Takový ulítaný týden
(ptáci, co nelítají, díry ve střeše a tak)


Ani nevím, jak je možný, že to tak rychle uteklo, a co všechno se za poslední týdny semlelo a změnilo a najednou už za necelej týden letíme za Honzíkem do SF. To, že se odlet závratně rychle přiblížil, je poznat i v obýváku, kde se uprostřed válí Olinina stěhovací almara, které říká cestovní kufr, a už začíná balit. Olina se balívá s velkým předstihem, ale jak pomaličku moudří (neboli stárne), tak už na to začíná kašlat, takže se balí už jen týden před odletem. Olinina máma už bydlí, bláto z baráčku vyhnané, Olinin tatínek ogratulovanej, to se nám podařilo ještě před odjezdem. Já ještě dvakrát do hospody, a taky odevzdat data a vrátit půjčený knížky a taky si musím v pátek nabalit. Jo vlastně ještě ten řidičák mezinárodní....

No ale hlavně, a mělo by to tu zaznít hned zpočátku, Nejméně tři, ale spíš 4 až 5 vydání WWWiditelných prasat bude vycházet lehce chaoticky. A nebude to jen kvůli časovýmu posunu. Hlavním důvodem bude prasečí neserióznost. Ale nebojte, mí věrní čtenáři, nevyseru se na vás a budu pilně psát a taky mám v záloze pár pokračování z Nepálu od Honzy K.

Musím do Prahy pro mezinárodní řidičák. V Americe je prý nutný. Jenže mě pěkně vypekli, úředníci lenošní. Olina mi hrozila, že tam bude děsně moc lidí, ale opak byl pravdou, nebyla tam ani noha. Fakt ani noha. Pusto a prázdno. Zavedli letní provoz a já jsem jel do Prahy zbytečně. Ale neva, v Praze je krásně.

Je vedro, tak chodí holky v kraťasech a v krátkejch sukních. Někdy je to i moc hezký.

Koho by napadlo, že před několika dny tu řádila rozbouřená Vltava a všude samej pytel s pískem, zábrany, a taky nenechavý pracky, který chtěly ty zábrany rozebírat a dát do sběrných surovin.

Český hajzly jsou za peníze, zkoumám to již nějakej čas. Ale tyhle hajzly byly určitě pořádně propláchnuté při posledních povodních.

Romantika jak z východněmeckýho filmu. Vyfoť si svou blondýnu.

Paprsky Medy Mládkové.

Někdo posral římsu. Když už jsem byl tak neúspěšný s tím mezinárodním řidičákem, tak jsem si řekl, že si půjdu sednout někam do parku, a budu si číst papírovou knížku a nic nedělat. Připadalo mi to jako scifi. Večer jsme měli sraz v hospodě Wigwam a času bylo víc než dost.

Miluju nástěnné motivy.

Já sice taky, ale nějak to nevyšlo a to, co se teď děje z hradu, je dost trapný a nemám z toho dobrej pocit.

Památník obětem komunismu je krásné sousoší, nakonec jsem seděl na lavičce poblíž obětí a četl si Philipa Rotha Odkaz. Krásná kniha a papírová a pučená a už i vrácená.

Víno růžové, hodinky bíle, rukavice černé - pravý zdravý spánek.

Kam se vrtnu, tam se to hemží komoušskejma proprietama. A to jsem netušil, že těch narudlejch zrníček budu mít přes víkend víc než zdrávo.

Šárka hulí Lucky strike a má růžový zapalovač.

Alice hulí Philip Morrisky a zapalovač má černej.

V hospodě to bylo příjemné, jenže jsme se tam zdrželi tak dlouho, že už mi nic nejelo domů, což se mi tak trošku, pro tu mou úchylku v běhání, hodilo do krámku. Šárka si objednala taxíka, Alice s Víťou to nemají daleko a mě čekalo asi tak 18 kiláčků. Běželo se mi dobře, těch pár míst, který jsou temný a bejvá tam bláto, jsem zvládl s přehledem tentokrát a ve dvě třicet jsem už ležel posteli a usínal s debilním úsměvem na tváři.

V pátek mě čekala cesta na chalupu. Dana si mě objednala, že jí teče do pokoje a vůbec, že je celá chalupa úplně v prdeli a že taky tam nechce být sama, ať přijedu dřív a tak. Tentokrát se mi to nejen nehodilo časově, nějak se mi na chalupu nechtělo. Zavánělo to prací. A já jsem antichalupář, jakých najdete fakt málo. Jedu z Černýho Mostu autobusem. A busík nikde. Půl hodiny po slibovaným odjezdu nikdo nic nevěděl. Dispečer vyhuli asi tak 6 cigaret, ale informaci nedal, a asi ani nezískal. Divná práce dispečera. Být na sesli a nic nevědět. Brouzdám se hnusným Černým Mostem a po očku pozoruju nástupiště. Nakonec dorazil nějaký pán a šel říct, že se autobus posral a že vyjede v 5 odpoledne. Šel jsem si dát pivo. A rozbolela mě záda. No co, v práci na střeše mě to zastavit nesmí, to by mi Dana pěkně vynadala.

Tenhle odporný kousek Černýho Mostu mi připomněl obraz od od Francesca Goyi - Poprava povstalců v Madridu. Vlastně mi ani ta blbá hodina a něco nevadí. Řidič pak jede jako prase a v Hradci není čas na čůrání. Ale nebejt toho čekání na začátku, tak to ujel za krásný tři hodiny.

Dana je srandovní, našla v chalupě mezi spoustou všelijakých zbytečností a hovadin i tenhle domeček. Přivezla ho sem před léty Helča, ale ta je v Austrálii a její děti by si domečkem už nehrály. No takže to vyhodí. Vyhozené to bylo do neděle. Nikdo ho nesebral a v neděli rozhodla Dana, že je škoda takovej hnusnej domeček vyhazovat, že si s ním určitě budou hrát holky od Martina. V týhle chalupě něco vyhodit, je téměř nemožné.

Chystám se na opravu střechy, záda bolí a ještě ke všem peripetiím vypadne z hnízda se stromu nějakej blbej pták a motá se mi popleteně pod nohama. Hrozí mu, že na něho šlápnu.

Ale když se ho chystám zachránit a odnést někam jinam, je nasranej a vypadá, že mě sežere.

Vše, co k práci potřebuju, jsem kupodivu našel. To je taky jedna záhada toho našeho bermudskýho domečku. Stále se ztrácí předměty, které potřebujete, ale do cesty se pletou ty, které by se měly vyhodit. Nedaří se.

Další ostudou je, že přestože jsme dost horolezecká rodina, tak tu není jediné lano, jediná karabina. Nic. A protože nějakou šňůru pro práci na střeše potřebuju, musel jsem si najít zpráchnivělou volejbalovou síť, rozřezat ji a udělat si nějaký nedůvěryhodný šňůrky.

Podařilo se mi rozsekat jednu skříň dřív, než si kdokoliv z nás stihl rozmyslet, že to je škoda. I ty dvě židle byly ke spálení, ale nakonec se obě vrátily ke stolu. Ach jo, vyhodit je tak těžké.

To, kvůli čemu jsem přijel, že nám teče do chalupy, se mi podařilo vyřešit a mám z toho docela radost. Zaprděnej chalupář.

I Zdenča se rozhodla pro romantické chování. Sedí v okně a háčkuje dečku.

Kýčovita duha.

Večer jdeme do hospody na pivo, zasloužíme si ho, dřeli jsme jako hovada. Záda mě bolí, ale pořád jsem nesehnutý a nezkroucený.

A pivo ryzí z hor je moc dobré. Kromě dobrýho piva jsem si ze Severní Moravy přivezl plnou hlavu nespokojených brblů severomoravských, jak je tahle doba nejhorší ze všeho, co tu kdy bylo, a jak bylo za komoušů daleko, daleko líp. Tahle demence fňukalů mi čím dál víc vadí a já jsem se naučil odcházet klidně i v půlce věty, že mě tyhle blbý žvásty nebaví a děkuju za každou vteřinu žití v týhle zkurvený době a že jsou doby toho ultrastupidního a nedůstojnýho režimu v hajzlu. A nevěřím nikomu, že se měl líp. Věřím jen tomu, že je každej takovej fňukal hloupej, protože neumí ani počítat, ani si nic nepamatuje. Jo a taky se začínám učit, že je to vlastně dobře, že takhle lidi kňučí a brblají, že se tím sami trestají a můj problém to vlastně není. Stačí jen odejít v půlce věty.

Dana si píše papírky s úkolama. Vypadá to děsivě a já musím hlídat, aby škrtala položky, které jsem už splnil, a aby nedopisovala nové úkoly. Nejsem přece chalupář. Je pravda, že některým úkolům vůbec nerozumím. Ani po vysvětelní. Třeba udělat kulatý stůl byl úkol nakonec docela jednoduchý. Máme v pokoji jeden krásný velký stůl, pamatuju si ho ještě jako malej kluk. A ten byl kulatý, jen v období mrtvých kaprů a hořících vánočních stromků se roztáhl do takové divné elipsy. Pro Danu to už bylo moc dlouho nekulaté, tak jsem měl za úkol ten stůl zase zkulatit. Naštěstí stačilo v přesile několika lidí Danu přesvědčit, že kulatej stůl je nepraktickej a škaredej a že dost často tu bejvá hromada lidí.

Miloš se mě ptá, proč fotím takový pičoviny. Můj argument, že to je přece krásný výsek světa, nebere. Není to krásný a hotovo. Tak pravil Miloš.

Galeje končí, smím jet domů. V zádech mě bolí úplně šíleně, ale pořád nesehnutej. Jedu domů vlakem. Svítí sluníčko a vlaky, kupodivu a navzdory všem severomoravským fňukalům, jedou přesně a nejsou špinavé. Průvodčí usměvaví a na hajzlech teče voda.

Na nádraží v Ostružné je papírový zámek.

A papírové letadlo. Jak to tak odhaduju, přednosta Ostružné holuby nepěstuje.

V areálu nádražíčka je spousta zákazových cedulek. Na zákazy si naše srandovní zemička potrpí.

Tenhle znak je hodně české specifikum. Hledal jsem ho na některých místech světa. Tam, kde jsem je objevil, jsem výskal radostí, ale pak jsem zesmutněl, neboť co když znak zanesli do oněch míst čeští zvěrstvozvěsti? Například v Sýrii jsem nenašel ani jedinou. Chtěl jsem to napravit, tak jsem si koupil křídu v papírnictví, vyhlídl krásný tmavý plot, přivstal si, abych nebyl dopaden, a šel ji namalovat. Vyrušil mě Syřan, který něco podobného klacíkem čmáral do prachu chodníku. Došlo mi, že kadí. Oni to tak často dělávají, jakože jen dřepí a čekají. Odejdou, hovno po nich zůstane. Pak už se mi moc nechtělo malovat na plot plotovku.

Nádražní hajzly jsou s naprostou samozřejmostí zamknuté a chráněné proti užívání. Odměnou za tenhle patový stav jsou prochcané stěny. Nechápu tuhle technologii. A to, že jsme prasata, je vlastně tak trochu vzpoura proti zamčenejm a hnusnejm hajzlům. V Austrálii ani v Irsku na zdi nečůrám.

V Zábřehu se objevila socha slavného cestovatele Eskymo Welzla. Výtečná socha. Za chviličku mi jede rychlík do Kolína. Záda bolí, nechci stát v chodbičce, tak se odvážně vsunu do kupé plného starších dam, které jely z lázní Luhačovice. Probíraly své neduhy, někdy i docela otevřeně, například dáma v černém se prý po jakémsi prameni posrala jak jetel. (Tedy říkala ona). V Kolíně vystoupily. I já. Přesedám do přistaveného čisťounkého a klimatizovaného panťáčku. (Tak kurva, kde je ta zkurvená doba, o které tak plakaly moravské duše?) Záda bolí. Napadá mě, že to bude hlavně tím, že jsem si nebyl v Ostružné ani jednou zaběhat. Lístek mám jen do Klánovic, protože dál mi platí tak předražená opencard, kvůli který taky každej naříká. Průvodčí se mě ptá, jestli v Klánovicích vystupuju, a já, že jo. Vystoupil jsem už v Úvalech a domů jsem běžel lesem. Záda jakoby zázrakem přestala bolet a mně se běželo tím voňavým lesem tak krásně. v Klánovicích jsem si dal pivo a běžel dál. A je po bolesti. Jo a Helča dnes uběhla taky svůj první maraton v životě. Měla zdaleka nejlepší rodinný čas. Uběhla ho za 4:15. A zažila to, o čem jsme se kdysi dávno bavili, že někde po třicátým kiláku se člověku postaví do cesty skleněná zeď a nechce se vám běžet dál. Zmizí motivace a tak, a že hned za rohem číhá druhej dech a pak už se dá zase běžet dál. Tak vítej, Helčo, mezi námi leváky, co jsme maraton už běželi a uběželi.

 

bazar



  • Patnáctiletá kanadská studentka Ann Makosinski postoupila do finále vědecké soutěže společnosti Google díky vynálezu baterky, která využívá jako zdroje energie pouze teplotu dlaní. Jde o Peltierův jev. Pokud prochází polovodičovým hranolem elektrický proud, zároveň se k jedné jeho straně dostává teplo. Zahříváním svítilny teplem ruky se polovodič ohřeje a zevnitř se opět ochlazuje. Ve svítilně je obvod s transformátory, které pomáhají zvýšit získanou energii.
  • Vědci týmu Andrewa Whitena z Univerzity of St. Andrews ve Skotsku se rozhodli zkoumat jihoamerické opičky kotuly veverkovité podle analýzy, která vychází z metod, jimiž se dnes rozebírá chování lidí na sociálních sítích. U těchto skupinově žijících stromových primátů odhalili velmi podobný vzorec, jaký je patrný z lidského užívání Facebooku či Twitteru. Jedinci s větším počtem vazeb ve zbytku skupiny byli podstatně úspěšnější v přejímání efektivních způsobů, jak se dostat k potravě.

  • Žádný drby
  • Helča uběhla maraton za 4:15

australia


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Borísek právě před chvilkou sepsal smlouvu o přátelství s Bobíkem, a pak dodal:
"A když se pohádáme, tak tu smlouvu roztrhám a spálím a bude to."

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás -  limitují nás nebo naopak zvýhodňují.

Návraty k hodnotám aneb Za co jsme bojovali
Kniha vznikla s cílem připomenout hrůznost komunistického režimu, který na desítky let zásadním způsobem ovlivnil životy občanů naší země. Nejtragičtěji zasáhl ty, kteří se jeho ideologii vzepřeli a rozhodli se bojovat za svobodu, demokracii a další hodnoty, které komunistický režim devastoval. Bojovníci za svobodu skončili v komunistických žalářích a pracovních táborech, mnozí z nich za svou vzpouru proti totalitě zaplatili životem.
První část knihy přináší čtenářům příspěvky, které zazněly na brněnských fórech Konfederace politických vězňů ČR. Druhá část knihy obsahuje devět příběhů obětí komunismu, které přibližují brutalitu totalitního režimu na konkrétních příkladech osob, které pocítili jeho nelidskost na vlastní kůži. Jde o příběhy obyčejných mužů a žen, a to i velmi mladých, jejichž osud a neochvějná touha po svobodě a spravedlnosti z nich učinily postavy neobyčejné. Stejně jako tito lidé byli totalitou postiženi i vojáci, kteří nejdříve hrdinně bojovali za naši vlast a následně se jim tato vlast „odvděčila“ dlouhými léty věznění.
Hlavním smyslem knihy je připomenout osudy bojovníků proti totalitě, předat současné generaci odkaz bývalých politických vězňů komunistického režimu a napomoci tomu, aby se do naší země totalita znovu nevrátila. Neboť národ, který se nepoučí ze své minulosti, je odsouzen k tomu ji prožít znovu.

 

Norský basista Mats Eilersten (jako sideman hrál např. s Patem Methenym, Joshuou Redmanem či Lee Konitzem) vydává se svým triem desku Sails Set. „Naším clem bylo vytvořit skladby, zvuky či situace, které mohou být stejně tak improvizované, jako komponované a předpřipravené“, uvedl ke konceptu alba. Spolu s Eilertsenem hrají Harmen Fraanje (piano, hlas) a Thomas Stronen (bicí).

 

 

  • „Jsem proti násilí, protože i když se zdá, že je pro dobrou věc, ta dobrá věc je pouze přechodná, ale zlo, které zplodí, je trvalé.“(Gándhí)
  • Kina:
    8.7. – Oko – Ve stínu (režie: David Ondříček, ČR/SR/Pol., 2012, 106 min. Drama) (V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.) (18:00)
    8.7. – Oko – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
    9.7. – Oko – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min. Dokumentární) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (18:00)
    10.7. – Oko – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (10:00)
    11.7. – Oko – Přehlídky – Filmjukebox: Frankenstein (20:30)
    13.7. – Oko – Přehlídky – Divadlo Járy Cimrmana: Proso (20:00)
    8.7. – Evald – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (15:00)
    11.7. – Evald – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (15:00)
    12.7. – Letní kino Regina – Přehlídky – Zuzana Michnová a hosté (21:30)
    11.7. – Lucerna – Paříž-Manhattan (režie: Sopie Lellouche, Fr., 2012, Komedie) (Hraný debut mladé francouzské režisérky Sophie Lellouche narušuje strukturu současné hollywoodské romantické komedie a přináší inteligentní, půvabnou, a zároveň vtipnou obdobu tohoto oblíbeného filmového žánru. Přináší příběh svobodné svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena. V nich totiž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká Vincenta, dokonalého partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Avšak seznámí se i s Victorem, který doposud neviděl ani jeden Allenův film, ale převrátí její život naruby. Který z nich je tedy ten pravý?) (18:15)
    13.7. – Lucerna – Oui, šéfe (režie: Daniel Cohen, Fr./Šp., 2012, 84 min. Komedie) (Třicátník Jacky Bonnot je talentovaný kuchař a ctitel velkého kuchařského umění. Sní o úspěchu a o tom, že si jednoho dne otevře vlastní restauraci. Finanční situace jej nutí přijímat podřadné práce, které si však není schopen udržet. Život se mu změní ve chvíli, kdy mu cestu zkříží slavný šéfkuchař Alexandre Lagarde. Zavedenou pozici Alexandra Lagarde totiž ohrožuje finanční skupina vlastnící síť jeho restaurací…) (15:30)
    8.-10.7. – Mat – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (16:30)
    12.7. – Mat – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (18:30)
    8.7. – Světozor – Dokumentární pondělí – Sametoví teroristé (režie: I. Ostrochovský, P. Pekarčík, P. Kerekes, SR/ČR/Maď., 2013, 87 min. Dokument) (Stano, Fero a Vladimír – tři muži, kteří odporovali komunistické moci. Tři skutečné osudy z doby československé normalizace. Stano chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu, kde se měly konat oslavy Svátku práce. Skončil na pět let za mřížemi. Fero osnoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. I on skončil ve vězení. Vladimír šel za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů, do žaláře hned několikrát. Slovenské režijní trio s úsměvem nahlíží ojedinělou odvahu solitérů, kteří vystoupili z šedé masy poslušných občanů. Zároveň se zamýšlí nad tím, jak relativní je pohled na jejich úsměvně naivní teroristické akce, které byly kdysi považovány za vážné zločiny, zatímco dnes je lze vnímat jako hrdinství. Snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi, balancuje na hraně dokumentárního a fikčního přístupu k filmu.) (18:00)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    8.7. – Agharta – Emil Viklický trio (21:00)
    9.-10.7. – Agharta – Luboš Andršt Group (21:00)
    11.7. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    12.7. – Agharta – Robert Balzar Trio (21:00)
    13.7. – Agharta – Jaroslav Šimíček Quartet (21:00)
    8.7. – Blues sklep – Edita Čechová + Tajemoje (21:00)
    9.7. – Blues sklep – James Bond Quartet (21:00)
    10.7. – Blues sklep – The Wingtips (21:00)
    11.7. – Blues sklep – Jonathan Gaudet (21:00)
    12.7. – Blues sklep – David Murphy Band (21:00)
    13.7. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    8.7. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    9.7. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
    10.7. – Jazzboat – Martina Fišerová Quartet (20:30)
    11.7. – Jazzboat – Gumbo a Ondřej Konrád (20:30)
    12.7. – Jazzboat – Petra Ernyei Quartet (20:30)
    13.7. – Jazzboat – Vít Švec Trio (20:30)
    8.7. – Reduta – Ondřej Kabrna trio (21:30)
    9.7. – Reduta – Pavel Wlosok Quartet (21:30)
  • Kluby - cizina:
    9.7. – Blue Note New York, USA – Gato Barbieri (20:00, 22:30)
    14.7. – Twins Jazz, Washington, USA – Bobby Muncy (20:00, 22:00)
    8.-11.7. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Cassandra Wilson (18:00, 22:30)
  • Hudební festivaly:
    11.7. – Boskovice 2013, festival pro židovskou čtvrť (info: http://www.boskovice-festival.cz/)
    12.-28.7. – Hudební festival Znojmo (info: http://www.hudbaznojmo.cz/)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    8.7.-14.7. – České originální černé divadlo – Rock Therapy (Malý příběh z velké doby The Beatles.) (20:30)
    9.-11.7. – Image – Afrikania (Představení vypráví o setkání manželského páru na jejich exotické dovolené a poštovního doručovatele.) (20:00)
  • Multimediální festivaly:
    do 31.8. – České hrady.cz (info: http://www.ceskehrady.cz/)
    do 31.8. – Moravské hrady.cz (info: http://www.moravskehrady.cz/)  
  • Divadelní festivaly:
    do 7.9. – Letní shakespearovské slavnosti, Praha, Ostrava, Brno, Slovensko (info: http://www.shakespeare.cz/)



Milí obeslaní,
Fanouškům veškerého kulturního dění v Bílovicích přeposílám právě došlou pozvánku na Dizzy unplugged.
Fanoušky kulturního dění v mé domovské scéně Café Práh, www.cafeprah.cz, zase zvu na zahájení dalšího ročníku Festivalu ve středu a přeju príma červenec.
Richard Lank

FESTIVAL VE STŘEDU - PROGRAM
18:30 Mlčeti dřevo | www.bandzone.cz/mlcetidrevo
19:00 Matěj Klusáček
19:30 Rendez - fou | www.bandzone.cz/rendezfou
20:00 Nevermore & Kosmonaut | www.nevermore.cz
20:30 René Souček | www.renesoucek.cz

From: Monika Nilašová
Zdravíme všechny příznivce kapely DIZZY, prázdniny jsou tady a pokud byste chtěli strávit příjemný večer , zveme vás na zahrádku Obecní hospody v Bílovicích nad Svitavou, kde zahrajeme ve verzi UNPLUGGED ve středu 10.7. od 19,30
Těšíme se na vás ! :-)
DIZZY
www.dizzy.cz
https://www.facebook.com/pages/DIZZY/204512785566

LETNÍ SBOROVÁ DÍLNA 2013

skončila v neděli společným koncertem. Znovu přišlo loučení s ůžasnými lidmi – už druhá neděle emočně dost náročná.
Prožili jsme společně čtyři dny nabité prací, která nás (dle závěrečných i průběžných ohlasů) fakt bavila!


Díky Jirkovi mám aspoň reportážní foto z našeho mezižánrového ateliéru.
Zpívalo se od rána do večera, každý z lektorů vytvořil program hodný pozornosti.
Po večerech se chodilo na koncerty – první večer hrála Zuzana Lapčíková se Skipem a Davidem Wilkins, kteří pohotově zaskočili za nepřijedšího Jozefa Feča. Bylo to nádherný a po koncertě jsme se shodli v názoru, že Skip je Američan z Moravy – taky jsem mu to hned šla osobně sdělit.


Druhý večer naplnily sbory LSDA Lomnice, X-tet, Black Uganda Choir a rodina Wilkins – tentokrát i Skipova dcera Emily, geniálně je doplnil kontrabasista Vincenc Kummer.


Fotek z koncertů mám málo, vlastně jen z generálky na páteční večer.


O zvučení veškerých akcí se poctivě staral Jirka.
Po koncertech se chodilo do Sokolovny k Bednářům. Stréci z Black Ugandy (případně Lodníci a další – oni se neustále přeskupují do různých hudebních formací, velmi použitelných!) hráli a zpívali jako o život až do ranních hodin, pilo se pivo a kdovíco ještě, grilovalo se maso, klobásky a tak. Rodina Bednářova ukázala, jak se taky dá dělat hospoda. Když přišlo víc lidí, nosili další a další stoly i židle, stíhali plnit veškerá přání téměř okamžitě, fungovali geniálně.


Někteří frekventanti chodili domů až když svítalo a přitom si zpívali Ježkovu píseň Svítá, kterou jsme (mimo jiné) taktéž nacvičovali.
Bohužel nemám foto z noci ze soboty na neděli, kdy jsme s několika odvážlivci z naší skupiny šli po půlnoci na obrovskou houpací loď (byly tam totiž jako každý rok šaukle...) a zpívali jsme si úryvky z Červené Karkulky.
Na nedělním koncertě jsme na závěr našeho hudebního bloku provedli minioperu Červená Karkulka na slova stréca Vlastika Spotze a tak si na něho zase s láskou zavzpomínali.
Karkulka zazněla poprvé s tak velikým sborem (29 lidí!), myslím, že stréc Vlastik se tam nahoře musel dost dobře bavit.
Snad nás někdo vyfotil, protože jsme všichni byli zapojeni buď v orchestru a nebo ve sboru.
Musím vyzdvihnout výkon stréca Jakuba Výborného, který přijel v noci z Japonska a nelitoval času k přesunu do Lomnice za účelem odehrání houslového partu. A protože jedny housle chyběly, odehrál part za dva!!! Hardart obsluhovali tradičně Jirka s děd Miloš Klement, na kontrabas zaskočil pohotově Ivan Hrubý.
Musím zmínit i sólisty:
Karkulka – Hana Horká, Vlk – Ivan Holas a Myslivec – Pepa Hanzal
z Berouna.


Stačila jsem si vyfotit aspoň dvě sólistky po výkonu: zleva Jana Beránková - činel a Věra Kočí - kotel (nahrazující gong).
V závěru zazněla Písnička v mlze – vzpomněli jsme si tím na Jirku Bulise. Už je to 20 let, co tu není s námi...
Díky Vám všem, kteří jste se zúčastnili - ať už jako diváci a nebo účinkující.
Hlavně Báře Pavlišové a jejímu týmu, organizace celé LSD 2013 neměla chybu. Smekám a vážím si toho s óbrovskó siló!!!!!
Na závěr ještě Pavlovy fotopostřehy:

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

7.7. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš