Oblíbený čundr na Chinamans Beach.
(kdoví pokolikáté)

Je sobota, děti nejdou do školy, venku je docela hezky, tak jsem se rozhodli vyrazit opět, kdoví pokolikáté již naši oblíbenou Chinamans beach. Ale nejedeme tam autem, jen kousíček k majáku a zbytek pěšinkou, krásnou krajinkou. Tuhle cestičku máme všichni rádi a kdybych tu bydlel, tak bych tudy běhával velmi často.

Vybrat nejmíň dodrbaný kecky a vyrazit

Zase ten Shakespeare. Bobík ji má rád, ale mezi nimi trčí mříž. Mondekové a Kapuleti

Cesta do města.

Docela divoká pěšinka.

Pěkné výhledy. Nebejt těch zastřiženejch klečí, skoro Krkonoše. Jo a ten oceán vlevo, to by se taky muselo vyretušovat.

Austrálie je ve výhledech velkorysá. Všecko je veliký a do hloubky a do nedohledna.

A těch zajímavejch zvířátek, co tu žije. Tohle je držkoun australský.

Obkladači se to učí roky v učilištích, ale stejně je ta příroda dycky strčí do kapsy.

Vypadá to skoro černobíle, ale není v tom žádnej trik, jen zmáčknutí spouště.

Helča letos studuje klobouky a divadelní kostýmy, tak hledá inspiraci kde se dá.

Kalich hořkosti až do dna.

Možná se tu inspiroval nejen Shakespeare, ale i Henrik Ibsen.

Boris je ohromně výkonný horder. Sbírá všecko a sbírá pořád. A pak, když už pod tíhou nalezených předmětů padá na držku zoufale se rozhoduje, co opustí. Jsou to nervy.

Náš kulíšek nese kalíšek a klobouček a hůlčičkou vycházkovou elastickou.

Tam nahoře je malá pěšinka.

Inspirace pro Henryho Moora.

Bobík něco vypráví Beušce a nebo si čuchá, jestli nesmrdí.

Boris vleče své poklady v igelitce, jenže za dva kilometry se taška roztrhne a Borisovy poklady se rozutečou po krajině. Boris usedne a usedavě bude plakat. Bude šíleně nešťastný, ale nakonec to přežije a vezme si jen asi 15 předmětů do rukou a půjde dál.

Zachraňte ptakopyska Willyho. Toho chtěl Boris taky odnést, ale byl pořádně přidělanej k Austrálii.

Bobík řve jako kráva. Něco je v jeho nepořádku, jenže nikdo z nás neví, co.

Tam v popředí už je naše milovaná Chinaman's beach. Místo, které je, tak jako zde Austrálii kdeco, aboridžinsky svaté a nemělo by se odsud nic odnášet. Všichni to chápeme i dodržujeme. Je Boris to sice jakoby chápe, ale nechápe, proč by si neměl něco (nejraději všecko) odnést domů do svýho caby house. Aby to měl hodně blizoučko polštářku a plyšovýho lvíčka a dalších pokladů. Třeba děravé peněženky (ale tu jsem mu nakonec spravil a Boris byl šťastnej)

Možná by se neměly ani ty kamínky přemisťovat, ale strážci tohle neřeší. Hlavně že nic neodejde.

No jo, fakt to normálně stojí. Jen tak.

Bobík v roli Sisyfa, šéfa města Korinth.

Kamenné srdce.

Labyrint světa a ráj srdce.

Plyšové zvířátko.

Ani se nedivím, že jde o mystické aboridžinské místo, samo od sebe se to tu barví po abroidžinsku.

Tohleto za chviličku asi eroze ukrojí a cestičku si budeme muset vyšlapat jinde.


Ani se mi nechce věřit, že tohle je živé.

Strážce pokladu. Bystré očko.

Sukýnka

Všecky tři Béčka (Bea, Boris, Beau) jsou držený trochu u huby, pokud je o sladkosti, což je na jedné straně docela rozumné rozhodnutí, protože cukru je všude víc než dost. A když už se ke sladkýmu dostanou, jsou v sedmém nebi. Dřív to raději všecko hnedka sežrali, ale teď se naučili si toho užívat jako opravdoví cukroví gurmáni. Je nádherné je při té extázi pozorovat.

Bobík už svůj boj vyhrál, už ví, do které kousne prvně.

Pláž plná kamenných srdcí. Smeťák srdeční.

Palma vytvořená malejma krabíkama.

Nebo takovejhle pankáč.

Australské Krkonoše v zimě.

Papoušci jsou šikovní gymnasté. To já jsem kdysi zamlada bejval taky. A nejspíš bych dokázal i tuhle figuru, jen by ty větvičky musely být trošku silnější. Jo a určitě jsem nebyl nikdy takhle barevnej gymnasta.

Mladí ptáci se tu učí žebrat již od prvních nesmělých pláců křídel.

Drzé mládě nakonec neochotně opustilo dveře auta a ve své malé makovici si zapamatovalo, že jsme krkouni. A to je všecko.

bazar


Foto: irskej Honza

  • Stromy fungují jako dokonalá záznamová média minulosti. Z letokruhů lze totiž vyčíst nejen stáří stromu, ale i řadu dalších informací. S touto myšlenkou přišel již Leonardo da Vinci. Za pomoci tzv. dendrochronologie lze za pomoci ročních letokruhů odvodit například proměnlivost klimatu. Informace získávají vědci bez toho, aby museli strom poškodit, či dokonce porazit. Slouží jim k tomu nástroj starý více než 100 let, tzv. švédský inkrementální vzorkovač.
  • Při snaze o co největší efektivitu solárních panelů představili nedávno američtí chemici krystaly důležité sloučeniny, sulfidu germaničitého, které ze všeho nejvíc připomínají květ pivoňky. Podle vědců jde o tvar, který je pro přeměnu energie slunečního záření v elektřinu tím nejvýhodnějším. Klíčem k úspěšnosti tohoto tvaru je výrazné navýšení povrchu, který je k dispozici pro přicházející světlo. Aby jej vytvořil, vzal Linyou Cao z univerzity v Raleighu v Severní Karolíně prášek ze sulfidu germaničitého a odpařil jej. Páry poté kondenzovaly v podobě tenkých plátků o průměru asi 30 nanometrů. Tyto plátky vědci trpělivě skládali, až došli ke tvaru „nanopivoňky“

  • Honza zase odjel
  • Tentokrát do Švýcarska
  • Ve středu přijede z Brna Dana a ve čtvrtek letíme za Honzíkem do Irska!!!!!
  • Už se nemůžeme dočkat.

 

australia


australia


Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Paroubek po úspěšných volbách:
" Já nevím, co by to mělo udělat s mým sebevědomím? V jednom kraji ano, to byl neúspěch. To beru jako svůj neúspěch. Ale důvody toho neúspěchu byly vesměs mimo mě."

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



Zámek Troja
Emil Filla (Ze sbírek GHMP) (do 4. 11. 2012)

DOX Centrum současného umění
Bikiny klub (do 22.10.2012)
Veronika Psotková (* 1981, Opava) je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela FaVU VUT v Brně (2009) a věnuje se zejména figurální tvorbě. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun. Její práce mají dvě paralelní linie, z nichž první je spíš realistická s vlivem klasického sochařství a populární kultury, druhou tvoří sestavy drátěných figur. Její sochy vyzařují senzualitu a ve své realističnosti nebo stylizaci nabízí čtení toho, jak funguje tělesnost a jak ji vnímáme v dnešní době.


Festival Fotograf pronikne do pražských ulic (do 31.10.2012)
Instalace uměleckých děl předních domácích tvůrců na netradičních místech i v alternativních galeriích doplněné o projekce, performance, ale také přednášky či odborná setkání, to vše s jednotícím tématem – současná fotografie reagující na veřejný prostor. Taková bude v úhrnu náplň druhého ročníku Festivalu Fotograf s názvem Mimo formát, který během měsíce října obsadí řadu frekventovaných míst na území Prahy. Podtitul letošního festivalu „Fotografie ve veřejném prostoru“ napovídá, že se zaměří na výstavní či projekční plochy na pomezí vnitřních a vnějších prostorů, jimiž nás na každém kroku obklopuje hlavní česká metropole: objekty pro sebevyjádření vybraných umělců se stanou výlohy, vitríny, poutače, dvory, zahrady, náměstí i nábřeží. Budou pracovat s veřejným prostorem města, kulturními památkami, s výlohami obchodů či nástěnkami, ale proslídí a oživí i polozapomenutá prostranství, aby přinesli nový originální pohled na místa, jež denně míjíme.

GHMP (do 4.11.2012)
Vincenc Vingler - Sochy zvířat.
Výstavu Sochy zvířat Vincence Vinglera, která bude umístěna v Trojském zámku po celou sezonu roku 2012, připravuje GHMP ve spolupráci s autorovou rodinou a řadou galerií. Výstava představí výběr z autorova úctyhodného sochařského díla, jež vznikalo od druhé poloviny 40. let až do posledních dnů umělcova života roku 1981. Vincenc Vingler je zastoupen ve sbírkách plastiky a kresby GHMP a jeho poslední samostatná


Staroměstská radnice, 2. patro (do 4.11.2012)
Herbert Slavík: Dvacet let v Česku
Výstava fotografií Herberta Slavíka zachycuje vznik a hlavní události prvních dvou desetiletí České republiky. Autor se jako dokumentarista dostal v řadě klíčových okamžiků samostatného státu dál či blíž než ostatní, a celá výstava má tak ojedinělý autorský rukopis.


City Tower (do 31.12.2012)
Andy Reiben - obrazy v oblacích
V nejvyšší budově v České republice, kterou je City Tower v Praze na Pankráci představuje ve výšce více jak 100 metrů nad zemí své obrazy výtvarník Andy Reiben. K výstavě v oblacích nad Prahou přizval ještě další umělce z portfolia Buyfeel.


Jízdárna Pražského hradu (do 6.1.2013)
Stanislav Kolíbal - Jiný svět
Výstava Jiný svět, kterou pořádá Správa pražského hradu ve spolupráci s Prinz Prager Gallery a White Gallery, představuje objekty, reliéfy, plastiky, kresby a akvarely významného umělce narozeného v roce 1925.

Rodolfo Ferre Frič a Alberto Vojtěch Frič: Indiánská knížka
Český dědeček-světoběžník a jeho jihoamerický indiánský vnuk se poprvé po sto letech setkávají prostřednictvím této zvláštní knihy a vyprávějí si navzájem své příběhy. Soubor úvah a vzpomínek obou mužů, mytologických vyprávění a komentářů k nim skládá silný osobní příběh a současně dává představu o změnách, které do života jihoamerických indiánů přineslo 20. století. Alberto Vojtěch Frič, legendární cestovatel a kaktusář, který se narodil právě před 130 lety (1882-1944), patřil k největším světovým znalcům indiánských kultur v oblasti Gran Chaka a Mato Grosso. Mezi indiány Čamakoko také našel svou první lásku, z níž se po jeho odjezdu narodila dcera. Její nejstarší syn Rodolfo (1942) po sto letech nalezl v Čechách své dosud nepoznané příbuzné a sepsal "pro poučení lidu naší země" svoje paměti.


Hudebníci z šesti odlišných zemí, v čele s belgickým bubeníkem Stéphanem Gallandem, vydávají desku nazvanou Lobi, což v konžštině znamená současně včera i zítra, což skvěle vystihuje podstatu tohoto alba: hlubokou úctu k historii dávných kultur spojenou s jazzem v neobvykle aktuální symbióze. Na desce kromě Gallanda hrají Magic Malik (flétna, zpět), Petar Ralchev (akordeon), Misirli Ahmet (perkuse) a Tigran Hamasyan (piano).  


  • „Svět je nebezpečné místo. Ne kvůli těm, co dělají zlé věci, ale kvůli těm, co to vidí a nedělají nic.“ (Albert Einstein)
  • Kina:
    23.10. – Aero – Aertěk: Mladá vlna ve filmu (18:00)
    24.10. – Aero – Divoká stvoření jižních krajin (režie: Benh Zeitlin, USA, 2012, 92 min. Drama) (V zapomenuté, ale svérázné komunitě, která sídlí v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa rozsáhlou ochrannou hrází, žije šestiletá Hushpuppy. Maminku už dávno nemá a její milovaný otec Wink je divoch, který je neustále mimo domov, a tak je osamělá Hushpuppy odkázaná na společnost polodivé zvěře. Vnímá přírodu jako křehké spletivo živoucích, dýchajících věcí, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. A když se po bouři zvedne stoletá voda a obklopí jejich město a tatínek naráz onemocní a divoká prehistorická zvířata obživnou a vylezou ze svých zamrzlých hrobů, Hushpuppy zjistí, že přirozený řád všeho, co jí bylo nadevše drahé, se začíná rozpadat. Malá hrdinka se zoufale snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila svého nemocného otce i potápějící se vesnici, nejtěžším úkolem pro ni ovšem bude vůbec přežít nezastavitelnou katastrofu ohromných rozměrů.) (18:00)
    26.10. – Aero – Filmový klub – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min.) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (20:30)
    26.10. – Oko – Hasta la vista! (režie: Geoffrey Enthoven, Bel., 2011, 115 min. Komedie) (Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Hasta la vista! vypráví příběh o lásce, síle přátelství a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. Člověk ovládaný touhou dokáže věci, o kterých netušil, že je může zvládnout. Přitom její naplnění bývá až druhotné.V této road movie je cesta důležitější než její cíl. Film vznikl na motivy skutečného příběhu Asty Philpota a jeho přátel.) (23:15)
    26.10. – Evald – Karel Reisz, ten filmový život (režie: Petra Všelichová, ČR, 2012, 90 min. Dokument) (Dokumentární film o Karlu Reiszovi, vedle Miloše Formana nejslavnějším filmaři českého původu. Film zachycuje zajímavý osobní i pracovní příběh muže, který si odnesl ze svého dětství v Ostravě a Československu vklad pro založení Free Cinema a anglické Nové vlny.) (20:00)
    25.10. – Kino 35 – Hasta la vista! (režie: Geoffrey Enthoven, Bel., 2011, 115 min. Komedie) (Philip, Lars a Jozeph jsou tři mladíci po dvacítce, kteří milují víno a ženy. Jenže jsou stále panicové. Pod záminkou ochutnávání vína se vydají na cestu do Španělska s vidinou prvních sexuálních zážitků. Nic je nemůže zastavit – dokonce ani jejich handicap: jeden je slepý, druhý na vozíku a třetí zcela ochrnutý. Hasta la vista! vypráví příběh o lásce, síle přátelství a chtíči. Příběh o humoru jako jediném prostředku, který pomáhá vyrovnat se s nelehkou situací, o silné touze jako největším hybateli lidské snahy bořit hranice. Člověk ovládaný touhou dokáže věci, o kterých netušil, že je může zvládnout. Přitom její naplnění bývá až druhotné.V této road movie je cesta důležitější než její cíl. Film vznikl na motivy skutečného příběhu Asty Philpota a jeho přátel.) (19:00)
    22.10. – Mat – Lov lososů v Jemenu (režie: Lasse Hallström, VB, 2011, 111 min. Komedie) (Dr. Alfred Jones má mnoho důvodů ke spokojenosti. Přesto má pocit, že mu v životě něco chybí. Nečekaně je požádán, aby se zapojil do bláznivého projektu, jehož cílem je vybudování řeky pro lososy v Jemenu. Fred myšlenku zavrhne jako naprosto nesmyslnou. Projekt však upoutá pozornost několika zasloužilých britských politiků. Napadne je totiž, že by se tak dala odvést pozornost médií od nepříjemností, ke kterým na Středním východě došlo. Vládní soukolí se dává do pohybu. Fred je donucen, aby odsunul svou výzkumnou práci stranou a místo ní začal přemýšlet, jak přepravit deset tisíc lososů na poušť – a přesvědčit je, aby tam plavali. Celý bláznivý projekt se zrodil v hlavě jemenského šejka, zbožného a bohatého muže, jehož láska k lovu lososů a neotřesitelné přesvědčení, že lze vírou dosáhnout nemožného, nakonec Freda nadchnou. Potlačí v sobě všechny logické námitky – i námitky své nesnesitelné ženy. Když se pak setká s šejkovou elegantní a krásnou správkyní majetku, trhlina, která se objevila v jeho pečlivě organizovaném životě, se ještě zvětší. A když se společně vydají na neobyčejnou cestu víry, a rybolovu, nesmělý dr. Jones v sobě objeví zdroj důvěry, lásky a hrdinství, který zaskočí nejen jeho samotného...) (20:30)
    23.10. – Městská knihovna – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (16:00, 19:00)
    24.10. – Ponrepo – Pásmo filmů – Film před sto lety – rok 1912 – VI. (17:30)
    25.10. – Ponrepo – Pásmo filmů – Bienále animace Bratislava 2012 – Mladá slovenská animovaná tvorba (17:30)
    27.10. – Ponrepo – Pásmo filmů – Den světového audiovizuálního dědictví (16:00)
