San Francisco
(má láska)

Teď, jak je tak trochu nerozum cestovat po světě a objevovat další mutace kovida, se často toulám ve svým fotoarchívu a zjišťuju, že i tohle cestování má něco do sebe. A mnohdy ještě o dost víc, než původní fyzická návštěva. Zvlášť když uplyne víc let od nějaké cesty. Hlava je jeden velkej raplhaus, kterej se snažíme maskovat, aby o nás nikdo neříkal, že jsme pošahaní. Dovede vykouzlit pozměněnej pohled na události již uplynulé a prožité.
San Francisco mě uchvátilo hned na první dobrou. Celý město je prosáklý zvláštním kouzlem mnohavrstvýho života na ulicích. V každé SF čtvrti je to trochu jiný a zároveň i dobře promíchaný. SF mi připomíná geniálně namíchanej ovocnej koktejl. Samozřejmě, že se do koktejlu dostalo i nahnilý ovoce a to z nápoje dělá tak trochu dobrodružnej příběh. Dobrodružnej v tom smyslu, že nikdo neví, jestli se po napití neposere.
Celý to brouzdání po časech minulejch prostřednictvím archivu mě baví čím dál víc a rozhodl jsem se, že se s váma o svoje pocity podělím. Nehledejte v obrázcích nějakou posloupnost, jsou to jen momentky vyzobávané z krabice plné roztrhanejch poznámek.

Zvu vás na ochutnávku svých časem zkroucených vzpomínek na San Francisco.

SF je město počmáranejch ploch a popracovanejch stěn. Sprejeři tu jsou velmi aktivní i akční. Bránit se jim je blbost, nemůžete vyhrát, ale některý triky jsou docela úspěšný. Můžete si na svou zeď vytvořit nebo nechat vytvořit svůj vlastní výtvor. Tak ochráníte svou zeď před sprejery, protože patří k dobrým mravům nelézt si do zelí. Pravda je, že mnohdy může být vaše snaha ještě blbější než výtvor talentovanýho profisprejera.

Kdybyste se chtěli ožrat svobodnou Kubou - Cuba libre, je tu jedna hospoda, která vám to umožní. Nabízí i jiný chlasty, třeba doopravdickej kubánskej rum, žádnej tuzemák. Ale taky vás na zdi varujou, že by to s váma mohlo dopadnout až na zem. Na jedný zdi byly pověšený i bílý myšky a pavouci. Nebo že by se mi to zdálo?

Kdo bydlí pod kopcem Twin Peaks, má to domů z bazárku s vinylovejma gramodeskama dost do kopce.

Ptáci na nařízení serou. Můžou si to dovolit, když k pohybu nepotřebujou benzín.

Roušovna a její sdílené bicepsy.

Na jednom z piérů je zaparkovaný veliký množství všelijakejch plavidel. Dokonce i děsně dlouhá neponořená ponorka. Jsou tu lodi válečný i s plachtama. Tenhle chlapík mě pobavil tím, že normálně odkudsi přišel a s naprostou samozřejmostí začal odvazovat tu největší loď, jakoby se chystal jet po nákupech domů.

Na tom pieru kromě lodí byla i obrovská hala, původně asi opravna lodí, kde vystavovali všelijaký hrací automaty a hračky, měřiče síly, kulečníky, fotbálky, hrací strojky, točící se do zblbnutí dřevěná gymnastka na hrazdě... Většina atrakcí byla funkční.

Nevím, jak se jmenuje tenhle hokej správně. V ruce máš dřevěný razítko a tím se snažíš třískat do kulaté placky a trefit branku soupeře. My jsme něco podobnýho hrávali na základce s desetníkama a cvrnkali jsme tříkorunou.

SF je měkce promíchané lidma za vodou i těma bez domova. Zdá se mi, že jsou k sobě všechny party docela ohleduplný. Ale můžu se mýlit. Podle zpráv od jiných se to prý v SF hodně zhoršilo a je to prej teď skoro nejhorší město v Americe. Nechce se mi tomu věřit.

Krabičkový "diety" tu jsou hodně oblíbený. Ne, není to žádná dieta, ale na každým rohu tu můžete vidět mraky lidí, jak se krmí z krabiček. Bejvá dobrým zvykem, že to, co nedojíš, odložíš na okraj lavičky, nebo na dekl od odpadkáče, protože už určitě někde za bukem číhá hladovej, kterej si to rád dojí. A ani on to pak nevyhodí, ale nabídne rackům. Rackové jsou hajzlové a místo aby projevili vděčnost, tak se pak drze vrhají na tvý žrádlo dřív, než dojíš. Mně takhle v Sydney sežral racek půlku oběda dřív, než jsem si stihl zastrčit kapesník zpět do kapsy.

