Náhradní toulavé
(prázdninové prase)

Tak pěkně jsem to měl vymyšlené, všechno do sebe krásně zapadalo. Roušovna se těšila na ozdravnej pobyt v Čuhálkách (tak ona říká slavnému lázeňskému městu Luhačovice). Byla tam už loni a byla z toho až nekriticky unešená. Protáhla kostru, zhubla maličko, chlastala místní kolonádní vodičky, skoro nekašlala. Ale její těšení zabila koronakrize. Pak se vše zase uvolnilo, tak si pobyt narychlo koupila. Měla odjet vlakem v neděli. Abych si byl jistej, že odjela, koupil jsem si lístek na stejnej vlak a sedadlo vedle. Jen do Kolína, dál ať si jede sama. No a já pak vyrazím důstojným během staříka směr Kutná Hora. Jen směr. Je to pěkná stezka místy podél Labe. Na mapě vypadá sympaticky. Mým poločasním cílem měla být obec Kobylnice, kde si kamarád se ženou vybudovali KoloBistro. Trasa do bistra měla mít něco málo přes 18 kiláčků, takže pivo a nějakou dobrotu by to určitě vyžadovalo. Já jsem jim slíbil, že k nim zaběhnu už dřív, ale furt mi to nevycházelo. No a jak jsem byl v tom plánování, to se mi stává často, tak jsem si myslel, že po pivu budu mít zas dost síly a odhodlání a poběžím dál. Mé trasy bývají plánované s unikovými konci. To jsou místa, kde se na běžení můžu vysrat a sednout na nějakej vlak nebo autobus a někam popojet, nebo domů. Většinou ale z jakési tvrdohlavé umanutosti ty záchranný místečka ignoruju a držím se plánu. Na tu neděli jsem to asi tak trošku přehnal, protože cíl měl být až v Přelouči. Za prvé to znělo hezky, za druhé to byla hodně drzá výzva, protože to mělo mít dohromady asi 43 kiláčků. Úplně jsem cejtil takový to ultrachvění. Otázkou je, jestli bych na to měl, to nějak kulhavě zaběhnout, ale dokud nezkusíš, nevíš. Byl tam ještě jeden motivační bod, trasa totiž vedla přes vesničku Zdechovice asi na 28. kiláku. A to si myslím, že by byla vesnice vhodná pro můj stav po těch 28 kilometrech. Říkal jsem si, och jak vtipné, že se vyfotím u cedule zpocenej a smradlavej a skoro zdechlej. Do Přelouče bych měl ještě 16 kiláčků. Takže tak.
V pátek mi Roušovna řekla, že začíná mít rýmičku, což je u ní typický jev, když chystáme nějakou cestu. Je v tom přímo velmistr. Loni třeba kvůli podobný sračce nemohla jet se mnou na expedici "Podél té Mže", mrzelo nás to oba. Když se v sobotu ráno probudila, už věděla s jistotou, že zájezd musí pustit. A pojištěný storno nemá. Je to blbý, ale jsou to jen prachy. Místo nedělního ultra jsem s ní zůstal doma. V sobotu jsem menší oklikou přes skoro Úvaly zaběhl koupit do Lidla předraženej, ryze českej, obyčejnej květák. Květák bez příběhu. A pak s hendikepem na zádech lesem zase domů. Dobrý a příjemný běženíčko, ale žádný ultra. A to jsem si ho tak moc chtěl zkusit po dlouhé době. V neděli jsem si byl zaběhat taky, ale...

... našel jsem jen na chodníku balíček státní pomoci pro OSVČáře, dohodáře i pro malé a střední podniky. Jó v koblihách, předsedo, to on je dobrej. Ne, nelituju ani sebe ani toho, že jsem si ten nedělní dlouhej běh nezkusil. Prostě to tak mělo být. Místo toho, abysme po sobě pár dní smutnili, jsme spolu doma. A protože jsem měl v hlavě zahnízděný, že vám o tom svým běhu něco napíšu a nafotím, nevěděl jsem, o čem bych měl v praseti psát. To trochu kecám, je toho hodně, co jsem ještě neprozradil. Dozvěděli jsme se, že v sobotu nad ránem ve spánku odešla babička Ráčková. Krásnej odchod, i když smrt bejvá vždycky smutná. Chtěl jsem najít nějakou její fotku, tak jsem se vrhl po hlavě do bezednýho archívu, fotku jsem nenašel, ale vyskočilo na mě pár fotek ze Soulu v Jižní Korei. Tak jsem si řekl, že tohle prase bude takovej malej úskok stranou. Konečně, je to přece jen neseriózní internetí týdeník, tak proč ne, že jo.

Vždycky, když jsme ještě jezdívali za Helčou a vňoučátkama do Austrálie, mívali jsme mezipřistání v Soulu. Při cestě tam to bylo jen na pár hodin, které jsme protrpěli na letišti. Olina se natáhla na čtyři židličky a usnula jak špalek a já ji hlídal a tašky taky.

Při cestě zpět to bylo o něco zajímavější, protože to bylo s noclehem v nějakým velmi solidním hotelu, a tudíž volnej večer na toulání a volný dopoledne na toulání.

Naprali jsme se krevetama a vyrazili do blízké čínské čtvrti. Byl krásnej vlahej večer, žádný zabijácký vedro. Toulali jsme se nazdařbůh. Olina sice měla trošku obavy, že co když zabloudíme, ale uvěřila mým kecům, že se ztratit nemůžeme.

Zpoza rohu na nás vyjukla Maruška. Ono v Soulu a v celé Jižní Korei je to s náboženstvím docela v pohodě, žádný velký problémy. Teda píšu o době před deseti lety, tak kdoví.

Byl téměř úplněk. Rybář na střeše se celému městu chlubil, jak velikánskou rybu dneska ulovil.

Když se čínskej bůh srandy potká s americkou kokakolou. Uprostřed čínské čtvrti to něžně tepalo, restaurace lákaly turisty do útrob, ale nám plavaly v břichu krevety, tak jsme hravě odolávali.

Je tu veselo příjemně přátelsky. Holky vyráží na noční tah.

Ti bohatší bydlí vyloženě luxusně.

Cigára, pantofle a deset minut spánku.

Čínský žrádlo bez pálivejch paprik si asi nikdo představit nedovede. Jak zpívá kapela Sto zvířat Belkův text "...čínský jídlo zaštěká..." Ano, i tohle je čínskej jídelníček. Ale pes bez pálivejch paprik???

Zatoulali jsme se do jakýhosi místního čínskýho Central parku a Roušovna opatrně začala loudit, že už bysme mohli zase zpátky na hotel. "Pokud ho najdeme," poznamenala. Ušklíbl jsem se, ale nic neřekl. Ale protože jsem poslušnej kluk, vzali jsme to pomaličku zpátky na hotel.

Výhled na Soul byl hezkej.

Jakási umělá tráva se nás pokusila zmást, ale já jsem šel na jistotu.

Čím dál pustější uličky Olinu příliš neuklidňovaly.

Jak v nějakým Kurosawovým filmu.

Jdeš a najednou hromada kamení. Na co asi? Že by na pouliční nepokoje?

Když se ti znelíbí čínská žaba, uřízneš ji.

Úzký zabordelený uličky.

Divný domy.

Olina má obavy, já si jsem jistej. A protože už Olinu nechci dýl napínat, prozradil jsem jí, že jsem si poblíž hotelu vybral vysokej barák, na jehož střeše svítila červená hvězda a podle tý hvězdy se teď mílovými kroky blížíme k tomu našemu hotelu. Olina se na mě podívala s neskrývaným údivem. Ne, nebyl to obdiv. Nebyl důvod k obdivu. Lakonicky, tak jak to umí jen ona, mi sdělila krásný tajemství. Všude kolem nás na vysokejch panelákách svítily červený hvězdy. Napočítal jsem jich asi 7, každou jinde. A byli jsme v prdeli. Teda nebyli, ještě byla možnost si vzít taxi, ale nebylo to potřeba, protože po několika prudkých a zmatených změnách směru mezi rudejma hvězdama Olina poznala nějakou budovu, a pak už jsme fakt do hotelu došli. Od té doby mi Olina v oblasti správných směrů nevěří a já se jí nedivím. Do hotelu jsme dorazili docela uondaní. Ale stejně to za to stálo.

V tom luxusním hotelu na nás čekalo překvapení, které z nás udělalo Kromaňonce. Psal se rok 2010, čili dost dlouho od dob socialistických, takže jsme si mysleli, že už víme všechno. Jenže tenhle hajzl nás dostal dálkovým ovládáním.

Je to docela prdel sedět na vyhřívaným prkýnku a přemejšlet, co se stane, když nějaký tlačítko zmáčkneš. Kdo ví, jestli nějaká kombinace nespustí režim, že ti hajzl nakope prdel, místo aby ti ji utřel a umyl a osušil mladým holoubátkem nebo nepelichavým zajícem. Jo, a splachování nebylo vůbec slyšet. Vstaneš a v hajzlu nic. Normální regulérní nesmradlavé nic.

Ráno bylo ještě pár hodin času, ale Olina po včerejší zkušenosti odmítla opustit prostor hotelu. Prej, běž si kam chceš, třeba do prdele, ale v 11 odjíždí autobus na letiště a já tu na tebe čekat nebudu, klidně odletím sama. Tak jsem vyrazil sám.

Uklidňoval jsem se tím, že je den a rudé hvězdy jsou vypnuté, tak snad zase nezabloudím.

Šel jsem tentokrát na druhou stranu, než byla čtvrť čínská.

Hlídal jsem si souřadnice, a kdybych měl pytel s moukou, raději bych po včerejšku trousil.

Když ale to toulání je tak dobrodružně uklidňující.

Zatímco Olina si ležela ve voňavých peřinách a četla knížku, já jsem nakukoval do dílen, zdravil se s lidma a nasával atmošku.

Opuštěný holínky s pořádným vysavačem.

Lepší bydleníčko.

I divný vchody.

Soul je sympatickej, rád bych si sem někdy zajel na víc dní a fakt bezcílně se tu ztrácel.

Ztrácet se, to už přece od včerejška umím. Je však pravda, že si pořád kontroluju čas na hodinkách. Asi bych nechtěl, aby mi Olina uletěla a mě tu nechala. Mou vlastní blbostí.

Další křesťanskej svatostánek.

Elektroinstalace jako v Americe nebo Sýrii. Na tohle tu jsou šílený prasata. Naši revizáci by tu hrůzou natáhli brka.

Aspoň jsem na usmířenou Olině vyfotil nějakou kytku. Kdyby šla se mnou, už by ji ohryzávala a schovávala oplégry do kufru, aby se to pokusila implementovat doma do své zahrádky.

Tudyma asi ne.

Začínám se ztrácet. Ale jen tak napravitelně, furt za sebou trousím tu pomyslnou mouku Hanse Christiana Andersena.

Najednou kolem mě velkou rychlostí projeli lovci barelů. Lov byl evidentně úspěšnej.

Asi bych mě začít pomýšlet na návrat do hotelu. Mám ale dvě možnosti, jednu teoretickou, kratší a nejistou, jít stále dále a správně na křižovatkách zahýbat. A nebo se potupně vracet po mouce. To je o dost delší, ale jisté a furt to ještě stihnu doběhnout.

Zvítězila zvědavost, co bude za dalším rohem. Bába s růžovým kolem. To za ten další roh stálo.

Za dalším rohem na mě smutně čumí pes v kleci. A obchod zavřenej. Divný.

Tenhle kopec jsem tu nečekal, ale nedá se nic dělat, teď už to vzdát nemůžu. Zrychlil jsem a kopec vyběhl.

Jestli mě čeká tahle budoucnost, protože jsem zase zabloudil, tak nic moc teda.

Tentokrát byl můj odhad souřadnic téměř bezchybnej, kolem tohodle kostela jsem ráno profrčel. Brambory v řádku, souřadnice "sou" správně.

Hlídač hromady papíru čeká na Godota. Teď už to je brnkačka, jsem o dvě ulice vejš, než ranní lajna.

Převelice jsem se snažil vcítit do duše umělce, ale cítím, že jsem se nevcítil. Napadá mě pořád to samý.

Pak jsem se nechal na památku vyfotit starým roztřeseným lokálním dědkem mezi dvěma dřevěnejma tygrama a v pohodě jsem doběhl do hotelu. Olina už byla sbalená a číhala u dveří. Za dvacet minut odjíždí autobus na letiště a čeká nás devítihodinovej let do Prahy. Na letiště jedinýho našeho pořádnýho pana prezidenta.

podpis



Z dob, kdy jsem si myslel, že bych mohl být kovbojem v manšestrákách.
Za mnou si moje sestry Dana a Alena drží kozu v náručí. Asistují nám malí hajní Dana a Vlastík.
Úplně vzadu je sudeťáckej barák soudruha K. - předsedy Národního výboru. (Tátův diák)


Kdo jinej než slavnej řečník Babiš:„Jak vznikl ten seznam? No ten seznam vznikl tak, že jsme oslovili, všechny resorty to daly, všechny naše státní organizační, hejtmani, oslovili jsme primátory, a kdo nám to nahlásil, tak jsme to tam dali, a samozřejmě já jsem rád, že jednotliví ti účastníci s tím pracují."

NEDÁVNO BYLI NA TERASE MALÍ

Cackové - Toník a Johanka. Měla jsem v ruce foťák a oni strašně chtěli něco vyfotit. Toník se rozhodl, že vyfotí mě a jelikož to docela trefil, dávám tentokrát do prasete i sama sebe.

Johanka nejdřív chtěla, abych fotila ji a zaujala speciální pózu.

Pak chtěla fotit sama a asi z pěti snímků jí jeden vyšel docela dobře!

Pak si vybrala ještě měsíček zahradní a takhle mně ho naservírovala.


S výsledkem byla spokojená!

V NEDĚLI JSME SE VYDALI NA OPOŽDĚNOU
gratulaci, Kiara totiž oslavila svoje první kulatiny. Letošní rok se nám v CKK sešlo kulatin nějak moc...
Hned při startu se ukázalo prázdné kolo a tak pan Klement provedl rychlou výměnu.


Měli jsme sraz na Kraví hoře.

Vincent se okamžitě ujal odmontování Kiařina dárku a předal se slovy: Na, tady to máš!

Kiki byla spokojená s výběrem Lega - přiznávám, že jsme dostali tip od rodičů a byli jsme rádi.


V Drakenu jsme si dali pivko a děti řádily na psím hřišti.


Oslavenkyně si to docela užívala, já jsem trochu trnula při pohledu na pejsky bez náhubků. Asi by tam děti chodit neměly, ale narozeniny jsou možná docela pochopitelná výjimka.
Majitelé pejsků se tvářili naštěstí přívětivě.
Jirka pak svezl Kiki na dvojkole a Vincent se těšil, že se na něj taky dostane.


Nakonec se tam vešli oba a působili docela rozruch.


Lidí tam bylo hodně, přišli se podívat na obří zeměkouli, která vyšla malinko šišatá.


Kdoví, možná je to tak i ve skutečnosti.
Při cestě domů jsme se stavili ve vyhlášené hospodě U Bláhovky.

Už tam nepůjdem. Pivo předražený, nic moc, známe lepší místa!

JARDA ŠŤASTNÝ S JIRKOU UPRAVOVALI
a míchali nahrávku jazzového koncertu z Blanska. Jirka si vyfotil Jarečka, jak prožívá mix.


Ty korálkovité obloučky jsou jeho dílo, měl z toho veliké radovanec.
A ještě přikládám plakát, zdokumentovaný taktéž panem Jiřím pomocí jeho chytrého telefonu:


V hospodě Ponava v Lužánkách mají zajímavější piva (už jsem je jednou chválila, že nabízejí i Genius noci!), rozhodně příznivější ceny než U Bláhovky a ještě ke všemu tam občas můžete natrefit na skvělou muziku. Tož vzhůru do Lužánek, je tam příjemně!

Dada a spol.

Přátelé,
ráda bych vás pozvala na ojedinělý koncert, který tentokrát nebude v obvyklých prostorách, ale bude se odehrávat přímo venku v lese. Dostanete pouze adresu GPS k parkování a zbytek cesty dojdete pěšky. Není to ale bojová hra, jak by se mohlo zdát a ani se nikde neztratíte.
Chceme, aby lidé ještě více přilnuli k přírodě a zároveň měli možnost zažít něco zvláštního. Pro konání koncertu jsem vybrala opravdu krásné místo nedotknutého lesa.
Filosofii celé akce vysvětlujeme na našich stránkách.
Můžete vše pojmout jako výlet autem nebo na kole, ale i pěšky a po skončení zamířit do lomnického pivovaru. Nemusím určitě říkat, že příroda Podhorácka je díky dešti ještě krásnější než obvykle.
Šiřte vše mezi přáteli, abychom měli pocit, že to, co děláme má smysl.

Milí přátelé,
dovolím si sdílet pozvánku na dva příměstské tábory, které pořádáme v srpnu v Brně na pobočce našeho muzea pro děti ve věku 6-10 a 11-15 let.
Bližší informace s programem jednotlivých dnů najdete v příloze nebo na https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/akce-pro-navstevniky/pro-rodice-s-detmi/
Za případné další šíření pozvánky budeme moc rády.
Otevíráme lipový ateliér a příběhy z Knihy knih
Rádi bychom vaše děti pozvali na příměstské tábory, které se budou konat v srpnu na brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
V termínu 3. 8. - 7. 8. 2020 připravujeme pod tajemným názvem Diamantová brána a devět tisíc rajských stromů tábor pro děti ve věku 6 - 10 let zaměřený na pohádky a legendy (nejen) židovské kultury. Inspiraci na tvorbu vlastní knihy budeme hledat v příbězích z Tóry, v bajkách o zvířatech, u Ondřeje Sekory či v jidiš písničkách na papírovém divadle. Aby nám oči od stránek úplně nepřecházely, vyměníme občas prostory vzdělávacího sálu za zoologickou zahradu, parky a hřiště v okolí i expozice Moravského zemského muzea.
V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 se mladým tvůrcům ve věku 11-15 let otevře Ateliér v lipové aleji, který nabídne každý den jeden umělecký příběh s moravskými kořeny a vlastní kreativní práci s ním sladěnou. Čeká nás široké umělecké rozkročení od architektury, přes výtvarnou tvorbu až po módní návrhářství. Mimo ateliér se vypravíme tvořit do ulic Masarykovy čtvrti, zahrady Vily Stiassni či prostějovského muzea. Na závěr týdne přijde na program prohlídka skutečné galerie, jakož i vernisáž ze všech nejlepší, totiž vlastní.
Mgr. Barbora Dočkalová
Židovské muzeum v Praze
Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno
Tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
+420 530 317 651
+420 776 761 275

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína


Milí přátelé, pojízdní i nepojízdní pocestní,
tetina Barbora Pavlišová rozjíždí cestovní kancelář, která už s úspěchem fungovala nějaký čas ve zkušebním provozu.
Jelikož jest dcerou stréca Pavliša, zakladatele Patafyzické cestovní kanceláře, můžeme s jistotou očekávat, že na jejích zájezdech se účastníci nudit nebudou.
Předkládám tedy její dopis k uvážení, třeba vás inspiruje a zkusíte nějakou z nabídek využít.
Krásné dny přeje
Dada Klementová a spol.
Máte-li náladu, čtěte úryvek z jejího dopisu:
Pokouším rozjet naplno cestovku. Naplánovala jsem několik výletů po české krajině.
Ráda bych vzhledem ke krizi naplnila všechny busy, a tak posílám nabídky.
Letos paradoxně vznikla šance navštívit ta nejfrekventovanější místa bez davů jako je Praha a Český Krumlov. Tam bych nikdy autobus nevypravila, protože davy nemám ráda. Letos je ale situace nanejvýš příznivá.
Mnozí v Krumlově už byli, ale troufnu si říct, že bez turistů to bude jedinečný zážitek, který se už nenaskytne v dalších letech. Přidala jsem ale do programu ještě dvě rarity, a to přírodně krajinářský park v Nových Hradech + hrad a klášter a zejména poutní místo Římov, moje oblíbená destinace.
Vím, že chválit se je hříšné, ale jako průvodce vůbec nejsem marná. Zájezd není naplněný i proto, že někteří si raději blokují termín pro případné náhrady svých zahraničních zájezdů.
Chtěla jsem tě poprosit, zda by nebylo možné poslat někomu, koho by to mohlo zajímat.
V příloze je souhrn zájezdů a podrobný plakát na Český Krumlov. Doporučím se taky podívat na můj blog, kde se najdou i příjemné tipy na výlety.
https://www.terrai.cz/zajezdy
Bara

Vážení příznivci Divadla Aldente,
Neváhejte! Ctíme aktuální bezpečnostní opatření, proto máme na všechna představení omezenou kapacitu.
Začínáme zkoušet Zlatý kolovrat z Kytice J. K. Erbena, na inscenaci budeme intenzivně pracovat na letním soustředění v Lechovicích, kam vás zveme na premiéru a tři reprízy s možností přespání do druhého dne. Zapište si do diářů:
Středa 12. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Pátek 14. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Sobota 15. 8 ve 21:00, fara Lechovice
Neděle 16. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Těšíme se na vás.
Za Divadlo Aldente
Vendula Kacetlová