[CNW:Counter]
e-mail

Rudolfinum
(mapované)

Když tu u nás o čase vánočním byl Jirka, furt měl na klíně noťasa, snad i v posteli v noci jím byl přikrytej. Zarputile tvořil v Blenderu 3D model Rudolfina. Vlastně s náma ani moc nemluvil. A to všechno, protože....

Jirka 3Dčkuje Rudolfinum.

No, Rudolfinum je spojený ještě s jednou aktivitou, která s tímhle, o čem tu chci podat zprávu, nesouvisí. Jde o to, že vše je mam a klam, vše, co jako pravda vypadá, a není a co jako lež, zas je. Kdysi v dávných časech mě napadlo, že si seženu bohaté a velkorysé sponzory, kteří dají prachy na výstavu nevyfocených fotek v Rudolfinu. Ten projekt je tu se mnou už dost dlouho, už se mi vryl do kůže i pod ni, jako kérka. Už se stal i synonymem, když něco nevyfotím a někteří mí kamarádi ten výraz používají už taky. Třeba jdeme po ulici a najednou někdo řekne: "Ta byla do Rudolfina." Vidíš něco, zahlídneš akci, příběh, je jasnej, srozumitelnej a asi i vyfotitelnej, ale nestane se tak. Ten obrázek uvízne jen v hlavě autora. Fotku nikdo jinej nikdy neuvidí. A proto jsem přišel s tím projektem. Vystavit ty krásné a dokonalé, nevyfocené fotky. Fotky bez kazu, silné a vymazlené. Ale o tom tenhle fejeton být nemá. Ten bude o něčem, co se uskutečnilo, ale přece jenom... No taky tu jde o iluze. 3D iluze, které mění Rudolfinum v něco jiného. Třeba v plátno, kde se odehraje příběh. Smutnej příběh plnej barev. Ale ten smutek, to temno se namapovanýmu Rudolfinu aspoň trochu podařilo rozptýlit a odfouknout.

Partička 3D sense vytvořila ke Dni dětské onkologie videoprojekci, aby do toho smutnýho světa vneslo něco barviček a optimismu a vesela. Zatnul jsem zuby a vrátil na foťáku otočením knoflíku zpátky barvy a následující fotoreportáž je povětšinou v barvě.

Před Rudolfinem se připravuje velkolepý videomapping na podporu dětské onkologie, na podporu dětí, které přepadla rakovina a ony statečně bojují, i vzpomínka na ty, kterým se boj nezdařil, a taky na ty, kdo dětem pomáhají přežít a zvítězit, doktoři a rodiče. Na Hradě zatím bloudí hlava a dumá, koho zase nasere, tělo unaveně spí.

Produkce začne přesně za 14 minut a 59 vteřin. Klobouk dolů, fakt začala. I když první představení bylo s několika záseky...

A ve tmě zatím znuděně paní Hudba sedí, je jí zima na kozy a těší se na jaro. I kámen může přece trpět. Zimou.

Hlavní hrdinka přichází. Technický zázrak, Balonek se vznáší, letí a SVÍTÍ!

Holčička, školačka a její strachy, hrůzné sny a všechno, co je s tou po zuby ozbrojenou nemocí spojené.

Balonek letí k nebi.

Kamaráde pejsku, kde jsi?

Haf. Tady přece.

Videomapping na budovu Rudolfina je krásný a ježí se z něho chlupy na zádech.

Autoři použili motivy z dětských kreseb, které vznikají v onkologických pavilonech. Je to podmanivé.

A ta muzika!!!!

Je to veselé, je to děsivé, je to hororové, je to nadějné!

Nemoc se připlíží a s chutí se zakousne.

Svině zákeřná. Nikdo totiž dodnes neví, jak a proč. A proč já? To jsou otázky na prd. Přišla, hryzla. Bojuj.

Jen koumáci a spiklenci vědí o této záhadné nemoci všechno. Ale ti většinou nepomáhají. Možná proto se jim tak lehko z huby vypouští, že oni vědí.

Tahle projekce je fakt horor. Konferenciér tomu sice zarputile říkal videošou, ale to mi přijde hodně nepatřičné. Stejně jako jeho intonace. Inu profík.

Je to omračující.

Rakovina útočí. Ale je šance, že to prosere.

První projekce skončila, ale my jsme tam museli zůstat, dali jsme si ještě svařený víno a počkali i na druhé kolo.

A když horor s dobrým koncem skončil, naskočily titulky s autory. Nemohl jsem si to odpustit a narychlo si vyfotil i jméno našeho šikovnýho Jirky. Já vím, je to camrání, ale dlouho už jsem nezažil tak silné emoce.

A tady jsou tři z autorů toho velkolepého díla. Pozdravili jsme se s nima, ale Jirku jsme nenašli, ani nehledali. Měl totiž problém se svítící, teda vlastně nesvítící sukýnkou té nemocné holčičky. Sukýnka měla svítit a reagovat na zvuky. Byla propojená wi-finou a tak složitě naprogramovaná, že se ji Jirkovi nepodařilo rozsvítit. Ani při druhé produkci sukýnka nesvítila. Ale moc lidí to stejně nevědělo.

Ani při druhé produkci sukýnka nesvítila.

A teď si představte, že obrovská dřina, ty stovky hodin s přípravou, programování, animace, zvuky, hudba, synchro, 3D modelování Rudolfina, to všechno se rozplyne ve třech produkcí v jediném večeru a konec. To je taky síla.

Třikrát a dost, to je šílený.

První ročník Evropského dne dětské onkologie nebo jak se to přesně jmenovalo, je u konce. Jedeme domů a skoro nemluvíme. Bylo to krásný a mohutný. Díky! Jste šikovní.

 

podpis


V bezbarvém plynu, po kterém páchnou zkažená slepičí vejce, by nejspíš málokdo hledal elixír mládí. Při testech s prasečími vajíčky ale vědci došli přesně k tomuto závěru. Malé množství sirovodíku ochránilo odebraná vajíčka před stárnutím a následným zánikem. Kromě toho vylepšilo šance vajíček, která dozrála v laboratorních podmínkách, vyvinout se v životaschopný zárodek.

Zemské jádro možná netvoří jeden monolitický celek, který má jednotnou strukturu. Podle nové studie vědců z Illinoiské univerzity je prý pravděpodobné, že střed země se skládá ze dvou částí a v každé z nich jsou krystalky železa uspořádány jiným způsobem. Ve spodní části jádra jsou seřazeny horizontálně, ale v horní části leží vertikálně – podle osy sever/jih.

 

Alena (babička) si prdla a její vnučka (Nina) z vedlejšího pokoje:
"Posrala?"

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Kafkův dům - „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“
(do 16.03.2015)
Projekt představuje prostřednictvím 191 originálních fotografií autorovu tvorbu za posledních bezmála čtyřicet let.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX - THIS PLACE (do 2. 3. 2015)
Světová premiéra monumentálního uměleckého projektu This Place představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Divadlo Karla Pippicha Chrudim - (do 8.3.215)
Igor Malievský - Fotografie

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Aleš Filip, Roman Musil: Mnichov – zářící metropole umění 1870–1918
V úvodu publikace je pozornost zaměřena na tři důležitá témata: Mnichov jako město umění, mnichovská Akademie umění a pohyb českých umělců mezi bavorskou a francouzskou metropolí. Dosud málo prozkoumaný fenomén umělecké výměny mezi Mnichovem a zeměmi Koruny české je reflektován ve čtyřech tematických okruzích o čtyřech částech.
Vybraná díla malířství, kresby a grafiky jsou přitom analyzována v samostatných heslech. Bohatě ilustrovaná velkoformátová publikace, v níž je představeno celkem padesát umělců, je výsledkem práce týmu historiků umění z České republiky a Německa.

Každý dovede spočítat všechna semínka v jablku, ale jen Bůh ví, kolik jablek je v jednom semínku.“ Robert H. Schuller

Mezinárodní festival nového divadla Malá inventura nabídne letos 33 akcí. Proběhne od 19. do 25. února. Více informací na: http://www.malainventura.cz

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceJaromír Honzák vydává desku nazvanou Uncertainty. V časopisu Harmonie uvedl, že tato deska je  „vykročením směrem k vícehlasému, spíše než harmonickému uvažování. Ale netýká se to celého alba, třeba skladba Sleepy on the Beach je postavena na zcela kontrastním principu ‚constant structure‘, tedy posouvání jediného akordu.“
Na albu krom Jaromíra Honzáka (kontrabas, baskytara) dále uslyšíte Antonina Tri-Hoanga (klarinet, altový saxofon, basklarinet), Davida Dorůžku (elektrická kytera), Víta Křišťana (elektrické piano, klavír, syntetizátor) a Jona Fäita (bicí nástroje).

 

Vážení příznivci galerie Aviatik. Dovoluji si Vás pozvat na druhou letošní výstavu. Jsou to krásné hrátky se sklem Dany Teturové. A jako obvykle Vás chci požádat o zaparkování svých vozidel na parkovišti nad Sportovní halou. Děkuji a těšíme se p+p

Dobrý večer, ráno nebo poledne, v úterý 17. února od 17 hodin se chystá slavnostní setkání nad znovunalezenými záznamy rozhlasových pořadů Jana Wericha, které vydal koncem minulého roku Supraphon v osmidílném kompletu CD pod názvem GRAMOTINGLTANGL JANA WERICHA. Na tento podvečer přijali naše pozvání hosté: otec rozhlasových gramotingltanglů Jiří Suchý, Jitka Molavcová, editorka kompletu ze Supraphonu Naďa Dvorská, iniciátor vydání alba a autor bookletu Karel Koliš a spisovatel a publicista František Cinger, který program uvede. Podrobnosti najdete v pozvánce, kterou přikládáme. A dejte o této výjimečné události vědět i svým známým, o kterých víte, že by je to mohlo zajímat. Těšíme se na viděnou. Eva Gutová, tel. 604 136 139

 

VE STŘEDU, DEN PŘED SVÁTKEM SLAVĚNY

se sešlo v židenickém Dělňáku několik pamětníků a přímých účastníků založení Divadla Slawjena.
Setkání vymyslel Víťa Šujan, z jehož nápadu tenkrát před 15 lety Slawjena vznikla.
Došlo i na písně, jejichž dramaturgii si vzaly na starost Berenika a Rozárka Šujanovy.


I postavy se během času mění, za měsíc - dva zase bude všechno jinak.

Anička přijela připíít Slawjeně až z Uherského Hradiště.


Jirka vyfotil na mobil téměř kompletní sešlost, chybí tam jen Pavel Plch, ten přišel pozdě, poněvadž měl představení.

NEDĚLNÍ ODPOLEDNE NÁS NAVNADILO

k vycházce do Hliníku.

Vincentovi zapůjčila Katka čepici a Kiara rukavice. Do písku se ale moc nehodily.

Lukáš nesl Toníka.

Zjistila jsem, že v příjemném studiu "Na dvorku" nám dovolí, aby si děti hrály na písku a ještě nám prodali Bernarda!


Zuzanka a Kiara vařily fantazie z písku a nosily nám ochutnávky.

Kiki pak prohlásila: "!Já su teď číšnica a musím tady uklidit!"

Vinca pohrdl dámskými rukavičkami, Lenčiny mrkvánky se takto konzumovaly líp.

Sluníčko zalezlo, družstvo nastoupilo do vozíku a hrnuli jsme domů.

Až přijedou Jon a Nina, asi se už do vozíku všichni neposkládají.

Dada a spol.