke dnu…) (20:30)
    18.1. – Aero – Půlnoc v Paříži (režie: Woody Allen, Šp./USA, 2011, 94 min. Komedie) (Mladý pár Gil a Inez, který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život.) (10:00)
    20.1. – Aero – Kůže, kterou nosím (režie: Pedro Almodóvar, 2011, Šp., 118 min. Drama) (Dvanáct let po smrti manželky, jež zahynula v explodujícím autě, se renomovanému plastickému chirurgovi Robertu Ledgardovi podařilo vyvinout odolný typ kůže, který by byl býval jeho milovanou zachránil. Šarmantní muž posedlý ideou, jež sahá za hranice bioetiky, se nenechá spoutat skrupulemi ani v okamžiku, kdy se rozhodne svůj vynález testovat. V příběhu, v němž hraje zásadní roli chladně vykalkulovaná a precizně provedená pomsta, Almodóvar za scenáristické pomoci bratra Agustína suverénně kombinuje časové roviny, mezi něž rozpíná svá témata vášně, tělesnosti a pohlavní identity. Jeho devatenáctý film je opět sofistikovanou poctou filmu, tentokrát Hitchcockovi, Buñuelovi či hororu Georgese Franjua Oči bez tváře.) (22:30)
    16.1. – Oko – Milovaní (režie: Christopne Honoré, Fr./VB/ČR, 2011, 139 min. Hudební) (Z Paříže 60. let do současného Londýna. Madeleine se svou dcerou Verou proplouvají tanečním krokem skrze životy mužů, které milují. Ale láska může povznášet i bolet, umí být radostná i hořká. Elegie na ženskost a vášeň, elegie, která tu a tam propuká v hudbu.) (18:00)
    16.-18.1. – Evald – Alois Nebel (režie: Tomáš Luňák, ČR, 2010, 87 min. Animovaný) (Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha.) (19:00)
    16.1. – Ponrepo – Muška (režie: Robert Bresson, Fr., 1967, 90 min. Drama) (Své dětství prožívala v chudobě, nepřátelství a ponížení. Francouzské drama natočené podle díla Georgese Bernanose.) (20:00)
    16.1. – Světozor – Dokumetární pondělí – Bock for President (režie: Houchang Allhyari, Tom-Dariusch Allahyari, Rak., 2009, 90 min. Dokument) (Uprostřed druhého vídeňského obvodu sídlí charitativní sdružení na podporu uprchlíků „Ute Bock“. Sem chodí potřební hledat střechu nad hlavou, vyzvednout potraviny, využít bezplatné právní poradenství, či možnosti poštovní služby. Bez perspektivy uplatnění na pracovním trhu a bez příjmů jsou v Rakousku na tuto pomoc odkázány celé rodiny. Bývalá vychovatelka Ute Bock se zasazuje za ty, které nikdo nechce – bez nároku na honorář a bez podpory z veřejných financí. Režiséři zachytili typické pracovní dny Ute Bock i vzácné chvilky jejího soukromí a vykreslují tak portrét této neobyčejné ženy se všemi jejími klady i zápory.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    16.1. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    17.1. – Agharta – František Kop QUartet (21:00)
    18.1. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
    19.1. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    20.1. – Agharta – Jiří Hála Jazz Project (21:00)
    21.-22.1. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    16.-17.1. – Balbínova poetická hospůdka – Radim Hladík & Blue Effect (20:00)
    17.1. – Blues sklep – Smutný Slymák (21:00)
    19.1. – Blues sklep – Jazz in Deed (21:00)
    20.1. – Blues sklep – Varhan Orchestrovič Bauer & OFO (21:00)
    21.1. – Blues sklep – Toni Victoria Group (21:00)
    16.1. – Jazz Dock – Emil Viklický Trio feat. Miroslav Hloucal (22:00)
    17.1. – Jazz Dock – Tues Blues (22:00)
    19.1. – Jazz Dock – Jazz 4 kontinentů (19:00)
    20.1. – Jazz Dock – Takin´off (22:00)
    17.1. – Jazz klub Ungelt – Jerusalem Band - Quintet (21:15)
    18.-19.1. – Jazz klub Ungelt – Petra Studená and Big Fun (21:15)
    20.1. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    21.1. – Jazz klub Ungelt – Lukáš Martínek Private Earthquake (21:15)
    16.1. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    17.1. – Jazzboat – Jan Smigmator Trio (20:30)
    18.1. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    20.1. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    21.1. – Jazzboat – Elena Sonenshine & Jocose Jazz (20:30)
    16.1. – Reduta – Urban Trio (21:30)
    17.1. – Reduta – Jana Koubková Quartet (21:30)
    18.1. – Reduta – Emil Viklický Trio (21:30)
    19.1. – Reduta – Jiří Hála Jazz Project (21:30)
    21.1. – Reduta – Petra Vlková Band (21:30)
    Kluby - cizina:
    16.-18.1. – Blue Note Tokyo, Japonsko – Chano Dominguez Quartet (19:30)
    17.-22.1. – Blue Note New York, USA – Bill Frisel, Ron Carter &  Joey Baron (20:00, 22:30)
    22.1. – Twins Jazz, Washington, USA – Andrea Pais (20:00, 22:00)
    16.-17.1. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Carmen Lundy (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    19.1. – Divadlo Ponec – Barokní večer (choreografie: Andrea Miltnerová) (V rámci večera budete mít možnost zhlédnout energický tanečný duet Barokní tělo odhalenu vycházející z estetiky barokního umění. Atmosféru inscenace podtrhuje citlivé nasvícení a dobové líčení. Uvidíte nádherné, bohaté historické kostýmy a účesy evokující kultivovanou krásu baroka. Po představení a taneční lekci se můžete poddat tanci, hodovat a pít, co hrdlo ráčí. Pokud si ovšem přinesete pečenou husu, prase či kanárka... Přijďte v kostýmu, nadělejte si lokýnky, nebo si na místě zapůjčte škrabošky. Živý hudební doprovod obstará kapela Hipocondria Ensemble.) (20:00)
    17.1. – Roxy/Nod – Sfinga (I ve stavu nouze a vyčerpání je tanec jediný prostředek projevu. Je proniknutím do říše, kde se čas stane věčností a míří ke kořenům. Tělo určuje. Tanec i světlo vypráví. Zvuk proměňuje. Tělesné hranice se posouvají. Tanec jako prostředek pro objevení skrytých zdrojů těla na poli vnitřního bojiště. Scénografie vychází z čistého, prázdného a uzavřeného prostoru. Prostor se stává vnějším bojištěm. Toto představení klade stejný důraz jak na formální rovinu tance, tak i na tanec vnitřní.) (20:00)
  • Divadla:
    Hudbu, mluvené slovo a tanec spojí Filharmonie Brno při dvou mimořádných uvedeních Příběhu vojáka od Igora Stravinského. Orchestr program připravil spolu s taneční společností ProART. Pohádkovou bajku o vojákovi, jenž prohraje svou duši v kartách s čertem, diváci uvidí 19. a 20. Ledna v Besedním domě.
    16.1. – ABC – Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara: Vše o mé matce (režie: Peter Gábor) (Adaptace slavné filmové předlohy španělského režiséra o hledání naděje a mnoha konvečních i šokujících podobách lásky, uváděna v české premiéře.) (19:00)
    18.1. – ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    22.1. – ABC – Leo Rosten: Pan Kaplan má třídu rád (režie: Miroslav Hanuš) (Příběh o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta.) (17:00)
    16.1. – Baráčnická rychta, hostuje Divadlo Husa na provázku – Václav Havel: Prase aneb Václav Havel´s Hunt for a Pig (režie: Vladimír Morávek)(Zcela neznámý, autorem do sebraných spisů nezařazený, Havlův text na téma Češi a svět.) (20:00)
    19. a 20.1. – Besední dům, Brno – Joseph Haydn, Igor Stravinskij: Příběh vojáka (19:30)
    22.1. – Divadlo Komedie – Večer Analogonu XXVI. – Jiní vzduch (režie: David Jařab) (Večerní speciál u příležitosti výstavy surrealistické skupiny Jiný vzduch.) (20:00)
    19.1. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    21.1. – Divadlo Radka Brzobohatého – PREMIÉRAA pak už tam nezbyl ani jeden (režie: Roman Štolpa) (Děj napínavého příběhu královny detektivek Aghaty Christie patří mezi nejznámější a nejoblíbenější díla svého druhu.) (15:00)
    17.1. – Divadlo v Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – Igor Bauersima: Norway Today (režie: Jakub Špalek) (Končím se životem. Půjdeš se mnou? Smile. Kam jdeme? Do sněhu.) (19:30)
    18.1. – Divadlo v Celetné, hostuje Divadlo Kašpar – David Ives: To nemá chybu (režie: Jakub Špalek) (Komedie amerického autora. Muž a žena, jeden pokoj, velká postel a vše začíná krásně, ale tak krásně!) (19:30)


Milí příznivci KRBandy a spřátelených kapel,
dovoluji si Vás po delší době pozvat na vystoupení KRBandy v Klubu Leitnerka. Hrajeme písničky, které se příjemně poslouchají a při kterých se taky trochu předvedem, co v nás je.
KRBanda nastoupí v této sestavě:
Kača Rakovčíková - naše hlavní zpěvačka, máma zakladatelka a flétnistka
Pavel Putna - baskytara
Pavel Jim macháček - el. kytara
Pavel Jan Rieadel - klarinet, saxofon
Tomáš Drtílek - mandolína
Jirka Kůt - bicí
Milan Potůček (j.h.) - klávesy
Navíc v našem programu vystopupí hostující kapela, cimbálka s názvem MIDNIGHT COFEE SESSION. Takže z názvu je jasné, že nepůjde jen o lidové písničky, už se na to moc těším.
Ještě souřadnice:
Kdy: čtvrtek 19. 1. 2012 v 19:30
Kde: Klub Leitnerova, Leitnerova 2, Brno, více na www.leitnerka.cz/cz/kontakty
Za KRBandu se na Vás těší
Tomáš Drtílek

 

Držíme palce Pavlovi

v pondělí zkusí první kolo přijímaček do Zlína na Univerzitu Tomáše Bati - rád by studoval kameru. Mimo jiné musí odevzdat i nějaký fotky, vybral si tyto:

Dnes se poprvé potkaly Kiara a Zuzanka. Až přijede s Petrou a Jannem ještě Jon z Berlína, to bude fofr...

Ať žijí pokračovatelé Hasičů průzkumníků!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

15. 1. 2012 - Dr+pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš