[CNW:Counter]

Tři povánoční vycházky
(Honza K.)

Po řadu let jezdíme mezi vánočními svátky a Silvestrem za Ludvou a Táňou do Meziměstí a vůbec to nepovažujeme za idiotskou zvyklost. Vaříme si, děláme výlety, nadáváme na Zemana a vůbec se máme dobře. Tentokrát Ludva udělal králíka na cibuli, a protože jsme byli v úplné bretaňské sestavě, zavzpomínali jsme u francouzského plísňového sýra a vyloupaných mušlí z Makra na provensálském koření. Nějaká ta lahvička červeného se také našla, aby následně zmizela.

První vycházka vedla z Machova na polskou stolovou horu Bor. Nejdříve však na Krásnou vyhlídku ještě na české straně hranic. Mlha, kterou tak rád a úspěšně fotí pan dr, udělala z vycházky trochu nesmysl, ale proč by se mělo na vyhlídky chodit jen za krásného počasí. To je taková idiotská zvyklost, která se může porušit. Na Boru je skalní bludiště (Bledne Skaly), které naopak mlžnou kulisou získalo na tajemnosti. Na několika místech byly průchody mezi skalami natolik úzké, že jsme začali zvažovat případ, jak postupovat, kdyby se někdo zasekl na delší dobu, třeba na týden. Naštěstí případ nenastal.

Pod Krásnou vyhlídkou je místo zvané Sypací skála. Zde došlo 11.5.1921 k rozsáhlému skalnímu řícení. Od vrcholku na polské straně odpadly obří skalní bloky pískovce, které teď leží poházené daleko po svahu. Místo si oblíbili boulderisti, na balvanech a skalečkách jsou vidět bílá místa od maglajzu na miniaturních chytech, šipečky, značičky, no prostě horolezectví ve zmenšeném měřítku. Zatímco Ludva, v kraji kdysi známý pískový lezec, hledal očima cestu, Ladys nacvičoval jištění.

Bledne skaly

Krakonošova šíje

Kuřecí noha nebo tak nějak

Druhá vycházka vedla z Lachova údolím Klučanky až na Kočičí hrad vedle Ostaše a na neprávem opomíjený pískovcový masiv Hejda. Počasí nám přálo víc, i slunce se ukázalo. Nic proti, ale tak to mám raději než mlhu.

Sluj Českých bratří – místní útočiště nekatolíků po Bílé hoře.

Useknutá hlava

Pohled z masivu Hejdy k severu

Kouzlo nechtěného? – rozmáznutá postava, bledě modrý stín u hlavy, jako u nějakých mimozemšťanů – to se Ále povedlo

No není na slunci prima?

Třetí vycházka už byla silvestrovská ve Slaném. Busem na Smečno a pak skrze lesy na silnici mezi Kačicí a Drnkem, kam často jezdíme za teplejších časů na kole. Ve Smečně hospoda ještě neotevřela, tak jsme se museli posilovat z vlastních zásob. Hned na startu vede cesta kolem zámku, vojenského skanzenu a Pyrámu – Martinického obelisku. Protože jsme tento výraz dosud neznali (cedulka s šipkou je tu nová), využil jsem služeb wikipedie a dozvěděl se, že pyrám je jehlanovitý kamenný rozcestník na někdejších rozcestích císařských silnic. Též místní názvy. Odvozením vzniklo slovo pyramida. Etymologický původ z latiny podle jehlanovitého tvaru pšenično-medového pečiva. Spolek přátel Smečna a širého okolí (v názvu spolku se mi líbí hlavně to širé okolí, připadá mi to takové vstřícné a domnívám se, že by se do širého okolí mohla zahrnout aspoň i Praha) na svých stránkách píše, že 11 metrů vysoký kamenný obelisk ze žehrovického pískovce (Kamenné Žehrovice – nedaleká obec – pozn. aut.) postavili úředníci hraběte Karla Jana Nepomuka Clam Martinic na jeho počest, že měl kovové nápisy na všech čtyřech stranách, ty však byly ukradeny a zůstaly po nich jen háčky. Jestliže první vycházka byla mlhová a druhá slunečná, třetí byla střídavá. Zakončení vycházky proběhlo na slánském náměstí v restauraci Ungelt, kde jsme se přesně podle idiotských zvyklostí řádně nachystali na vstup do roku 2014.

Pyrám u Smečna

Potápění pod hladinu stínu

Rybník Srnčák

Maskovaná zelená turistická značka

Rybník u Ledců

Rozštípnutá hruška

V Přelíci

Ve škarpě

Ve Slaném na zahrádce u plotu

Hezký rok 2014.

bazar


Jako dítě jsem docela trpěl u pohádky Zvířátka a Petrovští, protože jsem nevěděl,
kdo ti petrovští jsou. Ale už to vím. Toto jsou Petrovští a bydlí za krmelcem.

  • Listy tabáku jsou oblíbenou potravou zelených housenek amerických lišajů Manduca sexta. Housenkám nikotin nejenže nevadí, ale naučily se ho i používat jako ochranu před pavouky slíďáky. Ian Baldwin z Institutu Maxe Plancka v německé Jeně spolu se svými kolegy zjistil, že housenky část stráveného nikotinu přesouvají ze střeva do hemolymfy (krevního oběhu housenek) a odtud to vzdušnic. Když pavouk housenku napadne, ta na něj vyfoukne oblak nikotinu, což ho znechutí natolik, že si svůj lov rozmyslí.

  • Bonobové, kteří jsou blízcí příbuzní šimpanzů, se od sebe liší nejen velikostí a stylem života (Bonobové žijí v mírumilovných matriarchátech, zatímco šimpanzi v agresivně založených patriarchátech), ale také rychlostí stárnutí. Vědci z Institutu Maxe Plancka (tentokrát v Lipsku) zjistili, že to způsobuje zvýšená hladina hormonu trijodtyroninu (T3), který produkuje štítná žláza, a která u bonobů neklesá po dosažení puberty (jako např. u šimpanzů nebo u lidí). Kromě pomalejšího stárnutí by zvýšená hladina tohoto hormonu mohla být příčinou i jejich mírného chování.

australia

Tak teda ta peleš lotrovská, naše se tenhle týden vrací ze slunné vzdálené Austrálie zase na nějakou dobu do Česka. Už se nemůžeme dočkat. A o víkendu by se měli u nás objevit. Uááááá, toje paráda.

foto:kdekdo


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Z  blogu dvanáctileté blogerky:
Na Boha nevěřím, ale tady to teda musím říct: „díky bože, za vynález internetu.
Narodit se před sto lety, tak asi umřu.
Myslím, že mám fakt potenciál a nechci ho ubíjet někde venku.“


Nicolai Lilin: Sibiřská výchova
Autobiografický příběh Nicolaie Lilina je fascinujícím portrétem podněsterské komunity Urků, jež byla ve třicátých letech minulého století násilně přesídlena do oblasti dnešního Moldavska, svými kořeny však dodnes tkví v sibiřském prostředí a tamním způsobu života. Lilinovo vyprávění, rámované popisem autorovy vojenské služby v Čečensku, tvoří spontánní sled epizod z doby vlastního dětství a dospívání v podněsterském Benderu a čtenáře postupně zasvěcuje zejména do zákonů a zvyků místní sibiřské zločinecké enklávy.
Ve vzpomínkách na to, jak dostal svůj první nůž, byl poprvé uvězněn nebo se zúčastnil skutečného boje, nás tak autor postupně zasvěcuje do zvláštní soustavy hodnot urcké komunity, jež navzdory zločinnému životnímu stylu vyznává nemalý počet originálních mravních zásad, ať už jde o pohrdání penězi a přepychem, lásku k dětem, nemocným a postiženým, pravdomluvnost za všech okolností či zásadně nepřátelský postoj k obchodu s drogami a znásilňování žen.

  •  „Nikdy nekažte omluvu výmluvou.“ (Benjamin Franklin)
  • Divadlo:
    S novým rokem získává divadelní společnost Masopust také novou scénu. Po šesti letech existence se stane stálou součástí repertoáru v Divadle Na zábradlí. Soubor bude v komorním prostoru Eliadovy knihovny v Praze pokračovat v dosavadní dramaturgické linii.
    18. 1. uvede Městské divadlo v Brně na malé scéně v české premiéře muzikálovou komedii Mladý Frankenstein. Autory muzikálu jsou Thomas Meehan a Mel Brooks. Mladý Frankenstein je parodií hororového žánru, zvláště příběhů o šílených vědcích a oživlých monstrech.

Ondřej Pivec, český klávesista, který působí v New Yorku, vydává desku Green Card Album. Český rozhlas o desce uvedl: „Český varhaník v New Yorku zkrátka dokazuje svým plně znějícím, promyšleným albem, že pop nemusí být sprosté slovo, hranice mezi jazzem, soulem a R&B je tak prostupná, jak jen si lze představit a že on sám se naučil úctyhodně mnoho.“
Krom Pivce se na desce podíleli Djoré Nance, Cheryl Pepsii Riley a Rasul A-Salaam (zpěv), Jordan Peters a Paul Bollenback (kytara), Dmitry Gorodetsky (baskytara), Adam Jackson (bicí), Freddie Hendrix (trubka), Karel Růžička jr. (tenor a altsaxofon), Matthew Hartnett (trombon), Moses J. Garsner, Cassondra Kellam a Ayana George (sbory).



 

 

PAVEL DODAL FOTO

ze Štědrodenního výletu v Malé Morávce.

Má pochvalu!

Nina je schovaná u Janneho pod svetrem.

Petra se rozhodla, že by tam měl být i Pavel, protože ho taky vybléskla. A tak zařídila, že mně teď Janne poslal z Berlína ještě dvě doplňující

 

 

U NÁS JE TEĎ

veselo, bydlí tady na delší čas Petra s Jonem a s Ninou.

Je pěkný sledovat Hasiče průzkumníky, jak se snaží udržet, případně si zasloužit titul.

Zuza s Jonem vydrželi asi 5 minut malovat, jinak je tady spíš pohyb. A tak to má být.

 

PODAŘILO SE NÁM

dát dohromady další rodinné foto – větev ze strany Klementů a Trnkócy. Až se jednou sejdeme všichni, asi se sem nevejdeme. 2014 Chtělo by to pronajmout nějakou větší rezidenci. Těším se na další setkávání se spřízněnými dušemi – přeju to všem. Ono jich naštěstí zas tak málo není a to je moc dobře.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

6.11. 2014 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš