Narozeninovej mejdan
(u JaJ)

Jíťa a Jirka vymysleli, že bysme mohli u nich na domečku oslavit v úzkým kruhu rodinným Olininy i moje narozky. Výbornej nápad. Tak jsme všechny upozornili, co se chystá. Vypadalo to na velkou akci, dokonce tak velkou, že by bylo potřeba oslovit i pár stanů na přespání, ale postupně se vše redukovalo, stejně jako třeba při vaření omáčky. Nejčastějším důvodem absence bylo strašlivý vedro a vzdálenost. Reportáž z akce vytlačila další pokračování z expedice PPP, jehož pokračování bude zase v čísle 33.

V pátek večer jsme se s Olinou vypravili jako první k JaJ na domeček na Brdsko. Večer se předvedl v málo uvěřitelnejch barvách. Musel jsem si to vyfotit do své série balkonovek, i když u JaJ žádnej balkon není.

Jirka má v obýváku v nádobě naložený nějaký obilí, protože se chystá pěstovat houby podle chytrejch knih. Kromě obilí v tom budou hrát roli i autokláv, sádra a kdoví jaké další ingredience a nářadí. Vypadá to, že to bude docela náročnej koníček.

K snídani nám Jirka udělal vaječný obláčky - jedli jsme to poprvé v životě a bylo to výborný.
V sobotu dopoledne dorazili kladeňáci, zábava se rozjíždí.

O pár hodin později přijíždí i Bibi odkudsi z Ústecka_nad_Labecka. Má krásný náušnice a dobře dorostlý vlasy, protože byla na začátku prázdnin naboso.

Jsou lidi, kterejm sluší i kraťasy na hlavě. A pak ti druzí.

Helča přivezla Bibi z Málagy krásný šatečky, akorát se budou muset trochu upravit.

Chystá se večerní oslava s překvapením, tak jsme vyhnaní z domečku, ať se jdeme projít a nevracíme se moc brzo. Bibi a Boris šli s náma. Dlouho se neviděli a musí si toho hodně říct.

Půlka měsíce už začíná svítit na budoucí oslavu, kde je druhá půlka, to se přesně neví. Možná by věděli vědecky fundovaní placatéři.

Krajina brdská je přívětivá.

Slunko pomalu zapadá.

Vracíme se do domečku jen co noha nohu mine, abysme přišli pozdě a Jíťa a spol. měli dost času na přípravu překvápka.

Mejdan začíná. DJ Tom z Kladna se ujímá slova. Vím, že je v tom dobrej, už jsem ho jednou v této roli zažil v Lysé nad Labem, když slavil narozky Tomáš Tengler.

Možná to bude znít úplně blbě a možná mi to nebudete věřit, ale já jsem si vždycky přál, aby na nějaké mé oslavě (připomínám, že patřím mezi chronické neslaviče) visela ze šňůry ta oslavenecká čísýlka. Ta metalíza i ten použitej font. Je to dokonale ulítlej objekt.

Vpravo Olina, vlevo já. Po pár kalíšcích kořalky by se to dalo číst jako deset a ne sedmdesát.

Jíťa se připravuje k úvodnímu slovu. Je v přípravách a realizaci takovejch akcí výborná.

Olina zírá. Na rozdíl ode mě to na ní je vidět, já se umím přetvařovat. Ale zíral jsem taky.

Tomáš připravil hudební překvapení.

Jojo, je to tak. A příští rok to bude o dva roky víc.

Oslavná píseň je čtyřhlasá na melodii hudby z filmů Vinnetou.... Vehnalo mi to slzy do očí a měl jsem co dělat, abych je zas zatlačil zpátky. Musím se teď a tady přiznat, že jako jedenáctiletej kluk jsem vinnetouovky zbožňoval a Vinnetou byl můj hrdina. Olinin hrdina byl a je Old Shatterhand. Po zhlédnutí filmu Vinnetou, kterej promítali v Ostružné v Kultůráku, děsně tam vrzaly židle, jsem si z prkna vyřezal opakovačku značky Winchester a ozdobil si ji cvočkama. Na pažbě jsem měl vycvočkováno velké dvojité W. Z obou stran pažby. Když to viděl můj děda Josef, tak místo aby mě pochválil za to, jak jsem šikovnej, mě sprdnul, že jsem znehodnotil půlku krabičky cvočků na opravu bot. Podotýkám, že nikdo z naší rodiny nikdy boty neopravoval a ta půlka zrezavělých cvočků je stále ve stodole na chalupě na trámu v té samé bakelitové krabičce. Třeba dědovi křivdím a vadilo mu jen to, že to V mám špatně dvojitý, což je hrubka a navíc zbytečně veliká spotřeba cvočků. Ne, nechtěl jsem dvojitým W propagovat střelné zbraně, ale jednoduchým Rudého gentlemana.

Olinu text oslavného Vinnetou_songu pobavil. K slzám ji to nedohnalo.

Sekce mužskejch hlasů.

Sekce hlasů holčičích.

Pak jsme s Olinou svorně svejma kovidem upravenejma plícema sfoukli pár svíček na nápaditým dortu.

Sfouk se povedl.

Jirka měl za úkol všecko natočit na video.

Slavnostní přípitek proseccem.

Předávání dárků.

Jíťa přináší oblíbené prosecco.

Květináč s vlnou pro Olinu.

Jíťa má dietu, takže žádný víno ani pivo nemůže. Připravila si svůj banánovej koktejl. Povšimněte si prosím, jak elegantně využila popínavé rostliny pro zakomponování kovovýho brčka.

Popíjíme víno, žereme malý rajčata a povídáme si kraviny. Na to jsme jako rodina vybavení velmi zdatně. Myslím si, že umíme řešit ty nejzajímavější hovadiny.

Když už byla tma, zapálil Jirka oheň v ohništi a začal připravovat sumečky koupené v blízkým rybářství. Párkrát jsme u místních rybářů byli. Je to tam parádní a nabídka ryb je veliká. Živý i mražený. A mají tu ten nejlepší rybí salát na světě. Zatím jsem lepší ještě nejedl.

Sumečci a pečená cukina* byli výborní.
*I na název cukina/cuketa došlo a dlouho jsme to řešili.

Výzdoba podle Jitky.

Je tři hodiny ráno a my ještě nespíme. Zvláště na Olinu je to výkon neskutečnej.

No a protože jsme už, jak i čísla na šňůrách prozradila, ve věku, kdy je příliš rozmařilé spát dlouho, vstáváme po sedmé, ale jsme jediní. Mlaďoši spali vesele dál. Kočičky Václavka a Čága už taky dávno nespí a netrpělivě nakukujou do francouzskejch oken, co je to za bordel, že ještě nikdo není vzhůru, že se s nima nikdo nemazlí. Trochu je to rozčiluje, tak se Václavka za trest prochází po stole a vyvaluje na ubruse, i když ví, že to má zakázaný. Je to msta za to, že páníčci spí příliš dlouho. Jen Olina a já máme u nich plusový body.

Poslední oběd, teda jako tenhle víkend, jinak doufám, že jich bude ještě hodně.

Tahle nás viděla a vyfotila Helča.


Opravujeme s Tomášem Jitush fusakle. Jíťa opravuje chmel.

Dana, která moc chtěla přijet, ale odvolala to kvůli vedru, mi napsala na WhatsApp, abych nás všechny vyfotil, aby se mohla podívat, jak nám to sluší a kolik nás bylo. Příprava společnýho fota je velmi sofistikovanej úkol. Jsem trénovanej z každoroční společné rodinné fotky v Křižánkách, takže takovouto komorní partičku jsme zvládli docela rychle. Jen stativ byl lehce surrealistickej. Nevyfotil jsem vám ho, ale popíšu:

Stativ= Dřevěná židle+kovová trojnožka+plechovka Olio Giovanni+čtyři malé bílé kachličky+notná dávka štěstí, že se to nezhroutilo.
Bylo to krásný a děkujeme za parádní oslavu!!!

podpisTibor

Babiš požaduje, aby policie izolovala protestující, že narušují meeting... 10 sekund po tom, co těm protestujícím explicitně řekl „můžete křičet, kolik chcete“.
Svým stoupencům říká „koukejte na ně... hlavně si jich nevšímejte“.

DO MINULÉ ZPRÁVY O VÝLETĚ DO DĚČÍNA
ZBÝVÁ DODAT

ještě fota z chytrého telefonu pana Jiřího.
Když mě s Kiki a Vincentem vysadil poblíž muzea, kde byla výstava o Harry Potterovi,
vrátil se na zámek, kde mají (skoro na půdě) muzeum hodin.


Zřejmě tam moc lidí nechodí, poněvadž tam byl úplně sám...


Asi si to v klidu docela užil.


A třeba jednou vytvoří vlastní hodinový stroj.

PRÁZDNINY UBÝVAJÍ NĚJAK RYCHLE A UŽ SE ZAČÍNÁ RÝSOVAT
program na podzimní měsíce.
Naše nejbližší akce bude 9. září v 19:00 v Lomnici u Tišnova, přímo v synagoze!
Dovolím si doprovodit na piáno Musicu da Camera, dirigovat nebude nikdo jiný, než Martin Franze. Ještě pořád platí, že tento rok má 100. výročí narození Jan Skácel, takže opět máte možnost slyšet jeho texty, které se mně podařilo zhudebnit.
V synagoze by to mohlo vyznít hezky a tak se opatrně těším.
Kromě svých písní budu mít tu čest doprovodit ještě písně Martina Jakubíčka na texty Jakuba Demla.

Po koncertě určitě nastane možnost posezení v Geniu noci, pokud budete mít chuť na skvělé pivečko!

Dada a spol.

Milí přátelé a kamarádi, zvu vás na akci, kterou už mám nějakou dobu v hlavě, ale teprve nedávno myšlenka dozrála a může se uskutečnit. Vše najdete zde v emailu i s krátkým osvětlením, které je dle mého třeba. Pro jistotu připojuji i mapku místa, kde se akce koná, abyste se případně neztratili. No.... a kdyby pršelo, tak vše bude jinak.... a budu to vymýšlet až když na to dojde. V každém případě se uvidíme ....

Rádi bychom vás nebo vaše kolegy pozvali na další z workshopů, které pořádáme u nás v Lomnici. tentokrát je jiného zaměření, a to na tanec. Pozvali jsme tanečnici a choreografku Carli Jefferson, která působí i v rámci ČR zejména pro Městské divadlo Brno, anebo divadlo Karlín Praha, a mluví dobře česky. Pokud myslíte, že by mohl být workshop zajímavý pro někoho z vašich kolegů, budeme rádi za přenesení této pozvánky. Rádi bychom rozšířili možnosti vzdělávání i v jiné oblasti než je pěvecká. Workshop je vhodný i pro menší účastníky, již máme některé přihlášené. Pro Carli Jefferson je velmi zajímavé pracovat s tak různorodou skupinou. Výhodou bude jistě i vzájemná atmosféra důvěry, která na workshopech u nás panuje. To nahrává vzájemné tvůrčí atmosféře. https://www.lsdlomnice.cz/workshopy https://www.facebook.com/events/1225604394851546

Dům umění města Brna ožije v srpnu novými výstavami


JAN AMBRŮZ
17. 8. - 30. 10.

kurátorka: Marika Svobodová

Po delší odmlce se k výstavní činnosti vrací Jan Ambrůz, významný představitel současného nefigurativního sochařství a vedoucí ateliéru Sochařství 2 na Fakultě výtvarných umění při VUT. Výstava v horním patře Domu umění představí jeho nejnovější tvorbu nejen z oblasti sochařství, ale i z oblasti videa. Opominuty nezůstanou ani některé autorovi starší projekty, jako například rozsáhlý komunitní projekt jinákrajina.

 


JAROSLAV PULICAR
17. 8. - 30. 10.

kurátor: Tomáš Pospěch

Výstava v Galerii Jaroslava Krále bude ohlédnutím za více než čtyřicet let vznikajícím dílem momentního fotografa Jaroslava Pulicara, který patří mezi nejvýraznější současné dokumentaristy a za své dílo obdržel v loňském roce cenu Osobnost roku Asociace profesionálních fotografů.

 


BRNO ART OPEN 2022

Osmý ročník bienále umění ve veřejném prostoru Brno Art Open 2022 se v měsíci srpnu dostává do své finální fáze. Instalace, které tentokrát spojuje inspirace objevy Johanna Gregora Mendela, budou v ulicích města k vidění do neděle 28. srpna. Symbolické rozloučení s přehlídkou proběhne o den dříve, v sobotu 27. srpna od 16 hodin, při poslední komentované procházce s kurátory Milanem Kreuzziegerem a Milanem Mikuláštíkem. Na procházku jsou stále ještě volné vstupenky v předprodeji v síti smsticket.

 

Vážení géniové,
jistě už s přicházejícím oteplením cítíte tu svíravou žízeň, kterou bezpečně zažene pouze řádně vychlazené pivo. Mohly by vám přijít vhod informace, kde všude se s námi můžete potkat a naše pivo ochutnat. Není nad to napojit tělo i duši!
25 / 6 / Mini Gastro Fest v Tišnově První ročník v příjemném prostředí MěKS Tišnov - trochu to v Tišnově rozproudíme, když tu máme tolik pivovarů ;)
3 / 7 / Letní sborová dílna v Lomnici - jazzový koncert na zámku
5 / 7 / Letní sborová dílna v Lomnici - vystoupení účastníků na zámku V rámci LSD budou probíhat tyto dva koncerty pro veřejnost - my k tomu budeme na zámku čepovat pivo - na zámku, který se otevírá jen výjimečně. Pokud byste si snad také chtěli zazpívat, určitě ještě budou nějaká volná místa na www.lsdlomnice.cz
16 / 7 / Pivní festival v Rosicích Spousta piva, jídla, muziky a zase piva ;)
5 / 8 / Železo v Železném Kováři u piva a muziky - to je vždycky sranda. Návštěvníci také hlasují o nejoblíbenější pivovar, což jsme zatím vždycky byli my. Asi by se mělo přestat soutěžit.

Pivnice jede
Asi si po takovém výčtu akcí říkáte, jestli vůbec můžete zajít jen tak v klídku na pivo do naší pivnice. Můžete! Děláme co můžeme, abychom byli všude a pivnice je tedy otevřená stále každý víkend od pátku do neděle. Na čepu vždy 4 druhy našich piv a něco drobného k snědku. V parném létě doporučuji zejména osvěžující Orange Pepper Weizen nebo v největším vedru náš lehký Summer Aler 8%. Ale nebojte, klasika zůstává - Hořká desítka i Ovesný ležák. Pomáhají nám naše milé kamarádky z Ukrajiny, kterým dáváme všechna dýška, aby si trochu přilepšily.
Pomoc by se však hodila
Přece jen je nás občas trochu málo... Jak píši na našem Facebooku: "Pojď se s námi kamarádit, trochu u toho pracovat a trochu u toho i vydělat. Jde o osvěžující brigádu max. jeden den v týdnu (PÁ 16:00-22:00, SO nebo NE 13:00-22:00). Naučíš se toho spoustu o pivu, vyzkoušíš si, jaké to je dělat v malé vesnické hospůdce v tvůrčím prostředí rodinného pivovaru. Zkušeností netřeba, stačí mít trochu fištrón, nadšení, a umět komunikovat s lidmi. Taky to chce poctivost a čistotu, bez toho to nejde. Jo a jsme HATE FREE podnik, takže žádný rasismus, xenofobie, homofobie, závist - lidem se snažíme pomáhat, ne je kritizovat. Takových lidí, co mezi nás zapadnou, je určitě spousta, že? Jsi to Ty? Nebo někoho takového znáš? Pomůžeš nám alespoň sdílením? Dík, jsi geniální 🥰 " Zájemci prosím pište na mail: jana.pavlisova@geniusnoci.cz nebo ještě lépe rovnou zavolejte: 605 165 058
Chci doplnit DREAM TEAM pivnice
Malý úspěch naší oblíbené desítky
V březnu jsme se zúčastnili Jarní ceny českých sládků. Nemáme ambice obíhat soutěže, a tak ani naše piva nejsou vařena tak, aby přesně zapadala do "soutěžních kategorií". Jediné pivo, které nijak nevybočuje, je naše Hořká desítka. A tak jsme ji zkusili přihlásit do soutěže, kde se nakonec ve velké konkurenci umístila na druhém místě nejlepších výčepních piv. Nám moc chutná, tak máme radost, že nejsme sami 😇
Krásné a klidné léto
A to už moji milí musí být pro dnešek vše, protože tento mail píšu střídavě už tři dny a (ano, mezitím se mi vymazaly neuložené změny) a a a už musím běžet tlačit zase pivo do pivnice. Proč tlačit? To vám povím někdy příště. Na korektury není čas, kdo najde chybu a nechá si to pro sebe, má u mě pivo 😜 Moc se na vás těšíme, ať už to bude kdekoliv.
Mějte se geniálně! Genius noci Jana Pavlišová a zbytek celé famílie