Hue, Hoi An
(Vietnam počtvrté)

Po delší době se vracím k výletu do Vietnamu v listopadu 2012. Kontinuita vyprávění byla narušena po všech stránkách mimořádnou cestou do Nepálu na jaře roku 2013 a než jsem se z ní vzpamatoval a vykecal se na viditelném praseti, byla tu Bretaň a tu také nelze nechat bez komentáře. K vypravěčskému návratu do Vietnamu (spisování, nikoliv publikování) dochází symbolicky v době, kdy tajfun Haiyan zpustošil Filipíny a, ač oslaben, ještě stačil poničit kus Vietnamu. Ve zprávách na internetu se objevila potopená výletní loď v zátoce Halong a bylo to na den přesně rok poté, co jsme na jedné z nich strávili krásný dvoudenní výlet a jednu bezstarostnou noc.

Ale Halong už máme za sebou a pokračujeme vlakem k jihu. Vůbec vlak byl významným faktorem celého zájezdu, byl na něm založen fígl s úsporou času. Cestovalo se vždy v noci a vzdálenosti, resp. doba přesunu vycházela tak, že večer se vyjelo a ráno se tam bylo. Čtyři (a jednou šest) osoby v kupé, to by ušlo, toalety přebohatě zásobené vodou, takže nevhodné pro jakékoli pyžamo s dlouhou nohavicí a naopak vhodné pro vyšší gumovou obuv. Cest, tj. nocí bylo celkem pět. Z Hanoje do Lao Cai na sever, zpátky, pak z Hanoje na tři etapy do Saigonu. Cesty na sever byly z hygienického pohledu bez problému. Jelo se z konečné a lůžko bylo vybaveno čistým povlečením. I cesta z Hanoje do Dong Ha byla z tohoto pohledu stejná. Vlak mezi Da Nangem a Nha Trangem byl z naší pozice už průjezdní, takže jsme nasedali již do jedenkrát použitého povlečení a z Nha Trangu do Saigonu jsme byli takříkajíc až ve třetí vlně. No nic, přežili jsme. Zpátky do Hue. Nejdříve proběhl lodní výlet po Voňavé řece (název, ne dojem) k pagodě. Nevěděl jsem, že se loď může řídit volantem jako autobus. Svastika nebyla odjakživa symbolem toho, co známe ze současnosti a nedávné minulosti.

Hue bylo v 19. století až do roku 1945 sídelním městem poslední královské dynastie Nguyen. Celkem zde pobývalo 13 císařů a 10 jich má v okolních kopcích hrobky. 3 odešli. Architektonické koncepce se různí, hrobka císaře Minh Manga je například na velké parkové ploše s různými stavbami a vodními plochami symetricky rozložená jako tělo, od nohou se postupuje až k hlavě, která je údajně zakopána na neznámém místě v zamčené kruhové zahradě na konci hrobního komplexu.

Všude je spousta soch mandarínů, což je něco jako ministr nebo vysoký úředník, některé sochy mají zbraň, jiné mají civilní vybavení, podle oboru. Mimo soch lidí jsou tu hlavně sochy zmenšených koní a slonů. Po hrobce císaře Tu Duca jsme navštívili Khai Dinh Tomb. Khai Dinh byl otec Bao Daie, posledního císaře, který v roce 1945 abdikoval, odešel do Francie, kde je pohřben. K výzdobě se tu používají zvláštní mozaiky z porcelánových střepů. Vypadá to na jednu stranu zajímavě, na druhou jako slepený hrnek, který jim bylo líto vyhodit.

Seznámili jsme se s výrobou voňavých tyčinek, na barevné špejle navalují těsto vyrobené z mízy nějakého stromu, jako mouka slouží mletá skořice. Moje první tyčinka měla vzhled bejzbólové pálky, druhá už by byla s přimhouřením oka použitelná, třetí už by se určitě vyvedla dokonale.

V citadele nebylo nic zvlášť zajímavého, snad ten výtvarník, který dokázal pracovat současně více údy.

Dalším navštíveným městem byl Hoi An (dříve Faifo) se zajímavým historickým centrem zahrnujícím japonský krytý most atd. Návštěvník si u vstupu mohl předplatit 5 památek, které chtěl poznat, kromě toho mostu se mohl podívat například do muzea keramiky nebo i do soukromí vybraných rodin. Tak jsme se vyskytli u nějakých lidí zrovna v době, kdy pionýrka přišla ze školy a něco rozčileně vykládala. Nevím, možná říkala, že by ti cizí lidé mohli vypadnout. Voňavé tyčinky pro dlouhodobé použití mají tvar rozšiřující se spirály, vypadají pěkně, ale člověk se pod nimi nesmí zastavit, neboť z nich opadávají žhavé kousky.

Kohoutí zápasy asi nejsou úplně legální, takže se konají v zastrčených uličkách a fotit je třeba opatrně. Podle toho vypadá kvalita snímku.

U Hoi An jsou i pěkné pláže.

Lidé tu vypadají většinou chudí, čemuž ne úplně odpovídají motorová kola pro cestu do nebo ze školy. Na druhé fotce je oltářík (tentokrát opravdu skromný), kterým se usmiřuje duch místa, aby neškodil, když už se mu sem někdo nakvartýroval. Na dalším snímku je benzínová pumpa, spíš pumpička.

Ve Vietnamu se daň z nemovitosti platí podle plochy fasády do ulice. Proto je možné často vidět stavby jako tento hotel.

Motiv na následujících fotkách se vyskytuje často v nejrůznějších podobách. Někdo říkal, že je to symbol dvojího štěstí, ale je to bez záruky.

Lotos je budhistickým symbolem čistoty (kromě jiného). Roste z bahna, přitom nedotčen.

 

V příštím povídání se budeme přesouvat dál k jihu, ale předtím navštívíme zásobovací tunely Vinh Moc z americké války.

bazar


Politická poezie

  • Studie archeologů v jihovýchodní Francii potvrdila, že již neandrtálci své blízké pohřbívali. Přestože není jasné, zda pohřeb v La Chapelle-aux-Saints byl vykonán z pragmatických důvodů nebo jako součást rituálu, propast mezi moderním člověkem a neandrtálcem se zmenšuje. Pohřbívání mrtvých je tradičně chápáno jako doklad vyspělosti a civilizovanosti dělící člověka od ostatních živočichů.
  • Vodní páru objevil nad Jupiterovým měsícem Europa Hubbleův teleskop. Zatím není jisté, odkud se detekovaná voda nad Europou vzala, nejpravděpodobnější vysvětlení však je, že uniká z prasklin v ledové krustě pokrývající Europu. Vědci se proto domnívají, že se pod ledovou krustou ukrývá oceán tekuté vody.

  • Kapr
  • krokodýl
  • Ostružná
  • a ještě jedno prase příště.

australia

foto:kdekdo


australia

 

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Dva strejci na hlavním nebo-li Wilsonově nádraží v Praze:
„Ona hraje na příčnou flétnu?“

„To asi ne, je taková spíš podélná“

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Veletržní palác
Jan Kotík - Retrospektiva
Jan Kotík 1916-2002. Retrospektiva je pokračováním cyklu Národní galerie mapující tvorbu českých autorů druhé poloviny 20. století.

Jízdárna Pražského hradu (do 1. 3. 2014)
OLBRAM ZOUBEK – RETROSPEKTIVA
DOX (do 10. 2. 2014)
Volker März - Laughing Windows
Název výstavy Laughing Windows se vztahuje k osobnostem, které se pro Volkera Märze staly důležitými „okny", umožňujícími nahlížet svět z nových perspektiv, a odkazuje zároveň k humoru a ironii, které jsou důležitou součástí umělcovy tvorby.

Jan Kuklík, Jan Němeček: Od národního státu ke státu národností?
Kniha se zabývá návrhem na vydání národnostního statutu v Československu v roce 1938, který byl pokusem řešit složitou situaci, do které se československý stát koncem třicátých let dostal. Národnostní statut měl být významnou reformou menšinové politiky a měl se týkat nejen německé menšiny, ale i všech ostatních menšin a jejich právního postavení. Dotýkal se nejen jazykového práva, ale i otázek školství, státní správy, sociálního zabezpečení či trestní ochrany menšin. Hlavním účelem připravovaného právního předpisu mělo být uvolnění mezinárodního tlaku na Československo v souvislosti s Hitlerovou politikou po anšlusu Rakouska, která otevřeně využívala požadavky sudetských Němců jako součást snah k prosazení územních a politických požadavků, vedoucích až k Mnichovu a poté i k druhé světové válce. Kniha analyzuje jak přípravu statutu, vnitropolitická jednání a jednání s SdP, tak zejména mezinárodněpolitickou rovinu, která předurčila neúspěch tohoto ambiciózního návrhu na řešení menšinových otázek. Součástí knihy je i edice textu národnostního statutu, který je tak poprvé v ucelené podobě k dispozici zájemcům o moderní československé dějiny.

Libanonský trumpetista a skladatel Ibrahim Maalouf vydal na vlastním labelu Mister Productions desku Illusions. Spolu s ním hrají Francois Delporte (elektrická kytara), Laurent Davis (baskytara), Frank Woeste (klávesy), Xavier Rogé (bicí), Youenn Le Cam (trubka, flétna,dudy), Yann Martin a Martin Saccardy (trubky).

  •   „Kdo neumím mlčet, neumí ani mluvit.“ (Ausnius)
  • Kina:
    24.12. – Aero – Přehlídky a projekce – Ježuch v Aeru (21:30)
    28.12. – Aero - Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (23:00)
    27.12. – Oko – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (18:30)
    23.12. – Evald – Jasmíniny slzy (režie: Woody Allen, USA, 2013, 98 min. Drama) (Jasmine je elegantní, okouzlující a zhýčkaná dáma, která má vše, nač si vzpomene. Její zdánlivě idylické manželství s bohatým podnikatelem Halem i bezstarostný život se v jediný okamžik rozpadnou na kousky. Jasmine se stěhuje ke své sestře Ginger, která má skromný byt v San Francisku. Jenže útěk z pohádkového stereotypu není tak jednoduchý. Jasmine s nechutí přijímá práci recepční v zubní ordinaci, kde přitahuje nechtěnou pozornost svého šéfa. Přes všechno si hodlá i nadále zachovat aristokratické způsoby, i když je emocionálně na dně a jejím nejlepším přítelem je koktejl antidepresiv a alkoholu. Když potkává Dwighta, šarmantního diplomata, který je uchvácen její krásou, oduševnělostí a stylem, má dojem, že nachází novou životní cestu. Jenže co vlastně Jasmine od svého života opravdu čeká?) (15:00, 17:00)
    22.12. – Lucerna – Přehlídky a projekce – Bolšoj Balet: Spící krasavice (16:45)
    23.11. – Světozor – Dokumentární pondělí – Roura (režie: Vitalij Manskij, Rus./Něm./ČR, 2013, 116 min. Dokument) (O Evropě moderní doby. O dvou stránkách nebo spíše extrémech tohoto kontinentu. Popisuje Evropu, která se rozpíná od odlehlých dálav věčné zimy na ruské Sibiři až po příjemné pláže Biskajského zálivu. Dva radikálně odlišné způsoby života fyzicky propojuje potrubí vedoucí ze západní Sibiře až na západ Evropy. A tahle „roura“ TOTO Rusko s TOUTO Evropou nejen propojuje, ale dokonce svazuje. Snímek získal ocenění za nejlepší dokumentární film na MFF KV a nejlepší východoevropský dokumentární film na německém festivalu DOK Leipzig za rok 2013.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    23.12. – Agharta – Jiří Stivín & Co.  (21:00)
    24.12. – Agharta – Agharta Christmas Quartet (21:00)
    25.12. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    26.-27.12. – Agharta – Ondřej Kabrna Latin Band & Bara Řeháčková (21:00)
    28.12. – Agharta – Jiří Hála Jazz Project (21:00)
    23.12. – Blues sklep – The Simpson Cisar Band Trio (21:00)
    24.12. – Blues sklep – Spuntkvaně (21:00)
    25.-26.12. – Blues sklep – Tonny Blues Band (21:00)
    27.12. – Blues sklep – Blues Brothers Revival Band (21:00)
    28.12. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    23.12. – Jazz Dock – NTS Trio (22:00)
    24.12. – Jazz Dock – Juwana Jenkins & Her Mojo Band (23:00)
    25.12. – Jazz Dock – Quattro Formaggi (22:00)
    26.12. – Jazz Dock – Petr Beneš Q (22:00)
    27.-28.12. – Jazz Dock – Karel Růžička Trio (19:00)
    27.12. – Jazz klub Ungelt – Jonathan Gaudet Hot Four (21:15)
    28.12. – Jazz klub Ungelt – Marcel Flemr Band (21:15)
    23.12. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:00)
    25.12. – Jazzboat – Julius Baroš Quartet (20:00)
    26.12. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:00)
    27.12. – Jazzboat – Adéla Zajfartová & Sunny Swing Trio (20:00)
    25.12 – U malého Glena – Rene Trossman Band (21:30)
    26.12. – U malého Glena – František Kop Quartet (21:30)
    27.12. – U malého Glena – Charlie Slavík Revue (21:30)
  • Kluby - cizina:
    23.-29.12. – Blue Note, New York – Chris Botti (20:00, 22:30)
    29.12. – Twins Jazz, Washington, USA – Natalie Jean  (20:00, 22:00)
    26.12. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Jive Aces (18:00, 22:30)
  • Divadlo:
    27.12. – Divadlo Bez zábradlí – Alan Ayckbourn: Kdes to byl(a) v noci? (Situační komedie z pera úspěšného současného britského dramatika Alana Ayckbourna o tom, že odpověď na otázku "Kdes to byl(a) v noci?" může být za jistých okolností v manželství jedna z nejtěžších.) (19:00)
    28.12. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)



...A protože je advent, tzn. doba, kdy pořád někdo opruzuje nevyžádanými emaily, ve kterých se snaží vloudit do přízně svátečně naladěných rozjímajících spoluobčanů, rozhodl jsem se i já předložit výroční zprávu svého neznámého písničkaření, letos opravdu nebývale úspěšného.

Taky tento rok proběhl měsíčník Šujanoviny v každém z plánovaných termínů, z čehož usuzuji, že se těším nadále nejen pevnému mentálnímu ale i psychofyzickému zdraví.

Na únorový prototyp se podařilo, zřejmě pod neúmyslně vyvolaným dojmem, že je to naposledy, přilákat dokonce nějaké diváky včetně bývalých členů divadelního spolku, na který se ale jinak celkem vehementně kašle (viz např. nedávná 4. verze westernové koláže). V březnu při premiéře rodinného dua Two Ksichties dorazil z Nového Lískovce navzdory sněhové kalamitě jeden divák pěšky a s půlhodinovým zpožděním, přesto (proto) se jednalo o koncert s jedinečnou atmosférou. U říjnových Šujanovin, jejichž výrazná část měla být věnována vzpomínce na Pavla Bobka, se vedle tříčlenného fanclubu a dvou hostů v publiku zjevil i neznámý divák mužského pohlaví, a vydržel až do konce. Včerejším koncertem jsme pak s vynikající houslistkou a zpěvačkou Jitkou Šuranskou dosáhli konečně mety, ke které moje kulturní snažení fatálně spělo - tentokrát nepřišel už opravdu vůbec nikdo.

Pro rok nový mám proto pozměňovací návrh: vy, kteří trváte na tom, že jednou za rok snesete vyslechnout něco z bohaté tvorby Neznámého písničkáře Víta Šujana (potažmo hostů jeho pořadu), utvořte dvojice a dohodněte mezi sebou termín vaší návštěvy ScDD na Jamborové v Židenicích. Pokud se takto najde 24 osob, zvyšuje to šanci přítomnosti (dvou) diváků na každém z 12 pořadů. Pokud by někdo chtěl přijít dokonce dvakrát do roka, má nárok na slevu ze slevy. Pokud navštívíte i jiné pořady na ScDD, (z. B. představení Divadelního spolku Slawjena), můžete po letech vyprávět, jak jste byli u toho, kdy z ničeho vznikalo něco. A pokud máte pocit, že právě Vám tato zevrubná výroční zpráva nepatří, klidně dělejte to, co vždycky; ignorujte ji...

V dokonalé adventní náladě Neznámý písničkář Vít Šujan (NpVŠ)

Šujanoviny na balkoně 2014 22.1. s cimbalistou Romanem Veverkou 18.2. s básníkem Vítem Slívou 19.3. v rámci Two Ksichties

NA VÁNOCE BUDE

část úřadu CKK v Malé Morávce, kde se potkáme s Petrou a spol. Fotoreportáž bude proto až po svátcích. Ale místo toho se můžete podívat na fotoreportáž Pavla ze školního zájezdu do Berlína.

Přejeme krásné vánoce a vůbec.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

23.12. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš