Na Zbirohu
(byl mejdan)

Normální narozeninovej mejdan, protože docela dost členů naší partičky se stihlo narodit někdy o prázdninách. Hlavním svolavatelem byl Ladys, protože on byl hlavní oslavenec.

Zahradní domek je použitelný tak pro dva lidi. Dvě válendy, umyvadlo, stolek s noťasem, americkej nůž, sprchovej kout skovanej za igelitem a suchej hajzlík. Chatička se ukrývá v lesích poblíž Zbirohu.

Hnedka v pátek jsme se pustili do statečného oslavování. Míra pro Ladyse sepsal slavnostní projev, tentokrát vše na písmeno M. Prchale trénuj, seš máčka.

Kořalou, si myslím, se urazit oslavenec nedá.

Zde je pro zájemce uchovaný celý proslov včetně korekcí na poslední chvíli.

Dalším z oslavenců byla i Ladysova sestra Jindra, která se narodila někdy na začátku srpna.

Pepovi se oslava líbí a těší se, až se začne zpívat.

I Olina je jedním z oslavenců, ta se zase narodila v červenci, a to v den, kdy spadla Bastila. No a samozřejmě mraky dalších slavnejch se ten den narodily, třeba Kája Gottů.

Dobrý víno, plzeň z flašky, samozřejmě, že specialita šéfa kuchyně, okroška - fialová polívka.

Není důležitější žrádlo fyzické, ale to druhé. Dvě kytary a jedna malá mikrokytara, které se určitě nějak říká, ale nevzpomenu si. Vím jen, že Honza musí všecky písničky hrát v jiné tónině, aby to pasovalo.

Odrhovačky v provedení Ladyse.

A nebo Míry.

A Jindry. Ale nejčastěji všichni dohromady. Já moc nezpívám, protože si nepamatuju žádná slova. Jen začátky, což je výkon víc než trapnej.

Blíží se večer a Gábi se pokouší vyvážit a přemluvit lampióny. Zatím nikdo nevolá, aby je někdo zhasnul, protože chce vidět tmu. Ale tu písničku jsme zpívali.

Mejdan se rozjíždí.

Hrajeme hluboko do noci.

Hlavní pořadatelé mejdanu: Gábi a v pozadí Ladys.

Jindra s Pepou tokají u trampskejch písní.

Jen svíčky se chvějí v rytmu molových akordů. I durových.

Olina si obalila hlavu hadrem, aby vyzrála na štípající potvory.


Ladys.

Míra má děsně popracovanej zpěvníček. Koukal jsem do něho a začal jsem mu tu knížku závidět. Přesto je pro mě stále záhadou, co nutí ten zpěvník držet pohromadě. Postupně nás všechny dostihne únava, tak jdeme všichni spát. Kůrci a my do svých stanů, Míra pod širák, Ladys s Gábi do chatičky. Ráno nás totiž čeká kromě příšernýho vedra i docela náročnej čundr po okolí.

Sice se furt jako motáme kolem Zbirohu, ale vystřídáme kvůli tomu spoustu barevnejch turistickejch značek.

Krajina mírně zvlněná.

Ladys sliboval, že po cestě nás nečeká nikde žádná hospoda, že jsou všechny zrušené, protože padly na oltář koronáčovejch opatření naší schopné babišoidní vlády. Přesto se na nás usmálo štěstí. Tahle hospoda, ano, ta, kde si Gábi objednala 5 velkejch plzní... Ne, kecám, každá plzeň má svou žíznivou tlamu. Když jsme šli kolem té hospody, která měla otevřít až ve dvě, povídali jsme si o tom, že by bylo hezký, kdyby odněkud vyběhl hostinskej a sám nám vnutil přes zavíračku pivo. A ono se to stalo. Vylezl sympoš a řekl, že nás slyšel hulákat a že nám klidně natočí pivo. Sympatická hospoda se jmenuje Lesanka.

Dokonce nás nechal žrát vlastní žrádlo. Vepřový řízky, kuřecí řízky, škvarkový placičky. Všechny tyhle dobroty se moc líbily slavnému Robinovi - jezevčíkovi od Machů.

Jo a taky rajčata, která jsem začal žrát až někdy v osmnácti, protože moje maminka tvrdila, že by mi nechutnala, a já jsem to nezkoušel. Divnej přístup.

Přijemný občerstvení v tom vedru přišlo fakt vhod a včas. Avšak čekají nás docela solidní výstupy a kurevský vedro. Poblíž hospody byste našli i muzeum hasičů, ale my jsme ho ignorovali.

I Kristusovi z toho bylo na omdlení.

Po několika zákeřných odbočeních a změně barevnýho značení se před nám otvírají prudký kopce zakončené rozeklanými skalami. Blížíme se k Čertově skále. 566mnm.

Kurňa, tady je tak hezky!

Čertova skála.

Čertova skála je víc než půl kilometru nad mořskou hladinou.

Olina si jeden z vrcholů odpouští a čeká pod ním, protože je po nemoci, vyzkoušela si kondičku před týdnem v Ostružné (o tom až jindy), ale tam nebylo tak vražedný vedro.

Cesta nás vede kolem sklaní věže Schodišťová věž.

A vrcholků tu je víc, nejenom ta Schodišťovka.

Další hustej krpál. Na vrchol Světoviny.

Někdy se musíme brodit padlým stromovím. A nepotkáváme ani jedinýho turistu.

Kameny se tu povalujou skoro všude. Některý jsou krásný a vyjímaly by se na našich zahrádkách, ale naštěstí je nikdo nezvedne.

Na Světovině je dokonce i vrcholová knížka, kam se může každej zapsat a podepsat.

Je dobrej čas, žlutej baron už má sklizeno. Teda von ne, on má přece svůj Agrofert zaparkovanej a děsně na tom prodělává. Tuhle mu přistály na účtu další stovky milionů. Ne, on fakt není ve střetu zájmu. Vlastně zájmů!

Honza zapisuje do vrcholovky.

Olina i Jindra mají parádně mokrý vlasy.

Olina je trochu víc sprostá, ale to jen proto, že to je fuška. jinak by byla sprostá tak nějak normálně.

Tak zas někdy jindy, Světovino.

Po několika prudkých výstupech a sestupech jsme zase na cestě do Zbirohu. Kdoví pokolikáté. Má to ten Ladys parádně vymyšlené. Nad Františkovem.

Olina projevila přání, že by se vykoupala. Slibovali jí jakejsi rybník, ale když jsme k němu dorazili, smrděl jak hodně nemocná noha. Z koupání sešlo.

Tuhle v televizi kdosi chrochtal blahem nad koupáním v sinicích, že si to jen tak odhrne a pluje.

Mně by se do té vody nechtělo, ani kdyby nesmrděla.

Honza přemejšlí. Možná o haiku.

Gábi nám ukazuje, kde jako malá předstírala Vinetua. Abysme jí uvěřili, zahulákala po indiánsku.

Ve Zbirohu je i jiná hospoda - Zbirožský dvůr. Tahle podle Ladyse měla být otevřená a v provozu. A byla. No a protože i já jsem jedním z oslavenců, zneužil jsem toho, že jsem měl v peněžence nerozměnitelnou dvoutisícovku, pozval jsem všechny na pivo, limču a eskymo. Konečně se mi podařilo proměnit tu velikánskou bankovku.

Hospoda zrovna ve švech nepraskala. Se ani nedivím, v takovým vedru.

Míra s náma na výlet nešel a místo toho jel domů.

Pak už cesta na zahrádku. Opět hraní, zpěv, pivo, víno, ale taky se dámy vysprchovaly. Prodávaly se minutky. Já jsem své dvě minuty pod sprchou věnoval Olině a vysprchoval jsem se prasácky až doma v neděli odpoledne.

Po stole lezla zrzavá moucha a hledala slovenský sejry.

Na motýlovej keř se přišel napást přástevník kostivalový.

Zespoda vypadá tak trochu jako vyjukanej rogalista. Olina tentokrát stanem opovrhla, prej je z karimatky otlačená, a přijala pozvání na přespání na zemi v chatičce. Zkusil jsem si její karimatku a taky jsem se otlačil, zatímco moje ultratenká, ba přímo ultražádná nafukovací karimatka přinášela více méně komfort. V neděli dopoledne nás vzali Kůrci autem na Veleslavín.

Mezitím doma v ledničce navzdory zimě a tmě vyrašilo nové zelí na starým. Zatrhli jsme mu to včas a udělali si z té palice výbornou zelňačku. Těšíme se na další výlety a akce. A všem vám patří velkej dík. Tyhle akce nás baví. Moc.

 

podpis


K nedělní snídani jsme si s Honzou dali sušený prošlý červy. Dobrý bylo, že ani po těch dvou expiračních letech se do nich nepustili červi. Ála nás jen žádala, ať si to sežereme někde jinde než u stolu. A přitom tolik zdravejch bílkovin...


Linda a Tibor.


Babiš: "219 nakažených, tohle je Techtle Mechtle. Takže, prosím vás, skutečně pokud jste v uzavřených místnostech, pokud, a já jsem tomu nevěřil, ale se tam zpívá a ty kapénky jdou do toho prostoru, tak to je samozřejmě problém."

KULTURNÍ AKCE PŘIBÝVAJÍ A

zdá se, že lidem živá produkce chyběla. Ve středu večer před Janáčkovou akademií se jich sešlo nečekaně hodně.


Na koncert kapely Brünnwerk přišli i kamarádi z jiných hudebních seskupení. Začátek byl ohlášen na 19:00, ale to ještě probíhalo zvučení a taky konzumace - když už se Music Lab vystěhoval z podzemí, všichni se snažili, aby se jim to vyplatilo.


Začalo se v osm, Jirka s Dalibůrkem pomohli zvukařce se zvučením a tam, kde jsme seděli my, to znělo dost dobře!

Tentokrát chyběl Martin Konvička, za něj zaskakoval šikovný klavírista ze Slovenska, jméno bohužel nevím, ale určitě
o něm ještě uslyšíme. I kytarista byl náhradní.
Proto to bylo tentokrát všechno trochu jinak, ale kdo rád Brünnwerk, je na změny zvyklý a nic proti nim nenamítá.


Krásná atmosféra, příjemní lidi, léto jak má být a Brünnwerk nezklamal!

V NEDĚLI JSME DLE INSTRUKCÍ DODANÝCH
na plakátu pivovaru Génius noci vyjeli hledat místo, kde se měl konat Lesní koncert.
Plakátek visel pár týdnů i v praseti, takže nemusím popisovat, že úkol to nebyl zrovna nejlehčí.
Vezl nás Dalibůrek svým dodávkovým Volkswagenem, který přežije všechno!
Celou akci vymyslela Bára Pavlišová ještě v době koronavirově neuvolněné a toto měla být premiéra.
Jirka podle instrukcí a udaných souřadnic na mapách cz. našel ty správné body - poslali jsme to pak
i některým kamarádům, kteří tápali.

Místo konání

Parkoviště západ

Parkoviště východ
Vyjeli jsme s předstihem a dobře jsme udělali. V Lomnici jsme se potkali nejen s organizátory, ale i s Bajou, která se vypravila po operaci kolena (absolvovala ji před měsícem) poprvé na větší výlet. Bohužel se jí podařilo hned v Lomnici špatně šlápnout a koleno se potkalo s jakousi železnou hranou na zemi před pivovarem. Byla z toho znovu rozevřená
a krvácející pooperační jizva a tak po provizorním zalepení ji kamarádka raději vezla rovnou do nemocnice do Brna, aby se předešlo možným nepříjemným komplikacím. Až na to, že musely strašně dlouho čekat, to dopadlo nakonec
relativně dobře.
My jsme pokračovali dle instrukcí do lesů, okolo plostiky Járy Cimrmana dál až k rozcestníku, kde se smělo parkovat.
Pak pěšky asi dva km a to správné místo jsme našli úspěšně těsně před začátkem koncertu!


Už se tam usazovaly malebné skupinky nezbloudivších pocestných a zavěšené noty naznačovaly místo,
kde se koncert bude konat.


Barča měla plno práce s vítáním hostů, dostavila se dokonce tišnovská televize! Ještě se chvilku čekalo na některé opozdilce, kteří měli problém s nalezením místa a koncert Bab z filharmonie mohl začít.
Dorothea Kellerová krátce promluvila o vzniku koncertu a uvedla první skladbu, Allegro ze Sonáty D dur Wolfganga Amadea Mozarta.


Atmosféra parádní, všechno vycházelo až neuvěřitelně - bylo ticho (zřejmě před bouřkou), bezvětří, Dora Kellerová
i Lída Netolická hrály nádherně a zvuk houslí se nesl neuvěřitelně daleko.


Zatímco Lída s kolegou umisťovali další notový materiál, Dorothea uváděla další dílo, tentokrát Sonátu in G pro dvoje housle Antonia Vivaldiho a vyzvala lidi, aby si klidně zkusili měnit místo a poslouchat z různých úhlů, že interpretkám vůbec nebude vadit pohyb v publiku.
Mezitím se ještě dostavili Pollakovi a stihli nám sdělit, jak bloudili pasekou přes pokácené stromy.


Některé rodinky měly i občerstvení, všechno do sebe krásně zapadalo a nikoho nic nerušilo.
Dámy zahrály k mé velké radosti i dvě Dětské písně Chicka Corey a několik houslových duetů Bély Bartóka.
Ty se hodně líbily Dalibůrkovi!


Zkoušela jsem poslouchat na různých místech a dokonce z dost velké vzdálenosti bylo slyšet všechno dokonale.


Všichni přítomní ocenili zážitek pořádným potleskem a vynutili si i přídavek!


Na to, že se jednalo o úplně první pokus, byl výsledek až neuvěřitelný.

Dokonce i déšť přišel až ve chvíli, kdy všichni opustili "koncertní sál" a byli už buď přímo
v pivovaru na pivku a nebo na cestě domů.
Reakce byly vesměs pozitivní, zasloužené pochvaly se jen hrnuly.
A přišla i zpráva od Baji - zašito, zrentgenováno, dostala jsem recept na antibiotika a další den ještě kontrola v Bohunicích ( tam jí koleno původně operovali).
Dnes už vím, že i ta kontrola dopadla dobře, Baju naštěstí nic nebolí a tak jsme si oddechli.
No a můžeme se těšit třeba na další koncerty na neznámých místech! Děkujeme!!!

Dada a spol.

Milí diváci,
za celý inscenační tým Vás srdečně zvu na Zlatý kolovrat, známou Erbenovu baladu o lásce, zradě a spravedlnosti a novou inscenaci Divadla Aldente. Premiéra proběhne ve středu 12. 8. Hrajeme také v pátek 14. 8., v sobotu 15. 8. nebo v neděli 16. 8 v Lechovicích u Znojma. Představení začíná pokaždé ve 21:00 před kostelem Navštívení Panny Marie, v průběhu představení se budeme přesouvat na různá místa. Představení trvá 45 minut, poté bude možnost společně pobýt u ohně s herci na farní zahradě.
Inscenace završí předcházející několikadenní intenzivní práci souboru na lechovické faře a několik týdnů vytrvalých příprav.
Vstup zdarma. Lístky si prosím rezervujte zde: bit.ly/ZlatyKolovrat.
Pokud budete chtít, můžete na farní zahradě také přespat. Bližší informace najdete v rezervačním formuláři v uvedeném odkazu.
Pojedete z Brna nebo ze Znojma?
Z Brna můžete jet autobusem v 19:25 ze Zvonařky.
Ze Znojma se na místo dostanete autobusem v 19:12 z autobusového nádraží.
NEBO můžete zkusit náš autosharing. Nabídněte místa v autě nebo o nějaká požádejte - https://bit.ly/Spolujizda !
K události na facebooku se můžete přidat zde: https://bit.ly/ZlatyKolovratFB.

Okolo lesa, pole, lán,
hoj jede jede z lesa pán.
Na vraném bujném jede koni,
vesele podkovičky zvoní.
Jede sám a sám.

Milí přátelé,
dovolím si sdílet pozvánku na dva příměstské tábory, které pořádáme v srpnu v Brně na pobočce našeho muzea pro děti ve věku 6-10 a 11-15 let.
Bližší informace s programem jednotlivých dnů najdete v příloze nebo na https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/akce-pro-navstevniky/pro-rodice-s-detmi/
Za případné další šíření pozvánky budeme moc rády.
Otevíráme lipový ateliér a příběhy z Knihy knih
Rádi bychom vaše děti pozvali na příměstské tábory, které se budou konat v srpnu na brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 se mladým tvůrcům ve věku 11-15 let otevře Ateliér v lipové aleji, který nabídne každý den jeden umělecký příběh s moravskými kořeny a vlastní kreativní práci s ním sladěnou. Čeká nás široké umělecké rozkročení od architektury, přes výtvarnou tvorbu až po módní návrhářství. Mimo ateliér se vypravíme tvořit do ulic Masarykovy čtvrti, zahrady Vily Stiassni či prostějovského muzea. Na závěr týdne přijde na program prohlídka skutečné galerie, jakož i vernisáž ze všech nejlepší, totiž vlastní.
Mgr. Barbora Dočkalová
Židovské muzeum v Praze
Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno
Tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
+420 530 317 651
+420 776 761 275

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína


Milí přátelé, pojízdní i nepojízdní pocestní,
tetina Barbora Pavlišová rozjíždí cestovní kancelář, která už s úspěchem fungovala nějaký čas ve zkušebním provozu.
Jelikož jest dcerou stréca Pavliša, zakladatele Patafyzické cestovní kanceláře, můžeme s jistotou očekávat, že na jejích zájezdech se účastníci nudit nebudou.
Předkládám tedy její dopis k uvážení, třeba vás inspiruje a zkusíte nějakou z nabídek využít.
Krásné dny přeje
Dada Klementová a spol.
Máte-li náladu, čtěte úryvek z jejího dopisu:
Pokouším rozjet naplno cestovku. Naplánovala jsem několik výletů po české krajině.
Ráda bych vzhledem ke krizi naplnila všechny busy, a tak posílám nabídky.
Letos paradoxně vznikla šance navštívit ta nejfrekventovanější místa bez davů jako je Praha a Český Krumlov. Tam bych nikdy autobus nevypravila, protože davy nemám ráda. Letos je ale situace nanejvýš příznivá.
Mnozí v Krumlově už byli, ale troufnu si říct, že bez turistů to bude jedinečný zážitek, který se už nenaskytne v dalších letech. Přidala jsem ale do programu ještě dvě rarity, a to přírodně krajinářský park v Nových Hradech + hrad a klášter a zejména poutní místo Římov, moje oblíbená destinace.
Vím, že chválit se je hříšné, ale jako průvodce vůbec nejsem marná. Zájezd není naplněný i proto, že někteří si raději blokují termín pro případné náhrady svých zahraničních zájezdů.
Chtěla jsem tě poprosit, zda by nebylo možné poslat někomu, koho by to mohlo zajímat.
V příloze je souhrn zájezdů a podrobný plakát na Český Krumlov. Doporučím se taky podívat na můj blog, kde se najdou i příjemné tipy na výlety.
https://www.terrai.cz/zajezdy
Bara

Vážení příznivci Divadla Aldente,
Neváhejte! Ctíme aktuální bezpečnostní opatření, proto máme na všechna představení omezenou kapacitu.
Začínáme zkoušet Zlatý kolovrat z Kytice J. K. Erbena, na inscenaci budeme intenzivně pracovat na letním soustředění v Lechovicích, kam vás zveme na premiéru a tři reprízy s možností přespání do druhého dne. Zapište si do diářů:
Středa 12. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Pátek 14. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Sobota 15. 8 ve 21:00, fara Lechovice
Neděle 16. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Těšíme se na vás.
Za Divadlo Aldente
Vendula Kacetlová