Colorado
(Denver - část druhá)

V minulém povídání jsem skončili obědem a pomalým brouzdáním zpátky do centra. Samozřejmě, že zase přes ten samej most jako před obědem, ale to bych hlásit nemusel, stejně jako, že stěrače stírají. Do našeho zatím téměř nerealizovaného projektu "Kanály" jsem si uložil jeden místní dekl.

V horkých krajinách východu bývá po obědě skoro vždycky mrtvo, klid pod palmou, siesta... V Denveru tohle moc neplatí, tady je prostě Amerika, všichni někam spěchají, podnikají, něco řeší, nebo, a to nejčastěji, jedou odněkud někam autem.

No a protože je to povídání nejen o Coloradu, ale i o Americe, dovolím si nějaká ta nej. Vždyť i náš slovenskej hrbáček s rovnou páteří se rád holedbá, jak je Česká republika pod jeho vedením nej. Takže v Denveru se jedna ulice jmenuje Colfax Avenue. A tahle ulice je se svejma 85,8 kilometry nejdelší ulicí v Americe. Jo, a nejvyšší budovou v Coloradu je 57patrová Republic Plaza a najdeme ji samozřejmě v Denveru. Je to sice nějaké nej, ale takové uprděné, protože v Americe je 57 pater tak trošku jako rybářská chýše.

Před obědem kopa hoven, po obědě znova.

Odraz místního orloje.

A samotný orloj bez odrazu.

Kromě nejvyššího baráku v Denveru, kterej jsme nenašli (důvodem bylo, že jsme ho nehledali), jsem se dozvěděl, že třináctej schod místní budovy Capitolu je přesně jednu míli nad hladinou moře.

Denver hostí rok co rok největší rodeo show na světě – The Western Stock Show. První rodeo na světě se konalo v coloradském Deer Trail dne 4. července 1869. Zase ta nej.

Třeba i proto je Denver unikátní: Může se pochlubit nejvyšším počtem městských parků ze všech amerických měst. V Denveru samotném jich je 205, dalších 20 000 akrů parků leží v okolních horách.

Budova coloradského Kapitolu je zdobena unikátním mramorem v červeném odstínu zvaném Beulah. Řezání, leštění a instalování kamene v kapitolu trvalo šest let – od roku 1894 až do 1900. Veškerý kámen na světě v tomto odstínu byl použit právě pro budovu kapitolu. To znamená, že v případě potřeby nemůže být za žádnou cenu nahrazen stejným. Mimochodem, ani tuto pamětihodnost jsme nenavštívili.

Colorado má ze všech amerických států nejvyšší průměrnou výšku nad mořem a na mý narozky 1. srpna, avšak v roce 1876, se Colorado stalo 38. státem USA.

Civic Center Park.

Ani Coloradu se nadhmotnost nevyhýbá.

Voorhiesův památník byl pojmenován po Johnu NP Voorhiesovi, mecenáši tohoto projektu. Jeho peníze pomohly dokončit stavbu na severním konci parku kolem roku 1919. Kolonáda je tvořena pískovcem a žulou. Tento pomník navrhli sochaři Arthur a William Fisher. Součástí tohoto památníku jsou také lachtani v bazénu. Byl navržen Robertem Garrisonem a instalován v roce 1922.

Colorado je jediným státem USA, jehož občané se zřekli pořadatelství Olympijských her. Ty se v Denveru měly konat v roce 1976, ale 62 % obyvatel státu se v referendu konaném na poslední chvíli rozhodlo hry odmítnout – kvůli finančním nákladům, dopadu na životní prostředí a očekávanému populačnímu boomu. Hry proto byly přemístěny do rakouského Innsbrucku.

Měli jsme štěstí, protože před nedávnem tu instaloval slavnej čínskej sochař, performer, spisovatel a filmař Aj Wej Wej, ani přesně nevím, jestli se to píše takto, svou poměrně slavnou instalaci "Čínský zvěrokruh". Sada 12 hlav z bronzu brázdí různá místa světa již pár let. Aj Wej Wej se nechal inspirovat vodní fontánou v Yuanming Yuanu v zahradě dokonalých jasů. Dílo z 18. století za dob kolonizace bylo ale kompletně vypleněný během války. Aj Wej Wej vytvořil jednotlivé části zvířetníku z bronzu klasickým čínským stylem.

