Brno, rozptyl
(narozky a tak)


Pomaličku se to všechno zase usazuje. Olinina máma ve Vraným, už zase nad Vltavou se mohla odstěhovat zpátky do domečku. Musí sice myslet na patře, protože z přízemí je stále holobyt a v každým pokoji vrčí zuřivě vysoušeč a ještě chvíli vrčet budou. Je to sice fuška chodit několikrát denně ty schody, ale na druhé straně to je kupodivu jedna z nejzdravějších věcí, který pro svý tělo člověk může udělat. Lenost je přirozenost lidská a schody bez výtahu jsou nejlevnější lékem na pohybová ústrojí. A jak to tak sleduju, prospívá to i jejímu vlčákovi Vilíkovi. Důležitý je, že funguje už voda a elektřina.

Před dvaceti lety jsem touhle zatáčkou jel na silničním kole značky K2. Olinina mám byla zrovna v Americe u syna, takže jsem měl za úkol sklidit u ní ve Vraným zeleninu a přivézt domů. Měl jsem kolo s galuskama, na zádech těžký batoh a v něm dýně, cukiny, přerostlé kedlubny a samé váhově nezanedbatelné plody jejího mičurinského snažení. Bágl vážil odhadem 20 kilo. ale smíš to bylo víc. Rád jsem jezdíval od tchyně zadem cestou přes Ohrobec. No a tady se mi stala nehoda. V téhle zatáčce skákalo asi 25leté "dítě v hnědých vytahaných teplákách přes švihadlo a vrátka pootevřená. Když jsem se rychlostí asi tak 35 km/hod řítil do zatáčky, vyběhla od skákače velmi rychle slepice a až hystericky se snažila stihnout mé přední kolo. Byla dobrá a povedlo se jí to. S dvaceti kily kedluben na zádech neubrzdíte kolo ani kdybyste byli dobří, a to nejsem. Slepice něžně podstrčila svůj natažený krk přímo pod galusku. Jen to tak lehce, ale dost nepříjemně krklo pod koly, možná i kvokla. Brzdil jsem dál, protože jsem nemohl ani zatočit doleva. Dobrzdil jsem do stoje až těsně u hrany rybníka. Celý roztřesený se ohlídnu, K asfaltu byla přilepená nehybná slepice v zajímavé pozici, kterou hrabiví tak často nepoužívají. Bylo po ní. Odhodím kolo a říkám si, že když už mě málem zabila, že bych na ni mohl mít právo a šel jsem k místu nehody. V tom samém okamžiku však vyběhl z domečku i majitel slepičky. Obořil se na mě prostým hlasitým sdělením: "Vy jste mi přejel slepici." Odpověděl jsem u po pravdě: "Vaše slepice mě málem utopila." Pán se tvářil nasraně a já věděl, že slepičí polívku mít doma nebudeme, že ji bude mít on. Během incidentu na dvorečku stále skákalo to 25leté dítě v hnědých tepláčkách přes švihadlo a funělo. Děda (táta?) i slepička mu byli ukradení. I já. Svět retardovaných je učesaný jinak než ten náš chaotický a nervní.
Mé prudké brzdění způsobilo přetržení několika drátů ve výpletu a až domů mi přední kolo brnkalo o brzdu a celkově už to až domů stálo za hovno. A domě mě nečekala výživná slepičí polívka.

Letos jsem si tu výše zmíněnou nehodu připomněl, když jsem se rozhodl, že si zaběhnu za tchyní a Olinou, že jim s něčím pomůžu a pak pojedeme zase domů. Cesta do Vranýho zdivočelým esem byla příjemná a krásná. Asi si to zase někdy zopakuju.

Náročnej týden. Teda jen co do cestování. Ve středu jsem měli na Ústředním hřbitově Brně rozptýlení maminky na stejné loučce, jako byl před mnoha léty rozptýlený tatínek. Obřad rozptýlení byl naplánovaný na středu 26.6. 2013.

Brno je přinejmenším město zajímavé. Tedy kromě toho, že je to město rodné i moje i Olinino. Jezdíme sem rádi. I v Brně už fungujou půjčovny kol.

Ústřední hřbitov v Brně je osázený zákazovými cedulkami snad víc, než jakýkoliv jiný prostor v téhle zemí zákazů.

Ani ty cedulky se zákazy nejsou zrovna v nejlepší kondici. Dost často mi připadá, že je Brno sešlejší, než jiná města. Mám často tendenci to svádět na radní a politiky, ale pak mi dojde, že do toho nemám co kecat, protože bych mohl dostat od roduvěrných Brňáků po rypáku, já Cajzl zasranej, přestože jsem tu prožil čtvrt století a Brno mám rád.

