Na severní tyčnu
(První díl o cestě za polární kruh)

Když nám Honza oznámil, že se jede nechat sežrat na Špicberky ledním medvědem, že si jede nechat umrznout nohy, tak jsme trošku znervózněli. Ale nepřemlouvali jsme. Vzpomněl jsem si, že jako mladej bych tohle teda určitě chtěl taky, akorát jsem se mohl vymlouvat na komouše a prachy, takže jsem pro to Honzovo rozhodnutí měl jistý pochopení. A taky slíbil, že o té cestě napíše fejeton do prasete. Jenže v tomhle je Honza fakt exot. Furt že jo, a prd. Až teď, kdy trošinku onemocněl rýmičkou doma v Boulderu v Coloradu, si vzpomněl na svůj slib a poslal první díl. A dodal, že když už posílá první, třeba ho to donutí poslat i další díl(y). Jestli to bude s takovou časovou rezervou jako první díl, tak se můžeme, můžete těšit na druhej díl někdy v roce 2022. Ale stejně jsem rád, že poslal první díl. Dík.

Psal se rok 2014, bylo skoro jaro a v Kalifornii řádily sucha, které pamětníci nepamatují. V křemílkovém údolí (Silicon Valley) bohužel mnoho chalup z mechu a kapradí, kde by žily babky s kozou a žehraly na nové pořádky, není, ale kdyby tam byly, určitě by vzpomínaly na dávná léta, kdy bylo takové sucho taky, a nebo by žehraly na novou dobu a nové mravy.

Bylo sucho, sníh nikde, a tak jsem místo lyžování toužil jet někam do skal horolozit. Rozhodl jsem se přemluvit k tomu i mého kamaráda Edu, který tou dobou žil v Zurichu. Můj záměr ale záhy ztroskotal, protože Eda měl už jiné plány a namísto abych jej zlákal do skal, za pár měsíců nato jsem namísto toho já skončil na dvoutýdenní polární výpravě přes Špicberky.

Ale to bych trochu předbíhal. Výprava se sestávala původně z malé partičky převážně Čechoslováku a dlouho to vypadalo, že v sestavě pro mě místo není. Nakonec se přidalo pár partnerek, Eda zůstal na ocet a mně bylo nabídnuto slavné šesté místo na veleslavné výpravě k severní tyčně.

Vláďa mi dodal technicko taktická data a předběžný plán výletu a bylo na mně, abych na to kývnul. Několik dní jsem se oddával obavám a představám, jak mě lední medvěd svačí i se spacákem jako přerostlýho hot doga. Ty strachy o náhlé postoupení níže po příčkách potravního řetězce se střídaly s obavou z toho, kdy se mi zas naskytne příležitost k něčemu podobnému.

Když jsem si v rámci rozhodování pořídil teplý zimní spacák, nebylo už cesty zpět. Začíná plánování. Špicberky, též známé jako Svalbard, jsou Norské ostrovy, které se z moře noří mezi 74 a 81 stupněm severní šířky. Největší ostrov též nese jméno Špicberky, honosí se hrstí osad, hlavním městečkem Longyearbyen s letištěm, několika doly, několika výzkumnými stanicemi a několika ruskými osadami, kde se zastavil čas před dávnou dobou. Jinak jen sníh, ledovce a povětšinou neobydlené prázdno.

Přestože ostrovy se nacházejí daleko za polárním kruhem, je zde díky teplému golfskému proudu nečekaně teplé podnebí. V létě sněhy roztají a ostrovy připomínají tak trochu Skotsko, zaoblené kopce hrají hnědozelenými odstíny. Průměrná letní teplota je okolo 4-6 stupňů, zatímco v zimě je tu -12 až -16. A to je na polární krajinu hotová Riviéra.

Špicberky objevil v šestnáctém století mořeplavec Barentz při objevování Severní mořské cesty. Už dříve byly ostrovy zřejmě známé a občas navštěvované ruskými domorodci. Ke skutečnému osídlování pak došlo počátkem století 17., a to díky rozvíjejícímu se lovu velryb. Souostroví si roku 1616 přivlastnili Dánové a po řadu let zde velrybolov provozovali. Ostrovy pak dlouho spravovali seveřané - nejprve Dánové s Nory, pak Norové se Švédy a konečně Norové sami, když si vydobyli nezávislost.

Roku 1920 byla podepsána Špicberská dohoda, která dělá z Norů správce, a občané států, které smlouvu podepsaly, se zde mohou usadit a žít. Smlouvu podepsalo přes 40 států, ale v současnosti na ostrově najdeme převážně pouze Nory a Rusy. V současnosti žijí Špicberky těžbou uhlí, vědeckým výzkumem a především turismem. Lidi sem přijíždějí koukat na polární medvědy, jezdit na sněžných skútrech a též je to vyhledávané místo mezi polárníky začátečníky a také polárníky pokročilými, neboť právě tyto ostrovy bývají výchozím bodem pro výpravu na severní pól, je-li zima dostatečně tuhá a ledy pólu domrznou až ke zdejším břehům. Pokud vím, kvůli oteplování se to už nějaký ten rok nestalo.

Jsem přinejlepším polárník začátečník - zkušenosti nemám žádné. Jak vlastně taková polární výprava vypadá? Dozvídám se, že půjdeme dva týdny na takzvaných "backcountry" běžkách, které jsou o něco širší, vhodné do terénu bez stopy. Na skluznici si nalepíte tulení kůže, které umožní výstupy do kopců (ty kůže z lyží nesundáme vlastně ani jednou). Spacáky, stany, jídlo a všechno další vybavení se naskládá do těch nejobyčejnějších modrých ikea tašek a tašky se připásají k bobům - "pulkám". Buď se dají koupit pěkně široké a dlouhé, stabilní, a nebo se v nouzi dají použít i obyčejné dětské boby. S nimi je ale ten problém, že při jízdě z kopce se často převrhnou a je s nimi vůbec docela voser. Pulky se pomocí dvou bambusových tyčí, páru šňůr a karabin přichytí k malému batůžku na záda a táhnete si je celou dobu za sebou. Tenhle systém překvapivě dobře funguje, utáhnete tak docela velkou váhu a docela bez obtíží. Při prudším stoupání je to znát, ale náš výlet naštěstí byl převážně po rovině.

Strava a palivo si zaslouží pečlivé plánovaní. Zatímco základní výbava jako stany, oblečení a spacáky váží pořád stejně bez ohledu na délku cesty, pro jídlo to neplatí a na delších cestách tvoří zásoby většinu nákladu. A tak se vyplatí si vzít tak akorát. My jsme plánovali 250 ml benzínu na vařič a den a 800 g jídla na osobu a den (na deset dní cesty je to 18.5 kg pro dva). Jídelníček je strohý a kaloricky výživný. Máslo, špek, vločky, čokoláda a namíchané oříšky, kuskus a bramborová kaše. Cílem je maximalizovat kalorie na gram a dodat tělu dost tuku a energie na dlouhou cestu. Zalijete-li ráno červenou čočku a masox v termosce horkou vodou, k obědu vás čeká báječná polévka. Buřty musíte ráno strčit do kapsy pod bundu, aby do oběda stačily rozmrznout, sýr má konzistenci žulového bloku. Jídlo se vyplatí ještě před cestou rozpytlíkovat na jednotlivé porce - to ulehčí manipulaci a zabrání vám si všechno jídlo sníst předčasně (ono se trochu předpokládá, že budete mít tak nějak pořád hlad).

Benzín do vařičů se dá levně pořídit na nejbližší pumpě, ale jak se později ukázalo, to není moc dobrý nápad. Běžný benzín totiž obsahuje řadu nečistot a vařič vám ucpe. Takže pak namísto ovesné kaše pijete benzín, když se snažíte trubky a ventily vařiče pročistit, a snídaně i večeře se kvůli nekonečným opravám značně protáhnou.

Náš původní plán předpokládal, že se nám podaří stopnout si zásobovací let na jednu ze severněji položených výzkumných stanic a že pak půjdeme zpátky po svých zpět do Longyearbyenu. Bohužel, najít let a někoho, kdo by byl ochoten nás za rozumné peníže svézt, nebylo vůbec jednoduché, a tak jsme brzy pozměnili trasu a způsob dopravy - jedna z místních ruských part, která po ostrově vozí turisty na skútrech, nás odveze do bývalé hornické kolonie Pyramiden a odtud pak širokým obloukem půjdeme zpátky.

Ostrov je rozdělen na několik administrativních oblastí a v zásadě téměř všechny, až na úzký koridor okolo Longyearbyenu, kde se pohybuje většina turistů, vyžadují speciální povolení, které vám vydá místní paní starostka. Tak jednoduché to ale není. K tomu, abyste povolení dostali, musíte nejprve sestrojit celkem detailní itinerář vaší cesty - z toho pak místní úřady odvodí minimální pojistnou částku, která by pokryla případné záchranné operace, a pak už jen musíte najít nějakou obskurní pojistnou firmu, která vás na tohle bláznovství bude ochotná pojistit. Potvrzení o pojištění pošlete starostce, a hle, povolení je na světě.

Z města vás nepustí, pokud s sebou nemáte PLB (gps lokátor s nouzovým tlačítkem) a pušky pro případ polárních medvědů. Získat na ostrově potřebnou výzbroj není ale složité. Pušky z dob druhé světové války vám půjčí v obchodě s běžkami. Inu, jiný kraj, jiný mrav. Kdo by si však myslel, že si může jen tak vyrazit na lov polárních medvědů, dost by se mýlil. Pokud ke konfrontaci dojde a vy medvěda zastřelíte, musíte ihned zavolat místní úředníky, kteří situaci vyšetří, a pokud odhalí nějakou nepravost, dají vám obrovskou pokutu. Ostatně, vždyť právě kvůli ledním medvědům jim tu turistický ruch funguje tak dobře. Kdesi jsme slyšeli příběh o tom, že jim tu jeden rok medvědi dost vyhladověli (už nevím, jestli to bylo tím, že zima byla příliš tuhá a nebo naopak příliš vlídná) a Norská vláda to vyřešila tak, že dopravními letadly přivezla stáda vymrzlých krav, které pak vypustili do krajiny, aby jejich drazí medvědi neumřeli hlady.

Pár dní před cestou přijedu do Zurichu, kde nás čekají finální přípravy. Musíme pořídit, rozvážit a rozsáčkovat jídlo (jak o tom tak přemýšlím, dnes se už můžu považovat za sáčkovacího experta, protože tuhle operaci provádíme před našimi výlety skoro každé léto), připevnit vázání domácí výroby na čerstvé nové běžky, nařezat bambusové tyčky a sestrojit protimedvědí plot a tažné oje pro naše sáně. Jak se později ukáže, s naší všivou výbavou si užijeme ještě spoustu legrace. To zatím ale netušíme, a tak se poplácáváme po zádech a gratulujeme si, jak jsme pěkně šikovní Eskymove Welzlové...


Toto je jen takovej úvodní díl mýho povídání o Severní tyčně, doufám, že tohle nedokončené povídání mě, lenocha, donutí napsat co nejdřív pokračování...

podpis




Andílci jsou sexistická prasátka


U Charleyho Soukupa v buši.

foto: Milan


Když tu před pár dny byla německá kancléřka A. Merkelová, měli společnou tiskovku. Nejprve smysluplně promluvila ona a pak krátce pohovořil český premiér Andrej Babiš. Pokusil jsem se to přepsat z TV nahrávky: "Já samozřejmě, Česká republika prosazuje je, my jsme praevropský a já mám asi zájem, aby Evropa fungovala, aby Evropa byla společně, protože my máme společné problémy, ano hrozí nám, doufejme, že ne, obchodní válka se spojenými státmi, máme samozřejmě sankce vůči Rusku a je to správně, takže, mně se nelíbí, že se nějak opakuje tady, že se véčtyřka je někdě mimo, já jak jsem se stal předsedou vlády, tak vystupuju velice aktivně a taky mám nějaké názory, já si myslím, že Evropa měla řešit hlavně Schengen, já si myslím, že bysme měli vzít co nejdřív i Chorvatsko Bulharsko do Schengenu, že musíme společně řešit bezpečnost a to že máme ňáké názory na rozpočet samozřejmě já jsem přišel z biznisu, tak jsem vždycky kritický vůči rozpočtům, ale to neznamená to, že bysme byli proti Evropě."

Hola, hola, prosím ještě přidat do prasátka info od Pavlišů (pokud yo neposlali sami...:
Letos tomu je 30 let od odhalení plostiky neuznalého génia Járy Cimrmana.
Zveme vás na oslavný skupinový pochod Cimrmanovou stezkou.
Vykročíme ve 13:00 od nohou Járy Cimrmana na Palackého náměstí v Lomnici, společně dojdeme až k mistrově pohlaví, samozřejmě se zastávkami na všech plahočinách.
Poté se skutálíme z kopce dolů do pivovaru Genius noci, kde nás na těle zahřeje guláš a na duši divotvorná tvorba Neznámého písničkáře Víta Šujana (NpVŠ) ve formaci Two Ksichties s Kateřinou Šujanovou (vzácná shoda příjmení) - koncertní koláž z pořadů a představení
uváděných za zhruba poslední pětiletku (Šujanoviny * Koncert pro JOHNNYho CASHe * Od ZÁPADu postupně přibývání DIVOKOSTi, místy WESTERN * Nebeský kovboj - písně z repertoáru Waldemara Matušky * Po Plyšáku - výročí událostí 17. listopadu, a nejen těchto * Highwamen.cz - písně z repertoáru hvězdné country formace s českými texty * písňové součásti her DsSlawjena: Kontrabasabas, Off Side Story, Concert, Problem?No!, PověZte je vejš)
Chuťové buňky ovlaží pivo Genius noci a zavlažovat se bude jako vždy až do noci.
(Odhadovaný start koncertu: 18:00)
Všichni, kterým nestačí procházka a chtějí pokračovat pivem, gulášem a kulturou, prosím, napište rezervaci na mail: pcklomnice@seznam.cz (Barbora Pavlišová), ať víme, kolik zajistit porcí.

DIVADLO NA ORLÍ
Vás zve na blízké reprízy inscenace
ZÍTRA TO SPUSTÍME
úterý 30. 10. 2018 od 19h
středa 31. 10. 2018 od 19h
čtvrtek 1. 11. 2018 od 19h

Autor: Václav Havel
Režie a dramaturgie: Ivo Krobot
Hra Václava Havla o noci před vyhlášením samostatného československého státu, o snech a nadějích jednoho z jejích zakladatelů Aloise Rašína, ale také o nočních můrách, v nichž se zjevují předzvěsti dalšího politického vývoje mladé republiky.
Výtvarník: Rostislav Pospíšil
Hudba: Zdeněk Kluka
Pohybová spolupráce: Ladislava Košíková, David Strnad
Hudební nastudování a aranžmá: Dada Klementová, Daniel Rymeš
Produkce: Marek Hebelka
Zvuk inscenace: Dalibor Chvátal
Stavba: Vojtěch Fišera
Účinkují:
Tamara Dikyová, Dušan Kraus, Daniel Mišák, Kristína Oríšková, Kristína Jurková, František Herz, Kristína Kubačková, Jan Ludva
a studenti 1. ročník Ateliéru činoherního a muzikálového herectví
Klavírní doprovod: Dada Klementová / Anton Marko

 

Vážení a milí,
máme po premiéře, dopadla výborně a dostalo se nám hodně krásných ohlasů od diváků různých věkových kategorií (14 - 85 let...). Repríz zase tak moc nebude, proto raději posílám pozvání zavčas, hrát se bude pouze tuto divadelní sezónu a na jejím konci se naši nastávající absolventi rozejdou do nových angažmá - věřím, že budou mít štěstí, moc bych jim to přála.
http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?a=repertoar-pripravujeme/zitra-to-spustime
Nejbližší repríza je v sobotu 27. 10. v 19:00. Budeme ji hrát asi ve
zvláštním napětí, protože to bude na den přesně 100 let od večera, o kterém se ve hře jedná. Ještě jsou k mání vstupenky, pokud to budete chtít zažít s námi, neváhejte.
Těšíme se!
Dada Klementová a spol.
P. S. Kdyby někdo měl v pondělí 29. 10 cestu do Bratislavy, v 18:00 máme se studenty 4. ročníku koncert - veřejnou nahrávku přímo v budově bratislavského rozhlasu, Mýtna 1, studio č. 5. Veřejnost má přístup zdarma :-) Program přikládám...

Ráda předávám tuto zprávu i vám, kdo čtete páníčkovo prasátko. Ivana je naše bývalá studentka, vystudovala muzikál, hraje v Městském divadle (je skvělá!), porodila dvě děti a protože jí není jedno, s čím si budou její a jiné děti hrát, vymyslela a uskutečňuje následující projekt. Převtělila se do rozpustilé víly Fantigo a já věřím, že se jí to celé podaří zrealizovat. Napsala jsem jí znělku na text Tomáše Novotného (taky náš bývalý student), můžete si ji poslechnout v ukázce. Pokud se vám projekt zalíbí, podpořte jej, bude to určitě stát za to!
Dada a spol.

Ahoj moji milí, s radostí vám posílám odkaz na své třetí "dítě", které konečně spatřilo světlo světa;) Je jím pohybově-vzdělávací projekt FANTIGO - Malířka dětské fantazie. V současné době probíhá crowdfundingová kampaň na náš první produkt Deskovou hru s pohybovými videi, která nabízí nespočet možností, jak společně s dětmi trávit čas při pohybu, zábavě i interaktivních úkolech. Budu vděčná za jakoukoliv podporu, ať už konkrétní částkou či sdílením odkazu s vašimi přáteli.
https://www.hithit.com/cs/project/5324/fantigo-prvni-deskova-hra-s-pohybovymi-videi
Předem velice děkuji a srdečně zdravím.
Ivana

Program Domu umění


KDYŽ MAJÍ DĚTI MOC

energie, je potřeba jít na vzduch a tak jsme se v pátek vydali hledat s Kiki a Vincentem nějaké hřiště poblíž domu. Našli jsme jedno u školy, ale tam oba dost rychle zjistili, že to je spíš pro mimina. Když jsme došli na terénky, to zas bylo pro starší. Ale nakonec jsme přece jen objevili jedno, to bylo tak akorát.


Tady se vybláznili dokonale a ani se jim nechtělo domů.

Ráno nám uspořádali koncert.

PROTOŽE NÁM ZRUŠILI SOBOTNÍ
představení, na které jsem se vážně těšila, využila jsem času a po zkoušce se čtvrťáky na Bratislavu jsem se vydala do Lomnice na koncert Alex Garnett Quartetu.

Kapela dorazila s dost velkým zpožděním a tak Jirka, ač přijel s dostatečným předstihem, měl zase fofr.
Organizace jinak neměla chybu.


Občerstvení bylo zajištěno, bar fungoval už od odpoledních hodin a nikdo z příchozích netrpěl hladem ani dehydratací.
Jirka postupně dozvučoval za neutuchajícího dohledu stréca Pavliša, který se musí tam nahoře tetelit blahem, jak to v pivovaru žije. Lidi se docela hrnuli a to bylo jen dobře!


Bára uvedla muzikanty a neopomněla pochválit bubeníka Tomáše Hobzka, díky němuž vlastně Quartet
zařadil Lomnici do své koncertní šňůry!
Koncert začal a posluchači málem nemohli popadnout dech!


Byl to neutuchající nářez, jazzová smršť, všichni muzikanti hráli bez výjimky skvěle.

Alex Garnett vyváděl na tenorsaxofonu neuvěřitelné zalamováky. Bubeník Tomáš Hobzek ze sebe vydával tolik energie, že jsem měla pocit, že se napojil na nějaký záhadný proud odkudsi shora.


Kontrabasista Michael Janisch hrál šťavnatě a s obrovským soustředěním,
pan Garnett dával svoje nadšení viditelně najevo.


A pivečko Genius noci sklízelo zasloužené úspěchy nejen u diváků!


Další příval energie od bicích...


Bylo docela těžký pořídit záběr všech muzikantů, protože prodrat se mezi lidmi nešlo úplně jednoduše.

Klavírista Petr Beneš klame vizáží, člověk by ho podle vzhledu tipoval na solidního úředníka,
ale jak sáhne do kláves, úředník je ten tam!
O přestávce dorazila i Alice Bauer a spol., hned udělala reklamu Geniu noci.


Po výživné přestávce došlo i na blues, u kterého se muzikanti zjevně bavili.


Domluvy mezi muzikanty jsou rychlé a hned se jede dál.


Děkovná řeč Báry vyprovokovala přídavek. Vyřešila výborně dopravu lidí, kteří byli vázáni
na autobusovou dopravu - rozdělili se do aut a mohlo se přidávat!


Koncert se (i s přestávkou) natáhl snad skoro na tři hodiny a nikdo se nenudil.


Chtěla jsem vyfotit všechny čtyři klanějící se muzikanty a pan Barnett to svým gestem malinko zhatil.
Další klanění jsem nestihla. Poslední přídavek roztančil dámy.


Po koncertě jsem musela využít možnost odvozu, protože mě čekala příprava na nedělní zkoušku
a tak jsem si neužila večírek následující po koncertě. Ale z ohlasů vím, že pánům muzikantům bylo
v Lomnici dobře - aby ne, divácké ohlasy byly parádní.
A to, co se psalo na pozvánce: "Výjimečná atmosféra, úžasná hudba a geniální pivo k tomu" platilo do posledního puntíku! Díky!!!

Dada a spol.