Druhé číslo letošního ročníku je tu. Je začátek roku, všichni okolo se zahlcují předsevzetími. Tu děsivě nesplnitelnými, tu tak srandovními, že ani o předsevzetí nejde, ale pro dotyčné to prostě je předsevzetí. Tyhle svátky byly skvělý. Nikam jsme nejeli a nevadilo nám to, Přijel nám Honzík z Ameriky a moc jsme si ho užili. A byl tu u nás i Jirka, takže kromě Helči, která odjela na půl roku do Francie jsme byli skoro kompletní. Povalovali jsme se a chodili na drobný výletíky, sem tam jsme si dali i v Klánovicích u nádraží nepasterizované dobré pivko a vláčkem jeli zpět. Dokonce i trošku nasněžilo. A o těchto všech radostech vám ale prase napíše jindy, protože ono se to v neděli po prasečích kolenech k obědu celý nějak krásně zvrhlo. Honza se vrátil ze Slovenska, bydlel na mé oblíbené Teryho chatě a trošku lozili, určitě časem pustí do světa nějaký fotky. A jak jsme tak slastně vzdychali po těch prasečích hodech, Olina to upekla moc dobře, tak jsem si ještě dali kafe a pak najednou povídá Honza: "Co kdybysme si zajeli do Prahy do Sovovejch mlejnů na výstavu Koláře a je tam i Švankmajera. Já jsem sice měl chviličku nečistý svědomí, protože na mě čekala nedodělaná práce a taky jsem chtěl napsat to prase o předsudcích a vánočních svátcích.
Oblíkli jsme se a vypadli. Praha nás přivítala nesmírným množstvím turistů z celýho světa. I cizinci z Brna mezi nimi byli, slyšel jsem je po hlase. Všude bylo unylé veselo, Okamura by se zděsil z té krásné směsice všech možných ras a národností. Kebaby a párky v rohlíku, kaštany pečené i přečtené... Praha byla okouzlující. A lidskej guláš taky.
Roj divokých pand nás chtěl ohrozit, ale naštěstí se báli opustit svou královnu.
Udělat srdce z dlaždiček není tak jednoduchý, ale sprostým dlaždičům se to podařilo.
Pak jsme narazili na bílého anděla. Nikoho nechránil, naopak, somroval prachy, protože to už tak natření andělé dělají. A když šla kolem hezká holka, anděl chlípněl.
Na Staromáku Olina objevila hnízdo rukavic. A protože je zdatná pletařka ponožek i rukavic, hned zkoumala vzorek a podobné kraviny, kterejm my kluci nerozumíme.
Trojice divnejch chlápků. Kdyby to bylo za komančů, měl bych tendenci je považovat za veksláky, ale takhle teda fakt nevím. Zlatí, stříbrní a modří už vědí.
Segvejáci v santovskejch čepičkách ostřížím zorem lovili mezi návštěvníky oběti, které budou za peníze učit zavazet na chodníku.
Když jsem se plížil kolem poloprázdné hospody, spadla cedule s anglickou nabídkou.
Blížíme se k mostu Karla, vypadá to na masakr, tolik lidí, jak při převratu.
Taky jsme šli kolem pána much. Olina tvrdila, že to je spíš něco s ceckama.
Tuhle profesi bych dělat nechtěl, protože mám špatný koleno, ale tihle to měli docela vymakaný, po hodině se střídali a hlavně, a to jsem hodně ocenil, pejska zabalili do deky, aby mu nebyla zima, protože pejska neměnili. A taky mě napadlo, jestli i tahle živnost vyžaduje od nějakýho úřadu povolení provozovat svou profesi na Karlově mostě.
Olina s Honzou chtěli, abych jim u portrétisty udělala jejichfíčko. (Pro méně zdatné, odvozenina od nového slovíčka selfíčko).
Tahle holka mě upoutala svým mosazným objektivem. Nikdy jsem nic podobnýho neviděl, ale bylo to krásný. Jestli se to prodává, tak na to časem určitě někde na internetu narazím, ale jestli si to udělala sama doma, tak mě teď mrzí, že jsem se na ten objektiv nezeptal.
...je láska
Socha svatého Františka Borgiáše šla do restaurace. Asi na pivo a tak ji na chvíli zastoupila matka se synem.
To je lidí, snad dokonce víc než v létě v plné sezóně.
U téhle sochy jsem si nostalgicky zavzpomínal na zkurvenou dobu komoušskou, kdy jsem se tak trochu podílel na samizdatu a zrovna tuhle sochu jsme pak použil při návrhu obálky knihy od Mariny Cvetajevové - Myslete na mne na pražských mostech.
A trošku kýče je potřeba stále. Kýč je užitečnej, protože vytváří plastelínovou hranici mezi věcmi hodnotnými a sračkami. Bez kýče by asi ani nebylo umění.
A v téhle aleji zase mi na mysli vytanula slavná fotka H. C. Bressona. Tak jsem se ji pokusil velmi odflinknutě a úplně nijace napodobit. Napadá mě jen to hodnotit ryze tautologicky: Bresson je Bresson.
Ale tohle zase s Bressonem nemá vůbec nic společnýho. To jsem si jen uvědomil, jak ta moje Olina umí být až do detailu barevně sladěná. JE to skoro na hovno, když fotím skoro výhradně černobíle, ale moderní technika fotografická umožňuje vytáhnout z rawu zase zpátky barvu, což jsem teda udělal, aby ta sladěnost vynikla.
Blížíme se k Sovovým mlýnům.
Když tu náhle na nás vyjukne Banksy. No jo, Banksy v Praze.
Cesta se v zimě neudržuje.
Krásné Rusky před holou prdelí. Inu Putinova krize.
Hej kámo, není ti zima na prdel?
V Sovovejch mlýnech se nesmí fotit, tak jsme to dodržovali, jen tuhle maličkou blboučkou jsem pořídil. Jako správnej Čech bych to měl nějak okecat, jakože třeba jsem na to nepoužil klasickej foťák a podobný blbiny, ale neudělám to. Když jsem všude viděl ty cedule s přeškrtnutým foťákem, tak jsem to prostě dodržoval a hotovo. I Honza i Olina, akorát Honza byl přistižen, jak si cosi zobe no chytrýho telefonu a paní ho šla hned požádat, aby nefotitl, a on jí vysvětlil, že nefotil, jen si cosi zapisoval. A ta paní mu zase prozradila, že tu je jeden pán, co také hlídá, který když někoho vidí s foťákem, tak že umí z toho foťáku ty nafocený fotky odstranit. To zase není takové umění, spíš je umění toho prohřešníka donutit, aby vydal foťák a riskoval by ten pán mazač, že ho pak někdo obviní ze zasahování do cizí věci, No prostě bylo by to dost složitý. A Honza zase té paní s úsměvem vysvětloval, že to v případě těch chytrejch telefonů moc nepomohlo, protože se dost často dostává každej vyfocenej obrázek hned kamsi po bezdrátové síti do různejch cloudů, kam pán nedosáhne, ani kdyby byl mistrem světa. I paní i Honza byli při té debatě moc milí. Se smutkem v oku jsem vzpomínal na galerie v Sydney, kde se smí fotit o sto péro a skoro všechno, jen některé exponáty, které jsou od původních Aboridžinců by se fotit neměly. Já jsem to nevěděl, tak mě na to jedna paní od hlídání mile upozornila a vysvětlila mi, jak ty exponáty poznám a pak už jsem to dodržoval. Žádnej problém. Ale zase mě to nutilo k úvaze, jestli když už to nikdo nemá fotit z jakých si, řekněme, náboženských důvodů, jestli už samotné umístění ve výstavní síni, to vyloupnutí z místa činu někam jinam není ještě barbarštější, než to následné vyfocení, ale budiž, nakonec jsem rád, že to v galeriích je a já to smím vidět.
Seděli jsem skoro hodinu v sálečku, kde promítali filmy Jana Švankmajera. Byly skvělý a tak jsme toho moc neviděli. Nebyl prostě čas, Mlejny zavírají v šest. Vyfotili jsme se samospouští jakože našefíčko.
Večerní Praha rýsovala ostrou grafikou makety nábřeží.
34 tučňáků před naší českou Kapličkou.
Karlův most poněkud netradičněji.
Krámky tu žijou skoro stejně jak v arabským světě. Akorát tam bývá i v tuhle roční dobu tepleji.
Dali jsme si svařený víno a vypili ho u Godota.
Chudák Obama se dostal mezi pěknou sebranku. A královna taky.
Tokamůra se pustil do boje proti kebabu. Jeho boj (Seine Kamf) je trapnej a jako obvykle zcela mimo mísu. Populistická ulhaná nula se pouští do války. První, co mě napadlo, když jsem četl jeho žvásty, že brojí proti kebabu, aby chránil českou kulturu, ale jako divý po celé republice prodává cizácké suši. Nemám tyhle trapné plytké populisty rád, je mi z nich na blití a jsem ohromen, kolik lidí si myslí, že má tenhle hloupý xenofob pravdu.
Z týhle fotky jsem chtěl udělat koláž, která by se jmenovala Přečtené kaštany, ale nechtělo se mi.
Charlie je smutnej. Jak komické.
A odkudsi se vynořili zdivočelí turisté s kufry na kolečkách a hnali se dlážděnou ulicí do hostelu. Zvuk to byl skoro stejnej, jako v roce 1968. když přijeli Rusáci na tancích.
Novoroční ozdobná pipina a úplněk.
Šantal nemá rukavice. Bude jí zima.
Olina dostal od ježoura chytrej telefon a tak si s ní furt hraje. Je krásný sledovat, jak to na ni funguje úplně stejně, jako na ostatní prvomajitele chytrýho telefonu.
Ujel nám vlak, tak jsme šli na horkou čokoládu. Honza si vybral zázvorovou a Olina a já normální. Chuťově byla exotičtější ta obyčejná. No a pak už jsme jeli domů. Byla to krásná neděle, kterou nám nezkazil ani blbej pseudopolitik.
- 2015/01 - Jen péefko...
- 2014/52 - Zase ten sakra santa...
- 2014/51 - K jezeru na jehož jméno si nevzpomenu
- 2014/50 - Réunion (Honza Kurka)
- 2014/49 - A hurá do Yosemit
- 2014/48 - Fillmore 2
- 2014/47 - Fagaraš (Helča)
- 2014/46 - Prase, které se ukrylo
- 2014/45 - Halloween, myši, krysy a dušičky
- 2014/44 - Pat a Mat
- 2014/43 - Necestou
- 2014/42 - At the Fillmore
Pyramidální příběh
Vědci z německého Spolkového úřadu pro geologický výzkum a suroviny nalezli na sedmi místech v Indickém oceánu v hloubce 3400 až 3700 metrů „kouřící komíny“ - hydrotermální průduchy, z nichž vyvěrá mineralizovaná voda o teplotě až 400 stupňů Celsia. Za běžných podmínek by se voda přeměnila v páru, ovšem pod obrovským tlakem oceánu zůstává tekutá. Pod vlivem okolní chladné vody obsažené nerosty krystalizují a ukládají se do takzvaných komínů, které jsou vysoké jako šestnáctipatrový dům. Odtud by se v budoucnosti měly těžit.
Tým Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru ve státě Maryland při své studii zhoubných nádorů zjistil, že u zhruba dvou třetin měli lidé prostě jen smůlu, poněvadž jejich onemocnění způsobila nahodilá mutace buněk. Šlo o rakovinu krve, slinivky břišní, varlat, vaječníků a mozku. Studie ukázala, že prevence je užitečná pro předcházení zejména rakoviny kůže, plic, tlustého střeva, ale i hlasivek.
Kdosi na netu:
"
Už od pohledu se pozná člověk. Stačí se mu podívat do očí."
Atrium na Žizkově - FILIP GAJDŮŠEK - SOLVE ET COAGULA (09.01.2015 - 06.02.2015) Věnuje se převážně olejomalbě se zaměřením na portréty a figurální tvorbu. Jeho práce překračují různá historická témata a styly od šerosvitu po pointilismus. |
DOX - THIS PLACE (do 2. 3. 2015) Světová premiéra monumentálního uměleckého projektu This Place představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa. |
Galerie UM - Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) (do 1.2.2015) Rozsáhlá výstava představí dílo jedné z nejvýraznějších postav světové grafiky. |
Petra Ježková: Obležen národem dramatiků |
„Nevyhlížej nedočkavě další dovolenou a raději si zařiď život, od kterého nebudeš muset utíkat.“ Seth Godin |
Operní soubor a orchestr Národního divadla Brno má nové vedení. Uměleckým šéfem se stal režisér Jiří Heman, který již působil v pražském Národním divadle. Šéfdirigentem se stal Marko Ivanovič, specialista na hudbu 20. století a soudobou hudbu. |
Kytarista Roman Pokorný se vrhl na blues-funky-latin-rock a vydává písničkové album Eldorado. V rámci domácí scény jde o výjimečný počin a v Pokorného tvorbě o dosti zásadní žánrový posun a současně návrat k hudbě jeho formativních let. Pokorný navíc zpívá i textuje v angličtině i ve španělštině. Mezi hosty vyniká maďarský bluesman a špičkový hráč na foukací harmoniku Mátyás Pribojszki či velšský saxofonista Osian Roberts. Za mladší generaci se na desce objeví kytarista Marcel Flemr či trumpetista Miroslav Hloucal. |
Vážení přátelé a příznivci galerie Aviatik. Dovoluji si Vás pozvat na první letošní výstavu a těším se, že se budeme i v letošním roce setkávat. Jako obvykle Vás chci požádat o zaparkování automobilů na parkovišti nad sportovní halou - asi 80 m od galerie. Děkuji a krásné dny Vám přeje p+p
Milí příznivci Black Uganda Choir a spřátelených kapel, tentokrát Vás zveme na akci hromadnou, ale o to hodnotnější. Jde o takový sborový minifestival spojený s vystoupením kapely Cimbal Classic. Podpoříme dobrou věc, výtěžek půjde na podporu FOD Klokánek Brno.
Kdy: středa 7. ledna od 18h Kde: Kulturní Centrum Líšeň, Klajdovská 28, Brno
Kdo Vám bude zpívat a hrát: 18.00 - 18.20 Sebranka + Komoráček 18.20 - 18.40 SPZ - Pěvecký sbor Pavlíny Zámečníkové 18.40 - 19.00 Black Uganda Choir 19.15 - 20.00 Cimbal Classic
klokanek-charitativni-koncert
za BUCH zdraví a zve Tomáš Drtílek, kapelník
Vážení, v příloze zasílám lednový program Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, pobočka Brno.
Těším se na případná setkání s Vámi
Jitka Králová vedoucí oddělení
Židovské muzeum v Praze - pobočka Brno Oddělení pro vzdělávání a kulturu
tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
tel.: 544 509 651 mob.: 739 292 424
VÁNOCE JSME TENTOKRÁT
strávili ve Svatém Štěpáně a tak se nám podařilo navštívit Jarku a Jarka podruhé za rok 2014! Přivezli jsme počítač, který pro ně spravili Jirka s Pavlem a Jarka měla radovanec.
Jarek taky, poněvadž jsme měli sebou desítečku v bečičce a tak nemusel být smutný, že je hospoda u Luboša přes svátky zavřená.
Na první svátek vánoční jsme zašli popřát a zahrát Lojzíkovi a jeho rodině, hlavně babičce Běhunčíkové, která ráda a krásně zpívá.
Jelikož jsme zapomněli stojan na noty, Jara ho nahradil. Stíhal všechno.
Odpoledne jsme vyprovodili Pavla (až doposud to fotil on) přes horu až skoro k nádraží v Bylnici. Tam nám předal foťák a my jsme při návratu k Nevrlkům objevovali cestu zpět podél řeky. Náročnější než přes horu, ale šlo to.
Na Štěpána, což je vlastně svátek celé vesnice, vypustil Jarek Kaču do zahrady a fotilo se PF - právě to, co bylo v minulém praseti.
JESTLI PLATÍ POŘEKADLO
"Jak na Nový rok, tak po celý rok", my s Jirkou asi budeme cestovat do neznáma.
Začali jsme pátým pondělkem v prosinci ve Všenorech u Stivína příjemným muzikantsko-filmově-šampusovým večírkem, to byl ještě výlet na pozvání, takže cíl určený.
Ale druhej den už jsme jeli jen tak, až na Karlštejn, kde jsme v životě nebyli.
Krásnej hrad, pěkně napucovanej a je vidět, že tam jezdí hodně lidí, hlavně v létě.
Ale takto v létě Karlštejn nikdo neuvidí!
Nechtělo se mně tahat velkej foťák, proto Jerka fotil na iPhona. Je to přechytralý přístroj a dělá si ze mě srandu, poněvadž skoro pokaždé, když na něj sáhnu, udělá něco nepředvídatelného. Aspoň pro mě.
Z Karlštejna jsme jeli krásně kopcovitou krajinou okolo Berounky až do Berouna.
Přívětivé městečko, kde bydlí kamarádi z Letní sborové dílny a tak jsme je aspoň pozdravili telefonem. A vyjeli ke Křivoklátu, poněvadž ten není odtud daleko a taky jsme tam ještě nebyli.
Křivoklát a jeho okolí nás dostalo natolik, že jsme si našli v Roztokách nocleh a jali se prozkoumávat krajinu okolo.
Napadl totiž sníh a v této oblasti to znamená, že je bílo všude, i na silnicích. Žádná sůl, jako v každé chráněné oblasti.
Jirkovo panoramatické iPhónové foto je důkazem.
V létě to musí být síla veliká a asi se sem vypravíme na kolech.
Strávili jsme tam nakonec i Silvestra, poněvadž krajina lákala k prozkoumávání a lidi byli milí.
Na Novej rok se oteplilo, bílá krása mizela před očima a tak jsme se vydali jinam, najít nějaký sníh, poněvadž v autě byly i běžky.
Zkusili jsme Boží Dar. Po cestě v mlhách (přes Jáchymov, z něho jsme neviděli skoro nic) jsme se najednou ocitli nahoře - všude sníh a plno lyžařů. Ubytování se náhodně vynořilo přímo na hranici s Německem, kde byl na rozdíl od městečka svatej klid.
Ještě jsme stihli výlet na kopec.
Dolů na běžkách to bylo podstatně horší než nahoru.
V noci fučelo, cosi padalo a ráno jsme se probudili do ledového království. Jirka spadl hned po vykročení ze dveří. Vítr k ránu nepřestal a k tomu pršelo. Vzhledem k mé nedostatečné výbavě pro tento druh počasí jsme to vzdali a jeli dolů. Na dva pokusy, protože někde byly silnice úplně uzavřený.
Při přemítání kam teď - jestli už domů, nebo ještě někam, mně na mapě padl do oka Loket - takovej zvláštní krucanec okolo řeky. Odbočili jsme tím směrem a bylo jasno.
Kromě toho, že to městečko i s hradem má kouzlo, jsme tam objevili místní soukromý pivovar. Protože řidiči by nemohli pivo ani ochutnat, zůstali jsme a nelitovali.
Mají tam prý už pár roků šikovného pana starostu a zřejmě i vstřícné zastupitelstvo. Dokázali získat podporu na záchranu starých domů a za pár let - pokud se toho neujme někdo méně vstřícný - to bude jako někde v Toskánsku. Jen aby se tam lidi uživili.
Staňa to tady má zakázáno.
Docela se těším, jestli sem přijedeme vláčkem, jen tak nalehko.
Jirko, přeju Ti krásný narozeniny!
Dada a spol.