Ani samotný obřad rozptylu se mi nechce do podrobna popisovat, přestože byl silně surrealistický, taková kombinace Spalovače mrtvol a Hoří má panenko. Když to shrnu, tak to bylo zábavný a inspirativní. Ani sem nedám fotky dvou dam, které rozptyl vedly pevnou rukou. Jedna byla vysoká a chodila jako čáp marabu a ta druhá přednášela báseň tak expresivně, že jsem měl chvílemi pocit, že když se blbě nadechnu, přestane přednášet a jednu mi natáhne. Pak mi došlo, že to mají perfektně připravené, aby nebyli účastníci příliš smutní a nabrečení. Ještě před obřadem jedna z dam zatáhla Danu do voliéry a vedla výslech. Už na začátku to zaskřípělo, když Dana (objednavatel) pronesla naše společné přání, aby se rozptyl konal tam před těma břízama. Dáma zavrčela, že tam žádné břízy nejsou a ve výrazu tváře jsme četli, že jsme pitomí. Nakonec jsme to nějak dokázali upřesnit i bez bříz. Obřad se nakonec odehrával hned před těmi třemi břízami. Těmi, které tam ale nejsou. Ale vypadají jako břízy a zrovna bříza je jeden ze stromů, který jsem schopen bezchybně určit. Tedy jsem si to až donedávna myslel.

Pršelo a vesele barevné deštníky (na černobílé fotce je to krásně vidět) celou tryznu prozařovaly.

Před léty, někdy v roce 1985 (asi) jsem na stejné loučce nechali rozptýlit i popel našeho tatínka a tak se spolu ty doopravdický ostatky jaksi homeopaticky zase potkaly.

My totiž nejsme příliš na ty dušičkový výlety k hrobům a urnám. Odešlí nám z hlavy neodejdou a samotné urny a rovy nám nic neříkají. A takoví byli i naši rodiče. A my sirotci jsem stejní. Jsou to asi geny.

Alena s Milanem pod červeným deštníkem.

Máma se tu zase po letech sešla s tátou.

Je po všem a jdeme na kafe. Zve nás maminka. Tak si to přála.

Všecky detaily na tomhle hřbitově jsou jakési sešlé.

Z tohoto náhrobku jsem byl unešen. Krásnej motiv, a krásný provedení.

Maminka nás pozvala tam z tama na kafé a nějakou dobrotu do kavárny pod Domem umění.

Maminčina sestra Renata.

Olina je veselá, protože na smutečních obřadech má být veselo.

Dokonale fungující švýcarský strojek.

V téhle prodejně si pak Olina koupila nové počmárané holínky, aby byla už navždy připravená na další povodně tam ve Vraným u její maminky. Holinky se hodí.

I v Brně je vše v likvidaci.

Za dva dny vyrážíme znova do Brna. Tentokrát kvůli jinému druhu oslavy. Olinin tatínek, stejný ročník jako má maminka slaví narozeniny.

Po cestě na autobus jsem objevil krásnej polštář. Ale nekoupil jsem ho. Jsem lakomej.

U dědy a Jiřinky jde skoro vždycky o život. Rádi vaří, rádi jedí a hlavně považují plné talíře za něco krásnýho a nejlepšího. Před každou návštěvou se hrozím, jak se budu marně bránit a jak mi bude těžko. Poslední dobou jsem se ale stal, a Olina taky, zarputilým bojovníkem a o každej knedlík, každou skývu tvrdě bojuju a vracím a vracím. Již druhou návštěvu se mi podařilo uchránit svůj teřich na hranici běžného přežrání, které ani nehrozí prasknutím.

Excelentní kuchařka Jiřinka je známá svým slavným výrokem: "Dneska jsem tu polívku ňák ošidila, jsou v ní je tři šlehačky."

Děda taky rád vaří, rád jí, rád se stará o zahrádku a je děsně pracovitej, protože si myslí, že nepracovat = smrt."

Krůta je prošpikovaná na mnoha místech slaninou jak nějakej jogín, stačila by mi jedna osmina masa a dvě půlky brambory, ale to nepřichází v úvahu. Přestože za mě Olina nasazuje v kuchyni krk a bojuje jak lev, talíř, který mi přistane na stole je přecpanej až běda. Tentokrát jsem zbaběle několik brambor vrátil Jiřince do jejího talíře. využil jsem její chvilkové nepřítomnosti. Ona sama si nevšimla, že má na talíři o několik brambor víc, ale na mém talíři si hned všimla, že mám brambor málo a už chtěl běžet do kuchyně pro další, že takhle málo toho mít prostě nemůžu. Naštěstí se nám podařilo ji zadržet se slovy, že si pak nechám třeba přidat. Pro takovou běžnou anorektičku by návštěva u Jiřinky znamená okamžitou smrt i s rozptylem.

A po krůtě ještě krutě tučný moučník z několika šlehaček a sladkého kompotu. Takhle nějak si představuju peklo.

Žranice je za námi a večeři jsme skrečovali. Jedeme za Danou.

V Brně chcípl pes a to je sympatické.

Večer žvaníme u červenýho vína. Ráno nás čeká návštěva u Denisy a Toma.

U Denisy, Toma a Esterky.

Esterka dosnídala jogurt a tohle po ní zbylo v misce.

Dana a Olina čekají na autobus.

Jedeme na další návštěvu za Olininým bratrancem Péťou a jeho ženou Péťou. V Brně je veselo.

Místní rodák tvrdí, že tu nebyla ani povodeň, ani se tu nestřílelo.

Svět je fakt neuvěřitelně malej a zašmodrchanej Péťa, když byl ještě malej a bydleli na Fišce, tak si koupili nějaké skříně po jednom pánovi, který dělal správce na lesnické fakultě. Ten pan správce, jak se nyní po mnoha letech ukázalo, byl táta mého kamaráda Lubo Kristka, slavného surrealisty a happeningaře z Podhradí. A já jsem to v neděli odhalil. Takovej hepáč by si snad ani Lubo nedokázal vymyslet. I když Lubo asi jo.

Skříně po Lubovu tátovi slouží dodnes a je o ně krásně postaráno.

V pokojíčku u Verunky K.

Verunka a růžové víno.

Dana a Péťa.

Kabriolet a nůžky na plech.

Péťa s Péťou mají dvě kočičky, tuhle jsem odhadoval barveně ve CMYKu na 50/40/40/30, ale pak jsem si ji doma změřil na fotce a o pár procent jsem to netrefil. Kočička je šedá 51/40/39/32.

Návštěva skončila a jdeme na autobus zpátky do Prahy. Brno je slunečné a výlohy rozverné. Fotoaparát značky Voigtländer jsem taky kdysi měl, ale fotil blbě. Teda já jsem se na to vymlouval.

Špacírka.

Autoportrét.

I naše malá zem uprostřed Evropy má co EU nabídnout.

Olinin medvídek a Danin zajoch zdraví brněnský krtečky.

Brněnskej časošulin sklízí posměch od Brňanů, ale já musím zase provokovat. Je to krásný objekt a dostatečně potrhlej. Což mám rád.

Zedření Brňané podpírají své stavby, aby nespadly.

Slavnej obchodní dům Rozkvět se změnil v moderní pasáž. Za hlubokýho totáče byl Rozkvět proslulý hlavně tím, že měl veřejně přístupné píchačky, kde si z pracovníci mnoha podniků píchali svý píchačky v rozkvětových píchačkách. Nevěřil jsem té historce tak dlouho, až když jsem začal chodit do práce. Mé první zaměstnání bylo ve Výzkumném ústavu lékařské elektroniky na Mlýnské 44, tak jsem si vzal tu svou píchačku výzkumnickou, odešel v poledne domů a odpoledne ve 14:37 jsem si v těch rozkvětovejch hodinách svou píchačku označil. No jo, fakt to fungovalo. A nikdo to neodhalil. Vlastně jo, já, ale až teď.

Poslední foto, poslední čůrání ve smradlavý rohu parkoviště, protože veřejnejch hajzlů je tu málo a ještě jsou ztěžka dostupné. Nasedáme do žlutýho busíka a jedeme zase domů. Do Prahy. Za 14 dní letíme za Honzíkem do SF.

bazar


Jo, ale až pozdějí, teď budou plenit Zemanovci.


  • V Kambodži byl popsán nový druh drobného ptáčka Krejčiříka. Nestalo se tak v pralese, ale uprostřed hlavního města Phnompehnu. Orthotomus chaktomuk, jak ptáčka vědci pojmenovali, je nejbližší příbuzný krejčiříkovi černoprsému.
  • Ludovic Orlando z Kodaňské univerzity se svým týmem rozluštil DNA sedm set tisíc let starého koně, jehož kosterní pozůstatky byly nalezeny v kanadské věčně zmrzlé půdě (permafrostu). Jedná se o nejstarší analyzovaný genom, který přinesl nové skutečnosti ohledně evoluce koní. 

  • V Brně bylo příjemně
  • V Praze taky
  • Doufám, že v Ostrzžné to bude taky fajn.

australia


Tentokrát ne děti z Austrálie, ale Linda a Honza a Jirka. Kluci jsou ve slušivých traumatizujících
punčocháčkách, které mám tak pevně spjaty s dobou radostného socialismu.
Linda ve značkovým tričánku.

australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Borísek právě před chvilkou sepsal smlouvu o přátelství s Bobíkem, a pak dodal:
"A když se pohádáme, tak tu smlouvu roztrhám a spálím a bude to."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás -  limitují nás nebo naopak zvýhodňují.

Petr Sís: Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou
Zcela ojedinělá kniha, která malým čtenářům přibližuje dobu komunismu, léta 1948-1989, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Velmi očekávaný projekt v New Yorku usazeného českého výtvarníka a spisovatele. Celobarevné vydání kombinuje kresby, komiks a autentické obrazové deníky.
„Knížka Petra Síse je povinnou četbou pro děti (i jejich rodiče), které si myslí že svoboda je jednoznačně daná věc.“ -- Václav Havel
„Je to má zpráva z minulosti a současně i varování, co by se mohlo opět stát. Zdi se stavějí pořád dál, ať je to v Izraeli, na mexické hranici nebo v Ústí nad Labem." -- Petr Sís

Jazzrocková kapela kytaristy Johna Scofielda Überjam vydává desku Überjam Deux. Zahrají si na ní také Avi Bortnick (kytara, elektronika), Adam Deitch (bicí), Andy Hess a (baskytara). Na koncertech a ve studiu kapelu doplňuje bubeník Louis Cato, známý z formací Marcuse Millera. Na albu participuje i varhaník John Medeski

 

  •  „Co si myslíme, co víme a v co věříme, je nakonec celkem nepodstatné. Důležité je, co děláme.“ (John Ruskin)
  • Kina:
    1.7. – Aero – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (18:00)
    2.7. – Aero – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (20:30)
    5.7. – Oko– Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (12:00)
    7.7. – Oko – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (12:00)
    1.-3.7. – Evald – Jen Bůh odpouští (režie: Nicolas Winding Refn, Thajsko/USA/Fr./Šv., 2013, 90 min. Thriller) (Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra.) (19:00)
    4.-5.7. – Evald – Jen Bůh odpouští (režie: Nicolas Winding Refn, Thajsko/USA/Fr./Šv., 2013, 90 min. Thriller) (Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra.) (17:00)
    1.7. – Světozor – Dokumentární pondělí – The Six Seasons (režie: Gilles Delmas, F, 2012, 51 min. Dokument) (Dokument zachycuje vznik choreografie DESH, sóla v němž světově proslulý choreograf a tanečník Akram Khan vypráví prostřednictvím těla a hlasu několik příběhů. Coby člověk hledající svoje kořeny tančí o domově, národnosti, kultuře, resistenci, sblížení. Mezi Británií a Bangladéšem vibrují barevné nitě paměti, zkušenosti a mýtů, z nichž Khan vytvořil surrealistický svět. Sólo Akrama Khana uvede TANEC PRAHA 2013 jako Událost sezony 3. a 4. července ve Státní opeře.) (20:30)
  • Filmové festivaly:
    do 6.7. – 48. Mezinárodní filmový festival Karlovy vary (info: http://www.kviff.cz)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    1.7. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    2.7. – Agharta – Matěj Benko Quintet (21:00)
    3.7. – Agharta – Michal Gera Band (21:00)
    4.7. – Agharta – Jiří Hála Jazz Project (21:00)
    5.7. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    6.-7.7. – Agharta – Adam Tvrdý trio (21:00)
    1.7. – Blues sklep – Vilém Čok & By Pass (21:00)
    2.7. – Blues sklep – Motovidlo (21:00)
    3.7. – Blues sklep – Umg Blues Jam Session (21:00)
    4.7. – Blues sklep – InCheck GP (21:00)
    5.7. – Blues sklep – The Brownies (21:00)
    6.7. – Blues sklep – Plum Jam (21:00)
    7.7. – Blues sklep – Jiří Maršíček Trio (21:00)
    1.7. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    2.7. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    3.7. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (20:30)
    4.7. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    5.7. – Jazzboat – Vesna Cáceres and Anima (20:30)
    6.7. – Jazzboat – Marta Kloučková Jazz Project (20:30)
    7.7. – Jazzboat – Osian Roberts Q (20:30)
    4.7. – Reduta – Los quemados (21:30)
    5.7. – Reduta – Prague big band Band (21:30)
  • Kluby - cizina:
    2.-7.7. – Blue Note New York, USA – Jerry Gonzales & The Fort Apache Band (20:00, 22:30)
    7.7. – Twins Jazz, Washington, USA – Kenia & Mozik (20:00, 22:00)
    4.-5.7. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Diane Schuur (18:00, 22:30)
  • Hudební festivaly:
    2.-5.7. – Rock for People 2013, Hradec Králové (info: http://www.rockforpeople.cz/)
    5.7. – Festival na pomezí, Dolní Lomná (info: http://www.pomezi.wz.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    1.7.-7.7. – České originální černé divadlo – Rock Therapy (Malý příběh z velké doby The Beatles.) (20:30)
    3.7. – Divadlo v Celetné, hostují Veselé skoky – Ve stanici nelze (Taneční groteska inspirovaná Tolstého Annou Kareninou, kde hrdinka spáchá sebevraždu na kolejích.) (16:00)
  • Festivaly tance a experimentu:
    do 4.7. – Tanec Praha 2013 (info: http://www.tanecpraha.cz/)
    1.-4.7. – New Prague Dance Festival, Praha, Nová scéna (info: http://www.praguedancefestival.cz/)
  • Divadelní festivaly:
    1.7.-7.9. – Letní shakespearovské slavnosti, Praha, Ostrava, Brno, Slovensko (info: http://www.shakespeare.cz/)



V neděli, 7. 7. na 14.00 přijeďte do Lomnice u Tišnova (pokud chcete zažít něco neobvyklého).
Doptejte se na Synagogu a budete vítáni na závěrečném koncertu Letní sborové dílny. Odjíždíme tam už ve středu večer a opatrně se těšíme.
Podrobnosti o všech (zjevně velmi zajímavých) akcích najdete pouhým kliknutím na http://www.lsda.cz/
Hned vám vyskočí plakát a uvidíte!

NA SOLÁNI ČARTÁK

 

je název kantáty Leoše Janáčka pro mužský sbor a orchestr. Před mnoha lety jsem se to snažila vložit do hlavy v dějinách hudby a právě tento titul mě svým názvem poněkud znervózňoval, nerozuměla jsem mu. Až jsme před třemi lety s Janou Janěkovou a studenty přijeli na soustředění na Čarták, bylo jasno (http://solan.ceskehory.cz/).
Je to kouzelné místo a už vím, proč tam asi Janáček pobýval rád.
To poslední soustředění bylo trochu dojemné, trochu bláznivé, trochu mudrující, zakončené koncertem s názvem
„Co zbylo z anděla“.
Zkoušeli jsme od rána, Jirka měl na starosti zvuk, pracoval na tom celou sobotu až do začátku koncertu.

Houslista Ondra Plhal si kvůli tomu naplánoval se ženou část dovolené přímo na Čartáku.

Soňa Jányová přijela z Finska! Vzala to přes Slovensko a dorazila i s Ejkou, Štefanem a malou Jasmínkou.

Na koncert nepřišly davy. Ale přijeli lidi. Ti, kteří mají vztah k Janě Janěkové a k tomu, co děláme.

Víťa Šujan kvůli tomu schválně z Brna přivezl basu a přibral i děda Miloše, Pavlu Váňovou a Janu Beránkovou.

Na poslední chvíli dojel i choreograf Laco Cmorej ze Slovenska!

Děd Miloš a Hanka Horká se ujali vítání návštěvníků a rozdávání programů.
A to jsou účinkující, kromě Ondry Plhala, který fotí:

Jana Janěková odchází z JAMU. Je to její rozhodnutí, vidí v tom osvobození a možnost cesty dál, jinam. Už nebudou další absolventi, kteří prošli její výchovou. A to mně bude hodně chybět. Nejen mně!
Koncert byl sice na rozloučenou, ale možná otevřel něco dalšího, kdoví...
Byli u toho zřejmě i andělé strážní, protože počasí nemělo chybu, dokonce ani nefoukal vítr a tak i zvučení mikroportů proběhlo báječně a všichni chválili Jirku za výborný zvuk.

Neděle byla dnem loučení, ale pobyt jsme si protáhli ještě návštěvou nedaleké Galerie U Hoffmanů.
Byli jsme na Čartáku už po čtvrté a teprve teď jsme se tam dostali

Už jen to místo – v lese, s pohledem do krajiny. Ten dům tam jednoduše patří a člověk se tam cítí jako v ozdravovně ducha.

A co zbylo z anděla?

Po tom krásném zážitku už nastalo loučení doopravdy.

Za rok se tam chceme všichni sejít, určitě vás pozveme.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

30. 6. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš