Podél slavné Úslavy
(den pátý)

Opusťme smutné listy a slzavá údolí a vraťme se k řece Úslavě. Pátý den putování. Nabízenou královskou vanu v královským apartmánu jsme nevyužili. Dnešní trasa ze Žinkovy do Nepomuku.

Takové poetické ráno ve večerce. Snídaně z vlastních zásob u Zlatého Jelena. Studená, kromě Ály s Honzou, ti si ohřáli včerejší párky. Hážeme klíče do schránky a vyrážíme na cestu.

Nejsme ve vyrážení do světa sami, i starej jezevčík vyrazil s paničkou pro meřunky a mliko.

U kaple v Kokořově si dáváme první přestávku. Je solidní vedro.

To ještě netušíme, že s ohradníkama, bejkama a stádama krav budeme zápasit prakticky až do konce čundru.

Tam někde ve stádě je ukrytej bejk.

Je dusno, ale vidíme docela daleko.

Kam se podíváme, nabízí se vyladěné výhledy. Tam by mělo být Prádlo.

Zelená hora. Ta bude zítra.

Bělásek přistává.

Úprava prádla vodou?

A tady zase konečně ta naše Úslava.

Za mostem přes Úslavu je vesnice Prádlo. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1552. Obec je však mnohem starší, neboť byla založena cisterciáky z kláštera pod Zelenou horou (nynější obec Klášter), kteří sem přišli z Ebrachu v Německu roku 1144. Původně šlo o tzv. grangii, tedy hospodářskou usedlost (z fr. grange = stodola). Název Prádlo je odvozen od tzv. prahů, což byla místa, kde se rýžovalo zlato z říčního písku. Prádlem protékající Úslava byla totiž zlatonosná a dosud jsou na jejích březích patrné tzv. sejpy – hromady vyrýžovaného písku.

Jestli tu jsou nějaký sejpy, tak jsou zarostlý.

Skupina důchodců nad Úslavou vedle Prádla.

Prádlo je obec s největším počtem lihovarnických provozů na počet obyvatel v Evropě. Na cca 200 obyvatel jsou zde 3 samostatné firmy (provoz Stocku Plzeň, likérka Jenčík a dcery a firma l’Or).

Nevím to s jistotou, ale skoro bych se vsadil, že to zase je nějakej Nepomuckej.

To je ta třetí výše zmíněná likérka.

Prádlem projížděl těsně před svou smrtí (1856) se svou kočovnou společností český dramatik Josef Kajetán Tyl. Místní farář Fr. Květoň jej poznal a poskytl „miláčkovi národa“ polévku. Při příležitosti 150. výročí úmrtí J. K. Tyla (19. srpna 2006) byla na kostelní bráně odhalena pamětní deska, připomínající tuto událost. Že by ta jeho těžká choroba nějak souvisela s palírnou na dohled? Kdoví, co to bylo za polívku.

Vstupní brána ke kostelu Povýšení svatýho Kříže

Hned vedle brány ke kostelu je k dispozici maskovanej hajzlík. Abych se vyhnul fňukání z Ústavu Václava Klause, raději ještě zmíním, že z této obce pochází Kikinův dědeček Vojtěch.

A tam někde za stromy je další palírna.

Když jsme se proklestili bez ztráty cti tou lihovarnou obcí, vytáhli jsme svoje vlastní zásoby pálenky a zabékali si náš oblíbený slogan: "Na výlet, na výlet, šup tam s ním!" Nutno poznamenat, že na textu té bojové písně se textařsky podílela Roušovna.

Brodíme se krásným lesem jménem Borek k Poustevně.

Podle pověsti zde žil poustevník Břímota, který se setkal se sv. Vojtěchem při jeho cestě tímto krajem. Poustevna je jeskyně v buližníkovém suku. Na něm stojí malá kruhová kamenná stavbička, tzv. gloriet, kterou nechala postavit kněžna Vilemína Auerspergová (1826–1898), majitelka zelenohorského panství.

Společné foto u Poustevny.

Na kraji lesa se nám ukáže Zelená hora. Podle itineráře ji navštívíme zítra.

Červený most je nějak spojenej různejma historkama s jakýmsi slepým Honzou, kterej věštil budoucnost. K tomu Červenýmu mostu řekl slepej věštec: " Dříve než přejde sto let, zmizí tato krása a bude tu svedena bitva v níž bude pobito mnoho synů této země, tolik, až voda protékající tuto, bude zabarvena jejich krví do ruda."
A taky že jo, Jiří z Poděbrad si dal do držky s Hynkem Krušinou. Bitva se odehrála právě tady u Červenýho mostu. Povraždili se, pomučili a za tři dny uzavřeli příměří. Červený most byl pravděpodobně původně dřevěnej, stál-li tu vůbec, známe historiky. Až v 17. století ho postavili z cihel v barokním duchu.

My jsme si do držky nedali.

Pak jsem si všiml malýho pavouka, kterej se nad mostem slaňoval na neviditelným lanu.

Kolem kapličky svatýho Vojtěcha jsme dorazili do Nepomuku.

Tentokrát svačinářka zabodovala na jedničku, protože nás čekala otevřená hospoda.

Na náměstí.

Místní frajeři.

Cestu k vytoužené hospodě lemovaly sochy.

Hrát na housle a chlastat. To je fakt dřina.


I trocha té abstrakce.

Roušovna dorazila do občerstvovací stanice brunátná. To ona dovede. Pivo Zlatá kráva - IPA bylo výborný a kromě toho tam měli i držkovou polívku. Jakmile Olina slyší držková polívka, přestane se ovládat a musí si ji dát, i kdyby neměla hlad ani místo na jídlo. Snědla jich několik, už si přesně nepamatuju kolik.

Švejk restaurant a hotel „U Zeleného stromu“ zrovna inzeroval Slavnosti volů, což nás utvrdilo v tom, že jsme tu správně.

Seděli jsme si na terase, popíjeli pivo, Olina do sebe soukala držkovku za držkovkou a schylovalo se k bouři.

Byla tak prudká, že nás zahnala do restaurace. Samozřejmě, když je to hospoda spojená se jménem Švejk, musel na zdi viset posranej mouchama císař pán.

Výzdoba byla tak akorát na hraně.

Naše dámy jdou z hospody. Zbytky deště nás provázely na cestě do motorestu, kde dnes budeme přespávat. Jako kamioňáci.

I páni.

Když jsme šli kolem cukrárny, vzpomněl jsem si na Švandrlíkovy Černý barony, jak tam popisuje pétépák Horák: "Ten, kdo ještě nikdy nehodil majora vod pěšáků do výkladní skříně u cukrárny, to nikdy nemůže pochopit! Ale já dám klidně za jeden krásnej okamžik třeba půlku života! Kdybys, člověče , toho majora viděl! Vyjevenej ksicht, prdel mezi kremrolema a pořád tomu nemoh' uvěřit"

No a protože jdeme bydlet do motorestu, musíme přes kruháč.

Ještě je brzo na spánek.

Vyrážíme proto na blízkou Křížovou cestu.

Počasí nám docela přeje, přestalo pršet.

Možná se ale ještě něco přižene.

Jdeme na kopeček, kde stávala šibenice bývalýho popraviště, a kde je i poslední zastavení té křížové cesty.

Dřív, když to byl ještě Pomuk, tak se tu smělo popravovat a lámat v kole, pak to někdo zrušil a přejmenoval Pomuk na Nepomuk.

A Šibeniční vrch přejmenovali na Lipový.

Jdeme od posledního k prvnímu. Čtrnácté.

Křížová cesta ve 14 zastaveních přibližuje poslední Ježíšovu cestu z Pilátova domu na vrch Golgota, kde byl Ježíš Kristus ukřižován. Zobrazuje příběh lásky a nenávisti, naděje v beznaději. Obsahuje osobní příběh každého z nás: potkáme na ní nespravedlnost, ponížení, pády a utrpení stejně jako lásku, pomoc a statečnost. Události křížové cesty se váží k Velkému pátku. Na konci cesty tušíme patnácté zastavení: po každém Velkém pátku přicházejí Velikonoce a cesta končí v bráně Života.

Nepomucká křížová cesta, přibližně 800 m dlouhá, vedoucí od zdejšího hřbitova k bývalému popravčímu místu na Lipovém vrchu, místně označovaném Lipák nebo také Šibenice, byla vytvořena v roce 2021.

Jednotlivé výjevy všech čtrnácti zastavení jsou vyobrazeny na třech ocelových plátech paprskovitě směřujících k nebi, symbolizujících trojjediného Boha.

Autorem díla je umělecký kovář Lukáš Marek, na realizaci se s ním podíleli šikovní a pracovití kováři z uměleckého kovářství Kovaný svět (www.kovanysvet.cz).

Myšlenka vybudování křížové cesty v Nepomuku vznikla během velikonočního období v roce 2020, v době plošně zavedených omezení běžného způsobu života z důvodu celosvětově šířící se pandemie COVID-19.

V té době bylo možné najít nejbližší venkovní křížovou cestu 25 km od Nepomuka u Kydlin na Klatovsku. I proto došlo k rozhodnutí, které se díky Bohu do roka podařilo úspěšně realizovat.

Křížová cesta byla financována ze soukromých zdrojů, sbírkou ze získaných prostředků od vícero štědrých dárců, na památku dvou významných mecenášů farnosti, kteří již bohužel nestihli uskutečnit své dobročinné záměry v pozemském životě: Ing. Petra Jenčika z Prádla a pana Karla Antona z Čepince.

Vybudování a úpravy křížové cesty podpořily i město Nepomuk a Římskokatolická farnost Nepomuk, na jejich pozemcích jsou všechna zastavení umístěna.

Druhé a kráva.

Obilí dozrává, plechová kavalérie nadrženě číhá.

Díky všem jmenovaným i nejmenovaným mohla být myšlenka vzniku křížové cesty dovedena do její současné originální podoby. (Tolik informační tabule na začátku Křížové cesty.

Kolem hřbitova zpátky do města.

Mezi věžemi kostela Svatého Jana Nepomuckého vykukuje zámek Zelená hora. Tam jdeme zítra.

Ještě jednou jsme se stavili v té Švejk-hospodě, kde Olina drze dojedla poslední šufánek té dobré držkovky, dali jsme si pár piv a vyrazili do motorestu.

Střet náboženství. Buddha dává na prdel křesťanskýmu andílkovi.

Příště?

,

podpis




Helča trénuje čáry. (Klánovice, 1981)

Jiřinka vzpomíná: "Vojtíšku, ty seš tak chytré, ty bys byl dobré advokát."
Vojtíšek: "Paní Jiřinko, já bych byl rád tím advokátem, akorát já nevím, co ten advokát dělá."

BABKA OŘEŠKA NEBOLI MOJE MAMA
zavedla tradici - každoročně na Dušičky musím koupit na hrob
lesní kytku, tak se ten výtvor opravdu jmenuje.
Letos mně pomohl Jerka, hlavně s transportem!


Vždycky jsem to vozila na kole a Jerka nakonec uznal, že se to dá.
Hrob se vytrvale na jednom místě propadá a pořád nejsme schopní
zorganizovat nápravu. Ze strany hřbitovní správy to dopadlo 2x tak, že
tam nasypali hlínu (nebo co), ale propadání pokračuje.
Bude nutno zorganizovat svépomoc, zatím o tom asi půl roku mluvíme.
I to je nadějné!
Pan Jiří potkal v Brně obřího brouka a tak nám ho vyfotil:

Na výstavišti jich mají víc, ale zjistila jsem, že vstupné není zrovna lidové…
Ticketportal zase rejžuje.
Pavel poslal foto z prvního noclehu v obytném autě.


Přespali nahoře nad Ústím a pochvalovali si, že jim vůbec nebylo zima.

 

PŘÍŠTÍ SOBOTU SE CHYSTÁME DO GENIA
noci na Beatles - viz pozvánka dole!

Dada a spol.

Přátelé, zvu vás dbě listopadové akce k nám do Lomnice.
1. Závěrečný koncert pěveckého workshopu The Beatles, kdy bude 45 zpěvák zpívat legendární sklady za doprovodu 5 členné kapely. BUde to pěkný nářez...
2. Přednáška p. Zdeňka Bednáře, který bude vyprávět o Leoši Janáčkovi.
P. profesor Zdeněk Bednář je osoba, jehož rukama prošli jako studenti naši mnozí přední hudebníci. Má obrovský dar řeči a rozsáhlé znalosti v dějinných souvislostech. Tato kombinace činí jeho přednášky velmi přitažlivými. V Lomnici měl jednu z nich již na jaře a publikum, z řad veřejnosti i hudebních praktiků byla nadšená. Tedy se vrací a bude hovořit o svém milovaném Leoši Janáčkovi. Prozradil, že stopy vedou i k nám do Tišnova a tak trochu i do Lomnice.

Barbora Pavlišová
Terra incognita
T: 724775396

Knižní festival, nová výstava v G99 a poslední týdny
s Evou Kmentovou


Doprovodný program k výstavě Evy Kmentové míří do finále, po roce se vrací knižní festival a do G99 zavítá výstava přejatá z Lipska. To i mnoho dalšího nabídne listopadový program Domu umění města Brna.

BRNO BOOK OPEN

Když Dům umění, Galerie TIC a Nakladatelství Vutium v minulém roce pořádali jednodenní knižní festival Brno Book Open, vyslovili přání, aby se z této akce stala každoroční záležitost. A zdá se, že je k tomu zdárně nakročeno - druhý ročník se bude konat ve středu 15. 11. od 14:00 do 20:00 v prostorách Domu umění a opět nabídne prodej a prezentaci knih o umění, designu a architektuře, stejně jako oblíbený tiskařský workshop. Novinkou naopak bude prodejní výstava ilustrací.

MEZINÁRODNÍ KONFERENCE STOPY EVY KMENTOVÉ

V prvním listopadovém týdnu, konkrétně v pátek 3. 11. a sobotu 4. 11., vyvrcholí doprovodný program k výstavě Evy Kmentové konferencí Stopy Evy Kmentové - lokální a světový kontext. Jejím cílem je nejen upřesnit náhled české historie umění na dílo Evy Kmentové, ale i získat reflexi přicházející zvenčí. Konference se proto zúčastní hosté z řad české i zahraniční odborné veřejnosti. Konference bude živě streamována na YouTube Domu umění.


KOLEKTIVNÍ NEPOSLUŠNOST

Umělkyně Alexandra Ivanciu a Jolanta Nowaczyk si za téma své výstavy Exercising Collective Disobedience zvolily problematiku, která v našem regionu v posledních letech opakovaně rezonuje - omezování přístupu k antikoncepci a potratům. Co se dá pro posílení reprodukční spravedlnosti dělat? A jaké jsou v této otázce povinnosti umělců? Výstava byla již dříve v tomto roce k vidění v galerii D21 Kunstraum Leipzig, odkud se přesouvá do galerie G99. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 30. 11. od 18:00 a výstava následně potrvá do 12. 12.

PŘEDNÁŠKY A PROCHÁZKY

19. 11. od 17:00, Dům umění - komentovaná prohlídka a dernisáž výstavy Eva Kmentová

 

Vážení přátelé dobré hudby.
Dovoluji si Vás pozvat na večer s kapelou Frank Zappa Quartet (FZQ) do brněnského klubu Stará Pekárna (Štefánikova 8). Akce se koná ve čtvrtek 23. 11. 2023 od 20:00 hodin. Přijďte prosím podpořit naše muzikantské snažení. Uslyšíte Zappu v živém provedení a jako bonus něco od Weather Report a Hendrixe. Vstupné je na místě 180,- Kč a v předprodeji nebo SMS ticketu za 150,- Kč. Zde je odkaz na sms-lístek:
https://www.smsticket.cz/vstupenky/38280-frank-zappa-quartet-stara-pekarna-brno
Součástí akce bude prodej knihy "Freak Out! Můj život s Frankem Zappou" (vydavatel českého překladu Šuplík.cz). Budou místa k sezení.
Přepošlete tento mejlík i Vašim známým. Zappova hudba prospívá zdraví! Budeme velmi rádi za vaši účast, je to pro život kapely důležité. O přestávce si popovídáme u piva. Připínám 2 fotky z minula, abych Vás nalákal. Děkujeme dopředu.
Za kapelu FZQ - Jiří Hála.