Takhle si žijete v té Praze...
(Tygr na parníku se Sto zvířaty)


Oslavy narozenin. Narozenin tiskárny Tygr u Stromovky. Roztomilý nápad Jirky Žujiče oslavit výročí na parníku na Vltavě se velmi vydařil. A stáli při nás všech všichni svatí. Přestože v týdnu všelijak pršelo a počasí stálo, alespoň z pohledu na přinasrané ksichty spoluobčanů, za hovno. Já se na to dívám trochu jinak, počasí nemůže být důvod ke ztrátě úsměvu a dobré nálady, protože to by pak musel člověk furt bejt nasranej a podle mýho je nasranost taková energetická zátěž, že by se snad dala využít pro odtučňovací kúry.


Arciť již jsme skoro zde, za tři minuty se nám ukáže na jednom ze zaparkovaných parníků jméno Cecílie.


Jirka Žujič prý nemá rád fotbal, ale má radost z této šály.


Před nedávnem se ztratily vzácné fotky Marylin Monroe při cestě z Florencie do Prahy.
Jednu jsem našel na hajzlu na Florenci a jednu před nemocnicí Na Františku.


Toto je Karlův most z podhledu.


Olina, párek, okurka a Vltava.


Dana, párek a Karlův most.


Láďa Přitasil a v pozadí zlatá kaplička.

Teď možná trochu kecám, protože jak nebejvám nasranej, tak přece ani nemůžu vědět, jak moc je nasranost energeticky náročná. Jen si myslím, že je. Ani jsem ten minulej týden nebyl mockrát běhat, což mi trošku chybělo, ale ani to není důvod tvářit se nakysle. Moje sestra má 29. května narozeniny, krásně to vyšlo, a tak jsem jí koupil k narozkám jeden palubní lístek na tu oslavu. Přijela z Brna a navečer jsme vyrazili do prosluněné Prahy. Nijak jsme nespěchali, procourali jsme si nábřeží, Olina s Danou si mohly na vlastní kůži ověřit jak jsem blbej a jak se nevyznám v Praze, jak najednou nevím, kde nastoupit do lodi, kterej je most Čechův, no a vůbec. Ale zase jsem si vyfotil pár obrázků navíc. Potupně jsem pak volal kamarádce Alici, která už na parníku byla, aby poradila. A poradila. Parník Cecílie jsme našli celkem v pohodě a i se nalodili.

Bylo velmi zajímavé sledovat, kolik zajímavých a hlavně usměvavých lidí se vejde na jeden velkej parník. Bylo to až nápadné, jak málo tu bylo nasraných ksichtů. Nálada na parníku skvělá, 4 deci gambáče, ač dobrýho, za 39,- i s kelímkem, mírně moučná klobása za 60,- kam se serou s těma cenama na Austrálii, Irsko, nebo třeba nějaká Mississippi. Dali jsme si nejen to pivo, ale i klobásku. Loď vyplouvá. Je krásně, není zima nefouká, hladina olejovitě klidná.

A zatímco naše ekonomika se pomaličku pod vedením zkušených lodivodů bublá pod hladinou, chroptí a zmírá, v podpalubí se hraje o sto šest. Tedy přesněji jen o sto. Na minipódiu se tísní stádo Sto zvířat. A že jsou to pořádný postavy, to je bezpochyby. Někteří dokonce stojí s hlavou sehnutou. Kapele to šlape, dechová sekce zní jak ryzí pivo z hor. Fakt jim to krásně šlape. Atmoška příjemná. A narváno, halva nad hlavou. Mé sestře se ten dárek k narozkám moc líbí a z toho mám velkou radost. A jak si tak sedíme na horní palubě, rozhlížíme po krásách Prahy, Dana se zasní a pak pronese památnou mírně závistivou větu: "Tak takhle vy si žijete v té Praze." To mě pobavilo, zase ta Praha. Zatímco všude všichni úpí v ocelovém sevření hospodářské krize a Brnem neprotéká Vltava plná parníků. No jo, je to tak, v Praze je blaze. A to jsme zrovna u stolu seděli všichni my Brňáci. My s Olinou jsem totiž náplavky a s čitokrevnejma Pražákama máme společnýho snad jen to, že tu už žijeme dýl než v rodným Brně.


A strop je tak blízko.

V podpalubí kapela v další sadě přehluší klapot silných motorů, je zde tma jak v prdeli a mě baví focení. Baví mě fotit, když stojí světlo za hovno, když prší, když je mlha nebo krutej mráz, písečná bouře, prostě když to není normální, baví mě to víc. A ani mi není líto foťáčků.


Zpěvačka Jana.


Veselý Jirka.


KArel tvrdí (asi kvůli této fotce, že prý málokdo umí tak hezky fotit jako já.
A to prosím Karel není ani ten uprostřed, ani ten vlevo.

A zatímco loď doplula až kamsi na kraj Prahy a nenápadně se otočila na cestu zpět, tak někde ve vzduchu se začíná pomaličku šotsovat důsledné deštění. Žádný průtrže mračen, žádný bouře, ani hurikány. Normální vydatný déšť. A hle, najednou jsem zase tak trochu pod vodou.


Wilco s mojí sestrou. S tou sestrou, se kterou jsme spolu před tolika léty krasobruslili.


Ten pán co se objímá s Danou opravdu hraje na klavír....


...a s Danou se líbá.


Jirka, Olina, Dana.


Jirka je rád, že omaturoval už dávno, třeba by u Oliny z angličitny propadl.

Akce na parníku dopadla naprosto skvěle, ani kapička deště, parádní počásko, domů jsme jeli taxíkem, protože tam, kde bydlíme, tam v tý naší prdeli na kopečku, kam rozbouřené vody těžko kdy dosáhnou, takhle v noci už nic nejezdí. Kdybych šel sám, běžel bych domů po svých, ale s holkama to nejde, tak se svezeme tágem. Vydařený večer.


Vzácná chvilka - nádech pro dechovou sekci.


A máme tu mého oblíbeného, věčně nerozhodného Shakespeara: Sežrat nebo nesežrat.


Basák Wilco.


A že tam byly stropy sakra nízký...

A od čtvrtka už jen pršelo a pršelo, Danu jsem ještě vyhnal na procházku Prahou, přestože se jí nechtělo a moc mi nevěřila, že i v dešti je na světě krásně. Nakonec se vrátila, že jako jo, že prý dokonce přestalo i pršet. Večer jsme si dali víno z Moravy a slaný tyčinky z obchodu a v pátek jela zase Dana domů a já měl velikou radost, že to vyšlo a že se jí u nás líbilo.


Velká Jana varuje.


Noční grafika z parníku.


Tady odtud si to houpnul Šemík a pak si to sral n Neumětelům. Kdyby skákal tři dny po parníku,
utone v rozbouřené Vltavě a k Neumětelům nedorazí. A všecko by pak bylo jinak.


"To je skoro jako v Sydney," zasněněně prohlásila Roušovna (Olina)


Tři sestry.


A ještě foto s Jirkou Žujičem, který byl na parníku v tričku "Postelové scény"


Velký Jan Kalina a tři sestry (Válkovy)

Celý pátek chcalo, musel jsem běžet do matičky Prahy pro fotky a poslat je do Anglie. Fotky mi sice Jirka udělal o den později, což chápu, na parníku to byl záhul, ale zato ty fotky vytiskli moc hezky. Pak rychle na poštu, čekám nějakou děsnou pálku za poštovné, ale mastodont Česká pošta mě mile překvapila. Hezká paní pošťačka za přepážkou chtěla jen směšných 318 korun za doporučenej těžkej balíček plnej fotek a DVDéček. Tak ještě abych je nepřechválil a balík doručili spolehlivě a bez zbytečného prodlení. Vzpomínám na jednu štrapáci s jiným balíčkem přes Českou poštu. To bylo tak. Pořídíli jsme jako vánoční dárek vňoučátkům v Austrálii chlupatá zvířátka, ne živá, plyšová. Zabalili a přes ČP poslali. Poštovné tenkrát bylo výrazně dražší, než za ty fotky do Anglie, já vím je to dál. Jenže vňoučátka dostal pod stromeček kulový. Balík se ztratil, tak jsme dumali, jestli balík vykradli zde v Česku, nebo až někde po cestě, nakonec jsme to nějak oželeli i děti. O půl roku později jsme za nimi jeli osobně a asi tak 3 týdny před naším odletem mi přišel domů ušoupaný potrhaný a hodně popsaný balík. Ten můj balík se zvířátky. Toulal se po celé Austrálii, všelijaký razítka, poslední poznámka propiskou zněla, že taková adresa neexistuje. Hodil jsem uštvaná zvířátka do kabele a za pár dní odletěli za dětma do Austrálie. A dárek pod stromeček předali osobně. To bylo radosti. Helča pak vzala tu adresu, ten předek balíku a šla s ním na místní Evans Headskou poštu. Pak poštmistr odborným zorem přísně přes brýle zkontroloval poznámky na balíku a sdělil nám, že se balík kupodivu dostal až sem do Evans Head, ale že na adrese chybí číslo apartmánu a roto to nedorazilo. Prdel je, že apartmánů je tam celkem tři. A poštovní schránku mají společnou všechny tři apartmány, čili úřední australskej šiml vystrčil uši snad ještě větší než umí ČP. Dobře to dopadlo, tak to snad dopadne dobře i s těma fotkama do Londýna.


Eštřě poslední foto s Kaličem a honem na poslední metro.

I v sobotu prší jako o život. Nechce se mi neběžet, tak jdu v dešti. Zjišťuju, že běhat v dešti je stejně příjemné jako, když je hezky, jen je člověk mokrej. I v neděli prší. Jdu si zase zaběhat. V televizi je plno děsných zpráv, jak se vody rozlily po Čechách a jak je to, nebo bude hrozné. Podle Cílka za současný povodně si můžeme sami, protože jsme za padesát let značně otrávili pesticidama život žížalám. I naše malá uprděná Rokytka, nad kterou se ofrňujou i místní žáby se změnila v Mississippi a nám znova došlo, jak veliké štěstí jsme měli s tím výletem na parníku v té milé společnosti.


Tudy neproběhnu, Rokytka se stala Mississippkou.


Hráz rybníka u nás je v pohodě, ještě jsou tu rezervy.


Touhle pěšinkou se ještě běžet dá.


Ale tahle část, má oblíbená, ta už je jen na ploutve a šnorchla.


Z fotbalovýho hřiště se stal bazén pro vodní pólo. Při focení tohoto obrázku jsem šlápl do úplně
rozmoklýho hovna. A botky měly zrovna takovej blbej dezén. To bylo šťourání. Fuj.


Zděný plot zámecké zahrady vzal za své.


Naše Mississippi.

bazar


V Brně se řídí tramvajové koleje zcela jinými pravidly.

  • Studenti americké univerzity Rice vyvinuli obuv, která sama generuje elektrickou energii. Na základě principů biomechaniky chůze se rozhodli využít síly, kterou vyvíjí pata. Zařízení je složeno z miniaturního generátoru energie, který ji kumuluje z každého kroku. Při chůzi se stlačuje rám, který přes jednoduchou převodovku pootáčí generátor.
  • Na ruském ostrově Malyj Ljachovskij našli členové expedice zachovalou mamutí samici, v jejímž těle byla nalezena i krev. Na místo již míří mezinárodní vědecký tým, který krev mamutice podrobí rozsáhlé analýze.

  • Zase jsou tu asi povodně.
  • Většina mých oblíbených stezek je pod vodou, ale je jich tu ještě tolik, který jsem nevyzkoušel, že mi to neva.
  • A v pátek jedeme zase my do Brna.

australia

foto Dr..

australia

Věřte, nevěřte: dnes je již vědecky prokázáno, že meditace před Kristkovou pyramidou až zečtyřnásobuje sexuální žádostivost s enormním vylepšením potence u mužů. Vždy v pět hodin ráno k pyramidě (uprostřed obce!) chodí i zdatní polní zaječí samci. Tímto se bezpochyby zdůvodňuje obrovský nárůst zaječí populace v celém Jihomoravském kraji. Oprotivá lidem jsou zajíci ale slušně vychovaní, nedupou po trávníku, nevykonávají v něm ani žádné tělesné potřeby, neškubou květiny... Na snímku slušný zajíc Pepík se inteligentně posadí, přední nohy způsobně opře o lanové ohraničení parčíku a pak v klidu medituje. V tomto případě si ale výjimečně zaslouží jednu kopretinu k snídani.

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Novej primátor Prahy:
"Zátarasy jsme začali stavět včas, hladina řeky stoupala rychleji."


Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie hlavního města Prahy - Městská knihovna (do 18.8.2013)
Vnitřní okruh v současné české fotografii
Dosud nejrozsáhlejší výstava aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí.

Galerie DOX (do 16. 9. 2013)
Postiženi normalitou

Největší výstava letošního jara nazvaná Postiženi normalitou, která vznikla ve spolupráci s Jedličkovým ústavem u příležitosti 100. výročí jeho založení, se snaží rozkrývat a problematizovat pojmy normality a postižení tak, jak představy o nich ovlivňují život každého z nás - limitují nás nebo naopak zvýhodňují.
Galerie FUTURA (do 30. 6. 2013)
ESSL ART AWARD CEE 2013
Výstava 10 kandidátů z České republiky
Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Karíma Al-Mukhtarová, Jan Brož, Terezie Foldynová, Jakub Geltner, Blanka Kirchner, Eliška Perglerová, Rudolf Samohejl, Viktor Takáč, Tomáš Werner
Galerie Josefa Sudka (do 23. 6. 2013)
MICHAL ŠEBA - Výstava fotografií

Kevin Burns: Východní filozofie Největší myslitelé od starověku po současnost
Autor Východní filozofie vysvětluje populárně a srozumitelně základní filozofické směry a myšlenky řady myslitelů hlavních východních filozofických škol od nejstarších dob po současnost, od Zarathuštry, Konfucia a Muhammada až po Gándhího a Mao ce-tunga. Text doplňují fotografie a ilustrace.

Korejská jazzová skladatelka a zpěvačka Youn Sun Nah vydává již osmé album, tentokrát nazvané Lento, které vychází u německé značky ACT. Na rozdíl od předchozího úspěšného alba Same Girl se výrazněji vrací k původní tvorbě.

  • „Jestli nepořádek na stole znamená nepořádek v myslí, o čem pak vypovídá prázdný stůl?“ (Albert Einstein)
  • Kina:
    3.6. – Aero – Velký Gatsby (režie: Baz Luhrmann,  Austrálie/USA, 2013, 142 min. Romantický) (Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.) (20:30)
    4.6. – Aero – Pátrání po Sugar Manovi (režie: Malik Bendjelloul, Šv./VB, 2012, 86 min. Hudební) (Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit.) (18:00)
    5.6. – Aero - Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (20:30)
    5.6. – Aero – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (18:00)
    8.6. – Aero – Na dřeň (režie: Jacques Audiard, Fr./Bel., 2012, 120 min. Romantický) (Alimu byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie, která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.) (18:00)
    5.6. – Oko – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (18:00)
    5.6. – Oko – iShorts (Projekce krátkých filmů.) (20:30)
    6.6. – Oko – Přehlídky – Press Start vol. 4 (21:00)
    6.6. – Evald – Do Říma s láskou (režie: Woody Allen, USA/It./Šp, 2012, 102 min.) (Režisér Woody Allen při své cestě po Evropě tentokrát doputoval do hlavního města Itálie, kde si zahrál s osudy několika různých lidí. Film je složen ze čtyř povídek. V prvním příběhu přijíždí postarší manželský pár (Judy Davis a Woody Allen) do Říma, aby poznal nastávajícího své dcery, z něhož není její neurotický otec zrovna nadšený. Další příběh filmu je o prostituce (Penélope Cruz), která má za úkol splnit jakékoliv přání klientovi, jenž moc netuší, co po něm ta podivná žena chce. V následující části si italský dav splete muže (Roberto Benigni) s filmovou hvězdou a jeho život se otočí o 180°. V poslední povídce navštívíme mladý americký pár (Greta Gerwig a Jesse Eisenberg), jehož životem zamíchají dvě nenadálé návštěvy v podání Ellen Page a Aleca Baldwina.) (15:00)
    6.-9.6. – Evald – Rozkoš v oblacích (režie: Pedro Almodóvar, Španělsko 2013, 90 min. Komedie) (Děj nejnovější komedie Pedra Almodóvara se odehrává v letadle mířícím do Mexika. Někde nad Mexickým zálivem se letadlo porouchá a pilotům, letušákům i pasažérům nezbývá, než si naposledy pořádně užít života.) (21:00)
    4.6. – Mat – Vedlejší účinky (režie: Steen Soderbergh, USA, 2013, 106 min. Drama) (Emily a Martin Taylorovi jsou dokonalý a úspěšný mladý pár, který má vše, nač si vzpomene. Pak si však jde Martin sednout na čtyři roky do basy za zneužívání informací v obchodním styku a jeho život se promění v peklo. Stejně je na tom i Emily, která zůstává v relativním přepychu jejich manhattanského bytu, ale celou tu dobu se utápí v příšerných depresích. Když se nakonec pokusí o sebevraždu, nastupuje na scénu psychiatr Jonathan Banks. Protože se Emily zuby nehty brání zvažované hospitalizaci, dohodnou se na sérii terapeutických setkání a na užívání antidepresiv. Aniž to tuší, právě tohle rozhodnutí oběma zásadně změní život. Emilina léčba totiž nepokračuje, jak by podle lékařových plánů měla, a tak jí předepíše nové léky, jež by měly její psychické potíže minimalizovat. Tyhle pilulky však mají děsivé vedlejší účinky – mají moc zničit manželství, pověst do té doby respektovaného lékaře, mohou dokonce zabíjet – ale kdo za to bude zodpovědný?) (14:00)
    9.6. – Ponrepo – Pásmo filmů – Mezinárodní den archivů (15:00)
    3.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Otázky pana Lásky (režie: Dagmar Smržová, ČR, 2013, 77 min. Dokument) (Časosběrný dokument nahlíží do každodennosti mladého muže postiženého schizofrenií. Třicetiletý Jiří Láska se apatickým pacientům psychiatrických léčeben zásadně vymyká. Je znalcem moderních technologií, pečuje o své nejbližší a uvažuje o smyslu života i o své klopotné existenci. Láskův unikátní portrét tak přerůstá v esej o relativitě hranic mezi zdravými a nemocnými.) (18:00)
    3.6. – Světozor – Dokumentární pondělí – Umanutá (režie: Miroslav Janek, ČR, 2012, 57 min. Dokument) (Snímek zachycuje režisérku Drahomíru Vihanovou na chalupě v Orlických horách, kde se ve společnosti milovaných kocourů s absolutní otevřeností ohlíží za svým životem.) (20:30)

  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    3.6. – Agharta – Hot Line (21:00)
    4.6. – Agharta – Adam Tvrdý trio (21:00)
    5.6. – Agharta – AghaRTA Band (21:00)
    6.6. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    7.6. – Agharta – František Uhlíř Team (21:00)
    8.6. – Agharta – Latin Wave (21:00)
    9.6. – Agharta – Cloud nine (21:00)
    8.6. – Balbínova poetická hospůdka – Jaroslav Hutka (20:00)
    9.6. – Balbínova poetická hospůdka – Laco Deczi & Celula N.Y. (20:00)
    3.6. – Blues sklep – Vilém Čok & By Pass (21:00)
    5.6. – Blues sklep – Umg Blues Jam Session (21:00)
    6.6. – Blues sklep – InCheck GP (21:00)
    7.6. – Blues sklep – Gibon Band (21:00)
    8.6. – Blues sklep – After 40 (21:00)
    5.6. – Jazz Dock – Jazz čtyři kontinentů (22:00)
    7.6. – Jazz Dock – Hennessy Artistry, Jamie Marshall & Clive Gregson (20:00)
    8.6. – Jazz Dock – Jonathan Gaudet Hot Four (22:00)
    9.6. – Jazz Dock – Vertigo (22:00)
    3.6. – Reduta – Jan Steinsdöfer Group (21:30)
    7.6. – Reduta – Petra Vlková Band (21:30)
    5.6. – Stará Pekárna, Brno – Juraj Schweigert @ The Groove Time (20:00)
    6.6.  – Stará Pekárna, Brno – Gamba Blues Band (20:00)
  • Kluby - cizina:
    4.6. – Blue Note New York, USA – Joshua Redman Quartet (20:00, 22:30)
    7.6. – Twins Jazz, Washington, USA – Kenny Wessel Quartet (20:00, 22:00)
    4.6. – Ronnie Scott´s Jazz Club, Londýn, VB – Kyle Eastwood Band (18:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    6.-7.6. – PREMIÉRA Sticker (Co vás může potkat na zdánlivě nekonfliktní návštěvě manželského páru, nacházejícího se za jakousi únosností vztahu?) (20:00)
    4.6. – Divadlo Ponec – Reminiscence (20:00)
    6.6. – Divadlo Ponec – Lamali Lokta – Karine Ponties / Dame de Pic (20:00)
    9.6. – Divadlo Ponec – Grajnhoj Dans (20:00)
  • Divadla:
    4.6. – Činoherní klub – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Ladislav Smoček) (Příběh naprostého vzájemného neporozumění. Příběh, v němž protipólem Smrti je Touha. „Nemám v úmyslu soustředit vinu nebo obvinění na jednu konkrétní postavu, ale chci, aby to byla tragédie nepochopení a lhostejnosti vůči ostatním.“ T. Williams) (19:30)
    8.6. – Činoherní klub – Martin McDonagh: Pan Polštář (režie: Ondřej Sokol) (Děj se odehrává v jakési totalitní zemi, v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice Kruté pohádky, krutý policejní výslech, kruté dějství. Krutý příběh pro otrlé.) (19:30)
    5.6. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    8.6. – Divadlo ABC – PREMIÉRADrž mě pevně, miluj mě zlehka (11:00)
    9.6. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    9.6. – Divadlo Na zábradlí – Jiří Havelka: Ubu se baví (režie: Jiří Havelka) (Ekolog, lékař, byznysmen, muslimka, matka se synem, tajemná dívka a dva páry rozjařených turistů plus palubní personál pod vedením kapitána letadla. Budete s nimi cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. Ubavíte se v přátelské atmosféře plné dobré nálady.) (19:00)
    5.6. – Divadlo Ungelt – Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Nezdolnou energií a nadějí nabitá komedie o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.) (19:00)
    6.6. – Divadlo Ungelt – William Douglas Home: Ledňáček (režie: Ladislav Smoček) (Stylová anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi. Po padesáti letech se setkává slavný spisovatel se svou dávnou láskou. Je tu ale ještě jeho komorník...) (19:00)



Ráda bych vás upozornila na zítřejší akci v Místodržitelském paláci!
V pondělí 3.6. v 18.00 bude zahájena vernisáž výstavy výsledků fotografické soutěže FRAME (http://fotoframe.net), kterou organizuje už několik let Ondřej Žižka. Soutěž má každoročně pestrou kvalitní porotu a mapuje tak současnou tvorbu nejen českých, ale i polských, maďarských a slovenských autorů. Zároveň na vernisáži bude doprovázet trio Všehomíra pomiluje. Jedná se o hudební projekt Pavla Žemly (baskytara), který nejen zajímavě aranžuje známé i méně známe písně, ale skládá i vlastní. Dále se na projektu podílím nejen já zpěvem, ale také Radim Hanousek na saxofon.
Přijďte! ...g...

HASIČI PRŮZKUMNÍCI PRACUJÍ ÚSPĚŠNĚ

na svém rozvoji. Energie jim přibývá a nám ani né.



Když hlídám Kiaru, odpolední spánek už se nekoná a je to znát. Akce „furt ve střehu“ tak trvá bez přestávky skoro celý den. Ale je to síla.
Dámy se snaží o komunikaci a zjistily, že můžou jezdit i spolu.



Havárie je vlastně docela zábava. Zuzanka naznala, že ke hře asi patří lehnout na zem.



Kiaru zase bavilo, že Zuzanka už umí docela slušně utíkat a dá se honit na odrážedle. Obě z toho měly radovanec.



Jenom jestli to s tím utíkáním trochu nepřeháníme...



Vincenta to ale zjevně zajímá a už se těší, až se přidá.

KDYŽ VZNIKNE STRÉCOVSKÁ SITUACE
platí pravidlo, že to je taková situace, která je už při svém vzniku natolik komplikovaná a složitá, že musí zůstat taková, jaká je.
V úterý, 21. května odpoledne, před jedním z řady absolventských představení (vím to přesně, bylo to sedmé z deseti) a taky před akcí Glyptotéka, jsem doma na chvíli zavřela oči, abych byla večer čerstvá.
Zazvonil mobil, stréc Libor Mrňa: „Hola, čtvrtek 30. května se blíží, asi by bylo dobrý si přijít prohlídnout ten sál, kde budete hrát“. Letím ke kalendáři a mezitím se ptám: „Prosím Tě, připomeň mi o co jde, měla jsem teď opravdu blázinec“. „No přece ALISI, otevření laboratoří, slavnostní zahájení, hardart atd.“
Pořád nic, nezabírám, v kalendáři taky nic. Přiznávám se, že jsem si to napsala asi někam jinam, omlouvám se a slibuju, že okamžitě vše napravím, obtelefonuju muzikanty, seženu noty.
Už si vybavuju, že někdy začátkem března u nás byli na návštěvě i s Pepou Lazarem a něco jsme domlouvali, já si dělala poznámky na papír a na kalendář zřejmě nedošlo. Slíbili jsme hardart a P. D. Q. Bacha s kvartetem, kterého občas oprášíme a rádi si zahrajeme.
Jenomže přišly chřipky, výlet do Německa pro Petru s Jonem, mezitím další nemoci, příprava absolventských představení, smršť událostí. A papír mezitím zůstal nejspíš někde zavátý pod vrstvami nových informací, not a dalších akcí.
A co teď? Přede mnou absolventská představení do konce týdne, příprava Naděždina akordu na zahájení glyptotéky, první volný den mám až v neděli. Ale jednám.
Nejdřív s Jirkou, ten je v Praze na služební cestě – na otázku, jak je na tom příští týden, slyším odpověď, že je až do středy v Bratislavě. Na termín čtvrtek dopoledne se moc netváří. Zatím.
Sonduju dál – další na řadě jsou Eva s Jarou, Lucie je bohužel ve Francii. Jara nevypadá, že by vůbec měl čas zkoušet, Eva hlásí, že bude v Praze. Strécovská situace nabývá na objemu.
Začínám tedy shánět muzikanty – Nostalgia quartet. Průser, všichni mají ve čtvrtek generálku s filharmonií ve Vaňkovce.
Mezitím píšu Beránkovi sms, jestli má partituru P. D. Q. Bacha pro kvarteto a zdali by nezapůjčil.
Odpověď je neočekávaná a já mám pocit, že to je konec – Honza se omlouvá, ale všechny noty dal do sběru, nechal si jen Bulise. To už začíná být situace skoro infarktová, nemám lidi ani noty.
Jirka z Prahy radí zkusit duo Emila Machaina s kolegou – hrají perfektně na hrnce a situaci by mohli zachránit. Hned píšu strécovi Emiliovi, coby otci výše zmíněného, jestli by chlapci mohli.
Slibuje, že v pátek ráno bude vědět výsledek, mladej už spí.
V pátek ráno se dozvídám, že mladej má rovněž generálku s filharmonií. Ale k tomu několik nápadů, například, že by třeba mohl fungovat Indigo kvartet..
Okamžitě píšu Martině Himerové a líčím situaci. Slibuje zjistit možnosti.
O strécovské situaci průběžně informuji stréca Mrňu, stréc Lazar (momentálně rovněž v Praze) začíná podléhat depresi. Ujišťuji oba stréce, že to zvládnem.
Mezitím jsem oslovila svoje studenty druháky, napadlo mě, že máme na repertoáru Mozartův kánon a taky Zalyžařivšího si lyžaře (zhudebnila jsem kdysi jazykolam pro 4hlas). Kdyby Indigo zahrálo cca 4 skladby a mezitím my s vokály, do kterých vkomponuju hardart, mohlo by to být zajímavé.
Než vypukne v sobotu zahájení Kristkovy glyptotéky, už vím, že studenti můžou.
Jirka slibuje, že si vezme ve čtvrtek volno.
Účast potvrzuje i Indigo kvartet!
Po návratu z glyptotéky začínám psát partituru pro smyčcové kvarteto a hardart ke kánonu.
V neděli pokračuju, v pondělí dokončím a posílám mailem Martině, ať se na to podívá, jestli je to hratelné. Schváleno. Ale nemají čas moc zkoušet, druhý houslista jim vypadl, sehnali náhradníka a musí zkoušet repertoár s náhradníkem.
Studenti dostávají mailem stejné noty jako Martina a naštěstí jsou schopní si to v elektronické podobě aspoň přehrát pro představu.
V úterý píšu part pro hardart k Lyžařovi, odpoledne velká akce děda Miloše: křest knížky vzpomínek babičky Fanušky na Ravensbrück u Barviče, hrajeme k tomu se čtvrťáky Skácela. Večer chystám hardart.




Ve středu odpoledne po zápočtech tisknu noty, Jirka volá, že přijede večer.
Připravuju všechno, co se dá, vymýšlím sólistu na Štrausovu rouru – oslovím děda Miloše, chopil se toho s nadšením!
Večer zkoušíme s Jirkou obě skladby až do půlnoci, vylepšujeme hardart, rozdělujeme si zvuky. Ve čtvrtek ráno vstáváme, znovu zkoušíme a v 8:45 odjíždíme do Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
A pak už všechno klape.




V přednáškovém sále se připravují mladí budoucí vědci k produkci na lidské varhany (původní nápad Jiří Stivín, zdokonalení pan Klement, zařízení laskavě zapůjčil k produkci a pánové to ještě krásně dotáhli).



My chystáme hardart, zkoušíme se studenty Lyžaře.



Indigo kvartet přichází na čas, stejně jako MUDr. Klement v odění hodném sólisty. Přináší si dokonce ozdobného večerního motýlka a bíle rukavičky!



Kánon procházíme pouze jednou v přidělené zkušební a zároveň odkládací místnosti, zdá se, že nebude problém.



A nebyl. Všechno dopadlo dobře. Jen teď nevím, jaká to vlastně byla situace. Rozhodně nezůstala taková, jaká byla při svém vzniku.
Možná strécovská rozvinutá. Téma pro vědecké výzkum, ten je teď ve školství nejpodporovanější.
Fota ze slavnostní akce dodal stréc Juránek. Děkujeme!

Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

2. 6. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš