[CNW:Counter]
e-mail

Lake Merritt
(ještě chvilku v Oaklandu)

Když bylo po tom krásným koncertě starejch vynalézavých babiček (The Grandmothers of inventions), tak bylo pořád ještě světlo a krásně procházkově. Pozdravili jsme Jacka Londona a šli na vláček zpátky do SF, naštěstí ale zrovna před pár minutama jeden odjel, tak jsme měli čas na procházku po tom podezřelém Oaklandu. Přemýšlel jsem, jak se k té pověsti Oakland vlastně dobabral. Že by pro pověstnýho opilce Jacka Londona? To asi ne. Ofiko se tvrdí, že to bylo tím, že se sem stěhovali hlavně přistěhovalci z Portorika, chudý černoši, vznikala gheta no a postupně se to oghétované místo stalo zaslouženě riskantní komoditou. To bych chápal, ale ona tu je už léta jedna z velmi prestižních univerzit Berkley, to jaksi nejde dohromady. Ale budiž, Bronx taky vznikl tak nějak podobně. A taky je pravda, že se tím politici docela zabývali a začali problémový části ředit, i lidi s méně temnou minulostí se sem začali pomaličku stěhovat a je to asi na dobré cestě. Pověst však zůstává.

To nejlepší na Oaklandu ale je, že přímo prostředkem města, jako nějaká obrovská viditelná jizva, se táhne železnice. No fakt, tohle je v naší zemí zcela nemyslitelný jev. Jednou ulicí nejede šalina, ale prohání se tu typické americké vlaky, obrovské a silné lokomotivy na naftu, troubí jak zběsilé po celou dobu co projíždí Oaklandem. Nevím, kolik lidí tu skončí pod koly silných mašin, ale asi to moc zásadní nebude. Ale musím se přiznat, že to je mírně potrhlé a trochu děsivé. Funguje to. Železnice patří slavné společnosti Amtrack, neboli The National Railroad Passenger Corporation. Název však je složeninou z AMerica TRACK. JE to společnost státní, což je v Americe poněkud neobvyklé.

Ale Amerika šedesátých let je tu docela cítit. Ještě k té nebezpečnosti Oaklandu. Nejhorší to bylo v době, kdy většinu obyvatel tvořili černoši, ale teď se jich dost, právě z důvodu pocitu ohrožení, stěhuje jinam, tak se to maličko zlepšilo, přesto bylo v roce 2011 město vyhlášeno za nejnebezpečnější v celé Americe. První místo v krádežích a loupežích motorových vozidel a šesté místo ve vraždách. Uklidňujeme se tím, že je rok 2013.

A jak je vidět, nekradou se tu jen motorová vozidla.

A to se již blížíme k jezeru Merritt. Lake Merritt má poměrně slušnou historii. Kromě toho, že je součástí americkejch národních parků. Okolo roku 1810 tu žili indiáni kmene Ohlone, ale byli vyhnaní až do oblasti San Jose. Jezero je obklopený ze všech stran sídlištěma, okolo jezera vede běžeckej chodníček. Tam by se to běhalo. Celý obvod je necelých 6 kiláčků. A je pravda, že tu furt někdo běhá. Hezký a škaredý holky, tlusťoši i vytunění vymaštěnci. No zapadl bych tam jak prdel na hrnec. Celoročně běhat kolem tohoto jezera by mi nevadilo.

Jezero nabízí i spousty jiných aktivit. Třeba jachty, kanoe, kajaky, dětský zábavný park Pohádková země.

Ale, a v tom jsou Amíci fakt dobří, to jezero nesmrdí a voda vypadá dost čistě. Dřív to byla šílená stoka. Smrdělo to hovnama a chemikáliema. Protože sem vedly odpadní trubky z kdečeho, i z továren. Přílivem a odlivem, se to docela rychle ředilo a rozkládalo, ale ten smrad byl prý děsnej.

Asi by se s tím tak rychle nic moc nedělalo, ale jednomu starostovi se někdy kolem roku 1900, nebo možná ještě dřív,povedlo hovna zkrotit a postupně se z jezera stala perla, kolem které se dobře žilo. Samozřejmě, že na tom byl zainteresovanej i pozemkama, který mu kolem jezera patřily. Moderní technologie použili pak i v dnešních dnech a voda tu vůbec nesmrdí. Vypadá čistě.

I ptákům je tu dobře, mají k dispozici asi 5 ostrůvků, kde mají klid na hnízdění a další prasárny.

Ať už je Oakland sebenebezpečnější, kolem jezera je příjemně.

Okolo jezera je zavěšeno 3400 barevnejch žárovek, který svítí noc, co noc.

Běhací chodníček. Ale smí se tu i na kolech, bruslích, pěšky a prknech.

Čas se naplnil a musíme jít na vlak.

Stáňa dostala od Honzy z výletu po Yosemitech kočičku, tak si ji zabalila do růžové šály, ale to na černobílé fotce není moc vidět.

Cesta domů byla pohodová s několika přesedáními až k Honzovi a Stáně. Jak jsem již několikrát zmínil, v SF je poměrně hodně bezdomáčů. Jsou jaksi všude a velmi rychle se na ně dá zvyknout. Olina si teda nezvykla a vždycky je z toho nervozní. Někteří bezďáci jsou i mobilní. Svůj majetek vozí na šlohlých vozících ze sámošky. Přestože jsou to vozíky nabyté nečestně, pak už se k nim většina SanFranciscanů chová čestně.

Někteří z bezdomáčů pro jistotu na svoje zaparkované vozíky píšou podrobný návod.

Okno naproti Honzovýmu bytu s ptákem.

San Francisco se halí do všeobjímající mlhy a to SF umí brilantně. Honza se Stáňou jdou do práce a my si jedeme pro pro Helču, která přilítá z Austrálie. Dalších 15 dnů si budeme užívat téměř kompletní rodinky. Nemůžem se dočkat. Kdoví po kolika letech se to zas skoro podařilo.

Chybí Jirka, ten zůstal v Praze, jednak zalívá Olině kytky, a taky má moc práce a žádný prachy. Kromě toho se nechal již dřív slyšet, že ho Amerika nijak neláká. Asi ví proč. Ale protože jsme rádi všichni pohromadě, přestože se nám to pro dětskou světovou rozfrcanost nedaří, vzali jsme si Jirku alespoň 2Dčkově. Vytiskli jsme si jeho aktuální fotku. Jednu jsem nalepil k jídelnímu stolu, aby každej večer s náma večeřel dvoudéčkový jídla a druhou fotku jsem si nabalil do baťůžku, aby s náma mohl i na výlety po Yosemitech a bezdomáčských střediscích v SF a okolí. No a tak se Jirka do Ameriky podíval zadarmo.

Máma s dcerou se válí v kufru auta a tátu vyhnaly nakoupit do biologicky správné prodejny. To se tu nosí velice.

Vrcholek Twin Peaks je v mlze.

V Americe se mi ty velký hranatý americký auta líbí. Jezdit bych v tom tady v Česku ale nechtěl.

Sen o růžovém kole.

Helča už je tu, tak ji bereme na vejlet po SF. My jsme s Olinou už staří SanFranciscané, všechno jsme už prochodili a jedeme to ukázat Helči.

Rodinné selfíčko u piérů.

A ještě jedno.

Tady všude jsme už byli s Olinou a ještě jednou i s Helčou, zase je to trochu jiný, Ufotil bych se k smrti.

Preclíky, čurosky, kukuřičný pejskové a samozřejmě CocaCola. A jak jinak než ZERO.

Po poslední lepší zemětřesení si zvvyklo velký stádo lachtanů zaplavat si k jednomu z Pierů a tam se bohapustě válet a nechat se fotit a obdivovat. Vrací se sem pravidelně už několik let.

Vypadají zdechle.

Dokonce jim tu už udělali i bronzovou sochu. Teda sousoší.

A tak jsme se u nich vyfotili.

Ve všech možnejch i nemožnejch dvojicích.

Veselé a sympatické San Francisco mi dost přirostlo k srdci. Je v něm cosi kouzelně nezávislého.

A krásně se tu fotí.

Jsem do SF zamilovanej.

Helčo, Honzo a a Jirko!

Za chviličku bude večeře. Ke stolu!

 

podpis


Červená Karkulka dnes bez vlka. Holka čistotná.

Německým vědcům z Planckova institutu ve Stuttgartu se ve spolupráci s kolegy z univerzity v Tübingenu podařilo vyrobit prototyp umělé kostní dřeně. Prognóza je velmi slibná – lékaři si s pomocí tohoto „zařízení“ troufnou léčit leukémii již v horizontu několika let.

Vysoké ceny papyru v dávných dobách zapříčinily, že si dnes můžeme přečíst fragment Markova evangelia napsaný v průběhu prvního století. Masky mumií egyptských faraónů byly sice vyráběny ze zlata, ale obyčejní lidé se museli spokojit právě s papyrem, barvami a škrobovou kaší namísto lepidla. Vzhledem k tomu, jak byly jednotlivé listy drahé, často použili ty popsané. Některé právě zmíněným evangeliem.

 

Předškolák je u zápisu do první třídy.
Paní učitelka se ho ptá: "Jak se jmenuješ?"
Předškolák na to: "Proč se ptáte, když to tam máte napsané?"

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Kafkův dům - „Roger Ballen’s Shadowland 1982 - 2014“
(do 16.03.2015)
Projekt představuje prostřednictvím 191 originálních fotografií autorovu tvorbu za posledních bezmála čtyřicet let.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)DOX - THIS PLACE (do 2. 3. 2015)
Světová premiéra monumentálního uměleckého projektu This Place představuje práce 12 světových fotografů a jejich pohled na Izrael – jeho historii, geografii, jeho obyvatele, každodenní život a význam, který tato země má pro zbytek světa.
Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Divadlo Karla Pippicha Chrudim - (do 8.3.215)
Igor Malievský - Fotografie

Obálka titulu Přehled judikatury Evropského soudu pro lidská práva - Rozsudky velkého senátu - výběr - Svazek II (2001–2006)Stanislav Holubec: Ještě nejsme za vodou
Studie se zabývá představami české postkomunistické společnosti o vlastních moderních dějinách a svém postavení ve světě mezi Východem a Západem.
První část charakterizuje, jak se česká historická paměť a vnímání druhých transformovaly během 20. století. Druhá část se zaměřuje na porevoluční 90. léta a pomocí analýzy tehdejšího tisku ukazuje, jak bylo nové společenské uspořádání legitimizováno vytvořením dvou významných kategorií společenského diskurzu: dobré minulosti i dobré části světa (první republika a Západ) stojící proti minulosti špatné a zlým sousedům („komunistická totalita“ a Východ, resp. Rusko).

„Podezíravost tíží toho, kdo se provinil.“ William Shakespeare

Mezinárodní festival nového divadla Malá inventura nabídne letos 33 akcí. Proběhne od 19. do 25. února. Více informací na: http://www.malainventura.cz

Martin Kratochvil / Jazz Q - Temne slunceFrancouzský akordeonista Vincent Peirani disponuje přirozenou muzikalitou, je však navíc vybaven harmonickou a melodickou sofistikovaností jazzmana a technikou klasického hudebníka. V jeho všestranné kapele najdeme jazzového saxofonistu, klávesistu s kořeny ve francouzském popu, hiphopového basistu či bubeníka, který se stejnou měrou věnuje jazzu i elektronické muzice. Na jeho nové desce Living Being tedy krom Peiraniho hraje Emile Parisien (soprán saxofon, tenor saxofon), Tony Paeleman (elektrické piano a efekty), Julien Henré (elektrická basa a efekty) a Yoann Serra (bicí).

 

Hola hola, nevím, jestli to víte, ale 5.3. bude v Praze v Jazzdocku v 19:00 hrát Shishani.

Vážení divadelní přátelé, máme pro Vás lákavou nabídku. Divadlo Radost uvádí skvělou inscenaci populárního Limonádového Joea v netradičním interpretaci, ve které hrají hlavní role skvělým způsobem pan Vilém Čapek a paní Eva Lesáková. Nabídka je velmi vstřícná. Za jednu zakoupenou vstupenku dostanete druhou vstupenku zdarma, jako výraz pozornosti všem přátelům a příznivcům Divadla Radost.
Středa 4.března 2015 v 19 hodin.
Jiří Brdečka: LIMONÁDOVÝ JOE
režie a úprava: V.Peška
Vstupenky v akci 1+1= celkem 180 Kč (90 Kč jedna)
nebo i v akci 2 + 2 = celekm 360 Kč
si objednávejte na e-mailové adrese: novak@divadlo-radost.cz
Uveďte své jméno a heslo: Akce Limonáda
Rezervované vstupenky si můžete vyzvednout před představením na pokladně Divadla Radost. Vaše rezervace Vám bude potvrzena. Pozor! Svá auta můžete parkovat ve dvoře Divadla Radost. Vjezd z ulice Cejl 29 - kolem lodi.

 

Vážení a milí příznivci akcí v Pršticích. Ráda bych Vás - za Castle Golf Prštice - pozvala na níže uvedený bál. Je tu záruka dobré kapely - přes 20 muzikantů s několika zpěváky, rovněž tak - jak to ostatně mohu sledovat - velmi kvalitní tombola! Jídlo k večeři zajištěno k tomu pivko Dalešického pivovaru. Na baru u 19 jamky najdete víno i něco ostřejšího + nějaký ten mlseček ke kávě. Pro milovníky SUŠI? Bude tu i SUŠI. Tak co víc? Snad jenom brzké objednání vstupenek v Galerii Aviatik na tel.č. 606 27 27 32. pk

 

Zájemcům o historii brněnských jazz klubů se dává na vědomost, že Strécovská tiskárna BEKROS dotiskla menší množství zcela vyprodané knížky stréca Jiřího Gaislera BRNĚNSKÝ JAZZ KLUB 1957 - 1988. Zájemci nechť se srocují u tiskárny na Příční 11, nebo na mém E-mailu.
MUStr. PEPA NEČAS

 

Milí hudební přátelé
srdečně zvu na společný koncert MÁTY BRNO a NEBENDU,
akustických kapel na pomezí Brna a Bílovic nad Svitavou
KDY: úterý 10.březen 2015 od 19:30
KDE: klub LEITNERKA, Leitnerova 2, Brno
s pozdravem
Richard Lank

See you on tour with Trio WUH (Wilkins, Uhlíř & Helešic) in Central Europe in March...
March - Březen - März with Trio WUH
3. Ateliér, Kladno, Czech Republic
4. Hotel Wassberg, Zürich-Forch, Switzerland
5. Winterthur, Switzerland
6. Lausanne, Switzerland
9. Reduta, Praha, Czech Republic
10. Wels, Austria
12. Scuol, Switzerland
13. St. Moritz, Switzerland
14. Lindau, Germany
15. Kempten, Germany at 11:00 am
15. Füssen, Germany at 19:30 pm
--
Skip Wilkins
www.skipwilkinsjazz.com
skipwilkinsjazz@gmail.com
Skype name: skibop1979
U.S. mobile: 610 737 2179
Czech mobile: + 420 799 50 60 78 (works only throughout Europe)

 

V POLOVINĚ MINULÉHO TÝDNE
jsme vyjeli ve dvoučlenném týmu jižním směrem.
Ověřili jsme si, že Semmering je fakt blízko a dá se tam dojet do tří hodin.

Dokonce jsme vybalili běžky a prošli se asi 8km.

Kdyby Jerka nefotil mobilem, nemáme žádnou dokumentaci. Ale on občas něco vyfotil!
V Abtenau (to je blízko Dachsteinu) jsme pak měli sraz s Jirkovými kolegy a -němi, ubytování a taky společný lyžování.


Naznali jsme, že to byl hodně dobrý nápad a že se takhle budeme muset donutit vyjet minimálně jednou za rok. Sluníčko, sníh, pivo, směšné pohyby na svahu atd. mají cosi do sebe.
Čistí to hlavu.
Když se člověk dívá okolo, nepozná, co asi tak můžou dělat lidi v civilu - lyžařské vybavení maskuje dokonale všechno. I šediny...

Dada a spol.