[CNW:Counter]
e-mail

Poprvé u Mono Lake
(ještě, že ne stereo)

V minulým vydání jsme posnídali po první noci v Yosemitech, dopili zbytky místního piva, spočítali zátky pivní, rozebrali stany, zahladili stopy y vyrazili k Mono Lake. Vypadalo, že bude hezky a horko. A bylo.

Lehká snídaně a jedeme k Mono Lake. Ale o tom bylo v minulém čísle. Už jsme zaplatili, zdánlivě dobrovolné vstupné. Je to v takovém rozporu s tím, co se o Americe a Američanech říká. Nikdo tu nic nekontroluje, vše je založeno na jakési samozřejmé solidaritě, protože podvádět je prostě hnusný a tak většina nepodvádí. Joo, bejt to tak u nás.

Nějaké zvíře, kterýmu nevadí všeobjímající slanost.

Už z dálky to vypadá zajímavě. Taky vůně je poměrně zajímavá, marně se snažím přijít na to, kde jsem podobnou vůni již cítil. Ale zatím si nevzpomínám.

Skály ze sedimentů, které se postupně vylouply z jezera, jak voda klesá nabízí spousty portrét, bust i zvířátek. Skály jsou na omak drsné jako šmirgl a divně voní.

Busta z pravého profilu vlevo, zepředu uprostřed...

V pozadí kopce yosemitské. Při každém takovém výhledu mi v hlavě naskočí nějakej obrázek mého oblíbeného Ansela Adamse. Ne, že by to nebylo barevně zajímavé, ale když já tak miluju černobílý focení, že už skoro s barvou ani nepočítám.

Zde jelen v říji bučí na jelenici.

Vypadá to osaměle, klidně, až přímo jogínsky.

Věže se tu vynořují z vody, kde snad ani nic živýho žít nemůže. Ale prý žije. Je to o dost slanější než voda v moři, ale určitě ne jak mrtvý moře.

Tady zase vyje na měsíc velbloud dvouhrbý.

Kamenný kohout dohlíží na dva černé živé ptáky.

Líbající se milenci.

Ruka s kamenem v hrsti.

Kytka, která neuschne.

To černé jsou miliony much. Myslel jsem si, že je to jen nějaké bláto, ale když jsem na to stoupl, hejno se vzneslo a zase kleslo. Nikdy jsem nic podobnýho neviděl. Miliony a miliony černejch much.

Je zde spousta racků, asi to je pro ně pochoutka, myslím si.

Rackové čekají, až poodejdeme od jejich snídaně.

I černý pták pochmurně číhá.

Další rackové plují po hladině, blíží se čas snídaně.

Jezdívá se tu prý i na kajacích, ale není to tak snadný, protože slanost způsobuje, že je kanoe hodně málo potopená a tak je nestabilní a hrozí převrh.


Ryby tu nežijou, ale je tu spousta jiných potvor. Jen nevím jakých, na ceduli mě informovali, že jako Full of other creatures.

A tu již přilétají první mlsouni.

A víte, jak si to servírujou? Normálně přistanou a rozběhnou se tím usazeným hejnem...

... rozevřou zobák a běží, mouchy se zvedají ze země a lítají rackům přímo do huby. Žádní pečení holubi, obyčejné černé mouchy. Vypadá to děsně srandovně. Chtělo by to asi video, ale mě videa nebaví.

Olina s Honzou si řekli, že by to mohli taky zkusit, tak se připravili a vyrazili, ale mouchy jsou jen žrádlo pro racky, tak tak vysoko až k lidským tlamám nelítají. No a tak Olina s Honzíkem hubu utřeli.

Honza to sice ještě párkrát zkusil, ale víc, než jednu do huby nechytil. A možná ani tu ne.

Mono Lake je 2,5 slanější než moře a nejméně 100x alkaličtější. Za to může velké množství sody bicarbony.


South Tufa

Tetřev toká.

Vypadá to křehce a ementálsky.

Některé věže si hrají na věže v jednom italském městě..

A zde zase ve stínu číhají mladé věžičky. Jejich čas jednou přijde.

V roce 1994 naměřili, že je výška hladiny Mono Lake 6392 stop na úrovní moře. A klesá docela rychle, v roce 1941 to bylo o 25 stop výš. Teď zrovna dumají a přemýšlí, jak dalšímu poklesu zabránit.

Ale jednoduchý to nebude, protože obecně Kalifornie se potýká velkým nedostatkem vody. Hezký ale je, že o tom mluví, zkoumají možnosti a dokonce jsou i ochotní do toho vrazit prachy, jen přijít na to, jak to udělat.

Olina s Jeníkem plaší mouchy.

Je to trochu měsíční krajina. A rozervaná.

Tohle možná nebude ani šutr, ale spíš nějakej zmineralizovanej klacek. Sůl to docela umí.

Tanečnice.

Poslední ohlédnutí a jedeme dál. Je neděle, čeká nás ještě cesta do SF, tedy přesněji do Berkeley, máme tam sraz se Stáňou, jdeme totiž večer na koncert, na kterej nám Honzík koupil lístky. Nevíme sice na co jdeme, protože Honzík chce, aby to bylo překvápko.

Po cestě se s námi loučí podivně geometrická krajina. Hory se vzdalují.

Poslední zamávání křovinám u silnice.

Doufáme, že se sem ještě podíváme. Ještě nás čeká malé šopování v pseudoindiánské vesničce a oběd.

Dvě moudré sovy ukryté do jakési místní kopřivy na nás moudře kývají, ať vejdem do krámu na koupíme cetky. Zde své povídání ukončím. V příštím pokračování bude něco i o muzice.

