[CNW:Counter]
e-mail

Berlýn
(po třetí)

I nadále si nechám tu historku o tvrdém ý v názvu města na nějaké další pokračování. I nadále ve vašich očích zůstanu blbem. V jednom z předchozích prasat jsme se ocitli po večerním pivu zpět v našem doupěti. Ve velikým a chaotickým pokoji, který patří jakémusi flamencovému kytaristovi. Je zrovna někde v Jižní Americe a svůj pokoj pronajímá. Stropy obrovské, bydlí se na patra. V bytě je takových pokojů možná osm. Fakt byt jako kráva.
Dorazili jsme z hospody, kafráme, čučíme do svých chytrých krabiček, hledáme informace, kontrolujeme FB stěny, odpovídáme a kafráme. Dlouho jsme se neviděli takto pohromadě celá rodinka, tak si to užíváme. ale nakonec nás zmůže únava. Kromě Jirky, ten má výčitky svědomí, že musí chvíli pracovat, má toho hodně. Z horního patra prosí Helča, jestli by Jirka nemohl přepnout stropní světlo na lampu, Provedeno, A jestli by nemohl tu lampu trochu sklopit k zemi. Provedl. Nastala doba temna. Všecko elektrické se oblíklo do neprostupné tmy. Je noc, Moje dosažené vzdělání ze mě dělá kutila, který se pokouší najít pojistky a znova je nahodit. Když vidím ty rozvody, ty utajený krabice s jističi a hodinami, ty starodávné pojistky šroubovací, nemohu uvěřit, že jsme ve vyspělém Německu. Takovej bordel v elektrice by Němcům záviděli i Arabové. nebo Rusáci. A to jsou ti nejvíc experti na elektřinu. Z jakéhosi temného koutku bytu vylézá člověk v teplákách a ujímá se čmuchání a hledání příčiny a snaží se to vyřešit. Ale fakt to nejde. Je to nějaké zakleté. Samozřejmě, že i v pokojích jsou nějaké vypínače v podobě jističů, nikdo neví, jestli je zapnuto, či vypnuto. V pokoji je prokazatelně asi 8 psů, myslím tím prodlužky, které jsou na sebe vzájemně napojené a rozvádí elektřinu, teda vlastně bývalou elektřinu do nejnenormálnějších koutů pokoje. Fakt síla. Nikdy jsem nic takovýho neviděl. Nakonec se mi podařilo v jakési chodbě najít rozvaděč a v něm pojistku, která, když se nahodí, tak to všude blikne a znova vypadne. Seru na to, jdeme spát. Ke spaní elektřinu nepotřebujeme.

Pronajatej pokoj je za ranního světla krásně nepřehlednej. Kam se kouknu, tam spolu mluví nějaké cetky a svědecké výpovědi. Hudba, místa činu, obrázky.

Starý foťáky a hrníčky. Louskáčky na ořechy.

Lyžařské trofeje. To vše o tom, kdo zde doopravdy bydlí, něco vypovídá. Otázkou je, jestli to je blízké pravdě. stejně je to surreálné. Moc se nám tu líbí.

Ale je ráno a mládí má hlad. Helča s Honzou si šli jakože zaběhat a po cestě koupili vajíčka a další kraviny k jídlu.

Olina si vybírá halenku na celodeňák po Berlíně.

V první patře spí naše mládí a hlídá je fotka flamencovýho kytaristy.

Z okna si můžu přečíst, jestli GPS v mým mobilním chytrolínovi nekecá.

Honza a Rese.

Krásnej svícen, sluchátka a metronom.

Našel jsem u postele krásnou velikánskou knihu starejch rytin. Kniha smrdí starobou a taky plísní. Sem bysme se chtěli dneska taky podívat. Od sjednocenýho Berlína už se může z obou stran, to neznám. Když jsem tu byl v roce 1986 skoro půl roku, tak se nesmělo vůbec nic. Komouši to hlídali jako sviňa.

Průser s noční elektřinou nakonec zvládl úspěšně jeden z obyvatel bytu. Nějaký Viktor nebo Igor v teplákách. Trpělivě odpojoval všecky prodlužky v našem pokoji, až našel tu zhulenou a pak tak musel vyměnit pojistku, protože tahle se tak ožehla, že už byla skoro mrtvá. Děsná elektroinstalace.

Vpravo vzadu je Viktor nebo Igor. Chystáme se připravovat snídani.

Na konci kuchyně jsou zašpérovaný vrátka. Ihned mi naskočí německé filmy a STASI, neboli Štázi, východoněmecký estébáci. Ale protože ten barák je asi ve bajvalej západní zóně, tak to možná spíš byl nouzovej únik před SS. A nebo tudy jen chodila sloužit služka bohatým Němcům.

Všichni si sami nějak rozdělili práci, nikdo to neřídí, továrna na snídani maká jako japonská automobilka.

Réza připravuje bylinkový máslo, Honza smaží vajíčka, Helča vaří čaj, Jirka ochucuje salát, Olina chystá bagety. Jen já dělám hovno a těším se na ty vajíčka.

Tajná chodba úniková pro služky.

Tak dobrou chuť. Je tu pohoda.

A protože v tak obrovským bytě bydlívá kde kdo, vymysleli si systém kolíčků, kterejma označujou jídla v lednici, aby si je vzájemně nesežrali. komunita funguje. Timur a jeho parta.

Zkouším si helmu. Co kdyby byla potřeba, že jo...

MD přehrávač, i tahle technologie už je přežitá. Vzpomínám si, jak jsem si s velkou slávou a velkou dírou ve šrajtofli jeden recordér MD koupil v Amsterodamu a jak ho pak Jirkovi v opilosti někdo ukradl celej batoh a už MD rekordér nemám. Ani mi to nevadí.

Po snídani odcházíme do města. Na chodbě obdivuju tu šílenou elektroinstalaci. Tady by dostal revizák průjem jako prase.

Berlín je město kol. A Berlíňané jsou na svá kola hrdí.

Mám v tom bordel a netuším, jestli jsem v bývalým západním, nebo východním Berlíně.

Olina se raduje, že prej si to taky udělá doma.

Berlínskej smajlík 3D.

Zajíčkové nám kynou.

Po cestě nás lákají kavárničky na frýštyk.

Ale ne.

No jo, Německo.

Krásná dáma venčí svého medvídka.

Světovej erotickej labyrint a čínskej zbytek.

Policajti mají hezkou budovu.

Našli jsme židli na kolečkách, tak Helča povozila martensky.

Nenápadná prodejna patřící panu Steinwayovi a synům. Za sklem se krčí nádherný klavíry.

Jestli to je i provozovna, tak čumím. Nenápadně hned u paneláku. Nejlepší piána na světě. Nebo alespoň jedny z nejlepších.

Ramena Sprévy jsou sobotně unylá.

Jdeme klidnou vilovou čtvrtí. Nic honosnýho.

Ale krásný to teda je, to jo.

A já si myslel, že Kult Karla v Německu funguje. a zatím tohle.

Lodní zastávka Rosy Luxemburgové.

Pomaličku to tu začínám poznávat, blížíme se k zoologické zahradě.

Helča totiž má sraz s kámoškou Ráchel z Austrálie, která se sem přestěhovala, protože se jí líbí berlínské multikulti. Jsou s Helčou australské spolužačky. Ale o typickém německém blešáku zas někdy příště.

 

podpis



foto: Milan

 


"Žraloci, to jsou drahá věc." Daniel Landa

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX - DUŠE PENĚZ (do 6. 6. 2016)
Peníze jako na fenomén, jehož jsme všichni – dobrovolně či nedobrovolně – součástí. Prostřednictvím děl a projektů více než třiceti zahraničních i českých umělců se pokouší zkoumat způsob a některé důsledky toho, jak je dnešní svět kolonizován prostřednictvím současného ekonomického modelu.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)LEICA GALLERY - Petr Sirotek Okamžiky uplynulých let (do 19. 6. 2016)
Výstava představuje dva zásadní cykly z bohaté tvorby českého fotografa Petra Sirotka (*1946); zátiší a cestopisné fotografie z Nepálu. Zátiší nejsou dle autora jen mrtvým světem odložených, samotě propadlých předmětů, ale spíše prostředím, jež dotváří svět živých a tvoří tak kotviště našich vzpomínek. Cestopisné fotografie z Nepálu vznikly během autorova pobytu v této destinaci v roce 1973.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Rudolfinum - Taryn Simon (do 10. 7. 2016)
Ptáci ve filmech s Jamesem Bondem, zboží pašované skrz Kennedyho letiště, algoritmy obrázkových kolekcí, utajované základny amerických náboženských, administrativních nebo vojenských institucí... Newyorská umělkyně Taryn Simon (1975) představí od konce dubna v Galerii Rudolfinum šest svých projektů vytvořených v letech 2007 až 2014.

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Radka Třeštíková – Bábovky
Dvanáct příběhů důmyslně propojených do jednoho celku.

„Určitě se ožeň. Když dostaneš dobrou ženu, budeš šťastný. Když špatnou, staneš se filozofem.“ Sokrates

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceGregory Porter trochu překvapil spoluprací s britským duem Disclosure, zaměřeným na taneční elektroniku. Napsal a natočil s ním hit Holding On, který zahajuje i čtvrté profilové album Take Me To The Alley.

 

Komické lodě na út 28. 6. V 19.30 v Kabaretu Špaček, letos poprvé a naposled ! Je to poslední akce u Špačků, než si odjedou na dovolenou někam do maringotky. Tak to nezmeškejte. Pro ty, co to viděli ( a těch je většina z vás…) , ale přesto si to nenechají ujít, máme i něco navíc, aby to měli pestřejší. Tak pa a šiřte to dál..!
Díky. Miňa


Program divadla Radost na červen
(včetně nedělí)

Vážení a milí příznivci Divadla Radost,
vzhledem k úplné uzavírce ulice Cejl z důvodu rekonstrukce,
která nám byla sdělena bohužel až před včerem,
jsme nuceni zrušit plánovaná představení na Letní scéně
a uzavřít Muzeum loutek v době od 1.7. do 31.8.2016.
Děkujeme za pochopení.
Předprodej na září bude zahájen 1.9.2016

Vážení a milí přátelé,
Czech Ensemble Baroque Vás srdečně zve, byste se stali spolutvůrci nového CD
F. X. Richter: Deposizione dalla Croce
které budeme v květnu 2016 jako 1. na světě natáčet pro vydavatelství Suprafon.
Projekt je podpořen Ministerstvem kultury ČR, Jihomoravským krajem i Statutárním městem Brnem, přesto potřebujeme k realizaci tohoto mimořádně náročného a krásného díla v mezinárodním obsazení více prostředků.
Využili jsme tedy služeb serveru Hithit, kde nám na CD můžete přispět libovolnou částkou. Projekt se jmenuje:
STYLOVÁ RESTAURACE
Předem Vám velmi děkujeme za Vaši podporu! Žádný příspěvek není malý a možná pravé Vaše stovka, nebo dvě bude rozhodující!
Stejně důležité, jako samotný příspěvek je také to, zda nám pomůžete rozšířit informace o projektu co největšímu množství lidí.
Prosím, sdílejte na FB, pošlete mail nebo link a společné dílo se nám určitě podaří!
Díky, že jste s námi!
se srdečným pozdravem
Tereza Válková
za Czech Ensemble Baroque
office@ebcz.eu
www.ebcz.eu


GENERÁLKA A PAK PŘEDPREMIÉRA

muzikálu "Zlatá brána otevřená" v naší přechytré budově DNO zakončila společné snažení týmu lidí, vedeného skvělou režisérkou Hankou Mikoláškovou.


Hudba Stephena Sondheima není jednoduchá, věnovali jsme tomu tolik času, až se věřit nechce. Ale David Janošek (člověk-hračička, vymyslel celou scénu a kostýmy) prohlásil, že to byla práce, která je vlastně odměnou a měl pravdu.


Studenti třeťáci makali tvrdě, protože to ani jinak nešlo. Některé písně jsou tak vypečené, až jsem trošku trnula, jestli to vůbec dají. Dali!


Kapela je perfektní!


Je to příběh skladatele a jeho textaře, začíná koncem a postupně se dostává k začátkům, proto postavy mládnou - úkol herecky přetěžký.


Premiéra bude 4. září, zkoušet budeme už v srpnu. Určitě vás pozvu!

SOBOTA BYLA TENTOKRÁT

přeplněná akcemi. Ve Slavkově v zámeckém parku se konal Oldtimer festival a díky Lucce máme i zpravodajství:
Dle informací tam bylo 1049 exponátů a areálem prošlo přes 8000 návštěvníků. Krom toho, tam byla rozlehlá burza všehomožného. Viz. foto. Doprovodná akce byla dobová módní přehlídka s klobouky, ale žel jsem nevyfotila a taky pan muzikant, který hrál (víceméně jako podkres) na housle a trumpetu a zpíval á la Armstrong.
Na poslední fotce je Jirkova závodní Octavia TS!
Tož hezký den!
Lucie


ZATÍMCO LENKA A KATKA

oslavovaly na terase narozeniny, Jirka ještě pracoval v dokončování konstrukce pro skleněnou střechu.


Vnoučátka vytvářela správný průvan.


Toto je Lukášova kůže na ramenou. Nevím, jestli je to k uhodnutí, ale asi v tom je poznat dětská ručička. Je to Toníkova levá.

A tady zase pravá. Lukáš si vzpomněl, že Tonda byl asi namazanej krémem proti spálení.
Během odpoledne jsme s Jirkou ještě stihli zaskočit do Slunečního dvora, kde místní kapela Anitals slavila koncertem 50 let svého trvání.

Měli mohutné nasvětlení v mnoha barvách a blbě se to fotilo.


Tito strýci nám kdysi hráli na rozlúčkovém večírku v deváté třídě.

V NEDĚLI SE POSTUPNĚ VYTRATILI

Kiki, Vincent a Petr, přijela pro ně Katka, která mezitím byla doma hlídat kočku Sinu, aby zdárně porodila. Zatím ale nic.


A Jirka vydržel u dřeva až do večera a konstrukce je vlastně skoro hotová. Gratulace!


Dada a spol.