San Francisco
(střípky z archívu podruhé)

Prohrabávám se archivem dál a cestuju si bezpečně a na sucho. Pro tohle cestování nepotřebuješ ani covidpass ani respirátor.

Na Americe se mi kdysi líbily nejvíc ty hranatý náklaďáky. Měl jsem to nakoukaný z filmů a najednou to vidím na vlastní oči. Jo, líbí se mi i dál, ale už to není tak zásadní, jako z dob, kdy to vypadalo, že do Ameriky se nikdy nepodívám.

Za rohem dobrý, můžeme vyrazit.

To je Amerika.

Buskeři tu jsou na každým rohu, teda téměř. Takže i v čínský čtvrti. Ale tady hrajou na nástroje, které neznám ani jménem. Třeba divný housle s jednou strunou. Jo a ta rouška, ta je teď docela akční pro celej svět. Asiati jsou s rouškama kámoši i dávno před dobou kovidovou. Nosí je dobrovolně a jakoby pro ně bylo samozřejmostí, že když trošku kašlou nebo smrkají, hnedka si nasadí roušku. Kvůli druhejm, ne kvůli sobě. Ti byli na kovida připravení dávno před příchodem z Wu-Chanu.

Čínský housle, já vím, že se to tak nejmenuje, jsou prosté, ovčí struna kroucená, krabička pro akustické posílení kvílení, pentatonika a smyčec víceméně klasickej, jak jsme zvyklí. Čínští Paganiniové jsou ale k vidění jen v Čínské čtvrti, jiné rohy moc neokupujou.

Navštívit San Francisco a nenavštívit Chinatown, by byla velká chyba.

Mají tu exotická graffiti.

A stejně jako po celém San Franciscu i zde v Chinatownu je docela dost lidí bídných. Prý je San Francisco mezi bezdomovci hodně oblíbený, protože v létě tu není moc vedro a v zimě není zima. Může za to kromě GPS i moře, které je skoro ze všech stran kolem SF.

Ale prosím vás, až tu budete, dávejte si pozor. Jsou tu totiž děsně zákeřní žabáci a útočí na lidi zezadu.

Požární schodiště je americká specialitka. Kdyby jich nebylo, tři čtvrtina americkejch akčních filmů by ani nevznikla. Tady máte možnost buď po schodech a nebo rychlotroubou. Jen dopad bejvá tvrdší a velmi často končí na smetí v přistaveným kontyšu.

Když jsme tu byli poprvé, byl zrovna, jestli si to dobře pamatuju, rok prasete. Tohle čínský prase je křížený s činskou kočičkou.

Jo, tak pod tohle se rád podepíšu.

Vstup do Čínské čtvrti odspoda je impozantní. Slavobrána, samí koně, zákeřní žabáci, bronzoví čtenáři a opice. Sem tam krysa.

Slunečnice v Chinatown .

Samotná čínská čtvrt je na rozdíl od jiných v SF docela rozmanitá a jakoby scvaknutá do menšího prostoru, střídají se tu dost rychle honosný baráky i domy nuzný, často se tu lidi stěhujou. Čínská čtvrť mě docela bavila. Ale hlavně proto, že jsem ji znal z filmů. Jo, je to podobný tomu z filmů. Je tu hodně bufetů, jídelen, vše zmenšené a úsporné, většina čínskejch jídel příjemně voní a ani jejich míchání není hnusný. Jak jsem si stihl povšimnout, tady čínský jídla neštěkají. A nebo jsem to nepoznal.

Přechod pro anděly. Další zajímavostí v SF je velkej a hezkej park Golden Gate.

Park je prošpikovanej ofiko místama pro barbecue, nebo jak tomu Amíci říkají. Má to několik výhod. Ta nejvíc je, že pak lidi moc nedělají ohniště někde jinde. A hlavně se přesně ví, kde to je a dá se to zahrnout do úklidovýho kolečka. Ono totiž v tom parku je překvapivý čisto a pořádek. Jasně, je tam pár míst smeťákoidních. Ale je jich málo. Když jsme byli v Austrálii, tak tam je v městskejch parcích taky hodně ohřívátek buřtů. Ale na rozdíl od Ameriky to nejsou ohniště na tyčce, ale stolek s šuplíkem a vevnitř je k dispozici bomba s plynem. A to je nejvíc zajímavý, je to zadarmo. V Americe jsou někde taky kempovací grily i s plynem, ale musíš hodit nějaký drobáky. Tuším, že jeden takovej ohřívací pult je, nebo přesněji byl, i v Brně v Lužánkách. A taky byl na peníze, jen prej nikdy nefungoval, říkal mi kdosi. Což by bylo takový správně český. Ale znáte to, třeba jsou to jen blbý pomluvy.

V parku je pár technickejch domků, zaměstnanci se o park starají a do fachy jezdí na lesklejch motorkách.

Olina byla v Americe v Kalifornii už v devadesátkách, těsně po pádu komoušů. Jela tam s mámou za svým bráchou, kterej tam prchnul ještě za komoušů a správně mi upravoval kádrovej profil. Naštěstí se to celý posralo, blbá doba je pryč. A když tu byla poprvé, tak jí Lála s Jiřkou ukazovali v tomhle parku stádo bizonů. Chtěla mi je machrovsky ukázat taky, ale park byl obrovskej a nedařilo se. Když už to vypadalo na odpískání, tak se najednou stádo objevilo. Nekecala, v tomhle parku pobíhají bizoni.

Bizoni, alias bison bison a po amerikánsku taky Buffalo. Akorát nechápu, proč je u Buffala velký A a ne B.

Kromě bizonů je tam i spousta neuvěřitelně pokorucenejch stromů.

Po pár dlouhejch kilometrech jsme se dostali na úplnej konec parku. Končí u moře. Poslední barák parku je větrnej holandskej mlejn. Ten mám někde na fotkách taky, ale nechtělo se mi ho sem dávat, protože se mi ho nechtělo hledat.

V GG parku jsme byli několikrát, a protože mě začalo bolet v zádech, tak jsem si tam jednou vydal si zaběhat. A je to moc pěkný místo na běhání. Desítky kiláků zajímavejch tras. Běhání mi nepomohlo a záda bolela dál. Při běhání to bylo dobrý, ale v klidu a při chůzi docela voser. Odeznělo to samo.

Boulevard podél dlouhé písečné pláže. Je to místo spíš pro surfaře než pro víkendový povaleče. Na obrázku jsou dva malý ostrůvky plný racčích hoven. Ale guáno se tu netěží.

Pláž tu je docela opuštěná. A je tu hodně větrno. Proto ti surfaři.

I tomu ptákovi byla zima.

Neodpustím si ještě jeden obrázek, jak to tu je s elektřinou. V zemi, kde podniká Bill Gates, v zemi plné ajfounů a Musk za bitcoiny nabízí cesty na Měsíc. Paradox.

Fotbal tu hrajou hlavně husy.

Buď se ten strom inspiroval námořníma lanama. A nebo to bylo naopak.

Cyklisti bacha, max vejška je 13 stop a palců nula.

Jsme domluvení s Honzou, že se sejdeme v Chinatownu, trochu se pocouráme a pak si skočímě někam na doopravdický suši. Z parku je to daleko, tak jedeme šalinou.

A jsme zase zpátky v čínský čtvrti. Dobrej klub, Zajímalo by mě, jaký to je uvnitř.

Malej postřeh, na rozdíl od zemí na východě jsou tu prodavači daleko nerudnější a někdy i agresivní, protože je sere, že jen zevlujeme, čumíme, sem tam fotíme, ale neutratíme ani baka. A to oni poznají na první kouknutí. Stalo se mi několikrát, že se na mě některej z nich utrhl a tak nějak slovně mě zaháněl. A já jsem celkem málo konfliktní a klidně bez keců vypadnu.

Prodejna pro kočky.

Pouze pro kuřáky: Za prvé u obrubníku nebo za druhé, pokud není obrubník, tak nejmíň 15 stop od východů, vchodů, otevíratelných oken a průchodů.

Mlha v SF je rychlá nejen na slavným zlatým mostě, ona tu funguje úplně všude. Jdeš po ulici, vidíš panelák a najednou ho půlka zmizí.

Partička bluesmanů hraje hodně dobrou muziku.

Takovej SF Mayall.

Kopie čtvrtky Hendrixe.

Je čas na večeři.

Fotky žrádla jsou profláklá blbost, ale jednu si neodpustím. Suši v týhle hospodě bylo nejen dobrý pro jazyk, ale i pro oči. Jak se který suši jmenuje vám neřeknu, protože si to už nepamatuju.

Hlavní pán sušárny je poslední obrázek z náhodnýho brouzdání po archivu.

podpis


Tibor a Tanya v Řecku


Odstupující Babiš: "Nikdo nepočítal, že přijde zase tato vlna."

ODPADÁ SPOUSTA KONCERTŮ A PŘEDSTAVENÍ
To naše předvánoční ale bude!!!
Zatím jsme o tom přesvědčení a opatrně se těšíme.
POZOR - v Lomnici, v sobotu 11. prosince v 16:00, pivovar Genius noci nás čeká!
Zpívat přijedou naši další skoroabsolventi.

Takhle vypadali v prvním ročníku na jednom z prvních vystoupení - vernisáž výstavy fotografií v Adamově.

Ve druhém ročníku už zvládli samostatně celý Tříkrálový koncert v adamovském kostelíčku.
Pak jsme ještě stihli premiéru písní Jiřího Bulise s tlumočením do znakové řeči.
Tehdy jsem moc nefotila, říkala jsem si, že to napravím při repríze, ale ta se nekonala.
Přišel Covid a bylo po ftákách - after Birds, jak by řekl stréc Beránek Dalecký.
Zažili jsme distanční výuku, všechno jsme zvládli, ale už bych se k tomu nerada vracela.
Zpívat se musí naživo a mě moc těší, že to pořád ještě jde.
V sobotu uslyšíte kromě vánočních písní i pár "bulisovek" a taky představíme naše prvňáky! Sice jsme toho díky covidovým izolacím moc nestihli, ale nějak se začít musí...
Přijďte, rádi vás uvidíme!


Dada a spol.

Vážení přátelé zappovy hudby, příbuzní, kamarádi a fanynky. Dovoluji si Vás opět pozvat na večer s kapelou Frank Zappa Quartet (FZQ) do brněnského hudebního klubu Stará Pekárna (Štefánikova 8). Koncert se koná v pátek 17.12.2021 od 20:00 hodin (tedy za 14 dní). Přijďte si nás prosím poslechnout a podpořte naše muzikantské adventní snažení. Vyznačte si prosím akci do svých kalendářů a děkuji předem. Je dovoleno přeposílání tohoto mejlu dalším Vašim známým. Budeme za to rádi a těšíme se na Vás.
Za kapelu FZQ Jiří Hála.

Píši a vydávám limitované edice
pro jedinečné čtenáře,
kteří jsou mi blízko


https://shoutout.wix.com/so/90NsHi2X9?languageTag=cs&cid=2e8541e3-b153-48cf-85d5-e5a69dd2ee9c#/mai

Galerie Aviatik
Zvu Vás na pel mel výstavu obrazů, keramiky, skla , kovaných věcí i drobností jako jsou čaje, čokolády, šperky, kalendáře atd.
Protože doba je taková jaká je, tak prosím sledujte aktuální vládní nařízení. Dnes platí - potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid 19 - během minulého půl roku.
Snad se uvidíme. p

haredim
UNIKÁTNÍ FOTOGRAFICKÁ PUBLIKACE