 

podpis


Australští vědci objevili neobvyklý způsob maskování korálové rybky harlequin filefish, která dokáže oklamat nejen zrak, ale i čich predátorů. Oproti rybám, které maskují pomocí zbarvení, umí totiž napodobit i pach útesu. Rybka v potravě přijímá chemické látky, které se v jejím organismu mění na odpovídající pachy.

Biologové z University of North Carolina odhalili, jak se orientují želvy, které v dospělosti dokáží najít cestu na pláž, kde se narodily. Řídí se svým magnetickým kompasem. Po vylíhnutí si želvy vtisknou do paměti jedinečné magnetické pole rodné pláže a v dospělosti se na základě této informace dokáží vrátit.

 

Na zastávce tramvaje na Harfě:
"Tak jsem dostala od mladejch tu tabletu. Na filmy a tak, ale moc s tím zatím neumím."

 

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Atrium na Žizkově - FILIP GAJDŮŠEK - SOLVE ET COAGULA (do 06.02.2015)
Věnuje se převážně olejomalbě se zaměřením na portréty a figurální tvorbu. Jeho práce překračují různá historická témata a styly od šerosvitu po pointilismus.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX - THIS PLACE (do 2. 3. 2015)
Světová premiéra monumentálního uměleckého projektu This Place představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Galerie UM - Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) (do 1.2.2015)
Rozsáhlá výstava představí dílo jedné z nejvýraznějších postav světové grafiky.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Roman Pešek: Co často zajímá rodiče a učitele dětí s Aspergerovým syndromem
Nebojujte s těmito dětmi, učte se s nimi „tančit“
Publikace je určena především rodičům, učitelům a jiným odborníkům, kteří pečují o děti a dospívající s Aspergerovým syndromem. V úvodu čtenář nalezne charakteristiku těchto osob. Následně se autor zabývá častými problémy, které se u lidí s Aspergerovým syndromem objevují. Poté navazují doporučení, jak jim pomoci tyto potíže zvládnout.

„Každý den se učíme něco nového. Někdy to může být třeba poznání, že co jsme se naučili včera, byla hloupost.“ Bill Vaughan

Inscenací Odsun!!! završuje činohra NDM volnou trilogii o ztrátě historické paměti (předchozí části Smrtihlav a Za vodou). Tématem hry je vysídlení sudetských Němců po 2. světové válce, které dodnes vzbuzuje v naší společnosti protichůdné reakce.

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceKytarista Bil Frisell na své nové desce Guitar in the Space Age! oprášil melodie, které slýchával z rádia jako kluk. Nevzdává poctu pouze skladbám přelomu 50. a 60. let, ale především elektrické kytaře jako nástroji. Skladby pocházejí od různých autorů, ale album tentokrát sjednocuje zvuk dominantního nástroje – kytary značky Telecaster. Do studia pozval Frisell osvědčenou kapelu – Kennyho Wollesena (bicí), Tonyho Scherra (basa) a Grega Leisze (druhá kytara).

 

Přátelé!
Ráda bych vás upozornila na zajímavou akci Ateliéru pro kočku - Drawing lessons. Jedná se o kreslení vedené anglickým lektorem v angličtině. Kurz je vhodný jak pro cizince, tak i pro české zájemce.
Pro české kurzisty to bude dva v jednom, regulérní kurz kreslení vedený anglickým lektorem (který vystudoval uměleckou VŠ a léta se živil jako designér) s komunikací v angličtině. Tedy velmi přirozený způsob výuky, resp. zdokonalování angličtiny. No a pro cizince, kteří nehovoří česky, to bude prostě výborná možnost, jak kreslit a ještě rozumět učiteli :D.
Těším se, že Ateliér pro kočku přispěje nejen k umělecké kultivaci obyvatel Brna a okolí, ale i ke zlepšení jejich jazykové vybavenosti. Zdraví
Helena Hermanová

 

V SOBOTU KONEČNĚ NASTAL ČAS

jít na výlet. Všichni postupně prošli jakousi divnou virózou a nešlo ani chodit ven. Domluvili jsme se s Petrem a Katkou, vyzvedli Kiaru u babičky a vyjeli společně na druhý konec Brna. Tentokrát nejvíc fotila Katka, nám se podařilo zapomenout foťák.

Kiki má doma barvy od Ježíška a ukecala Jerku, že ho před výletem namaluje. Já jsem si nechala namalovat jen čelo, protože mám ještě po nemoci bolavej nos.

Zatímco Kiki lítala, Vinca seděl důstojně v kočárku a sledoval dění okolo. To dělá hodně často, kdovíco si o tom všem myslí.

Sníh nikde, musela se vyválet aspoň v suché trávě. Naštěstí tam nebyly žádné nevítané přísady.

Šli jsme krásnou cestou z Řečkovic do Soběšic, vůbec jsem ji neznala. Tam by se možná páníčkovi dobře běželo.

Na jedné zkratce jsme s Kiki dokonce našly šišky, to bylo dobře. Do té doby byla zklamaná, že na asfaltce nebylo nic.

Vinca vzdoroval spánku víc jak hodinu, je hrdý a statečný po tatínkovi. Ale naštěstí se spánek dostavil ke spokojenosti obou rodičů.

V hospodě na nás čekal praděd Miloš a výlet jsme slavnostně ukončili.

Vinca s Kiki už jsou schopni debatovat. Přesvědčovala ho, že by se měl nechat učesat.

Buďme zdraví i nadále, je to fajn chodit do lesa (i do hospody...).
Dada a spol.