    22.10. – Světozor – Dokumentární pondělí – Autoportrét (režie: Matěj Bobřík, SK, 2011, 45 min. Dokument) + Jaro ano ano ano (režie: Audrey Ginestet, Fr./Jap., 38 min. Dokument) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    22.10. – Agharta – Martin Brunner Trio (21:00)
    23.10. – Agharta – Josef Vejvoda Trio (21:00)
    24.10. – Agharta – Petr Kroutil Band (21:00)
    25.10. – Agharta – Hot Line (21:00)
    27.-28.10. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič (21:00)
    22.10. – Balbínova poetická hospůdka – Radek Tomášek (20:00)
    23.-24.10. – Balbínova poetická hospůdka – Lenk Jaroslav Samson (20:00)
    22.10. – Blues sklep – Bluesbusters (21:00)
    23.10. – Blues sklep – The Wngtips (21:00)
    24.10. – Blues sklep – Mick Wathling Experience (21:00)
    25.10. – Blues sklep – Phil Shoenfelt a Pavel Cingl (21:00)
    26.10. – Blues sklep – Plum Jam (21:00)
    27.10. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    22.10. – Jazz Dock – Robert Balzar Trio (19:00)
    23.10. – Jazz Dock – Václav Koubek (19:00)
    24.10. – Jazz Dock – Sarah & The Adams (22:00)
    25.10. – Jazz Dock – Inner Spaces (22:00)
    26.10. – Jazz Dock – Dave Elitch & Friend (22:30)
    27.10. – Jazz Dock – Son Caliente (22:00)
    22.10. – Jazz klub Ungelt – Lukáš Martínek Private Earthquake (21:15)
    23.10. – Jazz klub Ungelt – Hanelle Blue´s Band (21:15)
    24.10. – Jazz klub Ungelt – Císař Band (21:15)
    25.10. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    26.10. – Jazz klub Ungelt – Blues Bond (21:15)
    27.10. – Jazz klub Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
    22.10. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    23.10. – Jazzboat – Eva Emingerová Quartet (20:30)
    24.10. – Jazzboat – Elena Sonenshine & Jocose Jazz (20:30)
    25.10. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    26.10. – Jazzboat – Petra Ernyei Quartet (20:30)
    27.10. – Jazzboat – Julius Baroš Quartet (20:30)
    22.10. – Reduta – Veronika Vítová Crew (21:30)
    23.10. – Reduta – Super Trio Wuh (21:30)
    24.10. – Reduta – Petra Vlková Band (21:30)
    25.10. – Reduta – Metropolitan Jazz Band (21:30)
    26.10. – Reduta – Prague big band(21:30)
    27.10. – Reduta – Senior Dixieland (21:30)
    23.10. – Stará pekárna, Brno – Phishbacher Bros (20:00)
    24.10. – Stará pekárna, Brno – Animal Farm (20:00)
    25.10. – Stará pekárna, Brno – Trio de Janeiro (20:00)
    26.10. – Stará pekárna, Brno – Hrana (20:00)
  • Kluby - cizina:
    24.-26.10. – Blue Note Tokyo, Japonsko – The Manhattan Transfer (19:00, 21:30)
    23.-28.10. – Blue Note New York, USA – Jimmy Heath (20:00, 22:30)
    25.10. – Twins Jazz, Washington, USA – Capital City Voices (20:00, 22:00)
    26.10. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Steve Smith & Vital Information (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    23.-24.10. – Alfred ve dvoře – V pasti těla (Společenský horor.) (20:00)
    27.-28.10. – Alfred ve dvoře – Super-natural (19:30)
    22.10. – Divadlo Ponec – Tantehorse: S/He Is Nancy Joe (Narodil jsem se jako holka.) (20:00)
    24.10. – Divadlo Ponec – VIP (VIP je prostor pro diváka zvědavého na netradiční formy tance.) (20:00)
  • Festivaly tance a experimentálního divadla:
    26.10.-3.11. – 4+4 dny v pohybu, 17. mezinárodní festival současného umění, Praha (info: http://www.ctyridny.cz)
  • Divadla:
    23.10. – Divadlo ABC – Kate Atkinsonová: Ostatní světy (Hra o touze po lásce, o osamělosti a svobodě, které mohou být požehnáním stejně jako prokletím. Historička těsně na prahu středních let si splní svůj sen a koupí si starý dům. Dům s duší a s minulostí, která není zdaleka tak mrtvá, jak by se zdálo. Začátek nového života je příležitostí k účtování s matkou, nevlastní sestrou, otcem, s minulostí, tou vlastní i tou, která se skrývá v minulosti domu. Současný ženský úděl je konfrontován s historií, která ho určila. Příběh viktoriánských žen, jejichž životy ničila podřízenost, závislost a ortodoxní lpění na rodině, a které tolik bojovaly za svobodu a rovnoprávnost, se střetává s těmi, které to s rovnoprávností a svobodou přehnaly tak dokonale, že ztratily úplně schopnost žít v páru.) (19:00)
    26.10. – Divadlo Disk – PREMIÉRASvěcení jara (Scénická báseň volně na půdorysu stejnojmenného díla Igora Stravinského a Nicholase Roericha.) (19:30)
    22.10. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)
    25.10. – Divadlo Viola – PREMIÉRAStoletí hitů (20:00)
    27.10. – Divadlo Viola – Stará dáma vaří jed (Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paassilliny.) (20:00)
    25.10. – Malé Vinohradské divadlo – PREMIÉRA Gulliverovy cesty (Příběh člověka, který poznal celý svět.) (19:30)
    22.10. – Švandovo divadlo na Smíchově – Byla jsem doma a čekala, až přijde déšť (Pět žen v domě nad údolím. Neměnný řád, v němž už roky čekají na návrat mladého muže – syna a bratra.) (19:00)


41. strécovské setkání z fotoaparátu stréca Nečasa a Mrňky:

 

 

 

Milí přátelé,
srdečně zvu na neopakovatelný koncert-představení, který bude to stát za to. Mimo jiné uvidíte také mě na renesanční příčnou basovou flétnu ( horší mučící nástroj pro prsty neznám, ale ten zvuk je krásný). Zvěte známé, v divadle bude místa dost pro všechny! Pro děti je vhodnější odpolední představení, kde se budou moci také zapojit.
Pěkný podzim
Martina

Vážení přátelé,
pro říjnové menu jsme pro Vás na sobotní podvečer 27.10.2012 v 17:00 v Mozartově sále brněnské Reduty na Zelném trhu připravili hudební lahůdku v podobě provedení koncertu z 5. knihy madrigalů velikána italské ranně barokní hudby Claudia Monteverdiho v podání souboru Cappella Mariana ve složení
Hana Blažíková – soprán
Barbora Sojková – soprán Daniela Čermáková – alt
Vojtěch Semerád - tenor, um. vedoucí
Jaromír Nosek – bas
Jan Čižmář – chitarrone

pohostinně vystoupí také
Tourdion - consort renesančních příčných fléten (Marta Kratochvílová, Jana Grossmanová, Tereza Hlavizňová, Martina Komínková, Roman Kurka)
I liutisti boemi - consort renesančních louten
Richard Závada, Kamil Remeš, Jakub Mitrík, Šimon Tamaki)
Vstupné: 250 Kč / 160 Kč (děti, studenti, senioři) / 90 Kč (studenti hudebních oborů, prodej jen na místě 20 minut před začátkem, do vyprodání kapacity sálu)
Vstupenky v předprodeji NDB a Student Agency
Budete mít možnost vyslechnout pestrou paletu zvuků madrigalového kvintetu, chitarrone a renesančního loutnového a traversového consortu. Monteverdiho madrigalové dílo se dochovalo v úplnosti a tvoří jeden z pilířů evropské hudební historie. Pátá kniha madrigalů je přelomová právě prvním použitím bassa continua a melodických nástrojů - novátorské obsazení v jinak a capellové tradici.
Koncert je koncipován jako paralela k úspěšné produkci NDB La Dafne - opery z pera Monteverdiho současníka J. Periho, ze které se dochovala pouze libreto a pro jejíž uvedení musela být hudba nově zkomponována skladateli V. Zouharem a T. Hanzlíkem. Obsazení však zůstalo zachováno - přijd’te zažít staré - autentické - originální a zároveň mladé - nové - moderní - současné...
Na začátku koncertu proběhne slosování o volné vstupenky na koncert anglické sopranistky
Evelyn Tubb 26. 11. 2012 a na představení La Dafne 3. 12. 2012

----

Zároveň si Vás a děti ve Vašem okolí dovolujeme pozvat na dětskou paralelu k tomuto koncertu - Hudební bonbónek: S Orfeem a pastýři za barokní hudbou.
Ten proběhne tamtéž od 14:00, režii připravil Tomáš Pilař.
Děti se mohou stát pastýři a nymfami!, vydají se s Orfeem a protagonisty večerního koncertu na cesty historií a dozví se více o krásách barokní hudby. Naučí se dobový tanec a určitě se najdou i další překvapení.

Jednotné vstupné: 50 Kč. Vstupenky v předprodeji NDB. Jednoduché pravidlo: jedno dítě s sebou může vzít maximálně jednoho dospělého.
Přejeme příjemný podzim a budeme se těšit na setkání při dobré hudbě,
Za Hudební lahůdky, o.s. se s Vámi těším na viděnou,
Jan Čižmář

 

Úterý a středa 23. a 24. října, to jsou dny, kdy můžete v divadle Radost (Bratislavská 32) navštívit Kytici K. J. Erbena. Hraje se od 19:00. Ještě jsem ji neviděla, ale ohlasy jsou vřele doporučující!

V úterý 23. října na Leitnerce (Leitnerova 2) v 19:30 lze navštívit Ro(c)kování Jiřího Černého – pozor, už to bývá opravdu zřídka, nenechte si ujít!

Ve Vaňkovce je výstava Petra Nikla (od 6. 10. 2012 až do 17. 2. 2013), má název Já jsem Tvůj zajíc / Dialog s maminkou.

 

JIRKA LETĚL

v pátek letadlem okružní let s panem profesorem Janíčkem a fotil část Jižní Moravy.


Rajhrad


Nové Mlýny


Pálava


Bylo mu u focení blbě, ani se nedivím. Stěžoval si taky na inverzi – do 400m byl nad zemí opar, takže nebylo vidět tak jasně, jak by si přál.
Ale já bych to brala i s oparem...


Dívčí Hrad,


skoro v Lednici,


úplně v Lednici


Valtice

Je to poučné zejména pro pamětníky nejvícepamátných ročníků Tour de Zavadil. Mnoho cest jsme projeli v těch končinách na velocipedech důstojným strécovským tempem.


Mikulov


Klentnice je vesnička na Pálavě s nádherným okolím. Teď tam občas jezdíme hrát do Café Fara (u kostela). Asi před 12 lety jsme hráli pod zříceninou Sirotčí Hrádek se studenty JAMU Hamleta – vlevo dole je krásně vidět louka, kde bylo asi 400 diváků, hrálo se pod skálou.


furt Pálava


Dolní Věstonice


kostelík zatopeného Mušova


Často jsme končili TdZ ve Znojmě, odkud se pokračovalo vlakem. Znali jsme jen dojezd novým městem a nádraží.


Že tam je nádherný starý město, na to jsme přišli s Jirkou až podstatně později.


Vranov nad Dyjí,


Cornštejn,


hrad Bítov

A pozor! Foto Podhradí nad Dyjí!

Tam to známe dobře a páníček taky!

Moravský Krumlov je v našich myslích spojen se strécem Braunerem. Vzpomínáme na noclehy na jeho pozemku a strécovskó vstřícnost.


Dolní Kounice
I tudy jsme jeli a myslím, že nejednou.
Je dobře občas vidět místa z jiného úhlu pohledu.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

21. 10. 2012 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš