První prase Annapurní
(vzpomínání, srovnávání, ale na úvod poděkování)


Úvod - Poděkování – Acknowledgement

Zvláště by se bez nejmenších pochybností slušelo poděkovat jedné konkrétní osobě. Té bych však musel za posledních více než 30 let děkovat tolikrát, že by se z toho mohla dávno stát otřepaná fráze. Přejdu proto raději rovnou k předmětům. Předesílám, že žádný sponzorink se nekonal, a toto poděkování předmětům či výrobkům myslím upřímně. Avšak kdyby se snad našel někdo, kdo by se i dodatečně chtěl podílet na nákladech výpravy, rádi mu poskytneme potřebná inkasní data:

  • zateplovacím návlekům neznámého výrobce za to, že nedovolily mým artritickým kolenům dostat mě během treku na kolena,
  • batohu High Peak od čínského výrobce za to, co se mnou už vydržel a nic se mu neurvalo. Přesto, že má tlačící sežmoulané popruhy, neoplývá elegantním zjevem a neustále se mu rozepíná bederák, jsem všechna zlá slova na jeho adresu pronesená v afektu během putování nemyslel upřímně,
  • funkčnímu prádlu z Lidlu za to, že zůstávalo i v nelehkých podmínkách dlouho dlouho čerstvé a svými prodlouženými nohavičkami zahřívalo zbytky chvílemi uvadajícího stehenního svalstva,
  • pohorkám Löwa, které jsem před odjezdem měl na noze akorát v krámě, za to, že mi neudělaly puchýře, nepropustily vodu a neuklouzly v důležitých chvílích. Navíc po důkladnější očistě by je bylo možné vrátit jako nepoužité,
  • hořčíkovým obalovaným tabletám Magne B6 k perorálnímu podání za účinnou ochranu proti svalovým křečím,
  • moravské švestce R. Jelinek za dezinfekci, že nedovolila místní střevní flóře a fauně oslabit náš organismus a případně znehodnotit kromě oblečení i sportovní výkon.

Stať - vzpomínání, srovnávání

Myslel jsem si, že budu srovnávat dnešní Nepál z letošního zájezdu s rokem 1998, kdy jsem tam byl prvně (a napsal do VP). Potíž je v tom, že jsem za těch 15 roků skoro všechno zapomněl nebo jsem si spíš ty vzpomínky poupravil, aby se to lépe pamatovalo a vyprávělo. Takže jen víceméně matně subjektivně. Co se však zapomenout nedá, a přes co se člověk těžko dostává, je fakt, že z nás čtyř, co jsme se vydali na výpravu v roce 1998, se sem Pavel Hladík už nepodívá. A to je smutné vzpomínání.

 
Pavel Hladík (1998).

Nepřehlédnutelnou změnou v Kathmandu je absence vyhublých ´svatých´ mužů s dlouhými dredy a pomalovanými těly a obličeji posedávajících (občas v podivných pozicích s různě zapletenými údy) hlavně v okolí Durbar Square a lákajících z turistů peníze za společnou nebo i individuální fotografii. Když si vzpomenu, jaký pěkný kalendář pro rok 1999 z jejich fotografií vytvořil Oldřich Šlegr, tak si myslím, že dnes by jich 12 dohromady skoro nedal. Přiznám, že ze zcela povrchních informací jsem si dal dohromady názor, že jejich úbytek je nějakým důsledkem toho maoistického povstání a taky vyvraždění rodiny krále Birendry v roce 2001. Ty věci však spolu nesouvisí, královskou rodinu s výjimkou královského bratra se synem údajně vystřílel opilý a frustrovaný králův syn na protest proti tomu, že mu nechtěli povolit milovanou dívku. Takže ´svatých´ mužů prostě ubylo a já nevím proč.

 
Pashupatinath - unavené zbytky ze staré party.

Připadalo mi letos, že v Kathmandu nebyl takový šílený smrad jako tehdy (-15) přesto, že odpadků viditelně přibylo. A to už se tehdy říkalo, že stav se oproti minulosti zlepšil. Viditelně píšu záměrně, protože se barevné plastové pytlíky, tašky a obaly hromadí a nerozkládají se, kdežto organický smrad má původ méně vizuálně nápadný a pomíjivý. Koryto říčky Vishnumati je skoro vyplněné odpadky, ty místy už tvoří břehy jako ve sci-fi krajině a pracovníci od Technických služeb je občas na předem určených místech zapálí. Hlavně musí pomocí speciálních lopat a hrábí udržovat volný výtok z kanalizační stoky z Thamelu (starého centra).

 

 
Břeh a koryto Vishnumati River.

Na náměstí Durbar je kromě řady svatyní a muzea, které jsme také spíše nedopatřením navštívili, i dům živoucí bohyně Kumari Devi. To je pečlivě vybrané děvče mezi 3 roky a dobou prvních měsíčků (pak končí s nějakou apanáží). Přibližně jedenkrát za hodinu se ukazuje turistům z malého okýnka v horním patře na dvorečku svého Kumari House. Je to nejspíš bohyně zlá, tak vždycky naštvaně přijde, minutu se naštvaně dívá po lidech a pak se naštvaně zvedne a odejde. Jestli ona není naštvaná proto, že jí nikdo nefotí a přitom neví, že to chudáci turisti mají přísně zakázané. Ta na fotografii je přefocená z titulní stránky plánku Kathmandu, je to ale prý ta minulá, dneska už je jiná.

Jeden čas stávkovala a odmítala se ukazovat turistům kvůli splnění nějakých požadavků svých bodyguardů. Čekající turisti musejí dávat pozor, aby tu minutovou expozici neprošvihli, a aby je neposrali holubi, kterých je tady všude plno.

 

 

Kumari House.

Ještě před Durbar Square jsme dopoledne navštívili Swayambunath – opičí kopec – svatyni zvonovitého tvaru ležící západně od Thamelu. Tady bylo na vzpomínání a srovnávání potravy dost a ... nic moc se nezměnilo. Za 115 let zmizel strom, přibyl letící pták a vlajky jsou jinak.

 

 Swayanbunath 1898, 1998, 2013.

Jako všude si vzdělanější Nepálci hledí přivydělat trochu peněz a nabízejí se jako lokální znalí průvodci. Jsou většinou milí, ale často dosti neodbytní a nechtějí rozumět slušnému odmítnutí. Jeden na D. Square opakovaně nebral na vědomí, jak mu zprvu trpělivě říkáme, že chodíme raději sami atp. Nevěřím, že by naše angličtina byla natolik špatná. Když trpělivosti ubylo, barbarsky jsme mu řekli, že je nám historie ukradená a ještě několik dalších rouhačských vět. Když ani to nepomohlo, přešel jsem od zbytků slušňáka do češtiny a zavrčel jsem: „Už mě ale neser“. Rozplynul se jako pára.

Takže člověk je trochu ostražitý, kdo nebo co mu bude nabízeno (rikša, taxi, čaj, marihuana, housle sarangi, přívěšky, kameny s otisky šneků, atp.) a apriori všechno odmítá. Na Sw. jsme seděli na lavičce, vstřebávali atmo a pozorovali studentíka, jak se z natažené ruky s foťákem snaží zachytit sebe s celou svatyní – marně. I usoudili jsme, že to není nabízecí léčka a nabídl jsem se naopak jemu, že ho vyfotím. Spokojeně odešel, pak se vrátil, a jestli bychom se ještě mohli vyfotit společně. Říkal: „Ty musíš být doktor“. Nevím, z čeho to načerpal, ale mou ješitnost to zahřálo. On tu byl na výletě z Indie.

Trvalá údržba je nutná – aby vlajky správně vlály, aby bylo kam dávat svíčky, a aby se mlýnky hladce otáčely bez vrzání.

Swayambunath – opičí kopec. Návštěvníci jsou varováni, že opice kradou z nepozorných rukou a tašek vše, co připomíná jídlo. Na druhé fotce si zrovna opice vyhlíží kořist, pytlík s jahodami v ruce malé holky. Ta pak jen vypískla leknutím a opice už hoduje.

Prodej užitečných předmětů kvete. Zboží je však všude mnohonásobný přetlak.

Ještě vzpomínání – na dvojí setkání s Martinem Minaříkem. Ne, že bychom se znali, ale myslím, že jsme se setkali v nějaké lodži v roce 1998 někde kolem Pangboche. Byl tam, jestli si dobře pamatuji, s nějakou dívkou obhlížet terén. Pak vylezl několik osmitisícovek a po létech jsme na internetu zprostředkovaně mohli sledovat smutné drama kolem jeho zmizení v dubnu roku 2009 při sestupu z Annapurny. Kdybych věci sledoval dál, nepřekvapilo by mě druhé imaginární setkání u pamětní plastiky na skalní stěně u Praken Gompy nad Manangem. To je také smutná vzpomínka.

Praken Gompa nad Manangem.

Dvě bleskové poznámky: 1) Hospoda u Toma & Jerryho v Kathmandu funguje jako před 15 lety. 2) Národním sportem Nepálců zůstává dloubání v nose, čemuž se při vysoké prašnosti vždy a všude nelze podivovat. Tak ještě ty treky a se srovnáváním dám pokoj. Srovnáme-li oba nejznámější treky, je tu jedna výhoda okruhů oproti vrcholům, ale také jedna menší a jedna zásadní nevýhoda. Popořadě: okruh je trasa logičtější, stále se poznává nová krajina. Avšak byť Kalapatar je vrchol spíše symbolický, je tu jistě větší míra sportovního uspokojení při jeho dosažení. Hlavní nevýhoda okruhu s vysokým sedlem ovšem spočívá v nebezpečí vzniku jakékoli komplikace, kdy na sedlo nedosáhneš. Jdeš-li k vrcholu a nedojdeš, zklamaně se vrátíš. Když nedáš sedlo, máš velký problém, protože jsi najednou v určitou dobu na úplně jiném místě, než bys měl být a návrat do správné pozice jinou cestou je zdlouhavý, bolestný, komplikovaný a někdy téměř nemožný. Nám ve výšce 3300 m vydatně sněžilo, počasí se zdálo být trvale mokré a hnusné. Trekařů jsme potkávali málo, někteří šli proti běžnému směru, jeden dokonce dělal nějaké nesrozumitelné posunky, které mohly znamenat cokoli. Začali jsme pochybovat, jestli jsme tu ve správném období. Začali jsme kalkulovat s tím, že sedlo bude beznadějně zapadané a neprůchodné. Začali jsme zlehka panikařit s prognózou na hysterii při pokračující počasové mizérii. Šli jsme v plánu zpět časem a zjistili, že si můžeme dovolit jeden pokus o přejití sedla. Pokud se nezdaří a druhý den ráno nebude počasí příznivé, máme při vynechání prvního vnitrostátního přeletu z Jomsomu, využití džípu a autobusu šanci napojit se na původní plán v Pokhaře. K naplnění krizového scénáře naštěstí nedošlo, jak vyplyne z podrobnějšího popisu putování v jiném dílu prasete Annapurního.

Gyaru (3600 m)

Počáteční nepřízeň počasí nás ovšem provázela i v roce 1998, kdy jsme si na cestě mezi Jiri a Luklou ve vysokých sedlech (například Lamjura Pass 3500 m) četli, jaké všechny velehory bychom spatřili, kdybychom se zrovna nenacházeli v močícím mraku. Tehdy měli všichni kolem dokola rýmu, a kdo neuměl smrkat bez kapesníku jako Jan Koller (který mimo fotbalu toto svoje umění předváděl na všech významných stadiónech v Evropě), měl nos rozedřený do krve. Ve větších výškách jsme pak potkávali protijdoucí turisty s botami od sněhu. Jak s oblibou vyprávím (a myslím, že 15 let stále stejně), že jsem obrat počasí zařídil tím, že jsem v Namche Bazaru pořídil nový modrý nepromokavý futrál na batoh. V tomto ohledu bychom kromě té rýmy mnoho rozdílů nenalezli, co jsem však vnímal odlišně, byla jakási slavnostnější atmosféra od Everestem. Nevím, jestli to lze nazvat duchovno. Vzpomínám, jak jsme zůstali přimraženi k zemi a nemohli odtrhnout zrak při prvním spatření Everestu a Lhoce u kláštěra v Tyangboche, jak jsme se s otevřenými ústy dívali na Ama Dablam a cítili nějaké pronikavé vlny mezi kamennými mužiky v magickém sedle na Dughlou. U Annapuren jsem podobné pocity nezažil. V sedle bylo nadšení spíš sportovní, to tedy sakra jo!. Možná jsem byl méně vnímavý, ale jen mezi Chame a Thorong Phedi to nějak fungovalo lépe. Ovšem centrum Kagbeni, to je středověk (o tom ale jindy).

Závěr

Závěrem lze konstatovat, že vzpomínat je příjemné, někdy však trochu smutné, když kamarádi, se kterými člověk někde byl, už na žádný výlet nevyrazí. Porovnávat se může, ale není z toho žádný zvláštní užitek.

Příště něco o putování.

 

bazar


Takové škody.

  • Vědci z norské univerzity v Bergenu objevili temný blesk. Jedná se o jev, který předchází klasickému bouřkovému blesku, jež můžeme spatřit na obloze. Někdy lze rozeznat dokonce dvě další fáze v bleskovém epicentru, než se objeví nám známý blesk. Nejprve se vytvoří vodivý kanál v mraku (tzv. vůdce) a poté dojde ke slabému pulsu radiového záření. V druhé fázi vzniká prudký záblesk vysokoenergetického záření gama se silnějším pulsem radiového záření. Teprve ve třetí fázi je záblesk viditelný a provází ho silný puls radiového záření – tomuto jevu říkáme blesk. Všechny fáze proběhnou během pár setin sekundy.
  • Megafauna z Austrálie nebyla vyhubena činností člověka, jak se dosud mnoho vědců domnívalo. Když lidé vstoupili na australskou půdu před zhruba 45 000 až 50 000 lety, hráli spíše jen nepatrnou roli ve vymizení těchto druhů. Hlavním činitelem byla nejspíš změna klimatu.

  • Byli jsme ve Slaným a na krásným výletě a bylo to výtečné
  • A taky jedem na chalupu spravit trochu komín.

australia

foto Hell.

australia

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Naši prezidenti:
Právě se vracím z hradu... (KG 1948)
Právě zvracím z Hradu... (MZ 2013)

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
České Centrum, Rytířská 31, Praha 1 (do 24.05.2013)
Yaakov Israel: The Quest for the Man on the White Donkey
Skvělé fotky
Atrium na Žižkově (do 24.05.2013)
Marie Tomášová - "Mezi nebem a zemí"
tapiserie, šité koláže, koláže

Václav Deml: Listy krutokrásce
Velmi inspirující milostná poezie. Ukazuje stálou palčivost a naléhavost touhy i obdivu k milované ženě. Originální moderní texty, citlivé a přitom nesentimentální. 

Kytarista Libor Šmoldas vydává album Dreamtime, které staví na americké rytmice a vyjde v omezené sérii. Šmoldas desce říká: „Konceptem desky Dreamtime je hrát písničky spíše než složitá aranžmá, jde o návrat k jednoduchosti a kráse písní v jejich původní formě. Vybral jsem skladby, které mám opravdu rád, ne všechny jsou jazzové, například Caroline I See You od Jamese Taylora, téma z filmu Kmotr či písnička od Beatles the Long and Winding Road“.

  • „Když vám přes cestu přeběhne černá kočka, znamená to, že to zvíře má někam namířeno.“ (Groucho Marx)
  • Kina:
    21. 5. – Aero – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (18:00)
    21.-22.5. – Atlas – Paříž-Manhattan (režie: Sopie Lellouche, Fr., 2012, Komedie) (Hraný debut mladé francouzské režisérky Sophie Lellouche narušuje strukturu současné hollywoodské romantické komedie a přináší inteligentní, půvabnou, a zároveň vtipnou obdobu tohoto oblíbeného filmového žánru. Přináší příběh svobodné svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena. V nich totiž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká Vincenta, dokonalého partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Avšak seznámí se i s Victorem, který doposud neviděl ani jeden Allenův film, ale převrátí její život naruby. Který z nich je tedy ten pravý?) (15:30)
    21.5. – Oko – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (20:30)
    22.5. – Oko – Filmové překvapení – Oko naslepo (20:45)
    26.5. – Oko – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (18:00)
    23.5. – Kino 35 – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:30)
    21.5. – Mat – Dávám tomu rok (režie: Dan Mazer, VB, 2013, 97 min. Komedie) (Ambiciózní Nat a neúspěšný spisovatel Josh jsou spolu neskutečně šťastní i navzdory rozdílné povaze. Jejich svatba je jak z pohádky, ale rodina ani přátelé nejsou přesvědčeni, že jejich vztah vydrží moc dlouho. Joshova bývalá přítelkyně Chloe a Natin pohledný americký klient Guy se zdají být zajímavou alternativou. Jak se blíží jejich první výročí, ani jeden nechce být ten první, kdo to vzdá. Ale vydrží spolu? Britská komedie od scénáristy filmů Borat a Bruno.) (14:00)
    25.-26.5. – Mat – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (16:00)
    23.5. – Ponrepo – Pásmo filmů – České předválečné dokumenty (17:30)
    26.5. – Ponrepo – Pásmo filmů – Dokumenty K. Vachka, E, Schorma a V. Táborského (20:00)
    20.5. – Světozor – Dokumentární pondělí – Expres (Osobní vlak projíždí filipínskou krajinou a v monolozích doprovázejících záznam této cesty vyvstávají fragmenty paměti a fantazie upomínající na minulost země. Absolventský snímek debutujícího Jeta Leyca nevznikal podle pevného scénáře, ale intuitivně a spontánně přímo na místě. Dokumentární postupy se tu mísí s inscenovanými prvky a vytváří hypnotickou směs, v jejímž centru je pátrání po nevysvětlené rezignaci policisty bránícího vlak před vandaly.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    21.5. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    22.5. – Agharta – Robert Rovina Group (21:00)
    23.5. – Agharta – Hot LIne (21:00)
    24.5. – Agharta – Jaroslav Šimíček Quartet (21:00)
    25.-26.5. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    27.5. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    21.5. – Blues sklep – Original Alva Vinariko Orchestra (21:00)
    22.5. – Blues sklep – Doris & The Swingin´Bastards (21:00)
    23.5. – Blues sklep – Gibon Band (21:00)
    24.5. – Blues sklep – Super blues night XII (21:00)
    25.5. – Blues sklep – Tony Viktoria Group (21:00)
    26.5. – Blues sklep – Hajniš Ivan a The New Blues Band (19:00)
    20.5. – Jazz Dock – Afropean project (22:00)
    21.5. – Jazz Dock – Vlastimil Třešňák (22:00)
    22.5. – Jazz Dock – Jazz dock jamband (19:00)
    23.5. – Jazz Dock – Dávid Hodek & Tomáš Gajlík Factory (22:00)
    24.5. – Jazz Dock – Jiří Šimek Trio (22:00)
    20.5. – Reduta – Jakub Doležal Quartet (21:30)
    21.5. – Reduta – Jazz Q Martina Kratochvíla (21:30)
    24.5. – Reduta – Senior Dixieland (21:30)
    25.5. – Reduta – Zeurítia (21:30)
    26.5. – Reduta – M. Kratochvíl – T. Ackerman (21:30)
    21.5. – Stará Pekárna, Brno – Hoochie Coochie Band (20:00)
    22.5.  – Stará Pekárna, Brno – Budoár staré dámy (20:00)
    23.5. – Stará Pekárna, Brno – Dura & Blues Groove (20:00)
    Kluby - cizina:
    21.-23.5. – Blue Note New York, USA – Brian McKnight (20:00, 22:30)
    26.5. – Twins Jazz, Washington, USA – Jazz Mosaic (20:00, 22:00)
    25.5. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Blinq Quartet (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    22.-23.5. – Alfred ve dvoře – V pasti těla (Společenský horor.) (20:00)
    21.5. – Divadlo Ponec – Tantehorse: S/He Is Nancy Joe (Narodil jsem se jako holka.) (20:00)
    22.5. – Divadlo Ponec, hostuje DOT504 – Perfektní den aneb Mr. Gluteus Maximus (choreografie: Lenka Vágnerová) (Taneční horor z lázeňského prostředí. Jeden osamocený správce lázní. Milovaná Sonja. Mnoho zvaných i nezvaných návštěvníků. Němý opeřený přítel.) (20:00)
    24.5. – Divadlo Ponec, hostuje Farma v jeskyni – Divadlo / The Theater (Hra na herce a diváky, která své hráče může přehrát, ale které se nemůžeme nezúčastnit.) (20:00)
  • Divadla:
    27.5. – Dejvické divadlo – Doyle Doubt: Černá díra (režie: Jiří Havelka) (Černá díra může být leccos. Mimo jiné také kosmický útvar, který se vyčlenil z našeho vesmíru a představuje samostatný svět. Černá díra nasává veškerou hmotu ze svého okolí. Na okraji černých děr se zastavuje čas ... Inscenace, vzniklá na základě „řízené improvizace“ interpretů, si hraje se schopnostmi a možnostmi lidského vnímání času a prostoru, reality a podvědomí. Zobrazuje samostatný svět, který se řídí podle jiných pravidel, než bychom pravděpodobně čekali, ale je to ten svět, ve kterém právě žijeme, jen ho jinak vnímáme.) (19:30)
    25.5. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    26.5. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) )(Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    20.5. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Václav Renč) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým. Wilde se geniálně dokáže vysmát všemu pokrytectví a dodnes nám tím poskytuje úlevný, léčivý smích.) (19:00)
    25.5. – Divadlo na Vinohradech – J. Lynn, A. Jay: Jistě, pane ministře (režie: Martin Stropnický) (Děj se skládá z řady epizod, které spojuje prostředí vysoké britské politiky se všemi jeho zákulisními intrikami a manévry. Situace, charaktery a vztahy jsou však natolik typické, že českému divákovi nemohou nepřipomenout komické aspekty "tolik blízké reality" české politické scény.) (19:00)



Šujanoviny na balkoně
které proběhnou v pondělí 20.5. od 19°° pravděpodobně na balkoně. (Nemůžeme ale vyloučit ani delimitaci do útulného salonku č. 12, vzdáleného od balkonu cca 7,75m; vše závisí na momentálním mentálním rozpoložení aktérů, ale i diváků a posluchačů, teplotě a šerosvitu prostor připadajících v úvahu apod.)Během večera vystoupí Two Ksichties, hudebně-dramatická úderka Divadelního spolku Slawjena, o.s., ve složení Kateřina Šujanová & Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ),
ve vzácných hudebních chvílích se připojí i mistr zvuku a frontman kapely Medicimbal - Roman Veverka.
Pořad tradičně hostí
Společenské centrum
Dělnický dům
Jamborova 65
Brno - Židenice
www.delnickydumbrno.cz
+420 777 758 220
+420 548 216 927
vstupné: 139,-Kč/ při rezervaci a pro držitele "Š" karet 99,-Kč
*Děkujeme za váš zájem,
těšíme se na vaši návštěvu*
Společenské centrum
Dělnický dům Jamborova

 

V SOBOTU BYLA MUZEJNÍ NOC

asi nejen v Brně. Díky tomu, že jsme hráli v Mahenově knihovně, nestihli jsme nic jinýho.
Jirka zvučil, zkoušet jsme museli odpoledne, vystoupení bylo až večer.

Druháci (muzikáloví) se snažili a sklidili zasloužené ovace.


Ještě se mají hodně co učit, ale jsou šikovní!



Uvidíme, co z nich bude za dva roky – teď jsou v půlce studia.



Fotil Pavel, my jsme to nějak nestíhali.

 

DÍKY PAVLOVI

máme i fotoreportáž z pouličního vystoupení herců (taky druháci) „Cirkus Mirakl“ na Petrově, který jsme prošvihli.


Nafotil krásnou sérii, musela jsem vybírat a šlo to docela těžko, líbí se mně hodně jeho postřehů.



A herci jsou vděčný objekt, sama je fotím taky moc ráda.

 

 

V NEDĚLI, JSME MĚLI

krásnej výlet díky Smíšené Kantiléně s dirigentem Martinem Franzem.


Pozvali mě, abych si s nimi zahrála dva Ježky/V+W v Kateřinské jeskyni.


Je tam 8°C, moc jsem si nedovedla představit, co na to prsty a tak vůbec, celej člověk.


Ale šlo to. Nakonec největší obava byla z toho, aby nenateklo do piána, protože voda tam kape opravdu nepředvídatelně.
Jirka kromě toho, že tam přivezl mě, klavír a další vybavení, všechno nachystal, zapojil, natočil - ještě stihnul i něco vyfotit.


Kateřinská jeskyně prý je největší z těch, ve kterých se koncertuje.
Přišlo tam docela hodně lidí, měli to vlastně jako koncert s prohlídkou jeskynních prostor.
Asi se jim to dost líbilo, poněvadž plácali s obrovskó siló.


Hrálo se mně kupodivu docela dobře, na to, že tam je tak chladno. Člověk to nějak zvlášť silně nevnímá, zato potom, to je nářez. Venku bylo teplo a když jsem vyšla, převládal ve mně pocit, že mám tu zimu schovanou v sobě a vůbec se mně nechtělo z kabátu.



Nohy a ruce jako led, pak jsem rozmrzala v autě ještě snad půl hodiny.
Ale byl to zážitek, to teda jo.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

20. 5. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš