Zas po delší době jedno ultra
(ale hlavně je to upoutávka na jedno výborný bistro)

V některém z minulých čísel jsem se zmiňoval o tak trošku bláznivým nápadu, jet s Olinou do Kolína, ona by si pokračovala do Luhaček a já bych doběhl z Kolína do Kobylnice, tam zvizitýroval nový bistro, dal si pivo a pak běžel vesnicema a lesama do Přelouče a vlakem zpět. Jenže mi do toho Roušovna hodila vidle a raději onemocněla. Asi mě chtěla zachránit před tím ultramaratonem. Ale uzdravila se, lázně se jí podařilo přesunout na srpen a mně se v hlavě znovu rozbublala ta myšlénka, zkusit si po pár letech zase jeden ultramaratonek. Nijak moc to nepřehánět, čili cokoliv, co bude víc než maraton. A tu trasu, tu mám už přece vymyšlenou, jen jsem si ji změnil. Ryze z praktických důvodů. On totiž z Přelouče už nejezdí panťák až do Běchovic, ale jen do Kolína. No a ten Olinin rychlík do Luhaček v Přelouči staví. Vše je zachráněno, vše je oprášeno. I termín je jasnej.

V sobotu před ultráčem se u nás stavila Helča s dvěma třetinama svejch děcek. Dlouho jsme se neviděli, což je na obrázku dost vidět. Přivezli i kytaru, makovej koláč a zelí z kedlubny. A Helča mi nezapomněla vrátit obrovskou knihu Steva McCurryho - Afghánistán.

Z makovce zbyl jen pečící papír, kterej vypadal tak trochu jako západ slunka, kterej se měl za pár hodin přihodit.

Bibi musela na mejdan, takže zase odjeli a my s Roušovnou jsme na chvíli osiřeli. Olina má nabaleno už týden dopředu, protože je zodpovědná. Zítra má bejt prej děsný horko. Propadnu trošku panice, ne kecám, jen se chci chovat zodpovědně, tak si do baťohu po delší době beru velbloudí pytlík na 1,8 litrů vody. Tolik jsem toho nikdy nevypil a když, tak si klidně někde dám v hospodě vodu nebo pivo. Ne?

V deset vyrážíme do Libně na rychlík do Luhačovic, ale protože soudruh premiér svým onucím odletěl na dovolenou na Krétu, tak začali všichni lajdačit. Dokonce i multi Kája Havlíčků zaspal, což se okamžitě projevilo na dopravě. Ten den některé vlaky vůbec nejely. Olinin ale nakonec s jakýmsi trapným zpožděním vyrazil. Dokonce dřív než ten o dvě hodiny dřív. Atmoška na nádraží byla vstřícná, kdyby někdo ze schopné vlády odborníku dorazil, dostal by přes tlamu.

V Přelouči jsem vystoupil. Je poledne, ale letního času, čili opravdický poledne a daleko lepší vedro bude až za hodinku. Mým dopravním projektem je doběhnout oklikou z Přelouče přes Kladruby a Řečany do Zdechovic. A když nezdechnu, tak přes Morašice a Bernardov do Kobylnice.

Město je vylidněný jak v Pravé poledne před příjezdem banditů.

Přelouč ke mě není dost vstřícná, prej se nesmím ani o zeď opřít. Tak na to seru a prchám z města.


I centrum padlo vedrem.

Leje ze mě jako z vola. To se sice říká, ale já jsem ještě neviděl, že by z vola teklo, ale ze mě jo. Jak z vola. Vedro bylo tak intenzivní, že se mi ani nechtělo moc fotit. A to už je hodně na pováženou. Trapný běh střídám s trapnou chůzi, chladítko na čele si posouvám nahoru a dolu. Tohle je fakt dobrej vynález. Na pár hodin to namočíš do misky s vodou a ze zdechlýho kusu hadry, ve kterém cosi chrastí se stane takovej kosteleckej párek. Čili bez masa a plnej vody. A dobře to chladí palici a taky to brání potu, aby mi zasvinil brejle.


Cestou necestou musím často po asfaltu. Dneska je fakt měkkej a úplně slyším, jak debilně mlaská a jak popraskávají bublinky. V lese je daleko líp.

Dobrý je, že to tu není ani moc do kopce a z kopce, jen tak decentně pro stařečky.

Tuhle vesnici jsem měl ve všech svých plánech, protože se mi zdá, že pro ultramaratony je to vesnice přímo hamletovsky stvořená. Zdechnout nebo nezdechnou, to je otázka.

Po zhruba 28 kilometrech jsem se doštrachal do cílové vesničky.

Neodolal jsem a musel si vyfotit krásnou knihovničku. Ale neměl jsem odvahu ji otevřít. Co kdyby tam byla knížka, kterou si nutně potřebuju přečíst?

Já su tak ščastné, medůzy ščípaly, řekl kdysi Venclovský, když přeplaval La Manche. Když jsem dorazil do novýho bistra, pochopil jsem Venclovskýho.

Kolo Bistro vzniklo před nedávnem. Moji kamarádi Markéta s Danem si tu pořídili krásnej barák na bydlení, aby uprchli z města. Místo je to krásný. A protože barák byl už předchozími majiteli renovovanej, moc toho už dělat nemuseli, ale znáte to, jakmile jednou máte barák, musíte vymejšlet furt nějaký píčoviny.

A oni si vymysleli bistro. Měli nevyužitou velkou stodolu, součást baráku a dalo se k ní přijet hned od silnice, tak se dali do práce a vytvořili krásnej kousek ráje pro žíznivý cyklisty. A nejen, protože ani mě, kterej jen přiběhl, nevyhodili.

Vypadal jsem hodně vyšťaveně, ale Markéta mě zachránila báječným pivem, který do mě spadlo se zasyčením. Dal jsem si i utopence. Co taky jinýho, když je takový vedro a voda daleko. Jo a ještě něco, nevím, co to je za kraj to Přeloučsko, ale nenarazil jsem po celou dobu svýho běžení na žádnou hospodu. A to mi potvrdili i cyklisti, kteří do Kolo Bistra dorazili stejně vyšťavení a říční jako já. I oni byli jak v sedmým nebi z toho, co na ně čekalo.

Nápad s bistrem je skvělej, jen je ještě potřeba donutit lidi, aby věděli, že tohle místo stojí za návštěvu i kdyby si měli pár kiláčků zajet.

Sympatickej prostor.

Páni cyklisti s Markétou uprostřed. Jede teď taková akce, že najetý kilometry se násobí pětikorunou, kterou dodají sponzoři. Akce se jmenuje "Kolo pro Adama". I mně se podařilo přispět koloběžkou a necelou padesátkou kilometrů. Modří vědí.

Složité společné selfíčko focené foťákem.

V KoloBistru si přijdou na svý i barevní nadšenci.

Dorazivší cyklisti jsou nadšeni i překvapeni, že se jim do cesty připletlo tohle kouzelný bistro.

Tak Markéto, ještě jedno malý pivo a budu muset vyrazit směr Kolín. Ať nedobíhám potmě. Dny se zkracujou.

Takovej krásnej baráček. A obrovská zahrada.

Vevnitř mají na zdi fotku mýho oblíbenýho fotografa Elliota Erwitta.

Akce v Bistru se postupně začínají rozjíždět. Od 14 srpna se začne promítat na venkovní plátno. Zde je program. Promítání je zdarma. A budou i koncerty. Třeba hned 15. srpna hraje Pavel Jeřábek. Když uvíznete dlouho do noci, umí vám Dan zajistit i taxíka. Jsem zvědavej, kam se to všecko ještě posune, protože Markéta s Danem umí překvapit. Dění v Kolo bistru můžete sledovat na FB zde. A nebo jejich webovky zde.

Markéto a Dane, dík za azyl, určitě zas někdy přiběhnu na pivo.

Do Kolína na nádraží mě čeka už jen asi 16 nebo 17 kilometrů, jenže za prvé už toho mám v nohách docela dost, za druhé jsem si dal dvě piva a za třetí utopenec mi šplouchá v břichu. Kombinace pro běh pitomá. Ale zase je to dobrý, protože se můžu vymlouvat sám sobě, že utopeným břichem se běžet nedá.

Pomaličku ale přestávám být ostražitej a pivo nepivo začínám běžet. Daří se mi hezky odstřihnout od reality. A zase mě to začíná bavit. Do uší mi slovenskej hlas čte knížku povídek čínskejch spisovatelů. Realita se propojuje knihou a nepořádkem v hlavě, vše se mění v malou duhu, takže chvílema ani nevím, že běžím, nebo co je vlastně za den. Tyhle stavy při běhání miluju.

Den se sklápí, vypadá to, že to stihnu ještě za světla.

V Záboří jsem měl cukání to odpískat, ale mám v sobě někde nějakou páčku, která se mi vždycky přepne a nedovolí mi tu pohodlnější cestu zvolit. Schizofrenní rozhovor mě se mnou je celkem trapnej: "Vyser se na to, počkej na vlak a dojeď to. Koukni se do mobila, kdy to jede a vzdej to."
Odpovídám si: "Víš, co, polib si (nebo mně) prdel, klidně si tu zůstaň, já běžím dál. Seš sráč."
Spolknu všecky urážky a přidám se k sobě a oba běžíme dál, až do vytýčenýho cíle.


Jasně, byl to blbej nápad, ale výbornej. Krásná potrhlá neděle. Nakonec to bylo 28 + 16 kilometrů, pečlivě oddělených pivem. Teplota kolem 35°C.

V Kolíně musím počkat asi půl hodinky na vlak a pak se zvednout z lavice, sejít schody a vyjít schody. Schody jsou prostě někdy problém. Večer jsem se válel ve vaně a debilně se usmíval a pil k tomu hnusný pivo Radegast, který jsem si pro jistotu koupil v Kolíně v trafice. Jo, mám radost, že i po pár letech jsem vydržel ultramaraton a s úsměvem na rypáku.

 

podpis


Když si chceš vyfotil rodinné selfíčko a všichni si zapomenou sednout.


Bibi zazpívala po anglicku


Bobík objevil kouzlo kytary. Umí už dvě písničky. Když jsem já sloužil to první léto jsme si zazpívali všichni.


Jazykový klenot z SPD - Miloslav Rozner:
"Ahoj, já teda někdy říkám lidem i samozřejmě všem dalším pořád, že taky nejsmem,
ale čím víc to mluvím, tím to nepomáhá."

VYUŽILI JSME POZVÁNÍ JANY A IVOŠE

na výlet do Železného, kde se v pátek 7. srpna konala akce Železo v Železném. Vyjeli jsme dost pozdě na dvojkole a po cestě kromě zavlažovacích zastávek došlo i na lepení duše. Cesta byla krásná, ale dlouhá a tak jsme na místo dorazili až za tmy.


Ještě jsme měli možnost něco vidět a taky si dát geniální pivo 8° na stánku Genia noci.

Zářil mezi ostatními, však ten večer vyhráli soutěž o nejoblíbenější pivo!
Jeden z kovářů se ještě chystal odlívat bronz, což jsme se dozvěděli od jeho ženy, která nás včas upozornila.


Nakonec se výrobek chladil v kýblu s vodou, pěkně to syčelo...


Ještě ten večer jsme využili i možnost přenocování v Lomnici, protože představa noční cesty domů na velocipedu nevzbuzovala úplně největší nadšení. Krásnej výlet! A to nás v neděli čekal další...

V SOBOTU VEČER NÁM TELEFONEM POTVRDILI
ranní start balonu!
Nespala jsem úplně nejlíp, pořád jsem se budila, hlavou se honily všelijaké představy.
Ale ve 4:00 ráno jsme oba vstali a vyjeli na kolech směr Jundrov, kde na loučce za golfovým klubem startují balony.
Byli jsme tam o půl šesté a viděli start balonu s cca deseti pasažéry na palubě. Přesně v šest přijelo auto, vystoupil Martin Koupa, který se nám představil jako pilot. K ruce měl jednoho pomocníka, jehož úkolem, kromě pomáhání s rozbalováním balonu, bylo sledovat nás autem a pak dopravit zpět na místo startu.

To je on.


Pilot Martin připravoval veškeré náležitosti okolo koše a mně se to zdálo hrozně malý na to, abychom se tam vešli tři...


Zkouška plamene.


Myslela jsem, že si nafotím, jak se bude balon nafukovat, ale byli jsme zaúkolováni držením okraje balonu při foukání vzduchu. Byla to docela makačka, ke konci jsem měla pocit, že už okraj neudržím a vynese mě to do vzduchu. Ale to už pilot hlásil, že se můžeme pustit a všechno šlo najednou strašně rychle. Koš se začal zvedat, takže jsem vyfotila jen část procesu a museli jsme rychle nastoupit.


Pocit krásnej, klid, ticho přerušované jen foukáním plamene, dole je ještě vidět loučka, ze které jsme startovali, vzadu kousek přehrady. Většina lidí zřejmě vyspávala nedělní ráno. Moc daleko vidět nebylo, nad Brnem byl opar, ale vůbec to nevadilo.


Viděli jsme Kohoutovice, Troubsko, údolí Bobravy. Lidi nikde, jen koně a zajíci, psy jsme neviděli, ale zato slyšeli.


Viděli jsme lesy směrem ke Krumlovu - těm se kapitán snažil vyhnout, protože přistávat s balonem v lese se vůbec nevyplatí. Ptala jsem se, jak moc se dá balon řídit - prý skoro vůbec, je opravdu závislý na směru větru. Jen změnou výšky a hledáním jiných vzdušných proudů.


A tak mám jen náš stín a potom foto, které nám pořídil kapitán Martin svým přístrojem, vypadajícím jako malý mobil, nebo spíš jako dva malé mobily přilepené zády k sobě. Fotí to 360°.

Na tomto odkazu se dá vidět celej ten zázrak:
https://s.insta360.com/p/9a28548327ec53dccf49f14004cff6e3
Uběhlo to neuvěřitelně rychle. Když jsme pluli vzduchem okolo Ořechova (samozřejmě jsme vzpomenuli na stréca rechtóra a slavný závod Tour de Zavadil), už jsme byli připravovaní na přistání. Je potřeba být zády od směru letu, držet se provazových madel a zaujmout něco jako lyžařský postoj. Protože byl dole o trochu větší větřík, než se čekalo, měli jsme se připravit na to, že nás to asi položí na záda. To se taky stalo. Chvíli nás to ještě vezlo po poli, oba jsme zalehli kapitána, ale ten to naštěstí přežil. Nedaleko nás zaparkoval balon, který letěl před námi, už to měli skoro sbaleno.


Takhle malinkej prostor byl v tom našem koši. Následovalo balení.


Nacpat to všechno do balíku a vyfouknout všechen vzduch, zabere docela dost času a energie.


Po úklidu vytáhl kapitán kouzerlný kufřík a ještě nějaké další věci.


Vyklubal se z toho křest, protože to byl náš první let! Obřad nám byl náležitě vysvětlen.


Museli jsme pokleknout a byli pokřtěni zemí,


ohněm


a šampusem!


Protože místu přistání byly nejblíž Mělčany, obdrželi jsme titul hrabě a hraběnka z Mělčan.


Patří nám prý metr čtvereční na místě, kde se balon poprvé dotknul země, ale až od tří metrů nad zemí.


Tak vypadá onen zázrak, kterým nás kapitán Martin foti, toto je výsledek:

Na závěr jsme obdrželi diplomy se jmenováním!


Zbytek šampusu jsme dostali s sebou do auta a popíjeli pomaloučku celou cestu zpět do Jundrova. Jako závěr vzduchoplavby a zároveň nedělní snídaně to vůbec nebylo špatný!
Závěrem je potřeba podotknout, že nám u loučky nikdo neukradl kola a tak jsme se dostali v pořádku domů. Zážitek náramný, užili jsme si to krásně a všem, co nás do toho navezli, DĚKUJEME S ÓBROVSKÓ SILÓ!!!

Dada a spol.

Milí diváci,
za celý inscenační tým Vás srdečně zvu na Zlatý kolovrat, známou Erbenovu baladu o lásce, zradě a spravedlnosti a novou inscenaci Divadla Aldente. Premiéra proběhne ve středu 12. 8. Hrajeme také v pátek 14. 8., v sobotu 15. 8. nebo v neděli 16. 8 v Lechovicích u Znojma. Představení začíná pokaždé ve 21:00 před kostelem Navštívení Panny Marie, v průběhu představení se budeme přesouvat na různá místa. Představení trvá 45 minut, poté bude možnost společně pobýt u ohně s herci na farní zahradě.
Inscenace završí předcházející několikadenní intenzivní práci souboru na lechovické faře a několik týdnů vytrvalých příprav.
Vstup zdarma. Lístky si prosím rezervujte zde: bit.ly/ZlatyKolovrat.
Pokud budete chtít, můžete na farní zahradě také přespat. Bližší informace najdete v rezervačním formuláři v uvedeném odkazu.
Pojedete z Brna nebo ze Znojma?
Z Brna můžete jet autobusem v 19:25 ze Zvonařky.
Ze Znojma se na místo dostanete autobusem v 19:12 z autobusového nádraží.
NEBO můžete zkusit náš autosharing. Nabídněte místa v autě nebo o nějaká požádejte - https://bit.ly/Spolujizda !
K události na facebooku se můžete přidat zde: https://bit.ly/ZlatyKolovratFB.

Okolo lesa, pole, lán,
hoj jede jede z lesa pán.
Na vraném bujném jede koni,
vesele podkovičky zvoní.
Jede sám a sám.

Milí přátelé,
dovolím si sdílet pozvánku na dva příměstské tábory, které pořádáme v srpnu v Brně na pobočce našeho muzea pro děti ve věku 6-10 a 11-15 let.
Bližší informace s programem jednotlivých dnů najdete v příloze nebo na https://www.jewishmuseum.cz/program-a-vzdelavani/akce-pro-navstevniky/pro-rodice-s-detmi/
Za případné další šíření pozvánky budeme moc rády.
Otevíráme lipový ateliér a příběhy z Knihy knih
Rádi bychom vaše děti pozvali na příměstské tábory, které se budou konat v srpnu na brněnské pobočce Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.
V termínu 17. 8. - 21. 8. 2020 se mladým tvůrcům ve věku 11-15 let otevře Ateliér v lipové aleji, který nabídne každý den jeden umělecký příběh s moravskými kořeny a vlastní kreativní práci s ním sladěnou. Čeká nás široké umělecké rozkročení od architektury, přes výtvarnou tvorbu až po módní návrhářství. Mimo ateliér se vypravíme tvořit do ulic Masarykovy čtvrti, zahrady Vily Stiassni či prostějovského muzea. Na závěr týdne přijde na program prohlídka skutečné galerie, jakož i vernisáž ze všech nejlepší, totiž vlastní.
Mgr. Barbora Dočkalová
Židovské muzeum v Praze
Oddělení pro vzdělávání a kulturu - pobočka Brno
Tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
+420 530 317 651
+420 776 761 275

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína


Milí přátelé, pojízdní i nepojízdní pocestní,
tetina Barbora Pavlišová rozjíždí cestovní kancelář, která už s úspěchem fungovala nějaký čas ve zkušebním provozu.
Jelikož jest dcerou stréca Pavliša, zakladatele Patafyzické cestovní kanceláře, můžeme s jistotou očekávat, že na jejích zájezdech se účastníci nudit nebudou.
Předkládám tedy její dopis k uvážení, třeba vás inspiruje a zkusíte nějakou z nabídek využít.
Krásné dny přeje
Dada Klementová a spol.
Máte-li náladu, čtěte úryvek z jejího dopisu:
Pokouším rozjet naplno cestovku. Naplánovala jsem několik výletů po české krajině.
Ráda bych vzhledem ke krizi naplnila všechny busy, a tak posílám nabídky.
Letos paradoxně vznikla šance navštívit ta nejfrekventovanější místa bez davů jako je Praha a Český Krumlov. Tam bych nikdy autobus nevypravila, protože davy nemám ráda. Letos je ale situace nanejvýš příznivá.
Mnozí v Krumlově už byli, ale troufnu si říct, že bez turistů to bude jedinečný zážitek, který se už nenaskytne v dalších letech. Přidala jsem ale do programu ještě dvě rarity, a to přírodně krajinářský park v Nových Hradech + hrad a klášter a zejména poutní místo Římov, moje oblíbená destinace.
Vím, že chválit se je hříšné, ale jako průvodce vůbec nejsem marná. Zájezd není naplněný i proto, že někteří si raději blokují termín pro případné náhrady svých zahraničních zájezdů.
Chtěla jsem tě poprosit, zda by nebylo možné poslat někomu, koho by to mohlo zajímat.
V příloze je souhrn zájezdů a podrobný plakát na Český Krumlov. Doporučím se taky podívat na můj blog, kde se najdou i příjemné tipy na výlety.
https://www.terrai.cz/zajezdy
Bara

Vážení příznivci Divadla Aldente,
Neváhejte! Ctíme aktuální bezpečnostní opatření, proto máme na všechna představení omezenou kapacitu.
Začínáme zkoušet Zlatý kolovrat z Kytice J. K. Erbena, na inscenaci budeme intenzivně pracovat na letním soustředění v Lechovicích, kam vás zveme na premiéru a tři reprízy s možností přespání do druhého dne. Zapište si do diářů:
Středa 12. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Pátek 14. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Sobota 15. 8 ve 21:00, fara Lechovice
Neděle 16. 8. ve 21:00, fara Lechovice
Těšíme se na vás.
Za Divadlo Aldente
Vendula Kacetlová