V jednom z minulých vydání jsme opustili krásné Yosemity, byla neděle dopoledne a my vyrazili na cestu domů do SF. Tedy přesněji do Oaklandu do jakéhosi jazzového klubu, protože Honza pro nás zařídil lístky na koncert.
Odjíždíme z údolí Yosemit směr SF. Ale máme taky hlad, takže hospůdka, fajn jídlo. V jakési indiánské vesničce.
Jířka s Lálou žijou v Kalifornii už od roku 1986.
Olinin mladší brácha Lála.
Myslel jsem si, že to je hajzlík, ale je to jen odpadkáč.
Do tohodle hotýlku jsem se úplně zamiloval, a hned jsem si představoval, jak tu bydlíme pár měsíců, jak se každý den vypravuju do hor s foťákama, fotím výhledy i detaily, na klasickej film, jak si ty filmy vyvolávám, jak u toho s úsměvem na rtech kleju, protože znám originály do Ansela Adamse a jak mě nejde to, co on vymyslel a na svých fotkách aplikoval. Jakási předchůdkyně HDR je ta jeho metoda. Vše musí být naprosto přesné, volba materiálu, volba vývojky, teploty a ředění, ale hlavně už dávno před tímhle vším naprosto přesně vědět, jak má výsledná fotka vypadat. A jak je to najednou všecko tak strašně složitý, jak žádné aždoposudné zkušenosti a znalosti najednou nejsou k ničemu a jak to zkouším furt dokola a jak právě tohleto je zdrojem mohutné vnitřní radosti, přestože výsledky bída. a večer v hospodě dvě piva a trochu fazolí, pak si při lampičce v posteli chviličku číst a ráno znova. Takový sen, který by se dal splnit, ale neuskutečním ho.
Indiánská vesnička, kde se dají koupit plyšoví medvídci a nažrat se a nebo přespat.
Společné odpočinkové foto.
Indiánské motivy jsou zajímavé tím, jak jsou jednoduché a jak k sobě pasujou. Třeba to je náhoda.
A všecko v té vesnici je podřízeno medvědům.
Olina ujíždí na plyšácích takovým způsobem, že je to snad i na léčení.
Ale i Jiřka je z plyšáků vedle, takže možná jsem vadnej já, kterýho plyšáci nechávají v klidu. Mně stačí Olina. Bohatě.
V obchůdku, kde rejdíme mají fakt všecko možný. A většinou jsou to pěkný sračky, ale namíchaný tak, že to až sympatický.
A někdy jsou to i věci hezké.
A někdy úplně blbé.
Tenhle trampík to má spočítaný.
V jednom koutě dokonce mají i záclonu na okně, aby tlumili světlo a tam ve stínu pár paland pro plyšový medvídky.
Samý medvědi.
Yosemitský medvědí hovno.
A Olina dostává svýho yosemitskýho medvídka. Spává s ní v posteli i tady doma v Česku.
A doopravdickej bizon z umělé hmoty.
Honza v klouboučku narozeninovém.
Řada zdivočelých barevných pštrosů.
Sekce růžových potvor.
Honza s wwwiditelným prasetem.
Pokračujeme z údolí směr velké město.
Evidentně ovlivněný Anselem.
Všude jsou horolezci, vypadají jako malé mouchy na obrovským hovně.
V děsně studeným jezeře si omejváme upocené zaprášené nohy.
Do Oaklandu dorážíme skoro na poslední chvíli. Oakland je známý svou nedobrou pověstí a univerzitou Berkley. Kde chvíli studovala i Stáňa od Honzy. Stáňa s náma nebyla, ale už na nás čekala v tom jazzovým klubu.
A to nejlepší překvápko bylo, že nám Honza koupil lístky na The Grandmothers of invention. Je to kapela muzikantů, kteří hrávali se Zappou v době The Mothers of invention Ale už zestárli, Zappa si zmizel do jinýho světa, ale jeho parťáci hrajou zavile dál.
Byla to velká síla a úplně jsme se s Olinou při té muzice tetelili. A Honza taky, protože Zappou byl odkojenej.
Napoleon Murphy Broock - zpěv, tanec, flétna, saxofon, harmonika.
V popředí legenda legend 80letý Don Preston, který byl Zappovi věrným společníkem na klávesy až do Zappovy smrti. Nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu sedět pár metrů od něho a poslouchat.
Don Preston
Přestávka, dáváme si pivo. Všude na zdi visí černobílé fotky slavných muzikantů, kteří v tomhle kubu hráli. připadám si jako ve snu. Stáňa má docela dobrej postřeh. Že jako dobrý docela, ale ten zpěvák se při tom nějak moc kroutí a všude kolem, že sedí jen samý dědečkové a babičky. No jasně, je to muzika našeho mládí.
Tuhle fotku jsem nefotil já A ani si nejsem jistej, jestli to je nebo není portrét Charlese Lloyda. Možná si to jen namlouvám.
A tohle jo, to jsem fotil já, a je to Napoleon Murphy Broock.
Don Preston
Ten chlápek v pozadí by měl být kytarista s krásným slovanským jménem Miroslav Tadic.
Koncert končí a já vím, že na něho nikdy nezapomenu. Zappa a všecko kolem něho je pro mě LEGENDA.
Jdeme se projít k přístavu, kde je krásná socha mého oblíbeného spisovatele Jacka Londona
Jako kluk jsem si všecky jeho knížky půjčoval postupně do husovické babičky, která je měla z nakladatelství B. Kočího z edice "Laciné vydání spisů Jack Londona". Četl jsem je všechny jedním dechem, štvalo mě, že musím chodit do školy a dost často jsem si četl pod lavicí. Naštěstí mě nikdo nepřistihl a knihu nezabavil. Vzpomínám si, že Démon alkohol se jmenoval jinak a sice Pan Ječmínek, protože v originále se Démon jmenoval John Barleycorn. Po babiččné smrti jsem si ten metr knih přivlastnil a dodnes je mám všecky v knihovně.
Hnízdo jachet.
Zajímavý pomníček cyklistiky.
Cheemah - Matka ducha ohně. Jedeme domů. Přestože Oakland nemá dobrou pověst, něčím si mě získal. Určitě se sem ještě vrátím.
- 2015/06 - Proarabskej fejeton
- 2015/05 - Réunion II - Mafate (Honza K.)
- 2015/04 - U jezera Mono Lake
- 2015/03 - První noc v Yosemitech...
- 2015/02 - Nepředsevzetí...
- 2015/01 - Jen peefko...
- 2014/52 - Zase ten sakra santa...
- 2014/51 - K jezeru na jehož jméno si nevzpomenu
- 2014/50 - Réunion (Honza Kurka)
- 2014/49 - A hurá do Yosemit
- 2014/48 - Fillmore 2
- 2014/47 - Fagaraš (Helča)
Na Seymourově ostrově u Antarktidy objevili argentinští vědci z Muzea v La Platě kosti obřích tučňáků. Nově objevený druh měřil podle odhadu 195 centimetrů až dva mety a vážil v průměru 115 kilogramů.
Mezinárodní tým vědců odhalil při výzkumu fosilií sirných bakterií v kameni nalezenému u pobřeží západní Austrálie, dosud nejdelší absenci vývoje, jaká kdy byla objevena. Ukázalo se, že tyto bakterie, které byly staré 1,8 miliardy let, vypadají úplně stejně jako bakterie ze stejné oblasti staré 2,3 miliardy let. Obě tyto kolonie jsou přitom identické s dnešními sirnými bakteriemi, které se vyskytují na bahnitém pobřeží Chile.
Hnízdo fotek děti z Francie jsem tentokrát trochu odflinkl, tak sem přihodím pár fotek z Brna s Otakárkem.
"A už mě neser, hajzle protivnej!"
vyštěkla na svého tříletého synka na chodníku mírně korpulentní blondýna. A smýkla s ním prudce. Kupodivu jí nikdo dítě neodebral, nikdo ji neudal. Inu, jiný kraj, jiný mrav. Bejt to v Norsku, máme další aféru.
Kafkův dům - „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“ (do 16.03.2015) Projekt představuje prostřednictvím 191 originálních fotografií autorovu tvorbu za posledních bezmála čtyřicet let. |
DOX - THIS PLACE (do 2. 3. 2015) Světová premiéra monumentálního uměleckého projektu This Place představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa. |
Divadlo Karla Pippicha Chrudim - (do 8.3.215) Igor Malievský - Fotografie |
Otto M. Urban: Tajemné dálky |
„Hodnotu člověka vyjadřuje nejlépe kvalita jeho vztahů.“ Charles Darwin |
Mezinárodní festival nového divadla Malá inventura nabídne letos 33 akcí. Proběhne od 19. do 25. února. Více informací na: http://www.malainventura.cz |
Šestivětá suita Bercheros Odyssey představuje Tomáše Lišku, prozatím známého převážně jako kontrabasistu, jako autora hudby různých poloh na pomezí jazzu, vážné hudby a world music. Autor ji napsal během svého studia na Jazz-Institutu v Berlíně. Na descé dále hrají Fabiana Striffler (housle), Šimon Marek (violoncello), Markus Ehrlich (klarinet, basklarinet) a Natalie Hausmann (tenorsaxofon). |
Vážení,
ve čtvrtek 12. února 2015 je v OVK ŽMP na tř. Kpt. Jaroše 3 plánovaná beseda s Arnoštem Goldflamem z důvodu nemoci ZRUŠENA. O náhradním termínu jednáme.
Děkuji za pochopení a srdečně zdravím
Jitka Králová
vedoucí oddělení
Židovské muzeum v Praze - pobočka Brno
Oddělení pro vzdělávání a kulturu
tř. Kpt. Jaroše 3, 602 00 Brno
tel.: 544 509 651
mob.: 739 292 424
DLOUHO JSME NEBYLI NA VÝLETĚ
a tak jsme to napravili v sobotu 7. února. Ten den měl narozeniny Jan Skácel, ale taky Vincent. Vincent bydlí v Kr. Poli a my jsme za ním vyšli pěšky z Obřan. Vždycky, když se vydáme na kraj Brna, uvědomíme si, jak je tady pěkně. Foťák jsem měla schovanej pěkně na dně batohu, nad ním dárky a tak jsem nevyfotila ani Obřany, ani cestu lesem na Panskou Líchu, ani Lesnou shora, ani kapli sv. Antoníčka pod Lesnou, ani hospodu U Antoníčka. Prošli jsme Divišovu čtvrť a trefovali jsme tunýlek do Kr. Pole.
Před ním jsou garáže a zahrádky s chatkama, ty v létě určitě nejsou vidět. Ale touto dobou vystoupí chatičkový folklór z utajení a jeden žasne, co všechno se skrývá za porostem.
Nedávno jsem viděla, jak si nějaká šikovná architektka navrhla bydlení ze staré garáže. Vypadalo to o hodně líp, než tady.
Tunýlek jsme trefili.
Když sem kdysi Jerka chodil s Pionýrem, asi to bylo všechno jinak.
V Café Ventana měli dobrý kafe a inteligentní stojany na kola.
Vincent dostal mimo jiné policejní loď a mudrovali nad ní tři Klementi. Nejvíc ho bavila vanička s vodou.
V neděli nasněžilo a tak jsme po obědě zase vyšli do Kr. Pole, tentokrát z Komína přes Palackého vrch. Krása. Schválně, jak dlouho vydrží?
Dada a spol.