Předvánoční Sevilla
(čtvrť Macarena)

Po kratší odmlce, vyplněné fejetony z rodinných a jiných akcí, se vracím zpátky do předvánoční Sevilly. Dnes jsem od Roušovny a její kolegyně osvobozený. Kromě nějakých povinností se starají i o ochořelé studenty, které postupně a s rychlostí kovidu kosí nějaká viróza v mnoha aspektech kovidu podobná. Teploty, slabota, nechutenství. Využívám toho volna a jedu se podívat do své oblíbené čtvrti, kde jsem byl již minule několikrát.

Koleno mě stále docela sere a ozývá se, ale rozhodl jsem se, že mu příliš prostoru věnovat nebudu. Jen místo toho, abych si těch pár kiláčků zaběhl, použil jsem místní MHD. Macarena je čtvrť, do které se vstupuje branou. Nebo přesněji branami. Je jich totiž víc.

Když jsem byl v téhle čtvrti před lety poprvé, líbil se mi její název. Makaróny, makronka, Emanuel, makrela, macarát, macerovat...

Ale je to prý úplně jinak. Zatímco některé autority si myslí, že to je odvozený z arabštiny, jiní tvrdí, že to je z latiny. Pokud je to z latiny, Macarena by byla odvozena z mužského jména Macarius. Předpokládá se, že patricij jménem Macarius by tedy byl významným římským vlastníkem půdy v této oblasti. Alternativně je známo, že během muslimské nadvlády byla stále existující brána s městskými hradbami Puerta de la Macarena pojmenována Bab-al-Makrin, což by mohlo souviset s aktuálním označením Macarena. Takže víme zase prdlajs.

Čtvrť Macarena trpí velmi příjemnou atmoškou. Je zde spousta originálních obchodů prodávajících retro oblečení a knihy a v tržnici Mercado de la Feria jsou stánky, kde servírují paellu a krokety. Je tu hodně tapas barů servírujících mořský plody a empanadas. Množství barů udržuje cvrkot v této čtvrti až do časnejch ranních hodin.

Teď v předvánočním čase to tu tak moc netepe a nekvasí jako třeba v květnu, červnu. Divadla jsou přizavřená, židle čekají na svou příležitost. A dočkají se. Většinou.

Období častejch přepršek a vydatnejch deštů nutí místní kavárníky cvičit s židlema, vláčet je sem a tam, jak přestane pršet, už vybíhají a za pár minut se hospoda vyřine do ulice, lidi ji zaplní. Pak začne pršet a... Krásný je, že to ty pingly asi ani skoro nenasírá. Jsou na to zvyklí.

V Macareně je i hodně psíků. Pravidelně venčí svoje páníčky.

Je fakt, že oproti létu tu dokážou být ulice i skoro opuštěný.

Tady mi neparkuj hajzle, nebo ti vyškrábu reflektor.

Na rozdíl od centra Sevilly bývají dvorky tak trochu, jako si to pamatuju ze svýho dětství v Husovicích v Brně. V centru bývají dvorky vyplněný kavárničkama, jsou obložený mozaikama a z květináčů trčí umyté kaktusy. V Macareně ne.

Kol i kostelů je tu hodně, Stejně jako v ostatních čtvrtích Sevilly.

Když zjistíš, žes stvořil placatou zeměkouli.

Muráles, to je tu místní sportovní aktivita. Nepodařilo se mi zjistit, jestli to místňáky nějak zásadně sere, že jsou jejich fasády obětí sprejerů. Připadalo mi, že ani ne.

V létě nemyslitený, ale teď v prosinci ulice s jedinou holkou široko daleko.

Dva jezevčíci s paničkou.

Jedno vím jistě, tohle je socha básnířky a spisovatelky Emily Dickinsonové. Snažil jsem se zapojit všechny páky a najít na internetu nějaké podrobnosti a zajímavosti, ale nedařilo se mi. Klidně bych se spokojil i se jménem sochaře, kterej tu krásnou sochu spískal, ale bez výsledku. Jediný odkaz byl na fotobanku Alamy, že je to fotka Royalty free a kdo je autorem hodně podobnýho snímku, jako je ten můj. Ale z toho žádný drby nevykřešu. Nejbližší cedulka mi napráskala, že v tomto domě se narodil španělskej spisovatel Antonio Machado, což jak sami vidíte, je hodně ubohá záslepka, která s relevantními informacemi nemá nic společnýho.

Nevěřte cedulím. Otevřeno 24 hodin denně, ale kdykoliv jsem tudy šel, dycky bylo zavřeno.

Zabijte vévodkyni!

Nové šokující poznatky z výzkumu nesmrtelnosti chrousta (la inmortalidad de escarabajo). Escarabajo není zrovna chroust, ale asi spíš chrobák, neboli hovnivál.

Tohle bezcílný brouzdání úzkejma uličkama mám rád.

Kostel San Juan de la Palma je postavenej na místě bejvalé mešity. Patří do velké skupiny gotických a mudéjarských kostelů v Seville. Tenhle kostel moc klidu neměl, furt ho někdo předělával k obrazu svýmu, a když už ho nepředělával zvenčí nebo zevnitř, tak dostavoval různý nástavby. Během bouřlivejch událostí v roce 1936 utrpěl kostel značný škody. V současnosti je kostel sídlem bratrstva La Amargura, sídlí zde taky náboženská společnost, která má za patronku Pannu Marii de la Cabeza, a také bratrstvo Ntra. Sra. de Montemayor. Výhodou vnějších ozdob - mozaikových obrazů je, že sprejeři takové stěny nechávají překvapivě téměř bez povšimnutí.

Hned naproti kostelu jsou volný prostory, tak šup sem se sprejem.

Eroticko ďábelsky útočnej obrázek. Carmen s ďáblem tančí v Pradu. Inu, značka je značka. (Něco žalostné tautologie je třeba.)

Některý bary řeší problém přepršek deštníkama, aby nemusely furt skovávat židličky a stolečky.

Přišel i Leoš Suchařípa. Na pokec a na víno.

Do kostela bez prázdnejch sklínek od piva.

Miluju garážový muráles.

Minimikrotapas bar. S jediným stolečkem venku.

Tady jsem poprvé.

Luxusní prodejna jízdních kol má zavřeno.

I Umberto Eco vstal z mrtvých a šel si dát skleničku.

Maderas je značka drahýho rumu, jestli mě paměť neklame, ale tady asi nedestilujou, tady je za plotem normální škola.

Na tři minuty přestalo zase pršet.

Takže sklopit deštníky, aspoň na chviličku.

Rodinná výprava do mlíčnýho báru.

Ulice malých příručních opraven aut.

Na cígo a na kafe ke konkurenci.

Basilica la Macarena. Asi nejzásadnější chrám v Macareně. V tomto kostele je nejcennější poklad Sevilly, Virgen de la Esperanza, lidově známá jako Macarena kvůli čtvrti, kde se nachází.

Chrám byl postaven v moderním stylu. Skládá se pouze z jedné lodi se čtyřmi bočními kaplemi. Má pouze jedno patro a tribuny s oblouky a soklovou deskou z červeného mramoru. Až do výstavby současného chrámu mělo bratrstvo hlavní sídlo ve farním kostele San Gil. Obraz panny přežil až do požáru, který vzplál v roce 1936. Dnes je umístěn v neobarokním hlavním oltáři, který vytvořil Rafel Fernández del Toro. Obraz, který pochází ze 17. nebo počátku 18. století, je dílem neznámého autora, ačkoli je připisován Pedro Roldánovi a jeho dceři La Roldaně. Průvod Svatého týdne Bratrstva La Macarena se koná za úsvitu na Svatý pátek. V tomto průvodu je Paso de Cristo (sochy na jakémsi plováku, v tomto případě socha Ježíše Krista, která představuje výjevy z Umučení, smrti a zmrtvýchvstání Krista) doprovázeno 100 římskými vojáky, kteří jsou navlečení do kostýmů z červenýho sametu, carcaza a helmy a kteří jsou známí jako „armaos“.

Moderní kostel, ač nedýchá věkovinou, je hojně navštěvovanej.

Před bazilikou.

Naproti kostelu máte malej bar a prodejnu tabáku, takže můžete vyhledat první i druhou pomoc.

Tady někde ukrývaji tu svou slavnou a vzácnou La Macarenu.

Hned vedle kostela je i hlavní brána do/z Macareny. Ona slavná Puerta de la Macarena neboli Bab-al-Makrin.

Ale tu jsem vám tentokrát nevyfotil, protože jsem nutně potřeboval vyfotit rycheji jedoucího cyklistu před branou a pak už jsem na to zapomněl. Stejně už mě bolí to dodrbaný koleno.

Má milá La Macareno, snad se sem ještě někdy dostanu, učarovala jsi mi.

Zub času žere sushi.

A nejen sushi.

Zimní přechod pro chodce.

Přestože koleno volá po jízdě autobusem, jsem na něho zlej a jdu pěšky.

Napravo tak trochu sociální bydlení a naproti nalevo asi největší sevillská nemocnice.

Nechci být předjímavej, ale tuhle mladou přísnou holku určitě koleno nebolí. Přesto trpělivě čeká na autobus číslo 2, 13 nebo 14. A proč? Protože je na rozdíl ode mě rozumná.

Vpravo Jezulátko, vlevo ve větvoví se vloupává do okna Santa Klaus.

Domů to mám asi tři kiláky. To mně bude pod peřinou v koleni cukat.

Už to je na dobré cestě, fotbalovej stadion je blízko "domova".

Už jen projít ulicí plnou skladů.

A za chvilku už budu moct potichu kňourat do deky.

Na posledním rohu (último rincón) žvaní prádelnící. Říkám tak lidem, co používají veřejný pouliční prádelny. Já se svejma dvěma tričkama, třema boxerkama a třema párama bambusovejch fuseklí je využít neumím. Dobrá hrabalovská atmoška.

podpis

Leonarda da Roušovna připravuje pro slimáky poslední večeři.



Tiborkova kočička.

Jan Síla (SPD): Pediatrie, zvláště ta dětská, je složitý obor.

OD PANA BARONA Z KNIHOVNY JIŘÍHO MAHENA JSEM
dostala hromadu fotek z večera vzpomínání na Jiřího Bulise a tak si dovolím několik použít.


Lidí přišlo hodně a stréc Beránek-Dalecký byl příjemně překvapen.
Paní Málková pronesla krátký uvítací projev a už to jelo.


Honza to řídil akčně!
O tom, že studenti zpívali písně přímo mezi publikem jsem už psala.
Slyšela jsem nahrávku, znělo to docela přesvědčivě!
Na pódium byl přizván Břetislav Rychlík a ještě, než začal vzpomínat, byl taktně upozorněn,
že by se neměl moc rozvykládat, poněvadž bychom to nestihli do zavírací hodiny.


Rozvykládal se pěkně a jako překvapení uvedl, že mně přinesl Bulisovy noty, které napsal ve
svých 13 letech!


Vyklubala se z toho partitura na listech formátu A3 a to byla pěkná kulišárna.
Z partitury se hraje blbě a ještě to nemohlo ani držet na klavírním pultíku!
Ochotně ale nastoupili tři studenti z prvního ročníku a stali se na chvíli živými notovými stojany.

Zahrála jsem kousek, bylo to zvláštní, četlo se to blbě a tak jsem to s délkou moc nepřeháněla.


Katka Křivánková zazpívala krásnou bulisovku Běh života.
Mimochodem, Katka je operní režisérka a bude režírovat tři Bulisovy miniopery, které jsem zrestaurovala ze starých nahrávek Hadivadla. Teď už je rozepisuju pro housle, klarinet a violoncello,
klavír už mám! Zpívat budou regulérní operní pěvci ze souboru Opera diversa a už teď vím,
že to bude hodně nevšední zážitek!
Můžu už dopředu prozradit, že celé dílo bude uvedeno 29. června v 19:30 v Huse na provázku!
Jen to dopsat a nastudovat...

S pěkným povídáním se přihlásila Jarynka Turbová, sestra Ctibora Turby.


Naši druháci z muzikálu spěchali na předváděčky a tak dostali přednost.
Mimo jiné zazpívali Anděla radosti a myslím, že poprvé zažili to, že se k nim v refrénu přidali
skoro všichni zúčastnění.

Mezi tím se pohybovali pánové s mikrofonem a kamerou, zorganizoval zase Břeťa.
Točí totiž o Jiřím Bulisovi film a sbírá materiály v různých koutech republiky, kde Bulis působil.


Přestože to byl večer poněkud free, jak Honza předestřel hned v úvodu, bylo to povedené,
spontánní a lidi odcházeli spokojení, někteří i slzičku zamáčkli - já taky...

MUZEJNÍ NOC V KJM BYLA TENTOKRÁT NEJNAPÍNAVĚJŠÍ
pro pana Jiřího. Kromě našich studentů měl nazvučit ještě smyčcové kvarteto.
Naši studenti přišli přesně podle domluvy, klobouk dolů. Prvňáci činoherci měli zároveň přípravu
vystoupení s pouličním divadlem na Petrově, přesto přišli včas, poctivě odzkoušeli na mikrofony
a valili na Petrov, kde jim začínala první hra v 18:00.


Takhle vypadají mikrofony a šňůry, když jsou v klidu.
Po akci se z nich stane neuvěřitelná změť, skoro až hadí hnízdo a to se pak musí trpělivě rozšmodrchávat. Tentokrát jsme to museli po zkoušce sbalit, protože se začínalo pohádkou,
kterou nakonec Jirka nazvučil taky. Přišla rozpačitá umělkyně, která si nevěděla rady,
a tak pan Jiří zaperlil v roli šlechetného zachránce.
Smyčcové kvarteto se objevilo až před vystoupením, takže se zvučilo už před diváky.


Balladona quartet - šikovné muzikantky a krásné dámy!
Jen jestli tuší, že belladona znamená v bylinkářství rulík zlomocný...
Hrály Mozarta, znělo to krásně a Jerka sklidil zaslouženou pochvalu.


A po dámách už následoval studentský koncert.


To je Míša Skalová, která si vymyslela banjo do Vendelína a hraje to parádně.
Koncert se nám dost povedl, bohužel zatím z naší části nemáme ani jedno foto, ale kdoví?
Pan Baron fotil a slíbil poslat!
Jinak všechno dobře dopadlo a prvńáci utíkali zase zpět na Petrov, kde je čekalo ještě jedno představení ve 21:00. Příprava na život herce ve fofru...

Jirkovo foto z dnešní obědové návštěvy na Masném růžku.
Lákavý nápis, že? A navíc tam výborně vaří!

Dada a spol.

Skrytá tvář české literatury II: Josef Hora
Uvádíme cyklus večerů věnovaných významným českým básníkům s tvorbou pěti duchovně orientovaných básníků dvacátého století a pěti současných autorů souznějících s jejich dílem. Projekt Básníci v Česku herců Michala Bumbálka a Lukáše Riegera vzniká ve spolupráci s projekty Káznice žije spolku Tripitaka a Básníci v káznici spolku Odjinud.

Další z večerů, tentokrát věnovaný dílu básníka Josefa Hory, se bude konat ve čtvrtek 25. 5. 2023. Recitovat budou Jana Štvrtecká, Pavel Čeněk Vaculík, Michal Bumbálek a Lukáš Rieger za hudebního doprovodu Dady Klementové. Úvodního slova o autorovi se ujme pan Karel Komárek a také budeme mít možnost zhlédnout krátký film o Josefu Horovi od Petra Barana a Anežky Šujanové.

Vstupné: 150 Kč
Studenti a senioři: 80 Kč
ZTP, ZTP/P: 80 Kč
Studenti a pedagogové uměleckých škol: 40 Kč

Josef Hora
* 8. července 1891 Dobříň, † 21. června 1945 Praha

Významný představitel proletářské poezie a reflexní lyriky času a ticha. Narodil se v selské usedlosti ve vsi Dobříň nedaleko Roudnice nad Labem. Po studiu práv v roce 1918 začal díky Ivanu Olbrachtovi pracovat v redakci Práva lidu. Posléze v letech 1920-29 řídil kulturní rubriku Rudého práva. Po vyloučení z KSČ v roce 1929 přešel do Českého slova, kde setrval až do roku 1940. Jako předseda Obce československých spisovatelů byl Josef Hora jedním z předních organizátorů jednotné fronty umělců proti fašismu. Zemřel po dlouhé nemoci v prvních poválečných dnech. Stal se prvním, komu byl udělen titul národní umělec.

Ve své poezii prošel velkým vývojem. Od poezie symbolistní a vitalistické se včlenil do poezie proletářské, ve které zesílil zřetel sociální. Odklon od ní přinesla sbírka Itálie (1925), ve které autor užil asociativní metody poetismu. Od poloviny dvacátých let začíná nové období Horovy poezie. Dění nahlíží pod zorným úhlem času. Čas stále plynoucí je bratrem básníkova srdce: Struny ve větru (1927), Deset let (1929). Postupně dochází v jeho poezii k výraznému zduchovnění: Tvůj hlas (1930), Tonoucí stíny (1933), Dvě minuty ticha (1934). Protifašistický odpor ovlivnil jeho poslední sbírky: Tiché poselství (1936), Máchovské variace (1936), Domov (1938), Jan houslista (1939), Zahrada Popelčina (1946), Proud (1946) a Zápisky z nemoci (1946). Významné jsou jeho překlady z němčiny (Goethe) a dosud snad nepřekonané překlady z ruštiny (Puškin, Lermontov).

Líto mi, líto kostelů je,
kde století spí zesnulá.
Člověk je věky dostavuje
jak vzácnou přítěž minula,

pak vteřina je na prach změní
a v lítosti k nim pokleká.
Nad jednu ztrátu ale není:
utratit duši člověka.

Milí přátelé,

v září letošního roku jedeme se skupinou do Benátek na několik dní. Bydlíme přímo ve starobylém městě, máme k sobě průvodce, který nás bude doprovázet po celé dny. Program je bohatý, dostanete se i do hlubší části laguny na odlehlé ostrovy a samotné město projdete křížem krážem. Největší peckou však není náměstí sv. Marka, ale daleko méně známá místa, které průvodce nepropagují. My je projdeme. Krom toho navštívíme i Benátské Bienále, cože je neuvěřitelná přehlídka moderního umění.

Pokud projevíte jakýkoliv zájem, nepište, ale rovnou zavolejte. Skupinu uzavíráme ke konci měsíce května.

Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396

5. června připomeneme v brněnském Cabaret Des Péchés výročí velikánů Thada Jonese a Woodyho Hermana, zazní také Stravinského Ebony Concerto

Milé fanynky, milí fanoušci, Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5. června v brněnském prostoru Cabaret Des Péchés! Sólových partů Thada Jonese se ujme jeden z nejetablovanějších nizozemských trumpetistů Jan van Duikeren, který má na svém kontě spolupráci Candy Dulfer, Dr. Johnem, Joem Bonamassou, Lionelem Richiem a mnoha dalšími. Součástí koncertu bude také provedení Ebony Concerto Igora Stravinského, které bylo napsáno pro big band Woodyho Hermana. Navíc v rozšířené sestavě o harfu, lesní roh, kytaru a sólový klarinet pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra. Thad Jones (1923 - 1986) byl americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a člen orchestru Counta Basieho. Je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů všech dob a inovátorů big bandové hudby 2. poloviny 20. století, především díky svým nevšedním a nadčasovým harmonickým postupům i změnám instrumentace saxofonové sekce. Roku 1965 založil spolu s bubeníkem Melem Lewisem Thad Jones/Mel Lewis Orchestra. Objevil se na desítkách nahrávek. Spolu s Gilem Evansem či Stanem Kentonem, kterým se Cotatcha Orchestra věnovali v předešlých letech, spoluurčil cestu, kterou se big bandy začaly v dalších desetiletích ubírat. Woody Herman (1913 - 1987) jazzový klarinetista, saxofonista a hudební skladatel. Vedl hned několik kapel s názvem The Herd, byl jedním z nejslavnějších kapelínků třicátých a čtyřicátých let. Také jeho jméno naleznete na nespočtu nahrávek, získal 18 nominací na Grammy, z nichž 3 proměnil. Jeho jménem se nechal při výběru uměleckého jména inspirovat i režisér Woody Allen. Jeden z nejslavnějších skladatelů 20. století, Igor Stravinskij, se ve své tvorbě inspiroval mnoha žánry od folkloru po jazz. Roku 1939 odešel do Ameriky. Právě jazz a osobnost Woodyho Hermana jej roku 1945 ovlivnil při psaní Ebony Concerto pro klarinet a jazzový band, které vzniklo právě pro Hermanův big band. Herman zpočátku nadšený nebyl, partitura se mu zdála neproveditelná... V České republice bude Ebony Concerto provedeno pravděpodobně poprvé po půl století! Vstupenky na koncert Cotatcha Orchestra & Jan van Duikeren: Thad Jones 100, Woody Herman 110. zakoupíte v prodejní síti GoOut. Studenti, senioři, děti a ZTP získají 30 - 50% slevu.

Milí umělci!

Zvu vás na
slavnostní předávání vysvědčení spojené s malou párty a rozebráním kreseb - ve středu 31. 5. 2023 od 17:00 (na Šujanově náměstí = vedle Nové Vlněny)
workshop Každou 1. neděli tentokrát v krásném prostředí Zahrady na rozcestí v Medlovicích 4. 6. 2023 10:00 - 16:00; v plánu jsou zajímavé výtvarné aktivity, společný oběd apod.
krátkokurzy vždy v úterý a ve středu od 16:00 do 19:00 hod. (na Šujanově náměstí = vedle Nové Vlněny)
základy kresby 13. - 14. 6. 2023
zajímavé techniky v akvarelu 20. - 21. 6. 2023
tvoření z papíru 27. - 28. 6. 2023
plenéry vždy ve čtvrtek (obvykle) od 16:00 do 19:00
Dejte to vědět přátelům, kamarádům a známým a vezměte je s sebou. Když nás bude víc, bude větší zábava.

Na setkání se těší

HHH
602 524 200
facebook
Ateliér pro kočku

 

Přátelé,
uvolnila se nám místa na Dobříš a tudíž se můžete nahlásit.
Budeme se na vás těšit
https://www.terrai.cz/na-kavu-k-capkum

Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396