Jídlo v krabičkách je až kultovní záležitost. Krabičkoví lidé.

V hospodách to je útulnější, ale i o hodně dražší.

Abbey Road.

Skoro čtyři a furt ještě nemáme hlad. Divný.

Jak je vidět, profylaktické práce se tu moc nedodržujou, takže kolovej parník se pomaličku stává parníkem půlkolovým.

Do věznice Alcatraz jsme se moc nehrnuli. Jasně, mohli bysme si to finančně dovolit, ale shodli jsme se s Roušovnou, že nás to vlastně tak moc nezajímá.

Pacholík. Poprvé v životě jsem se s pacholíkem setkal jako malej kluk v jedné verneovce. Asi si nevzpomenu přesně, ale myslím, že to byla knížka Matyáš Sandorf, nový hrabě Monte Christo: V přístavu se objevil silák, kterej lanem přes pacholíka udržel obrovskou loď, aby nenabourala do nějaké jiné lodi. Vlastně si z toho skoro nic nepamatuju, jen to, že lano měl omotaný kolem pacholíka. Nebo pacholete? Silák se jmenoval asi Matifou a pachole byla vlastně stará hlaveň děla.

Za lampou se krčí druhej nejvyšší barák San Francisca. Transamerica Pyramid je 260 metrů vysoká a má 48 pater. Stavební práce podle projektu Williama Pereiry začaly v roce 1969 a budovu dostavěli v roce 1972. Náklady na výstavbu byly směšných 32 miliónů dolarů.

Nebo třebas ti rackové. Dokážou posrat okno stejně bravurně jako naše vlaštovky. Nalítnou na okno, na poslední chvíli to vyberou a otevřou kloaku. Zvuk ptačího hovna dopadajícího na skleněnou tabulku je impozantní a mezinárodní.

Osamělost prvočísel. V SF je spousta míst, kde se můžete cejtit sami, i když kolem tepe lidstvo.

Kola jsou tu daleko víc používaná než v Praze nebo v Brně.

Stavebně je San Francisco jedno obrovský puzzle. Tisíce stylů.

V jedné hrbaté ulici bylo několik prodejních malejch galerií, kde prodávali obrazy všech úrovní. Kdo namaloval tenhle pěknej obraz se mi nepodařilo zjistit ani tenkrát ani teď.

Kočičky poblíž Golden Gate Bridge.

I Mýho oblíbenýho Dalího tu nabízeli k prodeji taky.

Jednou z největších atrakcí SF, tedy kromě toho profláklýho červenýho mostu, je jejich dřevěná kabelospřežka. Tou jsme ale nejeli, protože nás odrazovala hejna jízdy chtivých.

Sanfranciská šalina začíná nebo končí skoro u moře. Odtud se vydrápe na hodně prudkej kopec, aby se sešinula k Market street a jela zase zpátky. Na téhle trase jezdí možná jen dvě soupravy. No teda soupravy, je to jeden dřevěnej vozejk. První kabelovka v SF je z roku 1887, říká se jí California street line.

Tahle fronta je na šalinu Powel Hyde line. Začala jezdit v roce 1888.

Všechny tři kabelový šalinový linky se musí vydrápat na kopec Nob Hill. Kromě názvu kopce je to i snobská čtvrť, kterou si postavili železniční baroni známí jako Velká čtyřka. Je odtud vidět na celý město, ulice jsou kurevsky prudký, baráky často nápadně honosný a je tu i velké množství hodně nabobskejch a drahejch hospod.

Můžete si tu na konečné koupit u stánkaře namalovanej obrázek GGB zabalenej do igelitu.

Údržbář kabelové šaliny na otočce.

Šťastná majitelka lístku na Powel - Mason cable line.

Tahle partička se už do šaliny nedostane. Ani my ne, ani to nezkoušíme. Jdeme pěšky.

Nebo jsme si mohli pronajmout takový prdítko.

Nebo šlohnout nějaký zaparkovaný.

Ale je to fakt krpál jako kráva.

Když jdete nahoru, namůžete si achilovky. Auta tu běžně jezdí na jedničku. Vlastně pardon, v Americe moc ručních řazení není. Amerika je zemí automatů.

Jsme v půlce Nob Hillu

Jedna z odboček je i slavná Lombard street. Ale to je spíš jen takový pozlátko. Seběhl jsem si to dolů i vyběhl nahoru, vyfotil pár usměvavejch řidičů. Ale usměvavej řidič tady v SF není žádná rarita. Na rozdíl od nás Čechů, se tu usmívají skoro všichni. Ale nebojte se, je to určitě provokace.

Usmívat se je prostě americká povinnost. Usmívat se a tasit.

Ta třetí kabelovka vede kolmo na ty dvě Powelky, kříží se zase na vrcholku (s)Nob Hillu.

Místo aby dával bacha na zatáčky, usmívá se a mává.

A bacha, i v honosných čtvrtích je elektrifikace nebetyčně příšerná.

Vstup do některejch baráků je komplikovanej.

Že to je snobská čtvrť prozrazujou i garáže.

Je tu tak prudko, že když vystupujete z auta, musíte si dát majzla na kabelku, protože když ji necháte na sedadle, tak se vám vykutálí a uteče až na křižovatku, vysypou se rtěnky a drobný. Je to pak vopruz. Tak pozor!

Konečně jsme se vydrápali na vrchol a pomalu se spouštíme k Market Street.

Hydranti jsou v SF dost důležití. Hodně baráků je ze dřeva, tak aby měli hasiči vodu co nejblíž. Jednou jsme viděli zdálky, jak v Haight-Ashbury hoří dřevěnej barák. Byly to fofry, uhašeno rychle, ale pohled nehezkej.

Transamerica Pyramid z jinýho úhlu.

Z Nob Hill je vidět moře ze všech stran. Skoro.

Po schodech k Hiltonu.

Tenkrát před lety tu byla sada barevnejch srdcí. Myslím, že to byla jen dočasná výstava v exteriéru, ale můžu se mýlit, což se mi stává často.

Procházíme čtvrtí s luxusními obchody.

A končíme na naší oblíbené, téměř už domácké Market Street. Market Street pomáhá v orientaci.

Kola jsou tu děsně oblíbenej dopravní prostředek. Určitě se tu i krade, tak jako jinde v metropolích, ale přesto mi připadá, že trochu míň, protože spousta cyklistů si dojede, kam potřebuje, odloží kolo, zamkne dámským zámečkem, odloží helmu na řídítka a na celej den jde třeba do školy. Několikrát jsem se o tom přesvědčil, když jsme měli sraz s Honzou. Dojel z Google na kole, ale po městě jsme se spolu toulali pěšky. Pak si kolo zase našel a jel dom a my jsme jeli nějakou z tramvají.

Tramvaje na Market Street nejsou očíslovaný, ale opísmenovaný. Domů nám z Market Street jezdila tramvaj N a nebo F.

Jízda šalinou se dá využít všelijak. Já to neodsuzuju, dělám to taky a Roušovna jakbysmet. Je spousta lidí, kteří se moderní elektronické doby hrozí. Mně přijdou srandovní a směšní. Třeba Ondřej Neff často hartusí, jak jsme kvůli elektronice v prdeli, ale přitom ty krabičky používá taky, protože by ani nemohl dneska fotit.
To je pro dnešek všecko. Uvidím, jestli bude nějaké pokračování mých drobných objevů z archívu z města, který mi k srdci přirostlo.

podpis


Moje milá Roušovno, díky, žes mě za těch 46 let nevyhodila nikdy z baráku.
Jojo, slyším i tu tvou nahlas nevyslovenou poznámku: "a vice versa".

Odspoda zleva: Martin, Dana, Ivan, Alena a já. Možná 1965.


Odstupující Babiš: "Nikdo nepočítal, že přijde zase tato vlna."

COVID NÁM PONĚKUD PROČISTIL
kalendář, o ostatní se postarala strana a vláda. Pořád je čemu se divit...
Klementí covidárium se snad zdárně chýli ke konci, pan Jiří bude doma ještě do Mikuláše a já se dozvím výsledek zítra u doktorky.
Ani jsme se nenudili. Sice se zpožděním, ale přece, rozjíždíme znovuvydání CD písní Jiřího Bulise "Hosté na zemi". Natočili jsme ho v roce 1998, Hadivadlo tenkrát vydalo 580 kusů a postupem času cédéčko zmizelo ze světa. Málokdo ze zúčastněných herců a muzikantů ho vlastní. Někteří je zapůjčili přátelům, kteří je nevrátili, jiní je založili - to byl i náš případ... Naštěstí jen na dva týdny, včera jsem ho naštěstí našla na místě, kde bych to nečekala.
Vzpomínáme na to, jak jsme v Hadivadle hrávali představení Proklatec. Zážitků byla hromada, scházeli jsme se rádi a fakt nás to bavilo. Byla to hodinka krásné muziky, vtipů, a situací, kterou jsme si užívali my i diváci. To představení pokaždé uteklo tak rychle...
V roce 1999 podle Proklatce napsal Arnošt Goldflam s Ivou Volánkovou scénář pro televizi a režisér Karel Fuksa podle něj natočil televizní film "Café Proklatec". Ta historická událost se konala v Zemanově kavárně (dřív U Sedláčků) na Josefské ulici. Věděla jsem, že tam tenkrát někdo fotil a rozjela jsem pátrání. Nikdo si fotografa nepamatoval, ani pan režisér. Ten si jen vzpomněl, že dostal fotky a nám je pak rozdal. Zapátrala jsem ve svědomí, protože se mně něco pletlo, že i já jsem si tehdy odnesla nějaký fotky domů. Začala jsem hledat a ejhle - hned v první sloze s fotkama 13x18, vzorně uložené, barevné, opatřené razítky!
Autorem fotografií byl Jef Kratochvíl a taky jeho syn Tino! Jef už bohužel nežije, ale na Tina mně pomohl sehnat kontakt Petr Štěpán. Tino je totiž po svém otci dvorním fotografem Městského divadla Brno!
Zavolala jsem mu, ukázalo se, že je to příjemný a vstřícný člověk. Udělal mně radost, protože fotky dovolil použít s tím, že uveřejníme jméno autorů - to ráda činím! Dokonce slíbil, že zkusí najít negativy...
A tak mně Jerka naskenoval výběr z toho, co jsem doma objevila.

Takhle jsme s Beránkem tvořili kavárenskou kapelu, měli jsme slušivé fraky - stejně jako na představení. Hm, je to už víc, než 20 let...


Pepa Polášek a Míňa Chmelařová, u stolu sedí ještě Maruna Ludvíková. Všichni se od té doby proslavili v kabaretu Na stojáka a taky v Komediografu. Pepa navíc dostal roli postupně
v několika filmech, což jsme mu všichni moc přáli.

Arnošt Goldflam s Jánem Sedalem - tak se drží hósla!

Tři hlavní hvězdy Proklatce, dřív zmíněné Míňa a Maruna, ta třetí je Iva Volánková, ta později přijala zpět svoje jméno za svobodna - Klestilová. Fčil funguje v Praze, někdy na začátku 21. století ji přetáhli do Národního jako dramaturgyni.
Snad se nám to CD podaří vydat do vánoc. Když ne, bude později. Stejně je to trvalka.
Teď jsme si to s Jirkou párkrát pouštěli a zjišťujeme, že si za tím stojíme, všichni.
A Jiří Bulis se zase o trošičku víc zviditelní, zaslouží si to.
Škoda, že z tohoto světa odešel tak brzo.

JE TO DIVNÁ DOBA - ODCHÁZÍ NĚJAK
PODEZŘELE MOC

kamarádů. Teď nedávno mě zaskočila zpráva o Liborovi Olšanovi. Kamarád, kolega z JAMU, skvělej šermíř, herec, choreograf, člověk... Měli jsme ho rádi. Ještě nedávno jsme se spolu smáli v kabinetě. I studentům je smutno, těm současným i těm bývalým.
Jako naschvál nemůžu najít ani jednu fotku.

Dada a spol.

Galerie Aviatik
Zvu Vás na pel mel výstavu obrazů, keramiky, skla , kovaných věcí i drobností jako jsou čaje, čokolády, šperky, kalendáře atd.
Protože doba je taková jaká je, tak prosím sledujte aktuální vládní nařízení. Dnes platí - potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid 19 - během minulého půl roku.
Snad se uvidíme. p

Krásný den všem,
příští víkend proběhne dlouze očekávaný koncert a workshop dánské muzikoterapeutky Signe Maria Lindstrom. Její práce i hudba je velmi inspirativní.
Na workshop jsou nyní 3 místa. Kapacita je 14 osob. Podmínky pro pořádání akcí jsou zřejmé. Pokud nemáte očkování či potvrzení o prodělaném covidu napište nám. V den workshopu bude také pro všechny nezbytný ranní antigenní samotest..
Za případné sdílení děkuji.
https://themuzy.cz/workshop-signe-maria/
https://fb.me/e/1SHjsPFTH
Hezký den
Pavlína Mariánková

haredim
UNIKÁTNÍ FOTOGRAFICKÁ PUBLIKACE