MANIFEST SKULPTURY DYJE
(OSUD STROMU)

Zatím se mi za 22 let existence tohoto neseriózního týdeníku asi nestalo, abych musel vydat zvláštní vydání. I když zrovna zvláštní vydání mi bylo na kolportérech z dobovejch filmů to nejvíc tajemný. Ale vezměme to popořádku, stejně se v tom WWWprase vyzná.
Když jsem odlétal do Andalusie, tak mi zazvonil mobil, kterej jsem se zrovna chystal přepnout do leteckýho režimu. Volal mi Lubo Kristek a informoval mě o happeningu ve Vranově. Mám to štěstí, tu výsadu, že fotívám na jeho akcích často. Jenže tentokrát to fakt nejde. Jsem z toho trochu smutnej. Je to takovej ten pocit z blbýho vtipu o staré tchyni a novým autě. Těším se do Andalusie a mám rád happeningy Lubo Kristka. Tuhle akci jsem prostě musel odpískat. Ale mám své zvědy, kteří mě o celé akci nakonec informovali. Poslali mi i odkaz na video z performance a přístup k fotografiím, které nafotil Martin Musil a taky mám svolení je na praseti použít. Tím se dostávám konečně k tomu zvláštnímu vydání. Celej týden jsem si připravoval koncepci, které fotky z Andalusie použiju a jaké popisky k nim dám v 18. vydání WWWiditelnýho prasete. Ale Sevilla počká. Musí počkat, protože tu jde o umění a o svobodu a základní principy slušnýho chování. Když slyším, jak krásně o mé zemi mluví její prezident v Číně, že je to prý jen vzteklý červený kousek uvnitř Evropy, jak hnusně se chová ministr kultury vlády obviněnýho premiéra k zavedeným kulurním institucím, s jakou arogancí dosazují tyto atrapy jiné trapné atrapy bez zkušeností a znalostí na prestižní místa, nezbývá mi, než se ozvat.
Protože v případě Vranova nad Dyjí jde ve své podstatě o to samé. Komouši už zvedají hlavičky a chystají se klovat svými odpornými zobáky a škodit tak, jak je jim to vlastní. Město Vranov nad Dyjí bylo před lety poctěno umístěním skulptury Dyje-Osud stromu autora Lubo Kristka. V soše se ukrývá silný příběh. Krásné místo bylo sochou doplněno i o mystiku. Vranov navštěvovaly "hordy" turistů ze všech koutů světa a nenavštěvovaly jen hrad nad řekou, ale i tuto krásnou sochu. No a protože jak jsem psal již výše, doba se posunula a prasárny lži a podrazy i čapí hnízda začínají vítězit nad pravdou i láskou i krásou i...
Doba nadějí skončila a nastupuje, když to napíšu mile, hloupost. Neměl bych být tak milý, jde o principy. Boj začal. Místo kolem sochy po letech harmonického soužití vedení města vybavilo trapně tuctovými prolejzačkami. Místo ztratilo glanc a socha dostávala slušný kapky i od dětí, které samozřejmě a za dohledu rodičů i prarodičů považovaly sochu za jednu ze zábavních atrakcí, stejně jako koně na pružině. Vedení města dalo hned v prvních minutách najevo, že o žádné kompromisy nestojí... Mohl bych o tom psát hodiny a hodiny a odkazovat se na zdroje veřejně dostupné, ale raději si o tom smutném příběhu přečtěte zde. Je to tam všecko hezky napsané fialové na černém.
A víte co? Paní místostarostka Vranova paní dokotorka Horná plive na návštěvníky jejího města. Ne obrazně!!! Vona fakt normálně na lidi fluše!! Ti kdo tam byli fyzicky to viděli na vlastní oči! Pro ostatní krátké video.

Je naší povinností, abychom tuhle zemi předali děckám v morálně přijatelným stavu a pokud možno hezkou. Jako první krok by měla ta plivající dáma okamžitě odstoupit ze své funkce a nebýt na očích veřejnosti!
Zde je párf fotek Martina Musila:Kažý manifest by měl končit nějakým výkřikem, takže:

Nenechme si srát na hlavu a plivat do ksichtů
námi
volenými mocipány!!!

podpis


Miloš Zeman o vlastní zemi v Číně:
"Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, a to je země, která je proti Huawei."


Semafor slaví letos 60 let a paní Olga Sommerová se chystá natočit film o Jiřím Suchém. Takový projekt ráda podpořím, Jiří Suchý byl vždycky svůj, ať se okolo nás dělo cokoliv. Jeho poetika nás od začátku oslovovala a provází doposud. Slyší na ni mladí - to se mně potvrzuje každým rokem, když jim přináším úpravy semaforských písní. Věřím, že si tento pán a jeho tvorba takovou poctu zaslouží. Pokud jste na tom podobně, přidejte se na hithitu:
https://www.hithit.com/cs/project/5393/jiri-suchy-dokumentarni-film/contributors
Fotka z podzimu 2010 - pan Suchý zpíval v Dělňáku na Jamborové mimo jiné i s našimi studentkami písničku "Tento týden v pátek". Všechny tyto slečny už můžete vidět v nejrůznějších představeních v Brně a v Praze, toto letí!

Dada a spol.


Dozvuky DERNISÁŽE 2019

Novinky na mé cestě s knihami

Přátelé,
neustále se něco nového děje a chystá - nejen pro vás ale i pro vaše ratolesti. Už se otevírají výtvarné dětské dílny na léto, na které se děti už můžou hlásit a zároveň je ještě pár posledních míst na některé jarní dílny pro dospělé (pro děti je na jaře ještě možnost nahlásit se po roce na Cameru obscuru do krásné vily Tugendhat!). Také poslední dvě místa na opravdu jedinečnou zážitkovou dílnu v Rumunsku s Jindrou Štreitem. A mnoho dalších akcí v Komoře! Tak tedy vybírejte, ptejte se a hlaste se. Budeme rádi.

Srdečně,
Gabriela Kolčavová

SO-NE 11.5-19.5.2019
Šumice, Rumunsko: Příběhy současného Banátu vol. IV
Opravdu ojedinělá příležitost - zážitková fotografická dílna s Jindřichem Štreitem na výjimečném místě!
Letos !ROK KNIHY! Více viz příloha.

TŘI STŘEDEČNÍ VEČERY 22.5./29.5/5.6. 2019
KOMORA Brno: VYVOLÁVÁNÍ FILMU/ ZVĚTŠOVÁNÍ I/ ZVĚTŠOVÁNÍ II
Pro nadšence analogové fotografie, kteří se chtějí naučit vyvolat si vlastní film, udělat si z něj svoje první zvětšeniny a naučit se další pokročilé printérské možnosti jako např. práci s multigradačními filtry, techniku nadržování a vykrývání aj.
Více na https://www.facebook.com/fotokomora/.

5.8. - 9.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření a mnoho dalšího. Úžasnou výhodou Lužánek je možnost často pracovat venku a využívat přímo i lužánecký park.
Cena: 2100Kč

12.8. - 16.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
SVČ LUŽÁNKY
TVŮRČÍ TÝDEN PRO DĚTI S FOTOGRAFIÍ
I letos je v nabídce dětská výtvarná dílna, která neopomene výtvarné možnosti kresby,malby atd., ale zároveň se zaměří především na práci s fotografickým obrazem, fototechnikami a dalšími světlocitlivými možnostmi tvoření.
2100Kč

19.8. - 23.8. 2019
PO - PÁ VŽDY 10.00 - 16.00
ZUŠ BOSKOVICE
VÝTVARNÝ TÝDEN PRO DĚTI
Nové nápady pro další ročník již tradiční dílny určené pro všechny děti, které rády tvoří. Jako každý rok se ponoříme do malování, kreslení, grafiky, práce s papírem, trojrozměrného tvoření, fotografie a mnoho dalšího. Co nám počasí dovolí, budeme pracovat venku.
Cena: 2100Kč

Pokud byste rádi nedostávali tento informační email o tvůrčích dílnách, prosím napište na tuto adresu email s předmětem ODHLÁSIT.

KURZ TVOŘIVÉHO “NICNEDĚLÁNÍ“
5.8.-10.8. a  21.8.-25.8. 2019 www.podsaumburkem Rajnochovice

Motto : “Stát se může cokoliv-něco se stát musí“/ P.Brook/

Filosofií kurzu je překvapení a síla okamžiku. Nenásilná a zábavná forma objevování skrytých možností. Je vhodný pro uchazeče o studium na divadelních školách, divadelníky i zájemce jiných profesí, všechny kdo si chtějí rozšířit obzory, či spojit odpočinek s kreativní „prací“. Kurz je esencí různých metod a mých dlouholetých hereckých, režijních a pedagogických zkušeností. Podrobné informace o ceně a průběhu na  hukalka55@gmail.com
www.janajanekova


Jana Janěková

V NEDĚLI 12. 5. MÍŘÍME DO PRAHY ZAHRÁT

si naposledy představení ZÍTRA TO SPUSTÍME!
Hrajeme v Disku, podrobnější informace najdete tady:
https://www.divadlodisk.cz/zitra-to-spustime
Opatrně se těším, má se přijít podívat i pan Jiří Suchý, jak tvrdí pan režisér. Uvidíme.
Kdo bydlíte v Praze, neváhejte a zkuste si obstarat vstupenky, nebudete litovat.
Při posledním představení v Brně jsem si i tajně poplakala u závěrečné písně Jiřího Bulise "Svět patří vám"...
KDYŽ U NÁS BYLA
vnoučátka v sobotu, Vincent se zajímal o housle. Jirka je dostal jednou od našich potomků a zatím důstojně visí, fungují spíš jako dekorace.


Třeba se na ně někdy někdo něco naučí.
Děti navštívily Cacčí domácnost.

Johanka je podnikavá holčička. Tady kynula z horní postele, která je cca 2 metry nad zemí. To byla ještě dobře naložená, ale když pak sjela Lence do náruče a praštila se přitom do hlavy, tvářila se podstatně míň optimisticky.
Holčičky řešily panenky.


Vincent je spíš sólista.
Tonda něco vysvětluje na žebříku, odkud právě Johanka občas provádí padání na různý způsob.


Jo, právě sem!
V BRNĚ POMALU KONČÍ LETOŠNÍ JAZZ FEST A JEHO POŘADATELÉ
by zasloužili metál. Začínali z ničeho, skoro si to už ani neumím vybavit, ale Vilém Spilka a jeho kamarádi dokázali během 17 ročníků přivézt do Brna neuvěřitelné množství zajímavé muziky.
Tentokrát jsme (jako určitě i pár jiných nepozorných lidí) naletěli na jméno Avishai Cohen. Koupili jsme si lístky a vzápětí zjistili, že to není TEN Avishai, co už byl v Brně snad třikrát, ale trumpetista jmenující se úplně stejně. A je to moc dobře, že jsme se chytili!
V divadle Husa na provázku byla parádní atmosféra a stréc Beránek Dalecký přispěl jako vždy zasvěceným slovem.


Norský trumpeťák Didrik Ingvaldsen propojil české a norské muzikanty a vytvořil skladby okořeněné sborem. Výsledkem byl zajímavý úlet, žádné přesné harmonie, spíš barvy a tvorba na pódiu. Bavilo nás to!


Pan Avishai Cohen nás ohromil a jeho kolegové v kvartetu taky.


Bylo mně blbý fotit, protože to asi není podporováno a tak mám jen pro připomínku dva obrázky.
Začneme pátrat po jeho nahrávkách, je to zase další rozměr, který nás láká, veliká síla!


PONDĚLNÍ OSLAVA 120. NAROZENIN DUKE ELLINGTONA
se vydařila náramně. Lidi úplně zaplnili Hadivadlo,


Cotatcha Orchestra pak připravený prostor a už to jelo.

Jan Beránek Dalecký nás prováděl celým koncertem tak, že si vlastně připravil malou přednášku doplněnou hudebními čísly. Vyšlo to nádherně!
Většinu Ellingtonových skladeb zaranžoval pro bigband kontrabasista Vincenc Kummer a dvěma aranžemi přispěl klavírista Martin Konvička. Stréc Ruda Zavadil by z toho měl (a on určitě tam nahoře měl!) veliké jazzové radovanec.
Užila jsem si i výběr skladeb, protože se vedle "profláknutých" válů objevily i lahůdky méně známé. Pan Kotača přizval ke spolupráci zpěvačku Géraldine Schnyder ze Švýcarska.


Pro nás úplně neznámá dáma s podivným jménem, zpívala ale tak skvěle, že bych ji hned pouštěla našim studentům jako zářný příklad jazzové vokální interpretace...
Jojo, byl to svátek, jedna z nejvydařenějších narozeninových oslav! Naštěstí byl u toho i rozhlas, koncert je zaznamenán včetně průvodního slova a tak někdy brzy snad nastane možnost zprostředkovaného zážitku přes Vltavu... Uvidíme, dáme vědět!

.