Opera v Sydney II.
(už se blížíme)

Minule jsem se holedbal, že vás přivedu k Opera Sydney House nebo k Sydney Opera House, to je jedno, stejně skoro všichni na světě vědí, o co jde, a tenhle barák prostě znají. Troufám si tvrdit, že je tenhle barák profláklejší než šílené stavby mého jiného oblíbeného architekta Antonia Gaudího. Ne, že měli stejný osud, ale přece jen nějaký společný prvky tu jsou. Antonio Gaudí umřel chudej pod kolama španělské šaliny, prostě smutnej příběh. Dánskýmu Jørnu Utzonovi zase házel pod nohy klacky sám premiér Novýho Jižního Walesu. A to dost neomaleně. A jak jinak se dají házekt klacky pod nohy. V podstatě to skončilo blbě. Utzon se urazil a odjel domů, premiér se nechal slyšet, ať ten blbej barák dodělají australští architekti, klidně ať to i změní oproti představám toho Dána, taková klasická politická nabubřelost, pro kterou nemusíme přece chodit až na druhou polokouli zeměkoule. Faktem je, že Utzon už se nikdy do Austrálie na svý dílo nepodíval, barák stál mnohonásobně víc, než bylo slibováno, i to je jaksi dost podobný tomu u nás v srdci Evropy. Třeba tunel Blanka, že jo. Obecně mi připadá, že veřejný zakázky, a to nejen u nás, jsou nabízeny pod cenou, protože není podstatný dodržet slovo, ale získat zakázku. A že to bude zadara, nevypadá věrohodně. Proto asi v týmu podbízečů sedí špičkoví psychologové, kteří se snaží vypočítat takzvanou zlatou nabídku, kterou vytučnělí vládcové a politici sežerou i s harpunou, pak rychle všecko podepsat, dodatečně dodat i to chybějící a statečně začít vrtat v zemi. Pak přijdou první násobný faktory > 1. Postupně, až to politici stráví a laická veřejnost oprská na sociálních sítích, přijdou další navýšeniny. Já mnohdy přemýšlím, jestli, já vím, že jsem naivní, je tam někde v tý partě, co vyhrála zakázku, někdo, kdo věří tomu, co naslibovali, jestli jako je tam nějaká čistá duše, co si fakt myslí, že to fakt postaví za tolik, kolik slíbili. Asi ne. Takže i s touhle stavbou u protinožců to bylo podobně….

Je zamlžené ráno a taky trochu chčije. Vstáváme, jdeme se nasnídat, kuchyňka je dobře vybavená, a protože staříci už ráno lépe vstávají než unavená mládež, je dost i mlíka i másla i arašídovýho. A taky je v kuchyňce docela klídek. Uvařili jsme si černej čaj a vyrazili do ulic. Ranní Sydney je nesmírně klidné město. Sem tam kolem vás proběhne nějaký šílený běžec, to je mi sympatické.

Tyhle schody jsou velkým lákadlem pro všechny běžce. Nejsou nijak dlouhý, ale mají hezký rozchod, a běžci si dají pár koleček. Je to docela srandovní. A berou to fakt vážně. Třeba ten pán, co běží zoufale dolů v té černé vestičce, tak to je vesta plná železa a běžet s takovou zátěží, no fuj, nejsem žádnej slavnej hokejista Jágr, abych si dával takovejhle hendikep. Dokonce mě ani nikdo nenutí, abych ty schody taky nezkusil (mám baťůžek s foťákama a objektivama, že jo, no ale je to jen taková okamžitá myšlénka v palici, nice se nestalo, vesele jsem si schody seběhl, pozoroval běžce a čekal na svou první dámu, až sleze taky. Napadá mě, jestli by se ty zátěžový vesty taky nedaly nějak modernizovat, jako že by nebyly tak těžký, třeba z kevlaru nebo tak.

Sydney je vystavené okolo snad největšího přírodního přístavu na světě. Já jsem na to pitomej, tohle jsem jen někde vyčetl, ale když jsme pak z některých míst Sydney čuměli na město a přístav, tak to teda možný je. Má všelijaký různý ramena a zákoutí. Hned za schodama začíná jeden z mnoha přístavů. A jak tak sem tam prší a sem tam ne, je všecko takové svěží a příjemné. Jsme natěšení jako dva malí stájoví pinčové, co nás dnes všecko čeká.

Tahle křižovatka je, řekl bych, ryze australskej model, nízký baráky, přehledná křižovatka, pumpa na rohu a někde poblíž nějaký občerstvovadlo.

A taky že jo, hned naproti pumpě je přístavní kavárna olepená spoustou krásnejch momentek, nejraději bych se tam na hodinku zastavil a všecky si je, ty dobový obrázky, prohlídnul. Kašlu na to, stejně tudy půjdem i zpátky, tak pak.

Hospůdky a kavárničky spí, jen mladí kluci nebo holky se snaží uklidit a připravit kavárnu na polední provoz, až se proberou turisti.

Rychle se tu mění pršení a slunění, je to fakt rychlý jako kefír. Než vyndáš z batohu deštník, už neprší, a naopak. Chvílemi to vypadá, že by mohlo být hezky. A taky že jo, sem tam je prostě hezky. Spíš je ale docela kosa.

Jojo, vidím chlápka na molu, musím si ho rychle vyfotit, úplně vidím ten hotovej obrázek. Normálně to nedělám, že bych si hned prohlížel, co nafotím, jen výjimečně, ale tady jsem musel, jak jsem byl natěšenej.

No a taky barevně, že jo, co kdyby, ale barva mě zas tak nebere.

Tyhle motivy můžu fotit furt dokola a jsou jakoby stejný na celým světě. Samozřejmě, že mě napadá, že by to bylo dobrý z toho udělat celou sérii, ale naštěstí mi taky dochází, že když to je tak stejný, tak by to bylo pro diváky dost utrpení. Nebojte, mí milí diváci, nebudu vás ohrožovat.

A to už tu je první mrakodrap v dohledu. Je to hezký, líbí se mi to neustálý opakování.

Buddha už je vzhůru a mává mi na pozdrav.

Docela dobrá metoda trvalýho protestu a stávkování. V Austrálii se tak moc do ulic vrčet a vztekat se na poměry nechodí, jednak proto, že v Austrálii musíte mít dost času na surfování a taky na barbecue. A to fakt zabere hodně času. V Austrálii se říká, vlna nepočká. Proto taky je zde velice často vidět, že do práce chodí lidi jen na tři dny a zbytek prosurfujou. Firmě to může být celkem u prdele, tak najme na to místo dva lidi po třech dnech a je to. A je to dobrý i pro zaměstnanost. Průser ale je, že australskej systém je nesmírně štědrej a vychází vstříc komukoliv, až Evropan čumí. A když teď někdo tady v srdci Evropy vřeští o S-kartách a systému sociálním a jak zabránit zneužívání, tak se musím smát, protože v Austrálii by do sítě snad spadla půlka naší republiky, kdyby teda chtěli, protože nepracovat, to je pro mě fakt pekelná představa. Kdybych nemohl pracovat, asi bych se uhryzal zoufalstvím a beznadějí. Jo, tak měsíc bych to vydržel, ale pak už bych musel utíkat něco dělat. No a protože Australánci rádi surfujou, tak se nechají vyfotit na velikánskej plakát a pověsí se u přístavu a pak trvale prostestujou a zároveň i surfujou. Tihle protestanti tu protestujou nejmíň 50 let.

Jo, tohle je fajn barevný. V Austrálii je zrovna zima, takže ta zelená je taková svěží, v létě už je to všecko spálený do hněda. Na lavičkách nikdo ráno nesedí, jsou mokrý a nelákavý.

Naše první dojmy jsou velmi pozitivní, město má v sobě skrytý kouzlo. Určitě to znáte, třeba Praha to má taky, jdete městem a výhledy vás češou přes voči, až se začnete usmívat. Teda, jestli jste se neusmívali už před tím.

Galerie umění je obsypaná zvenčí všelijakema sochama. Tahle mi hodně připomíná hovno*, ale nedokážu nijak zjisti, kdo je autorem a jak se dílo jmenuje. Google mě zklamal a TinEye taky. Takže buď neumím hledat, nebo to internet zatím neví. Já hovna moc rád nemám, takže obdivuju partičku běžců, co kolem hovna běží docela zblizoučka. A dýchají nosem, jak se u správně vedených běžců předpokládá.

Abych nezapomněl, náš plán je takový, že než dorazíme k té naší vysněné Opeře, tak se musíme prodrat královskou botanickou zahradou. Má první dáma by z toho asi uschla, kdybysme si zahradu neprolezli. Ale ono nám stejně nic jinýho nezbjevá, protože k Sydney Opera House se musíte proklestit tou zahradou.

A je to hezká zahrada, opět, jako skoro všecko tu v Austrálii, co je pod patronací státu, je jakoby doopravdy udržované. My na to nejsme zvyklí, za ty roky zkurvenýho komačismu je v nás zarytý to, že co je společný nebo státní, tak se musí plundrovat. A když někdo pracuje na státním, tak to klidně flinká. Mám však poslední dobou pocit, že i u nás se to začíná zlepšovat. A nejkrásnější je, že se to zlepšuje samo bez nařízení a opatření. Jakoby ti, co to zrovna dělají, přišli na to, že když to budou dělat s radostí, tak to je příjemnější, než bejt nasranej a flinkat to. Obecně totiž platí, že neusmívat se a bejt negativní je nergeticky nesrovnatelně náročnější.

Olina v botance slintá blahem, dokonce i fotí, což normálně nedělá, protože prej tvrdí, že proč by fotila, když si může jen říct: "Rouši, tohle mi vyfoť." V botance a potažmo i v Sydney fotila dost intenzivně. A já se jí nedivím. Inspirativní kus zeměkoule.

Tohle je to muzeum umění, ale o něm až v v některém z jiných pokračování. Teď si neodpustím takovou nováckou kuriozitu, něco, co je úplně pitomý a nepodstatný, ale zavání to zdánlivou výjimečností. A sice, víte, že obyvatelé Sydney, čili Sydneyňané, nemají v češtině jednoslovný označení? Prostě jsou to obyvatelé Sydney. Čili ti moji Sydneyňané je pěkná hovadina. Ale i v angličtině s tím mají trochu problém a říká se jim "Sydneysiders". Aspoň že to píšou dohromady.

Ani o této prokleté soše vám neřeknu v tomhle vydání nic. Nechám si to na jindy, protože to je příběh pro páníčka velmi ponižující. Prostě jsem blbej.

Nic ve zlým, mí milí Sydnejňané, ale tohle mi připomnělo brněnský Lužánky.

A taky mi to připomínalo film Zvětšenina od Antonioniho. Můj nejoblíbenější film.

Mně se mrakodrapy líbí a jsem zvědavej, jak se mi budou líbit v San Franciscu. Možná se jednou pojedu podívat do NY. Jen kvůli těm vysokánskejm barákům.

Ježiš, no to je ale kýč, ale Olině se to určitě líbí.

Má první dáma mi připadá docela nápadná s tou hučkou na hlavě a s brašnama kolem těla, jenže ani trošku nápadná není, tady v Austrálii není prostě nápadnej vůbec nikdo a ničím. Úžasná země. Když jsem teď od prvního dubna začal chodit v kraťasech a sandálech, přestože se dá ještě leckde sáňkovat, tak máte vidět, jak na mě čumí cizí lidi, a dokonce se někteří i ptají, jestli nemrznu a tak. To v Austrálii je všem všecko u prdele. A to se mi líbí.

Některý motivy jsou černobílý i barevně.

Tomuhle klukovi taky není zima a nikdo se ho neptá.

No a protože je v Austrálii zrovna zima v plným proudu, tak některý stromy fakt shodí listí a nekvetou. Moc jich není. To by mě zase v Austrálii, kdybych tu žil, docela chybělo, to čtvero ročních období. Bílý, zelený, barevný a hnědý. Kdoví, co by vylezlo z péra Vivaldimu, kdyby skládal tu svou profláklou skladbu tady v Austrálii.

Co by tomu řek mi Hudson, Hudson, Hudson. Australani jsou zase na rozdíl od nás Čechů docela prudérní. A to nejen na chlastání na ulici, ale i na nahatost. Takže málokdy vidíte, že... no prostě holou prdel neuvidíte ve veřejným prostoru ani omylem a chlastat kořalku jedině v papírovým pytlíku. A to dokonce i na pláži se musí člověk všelijak kroutit a převlíkat se pomocí ručníku, nebo se jít převlíct na hajzlík (to není problém, protože hajzlíci jsou tu čistý a nesmrdí) a nebo, tak to taky hodně Australanů dělá, jedou si klidně domu autem v mokrejch plavkách.

Jakási socka.

Místní Maryčka Magdonová.

Jediní, kdo tu bezostyšně kalí už od rána a nepoužívají ani papírovej pytlík, jsou tihle ptáci. Chlastají jak zjednaný, až se jim z toho zatočí zobák a při odlítnutí z výčepu padnou překvapeně na trávu a musí to zkusit znova. Jsou normálně na sráč, jak by napsal Red Hook.

Tam někde za křovím už možná číhá naše opera. A ještě dál Harbor Bridge. Tam chceme jít taky.

Tenhle magor vypadá, že to napálí přímo do břehu, ale jak se ukázalo, má to docela zmáknutý a těsně kolem stěny to dootočil.

Třeba takovej ibis se chová celkem asketicky a neužívá nepovolených látek, jenže vodu pít musí. A nikdy mě nenapadlo, že ten zobák, jak ho má zahnutej dolů k zemi mu bude činit takový problémy, aby se mohl napít z kaluže. Tenhle zrovna chlastá, i když vypadá, že ho někdo kopnul do držky. Nekopnul, ke zvířátkům se tu chovají moc hezky. Ale třeba na vybírání odpadků z odpadkáče jsou tihle ibisové vybavení skvěle. Zahnutost přesně odpovídá přístupovýmu otvoru v odpadkáči. Což asi nebude způsobený evolucí, ale spíš lidskou důmyslností, že ti návrháři vymejšleli odpadkáče přímo pro ibisy.

Tenhle roztomilej barák patří vládě, hlídá ho jeden chlápek v budce a je tu klid.

Až mrtvo.

Farmářka Roušovna a její australský mimikry.

Jiná kačena.

O týhle soše vím taky úplný hovno, ale je skvělá a veselá. Vtipná.

A tohle se mi na Austrálii taky moc líbí. Všecky ty příkazy a nařízení jsou tu nabízený takovou hezkou partnerskou formou. Poprosí tě, vysvětlí, co by se mohlo stát, no a ty si rozhodni, jak uznáš za vhodný.

Poslední ohlédnutí po botanické zahradě. Před námi je už jen mohutná a vysoká litinová brána. Za ní se nabízí výhled na ten barák snů. Celá botanická zahrada je fakt důkladně oplocená a není povoleno (ve vší slušnosti) se po zavírací době v parku zdržovat a lidi to normálně dodržujou. V některém z příštích povídání vám napráskám, jak to s tím dodržováním předpisů slušnou formou v botanické královské zahradě chodí.

A je to tady. I odsud to vypadá velmi zajímavě.

Bohužel i teď vás musím zklamat, protože dál už pokračovat v tomhle čísle nebudu, Přímo o opeře napíšu až v některém z dalších vydání. Doufám, že vás tím příliš nenaštvu, že vás tak "napínám". Ale mějte k WWWiditelnýmu praseti trochu ohledy, jsme přece neseriozní a tohle je jedna z možností, jak si zachovat rypák.

* Jen tak pro zajímavost, já jsem sice blbej a neměl jsem dostatek trpělivosti
a fištróna, ale jsou na světě i takoví, kterejm to nedalo a objevili, že to hovno u galerie
je socha Williama Tuckera - Prométheous pro Franze Kafku.
A prej normoš přes Google, takže mě nezklamal Google, ale jen mé schopnosti.
A ještě něco: Stejně si myslím, že ten můj pracovní název je realističtější.
Tím neříkám, že se mi to nelíbí.
http://sydney-city.blogspot.cz/2011/01/domain-art-gallery-art.html

bazar


Nebojte paninko, bude sedět, jak prdel na hrnec...

  • Chemik Renato Zenobi ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu zjistil, že každý z nás má svůj unikátní „otisk dechu“. Ten se v průběhu dne mění a odráží chemické reakce probíhající v těle. Výsledky jeho experimentu odhalily, že chemické složení dechu se u každého jedince mírně liší.
  • Vědci zjistili, že při výrobě bioethanolu se dají meziprodukty použít na výrobu elektřiny. Mike Bushell ze Surrey Univerzity v Britském Guilfordu se svým žýme použil sušené lihovarské výpalky, které se jinak využívají jako levné krmivo pro hospodářská zvířata, a smíchal je s bakteriemi z čističky odpadních vod. Tím vytvořili mikrobiální palivový článek. Tímto převratným způsobem by se dal levně přetvářet odpad na elektrickou energii.

  • Furt je kosa
  • A jak kdosi na FB prozradil, je dobře, že je ten letní čas, aspoň se můžeme večer dýl sáňkovat.

australia


Boris zápasí s australskejma kopřivama.


A na kopečku dostaly děti sladkosti. Ty prudce jedovaté věci.


Takhle vypadá smrt cukerná. Blaženej výraz. A protože nehrozilo, že by jim to třeba
děda nebo bába sežrali, tak si to šetřily.


To, co má Bobík pod spodním rtem je následek přímého pádu
na tlamu, když se houpal na křesle.

foto Dr.

australia

Surreálný inspektor Zrzek v.p. (vlastní packou)

Stanislav Křeček v parlamentu, když ho volili zástupcem ombudsmana:
"Předpokládám, že pro to mám předpoklady."

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Galerie Smečky (do 13.04.2013)
Joska Skalník
SNY / SITUACE / HRY

Ateliér Josefa Sudka (9. 4.—19. 5. 2013)
JAN JINDRA
Centrum současného umění DOX (do 06.05.2013)
Krzysztof Wodiczko: Out/ Inside
Autor proslul svými velkoformátovými videoprojekcemi na architektonických fasádách a monumentech.
Rakouské kulturní fórum v Praze (do 30.04.2013)
Gerti Deutsch – Fotografie 1935–1965 15.01. - 30.04.2013, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Dieter Kindermann: Habsburkové bez říše
Autor, osobní přítel rodiny Habsburků, se zaměřil na období od roku 1918, kdy císařská rodina 13. listopadu uprchla ze zámku Eckartsau do ciziny, až po současnost.
Popisuje exil na Madeiře a smrt posledního císaře Karla I. roku 1922, boj mladého Otty von Habsburga proti nacistům a jeho osobní vývoj k příkladnému evropanství, slavnostní pohřeb excísařovny Zity, spor o habsburské dědictví a debaty o zákazu vstupu Habsburků na rakouské území, stejně jako otázka, proč se nikdo z Habsburků nesměl ucházet o zvolení rakouským spolkovým prezidentem.
Dílo doplňují četné retrospektivy historických událostí z doby císařství.

Norský hudebník žijící v Dánsku Marius Neset, kterého hudební tisk tituluje za nejtalentovanějšího norského saxofonistu od dob Jana Garbarka, vydává album nazvané Birds. Na desce dále hrají Ivo Neame (piano), Jim Hart (vibrafon), Jasper Hoiby (kontrabas), Anton Eger (bicí) a jako hosté např. Ingrid Neset (flétny), Daniel Herskedal (tuba) či Peter Jensen (trombón).

  •   „Ostatní viděli věci, které jsou, a ptali se PROČ. Já viděl věci, které by mohly být, a ptal jsem se PROČ NE.“ (Pablo Picasso)
  • Kina:
    9.4. – Aero – Pásmo filmů – Kolekce krátkých filmů Mental Nord (22:00)
    10.4. – Aero – Hledá se prezident (režie: Tomáš Kudrna, ČR, 2013, 110 min. Dokument) (Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém. Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby.) (18:00)
    12.4. – Oko – Třináctá komnata (režie: Brad McGann, Nový Zéland/VB, 2001, 126 min. Drama) (Předlohou filmu je stejnojmenný román Maurice Geeho, který vyšel poprvé v roce 1969. Válečný reportér Paul Prior se po sedmnácti letech vrací do rodného města na novozélandském Jižním ostrově. Jeho otec právě zemřel, s bratrem Andrewem se málem nepoznají a ve vzduchu visí napětí. V chatě uprostřed sadu Paul nachází tajnou skrýš, třináctou komnatu svého otce, kterou ukrýval před svou puritánskou manželkou. Setkává se také se šestnáctiletou Celií, dcerou své dávné lásky... Silná dramatická atmosféra vyprávění, umění vyjádřit jedinečnou přírodní paletu barev Nového Zélandu a schopnost citlivě nahlédnout do nejhlubších rodinných tajemství napovídá, že Brad McGann patří k největším režisérským objevům novozélandské kinematografie současnosti.)
    14.4. – Oko – Anděl u mého stolu (režie: Jane Campion, VB/Austrálie/Nový Zéland, 1990, 158 min. Životopisný) (Film vychází z autobiografické trilogie přední novozélandské spisovatelky Janet Frameové. S nesmírně citlivým přístupem zachycuje dětské roky, dobu dospívání a konečně i raná léta dospělosti autorky, která svou originální tvorbou vykupuje traumatické životní zážitky. Ty nejhorší ji potkaly během osmiletého pobytu v psychiatrických léčebnách, kde prodělala dvě stě elektrošoků kvůli chybné diagnóze schizofrenie. Nevzhledné děvče s nepodajnou kšticí rudých vlasů však trpělo už od dětství, stráveného na jednom z novozélandských ostrovů uprostřed hmotného nedostatku a neporozumění. Janet se v dospívání začíná stranit lidí a uzavírá se sama do sebe. Zároveň ji však už od raného dětství provází uznání její různorodé literární tvorby. Při cestě do Evropy nachází dospělá spisovatelka ztracenou rovnováhu a vrací se domů jako vyrovnaná osobnost.) (15:00)
    14.4. – Oko – Pásmo filmů – Kiwi Shorts (13:00)
    11.-14.4. – Evald – Dávám tomu rok (režie: Dan Mazer, VB, 2013, 97 min. Komedie) (Ambiciózní Nat a neúspěšný spisovatel Josh jsou spolu neskutečně šťastní i navzdory rozdílné povaze. Jejich svatba je jak z pohádky, ale rodina ani přátelé nejsou přesvědčeni, že jejich vztah vydrží moc dlouho. Joshova bývalá přítelkyně Chloe a Natin pohledný americký klient Guy se zdají být zajímavou alternativou. Jak se blíží jejich první výročí, ani jeden nechce být ten první, kdo to vzdá. Ale vydrží spolu? Britská komedie od scénáristy filmů Borat a Bruno.) (19:00)
    11.4. – Mat – Ve stínu (režie: David Ondříček, ČR/SR/Pol., 2012, 106 min. Drama) (V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.) (18:15)
    13.-14.4. – Mat – Paříž-Manhattan (režie: Sopie Lellouche, Fr., 2012, Komedie) (Hraný debut mladé francouzské režisérky Sophie Lellouche narušuje strukturu současné hollywoodské romantické komedie a přináší inteligentní, půvabnou, a zároveň vtipnou obdobu tohoto oblíbeného filmového žánru. Přináší příběh svobodné svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena. V nich totiž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká Vincenta, dokonalého partnera, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Avšak seznámí se i s Victorem, který doposud neviděl ani jeden Allenův film, ale převrátí její život naruby. Který z nich je tedy ten pravý?) (18:45)
    14.4. – Ponrepo – Případ začínajícího kata (režie: Pavel Juráček, ČSSR, 1969, 102 min. Drama) (Případ pro začínajícího kata je originální směsí absurdity, černého humoru, symbolů, satiry, ironie a grotesknosti. Lemuel Gulliver se dostane do tajemného kraje Balnibarbi, jehož hlavní město Laputa se odedávna vznáší ve vzduchu, aniž by to Balnibarbané věděli. Gulliver se do Laputy dostane dlouhým komínem a vrací se do Balnibarbi zvěstovat všem pravdu. Jeho odhalení však bere lidem ideály. Nechtějí pravdu poznat; nesnesou pomyšlení, že žijí v trapném klamu, v ubohé lži, v poddanství falešného mýtu, v žalostné nevědomosti a temnotě, v nešťastné a zapomenuté končině světa. Poslední Gulliverova slova ve filmu jsou "Řekl jsem: Poslouchej, Vyskoči, jdou ty hodiny nazpět, anebo se mi to jen zdá? Ale on namítne, co stále máte, copak vám nestačí, že je slyšíte tikat?" Tento poslední film vynikajícího, předčasně zesnulého filmaře narazil po svém uvedení na nepochopení normalizátorů a skončil v trezoru.) (20:00)
    8.4. – Světozor – Dokumentární pondělí – Ztracen, ztracen, ztracen (režie: Jonas Mekas, USA, 1976, 178 min. Dokument) (Těchto šest kotoučů filmových deníků pochází z let 1949 až 1963. Začínají příjezdem do New Yorku v listopadu 1949 a zachycují život mladého básníka a utečence v Brooklynu, později na Manhattanu. Představují litevskou přistěhovaleckou komunitu a její pokusy přizpůsobit se životu v nové zemi, první kontakty Jonase Mekase s newyorskou poezií a filmařskými komunitami. Pocit ztracenosti, jak indikuje titul film, v závěru střídá pocit uvolnění a štěstí.) (20:45)
  • Kluby v Česku, potažmo hlavně v Praze:
    8.4. – Agharta – Limited Edition (21:00)
    9.4. – Agharta – František Kop Quartet (21:00)
    10.4. – Agharta – Matej Benko Quintet (21:00)
    11.4. – Agharta – Petr Kroutil Orchestra (21:00)
    12.-13.4. – Agharta – Adam Tvrdý trio (21:00)
    14.4. – Agharta – .visit AghaRTA Prague Jazz Festival (21:00)
    10.4. – Balbínova poetická hospůdka – Jaroslav Hutka 20:00)
    12.4. – Balbínova poetická hospůdka – Iván Gutiérrez & Madera & To Portugal (20:00)
    9.4. – Blues sklep – Christmasbrass Band (21:00)
    10.4. – Blues sklep – The Wingtips (21:00)
    11.4. – Blues sklep – Bluesberg (21:00)
    12.4. – Blues sklep – Paul Batto Jr. & Ondřej Kříž (21:00)
    13.4. – Blues sklep – Eric Stanglin and the Juke Joint Heroes (21:00)
    14.4. – Blues sklep – Robert Rovina Band (21:00)
    10.4. – Jazz Dock – Milan Svoboda Quartet (22:00)
    11.4. – Jazz Dock – The Bladderstones (19:00)
    12.4. – Jazz Dock – Marta Topferová & Tomáš Liška (19:00)
    13.4. – Jazz Dock – Limbo (19:00)
    14.4. – Jazz Dock – Steve Coleman and Five Elements (22:00)
    8.4. – Jazzboat – Hanelle Blue´s Band (20:30)
    9.4. – Jazzboat – Jakub Šafr Quartet (20:30)
    10.4. – Jazzboat – Jana Koubková Trio (20:30)
    11.4. – Jazzboat – Adam Tvrdý Crossover (20:30)
    12.4. – Jazzboat – Petr Kroutil Quartet (20:30)
    14.4. – Jazzboat – František Kop Quartet (20:30)
    8.4. – Reduta – Los quemados (21:30)
    9.4. – Reduta – Lester Jackman Band (21:30)
    11.4. – Reduta – Jiří Hála Jazz Project (21:30)
    8.4. – Stará Pekárna, Brno – Tomáš Kočko & Orchestr (20:00)
    9.4. – Stará Pekárna, Brno – Chocofly (20:00)
    10.4. – Stará Pekárna, Brno – Ladě(20:00)
    8.4. – U malého Glena  - Stan the Mans Bohemian Blues Band (21:30)
    9.4. – U malého Glena – Roman Pokorný & Blues Box Heroes (21:30)
    10.4. – U malého Glena – Najponk Trio (21:30)
    11.4. – U malého Glena – Rene Trossman Band (21:30)
    12.4. – U malého Glena – Libor Šmoldas Quartet (21:30)
    13.4. – U malého Glena – Rosťa Fraš Q (21:30)
    14.4. – U malého Glena – UMG Jazz Jam Session (21:30)
  • Kluby - cizina:
    9.-14.4. – Blue Note New York, USA – Al Di Meola Gonzao Rubalcaba Duo (20:00, 22:30)
    9.4. – Twins Jazz, Washington, USA – Lyle Link (20:00, 22:00)
  • Tanec a experimentální divadlo:
    9. a 12.4. – Alfred ve dvoře, hostuje Studio Marta – Pisum Sativum (Posedlost tělesnou představivostí.) (17:00 a 20:00)
    13.4. – Alfred ve dvoře – Tanec magnetické balerínky (Pohybová retroexprese.) (19:00)
    11.4. – Divadlo Archa, hostuje VerTeDance – Simulante bande (Dva zdraví, dva handicapovaní tanečníci.) (19:00)
    14.4. – Divadlo Archa, hostuje 420people – Wind-up („Vzpomínky tě umí zahřát na duši. Také ti ale dokážou tu duši zevnitř rozpárat.) (19:00)
    9.4. – Divadlo Ponec – Jukebox (Hudba v nás vyvolává útržky vzpomínek, pocity a dojmy. S tím pak dokáže charismatický tanečník velmi chytře pracovat. Výsledkem je povedný taneční kus, který ukazuje nejrůznější situace s intimním vhledem, ale zároveň i komickým nadhledem.) (20:00)
    11.4. – Divadlo Ponec, hostuje Taneční divadlo Nanohach – Orbis pictus (Taneční introspektivní pouť.) (21:00)
    12.4. – Divadlo Ponec, hostuje VerTeDance – Kolik váží vaše touha? (Strach obnažit se čistým řezem. Fascinace skrytou krásou. Fascinace silou přetvářky. Snaha dojít naplnění tam, kde chybí dno. Inscenace Kolik váží vaše touha? Zkoumá otázku, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Hranice lidské totožnosti obkružuje vše, co lze nazvat niterným, strachem, tužbou, zranitelností, ale hlavně ukazuje, že nahota se stává tématem i v momentech, kdy je zamlčena. Je bezpečné se této hranici přibližovat za účelem důkladného prozkoumání?) (20:00)
    13.4. – Divadlo Ponec – Tantehorse: S/He Is Nancy Joe (Narodil jsem se jako holka.) (20:00)
    14.4. – Divadlo Ponec – Jezdci (choreografie: Lenka Vagnerová) (Jsme zde; mezi vámi. Jsme rychlí, respektujeme vítr. Jsme silní i zranitelní. Rádi vás pozorujeme, vy nás často nevnímáte. Vaše osudy neměníme, vy naše mnohdy ano. Sdílíme stejný svět, ale díváme se na něj z jiné perspektivy. Znamená to, že dokážeme také sdílet stejné hodnoty?) (20:00)
  • Divadla:
    10.4. – Činoherní klub – Milan Kundera: Ptákovina – (režie: Ladislav Smoček) (Moc je nejsladší, když je úplně nepřiměřená. Když blbec vládne moudrému, slabý silnému, ohavná krásnému… Pravda je ukryta tak hluboko, že je úplně neškodná a nemusí nám na ní vůbec záležet…) (19:30)
    11.4. – Činoherní klub – Yasmina Reza: Bůh masakru (režie: Ondřej Sokol) (Dva manželské páry se setkají, aby vyřešily nedávný fyzický konflikt svých dětí. Komedie o živlech v lidském nitru.) (19:30)
    14.4. – Dejvické divadlo – Irvine Welsh: Ucpanej systém (režie: Michal Vajdička) (Inscenace vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se doslova píše: … Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.) (19:30)
    9.4. – Divadlo ABC – Joseph Heller: Gold za všechny peníze (režie: Ondřej Zajíc) (Jevištní zpracování jedné z knih amerického kultovního spisovatele. Humoristický román s autobiografickými prvky skutečně začíná nabídkou z Bílého domu. Dostává ji spisovatel a univerzitní profesor ve středních letech a pořádně se mu z ní zatočí hlava. Jak by ne. Vždyť má na dosah ruky místo ministra zahraničí nebo zemědělství nebo jiný vysoký post. Stačí jen, aby vyměnil manželku za novější model, a může odcestovat do Washingtonu za závratnou kariérou. A může nechat za sebou všechno, co bylo jeho dosavadním nesnesitelným životem – neuspokojivou rodinu, podivínského otce, spoustu sourozenců, přátele, které nemá rád. Jenomže: „Nic se nezdaří podle plánu,“ jak sám tvrdí. A tak se postupně cesta za úžasnou, vysněnou kariérou mění v putování k vlastním kořenům, k sebepoznání, které je nelichotivé, nemilosrdné, ale směřuje k pravdě o sobě i o politice a politicích, kteří řídí svět.) (19:00)
    11.4. – Divadlo ABC – Zdeněk Jirotka: Saturnin (režie: Ondřej Havelka) (Hudební féerie na motivy slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky vypráví o sluhovi, který způsobí v poklidném životě svého zaměstnavatele řadu překvapivých zvratů.) (19:00)
    13.4. – Divadlo ABC – Willy Russell: Shirley Valentine (režie: Zdeněk Kaloč) (One woman show Simony Stašové. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva a tam začíná nový život…) (19:00)
    9.4. – Divadlo Bez zábradlí – Francis Veber: Blbec k večeři (režie: Jiří Menzel) (Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. "inteligentovi". Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný.) (19:00)
    14.4. – Divadlo Bez zábradlí – Milan Kundera: Jakub a jeho pán (režie: Ivan Rajmont) (Vtipná, hravá, moudrá komedie, jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky.) (19:00)
    8.4. – Divadlo Na zábradlí – Jiří Havelka: Ubu se baví (režie: Jiří Havelka) (Ekolog, lékař, byznysmen, muslimka, matka se synem, tajemná dívka a dva páry rozjařených turistů plus palubní personál pod vedením kapitána letadla. Budete s nimi cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. Ubavíte se v přátelské atmosféře plné dobré nálady.) (19:00)
    11.4. – Divadlo Na zábradlí – Nathanael West / David Jařab: Osamělá srdce (režie: David Jařab) (Někteří lidé jsou příliš křehcí na to, aby svému okolí neubližovali. Někteří lidé mají v sobě tolik dobré vůle a ochoty pomáhat ostatním, až jsou světu přímo nebezpeční. Osamělá srdce, obklopená miliony lidí, touží po troše lidského tepla nebo alespoň vlídném hlase. Touží po slovech utěšitele. Co ovšem dělat, je-li utěšitel sám v bezvýchodném stavu a zcela neschopný každodenní existence. Divadlo Na zábradlí uvádí scénickou adaptaci groteskní novely významné osobnosti americké meziválečné literatury.) (19:00)
    10.4. – Divadlo Pod Palmovkou – Tennessee Williams: Tramvaj do stanice Touha (režie: Emil Horváth) (Strhující drama vášní a tužeb, které se dotýká i těch nejskrytějších oblastí lidských duší. Jak titul napovídá, je především hrou o touze, která někdy udržuje člověka „nad hladinou“, ale  jindy vede k pouhému poblouznění. V jižanském prostředí, kde jsou podle představ autora všechny lidské vášně přirozenou součástí života, se odehrává drama několika postav, které jsou okolnostmi nuceny k sobě i přes propastné rozdíly hledat cestu. Jádrem hry je střet mezi vyhraněně mužským a vyhraněně ženským světem: Stanley, který na vše reaguje svou tělesností, je nucen se pokoušet o soužití s přecitlivělou, stárnoucí a alkoholu propadající jižanskou kráskou Blanche.) (19:00)
    10.4. – Divadlo Ungelt – Na útěku (režie: Ladislav Smoček) (Nezdolnou energií a nadějí nabitá komedie o náhodném setkání dvou obyčejných žen vydávajících se na cestu za svobodou, dobrodružstvím a životem prožitým naplno.) (19:00)
    11.4. – Divadlo Ungelt – Richard Alfieri: Šest tanečních hodin v šesti týdnech (režie: Zdeněk Dušek) (Strhující herecký duet o lidské opuštěnosti a nikdy neumírající naději.) (19:00)
    12.4. – Divadlo Ungelt – Edward Albee: Hra o manželství (režie: Ladislav Smoček) (O nelítostném manželském ringu, s Chantal Poullain a Jiřím Schmitzerem. Hra o manželství proslulého amerického autora Edwarda Albeeho.) (19:00)



Ve středu, 10. 4. v 19:00 v sále Milosrdných bratří v brně (Vídeňská 7) doprovázím na koncertě Smíšené Kantilény svoje aranžmá písní Jaroslava Ježka a W+V, těším se.

 

V pátek 12. 4. po dlouhé době koncertujeme s Quakvartetem. Přijdeme na řadu cca ve 20:00.
Pozvánka vypadá takto:
Zveme vás na festival hudby, divadla a dalších forem umění, který proběhne ve dnech 12. a 13. dubna v prostorách budovy bývalé sladovny Briess, která se nachází v Brně-Husovicích. Přijďte se pobavit do nevšedních prostor, které určitě stojí za záchranu a podpořit tak jejich další případný rozvoj směrem k nezávislému centru umění.
Odkaz na další info. https://www.facebook.com/events/352303774875111/?fref=ts.

Milí přátelé,
co nejsrdečněji zvu na zajímavý poslechový hudební (i povídací) večer s Janem Rejžkem v galerii Efram ve středu 10.4.2013 od 19.00 hodin.
S přáním hezkého dne zdraví
Sylva Chludilová
Galerie Efram
Jan Rejžek je známý český hudební kritik, novinář. V sedmdesátých letech přispíval jako sportovní novinář do časopisu Gól, později proslul svými mnohdy nekompromisními kritikami v časopise Melodie (sám uvádí, že ze sta recenzí bylo 70 pozitivních a 30 negativních, ale lidé si prý pamatují jen ty negativní).
Od roku 1979 připravil na 900 poslechových pořadů v klubech po celé republice, příležitostně uváděl rockové a folkové festivaly včetně legendární Lipnice 1988, kde na pódium pozval tehdejšího předního disidenta Václava Havla.
Po listopadu 1989 pracoval v sekci vnitřní politiky v Kanceláři prezidenta republiky,pak krátce jako redaktor zpravodajství Československé televize, později byl redaktorem českého vysílání rádia Svobodná Evropa. Nyní pracuje proČeský rozhlas 6, kde připravuje hudební pořad Kaleidoskop a s Vladimírem Justem Kritický klub Jana Rejžka, kde se společně kriticky vyjadřují k různým převážněkulturním událostem. Kritický klub je v podstatě pokračováním podobného pořadu Katovna, který společně s Vladimírem Justem připravoval pro Českou televizi. Pořad byl po neshodách s vedením České televize zrušen. Pravidelně také píše sloupky do Lidových novin.

Vážení přátelé, zveme vás na náš koncert.Rádi vás uvidíme
za LSDa
Bára

Nostalgia Quartet zve milovníky jazzu na koncert, který se koná v pátek 12.dubna v 19 hod. v CAFÉ PRÁH v areálu Vaňkovky, naproti Wannieck Gallery (www.cafeprah.cz). Přijďte zahnat zimní deprese pohodovou americkou hudbou minulého století. ( viz.přiložená ukázka.)
Těší se Vaši Nostalgici.

 

VE STŘEDU 3. DUBNA

 

nám Petra, Janne a Jon uspořádali krásný výlet s překvapením k našemu dalšímu aprílovému svatebnímu výročí.


Dada a spol.
www.quakvarteto.cz

8. 4. 2013 - Dr + pilní příznivci prasete

viditelné prase, viditelné prase, wwwprase prasisko viditelneprase wwwiditelneprase widitelneprase widitelné prase Viditelne.prase.cz Dušan Rouš