Niemeyer ptačí architektury
(zase něco o Olině)

Tohle vydání je tak trochu o architektuře. Před několika týdny umřel slavný architekt Oscar Niemeyer. Zemřel ve 104 letech. Komoušům ve Francii, kde se kdysi schovával před brazilskou vojenskou diktaturou, navrhl honosnej barák, inu proč by zástupci chudých a dělnické třídy měli úpět v nějakým normálním baráku. Navzdory jeho orientaci a pro koho dílo bylo tvořeno, je to budova velmi pěkná. Konečně jako skoro všecky, které kdy navrhoval. Celej svůj dlouhej život byl velice plodnej. Postavil toho fakt hodně.


Komoušské sídlo v Paříži:
Vzhledem k tomu, že jsem si pro připomínku Niemeyera musel nějaké fotky na webu
drze půjčit, tak aspoň odkaz, odkud bylo čerpáno(něco jako sdílení na FB).
Spíš propagace díla, než loupež.


S Fidelem Castrem byli kámoši jak hrom. Sám velký rudý Castro o něm (a samože i o sobě) jednou řekl: "Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já." Nikde se mi nepodařilo dohledat, jestli postavil taky něco na Kubě pro kubánský kámoše komouše. Možná ne, protože na Kubě nejsou komunisti tak bohatí jako francouzští káčkaři. Ve svých pamětech Niemayer vzpomíná, že francouzský prezident Pompidou o jeho projektu řekl: "Je to ta jediná dobrá věc, kterou komunisté kdy udělali."


To je fakt nádhera
odkaz


Tady se to přednáší o Kapitálu
odkaz

Niemayer se i mohutně podílel na vzniku nového hlavního města Brazílie. Vybudovali ho na místě, kde před tím byl jen neprostupný prales. Město podle odborné literatury vzniklo za neuvěřitelné 4 roky. Za stejnou dobu jsme u nás také schopni vynikajících výsledků, třeba 5 kilometrů nové dálnice. Pravda je, že těch našich pět kiláčků bylo o něco levnějších než to jejich hlavní město. Na vzniku hlavního města se podílel a velmi ho podporoval brazilský prezident Juscelino Kubitschek. Chlapík s českými předky. Ještěže se nepokoušel stát se českým prezidentem, protože tady u nás může být, podle současnýho prezidenta, jeho následníkem pouze ten, kdo tu žil a nikde po světě netrajdal, někdo kdo je ryzím Čechem, kdo má českou manželku a vůbec. Kubitchek by tu šanci neměl. A dokonce si myslím, že to je dobře, protože tady by asi prosadil prdlajs. My si svý umíme pořádně ohlídat. Sem tam se sice stane, že nějakej dobrej barák nejen že projde všemi úskalími, ale dokonce se i zrealizuje, ale na vybudování hlavního města to není a nebude. Kromě toho tu nemáme prales, takže není kde stavět.


V takovéhle zasedačce se přemýšlí o znárodnění.
odkaz


Takovejhle podobnej, jenže škaredej rohlík, je i v Brně
a taky byl spojenej s komančema.
odkaz

Kdyby však Niemayer pobýval po roce 1948 tady v ČSSR, mohl by toho tu pro komanče postavit hodně.
Ale sakra, proč jsem o tom začal takhle zeširoka? Jo už vím. Moje první dáma se totiž na skoro starý kolena taky vrhla do architektury. Ona je totiž asi trochu šílená. Vystudovala stavařinu, ale chtěl naučit angličtinu, tak si dala ještě jednu vejšku a tím se stala plnohodnotnou kantorkou. Já se pravda cítím poněkud podvedený, protože před mnoha lety jsem si bral obyčejnou studentku stavařiny, na učitelku bych si dal pozor. No a vidíte, mám doma učitelku.


Kámoši jak hrom


104 let, to je úžasný. I když, čert ví, je-li o co stát.
odkaz

Kromě toho, že mám doma učitelku, tak se fakt ve velkým vrhla do odvážných návrhů architektonických. A nezůstalo jen u návrhů, Olina všecky svoje smělé stavby i realizuje. A to ve vlastní režii. Podle mého soudu, vím o architektuře úplný hovno, jde o stavby víc než smělé.
Olina totiž začala navrhovat domy pro ptáky. Smělé stavby.
Má dobré srdce a v zimě krmí ptáčky, jakmile začne mrznout, nakoupí hromady slunečnicových semínek, lůj, sádlo a vločky, v kuchyni jim začne připravovat vydatné směsi a pak je krmí na balkoně.


Nevím, kdo dělal tuhle fotku, ale je nádherná.
odkaz


odkaz

Její první stavbou byl odvážný kokosí dům. Inspirovala se prasklým kokosem a pro zvýšení autenticity pro stavbu použila přímo kokos. Tenhle dům je již staršího data. Odvážné oblé tvary vzdáleně připomínající kokosový ořech se houpou na horním závěsu, a to uznejte je hodně odvážný způsob ukotvení budovy. Dům je tak trošku model jako Tančící dům (Vlado Milunič a Frank O. Ghery). Kokosový dům na závěsu tančí a vlastně nikdy není v úplném klidu. Jídelna je umístěna v přízemí domu a zabírá celý půdorys. Přístup je uměle vykřivkovaný a strávníci do jídelny přichází ze středu budovy. Ptačí jídelna, jak ji sami návštěvníci brzy přejmenovali, je oblíbená u všech ras. Od malých sýkorek až pro větší kosy. Sojky si dům neoblíbily a pomlouvačsky šíří kampaň proti tomuhle domu. Petice jsou k podepsání na prvním stromě v blízkosti tančícího kokosáku. Zvláště sýkorky jsou z tančícího domu nadšené. Tvrdí, že nejen že stravování je za lidové ceny a pro většinu z nich zcela zdarma, ale že se při jídle i vyřádí jako na kolotoči. Dům je stabilní a povětrnostně velmi odolný. Visí na balkoně již několik let.

Ten vpravo, neoznačený, je pták B.

Fats for two (lůj pro dva).

Fats for one (lůj pro jednoho lakomce).

Sanitární den.

Wait for U.

Olina však nezůstala jen u tohoto osvědčeného modelu. Viděla před nedávnem dokumentární pořad o architektovi odpadu Michaelu Reynoldsovi. Hned se vrhla do návrhu, pobíhala bláznivě po bytě a kutila. Nikdo netušil, co nás čeká a co z ní vypadne. Šel jsem si zaběhat a než jsem uběhl svých 15 kiláčků, vyrostl na sídlišti Balkon Jih nový dům. I tahle stavba vykazovala velmi moderní prvky a odvážnou konstrukci. Skvělá architektura a netradiční řešení ohromilo nejen mě, to nebyl celkem problém, protože jsem byl oslaben během a hlavně mě dovede Oliniemayer překvapit. K vybudování druhého ptačího domu použila Olina odpadního materiálu, který by jinak skončil v kontejneru pro tříděný odpad. Krabici od trvanlivého mléka. Ostrým nožem vyřízla prostorné prosvětlené okno skoro přes celou délku čela budovy. Tento výrazný prvek je nepřehlédnutelný a oživuje průčelí domu. Samozřejmě, že řešila i problém s únikem tepla, protože tak velké okno bude jistě zdrojem tepelných ztrát. Tenhle problém ptačí architektka vyřešila více než šalamounsky. Rozhodla se, že pro minimalizaci tepelných ztrát nepoužije sklo. Použila nic a nechala celou čelní stěnu nezasklenou. Tím zabránila tepelným ztrátám, protože vevnitř domu je stejná teplota jako zvenčí, a tudíž docílila minimálních, skoro se dá tvrdit, že nulových ztrát. Prohlásila, že tam ptákům zima bejt nemůže, protože mají peří a při žrádle se zahřejou. Vzhledem k tomu, že odkryté okno orientovala na sever a tudíž pro ptáky poměrně složitě, umístila na spodek domu rampu z ryze přírodního materiálu. Podařilo se jí dokonce, že je od obyčejné větve rampa k nerozeznání. Rampu spojila s korpusem domu netradičním materiálem. Starou dámskou punčochou. Přestože již u prvního domu se jí osvědčilo jednozávěsové uložení, u tohoto domu použila závěsy dva, a tudíž se z domu stala stabilní houpačka bez možnosti rotace. Ptáci přilétají na rampu, hravě vyrovnají pohyb v jedné ose, přejdou k oknu a žerou zrní. Přístupová cesta je možná z obou stran. Ptáci oceňují i to, že mohou jíst i dva strávníci naráz. Dům si oblíbilo i ptactvo větší. Sojky ho taky rády. Dokonce se stalo, že tenhle nový dům byl u ptáků oblíbenější než již mírně okoukaný tančící kokosák. Tvrdili, že jim při obědu není blbě od žaludku jako u rotujícího kokosáku. Olina sice promyslela skoro všechno, ale realizace skrývala nějaké mouchy, které se po záruce jednoho dne projevily. Závěs byl sice elegantní a ležérně vzdušný. Pak však přilétl velký kos. Jeho přistání na rampě bylo poněkud ostré a celý dům se prudce naklonil k jedné straně, rampa se uvolnila, vystřelila z vodorovna do kolma a nebohý kos spadl až na zelený posraný koberec na balkoně. Ležel pár vteřin zcela ohromený a ochromený, pak se zvedl a nasraně odletěl.
Nejsem žádný architekt a stavební práce mě většinou nebaví, přestože umím betonovat, zdít, nahazovat omítku i štukovat, ale rád se těmto pitomým pracím vyhnu. Bylo mi hladových ptáků líto, tak jsem Olinin návrh lehce doupravil a po technické stránce zabezpečil. Stačily mi k tomu dva kolíky na prádlo a jiné umístění rampy. Od té doby je dům bezpečný a ptáci jsou, zdá se, spokojeni.

Olina propadla velikáštví a vrhla se do stavby třetího domu. I ten byl architektonicky smělý a odvážný. Tentokrát použila prosvětleného materiálu, litrové petflašky. I do ní odvážně vyřízla okno a nepoužila po zkušenostech z předchozího domu skla. Prej stačí, když je to průhledný celý. A ať si ptáci furt nevymejšlí. Na předchozím domě se rampa osvědčila, tak k pet-domu přichytila odvážnou žlutou lepící páskou špachtli, kterou jinak používají lékaři, když chtějí, aby vám bylo blbě, když se vám koukají do krku. U tohoto odvážného modelu se opět vrátila k jednoduchému závěsu v těžišti budovy. Na rozdíl od kokosáku se rotace stala přímo ďábelskou a první dny provozu se žádnej pták pořádně nenažral. Přistál, barák ho vyhodil, pták vybral zatáčku a nasraně odlítl. Nakonec jediným úspěšným strávníkem se stala malá šikovná sýkorka, pravděpodobně přilítlá z Horních Počernic, o kterých je známo, že tam žije hodně světských a cirkusáků a varietních umělců. A přezimujou tam medvědi. Díky těmto vlastnostem dokázala tahle malá potvora přistát tak, že se v pohodě roztočila, nabrala semínka, a výsměšně je žrala a vytočila několik otoček doprava a několik doleva, pak odlítla. Ne všichni ptáci tohle dokázali. Jeden elegantní kos v černém se pokoušel šikovnou světskou sýkorku napodobit, ale spadl taky. Bylo mu to tak trapné, že to zakamufloval tím, že chvíli žral popadané krmivo z podlahy balkonu a pak odletěl jakože nic. I zželelo se mi ptáků nebeských a Olinin odvážný závěs jsem doplnil konzervativní pomocnou kotvou, a tak se z odvážnýho domu stal obyčejný krmelec bez nápadu. Nudnej, ale spolehlivej.

Sídliště Balkón Jih.

To je prozatím všechno. V současné době Olina nebuduje žádné nové ptačí domy, a plete svoje teplé ponožky, drobí cucky vlny na koberec, sprostě komentuje zprávy v televizi a chce po mně, abych doma vyluxoval.

Je překvapivé, že večer je v jídelně volno, žádné fronty, přesto sem nelítají.

Noční pohled na poslední ptačí dům první dámy.

V pozadí Praha - odvrácená strana Horních Počernic.

A protože vitamíny jsou zdravé, mají ještě na parapetu jablečnou cukrárnu.
Ptáci nejsou zrovna vděční. Klidně nám všude serou.

A tady pár odkazů na Olininýho vzora:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/206391-zesnuly-architekt-niemeyer-zanechal-vyraznou-stopu/
http://zpravy.idnes.cz/zemrel-slavny-brazilsky-architekt-oscar-niemeyer-fsg-/zahranicni.aspx?c=A121206_015459_zahranicni_jav

obrázky s Niemeyerem jsou nasdílené z webu.
Ostatní fotky jsou ze šuplíku divného autora.

bazar


Seru na vás, zvířátka!

  • Podle týmu vědců z University of Western Australia v Crawley nedaleko Perthu dokáží ještě nevylíhnutí žraloci ve vajíčkách využít elektroreceptorů v hlavě, kterých ke své orientaci využívají i dospělí jedinci. Dokáží tak vycítit nepřítele prostřednictvím elektromagnetického pole, které vzbuzuje jeho pohyb. Jakmile ucítí nebezpečí, přestanou dýchat, aby na sebe nestrhli nežádoucí pozornost. 
  • Nedávno došlo k objevu nové spirální galaxie NGC 6871. Nachází se v souhvězdí Páva a měří podle měření teleskopu NASA napříč asi 552 000 světelných let. Je tedy pětkrát větší než Mléčná dráha. Tyto rozměry z ní dělají zatím největší známou galaxii spirálního typu ve vesmíru.

  • Mám málo času na běhání
  • A tak trochu cítím, že to není výmluva.
  • Hurá do druhýho kola voleb.
  • Přes víkend u nás byla Zuzka s Jirkou a v sobotu vařili. Burgundskej hovězí guláš na víně, naprostá paráda!
  • A v neděli zase Olina udělala stejně parádní kuře.


 

australia


Honza a Jirka - volební dilema.


Bea bude mít tento týden narozeniny.

foto: Helča a Milan


australia

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)
 

Pan prezident Klaus ke klenotu české literatury:
"Knihu Petra Hájka považuji za pozoruhodnou, téměř za povinnou četbu pro každého, koho zajímá náš svět, jakkoli s autorem v mnohém nesouhlasím."

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



M
Dům U kamenného zvonu (do 3.2.2013)
Jan Švankmajer: Obsese komplexního umělce

A

Czech Photo Gallery (do 24.02.2013)
Nikon Kalendář 2013
Výstava 50ti semifinálových fotografií ze soutěže Nikon Kalendář 2013 na téma nestárnoucí okamžiky.


Comte de Lautréamont: Zpěvy Maldororovy
Autor zpěvy Maldororovy vydal vlastním nákladem roku 1869 v Bruselu, na knižní trh se však nedostaly - nakladatelé se obávali nesnází. Kromě Zpěvů se z jeho díla dochovalo jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poesie. Isidore Ducasse zemřel zcela opuštěn 24. listopadu 1870 za německého obléhání Paříže. Příčina jeho smrti je neznámá. V 19. století vyšlo sice ještě druhé vydání Zpěvů (1890), ale velikost tohoto díla uznali jen vzácní jedinci. Počátkem 20. století se k němu přihlásili příslušníci umělecké avantgardy a Zpěvy vyšly potřetí (1918). Teprve toto vydání znamenalo první skutečný úspěch Isidora Ducasse - dlouho po smrti osamělého tvůrce. Podivnost obrazů a styl knihy uchvátily francouzské surrealisty, kteří v Lautréamontovi spatřovali jednoho ze svých významných předchůdců. André Breton jej uvádí v pověstném surrealistickém "rodokmenu" Prvního manifestu surrealismu. Později napsal: "Zpěvy Maldororovy skvějí se nesrovnatelným leskem; jsou vyjádřením celkového zjevení, jež jako by přesahovalo lidské možnosti. Jedním rázem je tu sublimován celý moderní život v tom, co je v něm specifického...".


Pianové trio Rémi Panossian Trio vydává desku Bbang. Rémi Panossian je ve Francii považovaný za velký talent se slibně začínající kariérou. K jazzu ho přivedl Michel Petrucciani, na jehož koncert Rémi zavítal v deseti letech. Na desce spolu s ním hrají basista Maxime Delporte a bubeník Frederic Petitprez.

  •  „Ve chvíli, kdy mě chválí mocní, někde dělám chybu. Dokud jsem zvědavý, žiji.“ (Jan Urban)
  • Kina:
    21.1. – Aero – Odpad město smrt (režie: Jan Hřebejk, ČR, 2012, 70 min. Drama) (Filmový scénář (Der Müll, die Stadt und der Tod) Reinera Wernera Fassbindera, byl předlohou divadelní inscenace režiséra Dušana Pařízka. Z tohoto scénáře a divadelního zpracování vychází film Jana Hřebejka Odpad město smrt. Prostitutka Romi je ve svém povolání málo úspěšná: na své zákazníky je až příliš jemné povahy. Čím umanutěji ji však její pasák Franz posílá na ulici, tím více se Romi přibližuje úplnému zhroucení. Jednou ji osloví spekulant s realitami, který sám sebe nazývá „bohatým Židem“: nepožaduje po ní sexuální služby. Stačí, aby mu vyprávěla, a za to ji doslova královsky odměňuje. Její tak náhlé štěstí s ní však nikdo nesdílí. Kolegyně i její stávající klienti se od ní odvracejí, a stejně tak i Franz, jehož miluje, říká: kšeftování s Židem smrdí. Celý příběh se odehrává v prostředí rozpadajícího se města, při jehož sanování se politici nepokrytě dělí o zisky se spekulanty a lobbisty, to vše pod ochranou policie.) (18:00)
    25.1. – Aero – Sedm psychopatů (režie: Martin McDonagh, USA/VB, 2012, 109 min. Komedie) (Scenárista Marty se zoufale snaží dokončit svůj nejnovější scénář, ale chybí mu inspirace. Tu se rozhodne hledat u svých dvou kamarádů: poněkud výstředního a většinou nezaměstnaného herce Billyho a silně nábožensky založeného Hanse, který má za sebou poměrně působivou kriminální minulost. Tihle dva se příležitostně živí krádežemi psů, které po vypsání odměny vrací jejich zazobaným páníčkům. Proti tomuhle výnosnému byznysu má velké výhrady Billyho okouzlující přítelkyně Angela. Její obavy se mají brzy potvrdit…) (18:00)
    21.1. – Oko – Filmový klub – Láska v hrobě (režie: David Vondráček, ČR, 2012, 79 min. Dokument) (Hrdiny lovestory Davida Vondráčka jsou Jan a Jana, kteří našli domov na opuštěném hřbitově v pražských Strašnicích. Hřbitovní zeď a vzrostlé stromy představují fyzickou i metaforickou hranici dvou světů. Pro Janu hřbitov s relativně komfortním bydlením v hrobce představuje bezpečí, ale i past, odkud se nedokáže vymanit. Na začátku natáčení oba mluví o tom, že si obstarají doklady a zlepší svůj život, ale úměrně s tím, jak se ve skutečnosti jejich situace zhoršuje, pokračují na cestě k sebedestrukci. Dokument nezavírá oči před nepříjemnými aspekty bezdomovectví a ukazuje, kam až člověka může dovést nefunkční rodinné zázemí či osobní tragédie.) (18:00)
    26.1. – Oko – Samsara (režie: Ron Fricke, USA, 2011, 102 min. Dokumentární) (Připravte se na zážitek a zkušenost smyslů, které nemají obdobu. SAMSARA opět spojuje režiséra Rona Frickeho s producentem Markem Magidsonem, jejíchž filmařské a hudební umění bylo potvrzeno již mnohokrát oceněnými filmy BARAKA a CHRONOS. SAMSARA ve starodávném sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života“ a tvůrci se v něm snaží zachytit prchavé okamžiky, které utvářejí náš život. Film, který vznikal přes pět let ve dvaceti pěti zemích nás zavádí na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. SAMSARA, která se vzdává dialogů a popisných textů, úplně rozvrací naše očekávání tradičního dokumentu. Namísto toho podněcuje naše niterné interpretace obrazem a hudbou, které do starého chápaní přináší nové prvky.) (18:00)
    27.1. – Oko – Živě: La Scala – La Traviata (15:00)
    21.1. – Evald – Svatba mezi citróny (režie: Susanne Bier, Dán./Švéd./It./Fr., 2012, 112 min. Komedie) (Po filmu Lepší svět oceněném Oscarem přichází režisérka Susanne Bier s mimořádnou romantickou komedií, která splňuje všechny definice tohoto žánru, přestože se nebojí ani vážných témat. Dvě velmi odlišné rodiny se setkávají v nádherné staré italské vile uprostřed citrónového sadu na pobřeží moře. Důvodem setkání je svatba krátce zamilované dvojice. Setkání rodiných příslušníků, starých lásek a kamarádů vynese na povrch spoustu vášní. Susanne Bier ve svém novém filmu Svatba mezi citróny spojila s citem a jistotou téma lásky, absurditu, humor, břitké dialogy, jemně vykreslené charaktery a zdánlivě jednoduché životní pravdy.Všechno, co je opravdu potřeba k šťastnému životu, je láska. I když si myslíme, že je po všem, možná všechno teprve začíná.) (15:00)
    26.1. – Kino 35 – Přehlídky – První nadechnutí (Tvorba mladých filmařů z Francie a České republiky.) (19:30)
    21.-22.1. – Kino Lucerna – Oui, šéfe (režie: Daniel Cohen, Fr./Šp., 2012, 84 min. Komedie) (Třicátník Jacky Bonnot je talentovaný kuchař a ctitel velkého kuchařského umění. Sní o úspěchu a o tom, že si jednoho dne otevře vlastní restauraci. Finanční situace jej nutí přijímat podřadné práce, které si však není schopen udržet. Život se mu změní ve chvíli, kdy mu cestu zkříží slavný šéfkuchař Alexandre Lagarde. Zavedenou pozici Alexandra Lagarde totiž ohrožuje finanční skupina vlastnící síť jeho restaurací…) (16:00)
    21.-23.1. – Kino Mat – Co kdybychom žili společně? (režie: Stéphane Robelin, Fr./Něm., 2011, 96 min. Komedie) (Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne jsou nerozlučnými přáteli více než čtyřicet let. Když jim paměť i srdce začínají pomalu vypovídat službu a na obzoru je přízrak domova důchodců, vzepřou se a rozhodnou se žít společně. Nápad je to přinejmenším bláznivý. Avšak i přesto, že občasné neshody probouzí staré a zasuté vzpomínky, začíná se tu nádherné dobrodružství – společný život v komunitě. V sedmdesáti pěti letech!) (18:30)
    21.1. – Světozor – Dokumentární pondělí – Low Definition Control (režie: Michael Palm, Rak., 2011, 95 min. Dokument) (Low Definition Control je film o obrazech. Bezpečnostní kamery, lékařské ultrazvukové přístroje a počítačové tomografy produkují představy o konformním chování a zdravém těle, ale také o odchylkách, výstřednostech a skrytých rizicích. Prizmatem strachu z terorismu, prevence rizika a všemožných kontrolních fantasmat naznačují tyto obrazy možnou budoucnost. Low Definition Control je dokumentární sci-fi o této budoucnosti.) (20:30)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    21.1. – Agharta – Emil Viklický Trio (21:00)
    22.1. – Agharta – Petr Kroutil Band (21:00)
    23.-24.1. – Agharta – Rhythm Desperados (21:00)
    25.1. – Agharta – Martin Brunner Trio (21:00)
    26.1. – Agharta – Uhlíř – Wilkins Quartet (21:00)
    27.1. – Agharta – Robert Balzar Trio (21:00)
    21.1. – Balbínova poetická hospůdka – Vladimír Merta (20:00)
    23.1. – Balbínova poetická hospůdka – Štěpán Rak (20:00)
    21.1. – Blues sklep – Greyhound Bus (21:00)
    22.1. – Blues sklep – Big Band Trumpets (21:00)
    23.1. – Blues sklep – Gibon Band (21:00)
    24.1. – Blues sklep – Alo Trio (21:00)
    25.1. – Blues sklep – Demon Alisa (21:00)
    26.1. – Blues sklep – Eric Stanglin & the Juke Joint Heroes (21:00)
    27.1. – Blues sklep – Arthuro Soriano Band (21:00)
    21.1. – Jazz Dock – Kalfus – Wroblewski Project (22:00)
    22.1. – Jazz Dock – Fajtafajt (192:00)
    23.1. – Jazz Dock – Jamie Marshall (19:00)
    24.1. – Jazz Dock – Jaromír Honzák Quartet (22:00)
    26.1. – Jazz Dock – Irena Budweisserová a Fade in (22:00)
    21.1. – Jazz klub Ungelt – Petr Zeman Jazz Quintet (21:15)
    22.1. – Jazz klub Ungelt – Hanelle Blue´s Band (21:15)
    23.1. – Jazz klub Ungelt – Jerusalem Band - Quintet (21:15)
    24.1. – Jazz klub Ungelt – Prague Connection (21:15)
    25.1. – Jazz klub Ungelt – Blues Bond (21:15)
    21.1. – Jazzboat – Marcel Flemr Band (20:00)
    22.1. – Jazzboat – Petra Ernyei Quartet (20:00)
    23.1. – Jazzboat – Zeurítia (20:00)
    24.1. – Jazzboat – Stan the man (20:00)
    24.1. – Reduta – Lucia Jazz Q (21:30)
    25.1. – Reduta – Traditional Jazz Studio (21:30)
    26.1. – Reduta – Rene Trossman Band (21:30)
    22.1. – Stará Pekárna, Brno – Rafal Sarnecki Trio (20:00)
    23.1. – Stará Pekárna, Brno – Nikola Mucha (20:00)
    24.1. – Stará Pekárna, Brno – Bluesweiser (20:00)
    21.1. – U malého Glena  - Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    22.1. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    23.1. – U malého Glena – Najponk Trio (21:30)
    24.1. – U malého Glena – St. Johny & Sinners (21:30)
    25.1. – U malého Glena – Rajnošek B.AND (21:30)
    26.1. – U malého Glena – Petra Brabencová & The Band (21:30)
    27.1. – U malého Glena – Umg Blues Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    22.-23.1. – Blue Note New York, USA – Sonny Fortune (19:00, 21:30)
    27.1. – Twins Jazz, Washington, USA – Anthony Pirog Trio (21:00, 23:00)
    22.1. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Kate Williams Quartet (23:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    České soubory 420people, Tantehorse, Lenka Vágnerová & Company, Drak, Archa a Opera Moderne s úspěchem hostovaly v New Yorku. Od 11. do 15. Ledna se jejich členové zúčastnili nejvýznamnějšího světového veletrhu scénických umění APAP/NYC, kde měla Česká republika výraznou účast. "Ty čtyři hodiny možná znamenaly pro mezinárodní prezentaci českého divadla a tance více, než dvě sezony odehrané v Praze. Každý z účastníků navázal řadu kontaktů a dokonce byly dohodnuty konkrétní termíny zahraničních vystoupení," komentoval to ředitel divadla Archa Ondřej Hrab.
  • Divadla:
    Komise odborníků doporučila ministryni kultury, aby pro uzavřené výběrové řízení na ředitele Národního divadla oslovila současného ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana. Po loňském odvolání Ondřeje Černého zastává funkci Václav Pelouch.
    23.1. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:00)
    26.1. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (Děj se odehrává v jakési totalitní zemi, v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice Kruté pohádky, krutý policejní výslech, kruté dějství. Krutý příběh pro otrlé.) (19:30)
    25.1. – Dejvické divadlo – Doyle Doubt: Černá díra (režie: Jiří Havelka) (Černá díra může být leccos. Mimo jiné také kosmický útvar, který se vyčlenil z našeho vesmíru a představuje samostatný svět. Černá díra nasává veškerou hmotu ze svého okolí. Na okraji černých děr se zastavuje čas ... Inscenace, vzniklá na základě „řízené improvizace“ interpretů, si hraje se schopnostmi a možnostmi lidského vnímání času a prostoru, reality a podvědomí. Zobrazuje samostatný svět, který se řídí podle jiných pravidel, než bychom pravděpodobně čekali, ale je to ten svět, ve kterém právě žijeme, jen ho jinak vnímáme. ) (19:30)
    26.1. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    21.1. – Divadlo ABC – Kate Atkinsonová: Ostatní světy (Hra o touze po lásce, o osamělosti a svobodě, které mohou být požehnáním stejně jako prokletím. Historička těsně na prahu středních let si splní svůj sen a koupí si starý dům. Dům s duší a s minulostí, která není zdaleka tak mrtvá, jak by se zdálo. Začátek nového života je příležitostí k účtování s matkou, nevlastní sestrou, otcem, s minulostí, tou vlastní i tou, která se skrývá v minulosti domu. Současný ženský úděl je konfrontován s historií, která ho určila. Příběh viktoriánských žen, jejichž životy ničila podřízenost, závislost a ortodoxní lpění na rodině, a které tolik bojovaly za svobodu a rovnoprávnost, se střetává s těmi, které to s rovnoprávností a svobodou přehnaly tak dokonale, že ztratily úplně schopnost žít v páru.) (19:00)
    24.1. – Divadlo ABC – Zdeněk Jirotka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    26.1. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    27.1. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    22.1. – Divadlo na Vinohradech – Oscar Wilde: Ideální manžel (režie: Václav Renč) (Hlavní postavou je Lord Arthr Goring, vtipný a obratný glosátor světa "duchaprázdných krasavců", společenské smetánky, která ho obklopuje a na které je svým společenským postavením víceméně závislý. Přestože on sám je okolím vnímán jako ohromně zábavný a duchaplný společník, velice jasně si uvědomuje přetvářku a omezenost postojů i chování lidí, kteří svět intikánů a intrikaření tvoří.Wilde měl neobyčejný talent a nevšední schopnost obratně rozvíjet komediální situace, které navíc naplňuje osobitým, nezaměnitelným humorem, v případě Ideálního manžela velice ironickým až sarkastickým. Wilde se geniálně dokáže vysmát všemu pokrytectví a dodnes nám tím poskytuje úlevný, léčivý smích.) (19:00)
    25.1. – Divadlo na Vinohradech – PREMIÉRAVstupte! (19:00)
    21.1. – Divadlo Ungelt – Edward Albee: Hra o manželství (režie: Ladislav Smoček) (O nelítostném manželském ringu, s Chantal Poullain a Jiřím Schmitzerem. Hra o manželství proslulého amerického autora Edwarda Albeeho.) (19:00)


Od pondělka do středy (21., 22. a 23. 1.) vždy v 19:30 hrají naši nastávající absolventi muzikál Taneční maratón na Steel Pier. Už ne v Martě, ale v novém divadle JAMU na Orlí – kousek od Měnínské brány.

NAPSAL MNĚ PASCAL Z FRANCIE,

že se mu líbí naše PF, prý je to dobrej nápad, namontovat v zimě na strom pomeranče.
Nechtěl věřit, že to není montáž, ale fakt jablka.

Ve Svatém Štěpáně na Štěpána to tak prostě bylo.

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

20. 1. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš