Křest nové knihy o Kristkově nejen podyjské glyptotéce.
(A taky oslava dalších padesátin)

Přišla mi pozvánka na křest nové knihy. Daleko předaleko, až tam dole u Rakouska, u krásné řeky Dyje v Podhradí v tajemným zámečku Lubo, 13. v pátek a v prosinci. Lehká komplikace a střet zájmů. Je to zrovna jako na potvoru ten víkend, kdy jedeme do Brna na oslavu Rodinných padesátin. A ještě návštěva Olininýho táty a Jiřinky před vánoci. Nejet na křest ale nemůžu a hlavně nechci. Chci do Podhradí.
Víkend v Brně je spojen i s přesunem mnoha věcí. Například máme doma 6 prázdnejch flašek od rumu. Děla Olda je nutně potřebuje, protože do nich pak stáčí vypálenou slivovicu, Jsou totiž šroubovací. A Olina mu slíbila i pár prázdnejch zavařovaček. Kromě skla ale nakoupila v delikatesách dobrůtky pod stromeček pro tatínka Olínka a Jiřinku. Samozřejmě, že vše ve skle a plechu. Přece nemůžu tuhle tíhu nechat vláčet Olinu.
Beru si větší batoh, naplním prázdnejma rumama, a šunku, wasabi, česneky, houbičky a..... Batoh je plnej a těžkej jako prase. Olina jede do Brna až odpoledne po škole, já vyrážím po deváté z Prahy do Znojma, Vranova a Podhradí. Pět a půl hodiny čtení kindlíka. Těším se do Podhradí. Batoh mě přitlouká k zemi. Dočítám Nesbovýho Levharta, ale moc mě to nebaví, tak přeskakuju na Reynka a Wernische.
Je půl třetí a já stojím v Podhradí. Za půl hodinky má začít akce.

V Lubově asamblárně bejvává kosa i v létě, ale tentokrát je tu vytopeno jak ve finské sauně. Něco se chystá. Iveta poletuje všude kolem, vypadá jak barevnej motýl, něco se určitě chystá. Nějaký překvápko je cítit ve vzduchu.

Mezi hosty se neustále zjevují noví a noví Kristkové. Je jich tu za chvíli docela hromádka.

Je v tom trochu bordel a kterej z nich je ten pravej?

Iveta zahajuje křest videem o Lubovi. Já jsem trošku kecal, když jsem mluvil o tom, že Iveta všude poletuje, nepoletuje, protože si vyvrkla nohu a prostorem jen kulhá.

Další Lubo, někde tu je líheň.

Všichni pozorně sledují archivní vzácné záběry z Lubova dávného tvoření před 40 lety.

Tenhle Lubo by mohl bejt ten pravej, ale kdo to ví?

Kristků není nikdy dost.

Iveta ve slušivém červeném sáčku a černým motejlkem pod krkem zahajuje křest. Zasvěcuje přítomné do historie vzniku knihy a všecky ty důležité informace. Sáčko jí sluší a to kulhání taky.

Odhalováním Kristků se postupně zjišťuje, že pod maskami Mistra se skrývá spousta nesmírně důležitých lidí, kteří se podíleli na vzniku podyjské glyptotéky. Tenhle ohromnej projekt by bez jejich přičinění asi nikdy nevznikl. Jako například  Ing. František Texl, který byl starostou Vranova nad Dyjí v době, kdy se myšlenka Glyptotéky teprve rodila.

Hraběnka Francesca Pilati von Thassul postupně odhaluje další a další Kristky, ale žádný není Kristek.

Mgr. Zdeňka Černošková, ředitelka Základní školy ve Vranově nad Dyjí. Škola se zúčastnila letního Malování u soch Lubo Kristka.

MVDr. Vojtěch Frkal, významný kulturně-informační bod. Úplně vlevo Mgr. Romana Mlátilíková ze znojemského Gymnázia Dr. Karla Polesného, které se také zúčastnilo Malování. Z této školy dorazily na křest také studentky z Mexika a z Kanady.

 Odhaleným je Ing. Stanislav Machovský, starosta města Podivína, pod které spadá zastavení u Janova hradu.

Miroslav Vaněk, šéf techniky Kristkových happeningů, významná osoba, která není vidět, ale bez které by nebylo vidět nic.

Že by tenhle?

Ne! Je to Bohumil Novák, starosta Panenské Rozsíčky, pod kterou spadá pramen Moravské Dyje. Úplně vlevo Ernst Raab ředitel rakouské školy z Retzu, která s Lubem malovala.

Najednou se z mumraje vyloupne skutečný Kristek.

S mandolínou.

 Franz Krestan, starosta města Drosendorf v době vzniku Glyptotéky.

Vypadá to, že Mistr je nah. Ale to je jen zdání. U surrealistů se často věci jeví jinak, než se jeví.

Kristek je oděn do transparentního oděvu.

Lubo hřímá a nabádá i ostatní, ať jsou transparentní, že přestanou problémy a války.

A protože to myslí vážně, rád by zahrál na mandolínu. Ale Kristkova mandolína se stydí.

Transparentní Mistr odchází.

Krátká prohlídka galerie.

A Lubo přichází v novém hávu, ujímá se přednášky o svých nových objektech. Poslouchat Kristka, když vypráví o svých dílech je stejně zajímavé, jako na ně čučet.

Venku je krásně pošmourno a všude leží mlha.

Vrchní pyrotechnik bude za chvíli kouzliti ohně.

Slavnostní okamžik, křest nové knihy. A samozřejmě, že vodou z Dyje. Lubo se s chutí vody z řeky napije. Tady v Podhradí je voda v řece ještě zázračná a pitná.

Slavnostní pokřtění je v rukou paní hraběnky z Riegersburgu.

A je to! A to nejlepší? Kniha je zdarma ke staženín a této adrese: www.glyptoteka.cz

Dvojjazyčné informace.

Mistr a kytice.

Kristek je připraven podepisovat tu krásnou knížku, popisující nejen jeho obdivuhodné dílo, kterým je podyjská glyptotéka, ale v knize se dozvíte, většinou slovy Barbory Půtové z Univerzity Karlovy, i o dalších jeho aktivitách. A tolik fotek jeho děl!

Chrlící prskavky osvětlují Kosmicky načasovanou parapyramidální potenci.

Celá akce je pod hlavičkou EU.

Lubo ten večer ještě odhalil svůj nový obraz a návštěvníkům ho ukázal v plných barvách. Což jistě oceníte na té černobílé fotce.

Lubo je děsně unavenej a není se co divit, tahle akce ho stála hodně sil.

Reník má padesát

Tohle prase je děsně složitý, protože v sobě skrývá několik akcí dohromady. Přes víkend se toho přihodilo děsně mnoho. Jíž pár tejdnů jsme měli ve svých kalendáříčcích zaškrtnutej 14. prosinec jako den oslavy Reníkových padesátin. Když skončila ta povedená akce v Podhradí, měl jsem obrovské štěstí, protože mě vzali kamarádi autem až do Brna. Mlha jako prase nám tu cestu trochu protáhla. Koupil jsem u benzínky pivo v plechovce, ale vypadlo mně z kapsy a začalo šumět. Když jsem ho otevřel, vystřelilo z plechovky jak splašený a mně zbyl jediný lok. A to jsem měl takovou žízeň.
Olina už byla u Dany, popíjely si víno a povídaly si kraviny. V sobotu odpoledne začíná oslava.

V příjemném prostředí penzionu Zahrada v Pisárkách. Na té samé ulici, kde roky bydlíval můj spolužák Marek S. který si tehdy v roce 1972 pod vlivem na nízkém chodníčku vyvrkl oba kotníky najednou.

Olivka s dědou.

Oslava se pomaličku rozjíždí.

Těmhle holkám nebude padesát ještě hodně dlouho. Ale čas je furt stejně neúprosnej.

Zahájeno.

Mé sestřičky.

Těch dobrejch jídel, je to k zbláznění. Já jsem sice odolal i guláši, i řízků, i bramborovýmu salátu, ale stejně tím neustálým pozobáváním dobrůtek se člověk nažral až nehorázně. A že to teda byly lahůdky!!!

Gauč plný dárků.

Je Olivka ovoce nebo zelenina?

Olivka a čokoláda, to jsou velcí kámoši. Kámoši jak hrom.

Oslavenec Reník.

Olivka a mobil.

K poslechu a tanci hrála dost dobrá cimbálka.

I se zpívalo s kapelou.

I se tancovalo.

I perský chiropraktik z Vídně dorazil

Pak rozbalování dárků.

Oslava možná pokračovala dál, ale my, sekce od Dany, jsme už pak jeli domů. Čeká nás ještě jeden náročnej den a sice návštěva u Oldy a Jiřinky.

U dědy s Jiřinkou to je fakt nebezpečné. Připravili na nás hned ráno atentát v podobně nesmírně dobré hrachové kaše a uzenýho ovařenýho vepřovýho kolena. No uznejte začínat den obědem, když vás za chvíli čeká oběd je peklo. Za pár hodin jsme měli výtečné maso s bramborem a fazolkou. Moc dobrý, ale nedá se to všecko sežrat. Odvážně nechávám polovinu porce. Jiřinka totiž na mě opět použila svou oblíbenou fintu, vybrala největší flák masa prskla mi ho na talíř a pod tenhle obrovskej kus masa schoval ještě jeden. Takovou porci bych klidně mohl jíst celej týden, teda ať nepřeháním,jen od pondělka do pátku a bohatě by mi to stačilo. Jsem přežranej a nejraději bych sebou prásknul na gauč a spal. Začínám se těšit na pondělní ráno, jak poběžím mezi poli bez snídaně skoro bos.
Děda nás vybavil zavařovačkama. Tedy pomsta č. 2. Za ty prázdné zavařovačky dostáváme plné a tím pádem jedeme domů ještě víc zatížení, než když jsem dědovi vezl ty prázdný rumy.
Brno je nebezpečné. Ale už je odpoledne, přichází Dana a doprovodila nás na autobus.
Konečně doma.

bazar


Naděžda K. Vladimíra Iljiče.

  • Nové archeologické důkazy o dosud nejstarší usedlosti z pozdní doby kamenné na území dnešního Kypru posunují období „kolonizací“ středomořských ostrovů o tisíc let hlouběji do minulosti. Několik drobných artefaktů, včetně ozdob, kterým vévodí kompletní lidská figurka, vykazuje v rámci radiouhlíkové metody stáří 10 600 až 10 800 let.
  • Američtí vědci zjistili, že chameleoni využívají změnu barvy své fyzické schránky i jako mezidruhový komunikační prostředek. Pokud si například samec chameleona nárokuje území nebo samičku, jsou jeho barvy mnohem sytější a jasnější. Intenzita barvy má vyjadřovat potřebnou dávku odstrašující agrese, což se týká obzvláště hlavové části.

  • Náročný víkend plný jídla v Brně
  • Přežili jsme

australia

 

foto:kdekdo


australia

 

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Henry David Thoreau:
„Být čas od času nemocný je zdravé.“


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Veletržní palác
Jan Kotík - Retrospektiva
Ve Veletržním paláci v pátek 18. října začala výstava Jan Kotík 1916-2002. Retrospektiva je pokračováním cyklu Národní galerie mapující tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století.

Jízdárna Pražského hradu (do 1. 3. 2014)
OLBRAM ZOUBEK – RETROSPEKTIVA
DOX (do 10. 2. 2014)
Volker März - Laughing Windows
Název výstavy Laughing Windows se vztahuje k osobnostem, které se pro Volkera Märze staly důležitými „okny", umožňujícími nahlížet svět z nových perspektiv, a odkazuje zároveň k humoru a ironii, které jsou důležitou součástí umělcovy tvorby.

František X. Halas: Fenomén Vatikán
Idea, dějiny a současnost papežství – Diplomacie Svatého stolce – České země a Vatikán
Základní témata knihy Fenomén Vatikán formulují její podtituly – idea, dějiny a současnost papežství – diplomacie Svatého stolce – České země a Vatikán. Kniha má čtyři kapitoly, jimž je předeslán Úvod vysvětlující blíže téma studie a rozvržení její látky. Zejména rozvádí, proč papežové neodvozují svůj vliv v oblasti mezinárodních vztahů od svého postavení hlavy Městského státu Vatikánu, a proč naopak veškerý význam Vatikánu ve světové politice je založen výhradně na postavení hlavy katolické církve jako duchovního vůdce.

Kytarista Libor Šmoldas vydává album SoulMates stejnojmenného tria jazzových muzikantů, kteří mají rádi jak jazz, tak hudbu z ulice – soul, groove, funk, New Orleans či gospel.
Na varhany hraje Brian Charette a na bcí Tomáš Hobzek. Desku natočili živě ve studiu přímo do mixu bez dalších úprav.
Jako hosté hrají Miroslav Hloucal (trubka), Michal Wróblewski (altsaxofon) a Lukáš Martinek (elektrická kytara).

  •  „Čím tišší budeš, tím víc uslyšíš.“ (Baba Ram Das)
  • Kina:
    17.12. – Aero – Žena v kleci (režie: Mikkel Nørgaard, Dán, 2013, 97 min. Thriller) (Po tragické přestřelce, při níž jeden z jeho kolegů přišel o život a další ochrnul, je komisař Carl Mørck přeložen do sklepní kanceláře nově zřízeného Oddělení Q, jež má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy a jehož jedinými zaměstnanci jsou komisař Mørck a jeho nový asistent Assad. Stačí jediný den a paličatý komisař se přes výslovný zákaz střemhlav vrhá do řešení případu Merete Lynggaardové, populární političky, která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem je její duševně nemocný bratr, který byl po události nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda. Dvojici vyšetřovatelů se však takové vysvětlení nezdá a vydávají se na cestu, která je zavede hluboko do podsvětí plného násilí a zášti, jež se skrývá za kultivovanou tváří Skandinávie. Strhující dánský thriller z pera scénáristy filmového hitu Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem filmové série o Oddělení Q podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena.) (10:00)
    20.12. – Aero – Alois Nebel (režie: Tomáš Luňák, ČR, 2010, 87 min. Animovaný) (Dlouho očekávaná adaptace kultovního komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 přináší temný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Scanner Darkly, Sin City nebo Valčík s Bašírem, k jehož realizaci použil režisér Tomáš Luňák poprvé v české kinematografii rotoscoping, unikátní technologii kombinující kreslený a hraný film. Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel. Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha.) (18:00)
    21.12. – Aero – Pásmo filmů – Short Film Day (18:00)
    18.12. – Atlas – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (17:30)
    18.12. – Oko – Filmové překvapení – Holešovický filmový advent (20:30)
    18.12. – Cross Club – Liberace! (režie: Steven Soderbergh, USA, 2013, 118 min. Dokument) (Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston, který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdoru velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti.) (18:00, 20:00)
    17.12. – Evald – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (21:00)
    22.12. – Lucerna – Přehlídky a projekce – Bolšoj Balet: Spící krasavice (16:45)
    18.12. – Mat – Liberace! (režie: Steven Soderbergh, USA, 2013, 118 min. Dokument) (Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston, který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdoru velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti.) (18:15)
    17.12. – Ponrepo – Pásmo filmů – Kapitoly z dějin filmu (15:30)
    17.-18.12. – Světozor – Žena v kleci (režie: Mikkel Nørgaard, Dán, 2013, 97 min. Thriller) (Po tragické přestřelce, při níž jeden z jeho kolegů přišel o život a další ochrnul, je komisař Carl Mørck přeložen do sklepní kanceláře nově zřízeného Oddělení Q, jež má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy a jehož jedinými zaměstnanci jsou komisař Mørck a jeho nový asistent Assad. Stačí jediný den a paličatý komisař se přes výslovný zákaz střemhlav vrhá do řešení případu Merete Lynggaardové, populární političky, která před pěti lety záhadně zmizela při plavbě na trajektu. Jediným svědkem je její duševně nemocný bratr, který byl po události nalezen v podpalubí. Případ byl uzavřen jako jednoznačná sebevražda. Dvojici vyšetřovatelů se však takové vysvětlení nezdá a vydávají se na cestu, která je zavede hluboko do podsvětí plného násilí a zášti, jež se skrývá za kultivovanou tváří Skandinávie. Strhující dánský thriller z pera scénáristy filmového hitu Muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem filmové série o Oddělení Q podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena.) (20:45)
    19.-20-12. – Světozor – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (13:00)
    21.-22.12. – Světozor – Pěna dní (režie: Michel Gondry, Fr./Belgie, 2013, 125 min. Dokument) (Ve městě, kde auta mají volant v kufru, lidé bruslí pozpátku a klavír míchá koktejly, žije idealistický a vynalézavý Colin (Romain Duris) pouze v kruhu svých přátel Nicolase (Omar Sy) a Chicka (Gad Elmaleh). Jednoho dne Colin potká svou osudovou lásku Chloé (Audrey Tautou). Křehká Chloé, která Colinovi připomíná jeho milované blues od Dukea Ellingtona, však onemocní záhadnou nemocí: v plicích jí vykvete leknín. Bezstarostný svět milenců je nemocí fatálně zasažen. Francouzský spisovatel a bohém Boris Vian vytvořil v románu Pěna dní obraz čisté lásky, který učaroval několika generacím čtenářů. Filmová adaptace Michela Gondryho (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech) staví na režisérově typicky hravém vizuálním stylu.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    16.12. – Agharta – Agharta Gang feat. Štěpán Markovič  (21:00)
    18.12. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    19.12. – Agharta – Jan Štolba Quartet (21:00)
    20.12. – Agharta – Petra Ernyei Quartet (21:00)
    21.12. – Agharta – Jaroslav Šimíček Quartet (21:00)
    22.12. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    17.12. – Blues sklep – Original Avia Vinariko Orchestra (21:00)
    18.12. – Blues sklep – Marian Band (21:00)
    19.12. – Blues sklep – Alo Trio Band (21:00)
    20.12. – Blues sklep – My3.avi (21:00)
    21.12. – Blues sklep – Charlie Slavík Revue (21:00)
    17.12. – Jazz Dock – Steve Walsh Band (22:00)
    18.12. – Jazz Dock – Circus Ponorka (19:00)
    20.12. – Jazz Dock – Jamie Marshall (19:00)
    21.12. – Jazz Dock – Martin Kratochvíl & Tony Ackerman feat. Imran Musa Zangi (17:00)
    17.12. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    18.12. – Jazz klub Ungelt – Los quemados (21:15)
    17.12. – Jazzboat – Jazz Revue (20:00)
    18.12. – Jazzboat – Elena Sonnenshine Trio (20:00)
    19.12. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:00)
    20.12. – Jazzboat – Vesna Cáceres Trio (20:00)
    20.12 – U malého Glena – Adam Tvrdý Crossover (21:30)
    21.12. – U malého Glena – Osian Roberts Q (21:30)
    23.12. – U malého Glena – Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
  • Kluby - cizina:
    16.-22.12. – Blue Note, New York – Chris Botti (20:00, 22:30)
    17.12. – Twins Jazz, Washington, USA – Marty Nau  (20:00, 22:00)
    16.-21.12. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Ray Gelato & The Giants (18:00, 22:30)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    16.12. – Roxy/NoD – PREMIÉRAThe Body Present (Fyzické divadlo na hranici fashion show, live dj show a zpěvu.) (20:00)
    17.12. – Divadlo Ponec – Voda na vode (Sny se nám vnořují do spánku i do dní.) (20:00)
    19.12. – Divadlo Ponec – Setkání roztančených škol (Malý festival, na kterém se podílejí školy z mnoha koutů České republiky.) (10:00)
  • Divadlo:
    17.-18.12. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    22.12. – Divadelní studio Neklid – PREMIÉRA Z Ječmínkovy říše (Legendy pověsti z hradů a zámků, kde sídlí spravedliví vládci, křehké princezny a rozpustilí skřítci.) (16:00)
    19.12. – Divadlo ABC – Zdeněk Jirotka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    20.12. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    16.12. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) (Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    20.12. – Divadlo Bez zábradlí – Sébastien Thiéry: Indická banka (Alain Kraft, realitní makléř si chce ve své bance vyzvednout peníze. Dozvídá se, že banka byla odkoupena indickou  společností Bank of India, a že jeho účty jsou zablokovány v Dillí. Kafkovská komedie na půdorysu absurdní francouzské grotesky skvěle rozvádí původní nevinnou zápletku a dohání hlavní postavu téměř k šílenství.) (19:00)
    19.12. – Divadlo D21 – PREMIÉRANávštěva staré dámy (Dobrý den, dejte mi deset deka tatínka. Nebo víte co? Já si ho vezmu celýho, ať se s tím nemusíte vážit…) (19:30)
    19.12. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Václav Renč) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým. Wilde se geniálně dokáže vysmát všemu pokrytectví a dodnes nám tím poskytuje úlevný, léčivý smích.) (19:00)
    20.-21.12. – Divadlo na Vinohradech – PREMIÉRA Jindřich IV. (19:00)
    20.12. – Divadlo Na zábradlí – PREMIÉRAMezi námi anděly (21:00)
    16.12. – Divadlo Viola – PREMIÉRA – Neumím jinak než láskou (20:00)



Chcete si odrazit od vánočních příprav? Jedinečná šance je v klubu METRO na Poštovské ul. v pondělí 23.prosince ve 20 hodin. Hraje TRIO MILANA KAŠUBY a hosté: VLADISLAV BLAHA, JAROSLAV FURLE, S. SUCHÁNEK, J. LANDSMANOVÁ a další mladí talentovaní hudebníci. Těší se na Vás MUStr. MILAN KAŠUBA

Milí příznivci našich vícehlasů, budete-li se ve středu 18.12. toulat poblíže Zelného trhu, zveme vás na poslech výběru z vánočního i celoročního repertoáru od 17:00 Máta Brno, trojhlasá inspirace vokálními kapelami 60. let ve složení Eva Jandeková a Richard a Pavla Lankovi od 18:00 Black Uganda Choir a jejich (ne)smrtelně vážné vánoční písně jako Jedlička, Běží, běží, rychle chvátá (Aleluja) nebo K půlnoci. Tomáš Drtílek a Richard Lank

Milí přátelé, i s pomocí přiloženého plakátu šiřte světem a oznamujte všade tu radostnou novinu, že Smíšený sbor Kantiléna i letos přispěje k sváteční pohodě svým Vánočním koncertem u sv. Augustina 26.12. v 19.30.
Honza Černý

NA JIŘÍHO BULISE

se vzpomínává tradičně ve vánočním čase. Vždycky přijdou ti, co ho měli rádi – ať už jako diváci, nebo jako účinkující. Když si to tak v hlavě zpětně promítám, celá akce byla vlastně plynulým sledem strécovskéch situací. V sobotu v 15:00 jsme my muzikanti přešlapovali před Hadivadlem i s Ivou Klestilovou, bylo nám zima a divadlo bylo zamčené.

Asi po čtvrt hodině přišla Maruna Ludvíková a divila se, že tady není Ukul, měl nám otevřít.Otevřela tedy ona a uvnitř (to se musí sejít dvě patra dolů) se ukázalo, že Ukul tam dole byl. Asi na nás zapomněl. Dozvěděli jsme se, že Arnošt Goldflam režírovat nepřijede, poněvadž chytil nějakou virózu a nemůže mluvit.

Zvukař Fláva měl na Arnoštovo přání nachystat nějaký „špeky“. Měl připravené Růžové tvářičky v Bulisově podání i s komentářem. My jsme mu přidali krásnou historku, v níž vypráví, jak s tatínkem jeli na kolech přes hranice nakupovat do NDR. Postupně přišli další aktéři: Andrea Buršová z Husy na provázku, Honza Svoboda z Xky, Miloš Maršálek z Hadivadla a taky Míňa Chmelařová. Z Tišnova přijela Dáša s violoncellem a ukázalo se, že má u sebe Beránkovy originální rukou psané noty, které pravděpodobně omylem sbalila po představení před dvěma lety v Huse na provázku.

Jerka se dostavil s foťákem, fotil zkoušku a pak detaily z představení. Sepsali jsme, co kdo má, vymysleli pořadí a vyšel nám z toho docela dlouhý večer.

Zkoušelo se celé odpoledne, hledaly se noty, tóniny a tak vůbec.

Lubor Pokluda přišel s klarinetem, aby mohla zaznít jediná klasická skladba Jirky Bulise Sváteční dny. Ještě nám zůstala i pauza na večeři.

Mezitím přišel Břeťa Rychlík, kterého zřejmě povolal onemocnělý Arnošt. Břeťa stříhal cosi v televizi, takže se dostavil asi půl hodiny před začátkem představení, zrušil nám tři písničky a přidal přestávku, aby si i barmani přišli na svoje.

Na jevišti vznikla improvizovaná kavárna, sešli se lidi – docela hodně a začalo se.

Díky nárazovému zkoušení vznikaly další strécovské situace, sem tam někomu vypadl text, někdy i jiné věci, ale celkový dojem dle komentáře spřátelených diváků byl příznivý.

A jelikož říkali, že za rok rádi přijdou znovu, asi to mysleli doopravdy.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

16.12. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš