Island 2024
(XII. Velryby)

Koupili jsme si atrakci. Poněkud drahou a poněkud nejistou, takové riskantní investování. Výlet lodí za velrybama. Tady okolo Islandu se prej velrybám velice dobře daří a je jich tu víc druhů. Atrakce "Za velrybama" je natolik oblíbená, že lodí, co za kýtovcema jezdí, je víc a jezdí několikrát za den. Trvá to tak dvě až tři hodinky.

Po prohlídce kostela Hallgrímskirkja jsme jen tak rychle seběhli Duhovou ulicí a na jejím konci jsme si koupili tuňákovej sendvič v rychloobčerstvovně, protože na normální oběd, kterej jsme si naplánovali, už čas nemáme. Sendvič jsme sežrali za pochodu a včas dorazili do starýho přístavu. Kdosi se nedočkal své milé, zahodil kytici a šel se ožrat.

Mají to docela dobře vymyšlené a skoro se to nedá poplést. Naše loď už čeká u mola.

Starej přístav.

Þúfa je instalace islandskýho umělce Ólöfa Nordala. Slovo þúfa znamená v islandštině trávník, ale může také znamenat malou horu nebo kopec. Instalace připomínající pohřební mohylu byla vytvořena ze 4 500 tun kamene a štěrku a je pokrytá drnem. Na vrchol vede spirálovitá cesta k sušárně na ryby postavené z naplavenýho dřeva. Z vrcholu je výhled na Reykjavík a zátoku Faxafló. Umělecký dílo, stojí na zasypaném pozemku a je výsledkem soutěže vyhlášené společností na zpracování ryb Brim hf, dříve Gardi HB. To je to bílý vlevo - obrovskej chlaďák na ulovený ryby. Kopec slavnostně otevřenej 21. prosince 2013. Taková hovadina, která potěší.

Nalodíme se, kontroluju baterku v Nikonu, abych nemusel měnit, až nastane fotolov. Jdu hnedka na horní palubu. Mladej chlápek, patřící k posádce se na mě dívá, snad s jakýmsi obdivem, možná podivem, když mě pozoruje, jak si sedám na volné místo na plechovou lavici. Později mi to dojde. Fouká vítr, ale jemu je to putna. Je v tričku. Za uchem má port a když vyrazíme z přístavu, začne nás roztomilou angličtinou informovat, co všecko nás čeká, co se může všecko stát. Jeho příjemná angličtina se brzo vysvětlí, je tu na několikaleté brigádě, pochází z Málagy. Protože ve Španělsku moc pracovních příležitostí nebylo, rozhodl se pro Island. Jen tak naslepo a na zkoušku a zůstal. Prej dobrý prachy a pohodářskej život s námořníkama. O rybaření a námořničení věděl úplnej prd, ale rychle se naučil a teď dělá i průvodce na lodích, co nevozí čaj a kávu na dalekou Jávu, ale turisty k velrybám.

Loď je vybavená radarama a navigačníma obrazovkama, docela moderna. Na volným oceánu jede svižně rychle.

Břehy jsou stále v dohledu.

Dozvídáme se, že tu žije víc druhů velryb.

Vyskytuje se tu totiž poměrně bohatá škála všemožnejch druhů velryb, a to jak stálejch obyvatel, tak migrujících.

Lodí honících se za velrybama tu je možná víc než samotnejch velryb. Když se míjí, vesele na sebe troubí a plaší kytovce.

Úplně nejčastější velrybou ve vodách kolem Islandu je plejtvák malý (Minke Whale). Jeden z nejběžnějších druhů. Toho bysme měli spatřit skoro jistě, slibuje Španěl.

Severní tváře. Na horní palubě je kurevská zima.

Jsem stále ve střehu, ale hladina je nudná. nic se neděje. Naše loď křížuje a krážuje a nic.

Prej můžeme vidět i keporkaka (Humpback Whale). Proslulej je svejma akrobatickejma kouskama a hlavně zpěvem. V letních měsících se dá zahlídnou téměř se 100% úspěšností. Jsme tu v letních měsících a máme smůlu. Patříme do té kategorie "téměř".
Těsně pod hladinou a nevyfotitelně proplul delfín bělohubý (White-beaked Dolphin). Chlápek nám o něm prozrazuje, že se vyskytuje ve skupinách a je poměrně hravej.

Když prej budeme mít štěstí, mohli bysme potkat sviňuchu obecnou (Harbour Porpoise) - nejmenšího kytovce v této oblasti, ale bejvá docela plachá.
Žijou tu i kosatky dravé (Orca). Lze je potkat celoročně, ale nejčastěji v zimních měsících, kdy pronásledují sledě.

Kdosi na horní palubě vykřikne a ukáže ve směru druhé hodiny, namířím foťák, vidím prd, ale cvaknu. Nic.

Mračí se, fučí vítr, sem tam sprchne. Když neprší, rozráží příď lodi velkou rychlostí příčný vlny a horní palubu pravidelně obřinkává přívalama vody. Slané a studené. Největším kámošem mi je moje goretexová bunda.

Další výkřik a další na hovno foto. Větší vlna, zhoupnutí a dostávám obrovskou dávku vody do ksichtu i do nikona. Tělo v suchu, gatě a maratonky durch. Kluk z Málagy se uchechtl a mně došlo, že to byl ten jeho usměv, když mě viděl, jak si sedám na oprýskaně bílou kovovou lavici při naloďování. Tohle měl na mysli. Nabízí mi místo na stojáka vedle sebe, který je krytý velínem a má stříšku. Vidím i na radar. Chlápci se domlouvají podle stínů na obrazovce a rychle mění směr.

Zahlídnu něco podezřelýho, ale mám zaflákaný brejle mořskou vodou, pro jistotu cvaknu. Tak jo, částečnej úspěch. Vocas. je na kartě. (To se dozvím, až ve srubu)

Mám nastavený sériový snímání, tak se mi tam ta velrybí prdel dostane ještě několikrát.

Maně si vzpomínám na svou první velrybu, kterou jsme s Olinou a Helčou viděli na nejvýchodnějším výstupku Austrálie v Byron Bay. Tam nám došlo, co to je za obrovský obludy, protože kolem té velryby plavali delfíni a ve srovnání s tou obrovskou masou vypadali jako blbý sardinky.

Tahle fotka mě utvrzuje v tom, že velryby byste si mohli zezadu klidně splést třeba s lovícím kormoránem.

Další planej poplach. Klepu kosu. Španělskej brigádník, jeho jméno jsem už zapomněl, mi prozradil, že tu je sem tam k vidění i ta největší velryba ze všech velryb - plejtvák obrovský (Blue Whale). Tohle zvíře je to největší, co kdy na Zemi žilo. Může mít až 30 metrů a váží až 200 tun. Ten tu ale nežije trvale, jen tudy proplouvává.

Zase nic. Plejtvák myšok (Fin Whale) je druhej největší živočich na Zemi, také migruje za potravou. A taky tu bejvá k vidění. Velmi vzácně se tu objevuje vorvaň tuponosý (Sperm Whale). Je to spíš hlubokomořskej druh, ale občas se přiblíží k pobřeží. Aby byl výčet kompletní tak ještě kulohlavec černý (Long-finned Pilot Whale). Sociální kytovec, pohybující se ve velkých skupinách.

Island je jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb díky své poloze na rozhraní bohatech krmnejch oblastí a migračních tras. S lovem velryb je to tu trochu ujetý, protože se na jedné straně Islanďani snaží velryby chránit a nelovit je, ale zároveň to tak trochu místním velrybářům dovolujou a dělají, že to nevidí. Taková chytrá horákyně. V některejch hospodách jsou stejky z velryb na jídelácích.

Hlavní sezóna pro pozorování velryb je od dubna do října, ale některý druhy lze spatřit celoročně. Mezi nejlepší lokality patří právě tady tento záliv Faxaflói u Reykjavíku.

A pak ještě na severu Islandu (oblast Húsavíku, která je považovaná za "hlavní město velryb") a taky poloostrov Snæfellsnes.

Velryba modrá, ta třicetimetrová těžká až 200 tun má tak velký srdce, že jím může proplavat člověk. Otázkou je, jestli to nějakej Jonáš zkoušel a nebo to patří do pohádek typu, že do největšího stromu na světě se vejde tolik a tolik fotbalových hřišť a podobně. Některý druhy velryb, jako třeba velryba grónská, se mohou dožít i víc jak 200 let.

Velryby komunikují pomocí složitejch zvuků, který se šíří na velký vzdálenosti pod vodou. Otázkou je, jestli ta složitost není jen z našeho úhlu pohledu. A prej nejlíp zpívají keporkakové:

 

Názorná tabule všech vzorků, na které tu můžeme narazit. Kdybych byl vládcem bílýho domu, nechal bych si to předělat do excelové tabulky.

Samice velryb rodí jedno mládě po 10-17 měsících březosti. Mláďata jsou kojená mateřským mlíkem, který je velmi bohatý na tuk.

Když se obrátím zpět, zahlídnu na horizontu kostel Hallgrímskirkja v Rekjavíku. Za městem vlevo i vpravo nějaký kopce, které se mi nepodařilo identifikovat. Ale je to stejně jedno, protože tam nepůjdeme.

Další hustá sprcha, kterou jsem dostal přímo na tlamu mě donutila vysrat se na fotolov velryb a sejít dolů, do kryté části lodi, kde si Olina v suchu a relativním teple seděla a kecala s účastníky výletu. Vůbec jí nevadilo, že žádnou velrybu neviděla. No, když se to tak vezme, tak já taky ne, lovil jsem naslepo.

Tentokrát na mě sprška nemůže, jsem krytej oknem.

Ale stejně jsem rád, že jsem nahoře vydržel a (to jsem si pořád nebyl jistej) třeba se mi podařilo ulovit nějakej malej kousek velryby. Většinou si totiž neprohlížím, co jsem vyfotil, až doma, jako za starejch časů analogů.

Další důkaz, že je země placatá, jak to potvrzuje největší expert na placatost země jakejsi internetovej Shark. Na svých videích přesvědčivě dokazuje, proč nemůže být země kulatá. Nejhezčím důkazem je pokus s golfovým míčkem, na kterej pouští z vodovodní baterie vodu a ta voda, světe podrž se, se na tom míčku neudrží. Kdyby tedy byla země kulatá, taky se na ní voda neudrží. Těch důkazů má daleko víc, jeden sofistikovanější než druhej. Používá k dokazování ještě papírové lodičky, plastovou krabičku na svačiny a nějakej foťák.

Naše pouť za velrybama končí, míříme zpět do přístavu.

Ještě velrybí perličky: Plejtvák je kosticovec - má v hubě kostice jako cedník, přes kterej si cedí plankton, zatímco vorvaň obrovský má plnou hubu zubů a loví olihně.

Lov skončil. Neměli jsme zrovna štěstí, což pořadatelé výletu umí trochu odškodnit. speciálně orazítkovanej lístek lze použít při příštím výletě znova a zaplatíte jen půlku, protože se na vás velryby při prvním pokusu vyprdly. Hezký gesto, ale tolik peněz člověk nemá, aby si sem zajel do roka znova a využil slevu.

Nás už jen čeká cesta do srubu se zastávkou u prdíků, ale o těch v některém z příštích čísel. Ještě do skleněné Harpy na hajzlík. Ostražitá bankovní aplikace George v mobilu mi hlásí, jestli jsem neudělal nějakou chybu, že mám tento den podezřele stejné platby na stejným místě, jestli jsem omylem nezaplatil něco dvakrát. Ne, milý George, je to správně, v Harpě jsem čůral ten den třikrát. Na kartu.


Čekal jsem přinejmenším toto, ale do foťáku se mi naskládalo jen to, co je nad fotkou.
I když o téhle fotce, šlohlé z teho interneta, si tak trochu myslím, že je fejková fotošopová.
Ne, nehledejte v tom závist ani řevnivost.

podpis




Za dveřmi bratři JaJ.

Moudrý státník a nedej bože náš příští premiér:

MOC VOLNA NA SVATEBNÍ CESTU PO PADESÁTI

letech jsme minulý týden neměli, ale stihli jsme to.

Nekecám, apríl máme potvrzený.
A pozor, je tam i jméno prvního svědka!
V pondělí před aprílem jsme se potkali před nádražím
cca v 15:35 a první vlak, který jsme mohli stihnout,
byl rychlík Rožmberk do Plzně a bral kola.
Vybrali jsme si Třebíč, koupili lístky, sedli na kola
a valili na 5. nástupiště, odkud byl odjezd v 15:44.
Stihli jsme to akorát.

Po cestě nám dokonce nachystali duhu...
V Třebíči byla citelně větší zima, než v Brně a tak
bylo potřeba najít nejdřív bydlení.
Zalíbil se nám název hotelu U černého orla, zkusili jsme
a bylo volno. Dokonce nám slečna recepční našla
pokoj s velkou vanou, s výhledem na řeku a židovské
město. Dali jsme si móc dobrou večeři v restauraci,
která byla připojená a vyjeli si ještě na výlet.

Jirka radil vyzkoušet právě židovské město.
Mají to tam krásný.
Dole jsme potkali tři kluky (okolo 10 let) na kolech.
Ptali se nás, jestli to jsou elektrokola, co máme,
krásně nám radili, kudy je nejlepší cesta a dokonce
jeli kus s náma. Že rádi pomáhají... Byli bezvadní.


Kopec to byl pořádnej, takže jsem to brala pěšky.


Terén vzhůru dolů, ale pak krásná cesta lesoparkem
okolo potoka. Na další hoře bylo sídliště a Billa,
kde se pan Jiří rozhodl koupit šampus.
Já jsem se pokorně obrátila radši směrem dolů,
poněvadž mě bolela noha.

Mají tam krásnej židovskej hřbitov.
Trochu jsme zatměli a byli rádi, že se můžeme
schovat se šampusem do tepla.
Měli to tam hezký, jenom fén jim nefungoval...


Ráno po snídaní jsem si na dvoře zahrála
Klobouk ve křoví a vydali jsme se na výlet.
Jirku lákají výlety okolo vody a mně se to zdálo
jako dobrej nápad. Okolo řeky Jihlavy údajně vede
cyklostezka až do Jihlavy a je dostupný vlak,
takže se dá kdykoliv změnit směr a zvolit České dráhy.
Vyhlídka dobrá!
Začátek cesty vypadal skoro idylicky.

Pohled na basiliku mně přivolal zážitky s Kantilénou,
v Třebíči jsme měli v šedesátkách soustředění
a v kostele jsme zkoušeli polyfonie, to se nám
vepsalo hluboko do dušiček a dodnes si umím
vybavit ten pocit, jak to nádherně znělo...

Cesta začínala nadějně!
Dojeli jsme do Řípova, kde nastal první odklon od řeky
a sice po silnici do kopce. K řece jsme se ale zase
z kopce vrátili a chvíli to vypadalo dobře.
Jenže přišla další odbočka od řeky, tentokrát
do většího kopce a hlavně po šutrovité polňačce.
Kopec nekonečnej, jet se nedalo a noha začala
protestovat.

Zdá se, že na vysočině jsou cesty okolo řek komplikované.
Pohledy okolo sice krásný, ale představa další
kamenité cesty do kopce už mně naháněla hrůzu.
Kapitulovala jsem a zvolila cestu k silnici a přes
Krahulov do Okříšek na vlak.
Protivítr jak sviňa, okolo nás hučela spousta aut,
a těch pár kiláků dalo zabrat.
Naštěstí asi kilometr před začátkem Okříšek na
nás vykoukla hospoda, kde jsme pojedli a doplnili
tekutiny. Záchrana!
Na nádraží už to šlo v pohodě a na rychlík do Brna
jsme ani dlouho nečekali.
Jídelňák tam sice nebyl, ale uličkou projížděla paní
s nápojovým vozíkem. Jirka mě pozval na Frizzante
z plechovky a tak se postaral o krásný svatební
přípitek. Však jsme se navzájem vybléskli!


Do Brna jsme se tak vrátili ani ne za 24 hodin
po pondělním odjezdu, zážitků bylo aspoň za tři dny.
Cesta z nádraží domů už byla po větru!


Takhle vypadá zbouranej Prior (...Tesco).
Teď už máme doma Petru, Jona a Ninu, přijeli
ve čtvrtek. Všichni se opatrně těšíme na
předvelikonoční setkání v budoucím studiu Pivox!

Tady je pozvánka:
Milí kamarádi, pokud budete mít náladu, přijďte
v sobotu 12. dubna v 16:00 do Slatiny.
V budoucím nahrávacím studiu PIVOX
u Dalibora Červinky (Přemyslovo nám. 19)
pořádáme Hudební kavárnu ve stodole.
Kávu přislíbil vařit Daliborův bratr Véna,
o hudbu a zpěv se postará naše rodinná kapela
CKK Band včetně vnoučat.
Jako hosté vystoupí studentky Erasmu
z Divadelní fakulty JAMU.
Na repertoáru máme písně pánů Suchého&Šlitra,
Ježka&W+V a jim podobných.
Prostředí čekejte spíše punkové,
společenský oděv netřeba.
Vstup volný, ale pokud byste přece jen
něčím chtěli přispět k všeobecnému potěšení,
může to být formou nějaké kavárenské pochutiny
doma vyrobené. To ale jen v případě, že byste
do tvorby něčeho takového měli chuť a čas,
není to v žádném případě podmínka vaší účasti.
Budete-li mít chuť na jiné nápoje, než na kávu,
konzumace vlastních zásob je povolena.
Těšíme se na setkání.

Dada a spol.


 

Vážení přátelé a příznivci galerie Aviatik.
Srdečně Vás zvu v neděli 13. dubna na výstavu Vítězslava Rubera.
Dlouho jsme se neviděli a tak se moc těšíme p+p

Dům umění města Brna Vás srdečně zve na společné zahájení výstav

NEJISTÉ DOMOVY
POZDRAV IGORU ZHOŘOVI
v úterý 8. dubna 2025 od 18 hodin v Domě umění na Malinovského náměstí.
Program vernisáže:
18:00 úvodní projevy: Terezie Petišková, Marika Svobodová, Ina Bierstedt
18:30 hudba: Nina Kohout
18:30–21:00 performance Stefan Hurtig: Svoboda spánku (raději bych nevystupoval)
19:00 představení výstavy Igor Zhoř, performance Vladimír Havlík: Přilož ruku k dílu
19:30 představení výstavy Nejisté domovy

Skrytá tvář české literatury
Jaroslav Durych


Spolek Básníci v Česku herců Lukáše Riegera a Michala Bumbálka uvádí cyklus večerů živé poezie zaměřených na tvorbu významných českých básníků dvacátého století a současnosti.

Další z večerů divadelní sezóny 2024/25 proběhne ve čtvrtek 10. dubna 2025 od 19.30. Bude věnován dílu básníka Jaroslava Durycha.

Účinkují: Michal Bumbálek, Lukáš Rieger, Zdislava Pechová a Igor Dostálek
Úvodní slovo: Karel Tománek
Film o autorovi: Petr Baran a Kristýna Brázdová
Hudba: Dada Klementová

Vstupné: 150 Kč
Studenti a senioři: 80 Kč
ZTP, ZTP/P: 80 Kč
Studenti a pedagogové uměleckých škol: 40 Kč

Bývalá káznice na brněnském Cejlu, Bratislavská 249/68, 60200

Projekt vznikl za finanční podpory statutárního města Brna.


Jaroslav Durych
* 2. prosinec 1886, Hradec Králové - † 7. duben 1962, Praha

Prozaik, básník, esejista a vojenský lékař. Pocházel z turnovského katolicky orientovaného rodu, jehož členové často byli zvoníky, kostelníky či vůdci procesí. Po smrti rodičů mu babička umožnila studia pod podmínkou, že se stane knězem. Nastoupil tedy na gymnázium v Hradci Králové, potom v Příbrami. Po gymnáziu ale vystudoval na vojenské stipendium Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, studium dokončil doktorátem v roce 1913. Za první světové války byl lékařem na haličské a italské frontě a vojenským lékařem zůstal i po roce 1918. Podnikl několik cest do ciziny (1925 Německo, 1928 Španělsko, 1932 Itálie), při nichž shromažďoval podklady ke svým historickým prózám a jež mu byly též podnětem k cestopisně esejistickým knihám. Durych měl řadu přátel mezi katolickými literáty a umělci (zejména František Bílek, Vilém Bitnar, Sigismund Bouška, Jakub Deml, Josef Florian). Pro své konzervativní názory a ztotožnění se s tradicí protireformačního katolicismu a negativní vztah k Československé republice, která mu byla projevem zesvětštění a duchovního úpadku, bývá Durych někdy označován za „disidenta 1. republiky“. Pro své konzervativní katolické názory nepřijímal většinový trend československé meziválečné kulturní obce, kritizoval představitele demokratické nebo levicově orientované kultury (např. Karla Čapka). Až později se objevili další výrazní autoři katolické orientace, jako např. Bohuslav Reynek, Jan Čep, Jan Zahradníček či Jakub Deml, kteří vytvořili souvislejší vrstvu katolické a spirituální literatury.
Debutoval roku 1908 v časopise Meditace, posléze přispíval do mnoha časopisů a periodik (Cesta, Jitro, Lumír, Moravsko-slezská revue, Lidové noviny aj.). Východisko Durychovy tvorby se dá shrnout jako vyhraněné křesťanské pojetí reality jako součásti božího řádu neovlivnitelného lidskou vůlí. Opozičně k liberalistickým, relativistickým a humanistickým tendencím, jež mu ztělesňovala tzv. čapkovská generace, i k socialistické orientaci generace poválečné, viděl Durych cestu k překonání nedokonalosti světa v jistotách katolické dogmatiky. Je autorem básnických sbírek Cikánčina smrt, Panenky, Žebrácké písně, Píseň milostná, Eva, Básně (soubor výše jmenovaného) a Beskydy. Kromě poezie psal eseje a prózu, významné jsou jeho historické romány.


Režisérka Katka Křivánková nás zve na scénicky zpracovaný triptych Temné hodinky, který se uskuteční ve dnech 16.–18. dubna 2025 v prostorách brněnských vodojemů na Žlutém kopci. Tyto Temné hodinky zazní již tradičně v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby, tentokrát však v netradičním zpracování a na netradičním místě.
Každý z koncertů proběhne v jiném vodojemu, s jiným hudebním programem a jiným scénickým pojetím. Hudebního nastudování se ujali Zuzana Badárová a Vladimír Maňas, scénografii a kostýmy vytvořila Tereza Jančová, světelný design a projekce připravila Anna Laborová, zpívá Ensemble Versus.

Zde o jednotlivých koncertech:

🔹 Středa 16. 4. | VIA / cesta (začátky v 19:00, 20:15 a 21:30)
Pašijový příběh v českých chorálních překladech z 15. století, od Getsemanské zahrady až po Sedm slov Kristových na kříži. Starobylé zpěvy, ženské i mužské hlasy, putování.

🔹 Čtvrtek 17. 4. | AQUA / voda (začátky v 19:00, 20:15 a 21:30)
Mandatum z antifonáře královny Elišky Rejčky – intimní ženský rituál Zeleného čtvrtku v prostorách nejstaršího cihlového vodojemu. Hudba a voda jako očista, pokora a meditace.

🔹 Pátek 18. 4. | LUX / světlo (začátky ve 20:00 a 21:15)
Liturgie Velkého pátku podle Agendy olomoucké diecéze z roku 1586 v nejmladším z vodojemů. Mužská schola se dotkne temnot lidské duše, strachu a utrpení, aby z nich nakonec vyvstala cesta k vykoupení.

Na webu festivalu najdeš další podrobnosti: https://velikonocni-festival.cz
Pokud bys měla jakékoliv dotazy nebo chuť přijít, budu moc ráda – neváhej se na mě obrátit.

S přáním klidných dní

Kateřina Křivánková
režisérka Temných hodinek
📞 +420 721 453 787

Zdravím příznivce Brněnské Kytarové Besedy!
Zahrajeme a zazpíváme Vám o5 ve čtvrtek 3.4.2025 v našem domovském šipkovém klubu „m13" na Veveří 46 (v jeho podpalubí). Jako vždy od 19 do 22 hodin. Zahraje Misisipy trio (Jura Červinka - Jura Posker - Aleš Burjánek), pak asi já (art rock 70. let), Aleš Kvapil a Norbert Tomek (Osvobozené divadlo aj.), Honzík Svoboda (vždy si něco nachystá), Dalibor Lebloch (cestou z práce) a na závěr Petr Kessler (country k tanci). Takže se máte na co těšit. Búdět táněc. A jako vždy platí, že: vstupné není, veselá společnost a nápoje ANO! Těšíme se na vás. Přijďte podpořit mladé umělce.
Za BKB Jiří Hála.