Barcelona 15
(Magická fontána Montjuïc)

Minule jsem sliboval fontánu, tak abych nebyl za Babiše, zde je:
Do nebes vychvalovanou fontánu najdete na úpatí kopce Montjuïc ve stejnojmenné čtvrti. Fontánu postavili k příležitosti světové výstavy EXPO 1929. Od té doby to je, jak to jen říct, no prostě atrakce. Abych se hnedka na začátku přiznal, mně zpívající fontány nepřijdou ani fantastický ani magický. I když uznávám, že to je docela umění znásilnit vodu v tryskách a donutit ji hopsat podle programu. Asi by mě trochu bavilo to programování vody k hudbě a barevný světýlka, ale chodit se na to koukat a vydržet až do konce mi moc nejde.

Brána vítězství - Arco de Triunfo - byla postavená zase kvůli světové výstavě v roce 1888. Je vstupní branou do prostor výstaviště. Takovej trochu neomaurskej styl. Autorem návrhu byl architekt Josep Vilaseca i Casanovas. Pro mě nejvíc zajímavou informací je, že se tudy běhá barcelonskej půlmaraton. Zkouším si přepočítat, jak dlouho bych ho chrčivě běžel po kovidu. Asi dlouho. Touto branou večer projdeme, abychom se kochali prskající vodou.

I v Barceloně jsou pokorní lovci lidských duší. Svědci kdovíčeho. A stejně jako u nás jen stojí a stojí a stojí, trošku se usmívají a vypadají, že jim chybí vitamíny.

Pěknej památník obětem terorismu z roku 2003. Najdete ho v parku Can Dragó, Nou Barris, což je hodně blizoučko magické fontány. Autorem je, jestli mi internet nekecá, americkej minimalistickej malíř, sochař a kreslíř Sol LeWitt (1928-2007).

A protože už je ten vytouženej večer, doplazili jsme se na výstaviště. Reflektory a lejzry už krájely padající tmu jak nějakou obrovskou smutnou dortu. Sachr bez šlehačky. Na tuhle atrakci chodí překvapivě velký množství lidí. Asi proto, že je zadarmo.

Dobrá místa byla již obsazena. Stojíme trošku opodál a a já už vím, že mě bude bolet v zádech a mrznout sval na stehně, protože nejsem seštelovanej na stání. První nesmělý výfuky vody, asi kontrola trysek před startem.

Lidí jak sardinek.

Celej komplex budí zdání, že by mohl být zajímavější než brněnský výstaviště a nebo park kultury a oddechu svatýho Julia Fučíka v Praze. Ale my už víme, že se sem tentokrát nevrátíme. Zítra totiž letíme domů.

Představení začíná. Hudba má docela dobrej zvuk, basy nepředuněné. Synchro trysek s tóny dobrý.

Ale co si budu namlouvat, ne a ne mě to uchvátit.

Nakonec odložím normální foťák a fotím jen na mobila. To je jeden z charakteristickejch znaků, že mě to zas tak u srdce nebere. Ale foťáček od firmy Leica v mobilu předvádí technickej zázrak, fotky se velmi blíží originálu a to bez zvláštních postprodukčních úprav.

Jeden efekt se mi líbí. Nějakým způsobem dokázali technici perfektně rozmazat, neboli rozblůrovat vodní paprsky. Tohle vidím poprvé a je to tak dobrý, že to skoro vypadá, že na vině je objektiv. Není, opravdu ta voda vypadá rozmazaně.

Nejvíc mě baví fotit lidi mobilem, jak si fotí fontánu mobilem. Kdyby spolupracovali, mohli bychom vytvořit fotořadu, že bych fotil lidi, jako fotí lidi jak fotí fontánu. No nic, nebudu to pitvat.

S nápadem na vybudování fontány přišel architekt Carles Buigas, kterej se rozhodl důmyslně propojit vodu, světlo a barvu do jednoho spektakulárního celku. Stavba trvala rok a nikdo nevěřil, že se to podaří. Vystřídalo se na ní 3000 dělníků.

Během španělské občanské války byla fontána dost dodrbaná a poničená. Na opravu nebyly prachy, ale v roce 1955 za dohledu autora se podařilo fontánu zase zprovoznit.

Když v roce 1977 Buigas umírá, chytnou se modernizace fontány mlaďoši a opatří celej systém i hudební složkou. V dnešní době je celá produkce kupodivu daleko jednodušší, protože to svěřili několika počítačům a vymazlenýmu programu. Chyby to moc nedělá. Asi to nejede pod Windows.

Během olympijskejch her v roce 1992 se fontána stala jakýmsi symbolem olympijskýho města.

Dnes v repertoáru fontány najdete nejrůznější představení a světelný šou stojící především na hudbě z filmů (Kmotr, Gladiátor, Pán prstenů,...) a klasické i moderní hudbě (samozřejmě nechybí Barcelona od Freddieho Mercuryho a Montserrat Caballé). Program se mění, akorát Freddy prý zazní pokaždé. I nám se snažil vyrvat srdce tou svou Barcelonou.

Začíná mě bolet v zádech, tak se odpotácím mimo chumel a najdu stánek s pivem. Svět se mi rozzářil jako ta fontána a já si koupil pivo v kelímku, do stejnýho jak sypal náš pan prezident svíčky k uctění památky obětem kovidu na hradním nádvoří. Jen po pivu se kelímky nekroutí.

Samozřejmě, že jsem koupil pivo i Olině a donesl jí ho. Asi už ji taky bolelo v zádech a možná si taky přála, aby ta nekonečná krása konečně skončila.

A tam ta stavba v pozadí je Národní muzeum katalánskýho umění. Tam jsme taky nebyli.

Gaussovské rozostření vody.

Tahle fotka mě baví.

Blízká setkání... Konečně duní poslední tóny Barcelóny, tryskají poslední hektické hektolitry vody. Atrakce je u konce. Upřímně? Jo, těšil jsem se na ten slavnej konec. Moc.

Konečně to skončilo. Chce se mi děsně čůrat, ale netroufám si mezi těmi tisíci návštěvníky zalézt do nějakýho místního řídkýho houští. Ono přes hodinu poslouchat zurčení vody a ještě si nezodpovědně v půlce produkce dát jedno pivo! To trápení jsem si zasloužil.

Obrovskej kruhák musím složitě po přechodech řízenejch světly až k jedné otevřené jídelně protrpět. Konečně hajzlík. Ani jsme si v té jídelně nemuseli nic kupovat. Kéž by to už začalo i u nás v Česku, že si člověk může zajít na hajzlík do hospody a nestat se jejím povinným hostem.

Večerním metrem zpátky k našemu hotelu.

Poslední večer v Barceloně se učitelstvo rozhodlo pro odvážnej krok a změnilo hospodu na takovou roztomilou multinalejvárnu hned vedle našeho hotelu.

Poslední piva, poslední noc, poslední olivy. Ještě vás budu obtěžovat fotoreportáží z jednoho barcelonskýho hřbitova a pak už by bylo na místě podniknout zase nějakou cestu někam. Zatím to vypadá, že spíš do prdele.

 

podpis


Haiku


Helča s panenkou a Lucka s panenkou na Florenci.


Nela Novotná z FB: "Lidi už ví že je to celé podvod na lidi."

KDO SE INSPIROVAL POZVÁNKOU NA SOBOTNÍ POZDNÍ
mimořádné provedení Mysteria Tenebrae v kostele Navštívení Panny Marie v Lomnici (viz minulé WWWiditelné), nelitoval.
Byla jsem docela unavená a nedovedla si představit, že udržím pozornost až skoro do půlnoci.
Začínalo se opravdu až ve 22:05! Atmosféra byla tajemná, napjatá, úžasná, sugestivní, všechno plynulo a já jsem postupně zjistila, že únava se nějak vytratila. proměnila se ve zvláštní okouzlení hudbou, slovy, světlem svící.


Na plakátu chyběla jména Barbory Pavlišové a Zdenky Nečesalové. Škoda!
Četly texty civilně a přitom citlivě, vyznělo to přesvědčivěji, než kdyby je někdo "přednášel".


Lukáš Prchal a jeho Nanochor si zaslouží hlubokou poklonu. Nastudovat tak náročné a rozsáhlé dílo není jednoduché ani za normální situace a oni to zvládli v této podivné době plné zvratů, zákazů, nesmyslných nařízení... Snad i proto to všechno vyznělo tak přesvědčivě, jako pozdrav z jiného světa...?

Díky vám všem!!!
Na afterpaty už mně moc energie nezbylo, ale desítečka Genia noci byla neodolatelná, obzvlášť, když ji čepoval s velikým nadšením Toník. Šlo mu to perfektně a bylo vidět, jak si užívá, že ještě nemusí jít spát.


Barča veřejně pochválila Lukáše za kulturní osvěžení lomnického ovzduší a všichni nadšeně souhlasili.

Strýček Dalibůrek dodal na přípitek jeho oblíbený rumíček. Možná mu změníme jméno na Dalirůmek.

My jsme zůstali raději u bezpečnější Geniální desítky.


Bylo veselo, my jsme ale zvolili raději noční klídek, poněvadž nás ráno čekala další důležitá akce.
Někteří silní jedinci zato vydrželi hódně dlouho a vyřešili určitě mnoho světových problémů!

JAK JSEM MINULE
slíbila přidávám ještě několik Pavlových fotek z výletu, o kterém jsem psala minule (Z Javůrku do Javůrku).

Dada a spol.

V sobotu 22. května, kdy nastal Den D dlouhodobých akcí k připomínce 100. výročí narození Gustava Broma, proběhly poslední tři body, organizované Vladimírem Koudelkou: V 10 hodin na Palouku U buku při autobusové lince 57 do Vranova, u Lavičky Jaromíra Hniličky, instalované loni u příležitosti 80 let existence Orchestru Gustava Broma, proběhl koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, řízeného Vlado Valovičem, proložený mnoha mluvenými i zpívanými vstupy. Ústředním bodem, kromě parádní muziky, bylo udělení letošní Ceny Gustava Broma ředitelkou Českého rozhlasu Brno, Hanou Ondryášovou a novým nositelem se stal Václav Skála, krátce po svých 85tinách, bubnující v této kapele v letech 1958 až 1986. Navzdory dešti přišlo kolem dvou stovek odvážných a věrných, kteří byli odměněni postupným vyjasňováním. Ve 14 hodin v pasáži Alfa proběhla vernisáž výstavy plakátů a fotografií z historie Bromova souboru za účasti nestora brněnských fotografů Miloše Budíka i zástupce mladé generace, Tino Kratochvila. Na klávesy vhodně volenou hudbou doprovodil Zdeněk Král. V 16 hodin na nádvoří Staré radnice proběhl koncert řady pozvaných zpěváků za doprovodu malé skupiny pod vedením Mirka Hanáka, v níž nechyběli Bromovi dávní spolupracovníci, Ruda Šmahel, Mojda Bártek, Jirka Suchý, Milan Kašuba nebo Felix Slováček. Posledně jmenovaný též zpíval, dále Helena Blehárová, Jitka Zelenková, Jiří Štědroň a další. Tím bylo legendárního kapelníka důstojně vzpomenuto přesně v den, kdy míval narozeniny formou živou, veřejnosti přístupnou. Na rozhlasových vlnách též doběhla série otázek "Co se vám vybaví, když se řekne Gustav Brom?", které kladl též organizátor výše popsaného Dne D, Vladimír Koudelka, počínaje 11. únorem (který býval dnem narozeninovým Jaromíra Hniličky) a na kterou odpovídala celkem stovka osobností z různých oblastí života. Jan Dalecký uváděl od března do května ve svých víkendových Hudebních láskách, rovněž na vlně Český rozhlas Brno, výhradně nahrávky historického Orchestru Gustava Broma (1945-1995) a především všechny ty, v nichž u zpěváckého mikrofonu stojí sám pan kapelník. ALE POZOR - JSOU TU JEŠTĚ OZVĚNY TOHO VÝZNAMNÉHO VÝROČÍ. Dnes, v úterý 25. května 2021, stanice Vltava zařazuje v rámci večerního vážnohudebního pořadu "Akademie" vzpomínání Jana Daleckého "Sto minut ke Stovce Gustava Broma", a to v době 21.15 až 23.00. Je zde shrnuta formou přehlednou a srozumitelnou podstatná část historie souboru, o kterém bychom měli vědět i dnes, neboť co se nepodařilo zakladateli (a kdoví, možná o to ani tolik nestál, byl patriotem Brna), to dokázal jeho jím určený nástupce u dirigentského pultu, slovenský hudebník Vlado Valovič: roku 2013 soubor povýšil na Rezidenční rozhlasový big band Gustava Broma, tedy oficiální jazzový orchestr číslo 1 v zemi a je jím dosud. Ještě letos přijede opět zahrát do našeho města a drží laťku kvality stále velmi vysoko. Takže dnes večer slyšte, jste srdečně zváni ke svým přijímačům! Honza Dalecký (Beránek)

Je až s podivem, že neobvyklé situace podněcují ke vzniku mimořádných událostí.
Jednu takovou bude hostit i Lomnice. Díky úzkým vztahům s pražskými přáteli dílo Carla Gesualda zazní po Praze také zde v kostele Navštívení Panny Marie.
Večer to bude neobyčejný, protože se potkáte s hlubokou spiritualitou. V tichu přítmí budou do kostelní lodi zaznívat zpěvy, které jsou odleskem již zapomenutých liturgií.
Večer není komponován jako koncert a lze volně přicházet a odcházet. Jen pozor, kostel bude ve tmě, tedy se nelekněte, že uvnitř nikdo není a v poklidu vstupte. Stále platí nošení roušek, tak na ně nezapomeňte.
Poprosíme vás také o dobrovolné vstupné, které půjde na vrub nákladů zpěváků a všichni víme, jak na tom umělci nyní jsou.
Poprosím vás všechny o laskavost a propagaci mezi vašimi známými. Tato událost si to zaslouží.
Děkuji a budu se těšit na společný zážitek
Barbora Pavlišová

Dlouhé měsíce čekání jsou u konce - brány kulturních institucí se znovu otevírají a Dům umění města Brna vás srdečně zve na výstavy, připravené u příležitosti 110 let od založení instituce. Výstavy měly být původně instalovány do 16. května, ale s ohledem na situaci byly prodlouženy - Tady a teď! do 11. července, Mladí přátelé výtvarného umění (1960-1995) do 20. června.

Výstava Tady a teď! v Domě umění na Malinovského náměstí je věnována mladé a střední generaci umělců, působících na brněnské kulturní scéně. Jaká je její náplň a s jakými motivacemi vznikala vám ve videu představí kurátorky Jana Písaříková a Marika Svobodová.