Tihle lachtani nejsou součástí čínskýho zvěrokruhu avytvořil je William Fisher.

Prvním zvěrokružníkem je krysa, po čínsku shŭ.

Následuje buvol neboli niú.

Pak tu máme tygra - hŭ.

Následuje zajíc tù.

Pak velmi dramaticky ztvárněný drak anóbrž long.

Pak tu je had – shé

Detail hada.

Po hadovi je kůň mă.

Pěkná koza yang.

Koza v detailu.

Roztomilá opice hóu. Tohle znamení patří Roušovně.

No fakt, celá moje Roušovna. Dokonce jsem se někde dočetl, že čínská horoskopická opice je chytrá až vychytralá, všechno ví, všechno zná, ráda poučuje druhé. Je-li přistižena při neznalosti, dělá kotrmelce.

Na desáté příčce čísnkýho zvěrokruhu je kohout jĩ.

Předposlední je pes gŏu.

Posledním zvířetem je slavnej vepř, prase, zhü. Oplývá mnoha vlastnostmi.

Údajně každá hlava váží i s pdstavcem kolem tuny. Což se mi teda ani trošku nezdá, ale kdoví, co to je ta tradiční čínská metoda. Možná váží každá 1000, ale ne kilo. To však není podstatné. Čínská znamení zvěrokruhu tvoří opakující se 12letý cyklus a každý rok je reprezentovanej jedním z 12 zvířat. Rok narození člověka určuje jeho znamení zvěrokruhu, což má vliv na jeho osobnost. Celej cyklus, ve kterém se každé ze znamení zvířetníku postupně propojí se všemi živly, trvá 60 let. Současný cyklus končí v roce 2044. Zvláštností čínského zvěrokruhu jsou dva póly, Jin a Jang, záporný a kladný pól. Den v čínským zvěrokruhu se dělí na dvanáct částí po dvou hodinách a začíná ve 23 hod. Každá část je ovládána jedním ze zvířat zvěrokruhu.
Dřevo symbolizuje pevnost, růst, silnou vůli, postupné dosažení cíle. V případě pevné vůle dosáhnete značných úspěchů. Lidé s živlem dřeva a kladným pólem jsou radostní a společenští, s negativním nábojem mohou být kariéristé se všemi negativními vlastnosti, které k tomu patří, až se sklonem k agresivitě. Dřevo je palivem pro další živel - oheň.
barva: zelená
Oheň Energičtí lidé s odlišným pohledem na svět. Kreativní, aktivní, nápadití, často umělci. S negativním pólem však neklidní, těkaví a nestálí. Oheň stravuje dřevo a jeho popel je potravou pro další živel - zemi.
barva: červená
Země Pevný základ pro jednání všeho druhu. Rozmysl, rovnováha a selský rozum je vidět u osob ovlivněných tímto živlem, kterým se bude dobře dařit. Záporný pól živlu unáší jedince k přízemnosti, touze po světských požitcích, většinou nevěří ničemu, co si nemohou osahat anebo pokud jim to nepotvrdí autorita nejlépe i s razítkem. Z útrob země pochází další živel - kov.
barva: žlutá
Kov Máte-li ve svém zvěrokruhu kov, je nasnadě, že mluvený projev Vám nedělá problém, ba naopak, můžete jím druhé až okouzlit. Pokud je ale ve hře záporný pól, je třeba se hlídat, jinak Vás bude směřovat k povrchnosti, lehkomyslnosti a rozmařilému životu. Mohou se dotavit i občasné výbuchy hněvu. Ty lze zchladit jedině vodou.
barva: bílá
Voda Symbolizuje pohyb a věčnou změnu a lze ji připodobnit hudbě života. Kdo se pohybuje s živlem vody je vnímavý, chápavý a soucitný. Ne tak, působí li záporný pól. Chaotické jednání, přecitlivělost a sebestřednost mu budu na obtíž. Z vody vyrůstá dřevo. barva: bílá

Moje slavná hóu pod deštníkem, protože se trošku rozpršelo, což ale naše všechny chytré telefony předvídaly.

Skupina místních studentů jakéhosi uměleckého zaměření tu pracovala na domácím úkolu. Někdy to bylo moc pěkné, ale bacha na MeToo. Jsme přece jen v prudérní Americe. Ale naštěstí v době, kdy ještě nepadají sochy a památníky.

Na kraji parku je muzeum umělecké cyklistiky. A nebo ne a je to jen vtipná socha kola. Ta by mohla za dva roky vydržet útok nespokojených bojůvek.

Před Občanským centrem se vyřádil zajímavej sochař Larry Kirkland. Z bardigliaského mramoru vyřezal dvě hlavy podobný těm starejm římskejm. Jedna hlava míří přesně na východ, druhá na západ. Na náměstí, na kterém socha stojí (nebo leží?), jsou dvě křížící se žulové "přímky" - zeměpisná šířka a délka. Určitě se v tom dá najít ještě spousta dalších skrytejch symbolů. To u prostředka je pozlacený bronz - jakási olovnice. Mně se to docela líbilo. A prej vevnitř baráku je ještě jeho druhé dílo, které si hraje se světlem, ale tam jsme taky nebyli.

A provoz houstne milý Houstone.

Chvíli bloumáme sem a tam, abychom si učesali souřadnice a našli zaparkovaný auto.

A prozkoumali ještě pár podezřelých, zbytečných a pěkných pouličních objektů. Je jich tu v Denveru docela požehnaně.

No a vyrážíme zpět do Boulderu. Honza pro nás má milý překvápko. Téměř už v Boulderu je malej pivovar, kam nás Honza vzal. Jo, ještě jsem si vzpomněl, že v Coloradu je víc minipivovarů v přepočtu na počet obyvatel než v kterémkoliv jiném americkém státu.

Blbý je v takovéhle hospodě, že je obtížný si vybrat pivo. Fakt obtížný.
A zkusit všechny, tak rakev.

Venku se zase rozpršelo a pivovar se stal útulnější. V Americe nejsou striktní zákazy na pivo za volantem. Jedno dvě malý piva se tu smí.

Pro pivaře ráj.

Na galerce se uvolnila tři místa, tak jsme si sem na chvilku sedli a dumali o tom, jestli bychom si nedali něco k jídlu.

Už si přesně nepamatuju, ale myslím, že jsme si dali jen pivo a vyrazili k domovu.

Čínska opice vysvětluje činskýmu praseti cosi zásadního a čínskej drak je při tom fotí. Vepř: exemplář Vepře-Divočáka je neskutečně inteligentní a jeho paměť je naprosto fenomenální. Opice: Má šanci zvládnout alespoň jednu vysokou školu (2). Ovšem nemusí být vůbec ve školních lavicích. Je to vysoká škola života a jde o bohatství životních zkušeností. Na ty jsou Opice mistři. Jejich spektrum zájmů je jako širá savana čínských horizontů a uspokojit jejich nenasytnou zvídavost je přímo nadlidský úkol. Drak: Jeho duch je stejně fantastický jako pojem Dračí výjimečnosti. Protože miluje vše abstraktní stejně jako je výjimečný sám, není lehké jej trvale uspokojit. Je vrtošivý a rád vystavuje na odiv svou vznešenost. Je taky obdařen císařskými vlastnostmi....

Mezitím se venku začaly z oblak vylejvat všecky vaničky. Stačilo maličko zrychlit a z jízdy autem se stalo surfování.

To je asi o Denveru vše. Navštívili jsme ho celkem 4x, jednou při příjezdu - jen letiště, jednou při odletu - jen letiště a tenhle podařený den. Co bude příště? to fakt nevím.

 

podpis



Helča – 1978 nebo 1979, kdo se v tom má vyznat.


Slovenskej hrbáček a zachránce tisíců mrtvých řekl v rozhlase:
"90 % nakažených je zdravých."

DÍKY JARNÍ KARANTÉNĚ JSME PŘIŠLI

o dvě představení Bulisových písní s neslyšícími. Studenti v červnu natáčeli videoklipy, které budou tvořit součást doktorské práce Radky Kulichové o uměleckém tlumočení pro neslyšící. Jenže jak se teď zjistilo, natáčeli obraz na nahrávku z generálky a v těchto dnech jsme se dozvěděli, že zvuk je technicky úplně nevyhovující. Lepší se neudělal proto, poněvadž se čekalo na předposlední a poslední představení a to se nekonalo. A fčil babo raď. Aby se nemuselo všechno točit znovu (hlavně obraz), přijali jsme s Jirkou role spasitelů a zkoušíme natočit znovu zvuk na obraz. Není to úplně jednoduchá záležitost, ale klavír už jsme zvládli a minulý týden jsme k němu v Kuřimi na ZUŠ natočili s Dášou Barašovou i violoncello.


Pan Klement totiž znovu prokázal, že řád Zlatých ručiček CKK nedostal jen tak! Dokázal nahrávku postříhat tak, že na obraz opravdu sedí. Teď zbývá už "jenom" natočit zpěvy studentů a klipy budou zachráněné.
Třeba pak v prasátku nějakej dáme k poslechu.

V DIVADLE NA ORLÍ VRCHOLÍ PŘÍPRAVY NA
středeční premiéru. Zkouší se denně, představení začíná fungovat. Po každé zkoušce studenti musí vstřebat spoustu připomínek skoro ke všemu, co se na jevišti děje.
Petr Štěpán je hlavním režisérem i jejich pedagogem.


Výborně se doplňují s Mirkem Ondrou. V této chvíli se Mirek nechystá hovořit k představení, ale drží překvapení pro Katku, která stihla oslavit narozeniny.


Katka hraje herečku Pepu, kolem které se celá komedie motá.
Divím se, že jsou si studenti všechny připomínky schopni zapamatovat a pak je zpracovat tak, že každý další den všechno funguje líp a líp!


Řeší se světla a taky zvukaři mají spoustu starostí.


Choreografka Hana Litterová si jednotlivá čísla natočila a probírá rovnou konkrétní situace.

Čím dál tím víc mně dochází, že hrát komedii je zřejmě daleko těžší, než závažná témata. Udělat srandu tak, aby jí
nebylo ani moc ani málo, to vůbec není prdel!
Zatím jsou Ženy na pokraji nervového zhroucení jen v názvu představení. Naše dámy toho sice mají nad hlavu,
ale vedou si skvěle a je radost se na ně koukat. Nehroutí se žádná! Přijďte se přesvědčit!
http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?p=program


Dada a spol.

21. září 2020 začínáme 11. rok kreslení v Ateliéru pro kočku.
Posilte naše řady. Sice ještě pořád nevíme, jak z vás nadělat Leonardy a Michelangely, ale pořád na tom pracujeme.
Vyberte si, který z kurzů je pro Vás ten pravý. Když se netrefíte, tak vybereme jiný kurz. Hlavně je potřeba se nebát a zkusit to. Pokud seberte odvahu až v průběhu trvání kurzů, přijďte i tak. Pomocí trojčlenky spočítáme poměrnou část ceny a zvládneme to i tak.
Neznámý, ale zjevně moudrý člověk řekl: Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš ty sám. Držíme nohu ve dveřích, aby se vám nezabouchly.

Ahoj, přátelé,
s radostí oznamuji, že se dílo podařilo a my jsme poskládali první projekt neziskovky The MÚZY.
Moc ráda bych Vás pozvala v tomto roce na 3 koncerty a 3 hudební workshopy do Tišnova.
Mrkněte na plakát a na web www.themuzy.cz
A hlavně přijeďte!
I případný nocleh pro přespoláky vymyslíme
Lístky na koncerty se kupují přes TIC Tišnov ( https://www.mekstisnov.cz/turisticke-informacni-centrum )
a registrace a platba workshopů na účet neziskovky přeze mě nebo na info@themuzy.cz
PS: avšak pozor, hlásím, že od 15.5 do 23.5. nebudu na mejlu ani na telefonu, tak se nic nebojte, když nebudu hned odpovídat, zareagují hned po návratu.
Těším se na viděnou a na společné kulturní zážitky!!
Pavlína