A další sedmdesátiny
(s těma kulatinama se asi roztrhnul pytel)


Se sedmdesátinama a dalším kulatinama se rozerval pytel. Jen, co jsem se z jedné unikátní oslavy vrátil z Podhradí, už jsem kupoval lístky na žlutej autobus do Brna. Teta slavila 70tiny, její Honza 65tiny a malá Olivka z Olomouce 2tiny. Nebo jak se to správně píše. Olivka nakonec nepřijela, protože před odjezdem dostala teplotu a tak zůstala s tátou doma. Velvyslancem za jejich rodinu byla Janička.

Zase jsme se po delší době sešli tak nějak v mírně širším kruhu rodinném. A proto odsouvám do budoucna cestopisné fejetony z cest po Nepálu, nebo Americe, či z Austrálie. Na tyhle fejetony si ještě chviličku budete muset počkat. Rodinné oslavy jsou s cestopisy naprosto nekompatibilní. Musím proto zneužít, či využít prasečí platformy na publikování fotek z té rodinné oslavy. Má to nesporné výhody, že fotky udělám, zavěsím, okomentuju a je rodinný klid.

Mí milí příbuzní, zde máte fotky z trojité oslavy narozenin. Berte si je, kopírujte, tiskněte, je to vaše. (Za redakci - já)

Honem na metro a utíkat na žlutej autobus. Jedeme s Olinou do Brna slavit Renatiny kulatiny.

Oslava je poblíž slavnýho klubu Šelepka, kde svého času vystupoval slavné brněnské rodák Rudy Kovanda, kterýho objevil a do V.I.P., perzóny Brněnska vypiplal Franta Kocourek. Z nostalgie jsme si ještě před oslavou dali na Šelepce malý pivo. Dana klasický, Olina nefiltrovaný a já pšeničný.

Olina je zvídavá učitelka, tak si chtěla vyzkoušet, jestli jsou tyhle železný lavičky pohodlný. Možná vydrží víc než ty dřevěný, ale pohodlíčko žádný.

Oslava začíná gratulacema a předáváním dárků.

Renata s dcerou Ivetou.

A s Reníkem.

Oslavenec č. 2 Honza (65).

Všechno nejlepší.

Janička chtěla přijet s Olivkou, která patří taky mezi oslavence, měla zrovna 2 roky, ale těsně před oslavou dostala nějakou horečku a zůstala s tátou doma. A Janičce je to líto.

Alena si na oslavu vzala krásné bílé šaty a sežrala pravítko.

Oslavenci.

Mé dámy. Olina, Dana, Alena.

Sašenka dostala k narozkám taky dárek. Parádní náhrdelník a náramek.

Úvodního slova se ujala Iveta, protože to prostě umí.

Veselé rajče.

Na oslavu se dostavil i můj oblíbený medvídek Pú.

Oslava v říši za zrcadlem.

Hlavně aby to ladilo.

Důležité rodinné dialogy.

Tý vago, a víš, že prababička slaví narozky?

Schovám se vám za babičku, to je tutovka.

Vyprávěnky z cest jsou důležitou součástí rodinných oslav.

Přísný pan číšník dohlíží na to, aby si nikdo nevymejšlel hovadiny a hlavně, aby si pamatoval, co si objednává. A právě to se mi nepodařilo a málem jsem kvůli tomu dostal na prdel.

Tyhle oslavy, to je fakt peklo a obžerství. Sladkýmu poháru jsem se rafinovaně vyhnul. Řekl jsem si jen, že ho nechci a ono to vyšlo a nic jsem nedostal.

Je fakt šílený, co všecko do sebe člověk nasype během oslavy.

A nejen dospěláci.

Chytré telefony umožňují sdílet zážitky z exotických dovolených. Krabice od adidasek plné fotek začínají být minulostí.

A je po jídle.

Aby nám trochu vytrávilo, museli jsme jít z hospody pěšky až za Zdeničkou na zahradu a zkontrolovat, jestli to nefláká. Ale nějak mi to nestačilo, tak jsem si pak ještě šel zaběhat po ztemnělým Brně, abych ze sebe setřepal ten pocit přežranosti.

Tahle dýně vyrostla u Zdeničky na zahradě, ale prý je Danina.

Farmářka Zdenča.
(Jo a to je z té oslavy všechno.)

 
bazar • Astronomové Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v německém Bonnu poprvé změřili sílu magnetického pole neutronové hvězdy PSR J1745-2900 a také jako první ukázali, že je to právě ona, kdo ovlivňuje přísun hmoty do  černé díry.  Tou je především ionizovaný plyn v jejím okolí.
 • Supravodivé materiály, které se nacházejí v magnetickém poli, vykazují zvláštní schopnosti. Ty se projevují levitací supravodiče v externím magnetickém poli. Ta je způsobena „vytěsňováním“ magnetického pole z objemu supravodiče. A protože jeho elektrický odpor je nulový, zabraňují generované proudy v supravodiči průniku magnetického pole. Proudy, které toto externí pole ruší, produkují magnetické pole s obrácenými póly vůči permanentnímu magnetu a předmět tak levituje nad magnetem. Praktické využití této schopnosti se nabízí například při výrobě ložisek bez tření.

 • Rodinné oslavy a přežíračky.
 • Podařilo se mi se uhájit před hromadama jídel.
 • I Olině se dařilo můj talíř uhájit a u Jiřinky jsem dostal jen dva knedlíky. No fakt! Jen dva.
 • Zázrak.

australia

foto: Milan


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Olina o svém žákovi:
"On je takovej snaživej, chytrej, milej,... no prostě všech pět P

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem a školami u příležitosti 100. výročí jejich založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás -  limitují nás nebo naopak zvýhodňují.

Gejza Demeter: Ráj na zemi
Romské pohádky
Kniha romských pohádek. Úvodní pohádka, která dala souboru název, představuje "epos o stvoření". Dále jsou ve sbírce přítomné pohádky kouzelné, v nichž se čerti proměňují ve faráře, hrdinové podnikají dobrodružství za osvobození zakletých princezen či svých blízkých a bojují s čaroději nebo draky. Zastoupeny jsou také pohádky anekdotické, v nichž prolhaný chytrák převeze bohatého sedláka a posléze i Nejvyššího čerta či hloupý hrdina dosáhne štěstí.
Originalita Demeterova stylu spočívá v tom, jak tvořivě dokáže s jednotlivými pohádkovými prvky zacházet a přitom ctít pravidla pohádkového žánru a zároveň sytit vyprávění původními prvky romského vypravěčství i "reáliemi" ze života Romů v prostředí východoslovenské osady.

Basista Alain Caron vydává novou desku nazvanou Multiple Faces. Hrají na ní, krom Carona Pierre Cote (kytary), John Roney (klávesy) a Damien Schmitt (bicí, perkuse).

 • „Na šťastné dětství není nikdy pozdě.“ (Tom Robbins)
 • Kina:
  19.8. – Aero – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (18:00)
  20.8. – Aero – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (20:30)
  20.8. – Aero – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:00)
  25.8. – Aero – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (20:30)
  20.8. – Oko – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (17:45)
  20.8. – Oko – Projekce – Robbie Williams: Také the Crown Tour Live (19:50)
  24.8. – Oko – Projekce – Morrissey 25 Live – záznam (20:30)
  19.-21.8. – Mat - Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (20:45)
  19.8. – Světozor – Dokumentární pondělí – Mazané rostliny (režie: Erna Buffie, 2012, 52 min. Dokument) (Věděli jste, že žijeme ve světě, kde rostliny vedou teritoriální války, odposlouchávají se, kooperují, prostřednictvím opojné vůně volají o pomoc a na svou obranu jsou dokonce schopny měnit své opylovače? Pokud ne, připravte se, že budete ohromeni dokumentem Mazané rostliny, který strhujícím způsobem odhaluje tajemný svět chování rostlin.) (20:45)
 • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
  19.8. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
  20.-21.8. – Agharta – Hot Line (21:00)
  22.8. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
  23.8. – Agharta – Vít Švec Trio (21:00)
  24.8. – Agharta – Josef Vejvoda Trio (21:00)
  25.8. – Agharta – Limited Edition (21:00)
  19.8. – Blues sklep – Greyhound Bus (21:00)
  20.8. – Blues sklep – Original Alva Vinariko Orchestra (21:00)
  21.8. – Blues sklep – Motovidlo (21:00)
  22.8. – Blues sklep – Tajemoje (21:00)
  23.8. – Blues sklep – Rene Trossman Band (21:00)
  24.8. – Blues sklep – Tonny Blues Band & Kaia Brown (21:00)
  25.8. – Blues sklep – B&K Blues (21:00)
  19.8. – Jazz Ungelt  - Císař Band (21:15)
  20.8. – Jazz Ungelt – Charlie Slavík Revue (21:15)
  21.8. – Jazz Ungelt – Blues Bond (21:15)
  22.8. – Jazz Ungelt – Betty Lee Quartet (21:15)
  23.8. – Jazz Ungelt – Eric Stanglin and the Juke Joint Heroes (21:15)
  24.-25.8. – Jazz Ungelt – Luboš Andršt Blues Band (21:15)
  19.8. – Jazzboat – Rajnošek B.AND (20:30)
  20.8. – Jazzboat – Adéla Zajfartová & Sunny Swing Trio (20:30)
  21.8. – Jazzboat – Elena Sonnenshine Trio (20:30)
  22.8. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
  23.8. – Jazzboat – Jazz Revue (20:30)
  24.8. – Jazzboat – Jana Koubková Quartet (21:30)
  25.8. – Jazzboat – Osian Roberts Q (20:30)
  20.8. – Reduta – Berenika K. & Emil Viklický Trio (21:30)
  22.8. – Reduta – Barta Krizek Greifoner (21:30)
  24.8. – Reduta – Eva Emi (21:30)
  19.8 – U malého Glena – Stan the Man Bohemian Blues Band (21:30)
  20.8. – U malého Glena – Justin Lavash (21:30)
  21.8. – U malého Glena – Najponk Trio (21:30)
  22.8. - U malého Glena – Bharata Rajnošek Band (21:30)
 • Kluby - cizina:
  23.8. – Blue Note New York, USA – Roberto Fonseca (20:00, 22:30)
  28.8. – Twins Jazz, Washington, USA – Lui Sono Io (20:00, 22:00)
  19.-21.8. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Ron Carter´s Golden Striker Trio (18:00, 22:30)
 • Hudební festivaly:
  do 19.9. – Mezinárodní varhanní festival v Praze (info: http://www.auditeorganum.cz/)
 • Multimediální festivaly:
  do 31.8. – České hrady.cz (info: http://www.ceskehrady.cz/)
  do 31.8. – Moravské hrady.cz (info: http://www.moravskehrady.cz/)  
 • Divadelní festivaly:
  do 7.9. – Letní shakespearovské slavnosti, Praha, Ostrava, Brno, Slovensko (info: http://www.shakespeare.cz/)V

 

TÉMĚŘ NEČEKANÁ TOUR DE ZAVADIL 2013


dospěla dnes v neděli ke zdárnému konci. Protože jsme se rozhodli náhle, bylo nás málo. Tři pojízdní pocestní (Klementi+Juránek) vyjeli vlakem 13:36 z Brna s velocipedy až do Vizovic. Potkali jsme tam krásnou dámu s psíčkem.

Cestu pánové naplánovali přes kopec Doubrava, kde se podíváme na rozhlednu. Kopec je to svinskej, aspoň 10x se tvářil, že už bude konec, ale pořád chystal další a další stoupání. První strécovská situace nastala v momentě, kdy jsme se doplahočili po kamenité stezce vzhůru na rozhlednu. Přišli jsme tam asi minutu po páté, rozhlednu zavírali v 17:00. Po optimistické cestě dolů do Louček přišlo už jen příjemné stoupání a sjezd do Slavičína, kde nás očekávali pojízdní pocestní ze Slovenska – Stefan a Ejka!

428

Přijeli nám naproti ze Svatého Štěpána rovněž na velocipédech. Po nezbytném zavlažení jsme se vzhůru dolů těžkó hlavó napřed vydali za Jarkou a Jarkem. Po cestě jsme si připomněli první cestu tímto směrem, kde jsem fotila stréca Vlastika Spotze.

Foto je to nekvalitní, ale lepší už neuděláme, škoda.
Ve Štěpáně nás přivítali Jarka s Jarkem, dostali jsme tradiční kyselicu. Asi 20 minut po nás přibyli pěší pocestní Hans a Radka, to už jsme byli fšeci. Jarka se opět snažila, abych ji nevyfotila, ale zachytila jsem
aspoň její oko!

Ráno jsem zkontrolovala stav zvířectva a Jarčinu zahrádku. Jarek mně představil Katy, 12tiletou kačenu, která se koupe ve vlastním bazénu (lavór).

A toto je Jarčina nejoblíbenější Kleopatra:

Jarka nám naplánovala krásný jídelníček, který poněkud vylučoval velké sportovní výkony, poněvadž obsahoval i oběd. Navíc jsme dostali úkol zahrát babičce Fichtové, která má 100 roků a prý se na nás těší.
Přizpůsobili jsme tedy program, sedli na velocipédy, vzali nástroje a jeli někam nacvičovat. Štefan projevil óbrovsko silu a jel i s kytarou na zádech. Přejeli jsme hranice a po krásné cyklistické stezce (asi tam mají na takové účely lepší finanční možnosti) dojeli až do obce Horné Srnie, kde jsme dávali dohromady repertoár na odpolední vystoupení.

Jarčin oběd (vynikající králík s pohankovou kaší) jsme stihli včas a tím pádem dostali pochvalu. Ještě jsem stihla napsat speciální Menuet pro babičku Fichtovú a vyrazili jsme na kulturní akci. Od této chvíle se začala odvíjet řada strécovskéch situací. Babička Fichtová nebyla doma. Seděla tam její rodina a ptali se, jestli bychom nemohli přijet až příští týden, že je babička u Pánků. Stavili jsme se u Pánků a tam nám bylo sděleno, že to dnes není asi vhodné babičce Fichtové zahrát.
Vydali jsme se tedy vzhůru na pajtu, navštívit Jožku Štěpančíka, že zahrajeme aspoň jemu. Štefan vezl neustále kytaru na zádech, byl docela vyčerpaný. Jarka s Jarkem mu slíbili, že mu kytaru vezmou. Až skoro na konci cesty, při zastávce u studánky, kolem nás prohučeli autem, velice mávali, ale na kytaru asi zapomněli.
A tak jsme dojeli na pajtu. Jožka tam měl ale lidi na práci, štípali dřevo pomocí traktoru a byl tam kravál. Tentokrát na nás neměl čas.

A tak jsme si s Jerkou zkoušeli aspoň ten neuskutečněný menuet, když už jsme tam vlekli flétny.

Štefan kytaru ani nevybalil a tak byl prohlášen hrdinou TdZ 2013, protože vlastně vezl hudební nástroj jako speciální zátěž jen tak, vzhůru dolů. Ukázali jsme Jányovcům aspoň místní panoramata a pak se rozjeli do různých směrů.

Ejka a Štefan šli vařit halušky a my trochu oklikou zkoumat zkratku na Slavičín, Radka s Hansem, Jarkou a Jarkem na návštěvu do další chalópky.
U halušek jsme se sešli a bylo to tak dobrý, že jsem to ani nestihla vyfotit. Jelikož Jányovi museli večer odjet, provedli jsme společné foto:

Ejka měla svátek a tak Menuet pro babičku Fichtovú jsem nakonec věnovala jí.
Ráno nás bylo míň, ale přišel Lojzík, přinesl hrnec kančího sádla a předvedl, jakou má radost, že po úrazu už se může zase docela normálně hýbat.

Ještě jsem vyfotila Jarovu valašskó cirkulárku se speciálními blatníčky

a kohouta Pepana, kterýmu už brzo budou trčat nohy z polévky, případně z nudlí, poněvadž zlobí, klove a pokouší všechny slepice Kleopatry.

Prasátka jsem nevyfotila, poněvadž běhají strašně rychle.
Jo a Jarce s Jarkem jsem brzy ráno napsala ještě jednu Rozlúčkovú skladbu pro dvě flétny, aj jsme jim to zahráli!
Po rozloučení jsme se vydali do Bojkovic na vlak novými cestami.
Strécovské situace neustávaly, došlo i na ostružiní a cestu po poli za kombajnem.

Ale nádraží jsme našli dokonce včas a až na to, že jsme přestoupili v jiné stanici, než bylo plánováno a tím pádem na jiný vlak (naštěstí přece jen do Brna), dorazili jsme v pořádku domů. Stálo nás to jen 40.-
Kč navíc. Doufám, že stejně úspěšně se dopravili i ostatní pojízdní pocestní.

Jarko a Jarku, děkujeme!!!
Příště dodám ještě nějaké fotopostřehy stréca Juránka a kdoví, co se ještě vyvrbí.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

18.8. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš